Розділ: Біорізноманіття
Тема: Рослини. Вегетативні органи та життєві функції рослин
Кількість завдань: 66
ТЕМА: Тканини багатоклітинних рослин: твірна, покривна, основна, механічна, провідна, їхня будова і функції
Для виконання завдання необхідні знання внутрішньої будови кореня. Усі корені подібні за будовою. Якщо розглянути головний корінь, можна помітити, що він складається з різних за особливостями будови ділянок – зон. Тож у корені виділяють такі зони: кореневого чохлика, поділу, розтягування, всисну та провідну. Під кореневим чохликом розташована зона поділу, її довжина становить 2–3 мм. Складається зона поділу з клітин твірної тканини. Вони постійно діляться і дають початок іншим типам клітин кореня.
Правильна відповідь – В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Будова кореня
Для виконання завдання необхідні знання будови насінини.
Насінина складається із зародка рослини та ендосперму. Вона вкрита насінною шкіркою, що утворилась із покривів насінного зачатка. Головна частина насінини — це зародок рослини. Зародок складається з тих самих органів, що й доросла рослина: зародкових стебла, бруньки та листків. За сприятливих умов зародок, використовуючи кисень повітря, енергію поживних речовин і тепло, починає рости й розвиватися. Спочатку при проростанні з’являється зародковий корінь, який росте, розвивається і стає головним коренем рослини.
Правильна відповідь – А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА:Особливості будови класів Однодольні, Дводольні
Відділ Покритонасінні поділяють на два класи: Дводольні й Однодольні.
В основу класифікації покритонасінних покладено особливості будови квітки, суцвіть і плодів, кількість сім’ядолей у насінині, тип кореневої системи, особливості будови листків і стебла тощо. Однодольні рослини не утворюють річних кілець, тому що не мають камбію.
Правильна відповідь – Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Тканини багатоклітинних рослин, їхня будова і функції
Для виконання завдання необхідно знати особливості будови внутрішньої частини листка.
Структура, що позначена буквою Х є губчаста тканина. Між верхньою та нижньою шкіркою листка розташовані клітини основної фотосинтезуючої тканини. Існують два види цих клітин. Ближче до верхньої поверхні листка в один чи кілька рядів розміщені видовжені клітини, які нагадують стовпчики. Ці стовпчасті клітини щільно прилягають одна до одної, майже без міжклітинників. Під ними розташовані овальні клітини, між якими є великі міжклітинники. Це губчаста основна тканина листка. Найінтенсивніше фотосинтез відбувається у стовпчастих клітинах, які містять більше хлоропластів. Кількість хлоропластів у клітинах губчастої тканини менша, тому фотосинтез здійснюється не так активно. У цих клітинах запасаються різні речовини, наприклад крохмаль. Міжклітинники займають до 25 % об'єму листка. Вони сполучені з продихами і забезпечують газообмін та випаровування води. Враховуючи ці відомості, основною функцією структури, позначеної буквою Х є і фотосинтез, і транспірація.
Правильна відповідь – В, Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Видозміни вегетативних органів рослин
Для виконання завдання необхідно знати особливості будови вегетативних органів рослин.
У деяких рослин у головному корені відкладаються запасні поживні речовини. Внаслідок цього головний корінь потовщується та перетворюється на коренеплід, прикладом якого є коренеплід моркви. Крім основних функцій листки можуть виконувати й деякі додаткові, у зв'язку з чим вони дещо видозмінюються. Часто листки видозмінюються на захисні колючки, як-от у кактусів. У кактусів жорсткі колючки не лише захищають від виїдання тваринами, а й зменшують випаровування води. Ще однією з видозмін листка є вусики. Горох має довге тонке стебло. Окремі листочки складних листків цієї рослини перетворилися на вусики, якими він чіпляється за різні предмети і закріплює стебло у певному положенні. Бульба картоплі – підземна стеблова бульба, що є потовщеною частиною пагона, в якій відкладаються поживні речовини, зазвичай крохмаль.
Правильна відповідь – Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Живлення рослин (повітряне живлення – фотосинтез)
Для виконання завдання необхідно знати особливості будови внутрішньої частини листка.
Між верхньою та нижньою шкіркою листка розташовані клітини основної фотосинтезуючої тканини. Існують два види цих клітин. Ближче до верхньої поверхні листка в один чи кілька рядів розміщені видовжені клітини, які нагадують стовпчики. Ці стовпчасті клітинищільно прилягають одна до одної, майже без міжклітинників. Під ними розташовані овальні клітини, між якими є великі міжклітинники. Це губчаста основна тканина листка. Найінтенсивніше фотосинтез відбувається у стовпчастих клітинах, які містять більше хлоропластів. У клітинах фотосинтезуючої тканини листків нижніх гілок дерева міститься менше хлорофілу, ніж у клітинах верхніх листків, тому що на нижні листки потрапляє менше світла.
