Розділ: Організм людини як біологічна система
Тема: Виділення. Сечовидільна система людини
Кількість завдань: 37
ТЕМА: Системи, що забезпечують виділення продуктів метаболізму (сечовидільна, дихальна, травна, шкіра)
Сеча в нирках продукується безперервно. Цей процес відбувається у два етапи: спочатку утворюється первинна сеча, а потім — вторинна, або концентрована, сеча.
На відміну від звичайних капілярів, клубочкові капіляри пропускають рідину лише в одному напрямку — назовні. Діаметр приносної артеріоли більший, ніж виносної, тому в капілярах клубочка створюється високий тиск. Під тиском крізь стінки капілярів і ниркової капсули до її порожнини фільтрується рідина, подібна до плазми крові. У ній відсутні лише формені елементи крові й великі за розміром молекули білків, що не проходять крізь пори стінок капілярів клубочка. Цю рідину називають первинною сечею, а процес її утворення — фільтрацією. За добу в нирках утворюється 170–180 л первинної сечі.
Правильна відповідь – А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Опорно-рухова система. Кісткові та хрящові тканини. Хімічний склад, будова, ріст і з’єднання кісток. Функції та будова кровоносної та лімфатичної систем. Нервова система: центральна та периферична. Будова і функції спинного мозку та головного мозку. Функції та будова органів дихання. Будова та функції органів травлення
Для виконання завдання необхідно знати будову організму людини: фізіологічні системи та органи, що їх складають.
Серце входить до складу кровоносної системи, мозочок – нервової системи, нирки – видільної, щитоподібна залоза – ендокринної системи. Зайвою в переліку систем є лімфатична, орган, який входить до складу цієї системи, на рисунку не позначений.
Правильна відповідь – ВАГБ.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Функції та будова органів сечовидільної системи
Для виконання завдання необхідно знати будову та функції органів сечовидільної системи.
Нефрон – структурна та функціональна одиниця нирки. У кожній нирці нараховується близько двох мільйонів нефронів. Нефрон — це епітеліальна структура, яка являє собою систему звивистих і прямих канальців, що сліпо починаються капсулою від судинного клубочка кожного ниркового тільця, та впадає у збірну трубочку. Під час проходження первинної сечі канальцями через епітеліальні клітини їхніх стінок у кров повертається значна кількість води, солей, амінокислоти, глюкоза. Цей процес називається реабсорбцією. Нирки мають ефективну систему регуляції сечоутворення, в основному, гуморальним шляхом й чітко реагують на зміни кількості води та солей в організмі. Якщо в крові збільшується концентрація солей, то активізується утворення антидіуретичного гормону гіпофіза (вазопресину). Під його впливом збільшується зворотне всмоктування води й одночасно зменшується реабсорбція мінеральних речовин. Це приводить до утворення меншої кількості більш концентрованої вторинної сечі.
Таким чином, у наслідок дії антидіуретичного гормону посилюється реабсорбція води в канальцях нефрону.
Правильна відповідь – А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Будова й функції сечовидільної системи людини.
Для розв’язання завдання треба знати будову й функції органів сечовидільної системи.
Нефрон – структурна й функціональна одиниця нирки.
Нефрон є системою звивистих і прямих канальців, що сліпо починаються капсулою від судинного клубочка кожного ниркового тільця, і впадає в збиральну трубочку.
Під час проходження первинної сечі канальцями через епітеліальні клітини їхніх стінок амінокислоти, глюкоза, значна кількість води, солей повертаються в кров.
Цей процес називають реабсорбцією, а рідина, яка утворюється – вторинною сечею.
Правильна відповідь – А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Функції та будова нирок. Утворення і виведення сечі.
Сеча в нирках продукується безперервно. Цей процес відбувається у два етапи: спочатку утворюється первинна сеча, а потім – вторинна, або концентрована, сеча.
Складниками обох рідин є вода, сечовина й амоніак. На відміну від вторинної , первинна сеча також містить глюкозу. Унаслідок реабсорбції ця речовина знову повертається в кров і відсутня у вторинній сечі.
Правильна відповідь – А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Функції та будова нирок. Утворення та виведення сечі.
У завданні наведені два твердження, які треба проаналізувати і визначити їхню правильність. Надалі знайти відповідь, у якій вказані всі правильні твердження.
