Розділ: Біорізноманіття
Тема: Одноклітинні гетеротрофні еукаріотичні організми
Кількість завдань: 31
ТЕМА: Одноклітинні тварини. Загальна характеристика. Особливості будови та процесів життєдіяльності (живлення, дихання, виділення, осморегуляція, рух, подразливість, розмноження, інцистування)
Прісноводні найпростіші – амеба протей, евглена зелена, інфузорія-туфелька – мають особливі скоротливі вакуолі. Скоротливі вакуолі забезпечують виведення з клітини надлишків води, регулюючи внутрішньоклітинний тиск. Разом з водою виводяться й деякі кінцеві продукти обміну речовин. У паразитичних і більшості морських найпростіших скоротливих вакуоль немає.
Правильна відповідь – А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Симбіотичні одноклітинні тварини: мутуалісти, коменсали, паразити (дизентерійна амеба, трипаносоми, малярійний плазмодій).
Для виконання завдання необхідно знати особливості життєвого циклу малярійного плазмодія – збудника малярії.
Малярійному плазмодію притаманний складний життєвий цикл,що відбувається як зі зміною статевого та нестатевого поколінь, так і зі зміною хазяїв – людини та малярійного комара. Комар заражається плазмодієм під час ссання крові хворої на малярію людини. У кишечнику комара плазмодій розмножується статевим способом,тобто комар є його остаточним хазяїном. Остаточний хазяїн – особина, в якій паразит розмножується статевим шляхом. Після статевого розмноження настає нестатеве: із заплідненої яйцеклітини
утворюється багато рухливих клітин паразита. Через деякий час ці клітини накопичуються в слинних залозах комара, звідки вони під час укусу комахи потрапляють у кров людини разом зі слиною. Людина – проміжний хазяїн малярійного плазмодія. Проміжний хазяїн — організм, у якому паразит розмножується нестатево або лише проходить певні стадії розвитку.
Правильна відповідь – В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Особливості будови одноклітинних тварин та процесів їхньої життєдіяльності.
Для виконання завдання необхідно знати особливості одноклітинних тварин.
Форамініфери – переважно донні мешканці. Клітина форамініфер розташована всередині черепашки.
До складу черепашки входить карбонат кальцію. Черепашки мають великий отвір – устя, а їхні стінки пронизані численними порами. Через ці отвори назовні виходять тоненькі видовжені несправжні ніжки, які в деяких місцях зливаються між собою, утворюючи ловильну сітку.
Радіолярії – планктонні тварини. Більшість видів має внутрішньоклітинний скелет складної будови із Силіцій (II) оксиду (кремнезему) та інших мінеральних речовин, їхні тоненькі несправжні ніжки також утворюють ловильну сітку.
Інфузорія та лямблія навколо своїх клітин панцира не утворюють.
Правильна відповідь – А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Симбіотичні одноклітинні тварини: мутуалісти, коменсали, паразити (дизентерійна амеба, трипаносоми, малярійний плазмодій).
Для розв’язання завдання треба знати особливості життєвого циклу малярійного плазмодія – збудника малярії.
Малярійному плазмодію притаманний складний життєвий цикл, який відбувається як зі зміною статевого і нестатевого поколінь, так і зі зміною хазяїв – людини й малярійного комара.
Остаточним хазяїном є особина, у якій паразит розмножується статевим шляхом.
Комар заражається плазмодієм під час ссання крові людини, яка хворіє на малярію. У кишківнику комара плазмодій розмножується статевим способом, тобто комар є його остаточним хазяїном.
Правильна відповідь – В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Прісноводні (амеба протей, евглена зелена, інфузорія- туфелька) та морські (форамініфери, радіолярії) одноклітинні, їхня роль у природі та житті людини
В основі завдання наводиться інформація щодо особливостей будови певної групи найпростіших. Необхідно вказати групу одноклітинних організмів, яким притаманна така ознака.