Правильна відповідь – Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Тканини та органи рослин
Для виконання завдання необхідно знати особливості будови рослинних тканин.
Для пересування по рослині розчинених у воді поживних речовин слугують провідні тканини. Тим самим здійснюється постійний зв'язок між надземними та підземними органами рослини.
Речовини по рослині рухаються у двох напрямках: висхідному та низхідному.
Висхідний рух забезпечує ксилема (судини, що складаються з відмерлих трубчастих клітин, розташованих одна над одною), низхідний – флоема (ситоподібні трубки – видовжені, позбавлені ядер живі клітини. Вони також розташовані одна над одною, а їхні поперечні стінки не руйнуються. Вони мають велику кількість дрібних отворів і нагадують сито, звідки і походить їхня назва).
Правильна відповідь – В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Основні видозміни кореня
Для виконання завдання спочатку необхідно розпізнати об’єкти, які зображені на рисунку.
Зображені об’єкти є видозмінами кореня. Крім основних (утримування рослини в ґрунті, мінеральне живлення та транспортування розчинів поживних речовин до надземної частини), корінь може виконувати і додаткові функції. Унаслідок цього виникають його видозміни, які набувають певних специфічних рис будови.
У рослин, які оселяються на стовбурах дерев, можуть виникати повітряні корені. Це додаткові корені, які відходять від стебла і звисають у повітрі. Зазвичай вони притаманні рослинам тропічних лісів, де в повітрі завжди багато вологи. Наприклад, повітряні корені притаманні тропічним орхідеям – об’єкт на рисунку під літерою А.
Дихальні корені характерні для рослин, що зростають на болотах та надмірно зволожених ґрунтах, де відчувається гостра нестача кисню. Ці корені можуть відростати від бічних. Вони слугують для постачання кисню до клітин кореневої системи. Тому дихальні корені ростуть не в глиб ґрунту, а піднімаються прямо вгору і мають тонку кору. Такі корені притаманні, наприклад, болотяному кипарису – об’єкт на рисунку під літерою Б.
Корені-причіпки трапляються в ліан. Ліанами називають рослини, стебла яких піднімаються вгору за допомогою додаткових коренів, вусиків (виноград) або обвиваються навколо іншої рослини чи штучної опори (наприклад, хміль, деякі сорти квасолі). Такі корені притаманні, наприклад, плющу – об’єкт на рисунку під літерою В.
У цієї рослини вздовж тонкого стебла розміщені коротенькі додаткові корені. За їхньою допомогою рослини прикріплюються до опори, піднімаючи стебло вгору. Чіпкими коренями плющ легко чіпляється навіть до гладеньких вертикальних стін будівель. У рослин з високим та тонким стеблом можуть нерідко утворюватися додаткові корені, які виконують функцію підпорок. Це так звані опорні корені. У деяких південних дерев з дуже розгалуженою кроною, як у інжиру, вони відростають від товстих бічних гілок у вигляді підпор. А в кукурудзи ці корені утворюються поблизу основи наземного стебла – об’єкт на рисунку під літерою Г.
Правильна відповідь – В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Обмін речовин (метаболізм).
Для розв’язання завдання необхідно застосувати знання про значення клітинного дихання.
Клітинне дихання – сукупність біохімічних реакцій окиснення вуглеводів, що відбуваються в клітинах, зокрема рослинних. Вивільнена енергія запасається в хімічних зв’язках макроенергетичних сполук (АТФ) і може бути використана за потреби.
Правильна відповідь – В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Тканини багатоклітинних рослин, їхня будова і функції.
Для розв’язання завдання треба розпізнати складники на зображенні внутрішньої будови листка й визначити їхні функції.
На рисунку зображено поперечний розріз листка, на якому буквою Х позначено судинно-волокнистий пучок.
Складниками цієї структури є механічні волокна, судини й ситоподібні трубки.
Судини забезпечують транспортування води з розчиненими речовинами, а ситоподібні трубки – органічних речовин.
Тобто функцією структури, позначеної буквою Х, є транспортування речовин.
Правильна відповідь – Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Видозміни вегетативних органів рослин.
В основі завдання наведено назви видозмінених органів покритонасінних рослин – бульби й цибулини.
Ці органи рослин – видозмінені пагони. Однією з їхніх функцій є вегетативне розмноження.
Правильна відповідь – Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Будова і функції стебла.
На ділянці деревини вирізняються світлі й темні концентричні кільця. Їх називають річними, оскільки щорічно утворюється одне таке кільце, яке має світлу і темну ділянки. Це зумовлено сезонною активністю камбію.
Навесні клітини камбію активно діляться й утворюють клітини деревини великих розмірів із тонкими стінками (світла частина).