Перше твердження є правильним, тому що структурними елементами нирки є нефрони. У людини в нирках міститься від 800 000 до 1 500 000 нефронів у кожній. Нефрони складаються з капсули та системи канальців. У капсулі під тиском відбувається фільтрація рідини з крові до порожнини капсули. Утворена таким чином рідина називається первинною сечею. Її за добу в людини утворюється 150−180 л. Надалі в канальцях нефрона відбувається реабсорбція, унаслідок якої в кров повертаються вода, молекули глюкози, амінокислот, частина неорганічних йонів. Утворена сеча називається вторинною сечею. Її добовий об'єм становить близько 1,5 л,
Друге твердження також є правильним, виходячи із знань про кількість утворення первинної та вторинної сечі в організмі людини.
Правильна відповідь – В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Функції та будова нирок. Утворення та виведення сечі.
У завданні наведені три твердження, які треба проаналізувати і визначити їх правильність. Надалі знайти відповідь, у якій вказані всі правильні твердження.
Перше твердження є правильним тому, що утворення сечі відбувається безперервно.
Друге твердження є неправильним тому, що структурними елементами нирки є нефрони. Нефрони складаються з капсули та системи канальців. У капсулі під тиском відбувається фільтрація рідини з крові до порожнини капсули. Утворена таким чином рідина називається первиною сечею. Надалі в канальцях нефрона відбувається реабсорбція, унаслідок якої в кров повертаються вода, молекули глюкози, амінокислот, частина неорганічних йонів. Утворена сеча називається вторинною сечею.
Третє твердження також є правильним тому, що гломерулонефрит – захворювання нирок, що вражає клубочки нефронів.
Правильна відповідь – Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Живлення та травлення
Для виконання цього завдання необхідно знати розташування органів травної системи та їх функції.
Уся кров, що відтікає від кишечнику, проходить через воротну систему печінки. У печінці утворюється сечовина, разом з током крові вона потрапляє до нижньої порожнистої вени, яка несе кров до правого передсердя, де закінчується велике коло кровообігу. З правого передсердя кров надходить до правого шлуночка, а потім по малому колу кровообігу потрапляє до лівого передсердя. Потім до лівого шлуночка і до аорти, якою починається велике коло кровообігу, кров приноситься до нирок.
Правильна відповідь – А Б В Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Системи, що забезпечують виділення продуктів метаболізму (сечовидільна, дихальна, травна, шкіра).
Завдання скеровано на перевірку знань про склад сечовидільної системи людини.
До сечових органів належать нирки, а також сечовивідні органи – сечоводи, сечовий міхур і сечівник.
Правильна відповідь – Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Регуляція функцій. Гуморальна регуляція. Ендокринна система. Гормони. Функції залоз внутрішньої секреції.
Дія антидіуретичного гормону призводить до посилення реабсорбції йонів Na та води в кров, тим самим забезпечуючи підвищення артеріального тиску.
У відповіді Б цього завдання написано таке: «1 – антидіуретичний гормон; 2 – зниження артеріального тиску». Ця відповідь не може бути правильною.
Крім того, необхідно зазначити, що антидіуретичний гормон (вазопресин) виробляється гіпоталамусом, накопичується в гіпофізі і потім надходить у кров. На рисунку ж відображено, що впливаючий на роботу нирки гормон виділяється наднирниками. Він впливає на роботу нефрону. Тому правильною є такавідповідь: «1 – кортикостероїд (альдостерон); 2 – підвищення артеріального тиску». У цьому випадку саме він спричинює посилення реабсорбції, маючи таку функцію.
Правильна відповідь – Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Сечовиділення. Будова нефрону. Утворення сечі.
В основі завдання наведений рисунок, на якому складові нефрону та кровоносні судини позначені цифрами. Необхідно розрізнити складові нефрону, у яких відбувається реабсорбція. У відповіді треба знайти цифри, якими позначені ці складові.
Від капсули нефрону відходить тоненька довга звивиста трубочка – звивистий канадець першого порядку. Він утворює петлю нефрону і знову стає звивистим, утворюючи каналець другого порядку. Під час проходження первинної сечі канальцями через епітеліальні клітини їхніх стінок у кров повертається значна кількість води, солей, амінокислоти, глюкоза. Цей процес називається реабсорбцією і здійснюється за рахунок значних енергетичних витрат організму.
Звивисті канальці позначені на рисунку цифрами 3 та 8.
Правильна відповідь – Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Системи органів організму людини.
Завдання перевіряє знання фізіологічних процесів, які відбуваються в певних органах організму людини.
