Розділ: Вступ. Клітина. Реалізація спадкової інформації
Тема: Компоненти цитоплазми еукаріотичної клітини
Кількість завдань: 78
ТЕМА: Одномембранні органели: ендоплазматична сітка, апарат Гольджi, лізосоми, вакуолі
Ендоплазматична сітка становить систему порожнин у вигляді мікроскопічних канальців та їхніх потовщень. Вони обмежені мембраною та сполучаються між собою.
Розрізняють два різновиди ендоплазматичної сітки: зернисту та незернисту. Зерниста (гранулярна) ендоплазматична сітка дістала свою назву тому, що на її мембранах розташовані рибосоми. На мембранах незернистої (агранулярної) ендоплазматичної сітки рибосоми відсутні.
Правильна відповідь – А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Одномембранні органели: ендоплазматична сітка
Для вирішення завдання необхідно знати особливості будови та функцій органел клітини. Ендоплазматична сітка становить собою систему порожнин у вигляді мікроскопічних канальців та їхніх потовщень. Вони обмежені мембраною та сполучаються між собою. Розрізняють два різновиди ендоплазматичної сітки: зернисту та незернисту. На мембранах незернистої сітки синтезуються ліпіди, вуглеводи, певні гормони, що можуть накопичуватися в її порожнинах. Крім того, порожнини ендоплазматичної сітки м’язових клітин слугують внутрішньоклітинним депо (місцем зберігання) йонів Кальцію.
Правильна відповідь – Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Обмін речовин (метаболізм)
Для вирішення завдання необхідно знати особливості клітинного дихання.
Клітинне дихання — сукупність біохімічних реакцій живих організмів, що протікають в клітинах в ході яких відбувається окиснення вуглеводів. Вивільнена енергія запасається в хімічних зв'язках макроенергетичних сполук (АТФ) і може бути використана в міру необхідності. Реакції клітинного дихання входять до групи процесів катаболізму (дисиміляція, енергетичний обмін). Енергетичний обмін відбувається в три етапи: підготовчий, безкисневий і кисневий.
Початковий етап енергетичного обміну – підготовчий – відбувається в цитоплазмі клітин усіх організмів, а в більшості багатоклітинних тварин і людини – також і в порожнині органів травної системи. Безкисневий (анаеробний)етап відбувається в клітинах. Кисневий (аеробний) етап відбувається в мітохондріях.
Правильна відповідь – В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Цитоплазма та її компоненти
Для виконання завдання необхідні знання про особливості будови рослинної клітини.
Хлоропласти – пластиди, зазвичай забарвлені в зелений колір завдяки наявності пігменту хлорофілу. Основна функція хлоропластів – здійснення фотосинтезу.
Ядро зберігає спадкову інформацію і забезпечує її передачу від материнської клітини дочірнім. Крім того, воно є своєрідним центром керування процесами життєдіяльності клітини, зокрема регулює процеси біосинтезу білків.
Рибосоми – позбавлені поверхневої мембрани органели, які беруть участь у синтезі білків. Вони складаються з двох різних за розмірами частин – субодиниць: великої та малої. Кожна із субодиниць складається зі сполучених між собою рРНК і білків.
Вакуолі рослинних клітин заповнені клітинним соком – водним розчином органічних і неорганічних сполук.
Правильна відповідь – Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Цитоплазма та її компоненти
Завдання перевіряє знання будови клітини, функціонування її органел та вміння розпізнавати їх на рисунках.
Органели – постійні клітинні структури. Кожна з органел забезпечує відповідні функції, як-то живлення, рух, синтез певних сполук, зберігання і передачу спадкової тощо. У кожній органелі відбувається певні біологічні процеси.
Мітохондрія забезпечує енергією клітину, акумулюючи її в молекулах АТФ. Для синтезу молекул АТФ використовується енергія, яка вивільняється під час кисневого етапу енергетичного обміну.
У хлоропластах здійснюється фотосинтез.
Ядро забезпечує збереження спадкової інформації.
Накопичення та розподіл білків відбувається у гранулярній ендоплазматичній сітці.
Серед запропонованих біологічних процесів зайвим є утворення веретена поділу, утворення якого забезпечує клітинний центр, зображення якого відсутнє.
Правильна відповідь: 1А, 2Б, 3Д, 4В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Будова клітини.
Розв’язання завдання потребує розпізнання позначених цифрами структур зображеної клітини й добирання до кожної з них її складника.
На рисунку зображено рослинну клітину, яка містить хлоропласти й вакуоль.
Цифрою 1 позначено вакуоль, яка містить клітинний сік, а цифрою 2 – клітинну стінку, складником якої є целюлоза.
Хроматин – складник ядра, яке на зображенні клітини позначено цифрою 3, а хлорофіл – складник хлоропласта, який позначено цифрою 4.
Правильна відповідь – 1Г, 2А, 3Д, 4В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Цитоплазма та її компоненти. Органели: рибосоми, полірибосоми, клітиний центр, органели руху. Клітинні включення. Будова та функції ядра
Рибосоми – позбавлені поверхневої мембрани органели, які беруть участь у синтезі білків. Вони трапляються в клітинах як прокаріотів, так і еукаріотів, мають вигляд сферичних тілець, що складаються з двох субодиниць. В еукаріотичних клітинах є дві популяції рибосом – вільні та зв’язані з ендоплазматичною сіткою.
Правильна відповідь – В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Одномембранні органели.
Для виконання завдання необхідно знати, які органели еукаріотичних клітин є одномембранними.
Пластиди та мітохондрії належать до двомембранних органел, а рибосоми – позбавлені поверхневої мембрани органели. Пероксисоми, або мікротільця – органели кулястої форми, оточені однією мембраною.
Правильна відповідь – Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Цитоплазма та її компоненти. Органели: рибосоми, полірибосоми, клітиний центр, органели руху. Клітинні включення. Будова та функції ядра.
Рибосоми – позбавлені поверхневої мембрани органели, які беруть участь у синтезі білків.
Вони трапляються в клітинах як прокаріотів, так і еукаріотів, мають вигляд сферичних тілець, що складаються з двох різних за розмірами частин – субодиниць: великої та малої. Кожна із субодиниць складається зі сполучених між собою рРНК і білків. Субодиниці утворюються в ядерці: на молекулі ДНК синтезується рРНК, яка сполучається з особливими рибосомними білками, що надходять із цитоплазми. Готові субодиниці транспортуються ячерез ядерні пори до цитоплазми.
