Розділ: Основи екології і еволюційного вчення
Тема: Основи еволюційного вчення
Кількість завдань: 53
ТЕМА: Синтетична теорія еволюції. Мікроеволюція. Природний добір
Дивергенція – розходження ознак і властивостей у близьких груп організмів унаслідок еволюційних змін, що є результатом адаптації до різних умов існування. Поняття «дивергенція» введене Ч. Дарвіном для пояснення походження видів тварин і рослин, їх різноманіття, виникнення розмежування між видами, обґрунтування вчення про монофілетичне походження видів від спільного предка.
Дивергенція ознак під впливом природного добору приводить до диференціації видів і їх спеціалізації. Залежно від спрямування адаптаційних змін організмів природний добір буває стабілізуючим, рушійним і розриваючим.
Виходячи з наведеного в умові завдання прикладу, описується саме приклад розриваючого добору. Він спрямовує мінливість у двох, рідше кількох, різних напрямках, однак не сприяє середнім (проміжним) станам ознак. Цей добір спричиняє виникнення кількох фенотипних форм у популяції, що сприяє її пристосуванню до нестабільних умов довкілля.
Правильна відповідь – В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Поділ геологічної історії Землі на ери, періоди та епохи. Основні події, що відбувалися у ті чи інші геологічні періоди історії Землі
Для виконання завдання необхідні знання особливостей поділу геологічної історії Землі на ери, періоди та епохи, а також знання основних подій, що відбувалися в ті чи інші геологічні періоди історії Землі.
Геологічний час поділяють на п’ять ер – архейську, протерозойську, палеозойську, мезозойську та кайнозойську. Кожну еру поділяють на періоди, а періоди – на епохи. Кожен період та епоха мали більш-менш стабільні клімато-географічні параметри, характеризуються сталими екосистемами із специфічним видовим складом продуцентів, консументів та редуцентів.
Установлюємо правильну послідовність еволюційних подій історичного розвитку органічного світу. Протерозойська ера – виникнення більшості типів безхребетних тварин. Архейська ера - розквіт кам’яновугільних лісів; поява хвойних рослин, плазунів. Мезозойська ера тріасовий період – панування плазунів; поява перших ссавців. Мезозойська ера крейдовий період – виникнення покритонасінних рослин; поява птахів.
Правильна відповідь – АВБГ.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Аналогічні та гомологічні органи, рудименти та атавізми, мімікрія та її види
Для виконання завдання необхідно знати поняття, що були сформульовані у галузі порівняльної анатомії.
Порівняльна анатомія — біологічна наука, що вивчає будову тіла, окремих органів та їхніх систем різних систематичних груп тварин і людини, з'ясовує шляхом порівняння закономірності змін, що їх зазнають органи та їх системи в процесі еволюції організмів. У порівняльній анатомії часто використовують такі поняття: гомологічні органи – подібні структури у різних видів, що мають загального предка.
Гомологічні органи можуть виконувати різні функції. Наприклад, ласт тюленя та рука людини. Наявність гомологічних органів свідчить про те, що загальний предок мав вихідний орган, який змінювався в залежності від середовища проживання. Аналогічні органи – подібні структури у різних видів, які не мають загального предка. Аналогічні органи мають подібну функцію, проте мають різне походження і будову. Аналогічними структурами можна назвати зябра риби і зябра рака, які еволюціонували в подібних умовах, але мали різних предків. Аналогічні органи є прикладами пристосування різних за походженням органів до схожих умов навколишнього середовища. Рудименти — органи, недорозвинені чи спрощені у певних видів порівняно з подібними утворами предкових форм унаслідок втрати своїх функцій протягом філогенезу (еволюційного розвитку виду). Іноді рудиментарні органи здатні виконувати якусь допоміжну функцію. Рудиментарним є тазовий пояс у безногої ящірки. Атавізм — поява в окремих організмів якогось виду ознак, які існували у віддалених предків, але були втрачені в процесі еволюції. Прикладом атавізму є розвиток хвоста у людини.
Правильна відповідь – ВДБГ.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Основні положення еволюційної гіпотези
Для відповіді на завдання необхідно знати основні положення еволюційного вчення Ч. Дарвіна: еволюція відбувається на основі спадкової мінливості під дією боротьби за існування, наслідком якої є природний добір.
Природний добір проявляється в переважаючому виживанні та розмноженні найбільш пристосованих до умов середовища життя організмів певного виду.
За Ч. Дарвіном, існує три форми боротьби за існування: внутрішньовидова, міжвидова та з факторами неживої природи.
В умові завдання описаний результат міжвидової боротьби за існування, що проявляється у змаганні між особинами різних видів.
