Розділ: Закономірності спадковості і мінливості
Тема: Закономірності мінливості організмів
Кількість завдань: 50
ТЕМА: Модифікаційна (неспадкова) мінливість, її властивості
Модифікаційна мінливість – зміни у фенотипі організму, що у більшості випадків носять пристосувальний характер та утворюються внаслідок взаємодії генотипу із навколишнім середовищем.
Модифікаційна мінливість – результат не змін генотипу, а його реакції на умови навколишнього середовища. Тобто структура генів не змінюється, – змінюється експресія генів. Унаслідок цього під дією факторів навколишнього середовища на організм змінюється інтенсивність ферментативних реакцій, що обумовлюється зміною інтенсивності їх біосинтезу. Модифікаційну мінливість характеризує: оборотність – зміни зникають при зникненні специфічних умов середовища, що призвели до появи модифікації; зміни у фенотипі не успадковуються – успадковується норма реакції генотипу; статистична закономірність варіаційних рядів; модифікації диференціюють фенотип, не змінюючи генотип; груповий характер;
Правильна відповідь – Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Модифікаційна мінливість
Монозиготні двійні формуються внаслідок поділу одного плідного яйця на різних стадіях його розвитку й складають 1/3 від всіх двійнят.
Припускають, що поділ заплідненої яйцеклітини може відбуватися в результаті затримки імплантації та дефіциту кисневої насиченості. Ця теорія дозволяє також пояснити і більш високу частоту аномалій розвитку серед монозиготних близнюків у порівнянні з дизиготних. Можливо, що причиною поліембріонії може бути механічне роз'єднання бластомерів (на ранніх стадіях дроблення), що виникає в результаті охолодження, порушення кислотності і іонного складу середовища, впливу токсичних та інших факторів.
Причиною фенотипових відмінностей між монозиготними близнюками є модифікаційна мінливість.
Модифікаційна мінливість – зміни у фенотипі організму, що в більшості випадків мають пристосувальний характер та утворюються внаслідок взаємодії генотипу із навколишнім середовищем. Модифікаційна мінливість – результат не змін генотипу, а його реакції на умови навколишнього середовища. Тобто структура генів не змінюється, змінюється експресія генів. Унаслідок цього під дією факторів навколишнього середовища на організм змінюється інтенсивність ферментативних реакцій, що обумовлюється зміною інтенсивності їх біосинтезу.
Правильна відповідь – Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
Соматичні клітини – загальна назва клітин (окрім статевих) багатоклітинних організмів.
У клітин кожного виду певний набір хромосом.
Сукупність ознак хромосомного набору (кількість хромосом, їхня форма і розміри) називають каріотипом. Кожному виду притаманний особливий каріотип.
Клітини епітелію організму людини є соматичними, а отже містять диплоїдний набір хромосом – 23 пари, тобто 46 хромосом.
Мітоз – поділ клітини, унаслідок якого утворюються клітини з диплоїдним набором хромосом.
Синдром Дауна є хромосомною аномалією, спричиненою геномною мутацією. Переважно їй притаманна додаткова 21-ша хромосома (трисомія 21). За такого порушення в полі зору світлового мікроскопа можна спостерігати зайву хромосому у кожній клітині.
Правильна відповідь – Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Комбінативна мінливість.
Комбінативна мінливість зумовлена утворенням різних наборів, комбінацій алелів (без зміни структури генів, тобто без появи нових алелів).
Її причиною може бути рекомбінація генів унаслідок кросинговеру, незалежне розходження хромосом до дочірніх клітин унаслідок мейозу й випадкове об’єднання гамет під час запліднення.
Завдяки незалежному й одночасному здійсненню цих процесів виникає велика різноманітність генотипів.
Правильна відповідь – Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Хромосоми, особливості будови та хімічного складу. Гомологічні хромосоми. Аутосоми та статеві хромосоми (гетерохромосоми). Каріотип людини
В основі завдання наведено три твердження щодо синдромів, які виникли внаслідок порушення мейозу в батьків. Наведені хромосомні набори відображають порушення: мають три статеві хромосоми (замість двох при нормальному хромосомному наборі). Необхідно їх проаналізувати та вказати всі правильні.
