Розділ: Біорізноманіття
Тема: Кишковопорожнинні. Плоскі черви. Круглі черви
Кількість завдань: 34
ТЕМА: Тип Кишковопорожнинні, або Жалкі. Загальна характеристика типу. Особливості будови та процесів життєдіяльності. Поняття про рефлекс. Різноманітність кишковопорожнинних (медузи та поліпи). Роль кишковопорожнинних у природі та житті людини. Коралові поліпи та формування коралових рифів
Для виконання завдання необхідні знання особливостей життєвого циклу коралових поліпів. Коралові поліпи – роздільностатеві тварини. Запліднення відбувається в жіночій особині, де й утворюється личинка, яка з часом залишає материнський організм. Личинка є організмом, складеним двома типами клітин: зовнішній покрив утворюють пласкі клітини із війками, завдяки биттю яких личинка рухається в товщі води; всередині знаходиться маса менш диференційованих клітин. Завдяки планктонному способу життя, а також здатності до активного пересування, личинки відіграють значну роль в розселенні свого виду, особливо у випадках, коли в життєвому циклі цього виду немає інших рухливих форм.
Правильна відповідь – Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Тип Первиннопорожнинні, або Круглі черви. Загальна характеристика типу. Круглі черви – паразити рослин, тварин, людини (аскарида, гострик, трихінелла)
Поширений паразит людини - гострик – мешкає в кишечнику.
Це невеликі черви (довжина самок до 12 мм, самців – до 5 мм) з незначною (близько місяця) тривалістю життя. Гострики отруюють організм людини продуктами свого обміну речовин. Запліднені самки гострика вночі відкладають яйця на згортки шкіри навколо анального отвору, подразнюючи її своїми виділеннями. Людина відчуває сильний свербіж, а коли розчісує ці місця, то на її руках залишаються яйця паразита. Через немиті руки яйця гострика можуть знову потрапляти до кишечнику. Так відбувається багаторазове самозараження, і захворювання триває досить довго. Найчастіше гострик паразитує в дітей, тому що в них немає навичок гігієнічної поведінки.
Правильна відповідь – А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Тип Первиннопорожнинні, або Круглі черви (Нематоди). Круглі черви – паразити рослин, тварин та людини (аскарида, гострик, трихінела)
Для виконання завдання необхідно знати особливості будови паразитичних червів.
Печінковий сисун належить до типу Плоскі черві, класу Сисуни. Сисуни – це виключно паразитичні тварини, що мешкають у різноманітних внутрішніх органах (печінці, кишечнику, легенях, кровоносних судинах тощо) людини й тварин. Сисуни мають два присоска – ротовий і черевний, якими вони прикріплюються до тканин хазяїна. Ціп’як озброєний і стьожак широкий відносяться до типу Плоскі черві, класу Стьожкові черви. У свинячого ціп’яка на головці, крім чотирьох присосків, є ще коротенький хоботок з гачками, тому його ще називають озброєним. На головці стьожка широкого є дві прикріпні щілини. Аскарида людська, що відноситься до типу Круглі черви, мешкає у просвіті кишечнику і живиться його вмістом. Органів прикріплення вона немає, тому весь час рухається назустріч харчовим масам.
Правильна відповідь – Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Тип Кишковопорожнинні, або Жалкі. Загальна характеристика типу. Особливості будови та процесів життєдіяльності
Для виконання завдання необхідно знати особливості будови та процесів життєдіяльності кишковопорожнинних.
Стінки тіла кишковопорожнинних складаються лише з двох шарів клітин – зовнішнього і внутрішнього. Серед клітин внутрішнього шару переважають травні клітини із джгутиками. Ці клітини забезпечують перетравлення їжі. Залозисті клітини виробляють і виділяють у кишкову порожнину травні соки, під впливом яких їжа розпадається на шматки. Кишковопорожнинні – хижаки. Здобич заковтують через ротовий отвір. Під впливом травних соків,які виділяють залозисті клітини, їжа розпадається на шматочки. А джгутики травних клітин створюють потоки води, з якими їжа надходить до їхньої поверхні. За допомогою несправжніх ніжок травні клітини захоплюють частинки їжі. Остаточно їжа перетравлюється у травних вакуолях. Неперетравлені рештки їж і викидаються назовні також через ротовий отвір.
Правильна відповідь – А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Тип Плоскі черви
Для виконання завдання необхідно знати особливості будови паразитичних червів.