Правильна відповідь – А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Аналогічні та гомологічні органи, рудименти та атавізми
Для виконання завдання необхідно знати поняття, що були розроблені у галузі порівняльної анатомії.
Порівняльна анатомія — біологічна наука, що вивчає будову тіла, окремих органів та їхніх систем різних систематичних груп тварин і людини, з'ясовує шляхом порівняння закономірності змін, що їх зазнають органи та їх системи в процесі еволюції організмів.
У порівняльній анатомії часто використовують такі поняття: гомологічні органи – подібні структури у різних видів, що мають загального предка. Гомологічні органи можуть виконувати різні функції. Наприклад, передні кінцівки коня та крила кажана. Наявність гомологічних органів свідчить про те, що загальний предок мав вихідний орган, який змінювався в залежності від середовища проживання.
Аналогічні органи – подібні структури у різних видів, які не мають загального предка. Аналогічні органи мають подібну функцію, проте мають різне походження і будову. Аналогічними структурами можна назвати колючки в глоду та колючки в троянди, які еволюціонували в подібних умовах, але є видозмінами різних органів. Аналогічні органи є прикладами пристосування різних за походженням органів до схожих умов навколишнього середовища.
Рудименти – органи, недорозвинені чи спрощені у певних видів порівняно з подібними утворами предкових форм унаслідок втрати своїх функцій протягом філогенезу (еволюційного розвитку виду). Іноді рудиментарні органи здатні виконувати якусь допоміжну функцію. Рудиментарним є тазовий пояс у китів.
Атавізм – поява в окремих організмів якогось виду ознак, які існували у віддалених предків, але були втрачені в процесі еволюції. Прикладом атавізму є народження дитини з хвостом.
Правильна відповідь – 1Г, 2Д, 3Б, 4В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Еволюційне вчення. Біологічний прогрес і регрес.
Для розв’язання завдання необхідне розуміння біологічного прогресу як одного з напрямів еволюційного процесу.
Біологічний прогрес є наслідком досконалих адаптацій організмів до умов мешкання. Проявом біологічного прогресу є переважання в популяціях народжуваності над смертністю, що вможливлює збільшення чисельності особин, розширення ареалу, утворення нових підгруп усередині певної систематичної групи.
Поміж наведених груп організмів у стані біологічного прогресу перебуває група кісткових риб, яку можна скласифікувати на велику кількість підгруп.
Правильна відповідь – А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Поділ геологічної історії Землі на ери, періоди й епохи. Основні події, що відбувалися і ті чи ті геологічні періоди історії Землі.
Для розв’язання завдання необхідні знання послідовності основних еволюційних подій, що відбувалися в ті чи ті геологічні епохи й періоди історії Землі.
Кожен період та епоха мали більш-менш стабільні клімато-географічні параметри, характеризувалися сталими екосистемами, у яких панували певні групи організмів. Окрім того, у певні періоди виникають нові групи організмів.
У протерозойську еру виникла більшість типів безхребетних тварин.
Наступною еволюційною подією поміж наведених є вихід на суходіл хребетних – перших земноводних.
Далі на планеті є період, під час якого панують плазуни, з’являються перші ссавці.
У крейдовий період мезозойської ери панують динозаври – особлива група плазунів, і з’являються птахи.
Правильна відповідь: А, В, Б, Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Синтетична теорія еволюції.
Синтетична теорія еволюції – це комплекс понять про еволюційний процес, що склалися в 20–50-х роках ХХ сторіччя.
Вона являє собою синтез дарвінізму, точніше його головної ідеї – природного добору, з генетикою, а тому називається синтетичною теорією еволюції. Її ідеї й постулати спираються також і на досягнення інших наук: палеонтології, систематики, екології, молекулярної біології тощо. Її було розроблено як наслідок поєднань уявлень про мутації як джерело спадкової мінливості, популяцію як елементарну одиницю еволюції та дарвінівських уявлень про боротьбу за існування та природний добір.
Відповідно до положень синтетичної теорії еволюції була розроблена біологічна концепція виду. Вона ґрунтується на уявленні про популяцію як одиницю еволюції та понятті про репродуктивну ізоляцію – явище, коли різні види розмежовані внаслідок нездатності до гібридизації між собою.
Одиницею еволюції вважають популяцію, у якій відбуваються процеси, пов'язані зі змінами частот алелів певних генів.
Правильна відповідь – Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Мікроеволюція. Природний добір. Видоутворення.
В основі завдання наведений приклад адаптації в рослин. Необхідно вказати форму адаптації, яку ілюструє цей приклад.
Захисне забарвлення робить його носіїв менш помітними для ворогів. Застережливе та попереджувальне забарвлення, навпаки, робить організм більш помітним на тлі довкілля. Організм попереджає про небезпечність контактів із ним.