Процес формування чоловічих статевих клітин називається сперматогенезом. Унаслідок сперматогенезу з однієї клітини-попередника утворюються чотири сперматозоїди, два з яких несуть по одній X хромосомі, а два - по Y хромосомі. При порушенні процесу розходження хромосом під час мейозу можуть формуватися сперматозоїди, що містять дві статеві хромосоми замість однієї: XX, XY або YY. У результаті запліднення сперматозоїди зливаються з яйцеклітиною, яка має одну Х хромосому. Унаслідок цього будуть формуватися наступні патологічні хромосомні набори за статевими хромосомами: ХХХ, ХХY та XYY. Унаслідок оогенезу з однієї клітини-попередника утворюється одна яйцеклітина і три полярні тільця. Яйцеклітина несе по одній X хромосомі. При порушенні процесу розходження хромосом під час мейозу можуть формуватися яйцеклітини, що містять дві статеві хромосоми замість однієї: XX. Урезультаті запліднення яйцеклітини зливаються з сперматозоїдами, які мають Х та Y хромосоми. Унаслідок цього будуть формуватися наступні патологічні хромосомні набори за статевими хромосомами: ХХХ та ХХY. Ураховуючи це, твердження щодо синдрома Клайнфельтера (ХХY) невірне.
А правильними будуть друге і третє твердження
Правильна відповідь – В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Будова та функції ядра. Хромосоми, особливості будови та хімічного складу.
В основі завдання акцентується увага, що наведені хромосомні набори відображають порушення: мають три статеві хромосоми (замість двох при нормальному хромосомному наборі).
Причиною цього є порушення мейозу в батьків. Завдання полягає у визначенні серед наведених хромосомних наборів тих, які могли утворитися внаслідок порушень мейозу лише в батька.
Процес формування чоловічих статевих клітин називається сперматогенезом. Унаслідок сперматогенезу з однієї клітини-попередника утворюються чотири сперматозоїди, два з яких несуть по одній X хромосомі, а два - по Y хромосомі. При порушенні процесу розходження хромосом під час мейозу можуть формуватися сперматозоїди, що містять дві статеві хромосоми замість однієї: XX, XY або YY. У результаті запліднення сперматозоїди зливаються з яйцеклітиною, яка має одну Х хромосому. Унаслідок цього будуть формуватися наступні патологічні хромосомні набори за статевими хромосомами: ХХХ, ХХY та XYY.
Правильна відповідь – Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Модифікаційна (неспадкова) мінливість, її властивості і статистичні закономірності. Норма реакції. Варіаційний ряд. Варіаційна крива.
При виконанні завдання необхідні знання щодо модифікаційної мінливості та її властивостей.
Модифікаційна мінливість — зміни у фенотипі організму, що в більшості випадків мають пристосувальний характер та утворюються внаслідок взаємодії генотипу із навколишнім середовищем. Зміни в організмі та модифікації не успадковуються. Модифікаційна мінливість викликана тим, що всі організми тією чи іншою мірою живуть у різних умовах, а тому змушені по-різному реагувати на фактори навколишнього середовища, що й призводить до різноманітності фенотипів.
В основі завдання наведено зображення рослин цибулі ріпчастої, які відрізняються за розмірами підземного видозміненого пагона – цибулини. Це є прикладом модифікаційної мінливості.
Правильна відповідь – В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Модифікаційна (неспадкова) мінливість, її властивості і статистичні закономірності. Норма реакції. Варіаційний ряд. Варіаційна крива
При виконанні завдання необхідні знання щодо модифікаційної мінливості та її властивостей.
Модифікаційна мінливість — зміни у фенотипі організму, що в більшості випадків мають пристосувальний характер та утворюються внаслідок взаємодії генотипу з навколишнім середовищем. Зміни в організмі та модифікації не успадковуються. Модифікаційна мінливість викликана тим, що всі організми тією чи іншою мірою живуть у різних умовах, а тому змушені по-різному реагувати на фактори навколишнього середовища, що й призводить до різноманітності фенотипів.
В основі завдання наведено зображення тварин, які відрізняються за забарвленням. Це є прикладом модифікаційної мінливості.
Правильна відповідь – В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Модифікаційна (неспадкова) мінливість, її властивості й статистичні закономірності.
Завдання скеровано на перевірку знань щодо модифікаційної мінливості та її властивостей.