Печінковий сисун відноситься до типу Плоскі черві, класу Сисуни. Сисуни – це виключно паразитичні тварини, що мешкають у різноманітних внутрішніх органах (печінці, кишечнику, легенях, кровоносних судинах тощо) людини й тварин.
Свинячий ціп’як і ехінокок відносяться до типу Плоскі черві, класу Стьожкові черви, теж виключно паразитичні тварини.
Планарія біла відноситься до типу Плоскі черви, класу Війчасті черви. Війчасті черви поширені в морях і прісних водоймах, зрідка – на суходолі, у вологих лісах. Назва класу походить від того, що тіло цих тварин укрите війчастим епітелієм. Планарія біла – хижак.
Правильна відповідь – Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Тип Кишковопорожнинні, або Жалкі. Загальна характеристика. Особливості будови та процесів життєдіяльності.
Для розв’язання завдання треба знати представників кишковопорожнинних і їхні життєві форми.
Поміж представників кишковопорожнинних є колоніальні форми – коралові поліпи.
Правильна відповідь – Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Різноманітність тварин. Плоскі черви.
Розв’язання завдання потребує розпізнавання зображеної тварини, знання її систематичного положення і життєвого циклу.
На рисунку зображено паразитичного черва. Ціп’як бичачий належить до типу Плоскі черви, класу Стьожкові черви.
Ці тварини мають складний життєвий цикл зі зміною хазяїв.
Остаточним хазяїном цієї тварини є людина, в організмі якої розвивається статевозріла особина.
Проміжним хазяїном є велика рогата худоба.
Зараження людей бичачим ціп'яком відбувається під час використання в їжу недостатньо термічно обробленого м’яса, в’яленої або солоної зараженої яловичини.
Яйця ціп’яка з організму людини потрапляють на траву, якою живиться худоба.
Разом із травою яйця потрапляють у травний тракт великої рогатої худоби, де внаслідок дії грубої травної поверхні трикамерного шлунка та його соку вони, урешті-решт, розкриваються. З яєць ціп’яка виходять онкосфери, які за допомогою гачків проникають у капіляри стінки дванадцятипалої кишки. А потік крові розносить їх по організму.
Отже, зараження проміжного хазяїна відбувається через ротову порожнину.Правильна відповідь – 2, 2, 1.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Тип Кишковопорожнинні, або Жалкі. Загальна характеристика типу. Особливості будови й процесів життєдіяльності. Різноманітність кишковопорожнинних (медузи й поліпи). Роль кишковопорожнинних у природі й житті людини.
Для розв’язання завдання необхідно знати особливості будови тіла кишковопорожнинних.
Стінки тіла кишковопорожнинних, зокрема гідри містять лише два шари клітин – зовнішній і внутрішній. У зовнішньому шарі є жалкі клітини, які слугують для захисту, ураження здобичі та її втримання.
Покриви гідри утворюють епітеліально-м’язові клітини. Завдяки скороченню м’язових відростків цих клітин тіло тварини стискається або нахиляється в певний бік. Є у зовнішньому шарі й нервові клітини, які забезпечують сприйняття подразнення й формування відповіді на нього.
Назви клітин, розташованих у зовнішньому шарі тіла гідри, позначено цифрами 2, 3 й 4.
Правильна відповідь – Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Тип Плоскі черви. Загальна характеристика типу. Особливості будови та процесів життєдіяльності. Різноманітність, роль у природі й значення в житті людини.
Проміжний хазяїн для свинячого ціп’яка є свині, але остаточним хазяїном – людина. Заповнені яйцями дозрілі членики ціп’яків виводяться назовні через кишечник людини. Для подальшого розвитку яйця паразитів повинні потрапити з їжею в кишечник проміжного хазяїна. Там з яєць виходять маленькі личинки, які з током крові потрапляють до скелетних м’язів чи різних внутрішніх органів (серця, легенів, печінки тощо). Личинки ростуть і перетворюються на фіну. Остаточний хазяїн – людина – заражається, споживаючи недостатньо термічно оброблене м’ясо проміжного хазяїна, яке містить фіни.
Правильна відповідь – Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Різноманітність представників типів тварин. Типи тварин: Кишковопорожнинні, Кільчасті черви, Молюски, Членистоногі. Значення в житті людини.
Завдання перевіряє знання представників типів тварин, які вивчаються в шкільному курсі біології: Кишковопорожнинні, Круглі черви, Кільчасті черви, Молюски, Членистоногі.