Улітку камбій формує дрібніші судини та клітини механічної тканини – так утворюється темна частина кільця.
Узимку клітини камбію не діляться.
Правильна відповідь – Г.Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Тканини багатоклітинних рослин: твірна, покривна, основна, механічна, провідна. Їхня будова й функції.
В основі завдання описано ознаку рослини, зумовлену наявністю певної тканини.
Необхідно згадати функції основних тканин рослинного організму. Пружності й стійкості рослині надають механічні тканини, складниками яких можуть бути як живі, так і відмерлі клітини з потовщеними стінками. Часто клітини механічної тканини видовжені й мають вигляд волоконець.
Правильна відповідь – Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Вегетативні органи покритонасінних рослин.
У деяких рослин у головному корені і в основі пагона відкладаються запасні поживні речовини. Ці частини рослини потовщуються та перетворюються на коренеплід. Поміж наведених рослин така видозміну кореня мають буряк і морква.
Правильна відповідь – Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Цитоплазма та її компоненти. Органели. Одномембранні органели: ендоплазматична сітка, апарат Гольджі, лізосоми, вакуолі.
Завдання скеровано на перевірку знання загальних ознак організмів різних царств.
Однією з характерних рис організмів, що належать до певного царства, є будова клітини.
Поміж варіантів відповідей – вакуоля з клітинним соком. Вакуолі рослинних клітин утворюються із пухирців, які відокремлюються від ендоплазматичної сітки. Згодом дрібні вакуолі зливаються в більші, що можуть охоплювати майже весь об’єм цитоплазми. Вони заповнені клітинним соком – водним розчином органічних і неорганічних сполук.
Комплекс Гольджі, ендоплазматична сітка, мітохондрії – органели, які входять до складу як рослинних клітин, так і тваринних.
Правильна відповідь – А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Форми розмноження організмів (нестатеве, статеве). Способи нестатевого розмноження одноклітинних і багатоклітинних організмів (вегетативне розмноження, спороутворення).
Завдання скеровано на перевірку знання форм розмноження організмів, зокрема природного вегетативного розмноження.
Ця рослина – Суниця лісова – має дуже тонкі довгі повзучі стебла з видовженими міжвузлями. Це вуса (видозмінені надземні пагони). Вони вкорінюються у вузлах і дають початок новим рослинам – відбувається вегетативне розмноження.
Правильна відповідь – Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Тканини багатоклітинних рослин: твірна (меристема), покривна (епідерма(шкірка), епідерма (корок)), основна (запасаюча, повітроносна, асиміляційна), механічні, провідні (ксилема, флоема), їхня будова і функції
Для виконання завдання необхідні знання про будову та функції провідної тканини рослин.
Провідні тканини слугують для пересування по рослині розчинених у воді поживних речовин. Тим самим здійснюється постійний зв'язок між надземними та підземними органами рослини. Речовини по рослині рухаються у двох напрямках: висхідному та низхідному. Висхідний рух забезпечують судини (ксилема), низхідний - ситоподібні трубки (флоема). Насамперед по судинах від підземних частин рослин до надземних рухаються розчини мінеральних солей, які поглинає корінь. Але ними можуть рухатися й розчини органічних речовин. Наприклад, навесні, коли в рослин ще не розпустилися листки, судинами до надземних частин від кореня пересуваються також органічні сполуки, які там накопичилися минулого року.
Березовий сік — прозора, солодкувата рідина, що міститься в судинах деревини берези і утворюється у великих кількостях у період весняного сокоруху (з середини березня до середини квітня); витікає з місць пошкодження кори на стовбурі або гілках під дією кореневого тиску. Забезпечує активну життєдіяльність точок росту дерев у період їх весняного пробудження. Тому правильною відповіддю є: березовий сік є водним розчином органічних та неорганічних речовин, який потужно рухається клітинами ксилеми.
Правильна відповідь – В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Тканини багатоклітинних рослин: твірна (меристема), покривна (епідерма (шкірка), перідерма (корок), основна (запасаюча, повітроносна, асиміляційна), механічні, провідні (ксилема, флоема), їхня будова і функції
Для виконання завдання необхідні знання внутрішньої будови стебла.
У стеблі деревної рослини розрізняють такі послідовні шари: кору, камбій, деревину та серцевину. Між корою та деревиною по всій довжині стебла розташований шар клітин бічної твірної тканини – камбію. На поперечному зрізі стебла камбій має вигляд вузького кільця. Унаслідок поділу клітин камбію з його внутрішнього боку формується деревина, а із зовнішнього – луб. Так стебло потовщується й відбувається формування річних кілець у дерев’янистих рослин.