Модифікаційна мінливість – зміни (переважно пристосувального характеру) у фенотипі організму. Вони відбуваються внаслідок взаємодії генотипу з навколишнім середовищем і не успадковуються.
Модифікаційна мінливість викликана тим, що всі організми тією чи тією мірою живуть у різних умовах, а тому змушені по-різному реагувати на чинники навколишнього середовища, що й приводить до різноманітності фенотипів.
У наведеному в завданні прикладі кількість квіток у суцвітті кошик соняшника змінюється залежно від змін умов навколишнього середовища (вплив високих температур). Це є виявом модифікаційної мінливості, про яку йдеться в завданні.
Правильна відповідь – В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Модифікаційна (неспадкова) мінливість, її властивості і статистичні закономірності.
Для виконання завдання необхідні знання щодо модифікаційної мінливості та її властивостей.
Модифікаційна мінливість — зміни у фенотипі організму, що в більшості випадків мають пристосувальний характер та утворюються внаслідок взаємодії генотипу з навколишнім середовищем. Зміни в організмі та модифікації не успадковуються. Модифікаційна мінливість викликана тим, що всі організми тією чи іншою мірою живуть у різних умовах, а тому змушені по-різному реагувати на фактори навколишнього середовища, що й призводить до різноманітності фенотипів.
У наведеному в завданні прикладі ознака фенотипу (ступінь волохатості задньої частини черевця) змінюється в залежності від змін умов навколишнього середовища (солоності води). Це є властивістю модифікаційної мінливості, про яку йдеться в завданні.
Правильна відповідь – А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Модифікаційна (неспадкова) мінливість, її властивості і статистичні закономірності.
Для виконання завдання необхідні знання щодо модифікаційної мінливості та її властивостей.
Модифікаційна мінливість – зміни у фенотипі організму, що в більшості випадків мають пристосувальний характер та утворюються внаслідок взаємодії генотипу з навколишнім середовищем. Зміни в організмі та модифікації не успадковуються. Модифікаційна мінливість викликана тим, що всі організми тією чи іншою мірою живуть у різних умовах, а тому змушені по-різному реагувати на фактори навколишнього середовища, що й призводить до різноманітності фенотипів.
У наведеному в завданні прикладі ознака фенотипу колорадського жука (зміна забарвлення) змінюється залежно від змін умов навколишнього середовища (вплив на лялечку високих і низьких температур). Це є проявом модифікаційної мінливості, про яку йдеться в завданні.
Правильна відповідь – Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Спадкова мінливість та її види: комбінативна і мутаційна
При виконанні завдання необхідні знання щодо комбінативної мінливості та її властивостей.
Комбінативна мінливість – мінливість, в основі якої лежать комбінації спадкового матеріалу в процесі статевого розмноження організмів.
Нові комбінації алельних генів можуть виникати внаслідок кросинговеру під час кон’югації гомологічних хромосом у профазі та їхнього подальшого незалежного розходження в анафазі першого поділу мейозу. Також нові комбінації можуть виникати внаслідок випадкового поєднання алельних генів батьків при злитті гамет під час запліднення. Саме рекомбінація генів після кросинговеру є причиною комбінативної мінливості.
Правильна відповідь – Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Каріотип людини.
Завдання скеровано на перевірку знання про каріотип й особливості організації каріотипу людини, його зміни та їхні наслідки.
Каріотип – сукупність ознак хромосомного набору (кількість хромосом, їхня форма й розміри).
Дослідження каріотипу людини мають велике значення для діагностики її спадкових захворювань. Зокрема, дають змогу на ранніх етапах ембріонального розвитку виявити багато спадкових захворювань, наприклад, хворобу Дауна, .
Каріотип може змінюватися внаслідок мутацій. Людина має 23 пари хромосом. Кожній парі хромосом дослідниками надано певний порядковий номер, наприклад, хромосоми першої пари, другої пари тощо.
У людини з трьома замість двох хромосомами двадцять першої пари виникають прояви хвороби Дауна.
Правильна відповідь – Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Модифікаційна (неспадкова) мінливість, її властивості та статистичні закономірності
Завдання скеровано на перевірку знання про модифікаційну мінливість і її властивості.
Модифікаційна мінливість – зміни у фенотипі організму, що мають переважно пристосувальний характер й утворюються внаслідок узаємодії генотипу з навколишнім середовищем.