Запропоновані в завданні представники описуються під час вивчення певної групи тварин. Актинія кінська є представником Кишковопорожнинних, аскарида людська – Круглих червів, п’явка медична – Кільчастих червів, кліщ іксодовий – Членистоногих.
У переліку відсутній представник типу Молюски. Запропоновані тварини описуються при вивченні різноманітності тварин і біології людини, зокрема як паразитичні (аскарида людська, п’явка медична, кліщ іксодовий).
Правильна відповідь – 1В 2Г 3Д 4А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Тип Кишковопорожнинні, або Жалкі. Загальна характеристика типу. Особливості будови й процесів життєдіяльності.
Завдання скеровано на перевірку знань про особливості будови кишковопорожнинних тварин.
Кишковопорожнинні – це справжні багатоклітинні тварини. Їхнє тіло складено багатьма спеціалізованими клітинами. Стінки тіла кишковопорожнинних утворено лише двома шарами клітин – зовнішнім і внутрішнім.
Буквою Х на рисунку позначено клітину зовнішнього шару кишковопорожнинних – жалку.
Правильна відповідь – Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Тип Кишковопорожнинні, або Жалкі. Загальна характеристика типу. Особливості будови й процесів життєдіяльності.
Завдання скеровано на перевірку знання особливостей будови кишковопорожнинних тварин.
Кишковопорожнинні – це справжні багатоклітинні тварини. Їхнє тіло складається з багатьох спеціалізованих клітин.
Стінки тіла кишковопорожнинних утворено лише з двох шарів клітин – зовнішнього і внутрішнього. Функцію ураження здобичі й захисту виконують клітини зовнішнього шару кишковопорожнинних – жалкі клітини.
Правильна відповідь – А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Тип Плоскі черви. Загальна характеристика типу, різноманітність. Тип Кільчасті черви. Загальна характеристика типу, різноманітність
Для виконання завдання необхідно знати, який організм із наведених веде паразитичний спосіб життя.
Планарія молочно-біла належить до типу Плоскі черви, класу Війчасті черви. Війчасті черви поширені в морях і прісних водоймах, зрідка – на суходолі, у вологих лісах. Молочно-біла планарія – хижак. Вона полює на дрібних придонних тварин (гідр, ракоподібних, личинок комах тощо).
Піскожил та нереїс належать до типу Кільчасті черві, класу Багатощетинкові черві. Багатощетинкові черви мешкають переважно в морях, населяючи різні глибини. Серед них є хижі, рослиноїдні чи всеїдні тварини та види, які живляться дрібними організмами, відціджуючи їх з води.
Ціп’як бичачий належить до типу Плоскі черви, класу Стьожкові черви. Це паразити кишечника людини та різних видів хребетних тварин з вузьким стрічкоподібним тілом завдовжки від кількох міліметрів до 30 м.
Правильна відповідь – Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Тип Кишковопорожнинні, або Жалкі. Загальна характеристика типу. Особливості будови та процесів життєдіяльності
Для виконання завдання необхідно знати особливості будови кишковопорожнинних тварин.
Кишковопорожнинні – це справжні багатоклітинні тварини. Їхнє тіло складається з багатьох спеціалізованих клітин. Стінки тіла кишковопорожнинних складаються лише з двох шарів клітин – зовнішнього і внутрішнього. У зовнішньому шарі кишковопорожнинних є жалкі клітини. Нові жалкі клітини, так само як й інші типи клітин, виникають за рахунок проміжних. Покриви гідри переважно утворюють шкірно-м’язові клітини. Між ними розкидані й нервові клітини.
Таким чином, правильна відповідь містить такі назви клітин: нервова, епітеліально-м’язові, жалкі.
Правильна відповідь – Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Різноманітність представників типів тварин. Типи тварин: Губки, Плоскі черви, Молюски, Членистоногі
Завдання перевіряє знання представників типів тварин, що їх вивчають у шкільному курсі біології: Губки, Плоскі черви, Молюски, Членистоногі.
Запропоновані в завданні представники описуються під час вивчення певної групи тварин.
Кошик Венери є представником типу Губки, Планарія молочно-біла – Плоскі черви, Ставковик великий – Молюски, Краб камчатський – Членистоногі.
У переліку відсутній представник типу Кільчасті черви.