У морях поширені форамініфери. Клітина форамініфер розташована всередині черепашки. В одних видів вона утворена з органічної речовини, до якої можуть прилипати піщинки, панцири діатомових водоростей тощо. В інших до складу черепашки входить карбонат кальцію.
Правильна відповідь – Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Прісноводні (амеба протей, евглена зелена, інфузорія-туфелька) та морські (форамініфери, радіолярії) одноклітинні, їхня роль у природі та житті людини.
В основі завдання наводиться інформація щодо особливостей будови певної групи найпростіших.
Необхідно вказати групу одноклітинних організмів, яким притаманна така ознака. Хламідомонади, трипаносоми й амеби мають одне ядро. В інфузорій є два різні ядра – велике (макронуклеус) та мале (мікронуклеус). Велике ядро керує процесами утворення органічних речовин, а мале – забезпечує зберігання спадкової інформації та її передачу від материнської клітини дочірнім під час її поділу
Правильна відповідь – Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Прісноводні (амеба протей, евглена зелена, інфузорія-туфелька) і морські (форамініфери, радіолярії) одноклітинні, їхня роль у природі й житті людини.
Завдання скеровано на перевірку знань про прісноводних і морських одноклітинних тварин.
В основі завдання наведено інформацію щодо особливостей будови певної групи найпростіших. Необхідно вказати групу одноклітинних організмів, яким притаманна така ознака.
Амеба протей та амеба дизентерійна пересуваються за допомогою несправжніх ніжок. Завдяки еластичності мембрани несправжні ніжки можуть утворюватися будь-де, при цьому форма клітини постійно змінюється.
Поверхню інфузорії-туфельки вкрито рядами численних війок, завдяки яким вона досить швидко плаває, обертаючись навколо своєї поздовжньої осі.
Евглена зелена пересувається за допомогою джгутиків.
Правильна відповідь – Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Одноклітинні тварини. Загальна характеристика. Особливості будови та процесів життєдіяльності.
Організмам притаманна подразливість – здатність сприймати подразники навколишнього середовища і певним чином на них відповідати. Такими подразниками може бути світло, земне тяжіння, хімічні речовини тощо.
Тропізми – реакції відповіді рослин на різні дії подразників зовнішнього середовища. Вони полягають у направлених ростових і скоротливих рухах (вигинах) органів рослини, що приводять до зміни її орієнтації в просторі. Тропізми розрізняють залежно від виду подразника. Якщо рослина під впливом подразника згинається до джерела подразника, то це позитивний тропізм, а якщо вона згинається в протилежну сторону від подразника, то це негативний тропізм.
Рухові реакції одноклітинних організмів називаються таксисами. Таксиси – спрямовані рухи організмів у напрямку до (позитивний таксис) або від (негативний таксис) подразника.
Реакцією на подразнення в описаному досліді є реакція інфузорії-туфельки – одноклітинного еукаріотичного організму. Рух інфузорії відбувається у напрямку від хімічного подразника, таким чином це є негативний хемотаксис.
Правильна відповідь – В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Одноклітинні тварини. Загальна характеристика. Особливості будови та процесів життєдіяльності. Роль у природі та значення в житті людини.
Збудники малярії – кілька видів малярійних плазмодіїв.
Малярійному плазмодію притаманний складний життєвий цикл, що відбувається як зі зміною статевого та нестатевого поколінь, так і зі зміною хазяїв – людини та малярійного комара. Комар заражається плазмодієм під час ссання крові хворої на малярію людини. У кишечнику комара плазмодій розмножується статевим способом, тобто комар є його остаточним хазяїном. Остаточний хазяїн – особина, в якій паразит розмножується статевим шляхом. Після статевого розмноження настає нестатеве: із заплідненої яйцеклітини утворюється багато рухливих клітин паразита. Через деякий час ці клітини накопичуються в слинних залозах комара, звідки вони під час укусу комахи потрапляють у кров людини разом зі слиною. Людина – проміжний хазяїн малярійного плазмодія. Проміжний хазяїн – організм, у якому паразит розмножується нестатево або лише проходить певні стадії розвитку. Малярія розповсюджена здебільшого в низинах поблизу водоймищ тому, що у воді розвиваються личинки остаточного хазяїна малярійного плазмодія – комара малярійного.
