Розділ: Вступ. Клітина. Реалізація спадкової інформації
Тема: Збереження спадкової інформації
Кількість завдань: 29
ТЕМА: Хромосоми, особливості будови та хімічного складу. Гомологічні хромосоми. Аутосоми та статеві хромосоми (гетерохромосоми). Каріотип. Хромосомний набір ядра (гаплоїдний, диплоїдний, поліплоїдний)
В основі завдання наведений рисунок хромосомного набору людини. Для виконання цього завдання необхідно знати відмінності між хромосомним набором чоловіка та жінки, а також між хромосомним набором здорової людини та хворої. У роздільностатевих тварин і дводомних рослин в особин однієї зі статей хромосоми однієї з пар різняться між собою, натомість в особин іншої – вони подібні. Це статеві хромосоми, які ще називають гетерохромосомами.
Хромосоми інших пар, які подібні у всіх особин, називають нестатевими, або аутосомами. Так, у хромосомному наборі жінки – дві Х-хромосоми, а чоловіка – одна Х-хромосома та одна Y-хромосома. Каріотип може змінюватись унаслідок мутацій. Ступінь та характер порушень залежать від того, у якій саме парі відбулися зміни кількості хромосом. Виходячи з цього, на рисунку зображено хромосомний набір здорового чоловіка.
Правильна відповідь – Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Статеве розмноження. Процеси формування статевих клітин
Для виконання завдання необхідні знання основних етапів гаметогенезу, а саме оогенезу.
У кожному яєчнику почергово дозріває по одній клітині-попередниці. Унаслідок двох послідовних поділів клітини-попередниці утворюються чотири гаплоїдні клітини, але лише одна з них стає яйцеклітиною. Три інші, так звані полярні тільця, значно менші за яйцеклітину і незабаром гинуть.
Завдяки такому нерівноцінному поділу весь запас поживних речовин концентрується в яйцеклітині.
Правильна відповідь – Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Мейотичний поділ клітин, його біологічне значення.
Мейоз (або редукційний поділ) – особливий вид поділу еукаріотичних клітин, унаслідок якого хромосомний набір зменшується вдвічі, тобто утворюються клітини з гаплоїдним набором хромосом.
Під час мейозу відбуваються два послідовні поділи з утворенням чотирьох гаплоїдних клітин з однієї диплоїдної.
Під час запліднення поновлюється диплоїдний набір хромосом.
Диплоїдна клітина організму людини містить 46 хромосом, із яких – 22 пари аутосом (22А) і пара статевих хромосом (ХХ або XY).
Отже, клітина організму людини з набором хромосом 22А + Х – це незапліднена яйцеклітина.
Правильна відповідь – В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Хромосоми, особливості будови й хімічного складу. Гомологічні хромосоми. Аутосоми та статеві хромосоми (гетерохромосоми). Каріотип. Хромосомний набір ядра.
В основі завдання наведено рисунок хромосомного набору людини. Для розв’язання цього завдання необхідно знати особливості хромосомного набору людини, відмінності між хромосомним набором чоловіка й жінки, захворювання, які викликані геномними мутаціями.
У роздільностатевих тварин і дводомних рослин в особин однієї зі статей хромосоми однієї з пар різняться між собою, тоді як в особин іншої – вони подібні. Це статеві хромосоми, які ще називають гетерохромосомами. Так, у хромосомному наборі жінки – дві Х-хромосоми, а чоловіка – одна Х-хромосома й одна Y-хромосома.
На рисунку статеві хромосоми позначено цифрою 23. Отже, на рисунку зображено хромосомний набір жінки. Хромосоми інших пар, які подібні в усіх особин, називають нестатевими, або аутосомами. У хромосомному наборі людини 22 пари аутосом.
Каріотип може змінюватися внаслідок мутацій. Ступінь і характер порушень залежать від того, у якій саме парі відбулися зміни кількості хромосом.
На рисунку зображено хромосомний набір, в якому є зайва хромосома за 21-ю парою, що спричинює виникнення у людини синдрому Дауна. Отже, на рисунку зображено хромосомний набір жінки, хворої на синдром Дауна.
Правильна відповідь – В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Нуклеїнові кислоти. Будова, нуклеотиди. Будова, властивості та функції ДНК, принцип компліментарності
В основі завдання наведено означення поняття липких кінців та інформація щодо застосування їх у генній інженерії. Потрібно вибрати фрагмент, який можна взяти для гібридизації з наведеним в основі завдання.