Правильна відповідь – Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Одномембранні органели: ендоплазматична сітка, апарат Гольджi, лізосоми, вакуолі.
Для виконання завдання необхідно знати будову та функції лізосом.
Нуклеїнові кислоти містяться в ядрі, хлоропластах, мітохондріях, інколи – в цитоплазмі. Фосфоліпіди – ліпіди, які входять до складу біологічних мембран. Лізосоми – органели, які мають вигляд мікроскопічних оточених мембраною пухирців діаметром 100–180 нм. Вони містять ферменти, здатні розщеплювати ті чи інші сполуки (білки, вуглеводи, ліпіди тощо). У клітині можуть бути різні види лізосом, які відрізняються особливостями будови і функціями. Одні з лізосом, зливаючись з піноцитозними або фагоцитозними пухирцями, беруть участь у формуванні травних вакуоль. При цьому активуються ферменти і вміст вакуолі перетравлюється. Таким чином, лізосоми забезпечують процеси внутрішньоклітинного травлення. Лізосоми іншого типу беруть участь у перетравленні окремих частин клітини, цілих клітин або їхніх груп. Уважають, що ці лізосоми знищують дефектні органели, ушкоджені або мертві клітини, руйнують личинкові органи комах, земноводних (наприклад, хвости та зябра пуголовків безхвостих амфібій) тощо.
Правильна відповідь – Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Двомембранні органели: мітохондрії, пластиди та їх типи (особливості їхньої будови і функцій). Взаємні перетворення пластид.
Пластиди різних типів мають спільне походження: усі вони виникають з первинних пластид клітин твірної тканини – дрібних (до 1 мкм) пухирців, оточених двома мембранами. Крім того, пластиди одного типу здатні перетворюватися на пластиди іншого.
Так, на світлі в первинних пластидах формується внутрішня система мембран, синтезується хлорофіл і вони перетворюються на хлоропласти. Те саме характерно і для лейкопластів, які здатні перетворюватися на хлоропласти або хромопласти. Лейкопласти – безбарвні пластиди різноманітної форми, у яких запасаються деякі сполуки (крохмаль, білки тощо).
На відміну від хлоропластів, у лейкопластів внутрішня мембрана може утворювати лише нечисленні тилакоїди. У стромі лейкопластів містяться рибосоми, ДНК, різні типи РНК, а також ферменти, які забезпечують синтез і розщеплення запасних речовин (крохмалю, білків тощо). При перетворенні лейкопластів на хлоропласти в них утворюються тилакоїди з хлорофілом і вони набувають зеленого кольору. Позеленіння бульб картоплі на сонці є прикладом, який ілюструє перетворення лейкопластів на хлоропласти.
Правильна відповідь – Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Цитоплазма та її компоненти. Органели
Завдання перевіряє знання будови клітини, функціонування її органел і вміння розпізнавати їх на рисунках.
Органели – постійні клітинні структури. Кожна з органел забезпечує відповідні функції, як-от: живлення, рух, синтез певних сполук, зберігання і передачу спадкової тощо. У кожній органелі відбуваються певні біологічні процеси. Білки синтезуються за участі рибосом. Основна функція хлоропластів – здійснення фотосинтезу. Ядро зберігає спадкову інформацію і забезпечує її передачу від материнської клітини дочірнім. Крім того, воно є своєрідним центром керування процесами життєдіяльності клітини, зокрема регулює процеси біосинтезу білків. Одна з основних функцій комплексу Гольджі – накопичення, хімічні зміни і пакування в пухирці синтезованих речовин. У цистернах комплексу Гольджі синтезуються деякі полісахариди. Вони можуть сполучатися з білками, що надійшли із зернистої ендоплазматичної сітки. Зайвим біологічним процесом у переліку є утворення веретена поділу, оскільки органела, яка виконує цю функцію, на рисунку відсутня.
Правильна відповідь – 1А 2Б 3Д 4В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Одномембранні органели: ендоплазматична сітка, апарат Гольджі, лізосоми, вакуолі. Мембрани, їхня структура, властивості та основні функції. Плазматична мембрана. Транспорт речовин через мембрани
В основі завдання наводиться інформація про відкриття, автори якого в 2013 році отримали Нобелівську премію в галузі фізіології та медицини.
Це багаторічна праця вчених щодо розкриття механізмів везикулярного транспорту, яка з плином часу була оцінена науковою спільнотою.
Везикули – це пухирці, уміст яких відмежований від цитоплазми однією мембраною. Вони виконують різноманітні функції, зокрема забезпечують транспортування речовин між різними компонентами клітини та речовин з клітини, зберігання і виділення медіаторів у синапсах, внутрішньоклітинне травлення. Молекулами, що варто запаковувати у везикули перед виведенням з клітини, є полімерні гідрофільні. Секреторні везикули, за допомогою яких речовини виводяться з клітинами (транспортуються за призначенням), забезпечують секрецію водорозчинних речовин, зокрема травних ферментів, білкових гормонів. Процес надходження речовин до клітини всередині везикул називається ендоцитозом. Лізосоми – органели клітини,які є мембранними везикулами й утворюються комплексом Гольджі.
Правильна відповідь – 3 1 2.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Двомембранні органели: мітохондрії, пластиди та їхні типи (особливості будови й функцій).
Завдання скеровано на перевірку знань про будову хлоропластів.
Зовнішня мембрана хлоропластів гладенька, а внутрішня утворює вирости.
З внутрішньою мембраною пов’язані структури – тилакоїди. Це пласкі цистерни, оточені однією мембраною.
У тилакоїдах містяться основні (хлорофіли) і допоміжні (каротиноїди) пігменти, а також усі ферменти, необхідні для фотосинтезу.
Тобто в хлоропластах відбувається синтез органічних речовин із неорганічних (фотосинтез).
Правильна відповідь – Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Цитоплазма та її компоненти. Органели.
Завдання скеровано на перевірку знань щодо функціонування органел клітини й уміння розпізнавати їх на рисунках.
Органели – постійні клітинні структури. Кожна з органел забезпечує відповідні функції.
Лізосоми (1) забезпечують внутрішньоклітинне травлення.
Клітинний центр (2) забезпечує утворення веретена поділу.
Мітохондрія (3), акумулюючи в молекулах АТФ енергію, забезпечує нею клітину.