У дермі шкіри розташовані потові залози, які забезпечують процес потовиділення.
Процес травлення відбувається в органах травного каналу. Одним із таких органів є кишечник.
Овуляція – вихід яйцеклітини з яєчника в порожнину тіла в результаті розриву зрілого фолікула яєчника.
Реабсорбція – зворотне всмоктування з первинної сечі у кров потрібних організму речовин: глюкози, амінокислот, вітамінів, мінеральних солей, значної кількості води. Цей процес відбувається в канальцях нефрону – структурно-функціональної одиниці будови нирки.
Правильна відповідь – 1Д 2Б 3Г 4А .
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА. Виділення. Сечовидільна система людини
З-поміж запропонованих гормонів лише вазопресин забезпечує регуляцію процесу утворення сечі.
Дія вазопресину (антидіуретичного гормону) призводить до посилення реабсорбції йонів Na та води в кров, тим самим забезпечуючи підвищення артеріального тиску. Він виробляється гіпоталамусом, накопичується в гіпофізі і потім надходить в кров.
Правильна відповідь – Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА. Виділення. Сечовидільна система людини
Завдання скеровано на перевірку знання функцій нефрона.
В основі завдання наведено два твердження, які потрібно проаналізувати й оцінити їхню правильність.
Перше твердження є правильним, бо фільтрація відбувається завдяки високому тиску в капілярах клубочка.
Друге твердження теж є правильним, оскільки приносна артеріола має значно більший діаметр ніж виносна (це створює в капілярах клубочків кров’яний тиск 70–80 мм рт. ст.), а тому частина плазми наче витискається в порожнину капсули.
Правильна відповідь – В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Функції та будова кровоносної й лімфатичної систем. Функції та будова нирок. Ендокринна система. Будова й функції органів травлення
Завдання скеровано на перевірку знання будови організму людини – фізіологічних систем й органів – їхніх складників.
Серце є органом кровоносної системи, нирки – сечовидільної, яєчник – статевої, слина залоза – травної.
Правильна відповідь – 1А 2Б 3Г 4В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Будова та функції нирок. Будова нефрону. Утворення та виведення сечі
У завданні наведені три твердження, які треба проаналізувати і визначити їх правильність. Надалі знайти відповідь, в якій вказані всі правильні твердження.
Перше твердження є правильним тому, що видалення сечі з організму відбувається рефлекторно.
Друге твердження є неправильним тому, що вторинна сеча утворюється внаслідок реабсорбції. У канальцях нефрона відбувається реабсорбція, унаслідок якої в кров повертаються вода, молекули глюкози, амінокислот, частина неорганічних йонів. Утворена сеча називається вторинною сечею.
Третє твердження також є правильним тому, що цистит – запалення слизової оболонки сечового міхура.
Правильна відповідь – Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА. Виділення. Сечовидільна система людини. Будова та функції нирок. Будова нефрону. Утворення та виведення сечі
В основі завдання наведено два твердження, які необхідно проаналізувати й визначити їхню правильність. Надалі знайти відповідь, у якій вказані всі правильні твердження.
Перше твердження є неправильним, виходячи з того, що реабсорбція відбувається не в капілярах клубочка, а в канальцях нефронів.
Друге твердження є правильним, виходячи з того, що в цій частині нефрону повної реабсорбції зазнає глюкоза, а також реабсорбується 85 % води та натрію хлориду. Активному всмоктуванню, тобто з використанням енергії АТФ, підлягають амінокислоти та вітаміни.
Таким чином, має рацію лише другий учень.
Правильна відповідь – Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Функції та будова нирок.
Завдання скеровано на перевірку вмінь розпізнати зображений на рисунку орган людини й схарактеризувати його.
На рисунку зображено нирку – парний орган сечовидільної системи, що утворює сечу в результаті фільтрації та реабсорбції. Нирки виконують дві основні функції:
- виведення з організму токсичних продуктів білкового обміну й обміну нуклеїнових кислот;
- підтримання нормального водно-сольового складу рідин тіла (крові, лімфи, міжклітинної рідини).
Окрім того, через нирки виводяться токсичні й чужорідні речовини.
У кожної людини у верхній частині черевної порожнини по обидва боки від хребта є дві нирки.
Структурно-функціональною одиницею нирок є нефрон.