Мімікрія – здатність до наслідування забарвлення чи форми добре захищених організмів погано захищеними. Вона ефективна лише коли вид, що наслідує (імітатор), і вид, якого наслідують (модель), мешкають в одній місцевості, причому чисельність імітатора істотно нижча, ніж моделі. Мімікрія в рослин проявляється у виробленні окремих пристосувань, що нагадують моделі. Саме такий приклад наведений в основі завдання: квітки деяких рослин без нектарників нагадують за формою й забарвленням квітки рослин, які мають нектарники. Такі квітки будуть запилюватися комахами.
Правильна відповідь – А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Синтетична теорія еволюції
При виконанні завдання необхідні знання щодо синтетичної теорії еволюції.
Синтетична теорія еволюції – це комплекс понять про еволюційний процес, що склалися в 20–50-х роках ХХ сторіччя. є синтезом дарвінізму, точніше його головної ідеї – природного добору, з генетикою, а тому називається синтетичною теорією еволюції. Її було розроблено як наслідок поєднань уявлень про мутації як джерело спадкової мінливості, популяцію як елементарну одиницю еволюції та дарвінівських уявлень про боротьбу за існування та природний добір.
Боротьба за існування за Ч. Дарвіном – це вся сукупність взаємозв’язків між особинами одного чи декількох видів, а також між особинами та різними абіотичними факторами довкілля. Ч. Дарвін уперше звернув увагу на те, що відбувається в живій природі: здатність організмів до розмноження і, як наслідок, різке збільшення чисельності суперечить постійності ресурсів біосфери, тому значна частина нащадків приречена на загибель.
Правильна відповідь – В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Мікроеволюція. Природний добір. Видоутворення
В основі завдання наведений приклад боротьби за існування в рослин.
Необхідно вказати форму боротьби, яку ілюструє цей приклад. Рослини різних видів змагаються за місцезростання. Міжвидова боротьба проявляється в змаганні між особинами різних видів. Що ближчі екологічні ніші двох видів, то гостріше проявляється конкуренція між ними. Саме такий приклад наведений в основі завдання: бур’яни витісняють культурні рослини на необроблювальних ділянках, позбавляючи їх світла, вологи, поживних речовин.
Правильна відповідь – Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Основи еволюційного вчення. Дивергенція, конвергенція, паралелізм. Аналогічні й гомологічні органи.
Завдання скеровано на перевірку знань про основи еволюційного життя.
Аналогія – це зовнішня подібність структур організмів різних видів, які мають різне походження, однак виконують однакові функції.
Аналогічні органи виникають унаслідок конвергенції – сходження ознак.
Конвергенція проявляється в неспоріднених організмів у результаті пристосування до однакових умов існування.
Правильна відповідь – А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Основні положення еволюційного вчення Ч. Дарвіна.
Для відповіді на завдання необхідно знати основні положення еволюційного вчення Ч. Дарвіна: еволюція відбувається на основі спадкової мінливості під дією боротьби за існування, наслідком якої є природний добір. Природний добір виявляється в переважаючому виживанні та розмноженні найбільш пристосованих до умов середовища життя організмів певного виду.
Правильна відповідь – Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Синтетична теорія еволюції.
В умові завдання вказано, що папоротеподібні опанували наземне та водне середовища існування, представлені різними життєвими формами.
Описаний факт є наслідком дії певної форми філогенезу, яку потрібно вказати. Такою формою є дивергенція – розходження ознак і властивостей близьких груп організмів у ході еволюції внаслідок існування в різних умовах і неоднаково спрямованого природного добору. Основними факторами такого видоутворення є: природний добір, ізоляція, мутаційна мінливість, популяційні хвилі, дрейф генів. Дія цих факторів призводить до того, що різні популяції все більше відрізняються від вихідного виду. На певному етапі накопичені відмінності стають істотними, що спричиняє розпад вихідного виду на два й більше нових, які згодом дають початок новим видам.
Таким чином, дивергенція ознак під впливом природного добору приводить до диференціації видів та їх спеціалізації.
Правильна відповідь – В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Основні положення еволюційного вчення Ч. Дарвіна.
Для відповіді на завдання необхідно знати та розуміти основні положення еволюційного вчення Ч. Дарвіна: еволюція відбувається на основі спадкової мінливості під дією боротьби за існування, наслідком якої є природний добір.
Природний добір виявляється в переважаючому виживанні та розмноженні найбільш пристосованих до умов середовища життя організмів певного виду.
В основі завдання запропонований приклад з роботи Ч.Дарвіна, в якому він описує дію природного добору.
Правильна відповідь – А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Основні положення еволюційного вчення Ч. Дарвіна.