Для виконання завдання необхідно знати особливості будови молекули ДНК, розуміти принцип комплементарності. ДНК – нуклеїнова кислота, яка забезпечує збереження спадкової інформації. Молекула ДНК – біополімер, мономерами якого є нуклеотиди. До складу нуклеотиду входять залишки вуглеводу дезоксирибози, нітратної основи та ортофосфатної кислоти. Молекула ДНК складається з двох ланцюгів нуклеотидів, які сполучаються між собою за допомогою водневих зв’язків. Ці зв’язки виникають між двома певними нуклеотидами. Установлено, що залишок аденіну нуклеотиду одного ланцюга молекули ДНК завжди сполучається із залишком тиміну нуклеотиду іншого ланцюга (між ними виникає два водневі зв’язки), а гуаніну – з цитозином (між ними виникає три водневі зв’язки). Чітка відповідність нуклеотидів у двох ланцюгах ДНК має назву комплементарність.
Нам потрібно знайти не зв’язані водневими зв’язками частини фрагментів, які є комплементарними частинами фрагменту АГ (липкий кінець – одноланцюгова ділянка молекули ДНК, що виступає з кінця дволанцюгової молекули з одного боку) та ТЦ (липкий кінець – одноланцюгова ділянка молекули ДНК, що виступає з кінця дволанцюгової молекули з іншого боку). Відповідно до правила компліментарності, такими будуть ТЦ і відповідно АГ.
Отже, для гібридизації з наведеним в основі фрагментом молекули ДНК можна взяти лише такі фрагменти:
Правильна відповідь – Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Нуклеїнові кислоти. Будова, нуклеотиди. Будова, властивості та функції ДНК, принцип компліментарності.
В основі завдання наведено означення поняття липких кінців та інформація щодо застосування їх у генній інженерії. Потрібно вибрати фрагмент, який можна взяти для гібридизації з наведеним в основі завдання.
Для виконання завдання необхідно знати особливості будови молекули ДНК, розуміти принцип комплементарності.
ДНК – нуклеїнова кислота, яка забезпечує збереження спадкової інформації. Молекула ДНК – біополімер, мономерами якого є нуклеотиди. До складу нуклеотиду входять залишки вуглеводу дезоксирибози, нітратної основи та ортофосфатної кислоти. Молекула ДНК складається з двох ланцюгів нуклеотидів, які сполучаються між собою за допомогою водневих зв’язків. Ці зв’язки виникають між двома певними нуклетидами. Установлено, що залишок аденіну нуклеотиду одного ланцюга молекули ДНК завжди сполучається із залишком тиміну нуклеотиду іншого ланцюга (між ними виникає два водневі зв’язки), а гуаніну – з цитозином (між ними виникає три водневі зв’язки). Чітка відповідність нуклеотидів у двох ланцюгах ДНК має назву комплементарність.
Нам потрібно знайти не зв’язану водневими зв’язками частину фрагмента, яка є комплементарною частині фрагменту ААГ (липкий кінець – одноланцюгова ділянка молекули ДНК, що виступає із кінця дволанцюгової молекули).
Відповідно до правила компліментарності таким буде ТТЦ
Отже, для гібридизації з наведеним в основі фрагментом молекули ДНК
можна взяти лише наступний фрагмент:
Правильна відповідь – Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Аутосоми та статеві хромосоми. Каріотип людини.
У завданні наведено два твердження, які треба проаналізувати і визначити їхню правильність. Надалі знайти відповідь, у якій вказані всі правильні твердження.
Для виконання завдання необхідно знати означення каріотипу й особливості утворення каріотипу людини.
Каріотип - сукупність ознак хромосомного набору (кількість хромосом, їхня форма і розміри). У роздільностатевих тварин і дводомних рослин в особин однієї зі статей хромосоми однієї з пар різняться між собою, натомість в особин іншої – вони подібні. Це статеві хромосоми, які ще називають гетерохромосомами.
Хромосоми інших пар, які подібні в усіх особин, називають нестатевими, або аутосомами. У хромосомному наборі жінки – дві Х-хромосоми, а чоловіка – одна Х-хромосома та одна Y- хромосома. Донька отримує від батька 22 аутосоми та Х-хромосому.
Таким чином, правильним є лише друге твердження.
Правильна відповідь – А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Каріотип.
В основі завдання надано інформацію щодо кількості хромосом клітини основної тканини конюшини польової.
Необхідно вказати кількість хромосом у клітині шкірки цієї рослини.