Плазматична мембрана (4) забезпечує зв’язок із навколишнім середовищем.
Правильна відповідь – 1В 2Г 3Д 4А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Інші органели: рибосоми, полірибосоми, клітинний центр, органели руху.
Завдання скеровано на перевірку знання будови й функцій рибосом – немембранних органел клітин.
Рибосоми можуть вільно плавати в цитоплазмі або бути прикріпленими до цитоплазматичного боку мембран ендоплазматичного ретикулуму.
Ці органели складаються з рРНК й рибосомальних білків.
Рибосоми беруть участь у синтезі білків.
Правильна відповідь – 1 1 3.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Одномембранні органели: ендоплазматична сітка, апарат Гольджі, лізосоми, вакуолі. Мембрани, їхня структура, властивості й основні функції. Плазматична мембрана. Транспорт речовин через мембрани.
В основі завдання наводиться інформація про відкриття, автори якого в 2013 році отримали Нобелівську премію в галузі фізіології та медицини. Це багаторічна праця вчених щодо розкриття механізмів везикулярного транспорту, яка з плином часу була оцінена науковою спільнотою.
Везикули - це пухирці, уміст яких відмежований від цитоплазми однією мембраною. Вони виконують різноманітні функції, зокрема забезпечують транспортування речовин між різними компонентами клітини та речовин із клітини, зберігання і виділення медіаторів у синапсах, внутрішньоклітинне травлення.
Основними органелами, які беруть участь у везикулярному транспорті, є ендоплазматична сітка (ЕПС) і комплекс Гольджі. ЕПС здійснює синтез білків і надалі у везикулах вони транспортуються до комплексу Гольджі. У комплексі Гольджі молекули сортуються, дозрівають, пакуються в інші везикули. Рецептори, які визначають напрямок руху везикули, містяться на везикулярній мембрані із зовнішнього боку. У разі, якщо вони будуть розташовані всередині везикули або ж на внутрішній поверхні її мембрани, цитоплазматичні рецептори не зможуть з ними взаємодіяти. Секреторні везикули, за допомогою яких речовини виводяться з клітинами (транспортуються за призначенням), забезпечують секрецію водорозчинних речовин, зокрема травних ферментів, білкових гормонів. Транспортування стероїдних гормонів (ліпідної природи), вуглекислого газу та води забезпечується ліпідним шаром плазматичної мембрани, отже, вони не потребують пакування у везикули.
Правильна відповідь: 2, 3, 2 .
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Цитоплазма та її компоненти. Органели. Одномембранні органели: ендоплазматична сітка, апарат Гольджi, лізосоми, вакуолі.
У запропонованому завданні перевіряється вміння розпізнавати органели на зображеннях рослинної клітини та знаходити їх функції серед перелічених.
Органела, яка позначена буквою Х – це вакуоль, що містить клітинний сік. У молодих клітинах зазвичай багато дрібних вакуоль, у старих – одна велика, яка займає центральну частину клітини. Вакуолі забезпечують тургор клітини, запасають воду з розчиненими в ній речовинами, визначають осмотичні властивості клітини.
Таким чином, функцією позначеною буквою Х рослинної органели є осморегуляція.
Правильна відповідь – Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Двомембранні органели: мітохондрії, пластиди.
Мітохондрії та хлоропласти – двомембранні органели клітин. Вони мають спільні риси будови та риси, які їх відрізняють.
Обидві органели мають кільцеву хромосому, яка містить власну спадкову інформацію, і рибосоми. Таким чином, обидві органели містять апарат біосинтезу білків. Синтез вуглеводів відбувається в хлоропластах, у яких хлорофіл розташовується в тилакоїдах. Мітохондрії не містить хлорофілу. В обох органелах синтезується АТФ – універсальний хімічний акумулятор енергії в клітинах.
Тому правильною відповіддю є зазначена спільна властивість хлоропласта та мітохондрії синтезувати АТФ.
Правильна відповідь – Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Немембранні органели: рибосоми.
У завданні описано один з найдієвіших видів вакцин. Таким видом вакцин є препарати, що містять фрагменти клітинних стінок бактерій та їхніх цитоплазматичних органел. Відомо також, що ці органели складається з РНК і білків. Необхідно вказати функцію та локалізацію цих органел в еукаріотичній клітині.
Для виконання завдання треба визначити описану органелу. Органелою бактеріальної клітини, що складається з РНК і білків, є рибосома. В еукаріотичній клітині рибосоми виконують функцію синтезу білків і локалізовані в цитоплазмі й ендоплазматичній сітці.
Правильна відповідь – Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Двомембранні органели. Будова хлоропласта.
Завдання перевіряє вміння розпізнавати біологічні об’єкти на рисунках і знання будови хлоропласта.
Необхідно увідповіднити зображення складової хлоропласти його назві. Цифрою 1 позначено тилакоїд, цифрою 2 – зовнішню мембрану хлоропласта, цифрою 3 – строму, цифрою 4 – грану.
Зайвою складовою є ламела, яка на рисунку не позначена.
Правильна відповідь – 1А 2Г 3Д 4Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Двомембранні органели: мітохондрії.
Для виконання завдання спочатку необхідно розпізнати об’єкт, який зображено на рисунку. На рисунку зображено мітохондрію. В основі завдання наведено чотири твердження. Необхідно їх проаналізувати та вказати всі правильні.
Мітохондрії – двомембранні органели клітини. Ці органели мають кільцеву хромосому, тобто містять власну спадкову інформацію. Маючи власну спадкову інформацію, утворюються шляхом поділу.
Таким чином, правильними є лише І, ІІІ, ІV твердження.
Правильна відповідь – Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Немембранні органели: рибосоми.
В основі завдання зазначені розміри рибосом клітин прокаріотичних та еукаріотичних організмів.
Розміри рибосом прокаріотів менші від розмірів рибосом еукаріотів. Необхідно вказати біологічні об’єкти, які мають розмір рибосоми, як у прокаріотів.
Найпростіші та дріжджі належать до еукаріотичних організмів і в цитоплазмі містять рибосоми розміром 25–30 нанометрів. Одномембранні органели не містять власних рибосом. В еукаріотичній клітині є автономні двомембранні органели – мітохондрії та хлоропласти, у яких здійснюється синтез білків. Внутрішній простір мітохондрій заповнений напіврідкою речовиною – матриксом. Там містяться рибосоми, молекули ДНК, іРНК, тРНК та синтезуються білки, що входять до складу внутрішньої мембрани. У стромі хлоропластів є молекули ДНК, різні типи РНК, рибосоми. Рибосоми мітохондрій та пластид менші від цитоплазматичних за розмірами – 15-20 нанометрів, але схожі за будовою.
