Розділ: Вступ. Клітина. Реалізація спадкової інформації
Тема: Розмноження та індивідуальний розвиток організмів
Кількість завдань: 27
ТЕМА: Хромосоми, особливості будови та хімічного складу. Гомологічні хромосоми. Аутосоми та статеві хромосоми (гетерохромосоми). Каріотип. Хромосомний набір ядра (гаплоїдний, диплоїдний, поліплоїдний)
В основі завдання наведений рисунок хромосомного набору людини. Для виконання цього завдання необхідно знати відмінності між хромосомним набором чоловіка та жінки, а також між хромосомним набором здорової людини та хворої. У роздільностатевих тварин і дводомних рослин в особин однієї зі статей хромосоми однієї з пар різняться між собою, натомість в особин іншої – вони подібні. Це статеві хромосоми, які ще називають гетерохромосомами.
Хромосоми інших пар, які подібні у всіх особин, називають нестатевими, або аутосомами. Так, у хромосомному наборі жінки – дві Х-хромосоми, а чоловіка – одна Х-хромосома та одна Y-хромосома. Каріотип може змінюватись унаслідок мутацій. Ступінь та характер порушень залежать від того, у якій саме парі відбулися зміни кількості хромосом. Виходячи з цього, на рисунку зображено хромосомний набір здорового чоловіка.
Правильна відповідь – Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Онтогенез. Періоди індивідуального розвитку організмів
Для виконання завдання необхідно розпізнати об’єкти, які зображені на рисунку.
Зображені об’єкти є зародкові листки та органи, які формують ембріон тришарових тварин під час гістогенезу та органогенезу.
Об’єкт, позначений буквою А, є нервова пластина, бічні краї якої загинаються та з’єднуються в нервову трубку. Буквою Б – хорда, еластична скелетна вісь мезодермального походження. Буквою В – мезодерма, третій зародковий шар, що формується після завершення гаструляції між зовнішнім і внутрішнім зародковими листками. Буквою Г – ектодерма, зовнішній зародковий листок, що закладається після утворення бластули, під час формування гаструли.
Правильна відповідь – В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Статеве розмноження. Процеси формування статевих клітин
Гаметогенез – процес формування і утворення статевих клітин — гамет.
Розрізняють два типи статевих клітин: чоловічі (сперматозоїди) і жіночі (яйцеклітини). Оогенез — процес розвитку жіночих статевих клітин. Оогенез проходить у яєчниках у три періоди: 1) розмноження (клітини диплоїдної оогенної тканини діляться шляхом мітозу, утворюючи диплоїдні ооцити); 2) ріст ооцитів, проходження ними клітинного циклу, під час якого відбувається синтез ДНК, подвоєння і побудова другої хроматиди хромосом; 3) дозрівання ооцитів (їх поділ шляхом мейозу). У результаті оогенезу з ооцита утворюється одна гаплоїдна яйцеклітина з однохроматидними хромосомами і три редукційних (чи полярних) тільця. Далі яйцеклітина бере участь у статевому процесі, а редукційні тільця відмирають. Сперматогенез — процес розвитку статевих клітин — сперматозоїдів — зі сперматогенної тканини.
Сперматогенез проходить у три стадії: 1) розмноження в сім’яниках клітин диплоїдної сперматогенної тканини, що поділяються шляхом мітозу та утворюють диплоїдні сперматоцити; 2) ріст сперматоцитів, проходження ними клітинного циклу, у ході якого здійснюються синтез ДНК і добудування другої хроматиди; 3) дозрівання сперматоцитів, що поділяються шляхом мейозу, в результаті чого утворюються гаплоїдні сперматозоїди. З кожного сперматоцита виникає по чотири гаплоїдні однохроматидні сперматозоїди, готові до запліднення. При цьому в кожному сперматозоїді (людини та інших ссавців) хромосомні набори розрізняються за статевими хромосомами: одні несуть Х-хромосому, інші — Y-хромосому, а всі хромосоми несуть різні комбінації генів, набуті в результаті обміну ділянками у I профазі мейозу. Таким чином, розподіл спадкового матеріалу між клітинами, що утворилися в результаті поділу гаметоцитів другого порядку буде наступний:
22X + 22X, 22X + 22Y.
Правильна відповідь – Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Явище взаємодії частин зародка
У процесі зародкового розвитку тварин виділяють кілька послідовних етапів: дроблення, яке закінчується формуванням одношарового зародка – бластули; розвиток дво- або тришарового зародка – гаструли; етапи закладання тканин та органів.