Правильна відповідь – 1Б, 2Г, 3В, 4А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Тип Кишковопорожнинні, або Жалкі. Загальна характеристика типу. Особливості будови та процесів життєдіяльності. Поняття про рефлекс. Різноманітність кишковопорожнинних (медузи та поліпи). Роль кишковопорожнинних у природі та житті людини. Коралові поліпи та формування коралових рифів
Для виконання цього завдання необхідні знання особливостей життєвого циклу коралових поліпів.
Коралові поліпи – роздільностатеві тварини. Запліднення відбувається в жіночій особині, де й утворюється личинка, яка з часом залишає материнський організм. Личинка являє собою організм, складений двома типами клітин: зовнішній покрив утворюють пласкі клітини із війками, завдяки биттю яких личинка рухається в товщі води; всередині знаходиться маса менш диференційованих клітин. Завдяки планктонному способу життя, а також здатності до активного пересування, личинки відіграють значну роль в розселенні свого виду, особливо у випадках, коли в життєвому циклі цього виду немає інших рухливих форм.
Правильна відповідь – Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Тип Кишковопорожнинні, або Жалкі. Загальна характеристика типу. Особливості будови та процесів життєдіяльності
Для виконання завдання необхідно знати особливості будови кишковопорожнинних тварин.
Кишковопорожнинні – це справжні багатоклітинні тварини. Їхнє тіло складається з багатьох спеціалізованих клітин. Стінки тіла кишковопорожнинних складаються лише з двох шарів клітин – зовнішнього і внутрішнього.
Літерою Х на рисунку позначена клітина зовнішнього шару кишковопорожнинних, яка містить капсулу із жалкою ниткою. Цю клітину називають жалкою.
Правильна відповідь – Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Тип Кишковопорожнинні, або Жалкі. Загальна характеристика типу. Особливості будови та процесів життєдіяльності.
Для розв’язання завдання необхідно знати особливості будови кишковопорожнинних тварин.
Кишковопорожнинні – це справжні багатоклітинні тварини. Їхнє тіло утворене багатьма спеціалізованими клітинами.
Функцію захисту й ураження здобичі забезпечують клітини, які містять капсулу із жалкою ниткою. Ці клітини називають жалкими.
Правильна відповідь – А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Різноманітність, поширення, значення тварин. Середовище існування тварин.
Завдання скеровано на перевірку знання середовища існування тварин.
У прісній воді живе короп, а в морській – представник головоногих молюсків – кальмар.
Середовищем існування крота є ґрунт, до мешкання в якому ця тварина має низку пристосувань.
Ехінокок є представником паразитичних червів і впродовж усього життєвого циклу живе в організмі тварин.
Правильна відповідь: 1–Г, 2–Б, 3–В, 4–А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Віруси. Прокаріотичні організми. Одноклітинні гетеротрофні еукаріотичні організми. Паразитичні багатоклітинні тварини. Організми, які викликають захворювання людини. Особливості будови.
Завдання скеровано на перевірку знання особливостей будови організмів – збудників хвороб.
Педикульоз спричинюють воші, що є багатоклітинними тваринами, кутикула яких містить хітин.
Ботулізм – захворювання, спричинене впливом токсину бактерії. Клітина бактерії містить нуклеоїд – ділянку цитоплазми, у якій розташована кільцева молекула ДНК.
Причиною виникнення поліомієліту є вплив вірусу – неклітинної форми життя.
Амебну дизентерію спричинює одноклітинний еукаріотичний організм, який веде паразитичний спосіб життя.
Правильна відповідь: 1–В, 2–Г, 3–Д, 4–Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Різноманітність, поширення, значення тварин. Вільноживучі й паразитичні черви.
Завдання скеровано на перевірку знання класифікації червів за способом життя.
В умові завдання наведено назви тварин – представників різних груп червів. Поміж них є вільноживучі організми – дощовий черв’як, трубочник, нереїс. Паразитичний спосіб життя веде ціп’як бичачий, який є паразитом тварин і людини.
Правильна відповідь – Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Різноманітність, поширення, значення тварин. Середовище існування тварин.
Завдання скеровано на перевірку знання середовища існування тварин.
У прісній воді живе беззубка, а в морській – представник кишковопорожнинних – аурелія.
Середовищем існування вовчка є ґрунт, до якого комаха має низку пристосувань.
Бджола пристосована до життя в наземному середовищі. Комаха може пересуватися суходолом за допомогою грудних ходильних кінцівок й опанувала політ, пристосуванням до якого є перетинчасті крила.
Ехінокок є представником паразитичних червів і впродовж усього життєвого циклу живе в організмі тварин.