Правильна відповідь – А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Одномембранні та двомембранні органели.
Завдання перевіряє знання будови клітини, функціонування її органел.
Органели – постійні клітинні структури. Кожна з органел забезпечує відповідні функції, як-от: живлення, рух, синтез певних сполук, зберігання і передачу спадкової тощо. У кожній органелі відбувається певні процеси.
Мітохондрія забезпечує енергією клітину, акумулюючи її в молекулах АТФ. Для синтезу молекул АТФ використовується енергія, яка вивільняється під час кисневого етапу енергетичного обміну. У хлоропласті відбувається процес фіксації вуглекислого газу. Розщеплення полімерів у кислому середовищі відбувається виключно в лізосомах. Одна з основних функцій зернистої ендоплазматичної сітки – синтез і транспортування білків по клітині. Частина синтезованих у клітині білків використовується для її власних потреб, а частина виводиться за межі клітини. Білки синтезуються за участі рибосом, які розташовуватися на поверхні зернистої едоплазматичної сітки. У її порожнинах білки набувають притаманної їм просторової конформації, до них можуть приєднуватися небілкові компоненти.
Правильна відповідь – 1В 2Г 3Д 4Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Одномембранні органели: ендоплазматична сітка, апарат Гольджi, лізосоми, вакуолі.
Завдання скеровано на перевірку знання функцій одномембранних органел і розуміння процесів, що відбуваються в них.
Білки, ліпіди, вуглеводи синтезуються на мембранах ендоплазматичної сітки, де також відбувається накопичення і модифікування синтезованих речовин.
Ендоплазматична сітка функціонально пов’язана з комплексом Гольджі. До одного з полюсів кожної із цистерн комплексу Гольджі постійно надходять пухирці, які відокремлюються від ендоплазматичної сітки й містять речовини, що там утворилися.
Комплекс Гольджі бере участь у формуванні лізосом, які у вигляді пухирців, оточених мембраною, відокремлюються від цієї органели. Вони містять ферменти, здатні розщеплювати ті чи ті сполуки (білки, вуглеводи, ліпіди тощо).
Правильна відповідь – А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Двомембранні органели: мітохондрії, пластиди.
Завдання скеровано на перевірку знання будови двомембранних органел еукаріотичних клітин.
Лізосоми й пероксисоми – органели кулястої форми, оточені однією мембраною.
Мітохондрії належать до двомембранних органел, а в рибосом немає поверхневої мембрани.
Правильна відповідь – В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Цитоплазма та її компоненти. Органели.
Завдання скеровано на перевірку знання про будову клітини, функціонування її органел і вміння розпізнавати їх на рисунках.
Органели – постійні клітинні структури. Кожна з органел забезпечує відповідні функції: живлення, рух, синтез певних сполук, зберігання і передавання спадкової інформації тощо. У кожній органелі відбувається певні біологічні процеси.
Плазматична мембрана (1) забезпечує міжклітинні контакти.
Мітохондрія (2) постачає клітині енергію, акумулюючи її в молекулах АТФ.
Клітинний центр (3) забезпечує формування мікротрубочок цитоплазми.
Ядерце (4) забезпечує утворення складників рибосом цитоплазми.
Правильна відповідь – 1Б 2Г 3Д 4В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Немембранні органели: рибосоми
В основі завдання зазначена роль рибосом для клітин еукаріотичних організмів. Необхідно вказати функцію рибосом і місце їх утворення в еукаріотичних клітинах.
Рибосоми беруть участь в біосинтезу білків – трансляції: послідовність нуклеотидів у молекулі мРНК переводиться в послідовність амінокислотних залишків молекули білка, що синтезується. Місцем утворення складових рибосом є ядерце.
Правильна відповідь – Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Одномембранні органели: ендоплазматична сітка, апарат Гольджi, лізосоми, вакуолі.
Завдання скеровано на перевірку знання будови й функцій одномембранних органел.
Лізосоми – органели, які містять ферменти, здатні розщеплювати ті чи ті сполуки. У клітині можуть бути різні види лізосом, які відрізняються особливостями будови й функціями.
Одні з лізосом, зливаючись із піноцитозними або фагоцитозними пухирцями, беруть участь у формуванні травних вакуоль. Тобто забезпечують процеси внутрішньоклітинного травлення.
Лізосоми іншого типу беруть участь у перетравленні окремих частин клітини, цілих клітин або їхніх груп. Уважають, що ці лізосоми знищують дефектні органели, ушкоджені або мертві клітини, руйнують личинкові органи комах, земноводних (наприклад, хвости й зябра пуголовків безхвостих амфібій) тощо.
Правильна відповідь – Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Двомембранні органели: мітохондрії, пластиди.
Завдання скеровано на перевірку знання будови й функцій двомембранних органел.
Мітохондрії – органели клітин-еукаріотів, поверхневий апарат яких складається із двох мембран, розділених міжмембранним простором. Ці органели беруть участь в енергетичному обміні.
Зовнішня мембрана мітохондрії гладенька, а внутрішня – утворює вгини всередину органели – кристи. На поверхні крист, що межує з внутрішнім середовищем мітохондрії, є особливі грибоподібні білкові утвори – АТФ-соми. Вони містять комплекс ферментів, необхідних для синтезу АТФ.
Правильна відповідь – А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Цитоплазма та її компоненти. Органели.
Завдання скеровано на перевірку знання будови клітини, функціонування її органел і вміння розпізнавати їх на рисунках.
Органели – постійні клітинні структури. Кожна з них забезпечує відповідні функції: живлення, рух, синтез певних сполук, зберігання і передавання спадкової інформації тощо.
У кожній органелі відбуваються певні біологічні процеси.
Мітохондрія забезпечує енергією клітину, акумулюючи її в молекулах АТФ. Для синтезу молекул АТФ потрібна енергія, вивільнювана під час кисневого етапу енергетичного обміну.
Синтез білків проходить за участі рибосом.
Основна функція хлоропластів – здійснення фотосинтезу.
Функціями комплексу Гольджі є дозрівання, розподіл і транспортування синтезованих речовин.