Завдання скеровано на перевірку розуміння основних положень еволюційного вчення Чарльза Дарвіна:
- еволюція відбувається на основі спадкової мінливості під дією боротьби за існування, наслідком якої є природний добір;
- природний добір проявляється в переважному виживанні й розмноженні організмів певного виду, найпристосованіших до умов середовища життя.
У прикладі з наукової праці Ч. Дарвіна описано дію природного добору.
Правильна відповідь – Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Мікроеволюція. Природний добір. Видоутворення.
Завдання скеровано на перевірку знання про вияви боротьби за існування у тварин.
Тварини різних видів змагаються за середовище існування.
Міжвидова боротьба проявляється у змаганні між особинами різних видів.
Чим ближчі екологічні ніші двох видів, тим гостріші вияви конкуренції між ними.
Саме такий приклад наведено в основі завдання: бджоли, завезені в Австралію з Європи, витісняють місцевий вид бджіл, які не мають жала.
Правильна відповідь – А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Основи еволюційного вчення. Дивергенція, конвергенція, паралелізм. Аналогічні та гомологічні органи
Аналогія – це зовнішня подібність за будовою різних структур видів, які мають різне походження, однак виконують однакові функції.
Аналогічні органи виникають унаслідок конвергенції – сходження ознак. Конвергенція проявляється в результаті пристосування до однакових умов існування в неспоріднених організмів.
Правильна відповідь – А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Основи еволюційного вчення. Біологічний прогрес (ароморфози, ідіоадаптація, дегенерація) і регрес (релікти)
Для виконання завдання необхідно знати та розуміти основні напрямки макроеволюції.
Біологічний прогрес проявляється в збільшенні чисельності популяцій, розширенні ареалу й утворені нових підвидів і видів у межах певної групи, в прогресивній диференціації – збільшенні числа систематичних груп, що складають даний таксон. Він є наслідком еволюційного успіху певної групи. Наприклад, у стані біологічного прогресу в наш час перебувають покритонасінні, комахи, молюски, птахи, ссавці, кісткові риби тощо.
Правильна відповідь – А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Основи еволюційного вчення
У завданні перевіряється знання біологічних термінів.
Ароморфоз (морфофізіологічний прогрес) – еволюційне перетворення, яке підвищує рівень організації організму в цілому і сприяє пристосуванню до різноманітних умов існування.
Мімікрія – здатність до наслідування забарвлення чи форми добре захищених організмів погано захищеними.
Прогрес (біологічний) – еволюційний розвиток певної систематичної групи.
Дегенерація (морфофізіологічний регрес) – спрощення будови організмів у процесі еволюції.
Правильна відповідь – А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Основні положення еволюційного вчення Ч. Дарвіна.
Завдання скеровано на перевірку знання і розуміння основних положень еволюційного вчення Чарльза Дарвіна.
Еволюція відбувається на основі спадкової мінливості під дією боротьби за існування, наслідком якої є природний добір.
Виявами природного добору є переважне виживання і розмноження найпристосованіших до умов середовища життя організмів певного виду. В основі завдання наведено приклад з роботи Чарльза Дарвіна, у якому він описав дію природного добору.
Правильна відповідь – Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Еволюція. Дивергенція, конвергенція, паралелізм.
Завдання скеровано на перевірку знання форм філогенезу.
Філогенез – історичний розвиток як окремих видів і систематичних груп організмів, так і органічного світу в цілому.
Однією з форм філогенезу є дивергентна еволюція, в основу якої покладено видоутворення, за якого з одного виду утворюється кілька. Основними чинниками такого видоутворення є природний добір, ізоляція, мутаційна мінливість, популяційні хвилі, дрейф генів.
Дії цих чинників неминуче ведуть до того, що різні групи популяцій дедалі більше відрізняються від початкового виду (дивергують). На певному етапі накопичені відмінності стають настільки істотними, що спричиняють розпад початквого виду на два й більше нових, які згодом дають початок новим видам.
Тож усі види одного роду, роди в межах родини, родини в межах ряду походять від одного спільного виду, який зазнав дивергенції.
Правильна відповідь – А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Основи еволюційного вчення
Жан-Батіст Ламарк (1744–1829) – видатний французький учений, що створив першу еволюційну теорію. Вона ґрунтується на уявленні про те, що еволюція – це безперервний процес набуття корисних пристосувань живими організмами, які успадковуються нащадками. Вона відбувається як низка послідовних змін, що полягають в ускладненні будови і переходах від нижчого щаблю до вищого. Головною рушійною силою еволюції Ж.-Б. Ламарк уважав внутрішнє вроджене прагнення організму до прогресу.