Зародковий розвиток починається з дроблення зиготи.
Дроблення – це ряд послідовних мітотичних поділів зиготи. Утворені клітини – бластомери – в інтерфазі не ростуть, і тому їхні розміри після кожного поділу зменшуються вдвічі, а об’єми ядер не змінюються. У цей час зазвичай не відбувається транскрипції власних генів, а лише материнської іРНК. Тому в ситуації, коли клітини зародка на стадії двох бластомерів розділяються і гине один з бластомерів, ми робимо прогноз, що з другого сформується нормальний організм.
Правильна відповідь – В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Онтогенез. Періоди індивідуального розвитку організмів.
Для розв’язання завдання треба розпізнати складники зародка хордової тварини ланцетника, які на рисунку позначено буквами.
Буквою А позначено нервову пластинку, бічні краї якої загинаються і з’єднуються в нервову трубку, буквою Б – хорду. Буквою В позначено мезодерму, а буквою Г – ектодерму, зовнішній зародковий листок.
Правильна відповідь – Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Ембріональний розвиток хордових тварин.
Перший етап ембріонального розвитку називають дробленням. У цей час зигота послідовно ділиться способом мітозу. Особливість цього процесу полягає в тому, що під час інтерфази об’єм утворених клітин (їх називають бластомерами) не збільшуються.
На наступній стадії зародок стає двошаровим – частина бластомерів формує внутрішній шар. Цю стадію називають гаструлою, а процес – гаструляцією.
Утворені шари клітин називають зародковими листками, зовнішній листок – ектодермою, внутрішній – ендодермою. Далі формується третій зародковий листок – мезодерма.
Наступний етап розвитку називають органогенезом: формуються органи й системи органів.
Різні зародкові листки дають початок різним частинам організму. З ектодерми розвиваються зовнішні покриви та нервова трубка (далі нервова система).
Правильна відповідь – 1В, 2Г, 3Б, 4А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Хромосоми, особливості будови й хімічного складу. Гомологічні хромосоми. Аутосоми та статеві хромосоми (гетерохромосоми). Каріотип. Хромосомний набір ядра.
В основі завдання наведено рисунок хромосомного набору людини. Для розв’язання цього завдання необхідно знати особливості хромосомного набору людини, відмінності між хромосомним набором чоловіка й жінки, захворювання, які викликані геномними мутаціями.
У роздільностатевих тварин і дводомних рослин в особин однієї зі статей хромосоми однієї з пар різняться між собою, тоді як в особин іншої – вони подібні. Це статеві хромосоми, які ще називають гетерохромосомами. Так, у хромосомному наборі жінки – дві Х-хромосоми, а чоловіка – одна Х-хромосома й одна Y-хромосома.
На рисунку статеві хромосоми позначено цифрою 23. Отже, на рисунку зображено хромосомний набір жінки. Хромосоми інших пар, які подібні в усіх особин, називають нестатевими, або аутосомами. У хромосомному наборі людини 22 пари аутосом.
Каріотип може змінюватися внаслідок мутацій. Ступінь і характер порушень залежать від того, у якій саме парі відбулися зміни кількості хромосом.
На рисунку зображено хромосомний набір, в якому є зайва хромосома за 21-ю парою, що спричинює виникнення у людини синдрому Дауна. Отже, на рисунку зображено хромосомний набір жінки, хворої на синдром Дауна.
Правильна відповідь – В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Розмноження людини. Будова статевих клітин.
Для розв’язання завдання необхідні знання будови статевих клітин людини.
Статеві клітини – яйцеклітина та сперматозоїд – мають спільні ознаки будови. Обидві клітини містять гаплоїдний набір хромосом. Сперматозоїд менший за розміром від яйцеклітини, рухається за допомогою джгутика й має видовжену форму. Яйцеклітина не має органел руху. На відміну від сперматозоїда, яйцеклітина має кулясту форму.
Правильна відповідь – А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Онтогенез. Періоди індивідуального розвитку організмів. Зародковий (ембріональний) період розвитку, його етапи у тварин.
Для виконання завдання необхідно знати етапи ембріогенезу.
Процес ембріонального розвитку багатоклітинних тварин включає три основні етапи: дроблення, гаструляцію і первинний органогенез. Розпочинається ембріогенез з моменту утворення зиготи та завершується він формуванням гаструли . Саме на стадії гаструли з’являються зародкові листки — шари тіла зародка багатоклітинних тварин, які дають початок певним органам і тканинам. В усіх тварин, крім губок і кишковопорожнинних, утворюється ще й третій зародковий листок – мезодерма. На спинному боці зародка ектодерма утворює два поздовжні вирости - нервові гребені, які зростаються та заглиблюються в товщу тіла. Утворена в такий спосіб нервова трубка дає початок нервовій системі. Описаний процес називається нейруляцією.