Правильна відповідь – 1Б 2В 3А 4Д.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Цитоплазма та її компоненти. Органели. Одномембранні органели: ендоплазматична сітка, апарат Гольджi, лізосоми, вакуолі
Для виконання завдання необхідно знати особливості організації клітин еукаріотів.
Мітохондрії та пластиди – органели клітин еукаріотів, поверхневий апарат яких складається з двох мембран, розділених міжмембранним простором.
Рибосоми – позбавлені поверхневої мембрани органели, які беруть участь у синтезі білків.
Лізосоми – органели, обмежені однією мембраною.
Правильна відповідь – Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Двомембранні органели: мітохондрії, пластиди та їх типи (особливості їхньої будови і функцій). Взаємні перетворення пластид
Пластиди різних типів мають спільне походження: усі вони виникають з первинних пластид клітин твірної тканини – дрібних (до 1 мкм) пухирців, оточених двома мембранами. Крім того, пластиди одного типу здатні перетворюватися на пластиди іншого. Так, на світлі в первинних пластидах формується внутрішня система мембран, синтезується хлорофіл і вони перетворюються на хлоропласти.
Те саме характерно і для лейкопластів, які здатні перетворюватися на хлоропласти або хромопласти. При перетворенні лейкопластів на хлоропласти в них утворюються тилакоїди з хлорофілом і вони набувають зеленого кольору. Позеленіння бульб картоплі на сонці є прикладом, який ілюструє перетворення лейкопластів на хлоропласти.
Правильна відповідь – Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Немембранні органели: рибосоми
Для виконання завдання необхідно знати функції рибосом для клітин еукаріотичних організмів. Необхідно вказати органелу, яка бере участь у синтезі білка.
Рибосоми беруть участь у другому етапі біосинтезу білків – трансляції: послідовність нуклеотидів у молекулі мРНК переводиться в послідовність амінокислотних залишків молекули білка, що синтезується.
Правильна відповідь – В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Одномембранні органели: ендоплазматична сітка, апарат Гольджi, лізосоми, вакуолі
Клітинні мембрани складаються з білків, ліпідів та вуглеводів.
Відповідно до рідинно-мозаїчної моделі будови, клітинні мембрани – це напівпроникний подвійний шар фосфоліпідів із вбудованими в нього білками. Ліпіди синтезуються на мембранах ендоплазматичної сітки, де також відбувається накопичення й модифікація синтезованих речовин, включення їх у везикули й транспортування до місць використання.
Правильна відповідь – В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Двомембранні органели: мітохондрії, пластиди та їх типи(особливості їхньої будови і функцій). Взаємні перетворення пластид
Мітохондрії – органели клітин більшості видів рослин, грибів і тварин.
Мітохондрії слугують своєрідними клітинними «генераторами енергії». Внутрішній простір мітохондрій заповнений напіврідкою речовиною – матриксом. Там містяться рибосоми молекули ДНК, м РНК (іРНК), тРНК тощо та синтезуються білки, що входять до складу внутрішньої мембрани. Молекули ДНК в мітохондріях забезпечують цитоплазматичну, або позаядерну спадковість, яка полягає в здатності певних структур цитоплазми зберігати і передавати нащадкам частину спадкової інформації батьків.
Правильна відповідь – В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Клітинні включення
Клітинні включення, на відміну від органел, є непостійними компонентами клітини. Вони можуть з’являтися та зникати в процесі життєдіяльності клітини. Зазвичай це запасні речовини.
Клітинні включення містяться в цитоплазмі або вакуолях рослинних клітин у розчиненому (краплини) або твердому (кристали, волоконця, зерна тощо) станах. У цитоплазмі можуть накопичуватись і нерозчинні продукти обміну: солі сечової кислоти, кристали щавлевооцтового кальцію (у щавлю, бегонії та ін.). Під дією ферментів більшість клітинних включень розпадається на сполуки, які залучаються до процесу обміну речовин.
Правильна відповідь – А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Цитоплазма та її компоненти. Органели
Завдання перевіряє знання будови клітини, функціонування її органел і вміння розпізнавати їх на рисунках.
Органели – постійні клітинні структури. Кожна з органел забезпечує відповідні функції, як-от: живлення, рух, синтез певних сполук, зберігання і передачу спадкової тощо.
У кожній органелі відбуваються певні біологічні процеси. Лізосоми, позначені на рисунку цифрою 1, забезпечують внутрішньоклітинне травлення. Клітинний центр, позначений на рисунку цифрою 2, забезпечує утворення веретена поділу. Мітохондрія, позначена на рисунку цифрою 3, забезпечує енергією клітину, акумулюючи її в молекулах АТФ. Для синтезу молекул АТФ використовується енергія, яка вивільняється під час кисневого етапу енергетичного обміну. Плазматична мембрана, що позначена цифрою 4, забезпечує зв'язок з навколишнім середовищем.
Зайвою функцією є синтез і накопичення ліпідів і вуглеводів: органели, які виконують її, на рисунку не позначені.
Правильна відповідь – 1В, 2Г, 3Д, 4А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Одномембранні та двомембранні органели
Завдання перевіряє знання будови клітини, функціонування її органел.
Органели – постійні клітинні структури. Кожна з органел забезпечує відповідні функції, як-то живлення, рух, синтез певних сполук, зберігання і передачу спадкової тощо. У кожній органелі відбувається певні процеси.
Мітохондрія забезпечує енергією клітину, акумулюючи її в молекулах АТФ. У хлоропласті відбувається процес фіксації вуглекислого газу. Розщеплення полімерів в кислому середовищі відбувається виключно в лізосомах. Одна з основних функцій зернистої ендоплазматичної сітки – синтез і транспортування білків по клітині. Частина синтезованих у клітині білків використовується для її власних потреб, а частина виводиться за межі клітини. Білки синтезуються за участі рибосом, які розташовуватися на поверхні зернистої едоплазматичної сітки. У її порожнинах білки набувають притаманної їм просторової конформації, до них можуть приєднуватися небілкові компоненти.
Правильна відповідь – 1В 2Г 3Д 4А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Цитоплазма та її компоненти. Органели. Одномембранні органели ендоплазматична сітка, апарат Гольджі, лізосоми, вакуолі
В умові завдання описана певна органела. Необхідно визначити, яку органелу описано, указати, до якої групи вона належить та розпізнати на електронній мікрофотографії.