Правильна відповідь – В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Еволюція. Філогенез. Філогенетичний ряд
В основі завдання наведений рисунок, на якому зображено послідовність еволюційних змін передніх кінцівок у предків сучасних коней. Необхідно вказати, підтвердженням якого процесу є ця послідовність.
На думку Ч. Дарвіна і його послідовників, види реально існують у вигляді сукупності особин, досить подібних за будовою. Кожен вид більш-менш чітко відокремлений від інших і має певні властивості та ареал у даний момент часу. Види змінюються в процесі еволюції: будь-який вид має ланцюжок предкових форм. У деяких випадках такі предкові форми було встановлено (створено філогенетичні ряди). Установлено філогенетичний ряд предків сучасних коней. Цей ряд є підтвердженням філогенезу і показує, як саме змінювалися розміри тіла, будова черепа та формувалось копито коней.
Правильна відповідь – В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Мікроеволюція. Природний добір. Видоутворення
В основі завдання наведений приклад боротьби за існування в рослин. Необхідно указати форму боротьби, яку ілюструє цей приклад.
Рослини різних видів змагаються за місце зростання. Міжвидова боротьба проявляється в змаганні між особинами різних видів. Чим ближчі екологічні ніші двох видів, тим гостріше проявляється конкуренція між ними. Саме такий приклад наведений в основі завдання: бур’яни витісняють культурні рослини на необроблювальних ділянках, позбавляючи їх світла, вологи, поживних речовин.
Правильна відповідь – Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Основи еволюційного вчення. Синтетична теорія еволюції. Мікроеволюція
У завданні перевіряється знання та розуміння основних положень синтетичної гіпотези еволюції.
Елементарними факторами еволюції, на думку творців синтетичної гіпотези, є хвилі життя, дрейф генів та ізоляція.
Ізоляція – умови, за яких схрещування між особинами одного виду стає неможливим. В основі завдання описана одна із форм ізоляції – географічна. За географічної ізоляції різні популяції роз’єднані непрохідним для них географічним бар’єром.
Правильна відповідь – А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Основні положення еволюційного вчення Ч. Дарвіна
Для виконання завдання необхідно знати основні положення еволюційного вчення Ч.Дарвіна: еволюція відбувається на основі спадкової мінливості в ході боротьби за існування, рушійною силою при цьому є природний добір.
Природний добір проявляється в переважаючому виживанні та розмноженні найбільш пристосованих до умов середовища життя організмів певного виду.
Правильна відповідь – В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Дивергенція, конвергенція, паралелізм
Для виконання завдання необхідно знання поняття конвергенції.
Конвергенція – еволюцій процес, що призводить до формування комплексу схожих ознак у представників неспоріднених груп. Наслідком конвергентної еволюції є конвергентна схожість, тобто схожість організмів, заснована не на їхній спорідненості, а на близькому наборі ознак, що сформувався незалежно в різних групах. Основною причиною конвергентної еволюції вважається схожість екологічних ніш даних організмів.
Правильна відповідь – Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Поділ геологічної історії Землі на ери, періоди та епохи. Основні події, що відбувалися у ті чи інші геологічні періоди історії Землі
У завданні пропонується встановити правильну відповідність між еволюційними подіями та геохронологічним періодом, у якому вони відбувалися.
Для виконання завдання необхідні знання особливостей поділу геологічної історії Землі на періоди, а також знання основних еволюційних подій, що відбувалися в певний геологічний період.
Установлюємо правильну відповідність між еволюційними подіями та геохронологічним періодом, у якому вони відбувалися.
Кембрійський період – виникнення більшості типів безхребетних тварин.
Девонський період – вихід на суходіл хребетних (перших земноводних).
Тріасовий період характеризується пануванням голонасінних, рептилій, у цей час відомі всі ряди сучасних комах, вимирають первісні земноводні та з’являються перші ссавці.
У Юрський період у флорі суходолу панують голонасінні, поміж тварин – динозаври, виникають безхвості та хвостаті земноводні, з’являються птахи.
Зайвим в переліку геохронологічних періодів є Кам’яновугільний, позаяк відсутні еволюційні подій, що відбувалися в цей період.
Правильна відповідь – 1А 2Г 3Б 4Д.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Основні положення еволюційного вчення Ч. Дарвіна
Для відповіді на завдання необхідно знати та розуміти основні положення еволюційного вчення Чарлза Роберта Дарвіна: еволюція відбувається на основі спадкової мінливості під дією боротьби за існування, наслідком якої є природний добір.
Природний добір проявляється у переважаючому виживанні та розмноженні найбільш пристосованих до умов середовища життя організмів певного виду.
В основі завдання запропонований приклад з роботи Ч. Р. Дарвіна, у якому він описує дію природного добору.
