Розділ: Вступ. Клітина. Реалізація спадкової інформації
Тема: Ядро. Хромосоми. Поняття про каріотип
Кількість завдань: 17
ТЕМА: Будова та функції ядра
В основі завдання описано дослід із одноклітинною водоростю ацетабулярією. Запропоновано за результатами зробити висновок.
Для виконання цього завдання необхідно знати функції ядра. Провідну роль ядра в передачі спадкової інформації можна проілюструвати за допомогою досліду на зелених одноклітинних водоростях – ацетабуляріях. Клітина має високу «ніжку», в основі якої розташоване ядро, а на верхівці – диск у вигляді шапки. Види ацетабулярій різняться за формою «шапки». Експериментально зрощували центральну частину «ніжки» одного виду ацетабулярій, позбавлену «шапки», з нижньою частиною «ніжки» іншого, де розташоване ядро. У такого штучно створеного організму формувалася «шапка», притаманна тому виду водорості, якому належала частина ніжки з ядром, а не тому, якому належала середня без’ядерна її частина.
Правильна відповідь – Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Будова та функції ядра
Для вирішення завдання спочатку необхідно розпізнати об’єкт, який зображено на рисунку.
Зображений об’єкт є зерниста ендоплазматична сітка. Буквою Х позначено рибосому. Визначивши, що буквою Х позначено рибосому, застосовуємо знання про ці органели. Рибосоми – позбавлені поверхневої мембрани органели, які беруть участь у синтезі білків. Мають вигляд сферичних тілець, що складаються з двох різних за розмірами частин – субодиниць: великої та малої. Кожна із субодиниць складається зі сполучених між собою рРНК і білків. Субодиниці утворюються в ядерці: на молекулі ДНК синтезується рРНК, яка сполучається з особливими рибосомними білками, що надходять із цитоплазми. Готові субодиниці транспортуються до цитоплазми. Ядерця – щільні структури, що входять до складу ядерного матриксу, які складаються з комплексів РНК з білками, хроматину і гранул, які слугують попередниками складових рибосом.
Правильна відповідь – А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Каріотип. Хромосомний набір ядра
Клітина – структурно-функціональна одиниця всіх живих організмів, для якої характерний власний метаболізм та здатність до самовідтворення. Клітини багатоклітинного організму більш-менш спеціалізовані на виконанні певних функцій.
Розрізняють соматичні та статеві (гамети) клітини. Соматичні клітини — загальна назва для усіх клітин багатоклітинних організмів, які не є статевими, а отже є носіями диплоїдного набору хромосом. Гамета — спеціалізована статева клітина, що має гаплоїдний (половинний) набір хромосом та слугує засобом статевого розмноження. Клітини кожного виду тварин, рослин, грибів мають певний набір хромосом. Сукупність ознак хромосомного набору (кількість хромосом, їхня форма і розміри)називають каріотипом. Кожному виду притаманний свій особливий каріотип. Клітини кореня томатів є соматичними, в ядрах яких міститься повний подвійний набір хромосом, а саме 24. Епідерма – первинна поверхнева одношарова тканина, що виникає на усіх молодих органах пагона, квітки, плоду тощо. Клітини епідерми томатів є теж соматичними і тому містять теж 24 хромосоми.
Правильна відповідь – Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Цитоплазма та її компоненти
Завдання перевіряє знання будови клітини, функціонування її органел та вміння розпізнавати їх на рисунках.
Органели – постійні клітинні структури. Кожна з органел забезпечує відповідні функції, як-то живлення, рух, синтез певних сполук, зберігання і передачу спадкової тощо. У кожній органелі відбувається певні біологічні процеси.
Мітохондрія забезпечує енергією клітину, акумулюючи її в молекулах АТФ. Для синтезу молекул АТФ використовується енергія, яка вивільняється під час кисневого етапу енергетичного обміну.
У хлоропластах здійснюється фотосинтез.
Ядро забезпечує збереження спадкової інформації.
Накопичення та розподіл білків відбувається у гранулярній ендоплазматичній сітці.
Серед запропонованих біологічних процесів зайвим є утворення веретена поділу, утворення якого забезпечує клітинний центр, зображення якого відсутнє.