В описі наведені такі особливості: основними функціями цієї органели є накопичення, хімічні зміни й пакування в пухирці синтезованих речовин. Також вона забезпечує синтез деяких полісахаридів. Зокрема, у рослинних клітинах забезпечує утворення структурних компонентів клітинної стінки, а в клітинах членистоногих – хітиновмісної кутикули, яка утворює зовнішній скелет.
Наведена характеристика комплексу Гольджі, що є одномембранною органелою. На електронній мікрофотографії ця органела позначена цифрою 1.
Правильна відповідь – 1 1 1.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Одномембранні органели: ендоплазматична сітка, апарат Гольджi, лізосоми, вакуолі
В основі завдання зазначені функції органели Х. Необхідно указати її серед переліку органел клітини.
Мітохондрії – двомембранні органели клітин еукаріотів, які забезпечують клітину енергією.
Рибосоми – немембранні органели, які беруть участь у синтезі білків.
Клітинний центр – немембранна органела з двох центріолей, які слугують центрами організації веретена поділу, беруть участь у формуванні мікротрубочок цитоплазми, джгутиків і війок.
Комплекс Гольджі бере участь у накопиченні та дозріванні синтезованих в ендоплазматичній сітці речовин. У цистернах цієї органели відбувається синтез полісахаридів. Одна з основних функцій – формування готових секреторних продуктів, які виводяться за межі клітини шляхом екзоцитозу. Комплекс Гольджі вважають джерелом утворення первинних лізосом, хоча їх ферменти синтезуються і в гранулярній сітці.
Таким чином, зазначені функції органели Х відповідають функціям комплексу Гольджі.
Правильна відповідь – А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Двомембранні органели: мітохондрії, пластиди
На рисунку клітини зеленої водорості спірогіри літерою Х позначено хлоропласт.
Хлоропласти – різновид пластид, Кожна клітина спірогіри містить від одного до декількох пристінних стрічкоподібних спіральних хлоропластів (тип пластид, основна функція яких – здійснення фотосинтезу).
Правильна відповідь – А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Одномембранні та двомембранні органели. Будова та функції ядра
Завдання перевіряє вміння розпізнавати біологічні об’єкти на рисунках.
Необхідно увідповіднити зображення органел їхній назві.
Літерою А позначено мітохондрію, літерою Б – рибосому, літерою В – хлоропласт, літерою Г – комплекс Гольджі.
Зайвим об’єктом є оболонка ядра, яка на рисунку позначена літерою Д.
Правильна відповідь – 1Б 2А 3Г 4В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Немембранні органели: рибосоми
Рибосоми – позбавлені поверхневої мембрани органели, які беруть участь у синтезі білків. Вони трапляються в клітинах як прокаріотів, так і еукаріотів, мають вигляд сферичних тілець, що складаються з двох різних за розмірами частин – субодиниць: великої та малої. Кожна із субодиниць складається зі сполучених між собою майже однакової масової частки РНК й білків.
Правильна відповідь – Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Двомембранні органели: мітохондрії, пластиди
Для виконання завдання необхідно розпізнати органелу, що зображена на рисунку.
На рисунку зображено мітохондрію.
Мітохондрії – органели клітин еукаріотів, поверхневий апарат яких складається з двох мембран, розділених міжмембранним простором. Ці органели беруть участь в енергетичному обміні. Зовнішня мембрана мітохондрії гладенька, а внутрішня – утворює вгини всередину органели – кристи. На поверхні крист, що межує з внутрішнім середовищем мітохондрії, є особливі грибоподібні білкові утвори – АТФ-соми. Вони містять комплекс ферментів, необхідних для синтезу АТФ. Мітохондрії слугують своєрідними клітинними «генераторами енергії». Число цих органел у клітинах різних типів може коливатися від 1 до 100 000 і більше. Воно залежить від того, наскільки активно відбуваються процеси обміну речовин і перетворення енергії. Тому в найбільшій кількості вони містяться в міоцитах.
Правильна відповідь – В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Двомембранні органели: мітохондрії.
Мітохондрії – органели клітин еукаріотів, характерною особливістю яких є наявність власної спадкової інформації у вигляді кільцевої молекули ДНК й білоксинтезувального апарату. Поверхневий апарат мітохондрій утворений двома мембранами, розділеними міжмембранним простором. Зовнішня мембрана мітохондрії гладенька, а внутрішня – утворює вгини всередину органели – кристи. На поверхні крист, що межує з внутрішнім середовищем мітохондрії, є особливі грибоподібні білкові утвори – АТФ-соми. Вони містять комплекс ферментів, необхідних для синтезу АТФ. Мітохондрії є своєрідними клітинними «генераторами енергії».
Правильна відповідь – А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Будова й функції органел еукаріотичної клітини.
У завданні запропоновано увідповіднити складник органели з процесом, який із ним пов’язаний.
Кристи – складники мітохондрії, які забезпечують синтез АТФ.
У стромі хлоропласта відбувається синтез вуглеводів під час темнової фази фотосинтезу.
Мікротрубочки – складники клітинного центру, який забезпечує організацію веретена поділу.
Ядерця ядра беруть участь в утворенні субодиниць рибосом.
Правильна відповідь: 1-Д, 2-А, 3-Б, 4-Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Структура та функціонування еукаріотичних клітин. Одномембранні органели: ендоплазматична сітка, апарат Гольджі, лізосоми, вакуолі
Для виконання завдання необхідно знати функції комплексу Гольджі.
Насамперед у цій органелі накопичуються і певним чином змінюються деякі сполуки.
Речовини, які надійшли до цистерн комплексу Гольджі, сортуються за хімічним складом і призначенням. Відсортовані молекули переходять з одних цистерн до інших і згодом у вигляді пухирців, оточених мембраною, відокремлюються від цієї органели. Комплекс Гольджі бере участь у формуванні лізосом.
Правильна відповідь – А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Структура та функціонування еукаріотичних клітин. Рибосоми: будова, функціональна роль
В основі завдання зазначена роль рибосом для клітин еукаріотичних організмів. Необхідно вказати функцію рибосом і місце їх утворення в еукаріотичних клітинах.
Рибосоми беруть участь в біосинтезі білків – трансляції: послідовність нуклеотидів у молекулі мРНК переводиться в послідовність амінокислотних залишків молекули білка, що синтезується.
Місцем утворення складників рибосом є ядерце.