Правильна відповідь – 3 2 3.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Функції та будова кровоносної та лімфатичної систем. Нервова система: центральна та периферична. Будова і функції спинного мозку та головного мозку. Функції та будова органів виділення. Ендокринна система
Для виконання завдання необхідно знати будову організму людини: фізіологічні системи та органи, що їх складають.
Серце входить до складу кровоносної системи, мозочок – нервової системи, нирки – видільної, щитоподібна залоза – ендокринної системи. Зайвою в переліку систем є лімфатична, орган який на рисунку не представлений.
Правильна відповідь – 1В 2А 3Г 4Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Функція та будова органів дихання. Газообмін у легенях та тканинах. Функція та будова нирок. Утворення та виведення сечі. Ендокринна система. Функції залоз внутрішньої та змішаної секреції. Статеве дозрівання людини
Для виконання завдання необхідно вміти розрізняти зображення внутрішніх органів і знати, які функції вони виконують.
Нирки – це головний орган виділення в організмі людини. Одна з основних їхніх функцій – виведення з організму токсичних продуктів білкового обміну та обміну нуклеїнових кислот, завдяки утворення вторинної сечі шляхом реабсорбції.
Щитовидна залоза утворює тироксин.
Яєчник продукує яйцеклітини, процес утворення яких називається овогенезом.
У легенях відбувається процеси газообміну.
Зайвою функцією є вироблення жовчі, до якої немає зображення печінки.
Правильна відповідь – 1В, 2Д, 3А, 4Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Функції та будова нирок. Будова нефрону. Утворення та виведення сечі
В основі завдання наведена таблиця характеристики первинної та вторинної сечі. Для виконання завдання необхідно вказати правильну комбінацію для заповнення пропусків у таблиці.
Сеча в нирках продукується безперервно. Цей процес відбувається у два етапи: спочатку утворюється первинна сеча, а потім – вторинна, або концентрована, сеча.
Структурними елементами нирки є нефрони. Нефрони складаються з капсули та системи канальців. У капсулі під тиском відбувається фільтрація рідини з крові до порожнини капсули. Утворена таким чином рідина називається первиною сечею. Її за добу у людини утворюється 100−180 л. Надалі в канальцях нефрона відбувається реабсорбція, унаслідок якої в кров повертаються вода, молекули глюкози, амінокислот, частина неорганічних йонів. Утворена сеча називається вторинною сечею. Її добовий об'єм становить 1,5 – 2 л. Тому правильна буде така комбінація: цифрою 1 позначено 100-180 л, цифрою 2 – система канальців нефрона, цифрою 3 – фільтрація.
Правильна відповідь – Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Системи органів організму людини
Завдання перевіряє знання фізіологічних процесів, які відбуваються в певних органах організму людини.
У дермі шкіри розташовуються потові залози, які забезпечують процес потовиділення.
Процес травлення відбувається в органах травного каналу. Одним із таких органів є кишечник.
Овуляція – вихід яйцеклітини з яєчника в порожнину тіла в результаті розриву зрілого фолікула яєчника.
Реабсорбція – зворотне всмоктування з первинної сечі у кров потрібних організму речовин: глюкози, амінокислот, вітамінів, мінеральних солей, значної кількості води. Цей процес відбувається в канальцях нефрону – структурно-функціональної одиниці будови нирки.
Зайвою в переліку є трахея, фізіологічний процес, що відбувається в ній, відсутній в загальному переліку.
Правильна відповідь – 1Д 2Б 3Г 4А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Функції та будова нирок. Будова нефрону. Утворення та виведення сечі
В основі завдання наведений рисунок, на якому складники нефрону та кровоносні судини позначено цифрами. Необхідно розрізнити складники нефрону, в яких відбувається реабсорбція. Відтак у відповіді знайти цифри, якими позначені ці складники.
Від капсули нефрону відходить тоненька довга звивиста трубочка – звивистий каналець першого порядку. Він утворює петлю нефрону і знову стає звивистим, утворюючи каналець другого порядку.
Під час проходження первинної сечі канальцями через епітеліальні клітини їхніх стінок у кров повертається значна кількість води, солей, амінокислоти, глюкоза. Цей процес називають реабсорбцією, він здійснюється за рахунок значних енергетичних витрат організму. Звивисті канальці позначено на рисунку цифрами 3 та 8.
Правильна відповідь – Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Функція та будова нирок. Утворення та виведення сечі. Живлення та травлення. Будова та функції органів травлення. Травні залози. Ендокринна система. Функції залоз внутрішньої та змішаної секреції. Статеве дозрівання людини
Для виконання завдання необхідно вміти розрізняти зображення внутрішніх органів та знати, які функції вони виконують.