Правильна відповідь – А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Симбіотичні одноклітинні тварини: мутуалістичні, коменсали, паразити (дизентерійна амеба, трипаносома, малярійний плазмодій)
Найбільш вірогідним шляхом удосконалення способів передавання кров’яних паразитів є ускладнення їх життєвого циклу, зі зміною організмів хазяїв і різними способами розмноження в їх організмах.
Проміжні стадії кров’яних паразитів розвиваються в організмах кровосисних комах, таким чином вирішується проблема контактів «кров-кров».
Правильна відповідь – Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Симбіотичні одноклітинні тварини: мутуалісти, коменсали, паразити (дизентерійна амеба, трипаносоми, малярійний плазмодій). Захворювання людини та свійських тварин, що викликаються паразитичними одноклітинними тваринами
Для виконання завдання необхідні знання захворювань людини та свійських тварин, що викликаються паразитичними одноклітинними тваринами.
Багато видів найпростіших, що мешкають у різних органах людини і тварин, спричиняють різноманітні небезпечні хвороби. Одна з них – смертельно небезпечне захворювання людини сонна хвороба, збудником якої є трипаносома.
Правильна відповідь – В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Одноклітинні тварини. Особливості будови та процесів життєдіяльності (живлення, дихання, виділення, осморегуляція, рух, подразливість, розмноження, інцистування)
Найпростіші реагують на вплив різноманітних чинників довкілля (світло, температуру, хімічні речовини тощо).
Найпростішим притаманні різноманітні таксиси – реакції на подразники довкілля, які відбуваються у вигляді руху організмів до джерела подразнення або в протилежний від нього бік.
Правильна відповідь – В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Симбіотичні одноклітинні тварини: мутуалістичні, коменсали, паразити (дизентерійна амеба, трипаносома, малярійний плазмодій)
Найбільш вірогідним шляхом удосконалення способів передавання кров’яних паразитів є ускладнення їх життєвого циклу, зі зміною організмів хазяїв і різними способами розмноження в їх організмах. Проміжні стадії кров’яних паразитів розвиваються в організмах кровосисних комах, таким чином вирішується проблема контактів «кров-кров».
Правильна відповідь – Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Одноклітинні тварини. Загальна характеристика. Особливості будови та процесів життєдіяльності (живлення, дихання, виділення, осморегуляція, рух, подразливість, розмноження, інцистування)
Прісноводні найпростіші – амеба протей, евглена зелена, інфузорія-туфелька, мають особливі скоротливі вакуолі.
Скоротливі вакуолі забезпечують виведення з клітини надлишків води, регулюючи внутрішньоклітинний тиск. Разом з водою виводяться й деякі кінцеві продукти обміну речовин. У паразитичних і більшості морських найпростіших скоротливих вакуоль немає.
Правильна відповідь – А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Одноклітинні тварини. Загальна характеристика. Особливості будови та процесів життєдіяльності (живлення, дихання, виділення, осморегуляція, рух, подразливість, розмноження, інцистування)
У завданні наведені два твердження, які треба проаналізувати і визначити їх правильність. Надалі визначити, чи є поміж наведених тверджень правильні.
На рисунку зображено амебу – представника прісноводних найпростіших. Вона має скоротливу вакуолю – органелу, що на рисунку позначена літерою Х. Скоротливі вакуолі забезпечують виведення з клітини надлишків води, регулюючи внутрішньоклітинний тиск.
Таким чином, правильними є друге та третє твердження.
Правильна відповідь – В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Одноклітинні тварини. Загальна характеристика. Особливості будови та процесів життєдіяльності
Організмам притаманна подразливість – здатність сприймати подразники навколишнього середовища і певним чином на них відповідати. Такими подразниками може бути світло, земне тяжіння, хімічні речовини тощо.