Зміни в організмі й модифікації не успадковуються. Модифікаційну мінливість зумовлено тим, що всі організми тією чи тією мірою живуть у різних умовах, а тому мусять по-різному реагувати на чинники навколишнього середовища. Тож прикладом модифікаційної мінливості є збільшення кількості еритроцитів у мешканців високогір’я.
Правильна відповідь – Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Модифікаційна (неспадкова) мінливість, її властивості і статистичні закономірності
При виконанні завдання необхідні знання щодо модифікаційної мінливості та її властивостей.
Модифікаційна мінливість — зміни у фенотипі організму, що в більшості випадків мають пристосувальний характер та утворюються внаслідок взаємодії генотипу із навколишнім середовищем. Зміни в організмі та модифікації не успадковуються. Модифікаційна мінливість викликана тим, що всі організми тією чи іншою мірою живуть у різних умовах, а тому по-різному реагують на фактори навколишнього середовища, що й призводить до різноманітності фенотипів.
У наведеному в завданні прикладі кількість квіток у суцвітті кошик соняшника змінюється в залежності від змін умов навколишнього середовища (вплив високих температур). Це є проявом модифікаційної мінливості, про яку йдеться в завданні.
Правильна відповідь – В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Модифікаційна (неспадкова) мінливість, її властивості та статистичні закономірності.
Завдання скеровано на перевірку знання про модифікаційну мінливість та її властивості.
Модифікаційна мінливість – зміни переважно пристосувального характеру у фенотипі організму, які відбуваються внаслідок взаємодії генотипу з навколишнім середовищем.
Зміни в організмі й модифікації не успадковуються. Модифікаційну мінливість зумовлено тим, що всі організми тією чи тією мірою живуть у різних умовах, а тому змушені по-різному реагувати на чинники навколишнього середовища, що й приводить до різноманітності фенотипів.
У наведеному в завданні прикладі ознака фенотипу (зовнішній вигляд кульбаб) змінюється залежно від змін умов навколишнього середовища (різних місцезростань). Це є властивістю модифікаційної мінливості, про яку йдеться в одному з варіантів відповіді.
Правильна відповідь – Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Модифікаційна (неспадкова) мінливість, її властивості і статистичні закономірності
При виконанні завдання необхідні знання щодо модифікаційної мінливості та її властивостей.
Модифікаційна мінливість – зміни у фенотипі організму, що в більшості випадків мають пристосувальний характер та утворюються внаслідок взаємодії генотипу із навколишнім середовищем. Зміни в організмі та модифікації не успадковуються. Модифікаційна мінливість викликана тим, що всі організми тією чи іншою мірою живуть у різних умовах, а тому змушені по-різному реагувати на фактори навколишнього середовища, що й призводить до різноманітності фенотипів.
У наведеному в завданні прикладі ознака фенотипу (форма та розміри головної частини тіла у дафнії) змінюється залежно від змін умов навколишнього середовища (сезонність – зміна пір року). Це є властивістю модифікаційної мінливості, про яку йдеться в завданні.
Правильна відповідь – Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Каріотип людини
Каріотип може змінюватись унаслідок мутацій. Крім того, зміни хромосомного набору можуть спричиняти різноманітні захворювання.
Людина має 23 пари хромосом. Кожній парі хромосом дослідники надали певний порядковий номер, наприклад хромосоми 1-ї пари, 2-ї пари тощо. Якщо в людини хромосом 21-ї пари стає три (замість двох), у неї проявляється хвороба Дауна. У роздільностатевих тварин і дводомних рослин в особин однієї зі статей хромосоми однієї з пар різняться між собою, натомість в особин іншої – вони подібні. Це статеві хромосоми, які ще називають гетерохромосомами. Так, у хромосомному наборі жінки – дві Х-хромосоми, а чоловіка – одна Х-хромосома та одна Y-хромосома.
Правильна відповідь – Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Модифікаційна (неспадкова) мінливість, її властивості і статистичні закономірності
При виконанні завдання необхідні знання щодо модифікаційної мінливості та її властивостей.
Модифікаційна мінливість – зміни у фенотипі організму, що в більшості випадків мають пристосувальний характер та утворюються внаслідок взаємодії генотипу із навколишнім середовищем.