Правильна відповідь – Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Типи організації клітин (прокаріотичних та еукаріотичних)
Завдання перевіряє знання особливостей організації клітин прокаріотів та еукаріотів і вміння розпізнавати організми на рисунках.
Необхідно увідповіднити зображення організмів з особливостями будови клітин, що його утворюють.
Цифрою 1 позначено бактеріальну клітину, клітинна стінка якої містить муреїн.
Цифрою 2 – рослинний організм, у клітинах якого наявні хлоропласти, що містять хлорофіл.
Цифрою 3 – тваринний організм, надмембранний комплекс клітин якого представлений глікокаліксом, що містить глікопротеїни.
Цифрою 4 – гриби, клітинна стінка яких містить хітин.
Зайвою особливістю будови клітини є клітинна стінка, що містить крохмаль.
Правильна відповідь – 1В, 2Б, 3Д, 4А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Типи організації клітин
Для виконання завдання необхідно знати загальні ознаки організмів різних царств.
Однією з характерних рис організмів, що належать до певного царства, є будова клітини.
У цьому завданні перевіряється вміння розпізнавати органели на зображеннях рослинної клітини та вказати ті, які є лише в рослинних клітинах.
Серед компонентів на рисунку є вакуоля з клітинним соком, яка позначена цифрою 2 та хлоропласти, позначені цифрою 4. Саме вони притаманні рослинній клітині.
Усі інші компоненти, позначені на рисунку, входять до складу як рослинних клітин, так і тваринних.
Правильна відповідь – Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Видозміни пагона. Вегетативне розмноження
В основі завдання наведені данні про особливості вегетативного розмноження Суниці лісової, що використовує для цього довгі вуса.
Вуса – дуже тонкі повзучі стебла з видовженими міжвузлями, від яких відростають додаткові корені. Отже, вегетативне розмноження цих рослин забезпечується видозмінами надземних пагонів.
Правильна відповідь – Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Класифікація покритонасінних рослин. Класи: Однодольні й Дводольні. Родина Пасльонові (представники: петунія, паслін, тютюн, картопля, томат, перець)
Завдання перевіряє вміння розпізнавати рослину на рисунку, знаходити в переліку ознаки та назву родини, до якої вона належить.
На рисунку зображена картопля (паслін бульбоносний). У картоплі для вегетативного розмноження використовують бульби – видозмінені підземні пагони.
Картопля – одна з найважливіших продовольчих, технічних і кормових культур.
Лійчасті квітки з зрослопелюстковим віночком, плід ягода є ознаками родини Пасльонові.
Правильна відповідь – 2 2 3.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Типи організації клітин (прокаріотичний та еукаріотичний)
У завданні перевіряють уміння порівнювати біологічні об’єкти і знаходити ознаку, за якою вони відрізняються.
Рослинні організми належать до еукріотичних організмів і містять у клітині цитоплазму, ядро та різноманітні одномембранні та двомембранні органели. Надмембранний комплекс у рослин представлений клітинною стінкою.
Бактерії – прокаріотичні організми і містять в клітині цитоплазму та рибосоми. Ядра вони не мають, а генетичний матеріал представлений кільцевою молекулою ДНК – нуклеоїдом.
Правильна відповідь – Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Листок, його будова та функції
Для виконання завдання необхідно знати особливості внутрішньої будови листка.
На рисунку поперечного розрізу листка літерою Х позначений судинно-волокнистий пучок (жилка). Основу жилок складають ситоподібні трубки і судини. По ситоподібних трубках з листка до всіх інших органів відтікають органічні речовини, утворені під час фотосинтезу. А судини забезпечують постачання клітин листка водою та неорганічними сполуками. Волокна механічної тканини з потовщеними оболонками слугують скелетом листка. Отже, функції жилок – опорна та провідна (транспортування речовин).
Правильна відповідь – Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Типи організації клітин (прокаріотичних та еукаріотичних)
Завдання перевіряє знання особливостей організації клітин прокаріотів та еукаріотів та вміння розпізнавати організми на рисунках.
Необхідно увідповіднити зображення організму з особливістю будови клітин, що його утворюють.
Цифрою 1 позначено бактеріальну клітину, кільцева молекула ДНК якої міститься в нуклеоїді.
Цифрою 2 – рослинний організм, клітини якого містять кільцеву молекулу ДНК в хлоропласті.
Цифрою 3 – тваринний організм, надмембранний комплекс клітин якого представлений глікокаліксом.
Цифрою 4 – гриби, клітинна стінка яких містить хітин.
Клітини, плазматична мембрана якої містить лише білки, немає.
Правильна відповідь – 1Б 2В 3Г 4А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Листок його будова та функції. Видозміни листка
Завдання перевіряє знання функцій видозмін листка.
Захист від виїдання тваринами та зменшення випаровування води забезпечує видозміна листка, яка характерна для кактуса – колючка.