Правильна відповідь – Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Основи еволюційного вчення. Синтетична теорія еволюції. Мікроеволюція. Видоутворення. Дивергенція, конвергенція, паралелізм
У завданні перевіряють знання та розуміння основних положень синтетичної теорії еволюції.
Елементарними факторами еволюції, на думку творців синтетичної теорії, є хвилі життя, дрейф генів та ізоляція.
Видоутворення – еволюційний процес виникнення нових видів. Видоутворення найчастіше відбувається шляхом дивергенції (розходження ознак і властивостей у спочатку близьких груп організмів в ході еволюції), коли від вихідної форми виникають два або більше нових видів. Здебільшого воно є наслідком ізоляції. Відповідно до її типів розрізняють географічне та екологічне видоутворення.
Географічне видоутворення відбувається внаслідок географічної ізоляції. За географічної ізоляції різні популяції роз’єднані непрохідним для них географічним бар’єром. В основі завдання описано виникнення видів внаслідок географічного видоутворення в процесі дивергенції.
Правильна відповідь – А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Поділ геологічної історії Землі на ери, періоди та епохи. Основні події, що відбувалися у ті чи інші геологічні періоди історії Землі
Необхідно встановити правильну відповідність між еволюційними подіями та геохронологічним періодом, у якому вони відбувалися.
Для виконання завдання необхідні знання особливостей поділу геологічної історії Землі на ери, періоди та епохи, а також знання основних подій, що відбувалися в ті чи інші геологічні періоди історії Землі.
Геологічний час поділяють на п’ять ер – архейську, протерозойську, палеозойську, мезозойську та кайнозойську. Кожну еру поділяють на періоди, а періоди – на епохи. Кожен період та епоха мали більш-менш стабільні клімато-географічні параметри, характеризуються сталими екосистемами із специфічним видовим складом продуцентів, консументів та редуцентів.
Увідповіднимо еволюційні події та геохронологічний період, у якому вони відбувалися:
Кембрійський період (Палеозойської ери) – панування водоростей; виникнення більшості типів безхребетних тварин.
Карбоновий період (Палеозойської ери) – розквіт кам’яновугільних лісів, поява хвойних; розквіт земноводних, наземних черевоногих молюсків; виникнення комах і плазунів.
Тріасовий період (Мезозойської ери) – панування голонасінних, рептилій; відомі всі ряди сучасних комах; вимирають первісні земноводні; поява перших ссавців.
Юрський період (Мезозойської ери) – виникнення покритонасінних; розквіт гігантських плазунів на суходолі, у воді й у повітрі; поява перших птахів.
Зайвим у переліку геохронологічних періодів є Девонський (Палеозойської ери), оскільки відсутні еволюційні події, що відбувалися в цей період.
Правильна відповідь – 1А, 2Г, 3В, 4Д.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Основні положення еволюційного вчення Ч. Дарвіна
Для виконання завдання необхідно знати та розуміти основні положення еволюційного вчення Ч. Дарвіна: еволюція відбувається на основі спадкової мінливості під дією боротьби за існування, наслідком якої є природний добір. Природний добір виявляється в переважаючому виживанні та розмноженні найбільш пристосованих до умов середовища життя організмів певного виду.
В основі завдання запропонований приклад з праці Ч. Дарвіна, у якому він описує дію природного добору.
Правильна відповідь – Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Еволюція. Дивергенція, конвергенція, паралелізм
Для відповіді необхідно знати форми філогенезу.
Однією з форм філогенезу є дивергентна еволюція, в основу якої покладено видоутворення, за якого з одного виду утворюється кілька. Основними факторами такого видоутворення є: природний добір, ізоляція, мутаційна мінливість, різкі перепади чисельності популяцій, спонтанні зміни частот генів. Дії цих факторів неминуче ведуть до того, що різні групи популяцій дедалі більше відрізняються від вихідного виду. На певному етапі накопичені відмінності стають настільки істотними, що спричиняють розпад вихідного виду на два й більше нових, які згодом дають початок новим видам. У такий спосіб усі види одного роду, роди у межах родини, родини у межах ряду утворюються шляхом дивергенції від одного спільного виду.
Отже, наведений факт в умові завдання є наслідком дивергенції.
Правильна відповідь – А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Основні положення еволюційного вчення Ч. Дарвіна.
Для розв’язання завдання необхідно знати й розуміти основні положення еволюційного вчення Ч. Дарвіна: еволюція відбувається на основі спадкової мінливості під дією боротьби за існування, наслідком якої є природний добір.
У природі існують різноманітні взаємовідносини між організмами й організмів з умовами неживої природи, які вчені називають боротьбою за існування. На підставі цього виокремлюють три форми боротьби за існування: міжвидову, внутрішньовидову й організмів із чинниками неживої природи.