Зміни в організмі та модифікації не успадковуються. Модифікаційна мінливість викликана тим, що всі організми тією чи іншою мірою живуть у різних умовах, а тому змушені по-різному реагувати на чинники навколишнього середовища, що й призводить до різноманітності фенотипів. У наведеному в завданні прикладі ознака фенотипу колорадського жука (зміна забарвлення) змінюється в залежності від змін умов навколишнього середовища (вплив на лялечку високих та низьких температур).
Це є проявом модифікаційної мінливості, про яку йдеться в завданні.
Правильна відповідь – В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Спадкова мінливість. Мутації, їх види
Для виконання завдання необхідно скористатися таблицею генетичного коду.
Амінокислота глутамін кодується двома триплетами мРНК – ГАГ і ГАА. Унаслідок мутації вона замінюється на валін, який кодується чотирма триплетами мРНК: ГУГ, ГУА, ГУЦ, ГУУ. Порівнюючи ці нуклеотиди, робимо висновок, що мутація може бути зумовлена точковою мутацією, а саме заміною лише другого нуклеотиду.
Правильна відповідь – Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Спадкова мінливість та її види: комбінативна і мутаційна. Типи мутацій. Мутагенні фактори
Мутагени – фізичні і хімічні чинники, що викликають стійкі спадкові зміни – мутації.
Мутагенами можуть бути різні чинники, що викликають зміни в структурі генів, змінюють структуру і кількість хромосом. За природою виникнення мутагени класифікують на фізичні, хімічні та біологічні.
Деякі віруси (вірус кору, краснухи, грипу) відносять до біологічних мутагенних чинників.
Складники мийних засобів та бензопірен тютюнового диму – приклади хімічних мутагенних чинників.
Радіаційне опромінення – приклад фізичного мутагенного чинника.
Правильна відповідь – В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Спадкова мінливість та її види: комбінативна і мутаційна. Типи мутацій. Мутагенні фактори
Мутагени – фізичні й хімічні чинники, що викликають стійкі спадкові зміни – мутації.
Мутагенами можуть бути різні чинники, що викликають зміни в структурі генів, змінюють структуру і кількість хромосом. За природою виникнення мутагени класифікують на фізичні, хімічні та біологічні.
Деякі віруси (вірус кору, краснухи, грипу) відносять до біологічних мутагенних чинників.
Радіаційне опромінення та ультрафіолетове випромінювання – приклади фізичних мутагенних чинників.
Бензопірен тютюнового диму – приклад хімічного мутагенного чинника.
Правильна відповідь – Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Спадкова мінливість та її види: комбінативна і мутаційна.
Для виконання завдання необхідні знання щодо комбінативної мінливості та її властивостей.
Комбінативна мінливість – мінливість, в основі якої лежать комбінації спадкового матеріалу в процесі статевого розмноження організмів. Нові комбінації алельних генів можуть виникати внаслідок кросинговеру під час кон’югації гомологічних хромосом у профазі та їхнього подальшого незалежного розходження в анафазі першого поділу мейозу. Також нові комбінації можуть виникати внаслідок випадкового поєднання алельних генів батьків при злитті гамет під час запліднення. Саме рекомбінація генів унаслідок кросинговеру є причиною комбінативної мінливості.
Правильна відповідь – Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Каріотип людини
Для виконання завдання необхідно знати означення каріотипу, особливості організації каріотипу людини, його зміни та наслідки цих змін.
Каріотип – сукупність ознак хромосомного набору (кількість хромосом, їхня форма і розміри). Дослідження каріотипу людини має важливе значення для діагностики її спадкових захворювань. Такі дослідження дають можливість виявити багато спадкових захворювань на ранніх етапах ембріонального розвитку, наприклад хворобу Дауна. Каріотип може змінюватись унаслідок мутацій.
Хвороба Дауна спричиняється додатковим генетичним матеріалом за 21-ю парою хромосом – трисомією. Синдром Дауна можна підозрювати на основі вивчення фенотипу, тобто комбінований пренатальний скринінг дозволяє лише виявити групу ризику вагітної жінки. Але діагноз на ранніх етапах внутрішньоутробного розвитку підтверджується хромосомним аналізом, тобто внаслідок дослідження каріотипу.
Правильна відповідь – Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Типи мутацій
При виконанні завдання необхідні знання щодо мутаційної мінливості та її властивостей.
Мутації – це якісні та структурні (стійкі) зміни генетичного матеріалу, які передаються від покоління до покоління, виникають раптово і призводять до зміни тих чи інших спадкових ознак організму.