Нирки – це головний орган виділення в організмі людини. Одна з основних її функції – виведення з організму токсичних продуктів білкового обміну та обміну нуклеїнових кислот завдяки утворенню вторинної сечі шляхом реабсорбції.
Підшлункова залоза утворює інсулін.
Яєчник продукує яйцеклітини, процес утворення яких називається овогенезом.
Печінка виробляє жовч.
Зайвою функцією є газообмін, до якої немає зображення легень.
Правильна відповідь – 1Б, 2Г, 3Д, 4В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Будова та функції нирок. Будова нефрону. Утворення та виведення сечі
У завданні наведені три твердження, які треба проаналізувати і визначити їх правильність. Надалі знайти відповідь, у якій вказані всі правильні твердження.
Перше твердження є правильним тому, що видалення сечі з організму відбувається рефлекторно.
Друге твердження є неправильним тому, що вторинна сеча утворюється внаслідок реабсорбції. У канальцях нефрона відбувається реабсорбція, унаслідок якої в кров повертаються вода, молекули глюкози, амінокислот, частина неорганічних йонів. Утворена сеча називається вторинною сечею.
Третє твердження є правильним, тому що цистит – запалення слизової оболонки сечового міхура.
Правильна відповідь – Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Ендокринна система. Гормони
В умові завдання надається опис гормону, що продукується гіпоталамусом, накопичується у гіпофізі й останнім виділяється у кров.
Цей нейрогормон є одним з потужних судинозвужувальних агентів, тому й дістав назву «вазопресин». Друга його назва – антидіуретичний – пов’язана з його властивістю впливати на процес утворення сечі в нирках.
Правильна відповідь – А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Функції та будова кровоносної та лімфатичної систем. Функції та будова нирок. Ендокринна система. Будова та функції органів травлення
Для виконання завдання необхідно знати будову організму людини: фізіологічні системи та органи, що їх складають.
Серце входить до складу кровоносної системи, нирки – сечовидільної системи, яєчник – статевої системи, слинна залоза – травної системи.
Зайвою системою є сенсорна, органи якої не зображені.
Правильна відповідь – 1А 2Б 3Г 4В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Функції та будова кровоносної системи. Функції та будова нирок. Ендокринна система. Будова й функції нервової системи.
Для виконання завдання необхідно знати будову організму людини: фізіологічні системи та органи, що є їхніми складниками, і вміти розпізнавати їх за зображенням.
На рисунку зображено серце (1), мозочок (2), нирку (3) і щитоподібну залозу (4). Серце є складником кровоносної системи, мозочок – нервової системи, нирки – сечовидільної системи, щитоподібна залоза – ендокринної системи. Зайвою системою є лімфатична, органи якої не зображені.
Правильна відповідь: 1-В, 2-А, 3-Г, 4-Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Будова та функції шкіри. Терморегуляція та роль шкіри у цьому процесі
Для виконання завдання необхідні знання процесу терморегуляції – підтримання сталості температури тіла, який зумовлює утворення тепла в організмі – теплоутворення і віддавання його організмом – тепловіддачу.
В основі завдання описаний приклад участі шкіри в процесі тепловіддачі.
Це захисна реакція організму людини, яка запобігає її перегріванню. Організм віддає теплову енергію за допомогою фізичних процесів. Сюди належить: тепловипромінювання, конвекція, теплопроведення та випаровування води з поверхні тіла й легенів.
Правильна відповідь – А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Функція і будова нирок. Утворення і виведення сечі. Живлення і травлення. Будова й функції органів травлення. Травні залози. Ендокринна система. Функції залоз внутрішньої та змішаної секреції. Статеве дозрівання людини.
Завдання скеровано на перевірку вміння розпізнавати зображення внутрішніх органів організму людини й знання їхніх функцій.
Нирки – це головний орган виділення в організмі людини. Вони забезпечують виведення з організму токсичних продуктів білкового обміну й обміну нуклеїнових кислот.
Підшлункова залоза утворює інсулін.
Яєчник продукує яйцеклітини, процес утворення яких називають овогенезом.
Печінка виробляє жовч. Зайвою функцією в наведеному переліку є газообмін, бо до неї бракує зображення легень.