Правильна відповідь – Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Клітинні мембрани, їх хімічний склад, структура, властивості та основні функції. Цитоплазма, її компоненти: цитоскелет, органели та включення. Одномембранні органели: ендоплазматична сітка, апарат Гольджі, лізосоми, вакуолі. Двомембранні органели: мітохондрії, пластиди (хлоро-, лейко - і хромопласти)
Завдання перевіряє знання будови рослинної клітини, складових її органел та структурних компонентів й вміння розпізнавати їх на рисунках.
На рисунку зображена рослинна клітина.
Кожна з органел і структурних компонентів (клітинна стінка, ядро тощо) забезпечує відповідні функції, як-от: живлення, захист, синтез певних сполук, зберігання і передавання спадкової інформації тощо. Ці структурні компоненти клітини й органели мають специфічну будову й внутрішній склад.
Вакуоля, позначена на рисунку цифрою 1, містить клітинний сік.
Клітинна стінка, позначена на рисунку цифрою 2, включає зібрані в пучечки водонерозчинні волоконця полісахариду целюлози та своєрідний каркас.
Ядро, позначене на рисунку цифрою 3, складається з поверхневого апарату і внутрішнього середовища – матриксу, яке в свою чергу складається з ядерного соку, ядерець і ниток хроматину.
Хлоропласти, позначені цифрою 4, – це пластиди, зазвичай забарвлені в зелений колір завдяки наявності пігменту хлорофілу.
Зайвим складником є муреїн, оскільки його містить клітинна стінка прокаріотів, до яких зображена клітина не належить.
Правильна відповідь – 1Г 2А 3Д 4В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Структура й функціонування еукаріотичних клітин. Рибосоми: будова, функціональна роль.
Завдання скеровано на перевірку знання складників клітини й розуміння її функцій.
Рибосоми належать до немембранних органел клітини. Це невеликі тільця з двох субодиниць. Складниками рибосом є спеціальні білки й РНК (рРНК). Рибосоми забезпечують у клітині синтез білків.
Правильна відповідь – В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Структура й функціонування еукаріотичних клітин. Хлоропласти: будова, функціональна роль.
Завдання скеровано на перевірку вміння розпізнавати органели за описом.
З-поміж наведених органел до двомембранних належить лише мітохондрія і хлоропласт, які мають власний білоксинтезувальний апарат.
Органела, обмежена двома мембранами, внутрішня з яких утворює ламели й тилакоїди, – це хлоропласт.
Правильна відповідь – Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Структура й функціонування еукаріотичних клітин. Одномембранні органели: апарат Гольджі.
Завдання скеровано на перевірку вміння розпізнавати органели.
На рисунку, наведеному в завданні, скомбіновано електронограму й схематичне зображення органели. Це сітчасте утворення, що є сукупністю плоских мембранних цистерн (мішечків) й утворює пухирці (везикули). На рисунку зображено комплекс Гольджі.
Правильна відповідь – Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Структура й функціонування еукаріотичних клітин. Одномембранні органели: лізосом.
Завдання скеровано на перевірку розуміння функцій клітинних органел.
Лізосоми – мембранні органели у формі пухирців, усередині яких містяться ферменти, що розщеплюють полімерні органічні сполуки до мономерних. Лізосоми руйнують компоненти чужорідних клітин, поглинутих під час фагоцитозу, а також відпрацьовані «старі» клітинні компоненти. Порушення функцій лізосом спричиняє розвиток низки захворювань, зокрема хвороби Тея – Сакса.
Правильна відповідь – Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Структура й функціонування еукаріотичних клітин. Хлоропласти: будова, функціональна роль.
Завдання скеровано на перевірку вміння розпізнавати органели за описом.
В умові завдання наведено рисунок органели, яку потрібно розпізнати. Вона обмежена двома мембранами, внутрішня з яких утворює ламели й тилакоїди – плоскі мембранні мішечки, із якими пов’язані основні реакції фотосинтезу. На рисунку зображено хлоропласт.
Правильна відповідь – А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Структура й функціонування еукаріотичних клітин. Рибосоми: будова, функціональна роль.
Завдання скеровано на перевірку вміння розпізнати органели.
Для виконання завдання необхідні знання про особливості організації органел клітин еукаріотів.
Лізосоми – це одномембранні органели.
Мітохондрії та пластиди – двомембранні органели.
Рибосоми належать до немембранних органел клітини. Це невеликі тільця з двох субодиниць. Складниками рибосом є спеціальні білки й РНК (рРНК). Рибосоми забезпечують у клітині синтез білків.
Правильна відповідь – Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Вступ. Хімічний склад, структура й функціонування клітини. Реалізація спадкової інформації. Структура й функціонування еукаріотичних клітин. Клітинні включення
В основі завдання описується утворення в клітинах щавлю нерозчинної солі – кальцій оксалату як продукту обміну речовин. Необхідно указати складник клітин щавлю, утворений кристалами цієї солі.
Для виконання завдання необхідно знати, що у цитоплазмі розрізняють рідку частину й компактні структури – органели і включення.
Включення – це змінні складники клітин. Вони можуть з’являтися або зникати залежно від характеру функціонування клітини. Ними можуть бути резервні сполуки (зерна крохмалю, гранули глікогену, краплини жирів), продукти обміну речовин (кристали кальцій оксалату в рослин).
Отже, кристали кальцій оксалату утворюють такий складник клітин щавлю, як включення.
Правильна відповідь – В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Одномембранні та двомембранні органели. Будова та функції ядра
Завдання перевіряє вміння розпізнавати біологічні об’єкти на рисунках.
Необхідно увідповіднити позначений на рисунку складник клітини з його назвою.
Цифрою 1 позначено ядро, цифрою 2 – двомембрану органелу – мітохондрію, цифрою 3 – апарат Гольджі, цифрою 4 – клітинний центр.
У переліку зайвим об’єктом є ендоплазматична сітка , яка на рисунку не позначена.
Правильна відповідь – 1–А, 2–Б, 3–В, 4–Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Вступ. Хімічний склад, структура й функціонування клітини. Реалізація спадкової інформації. Структура й функціонування еукаріотичних клітин. Мітохондрії: будова, функції.
Завдання скеровано на перевірку знання основної функції мітохондрій у клітині.
Мітохондрії – двомембранні органели клітин більшості видів рослин, грибів і тварин. Мітохондрії слугують своєрідними «енергетичними станціями клітини». Така назва пов’язана з основною функцією мітохондрій – синтезом АТФ, молекула якої містить макроергічні зв’язки.