В основі завдання запропоновано приклад взаємодії видів бур’янів із видами культурних рослин. Це є проявом міжвидової форми боротьби за існування.
Правильна відповідь – Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Еволюція. Форми природного добору.
В основі завдання наведено приклад, який ілюструє певну форму природного добору. Тобто для розв’язання завдання необхідно розрізняти форми природного добору.
Виокремлюють три форми природного добору – рушійний, стабілізувальний і розривний.
Стабілізувальний добір забезпечує переважне виживання і поширення особин із середніми значеннями важливих для виживання ознак і супроводжується загибеллю організмів із крайніми значеннями певних ознак.
За рушійного добору особини з ознаками, що відхиляються від середнього значення, мають переваги у виживанні.
Розривний добір – форма природного добору, що проявляється в загибелі особин із середнім значенням ознаки й у збереженні крайніх відхилень від неї.
Наведений приклад ілюструє дію стабілізувального добору.
Правильна відповідь – Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Способи видоутворення. Поняття про дивергенцію, конвергенцію та паралелізм, аналогічні та гомологічні органи, рудименти та атавізми, біологічний прогрес та регрес
В основі завдання наведено речення, в якому пропущено інформацію: якими – гомологічними, аналогічними чи рудиментарними органами – є надкрила хруща та крила махаона; внаслідок якої форми філогенезу вони виникли.
Використовуючи порівняльно-анатомічні докази еволюції, ми встановлюємо, що ці органи є гомологічними.
Гомологічні органи мають подібні будову та спільне походження, але можуть виконувати різні функції. Надкрила хруща та крила махаона є похідними хітинової кутикули, але функції в них різні. Однією з форм філогенезу є дивергентна еволюція, в основу якої покладено видоутворення, за якого з одного виду утворюється кілька. Основними факторами такого видоутворення є: природний добір, ізоляція, мутаційна мінливість, різкі перепади чисельності популяцій, дрейф генів. Дії цих факторів неминуче ведуть до того, що різні групи популяцій дедалі більше відрізняються від вихідного виду. На певному етапі накопичені відмінності стають настільки істотними, що спричиняють розпад вихідного виду на два й більше нових, які згодом дають початок новим видам. У такий спосіб усі види одного роду, роди у межах родини, родини у межах ряду утворюються шляхом дивергенції від одного спільного виду. Отже, наведені в умові завдання органи виникли внаслідок дивергенції.
Таким чином, правильною відповіддю є варіант, де «Надкрила хруща та крила махаона є гомологічними органами, які виникли внаслідок дивергенції».
Правильна відповідь – А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Основи еволюційного вчення. Основні положення еволюційної теорії Ч. Дарвіна.
Завдання скеровано на перевірку знання і розуміння основних положень еволюційного вчення Чарльза Дарвіна.
Еволюція відбувається на основі спадкової мінливості під дією боротьби за існування, наслідком якої є природний добір. Природний добір проявляється в переважному виживанні й розмноженні найпристосованіших до умов середовища життя організмів певного виду.
В умові завдання наведено приклад із праці Ч. Дарвіна, у якому він описав дію природного добору.
Правильна відповідь – Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Основи екології та еволюційного вчення. Основи еволюційного вчення.
Завдання скеровано на перевірку знання типів видоутворення і розуміння причин еволюційних змін.
У завданні описано причини виникнення близьких видів конвалій. Еволюційні зміни відбувалися внаслідок розриву ареалу предкового виду.
Географічне видоутворення відбувається внаслідок географічної ізоляції, коли виникає розрив ареалу. У кожній ізольованій популяції через дрейф генів і природний добір змінюється генофонд. Виникає репродуктивна ізоляція, що приводить до утворення нових видів. Отже, описані еволюційні події виникли внаслідок географічного видоутворення.
Дивергенція – еволюційний процес розходження ознак споріднених груп організмів унаслідок адаптації до різних умов існування. Під час дивергентної еволюції під дією елементарних факторів еволюції від предкової форми утворюється декілька груп, кожна з яких пристосовується до певних умов існування. Тобто правильний варіант речення такий: Отже, види виникли внаслідок географічного видоутворення в процесі дивергенції.
Правильна відповідь – А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Основи екології й еволюційного вчення. Основи еволюційного вчення.
В основі завдання наведено опис рисунка, на якому зображено представників викопного виду комах і сучасних високоспеціалізованих видів, що є його нащадками. Схожість форм пояснюють спільним походженням, а відмінності – пристосуванням до різних умов існування. Наявність в еволюційно старших організмів будь-яких видозмін структур або фізіологічних функцій в пізніших формах можна вважати аргументом на користь походження одних від інших.