Правильна відповідь: 1–Б, 2–Г, 3–Д, 4–В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Функція і будова нирок. Утворення і виведення сечі. Живлення і травлення. Будова й функції органів травлення. Травні залози. Ендокринна система. Функції залоз внутрішньої і змішаної секреції. Статеве дозрівання людини.
Завдання скеровано на перевірку знань про функціонування травної системи людини.
Для розв’язання завдання необхідно розпізнати зображені на рисунку органи організму людини. Затим вибрати поміж перелічених функцію кожного органу.
Нирки – це головний орган виділення в організмі людини. Одна з основних їхніх функцій – виведення з організму токсичних продуктів білкового обміну й обміну нуклеїнових кислот, завдяки утворенню вторинної сечі внаслідок реабсорбції.
Щитовидна залоза утворює тироксин – гормон, який забезпечує гуморальну регуляцію обміну речовин.
Яєчник продукує яйцеклітини, процес утворення яких називають овогенезом.
У легенях відбувається процеси газообміну.
Правильна відповідь: 1–В, 2–Д, 3–А, 4–Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Організм людини як біологічна система. Виділення. Сечовидільна система людини. Будова й функції нефрона.
Завдання скеровано на перевірку вміння розрізняти складники нефрона.
У завданні наведено рисунок, на якому складники нефрона й кровоносні судини позначені цифрами. Необхідно розрізнити складники нефрону, у яких відбувається реабсорбція. Після цього у відповіді знайти цифри, якими позначені ці складники.
Від капсули нефрона відходить тоненька довга звивиста трубочка – звивистий каналець першого порядку. Він утворює петлю нефрона й знову стає звивистим, утворюючи каналець другого порядку.
Під час проходження первинної сечі канальцями через епітеліальні клітини їхніх стінок у кров повертаються значна кількість води, солей, амінокислоти, глюкоза. Цей процес називають реабсорбцією, він здійснюється за рахунок значних енергетичних витрат організму. Звивисті канальці позначені на рисунку цифрами 3 й 8.
Правильна відповідь – Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Організм людини як біологічна система. Виділення. Сечовидільна система людини. Будова й функції нефрона.
В основі завдання наведено графік залежності швидкості фільтрації (1) і реабсорбції (2) речовини Х у нирці від її концентрації в плазмі крові. Аналізування графіку дає підстави стверджувати, що швидкість фільтрації та реабсорбції речовини Х залежить від її концентрації.
Характер графіка залежності швидкості реабсорбції (2) речовини Х у нирці від її концентрації у плазмі свідчить, що вона не є прямо пропорційною. Тобто швидкість фільтрації (1) збільшується з підвищенням концентрації речовини Х у плазмі.
Правильна відповідь – Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Організм людини як біологічна система. Видільна система.
У завданні йдеться про процеси, які відбуваються в нирках під час утворення і виведення з організму продуктів обміну.
Ці процеси відбуваються в структурному елементі нирки – нефроні.
Фільтрація відбувається в капсулі нефрона з утворенням первинної сечі.
Вторинна сеча утворюється внаслідок реабсорбції у звивистих канальцях.
Правильна відповідь – Г.Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Організм людини як біологічна система. Видільна система.
В основі завдання наведено таблицю, у якій схарактеризовано первину і вторинну сечу. Для розв'язання завдання треба вказати правильну комбінацію для заповнення пропусків у таблиці.
Сечу нирки продукують безперервно. Цей процес відбувається у два етапи: спочатку утворюється первинна сеча, а потім – вторинна (концентрована) сеча.
Структурними елементами нирки є нефрони. Вони складаються з капсули й системи канальців.
У капсулі під тиском відбувається фільтрація рідини з крові до порожнини капсули. Рідину, що утворюється, називають первиною сечею. Добовий об'єм первинної сечі в людини становить 100−180 л.
У канальцях нефрона відбувається реабсорбція, унаслідок якої в кров повертаються вода, молекули глюкози, амінокислот, частина неорганічних йонів. Сечу, що утворилася внаслідок цього, називають вторинною.
Добовий об'єм вторинної сечі становить 1,5–2 л.
Тож правильною є комбінація: цифрою 1 позначено 100–80 л, цифрою 2 – система канальців нефрона, цифрою 3 – фільтрація.
Правильна відповідь – Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Організм людини як біологічна система. Сечовидільна система.
На рисунку, який наведено в основі завдання, зображено будову нефрона. Для розв'язання завдання треба розпізнати складники нефрона.
Буквою А позначено капсулу нефрона.
Правильна відповідь – А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на