Отримання рослиною нітрогеновмісних сполук забезпечує видозміна листка, яка характерна для росички – ловильні апарати.
Закріплює стебло в певному положенні видозміна листка, яка характерна для гороху – вусики.
Накопичує воду видозміна листка, яка характерна для алое.
Правильна відповідь – 1Б, 2А, 3В, 4Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Класифікація покритонасінних рослин. Класи: Однодольні й Дводольні. Родина Бобові (представники: горох, квасоля, соя, конюшина, робінія (біла акація), люцерна)
Завдання перевіряє вміння розпізнавати рослину на рисунку, знаходити в переліку ознаки та назву родини, до якої вона належить.
На рисунку зображений горох. Характерною особливістю бобових є утворення на їхніх коренях бульбочок.
Бульбочки – спеціалізована тканина, у якій розвиваються бульбочкові бактерії, що здатні засвоювати атмосферний азот й утворювати сполуки Нітрогену. Завдяки такому симбіозу з бульбочковими бактеріями, у насінні бобових високий вміст білків. Квітки метеликоподібні (віночок зовні нагадує метелика зі складеними крилами), плід біб є ознаками родини Бобові.
Правильна відповідь – 3 2 2.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Вуглеводи: моносахариди, олігосахариди, полісахариди. Особливості будови, основні властивості та функції в організмах.
Для розв’язання завдання спочатку потрібно розпізнати зображений на рисунку об’єкт – це рослинний організм. Поміж запропонованих полісахаридів необхідно вказати резервний полісахарид цього організму.
Хітин і целюлоза є структурними полісахаридами.
Глікоген є резервним вуглеводом клітин тварин і грибів.
Крохмаль накопичується у клітинах рослин. Отже, резервним полісахаридом клітин зображеного організму є крохмаль.
Правильна відповідь – В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Подібність і відмінність еукаріотичних клітин.
Для розв’язання завдання необхідно знати ознаки подібності й відмінності між рослинною і тваринною клітинами.
Комплекс Гольджі, ендоплазматична сітка й мітохондрії – обов’язкові органели еукаріотичних клітин. Вакуоля з клітинним соком міститься лише в рослинних клітинах.
Правильна відповідь – А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Автотрофні організми.
Для розв’язання завдання спочатку необхідно розпізнати зображені на рисунку об’єкти. Буквою А позначено хлоропласт – органелу, яка забезпечує фотосинтез в еукаріотичній клітині. Буквами Б, В й Г позначено організми, відповідно рослину (стрілицю), гриб (мухомор), тварину (дельфін). Поміж наведених організмів автотрофним є лише рослина.
Правильна відповідь – Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Вегетативні органи та їхні видозміни. Способи вегетативного розмноження.
Завдання скеровано на перевірку знання видозмін вегетативних органів рослин, які людина використовує в рослинництві.
Наведено зображення тих рослин, у яких формуються вегетативні органи, що забезпечують функцію розмноження.
Кореневими живцями, отриманими з бічних коренів, розмножують малину.
Суниця утворює повзучі стебла з видовженими міжвузлями, здатними до вкорінення у вузлах. Таку видозміну пагона називають вусами і використовують для вегетативного розмноження.
Підземними стебловими бульбами розмножують картоплю,.
Листковими живцями розмножують сенполію.
Правильна відповідь: 1-А, 2-Г, 3-Д, 4-Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Видозміни вегетативних органів. Видозміна кореня.
Завдання скеровано на перевірку вміння розпізнавати видозміну вегетативного органа на рисунку та визначати її функцію.
У представників виду Морква посівна формується видозміна кореня, яку називають коренеплодом. Ця видозміна забезпечує запасання поживних речовин. Рослина належить до дворічних.
Правильна відповідь: 2, 2, 2.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Рослини. Видозміни пагона. Вегетативне розмноження.
Завдання скеровано на перевірку знання особливостей зовнішньої і внутрішньої будови вегетативних органів рослин.
У завданні наведено опис дослідження і два висновки, які учні й учениці зробили за результатами експерименту. Необхідно проаналізувати наведені висновки й визначити, чи є поміж них правильні.
Під час дослідження розрізів цибулин виявлено бруньки. Це є доказом того, що цибулина – видозмінений пагін. Отже, перший висновок за результатами дослідження є правильним.
З висаджених у ґрунт цілих цибулин розвинулися пагони з квітками. Це свідчить про те, що цибулина забезпечує вегетативне розмноження. Отже, другий висновок неправильний.
Правильна відповідь – А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Рослини. Вегетативні органи й життєві функції рослин. Листок: внутрішня будова, функції.
Завдання скеровано на перевірку знання складників листка й виконуваних ними функцій.