Правильна відповідь – А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Онтогенез. Періоди індивідуального розвитку організмів. Зародковий (ембріональний) період розвитку, його етапи у тварин
Для виконання завдання необхідно знати етапи ембріогенезу.
Процес ембріонального розвитку багатоклітинних тварин включає три основні етапи: дроблення, гаструляцію і первинний органогенез. Розпочинається ембріогенез з моменту утворення зиготи та завершується формуванням гаструли. Саме на стадії гаструли з’являються зародкові листки – шари тіла зародка багатоклітинних тварин, які дають початок певним органам і тканинам. В усіх тварин, крім губок та кишковопорожнинних, утворюється ще й третій зародковий листок – мезодерма. З ектодерми виникають нервова трубка, елементи органів чуття, зовнішній шар покривів (епідерміс), шкірні залози тощо.
Описаний процес називається органогенез.
Правильна відповідь – Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Процес формування статевих клітин (гаметогенез).
Завдання скеровано на перевірку знань про особливості формування статевих клітин.
Гаметогенез – процес формування статевих клітин. Розвиток жіночих гамет називають оогенезом, або овогенезом, чоловічих – сперматогенезом.
Сперматогенез у вищих тварин і людини відбувається в сім’яниках і є послідовними перетвореннями одних клітин на інші.
Процес утворення статевих клітин має кілька послідовних стадій: розмноження, росту, дозрівання і формування.
У результаті стадії дозрівання утворюються чотири клітини – сперматиди, які згодом стають сперматозоїдами.
Правильна відповідь – А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Зародковий (ембріональний) етап розвитку організмів, його особливості у тварин.
В основі завдання наведений рисунок, на якому літерами позначені структури певної стадії ембріонального розвитку ланцетника. Необхідно вказати структуру, із якої розвивається нервова система.
На рисунку зображена стадія нейруляції, під час якої утворюється нервова пластинка. Надалі з неї буде формуватися нервова система. Нервова пластинка позначена літерою А.
Правильна відповідь – А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Онтогенез. Періоди індивідуального розвитку організмів
Для виконання завдання необхідно розпізнати об’єкти, які зображені на рисунку.
Зображені об’єкти є зародкові листки та органи, які формують ембріон тришарових тварин під час гістогенезу та органогенезу.
Об’єкт, позначений літерою А, є нервова пластина, бічні краї якої загинаються та з’єднуються в нервову трубку.
Літерою Б – хорда, еластична скелетна вісь мезодермального походження.
Літерою В – мезодерма, третій зародковий шар, що формується після завершення гаструляції між зовнішнім і внутрішнім зародковими листками.
Літерою Г – ектодерма, зовнішній зародковий листок, що закладається після утворення бластули, під час формування гаструли.
Правильна відповідь – В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Зародковий (ембріональний) етап розвитку організмів, його особливості у тварин.
Завдання скеровано на перевірку знання етапів розвитку зародка.
Зародком називають організм від моменту запліднення і включно до восьмого тижня внутрішньоутробного розвитку.
На сьому добу після запліднення зародок починає заглиблюватися в стінку матки, утворюючи первинні ворсинки. Цей процес – з’єднання зародка з організмом матері – називають імплантацією.
Зародкові клітини мають ферменти, що частково руйнують слизову оболонку й судини матки. Кров, що витікає з пошкоджених судин, оточує зародок, який починає отримувати з неї поживні речовини й кисень. Від цього моменту зародкові клітини, які «дихали» за рахунок анаеробного, безкисневого газообміну, переходять на аеробний, кисневий.
Тобто імплантація – це процес занурення ембріона в слизову оболонку матки.
Правильна відповідь – Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Зародковий (ембріональний) етап розвитку організмів, його особливості у тварин
В основі завдання наведено рисунок стадії розвитку ланцетника (ембріонального розвитку хордових тварин).
Процес первинного органогенезу хордових (нейруляція) веде до формування органів, що визначають основу – вісь будови тіла майбутнього дорослого організму. У хребетних у цей період відбувається закладання хорди, нервової та кишкової трубок. Розташування цих складових однієї відносно іншої чітко видно на рисунку. Із зовнішнього шару клітин – ектодерми, утворюється нервова пластинка, з якої формується нервова система. Р
озташування нервової пластинки зумовлено її походженням.