Тропізми – реакції відповіді рослин на різні дії подразників зовнішнього середовища. Вони полягають у направлених ростових і скоротливих рухах (вигинах) органів рослини, що приводять до зміни її орієнтації в просторі. Тропізми розрізняють залежно від виду подразника. Якщо рослина під впливом подразника згинається до джерела подразника, то це позитивний тропізм, а якщо вона згинається в протилежну сторону від подразника, то це негативний тропізм.
Рухові реакції одноклітинних організмів називаються таксисами. Таксиси – спрямовані рухи організмів у напрямку до (позитивний таксис) або від (негативний таксис) подразника.
Реакцією на подразнення в описаному досліді є реакція інфузорії-туфельки – одноклітинного еукаріотичного організму. Рух інфузорії відбувається в напрямку від хімічного подразника, таким чином це є негативний хемотаксис.
Правильна відповідь – Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Одноклітинні тварини. Загальна характеристика. Особливості будови та процесів життєдіяльності
Для розв’язання завдання необхідні знання способів пересування одноклітинних організмів.
Хламідомонада і евглена зелена пересуваються за допомогою джгутиків, органами руху амеби протей є вирости цитоплазми – псевдоніжки (псевдоподії). Інфузорія-туфелька пересувається в товщі води за допомогою війок.
Правильна відповідь – Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Вільноживучі і паразитичні види одноклітинних гетеротрофних еукаріотичних організмів. Паразити людини (дизентерійна амеба, малярійний плазмодій) їх особливості
Найбільш вірогідним шляхом удосконалення способів передавання кров’яних паразитів є ускладнення їх життєвого циклу зі зміною організмів хазяїв і різними способами розмноження в їх організмах.
Проміжні стадії кров’яних паразитів розвиваються в організмах кровосисних комах, таким чином вирішується проблема контактів «кров-кров».
Правильна відповідь – Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Одноклітинні гетеротрофні еукаріотичні організми.
Завдання скеровано на перевірку знання особливостей одноклітинних гетеротрофних еукаріотичних організмів.
Одноклітинні еукаріотичні організми суттєво відрізняються за способом живлення. Поміж них є одноклітинні твариноподібні організми, для яких характерним є гетеротрофний спосіб живлення.
Одноклітинні гетеротрофні організми можуть захоплювати частинки їжі й перетравлювати їх у цитоплазмі, часто за допомогою травних вакуолей. Одним із представників таких організмів є малярійний плазмодій, клітина якого містить ядро.
Правильна відповідь – А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Одноклітинні гетеротрофні еукаріотичні організми.
Завдання скеровано на перевірку знання особливостей живлення одноклітинних організмів.
Для одноклітинних еукаріотичних організмів характерні різні способи живлення. Автотрофний – для хламідомонади, хлорели, які є одноклітинними зеленими водоростями, і пінулярії – діатомової водорості. Окрім того, деякі з них можна віднести до міксотрофів, які за умови нестачі світла здатні живитися за допомогою піноцитозу.
Одноклітинні твариноподібні організми, яким властивий гетеротрофний спосіб живлення, можуть поглинати тверді речовини внаслідок утворення плазматичною мембраною пухирців. Процес активного надходження твердих речовин із зовнішнього середовища всередину клітини називають фагоцитозом. Поміж наведених до таких організмів належить амеба протей.
Правильна відповідь – В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Віруси. Прокаріотичні організми. Одноклітинні гетеротрофні еукаріотичні організми. Паразитичні багатоклітинні тварини. Організми, які викликають захворювання людини. Особливості будови.
Завдання скеровано на перевірку знання особливостей будови організмів – збудників хвороб.
Педикульоз спричинюють воші, що є багатоклітинними тваринами, кутикула яких містить хітин.