Правильна відповідь: 1А, 2Б, 3Д, 4В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Будова клітини.
Розв’язання завдання потребує розпізнання позначених цифрами структур зображеної клітини й добирання до кожної з них її складника.
На рисунку зображено рослинну клітину, яка містить хлоропласти й вакуоль.
Цифрою 1 позначено вакуоль, яка містить клітинний сік, а цифрою 2 – клітинну стінку, складником якої є целюлоза.
Хроматин – складник ядра, яке на зображенні клітини позначено цифрою 3, а хлорофіл – складник хлоропласта, який позначено цифрою 4.
Правильна відповідь – 1Г, 2А, 3Д, 4В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Ядро. Будова й функції.
Для розв’язання завдання необхідні знання щодо функцій ядра клітини.
Ядро – органела еукаріотичної клітини, що обмежена подвійною мембраною та забезпечує збереження спадкової інформації. Процеси її реалізації починаються в ядрі.
Процеси, що відбуваються в ядрі, впливають на перебіг клітинного поділу. Саме в ядрі відбувається регуляція активності генів, отже, ядро є центром контролю за функціонуванням клітини.
Правильна відповідь – В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Цитоплазма та її компоненти. Органели.
Завдання перевіряє знання будови клітини, функціонування її органел і вміння розпізнавати їх на рисунках.
Органели – постійні клітинні структури. Кожна з органел забезпечує відповідні функції, як-от живлення, рух, синтез певних сполук, зберігання і передачу спадкової тощо.
У кожній органелі відбувається певні біологічні процеси. Мітохондрія забезпечує енергією клітину, акумулюючи її в молекулах АТФ. Для синтезу молекул АТФ використовується енергія, яка вивільняється під час кисневого етапу енергетичного обміну. Білки синтезуються за участі рибосом. Клітинний центр забезпечує утворення веретена поділу. Через ядерну мембрану синтезовані в результаті транскрипції молекули РНК транспортуються в цитоплазму, де на рибосомах буде відбуватися процес синтезу поліпептидного ланцюга.
Зайвою зображеною органелою є комплекс Гольджі, функції якої в переліку відсутні.
Правильна відповідь: 1–А, 2–В, 3–Б, 4–Д.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Цитоплазма та її компоненти. Органели
Завдання перевіряє знання будови клітини, функціонування її органел і вміння розпізнавати їх на рисунках.
Органели – постійні клітинні структури. Кожна з органел забезпечує відповідні функції, як-от: живлення, рух, синтез певних сполук, зберігання і передачу спадкової тощо. У кожній органелі відбуваються певні біологічні процеси. Білки синтезуються за участі рибосом. Основна функція хлоропластів – здійснення фотосинтезу. Ядро зберігає спадкову інформацію і забезпечує її передачу від материнської клітини дочірнім. Крім того, воно є своєрідним центром керування процесами життєдіяльності клітини, зокрема регулює процеси біосинтезу білків. Одна з основних функцій комплексу Гольджі – накопичення, хімічні зміни і пакування в пухирці синтезованих речовин. У цистернах комплексу Гольджі синтезуються деякі полісахариди. Вони можуть сполучатися з білками, що надійшли із зернистої ендоплазматичної сітки. Зайвим біологічним процесом у переліку є утворення веретена поділу, оскільки органела, яка виконує цю функцію, на рисунку відсутня.
Правильна відповідь – 1А 2Б 3Д 4В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Цитоплазма та її компоненти. Органели.
Завдання скеровано на перевірку знання про будову клітини, функціонування її органел і вміння розпізнавати їх на рисунках.
Органели – постійні клітинні структури. Кожна з органел забезпечує відповідні функції: живлення, рух, синтез певних сполук, зберігання і передавання спадкової інформації тощо. У кожній органелі відбувається певні біологічні процеси.
Плазматична мембрана (1) забезпечує міжклітинні контакти.
Мітохондрія (2) постачає клітині енергію, акумулюючи її в молекулах АТФ.
Клітинний центр (3) забезпечує формування мікротрубочок цитоплазми.