На рисунку, наведеному в завданні, зображено шкірочку листка з позначеним буквою Х продихом, який потрібно схарактеризувати.
Продих розташований у покривній тканині. У більшості рослин він є складником листка. Одна з функцій продиху – транспірація.
Правильна відповідь: 2, 1, 1.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Рослини. Вегетативні органи й життєві функції рослин. Листок: внутрішня будова, функції.
Завдання скеровано на перевірку знання складників листка й виконуваних ними функцій.
На рисунку, наведеному в завданні, зображено шкірочку листка з позначеним буквою Х продихом, який потрібно схарактеризувати.
Продих міститься в покривній тканині. Цей складник забезпечує транспірацію і газообмін. Шкірочка покритонасінних рослин містить продихи, функціонування яких ефективно забезпечує процеси газообміну й випарування води.
Картопля й очерет є видами, які належать до покритонасінних. Продихів немає в організмі водоростей, до яких належить ламінарія.
Правильна відповідь: 2, 3, 2.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Біорізноманіття. Рослини. Вегетативні органи та життєві функції рослин. Видозміни пагона. Вегетативне розмноження
У завданні пропонується розрізнити приклад вегетативного розмноження.
У разі, коли розмноження відбувається в результаті злиття гамет або внаслідок дозрівання насіння, відтворення собі подібних забезпечено заплідненням статевих клітин. Це є ознакою статевого способу розмноження.
Розмноження, яке відбувається внаслідок розсіювання спор папороті, відносять до нестатевого розмноження.
Вегетативне розмноження відбувається групою клітин організму, зокрема, у рослин за рахунок вегетативних органів. Отже, вегетативне розмноження відбувається за рахунок вусів у суниці, які є видозміненими пагонами.
Правильна відповідь – В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Біорізноманіття. Рослини. Вегетативні органи та життєві функції
Для виконання завдання спочатку необхідно розпізнати зображені на рисунку складники листка. Потім функцію, яку виконує певний складник листка рослини, увідповіднити з його зображенням.
Переміщення органічних і неорганічних сполук забезпечує судинно-волокнистий пучок, який позначено літерою Г.
Синтез переважної частини вуглеводів відбувається в клітинах стовпчастої паренхіми листка, яку позначено буквою Б.
Захист від механічних пошкоджень забезпечує восковий шар листка, який позначено буквою А. Функцію регуляції випарування води й газообміну виконують продихи, які позначено буквою Д.
Правильна відповідь – 1–Г, 2–Б, 3–А, 4–Д.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Біорізноманіття. Рослини. Вегетативні органи й життєві функції рослин. Видозміни пагона. Вегетативне розмноження.
Завдання скеровано на перевірку знання способів розмноження культурних рослин.
В умові завдання наведено зображення культурних рослин: огірка, буряка, картоплі й кукурудзи. Кукурудзу, буряк й огірок зазвичай на присадибних ділянках розмножують статевим способом, висаджуючи в ґрунт або насіння, або молоді рослини. Зазвичай картоплю розмножують вегетативно. Для цього висаджують видозмінені вегетативні органи – підземні стеблові бульби.
Правильна відповідь – В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Біорізноманіття. Рослини. Тканини рослинного організму.
Завдання скеровано на перевірку знання особливостей складу й будови рослинних організмів.
Потрібно встановити відповідність між складником рослинного організму й тканиною, якою він утворений. Запропоновані складники утворені лише одним різновидом тканин.
Клітини ендосперму насінини забезпечують живлення зародку й належать до запасальної тканини.
Луб’яні волокна забезпечують підтримання органу рослини в певному положенні, а отже належать до різновидів механічної тканини.
Шкірочка листка утворена покривною тканиною, а камбій – твірною.
Поміж наведених складників рослинного організму немає того, що утворений фотосинтезувальною тканиною.
Правильна відповідь: 1–Г, 2–Б, 3–Д, 4–В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Біорізноманіття. Рослини. Вегетативні органи. Видозміни кореня. Генеративні органи покритонасінних рослин. Типи плодів.
Завдання скеровано на перевірку вміння ідентифікувати властиві різним рослинам типи плодів і видозміни вегетативних органів.
В уривку з повісті класика української літератури цифрами позначено назви рослин. Необхідно встановити відповідність між рослиною і типом плода або видозміною вегетативного органа, які людина використовує в їжу.
Цифрою 1 в уривку позначено зображення соняшника. Людина використовує в їжу його плід сім’янку.
У кукурудзи, зображення якої позначено цифрою 2, людина використовує в їжу плід зернівку.
Цифрою 3 позначено зображення груші, у якої людина вживає в їжу соковитий плід яблуко.
У буряків, зображення яких позначено цифрою 4, людина в їжу використовує видозміну кореня – коренеплід.