За характером змін у структурі спадкового матеріалу розрізняють мутації генні, хромосомні та геномні.
Геномні мутації полягають у зміні числа хромосом у каріотипі. Поміж наведених у завданні прикладів лише один може бути зумовлений геномною мутацією – збільшення кількості хромосом у каріотипі певного виду.
Правильна відповідь – Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Каріотип людини.
Для розв’язання завдання необхідно знати визначення каріотипу, особливості організації каріотипу людини, його зміни й наслідки цих змін.
Каріотип – сукупність ознак хромосомного набору (кількість хромосом, їхня форма й розміри). Хвороба Дауна спричинена додатковим генетичним матеріалом за 21-ю парою хромосом – трисомією. Каріотип людини, який наведено в завданні (45 + ХY), відповідає каріотипу хлопчика. Отже, цей каріотип свідчить про те, що народиться хлопчик із синдромом Дауна.
Правильна відповідь – Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Неспадкова мінливість.
Під час виконання завдання необхідно використати знання властивостей неспадкової мінливості.
Неспадкова мінливість – це зміни в будові чи функціонуванні організмів, що відбуваються протягом їхнього індивідуального розвитку й не передаються наступним поколінням. Її називають також модифікаційною, адже такі зміни є ніби модифікаціями певного типового, середнього значення ознак.
Модифікаційні зміни є оборотними: у разі повернення умов існування до початкових ознака змінюється відповідно.
Расові відмінності людини, поява альбіноса в потомстві правда левів зумовлені генетично.
Редукція травної системи в ціп’яка бичачого – пристосування до паразитичного способу життя, яке виникло внаслідок еволюційних змін. Такі зміни відбуваються на генетичному рівні й успадковуються нащадками.
Прикладом модифікаційної мінливості є збільшення кількості еритроцитів у мешканців високогір’я, що зумовлено пристосуванням людей до зміни умов проживання.
Правильна відповідь – Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Модифікаційна (неспадкова) мінливість, її причини
При виконанні завдання необхідні знання щодо модифікаційної мінливості та її властивостей.
Модифікаційна мінливість – зміни у фенотипі організму, що в більшості випадків мають пристосувальний характер та утворюються внаслідок взаємодії генотипу з навколишнім середовищем. Зміни в організмі та модифікації не успадковуються. Модифікаційна мінливість викликана тим, що всі організми тією чи іншою мірою живуть у різних умовах, а тому по-різному реагують на фактори навколишнього середовища, що й призводить до різноманітності фенотипів.
У наведеному в завданні прикладі кількість квіток у суцвітті кошик соняшника змінюється залежно від змін умов навколишнього середовища (вплив високих температур). Це є проявом модифікаційної мінливості, про яку йдеться в завданні.
Правильна відповідь – В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Закономірності спадковості й мінливості. Класичні методи генетичних досліджень.
Завдання скеровано на перевірку вміння розрізняти за діагностичним значенням методи генетичних досліджень.
Гібридологічний аналіз – дослідження характеру успадкування різних варіантів ознак за допомогою системи схрещувань.
Генеалогічний метод полягає у вивченні родоводів організмів для простеження характеру успадкування різних варіантів певних ознак у ряді поколінь.
Близнюковий метод дає змогу з’ясувати роль чинників довкілля у формуванні фенотипу.
Цитогенетичний метод базується на дослідженні особливостей хромосомного набору (каріотипу) організмів. Він уможливлює виявлення порушень, пов’язаних зі зміною як кількості хромосом, так і їхньої будови.
Правильна відповідь – Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Закономірності мінливості організмів. Типи мутацій (соматичні й генеративні).
Завдання скеровано на перевірку розуміння закономірностей мінливості організмів.
В умові завдання наведено приклад впливу на організм мутації, що виникла в соматичних клітинах. Успадкування такої мутації нащадками організму, який розмножується лише статевим способом, неможливе. Отже, імовірність (%) успадкування мутації, яка виникла під дією ультрафіолетового випромінювання в клітинах шкіри кішки (соматичні клітини), дорівнює нулю.
Правильна відповідь – А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Вступ. Хімічний склад, структура й функціонування клітини. Реалізація спадкової інформації. Збереження і реалізація спадкової інформації.