Нервову пластинку позначено літерою А.
Правильна відповідь – А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Зародковий (ембріональний) етап розвитку організмів, його особливості у тварин
Для виконання завдання необхідно вказати правильну послідовність процесів, які є етапами ембріонального розвитку.
Зауважимо, що періодизація – це умовний поділ єдиного процесу для зручності його вивчення, а насправді індивідуальний розвиток – це неперервний процес і одна його стадія непомітно і плавно переходить у наступну.
Ембріональним розвитком називається період онтогенезу, який починається заплідненням і закінчується виходом організму із зародкових оболонок або народженням. Під час ембріонального розвитку відбуваються такі процеси, як запліднення, дробіння, гаструляція, нейруляція, гісто- та органогенез. Результатом кожного процесу є формування певної структури. Наприклад, у результаті дробіння утворюється бластула.
Таким чином, правильною послідовністю процесів є така: дробіння, гаструляція, нейруляція, органогенез.
Правильна відповідь – А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Аутосоми та статеві хромосоми. Каріотип людини
У завданні наведені два твердження, які треба проаналізувати і визначити їх правильність. Надалі знайти відповідь, в якій вказані всі правильні твердження.
Для виконання завдання необхідно знати означення каріотипу та особливості утворення каріотипу людини.
Каріотип – сукупність ознак хромосомного набору (кількість хромосом, їхня форма і розміри). У роздільностатевих тварин і дводомних рослин в особин однієї зі статей хромосоми однієї з пар різняться між собою, натомість в особин іншої – вони подібні. Це статеві хромосоми, які ще називають гетерохромосомами. Хромосоми інших пар, які подібні у всіх особин, називають нестатевими, або аутосомами. У хромосомному наборі жінки – дві Х-хромосоми, а чоловіка – одна Х-хромосома та одна Y- хромосома. Донька отримує від батька 22 аутосоми та Х-хромосому. Таким чином, правильним є лише друге твердження.
Правильна відповідь – Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Аутосоми та статеві хромосоми. Каріотип людини.
Для виконання завдання необхідно знати означення каріотипу та особливості утворення каріотипу людини.
Каріотип – сукупність ознак хромосомного набору (кількість хромосом, їхня форма й розміри).
У роздільностатевих тварин і дводомних рослин в особин однієї зі статей хромосоми однієї з пар різняться між собою, натомість в особин іншої – вони подібні. Це статеві хромосоми, які ще називають гетерохромосомами. Хромосоми інших пар, які подібні у всіх особин, називають нестатевими, або аутосомами. У нормальному хромосомному наборі чоловіка – 44 аутосоми та одна Х-хромосома і одна Y-хромосома.
Правильна відповідь – Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Аутосоми та статеві хромосоми. Каріотип людини
Для виконання завдання необхідно знати означення каріотипу та особливості утворення каріотипу людини.
Каріотип – сукупність ознак хромосомного набору (кількість хромосом, їхня форма і розміри).
У роздільностатевих тварин і дводомних рослин в особин однієї зі статей хромосоми однієї з пар різняться між собою, натомість в особин іншої – вони подібні. Це статеві хромосоми, які ще називають гетерохромосомами. Хромосоми інших пар, які подібні у всіх особин, називають нестатевими, або аутосомами. У хромосомному наборі жінки – дві Х-хромосоми, а чоловіка – одна Х-хромосома та одна Y- хромосома. Хромосомний набір ядра гамет (статевих клітин) містить гаплоїдний набір хромосом (з одинарним набором непарних хромосом). Таким чином, клітина людини з набором хромосом 22 аутосоми та Х-хромосома – це незапліднена яйцеклітина.
Правильна відповідь – В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Онтогенез. Періоди індивідуального розвитку організмів.
Для виконання завдання необхідно розпізнати об’єкти, які зображені на рисунку.
Зображені об’єкти є зародковими листками та органами, які формують ембріон тришарових тварин під час гістогенезу та органогенезу.
Об’єкт, позначений літерою А, є нервова пластинка, бічні краї якої загинаються та з’єднуються в нервову трубку. Літерою Б – хорда, еластична скелетна вісь мезодермального походження. Літерою В – мезодерма, третій зародковий шар, що формується після завершення гаструляції між зовнішнім і внутрішнім зародковими листками. Літерою Г – ектодерма, зовнішній зародковий листок, що закладається після утворення бластули.
Правильна відповідь – В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на