Утворення різноманітних форм організмів у межах виду або групи споріднених видів, що є результатом пристосування до різних умов середовища існування, називають адаптивною радіацією. Тож рисунком ілюстровано приклад адаптивної радіації.
Правильна відповідь – Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Основи екології та еволюційного вчення. Основи еволюційного вчення.
В основі завдання наведено опис рисунка, на якому зображено представників викопного виду комах і сучасних високоспеціалізованих видів, які є його нащадками.
Схожість форм пояснюють спільним походженням, а відмінності – пристосуванням до різних умов існування.
Наявність в еволюційно старших організмів будь-яких структур або фізіологічних функцій, які є у видозміненій формі в більш пізніх форм, можна вважати аргументом на користь походження одних від інших.
Утворення різноманітних форм організмів у межах виду або групи споріднених видів, що є результатом пристосування до різних умов середовища існування, називають адаптивною радіацією.
Отже, цим рисунком зілюстровано приклад адаптивної радіації.
Правильна відповідь – Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Основи екології й еволюційного вчення. Екосистеми. Біосфера як глобальна екосистема.
У завдання наведено світлину блоку марок серії «Заповідники і природні парки України», на якому зображено ландшафт та деякі тварини й рослини Шацького національного природного парку, позначені буквами А – В.
Можна побачити, що на території цього природного парку охороняють види рослин і тварин озерно-болотно-лісових комплексів.
Буквою Б позначено представника виду Лелека чорний, який в екосистемі є консументом. Поміж позначених організмів лише ропуха очеретяна – представниця амфібій, пристосована до розмноження і розвитку у водному середовищі.
Правильна відповідь: 3; 2; 3.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Основи екології й еволюційного вчення. Екосистеми.
На рисунку в завданні відображено послідовні зміни угруповань організмів на острові протягом 200 років. Треба добрати до нього правильний підпис.
Зміни в угрупованнях впродовж зазначеного періоду не можуть приводити до еволюційних змін, тобто екологічного видоутворення або філогенетичних змін рослин.
Крім того, з рисунка видно, що на острові в угрупованнях послідовно змінюється видовий склад далеких за філогенією видів організмів.
Із цієї ж причини не можна зробити висновок, що на рисунку відображені фенологічні зміни рослин.
На рисунку відображено послідовні зміни угруповань організмів, які із часом приводять до перетворень екосистеми, які називають сукцесіями.
Сукцесії бувають первинними й вторинними.
Первинні сукцесії – це поява й розвиток рослинних угруповань у місцях, де рослинності раніше не було, наприклад оселення лишайників на скельних породах.
Правильна відповідь – Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Основи екології та еволюційного вчення. Основи еволюційного вчення.
У завданні подано приклад з роботи Чарльза Дарвіна, у якому він описує дію природного добору.
Розв’язання завдання ґрунтується на знанні й розумінні основних положень еволюційного вчення англійського природодослідника Чарльза Дарвіна: еволюція відбувається на основі спадкової мінливості під дією боротьби за існування, наслідком якої є природний добір.
Природний добір проявляється в переважному виживанні й розмноженні найпристосованіших до умов середовища життя організмів певного виду.
Правильна відповідь – Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Основи екології і еволюційного вчення. Основи еволюційного вчення.
Для розв'язання завдання треба знати форми філогенезу.
Однією з форм філогенезу є дивергентна еволюція, унаслідок якої з одного виду утворюється кілька.
Основними чинниками такого видоутворення є природний добір, ізоляція, мутаційна мінливість, популяційні хвилі, дрейф генів.
Дії цих чинників неминуче ведуть до того, що різні популяції дедалі більше відрізняються від вихідного виду.
На певному етапі накопичені відмінності стають такими істотними, що зумовлюють утворення нових видів.
У такий спосіб усі види одного роду, роди в межах родини, родини в межах ряду утворюються внаслідок дивергенції від одного спільного виду.
Отже, наведений факт в умові завдання є наслідком дивергенції.
Правильна відповідь – А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Основи екології та еволюційного вчення. Основи еволюційного вчення.
В основі завдання наведено екологічну характеристику двох видів голчастих мишей – єгипетської та золотистої, які мешкають на одній території. Отже, ці два види не могли виникнути унаслідок географічного способу видоутворення.
Це два споріднені види, а отже не можуть бути прикладом конвергентного шляху еволюційного процесу.
Вони мають однакову харчову базу й мешкають в ідентичних умовах.
Проте єгипетська голчаста миша веде нічний спосіб життя, а золотиста – денний.
Отже, наведеним описом двох видів голчастих мишей зілюстровано уникнення конкуренції через зміну екологічної ніші.
Правильна відповідь – В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на