Холера – бактеріальне захворювання, спричинене впливом на організм холерного вібріона. Клітина бактерії містить нуклеоїд – ділянку цитоплазми, у якій розташовано кільцеву молекула ДНК.
Причиною виникнення грипу є вплив вірусу – неклітинної форми життя.
Малярію спричинено одноклітинним еукаріотичним організмом – малярійним плазмодієм, який веде паразитичний спосіб життя.
Правильна відповідь: 1–Г, 2–Д, 3–Б, 4–В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Біорізноманіття. Одноклітинні гетеротрофні еукаріотичні організми.
Завдання скеровано на перевірку знання захворювань, спричинюваних одноклітинними еукаріотичними гетеротрофними організмами.
Малярія – захворювання людини, яке спричиняє малярійний плазмодій. Це одноклітинний еукаріотичний гетеротрофний організм, який потрапляє в кров людини під час укусу малярійного комара. Ця комаха є проміжним хазяїном для збудника малярії.
Отже, профілактичним заходом щодо малярії є контроль популяції тварин, в організмі яких мешкає збудник.
Правильна відповідь – Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Біорізноманіття. Одноклітинні гетеротрофні еукаріотичні організми.
В основі завдання наведено характерні ознаки організму, за якими потрібно розпізнати його поміж наведених. Усі організми, про які йдеться в завданні, є одноклітинними.
Малярійний плазмодій є паразитичним організмом, середовищем мешкання якого на різних етапах життєвого циклу є інші організми.
Навікула є представником діатомових водоростей, яким властивий автотрофний спосіб живлення.
Евглена зелена є міксотрофом.
Інфузорія-туфелька живе в прісній водоймі й має лише гетеротрофний спосіб живлення.
Правильна відповідь – Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Біорізноманіття.
Для виконання завдання насамперед необхідно згадати, які організми або неклітинні форми життя є збудниками перелічених захворювань. Наступна дія – увідповіднити особливість будови збудника з назвою захворювання, яке він спричинює.
Причиною виникнення СНІДу є вплив вірусу імунодефіциту людини – неклітинної форми життя. Геном вірусу представлений молекулами
РНК.
Виникнення малярії обумовлене впливом на організм людини одноклітинного еукаріотичного організму – малярійного плазмодію, який веде паразитичний спосіб життя.
Правець – захворювання, спричинене впливом бактерії. Клітина бактерії містить нуклеоїд – ділянку цитоплазми, в якій розташована кільцева молекула ДНК.
Коросту спричинюють воші, які належать до членистоногих – багатоклітинних тварин, кутикула яких містить хітин.
Правильна відповідь – 1В 2Б 3А 4Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Біорізноманіття. Одноклітинні еукаріотичні організми.
На рисунку зображено амебу протей, складники клітини якої підписано. Цей організм має травні й скоротливі вакуолі, ядро.
Ці складники підписано правильно. Органами руху амеби протей є псевдоніжки (псевдоподії) – вирости цитоплазми. На рисунку ці складники підписано війки.
Отже, помилковий підпис позначено в переліку складників буквою В.
Правильна відповідь – В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Біорізноманіття. Одноклітинні гетеротрофні еукаріотичні організми.
Прісноводні найпростіші – амеба протей, евглена зелена, інфузорія-туфелька – мають особливі скоротливі вакуолі.
Скоротливі вакуолі забезпечують виведення з клітини надлишків води, регулюючи внутрішньоклітинний тиск.
З водою виводяться і деякі кінцеві продукти обміну речовин.
У паразитичних і більшості морських найпростіших скоротливих вакуоль немає.
Правильна відповідь – А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Біорізноманіття. Одноклітинні гетеротрофні еукаріотичні організми.
Дизентерійна амеба – одноклітинний гетеротрофний організм, який у разі потрапляння в шлунково-кишковий тракт викликає в людини дизентерію.
Дизентерійна амеба в природі мешкає в прісних водоймах. Тому одним із заходів запобігання зараження цим організмом є вживання кип’яченої води.
Правильна відповідь – А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на