Правильна відповідь – Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Вступ. Хімічний склад, структура й функціонування клітини. Реалізація спадкової інформації. Структура й функціонування еукаріотичних клітин. Органели клітини. Особливості будови тваринної клітини.
Завдання скеровано на перевірку вміння розпізнавати компоненти клітини.
Необхідно розпізнати на рисунку тваринної клітини складники, які позначено буквами. Буквою А позначено ядро, Б – ендоплазматичну сітку, В – комплекс Гольджі, Г – хлоропласт. Поміж органел, які позначено, помилково зображено хлоропласт, якого немає у тваринній клітині.
Правильна відповідь – Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Вступ. Хімічний склад, структура й функціонування клітини. Структура й функціонування еукаріотичних клітин. Одномембранні, двомембранні й немембранні органели, їхні функції.
Завдання скеровано на перевірку знання будови клітини, функціонування її органел.
Органели – постійні клітинні складники. Кожна органела забезпечує відповідні функції, як-от живлення, рух, синтез певних сполук, зберігання і передавання спадкової інформації тощо.
У кожній органелі відбувається певні процеси.
Клітинний центр забезпечує утворення веретена поділу.
У комплексі Гольджі відбувається утворення секреторних пухирців.
Внутрішньоклітинне травлення забезпечують лізосоми.
За участі рибосом синтезуються білки.
Правильна відповідь: 1–Г, 2–В, 3–Б, 4–А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Вступ. Хімічний склад, структура й функціонування клітини. Реалізація спадкової інформації. Структура й функціонування еукаріотичних клітин. Одномембранні органели. Ендоплазматична сітка.
Завдання скеровано на перевірку знання складників клітини й уміння розпізнавати їх.
В описі йдеться про органелу, на поверхні мікроскопічних канальців якої розташовані рибосоми. Рибосоми є складниками хлоропластів, мітохондрій, але ці органели не містять канальців.
Одномембранною органелою, яка утворена мембранними канальцями й містить рибосоми, є гранулярна ендоплазматична сітка. Електронну мікрофотографію цієї органели позначено цифрою 2.
Правильна відповідь: 1, 2, 2.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Вступ. Хімічний склад, структура й функціонування клітини. Реалізація спадкової інформації. Одномембранні органели.
Для виконання завдання потрібно проаналізувати наведену наукову інформацію щодо генетичного захворювання людини – хвороби Тея – Сакса, яке спричинене мутацією гена HEXA. Цей ген кодує фермент гексозамінідазу А, яка міститься в лізосомах. Лізосоми є одномембранними органелами, які не містять власної спадкової інформації й утворюються в комплексі Гольджі.
Правильна відповідь – Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Вступ. Хімічний склад, структура й функціонування клітини. Реалізація спадкової інформації. Структура й функціонування еукаріотичних клітин. Клітинний центр.
Для розв’язання завдання необхідно розпізнати зображену органелу. У завданні подано рисунок клітинного центру – немембранної органели, складниками якої є мікротрубочки.
Правильна відповідь – Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Вступ. Хімічний склад, структура й функціонування клітини. Реалізація спадкової інформації. Структура й функціонування еукаріотичних клітин. Двомембранні органели. Хлоропласт.
В основі завдання наведено рисунок, на якому буквами позначено органели. Хлоропласт є двомембранною органелою, складниками якої є тилакоїди. Цю органелу позначено на рисунку буквою Г.
Правильна відповідь – Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Вступ. Хімічний склад, структура й функціонування клітини. Реалізація спадкової інформації. Структура й функціонування еукаріотичних клітин. Одномембранні органели. Ендоплазматична сітка.
Зображена органела двомембранна, внутрішня мембрана якої утворює вигини – кристи. Отже, на електронній мікрофотографії зображено мітохондрію. Ця органела містить власний білоксинтезувальний апарат, а отже й рибосоми. Функцією цієї органели в клітині є забезпечення енергією.
Правильна відповідь – 2, 2, 1.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Вступ. Хімічний склад, структура і функціонування клітин. Реалізація спадкової інформації. Структура й функціонування еукаріотичних клітин.
Для розв’язання завдання треба пригадати ознаки бактеріальної та тваринної клітин, порівняти їх і знайти ознаку, яка притаманна лише бактеріальній клітині.
Бактерії є прокаріотичними організмами, а отже їхні клітини не містять ядра й мембранних органел.
Тваринна клітина ці органели містить, що є особливістю будови клітин еукаріотичних організмів.
Проте тваринна клітина ззовні вкрита глікокаліксом, а бактеріальна – клітинною стінкою.
Правильна відповідь – В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Вступ. Хімічний склад, структура і функціонування клітин. Реалізація спадкової інформації. Структура та функціонування еукаріотичних клітин.
В основі завдання наведено опис органели. Треба вказати її ознаку, назву й розпізнати на електронній мікрофотографії.
В описі наведено такі особливості: основними функціями цієї органели є накопичення, хімічні зміни й пакування в пухирці синтезованих речовин.
Також вона забезпечує синтез деяких полісахаридів. Зокрема, у рослинних клітинах забезпечує утворення структурних компонентів клітинної стінки.
Описано комплекс Гольджі, що є одномембранною органелою. Структурними компонентами є мембранні мішечки, які можна розпізнати на позначеній цифрою 1 електронній мікрофотографії.
Правильна відповідь – 1; 1; 1.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Вступ. Хімічний склад, структура і функціонування клітин. Реалізація спадкової інформації. Структура та функціонування еукаріотичних клітин.
На рисунку, який є основою завдання, зображено один із механізмів транспортування речовин плазматичною мембраною.
Особливим механізмом активного транспортування є цитоз – переміщення речовин у складі мембранних пухирців.
Процес активного надходження твердих і рідких речовин із зовнішнього середовища всередину клітини називають ендоцитозом.
Правильна відповідь – Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Вступ. Хімічний склад, структура і функціонування клітин. Реалізація спадкової інформації. Структура та функціонування еукаріотичних клітин.
У завданні треба розпізнати на рисунку тваринної клітини складники, які позначено буквами.
Буквою А позначено ядро, Б – ендоплазматичну сітку, В – комплекс Гольджі, Г – хлоропласт.
Поміж органел, які позначено, помилково зображено хлоропласт, якого немає у тваринній клітині.
Правильна відповідь – Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на