Правильна відповідь: 1–Г, 2–А, 3–Б, 4–В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Віруси. Прокаріотичні організми. Одноклітинні гетеротрофні еукаріотичні організми. Паразитичні багатоклітинні тварини. Організми, які викликають захворювання людини. Особливості будови.
Завдання скеровано на перевірку знання особливостей будови організмів – збудників хвороб.
Педикульоз спричинюють воші, що є багатоклітинними тваринами, кутикула яких містить хітин.
Холера – бактеріальне захворювання, спричинене впливом на організм холерного вібріона. Клітина бактерії містить нуклеоїд – ділянку цитоплазми, у якій розташовано кільцеву молекула ДНК.
Причиною виникнення грипу є вплив вірусу – неклітинної форми життя.
Малярію спричинено одноклітинним еукаріотичним організмом – малярійним плазмодієм, який веде паразитичний спосіб життя.
Правильна відповідь: 1–Г, 2–Д, 3–Б, 4–В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Біорізноманіття. Різноманітність, поширення, значення тварин. Середовище існування тварин
У завданні необхідно увідповіднити середовище існування з твариною, яка в ньому мешкає.
У прісній воді мешкає планарія молочно-біла.
Середовищем існування дощового черв’яка є ґрунт, до якого тварина має ряд пристосувань.
Ехінокок є представником паразитичних червів і впродовж всього життєвого циклу живе в організмі тварин.
Ящірка прудка мешкає в наземному середовищі.
Правильна відповідь – 1–А, 2–Д, 3–Г, 4–В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Біорізноманіття. Різноманітність, поширення, значення тварин. Кишковопорожнинні.
Завдання скеровано на перевірку знання особливостей будови кишковопоржнинних.
У завданні наведено рисунок будови тіла гідри прісноводної, на якому буквою Х позначено певну клітину. Необхідно назвати її. Для цього треба знати особливості будови клітин кишковопорожнинних тварин. Клітини, які містяться в ентодермі і мають джгутики, забезпечують внутрішньоклітинне травлення. Отже, на рисунку буквою Х позначено травні клітини.
Правильна відповідь – В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Біорізноманіття. Різноманітність, поширення, значення тварин. Кишковопорожнинні.
Для розв’язання завдання необхідно знати особливості будови клітин кишковопорожнинних тварин. Клітини, які містяться в ентодермі й мають джгутики, – травні клітини. Ці клітини забезпечують перетравлення їжі.
Правильна відповідь – А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Тип Кишковопорожнинні, або Жалкі. Загальна характеристика типу. Особливості будови та процесів життєдіяльності. Поняття про рефлекс. Різноманітність кишковопорожнинних (медузи та поліпи). Роль кишковопорожнинних у природі та житті людини. Коралові поліпи та формування коралових рифів
Для виконання цього завдання необхідні знання особливостей життєвого циклу коралових поліпів.
Коралові поліпи – роздільностатеві тварини. Запліднення відбувається в жіночій особині, де й утворюється личинка, яка з часом залишає материнський організм. Личинка являє собою організм, складений двома типами клітин: зовнішній покрив утворюють пласкі клітини із війками, завдяки биттю яких личинка рухається в товщі води; всередині знаходиться маса менш диференційованих клітин. Завдяки планктонному способу життя, а також здатності до активного пересування, личинки відіграють значну роль в розселенні свого виду, особливо у випадках, коли в життєвому циклі цього виду немає інших рухливих форм.
Правильна відповідь – А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Біорізноманіття. Різноманітність, поширення, значення тварин. Середовище існування тварин
У завданні необхідно увідповіднити середовище існування з твариною, яка в ньому мешкає.
У прісній воді мешкає планарія молочно-біла.
Середовищем існування дощового черв’яка є ґрунт, до якого тварина має ряд пристосувань.
Ехінокок є представником паразитичних червів і впродовж всього життєвого циклу живе в організмі тварин.
Ящірка прудка мешкає в наземному середовищі.
Правильна відповідь – 1Б, 2В, 3Д, 4А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Біорізноманіття. Різноманітність, поширення, значення тварин.
Завдання скеровано на перевірку вміння встановити належність тварини до певної групи.
Восьминіг гігантський є представником молюсків, гідра прісноводна – кишковопорожнинних. П’явка медична належить до кільчастих червів, а муха хатня – членистоногих.
Правильна відповідь – 1-Б; 2-В; 3-Д; 4-А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на