Правильна відповідь: 1–В, 2–Г, 3–Д, 4–А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Вступ. Хімічний склад, структура й функціонування клітини. Реалізація спадкової інформації. Структура й функціонування еукаріотичних клітин. Двомембранні органели. Хлоропласт.
В основі завдання наведено рисунок, на якому буквами позначено органели. Хлоропласт є двомембранною органелою, складниками якої є тилакоїди. Цю органелу позначено на рисунку буквою Г.
Правильна відповідь – Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Біорізноманіття. Рослини. Вегетативні органи й життєві функції рослин. Видозміни вегетативних органів.
Видозміни вегетативних органів рослин можуть забезпечувати функцію вегетативного розмноження (наприклад, стеблові бульби, вуса тощо), захисту від поїдання тваринами й випарування води (наприклад, колючки глоду, кактуса тощо). Деякі видозміни вегетативних органів забезпечують запасальну функцію, яка зумовлена накопиченням поживних речовин для росту й розвитку рослини. Такими видозмінами вегетативних органів є коренеплоди моркви й бульба картоплі.
Правильна відповідь – А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Біорізноманіття. Рослини. Тканини рослинного організму.
У завданні потрібно увідповіднити тканину рослинного організму зі складником, утвореним нею.
Запропоновані складники утворені лише одним різновидом тканин.
Клітини серцевини стебла забезпечують живлення клітин пагона й належать до запасальної тканини.
Камбій є різновидом твірної тканини, а луб’яні волокна – механічної.
Стовпчаста паренхіма листка утворена фотосинтезувальною тканиною.
Судини належать до провідної тканини, якої в переліку немає.
Правильна відповідь – 1 В, 2 Г, 3 А, 4 Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Видозміни пагона. Вегетативне розмноження
В основі завдання наведені данні про особливості вегетативного розмноження Суниці лісової, що використовує для цього довгі вуса.
Вуса – дуже тонкі повзучі стебла з видовженими міжвузлями, від яких відростають додаткові корені. Отже, вегетативне розмноження цих рослин забезпечується видозмінами надземних пагонів.
Правильна відповідь – Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
На схемі І зображена біологічна система клітинного рівня організації живого з наведеними прикладами її складників, на схемі II – організмового рівня.
Необхідно добрати правильну комбінацію складників 1 і 2. Цифрою 1 позначено складник біологічної системи клітинного рівня організації, а цифрою 2 – організмового.
Отже, правильна комбінація така: 1 – мітохондрія, яка є складником клітини; 2 – корінь, який є органом рослинного організму.
Правильна відповідь – В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Біорізноманіття. Рослини. Вегетативні органи та життєві функції рослин.
У завданні треба розпізнати складники стебла, які позначено буквами А – Г. Варто звернути увагу, що на схематичному зображені підписано камбій, що відображає його розташування відносно інших складників.
Отже, буквою А позначено частину кори, яка містить клітини епідерми й корка, буквою Б – луб.
Деревину позначено буквою В, а серцевину – буквою Г.
Клітини серцевини забезпечують запасальну функцію, а по судинах деревини транспортується здебільшого вода з розчиненими неорганічними сполуками.
Живі клітини епідерми й мертві клітини корка забезпечують захисну функцію.
Складник, який містить живі клітини й забезпечує транспортування органічних речовин, позначено буквою Б.
Правильна відповідь – Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
- Afrikaans
- Albanian - shqipe
- Arabic - العربية
- Armenian - Հայերէն
- Azerbaijani - azərbaycanca
- Basque - euskara
- Belarusian - беларуская
- Bengali - বাংলা
- Bulgarian - български
- Catalan - català
- Chinese - 中文(简体中文)
- Chinese - 中文 (繁體中文)
- Croatian - hrvatski
- Czech - čeština
- Danish - dansk
- Dutch - Nederlands
- English
- Esperanto - esperanto
- Estonian - eesti
- Filipino
- Finnish - suomi
- French - français
- Galician - galego
- Georgian - ქართული
- German - Deutsch
- Greek - Ελληνικά
- Gujarati - ગુજરાતી
- Haitian Creole - kreyòl ayisyen
- Hebrew - עברית
- Hindi - हिन्दी
- Hungarian - magyar
- Icelandic - íslenska
- Indonesian - Bahasa Indonesia
- Irish - Gaeilge
- Italian - italiano
- Japanese - 日本語
- Kannada - ಕನ್ನಡ
- Korean - 한국어
- Latin - Lingua Latina
- Latvian - latviešu
- Lithuanian - lietuvių
- Macedonian - македонски
- Malay - Bahasa Melayu
- Maltese - Malti
- Norwegian - norsk
- Persian - فارسی
- Polish - polski
- Portuguese - português
- Romanian - română
- Russian - русский
- Serbian - Српски
- Slovak - slovenčina
- Slovenian - slovenščina
- Spanish - español
- Swahili - Kiswahili
- Swedish - svenska
- Tamil - தமிழ்
- Telugu - తెలుగు
- Thai - ไทย
- Turkish - Türkçe
- Ukrainian - українська
- Urdu - اردو
- Vietnamese - Tiếng Việt
- Welsh - Cymraeg
- Yiddish - יידיש
ТЕМА: Біорізноманіття. Рослини. Вегетативні органи й життєві функції рослин.