Для виконання завдання потрібно проаналізувати наведену наукову інформацію щодо генетичного захворювання людини – хвороби Тея – Сакса, яке спричинене мутацією гена HEXA.
Учень висловив судження, що локус гена, пов’язаного з розвитком захворювання, міститься в аутосомі. Учень має рацію тому, що локус цього гена міститься в 15-й хромосомі, яка у людини є аутосомою. Водночас учениця помиляється, коли зауважує, що причину цього захворювання можна виявити за допомогою світлової мікроскопії, адже захворювання є генетичним.
Правильна відповідь – А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Закономірності спадковості й мінливості. Закономірності мінливості організмів.
В умові завдання міститься інформація щодо змін в будові молекули гемоглобіну А унаслідок мутації.
Порівнявши послідовності залишків амінокислот ділянки β-ланцюга в гемоглобіні А із цією ж ділянкою в аномальному гемоглобіні, можна дійти висновку: у ділянці β-ланцюга відбувається заміна однієї амінокислоти на іншу, тобто відбувається точкова мутація.
Отже, аномальний гемоглобін утворюється внаслідок генної мутації.
Правильна відповідь – Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Закономірності спадковості й мінливості. Закономірності успадкування ознак, встановлені Г. Менделем
Для правильного виконання завдання необхідне розуміння закономірностей успадкування ознак, установлених Г. Менделем.
Проаналізувавши варіанти відповіді, можна дійти висновку, що в завданні йдеться про дигібридне схрещування.
Дигібридне схрещування – схрещування особин, які різняться двома парами ознак. Закон незалежного успадкування ознак засвідчує, що кожна пара альтернативних варіантів ознак успадкована незалежно від інших пар і дає розщеплення 3 : 1 за кожною з пар (як і в разі моногібридного схрещування).
Якщо схрещування дигібридне, то поміж гібридів другого покоління спостерігають розщеплення 9 : 3 : 3 : 1. Цей закон застосовний лише до ознак, кодувальні гени яких належать до різних груп зчеплення, тобто містяться в різних хромосомах.
Закон застосовний і для ознак, гени яких перебувають в одній хромосомі на значній відстані один від одного (не менш як 50 морганід).
В іншому разі гени будуть успадковані зчеплено.
Поміж наведених варіантів схрещування єдиним правильним варіантом є схрещування дигетерозигот АаВв × АаВв, у потомстві яких розщеплення за фенотипом може бути 9 : 3 : 3 : 1.
Правильна відповідь – А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Закономірності спадковості й мінливості. Закономірності спадковості організмів. Множинна дія генів
В основі завдання наведений приклад, що ілюструє явище плейотропії.
Це явище зумовлене властивістю генів, а саме здатністю певних їхніх алелів впливати на формування варіантів декількох різних ознак.
Правильна відповідь – Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Закономірності спадковості й мінливості. Мутації.
Основа завдання містить інформацію про причину виникнення дальтонізму – захворювання зумовлено дефектом у генах, які містяться в Х-хромосомі.
Нам відомо, що однією із причин мутаційної мінливості є зміни, які відбуваються в будові генів – генними мутаціями. Отже, виникнення дальтонізму зумовлене генною мутацією.
Правильна відповідь – А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Закономірності спадковості й мінливості. Зчеплене успадкування.
У завданні зазначено, що нездатність розрізняти червоний і зелений кольори зумовлена дефектом у генах, які містяться в Х-хромосомі.
Також відомо, що рецесивна мутація в одному із цих генів призводить до виникнення дальтонізму.
Зчепленими зі статтю ознаками називають ознаки, гени яких розміщено в статевих хромосомах.
Отже, у завданні описано Х-зчеплений рецесивний тип успадкування ознаки. За більшістю генів, розміщених в Х-хромосомі, чоловіки є гемізиготами. За Х-зчепленого типу успадкування у родоводах певний стан ознаки виявляється лише (за рідкісними винятками) у чоловіків.
Такий стан ознаки передається через покоління через доньку.
З двох наведених родоводів треба вибрати можливий родовід успадкування дальтонізму. Це родовід 2. Отже, рацію щодо родоводу мав другий учень.
Правильна відповідь – Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Закономірності спадковості та мінливості.
Це завдання є третім із завдань, які поєднано одним стимулом.