Ядерце (4) забезпечує утворення складників рибосом цитоплазми.
Правильна відповідь – 1Б 2Г 3Д 4В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Будова та функції ядра
Для виконання цього завдання необхідно знати функції ядра.
Ядро зберігає спадкову інформацію і забезпечує її передачу від материнської клітини дочірнім. Ядро також є центром керування процесами життєдіяльності клітини, зокрема регулює процеси біосинтезу білків. У ядрі за участі ядерець утворюються складові рибосом, які беруть безпосередню участь у біосинтезі білків.
Таким чином, завдяки реалізації спадкової інформації, закодованої в молекулі ДНК, ядро регулює біохімічні, фізіологічні і морфологічні процеси, які відбуваються в клітині.
Правильна відповідь – В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Будова та функції ядра
Аналізуючи основу завдання, необхідно вказати, що позначено в тексті символом Х.
Для виконання завдання необхідно знати та розуміти функції ядра.
Ядро зберігає спадкову інформацію і забезпечує її передачу від материнської клітини дочірнім. Крім того, воно є своєрідним центром керування процесами життєдіяльності клітини, зокрема регулює процеси біосинтезу білків. У ядрі за участі ядерець утворюються складові рибосом, які беруть безпосередню участь у біосинтезі білків. Таким чином, завдяки реалізації спадкової інформації, закодованої в молекулі ДНК, ядро регулює біохімічні, фізіологічні і морфологічні процеси, які відбуваються в клітині.
Правильна відповідь – Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Клітинні мембрани, їх хімічний склад, структура, властивості та основні функції. Цитоплазма, її компоненти: цитоскелет, органели та включення. Одномембранні органели: ендоплазматична сітка, апарат Гольджі, лізосоми, вакуолі. Двомембранні органели: мітохондрії, пластиди (хлоро-, лейко - і хромопласти)
Завдання перевіряє знання будови рослинної клітини, складових її органел та структурних компонентів й вміння розпізнавати їх на рисунках.
На рисунку зображена рослинна клітина.
Кожна з органел і структурних компонентів (клітинна стінка, ядро тощо) забезпечує відповідні функції, як-от: живлення, захист, синтез певних сполук, зберігання і передавання спадкової інформації тощо. Ці структурні компоненти клітини й органели мають специфічну будову й внутрішній склад.
Вакуоля, позначена на рисунку цифрою 1, містить клітинний сік.
Клітинна стінка, позначена на рисунку цифрою 2, включає зібрані в пучечки водонерозчинні волоконця полісахариду целюлози та своєрідний каркас.
Ядро, позначене на рисунку цифрою 3, складається з поверхневого апарату і внутрішнього середовища – матриксу, яке в свою чергу складається з ядерного соку, ядерець і ниток хроматину.
Хлоропласти, позначені цифрою 4, – це пластиди, зазвичай забарвлені в зелений колір завдяки наявності пігменту хлорофілу.
Зайвим складником є муреїн, оскільки його містить клітинна стінка прокаріотів, до яких зображена клітина не належить.
Правильна відповідь – 1Г 2А 3Д 4В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Одномембранні та двомембранні органели. Будова та функції ядра
Завдання перевіряє вміння розпізнавати біологічні об’єкти на рисунках.
Необхідно увідповіднити позначений на рисунку складник клітини з його назвою.
Цифрою 1 позначено ядро, цифрою 2 – двомембрану органелу – мітохондрію, цифрою 3 – апарат Гольджі, цифрою 4 – клітинний центр.
У переліку зайвим об’єктом є ендоплазматична сітка , яка на рисунку не позначена.
Правильна відповідь – 1–А, 2–Б, 3–В, 4–Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Вступ. Хімічний склад, структура і функціонування клітин. Реалізація спадкової інформації. Структура та функціонування еукаріотичних клітин.
У завданні треба розпізнати на рисунку тваринної клітини складники, які позначено буквами.
Буквою А позначено ядро, Б – ендоплазматичну сітку, В – комплекс Гольджі, Г – хлоропласт.
Поміж органел, які позначено, помилково зображено хлоропласт, якого немає у тваринній клітині.
Правильна відповідь – Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на