У переліку цифрами 1–4 позначено видозміни органів, до яких треба дібрати назву рослини, у якої утворюється певна видозміна.
Цибулина є видозміненим пагоном, який утворюється в тюльпана.
Видозмінений корінь – коренеплід – утворюється в буряка, а бульбокорені – у жоржини. Підземна стеблова бульба – видозмінений пагін – утворюється в картоплі.
Правильна відповідь: 1 – А; 2 – Д; 3 – В; 4 – Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Біорізноманіття. Рослини. Вегетативні органи й життєві функції рослин.
У завданні подано зображення внутрішньої будови листка, на якому буквою Х позначено клітини верхньої шкірки (епідерми).
Ці клітини забезпечують захист листка від механічних пошкоджень і висихання. Зокрема такі клітини виділяють воскоподібні речовини й утворюють кутикулу.
Правильна відповідь – Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Біорізноманітність. Справжні багатоклітинні тварини. Загальні ознаки будови й процесів життєдіяльності.
Основа завдання містить нову наукову інформацію, яку треба проаналізувати.
З інформації відомо, що на поверхні листків описаних рослин є залози, ферменти яких значно пришвидшують розщеплення речовин у покривах комах.
Особливістю комах є тіло, укрите кутикулою, складником якої, зокрема, є хітин.
Отже, однією з таких речовин є хітин.
Правильна відповідь – А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Біорізноманіття. Різноманітність, поширення, значення тварин.
Завдання містить нову наукову інформацію, яку необхідно проаналізувати.
З інформації відомо, що основною здобиччю рослин-хижаків (їх ще називають комахоїдними) – росичок, непентесів і сарраценій – є комахи. Інші – водні пухирники й альдрованди – ловлять найчастіше планктонних ракоподібних. Комахи й ракоподібні належать до членистоногих.
Отже, тварини, які є основною здобиччю рослин-хижаків, належать до членистоногих.
Правильна відповідь – В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Біорізноманіття. Рослини. Вегетативні органи та життєві функції рослин.
Розв’язання завдання ґрунтується на знанні значення рослин в житті людини, зокрема способу вегетативного розмноження деяких сільськогосподарських рослин частинами організму або видозмінами вегетативних органів.
Підземними стебловими бульбами розмножують картоплю, а листковими живцями – сенполію.
Кореневими живцями, отриманими з бічних коренів, розмножують малину.
Суниці розмножують видозміненими повзучими пагонами з видовженими міжвузлями, здатними до вкорінення у вузлах.
Правильна відповідь: 1 – Г; 2 – В; 3 – Б; 4 – А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Біорізноманіття. Рослини. Вегетативні органи й життєві функції рослин.
В основі завдання наведено опис дослідження і два висновки, які учні й учениці зробили за результатами дослідження. Треба проаналізувати наведені висновки й визначити, чи є поміж них правильні.
Під час дослідження розрізів цибулин виявили бруньки. Це є доказом того, що цибулина є видозміненим пагоном.
Отже, перший висновок за результатами дослідження є правильним.
Висадивши цілі цибулини в ґрунт, побачили, що з них розвинулися пагони з квітками.
Це свідчить про те, що цибулина забезпечує вегетативне розмноження.
Отже, другий висновок неправильний.
Правильна відповідь – А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Біорізноманіття. Рослини. Вегетативні органи та життєві функції рослин.
У рослин утворюються видозміни коренів як пристосування до умов існування.
Тропічні орхідеї оселяються на стовбурах дерев. У такий спосіб вони отримують сонячну енергію для свого живлення в умовах тропічного лісу.
Проте орхідеї також потребують надходження до організму води.
Видозміна кореня – повітряні корені – уможливлює вбирання води з повітря в умовах тропічного клімату.
Правильна відповідь – Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Біорізноманіття. Рослини. Вегетативні органи та життєві функції рослин.
В основі завдання наведено рисунок внутрішньої будови кореня, на якому буквами позначено його зони.
Треба розпізнати зони кореня і вказати зону, поділ клітин якої забезпечує його верхівковий ріст.
Варто зауважити, що верхівка кореня розташована на кінці кореня, яким він наростає вглиб ґрунту. Тут розташована зона поділу кореня. На рисунку цю зону позначено буквою Г.
Правильна відповідь – Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на