Для виконання завдання треба проаналізувати наведену наукову інформацію щодо генетичного захворювання людини – хвороби Тея – Сакса, яке спричинене мутацією гена HEXA.
У завданні подано твердження учня й учениці, які обговорювали наведену інформацію. Треба проаналізувати твердження й оцінити їхню правильність.
Учень висловив судження, що локус гена, пов’язаного з розвитком захворювання, міститься в аутосомі. Учень має рацію тому, що локус цього гена міститься в 15-й хромосомі, яка в людини є аутосомою.
Водночас учениця помиляється, коли зауважує, що причину цього захворювання можна виявити за допомогою світлової мікроскопії, адже захворювання є генетичним.
Правильна відповідь – А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Закономірності спадковості та мінливості. Закономірності мінливості організмів.
В основі завдання наведено інформацію про зміни форми й розмірів головної частини тіла дафнії, які зумовлені впливом зовнішніх чинників.
Такі зміни мають пристосувальний характер до періодичних коливань показників середовища існування.
Отже, описане явище є проявом модифікаційної мінливості.
Правильна відповідь – Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
Закономірності спадковості і мінливості. Закономірності спадковості організмів. Закономірності спадковості, встановлені Г. Менделем.
Для виконання завдання треба проаналізувати наукову інформацію щодо хвороби Канавана – рідкісної генетичної патології людини.
У завданні наведено твердження учня й учениці щодо типу успадкування хвороби Канавана, які потрібно проаналізувати й оцінити їхню правильність.
Учень правильно зазначив, що успадкування описаної хвороби не зчеплене зі статтю, адже «причиною хвороби є дефект гена ASPA, локус якого міститься в 17-й хромосомі».
Відомо, що в каріотипі людини 17-та хромосома є аутосомою.
Учениця помиляється тому, що захворювання є аутосомно-рецесивним з огляду на те, що «хвороба розвивається за одночасної наявності двох дефектних алелів цього гена».
Правильна відповідь – А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Закономірності спадковості і мінливості. Закономірності спадковості організмів. Закономірності спадковості, виявлені Г. Менделем.
Для виконання завдання треба проаналізувати наукову інформацію щодо хвороби Канавана – рідкісної генетичної патології людини.
В основі завдання – задача з генетики на моногібридне схрещування. Захворювання є аутосомно-рецесивним з огляду на те, що «хвороба розвивається за одночасної наявності двох дефектних алелів цього гена».
Якщо один із подружжя не має дефектного алеля гена, а інший гетерозиготний за цим геном, то ймовірність (%) народження в подружжя дитини з хворобою Канавана дорівнює нулю.
Правильна відповідь – А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Закономірності спадковості і мінливості. Закономірності спадковості організмів. Закономірності спадковості, встановлені Г. Менделем.
Австрійський біолог Грегор Мендель виконав перші наукові дослідження спадковості. Дослідник використав гібридологічний метод – схрещування організмів з різними ознаками й аналіз особливостей їхнього потомства.
Правильна відповідь – Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Закономірності спадковості і мінливості. Закономірності спадковості організмів. Закономірності спадковості, зчеплені зі статтю.
Для розв'язання завдання треба спочатку визначити генотипи батьків.
Чоловік, який не хворіє на це захворювання, має генотип XY, адже відсутність потових залоз у людини спадкується як рецесивна, зчеплена з Х-хромосомою, ознака.
У людини гетерогаметною статтю є чоловіча.
Жінка, яка не хворіє, але батько якої мав це захворювання, матиме генотип ХХ´.
Унаслідок схрещування особин, які мають генотипи ♀ХХ´ x ♂XY, нащадки матимуть генотипи XX, ХХ´, XY, Х´Y. Отже, імовірність (%) того, що сини подружжя матимуть цю хворобу, 50 %.
Правильна відповідь – В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Закономірності спадковості і мінливості. Закономірності спадковості організмів. Сучасні методи. Біотехнологія.
Розвиток молекулярної біології збагатив медицину низкою сучасних методів.
Полімеразна ланцюгова реакція (ПЛР) забезпечує копіювання молекул ДНК лабораторного зразка, щоб можна було аналізувати їх іншими методами.
За допомогою ПЛР можна ідентифікувати гени, які змінені.
Отже, цей метод можна застосувати для виявлення спадкових захворювань.
Правильна відповідь – В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на