Клітини кожного виду тварин, рослин, грибів мають певний набір хромосом. Сукупність ознак хромосомного набору (кількість хромосом, їхня форма та розміри) називають каріотипом. Кожному виду притаманний свій особливий каріотип. Клітини основної та покривної тканини є соматичними клітинами. Якщо клітини основної тканини містять 14 хромосом, то клітини покривної тканини, до якої належить шкірка, також будуть мати ту саму кількість хромосом – 14.
Правильна відповідь – В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Аутосоми та статеві хромосоми. Каріотип людини
Для виконання завдання необхідно знати означення каріотипу та особливості утворення каріотипу людини.
Каріотип – сукупність ознак хромосомного набору (кількість хромосом, їхня форма і розміри). У роздільностатевих тварин і дводомних рослин в особин однієї зі статей хромосоми однієї з пар різняться між собою, натомість в особин іншої – вони подібні. Це статеві хромосоми, які ще називають гетерохромосомами.
Хромосоми інших пар, які подібні у всіх особин, називають нестатевими, або аутосомами. У хромосомному наборі жінки – дві Х-хромосоми, а чоловіка – одна Х-хромосома та одна Y- хромосома. Хромосомний набір ядра гамет (статевих клітин) містить гаплоїдний набір хромосом (з одинарним набором непарних хромосом). Таким чином, клітина людини з набором хромосом 22 аутосоми та Х-хромосома – це незапліднена яйцеклітина.
Правильна відповідь – В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Каріотип людини.
Завдання скеровано на перевірку знання про каріотип й особливості організації каріотипу людини, його зміни та їхні наслідки.
Каріотип – сукупність ознак хромосомного набору (кількість хромосом, їхня форма й розміри).
Дослідження каріотипу людини мають велике значення для діагностики її спадкових захворювань. Зокрема, дають змогу на ранніх етапах ембріонального розвитку виявити багато спадкових захворювань, наприклад, хворобу Дауна, .
Каріотип може змінюватися внаслідок мутацій. Людина має 23 пари хромосом. Кожній парі хромосом дослідниками надано певний порядковий номер, наприклад, хромосоми першої пари, другої пари тощо.
У людини з трьома замість двох хромосомами двадцять першої пари виникають прояви хвороби Дауна.
Правильна відповідь – Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Нуклеїнові кислоти. Будова, нуклеотиди. Будова, властивості та функції ДНК, принцип компліментарності
В основі завдання наведено означення поняття липких кінців та інформація щодо застосування їх у генній інженерії. Потрібно вибрати фрагмент, який можна взяти для гібридизації з наведеним в основі завдання.
Для виконання завдання необхідно знати особливості будови молекули ДНК, розуміти принцип комплементарності.
ДНК – нуклеїнова кислота, яка забезпечує збереження спадкової інформації. Молекула ДНК – біополімер, мономерами якого є нуклеотиди. До складу нуклеотиду входять залишки вуглеводу дезоксирибози, нітратної основи та ортофосфатної кислоти. Молекула ДНК складається з двох ланцюгів нуклеотидів, які сполучаються між собою за допомогою водневих зв’язків. Ці зв’язки виникають між двома певними нуклетидами. Установлено, що залишок аденіну нуклеотиду одного ланцюга молекули ДНК завжди сполучається із залишком тиміну нуклеотиду іншого ланцюга (між ними виникає два водневі зв’язки), а гуаніну – з цитозином (між ними виникає три водневі зв’язки). Чітка відповідність нуклеотидів у двох ланцюгах ДНК має назву комплементарність. Нам потрібно знайти не зв’язану водневими зв’язками частину фрагмента, яка є комплементарною частині фрагменту ААГ (липкий кінець – одноланцюгова ділянка молекули ДНК, що виступає із кінця дволанцюгової молекули). Відповідно до правила компліментарності таким буде ТТЦ. Отже, для гібридизації з наведеним в основі фрагментом молекули ДНК
можна взяти лише наступний фрагмент:
Правильна відповідь – Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Каріотип людини
Тварини, описані в умові завдання, подібні за будовою, але мають різний набір хромосом.
Тож їх розрізняють на підставі вивчення каріотипу. Сукупність ознак хромосомного набору (кількість хромосом, їхня форма і розміри) називають каріотипом. Кожному виду притаманний свій особливий каріотип.
Будову каріотипу застосовують у систематиці організмів для розпізнавання близьких за будовою видів (так званих видів-двійників). Це пов’язане з тим, що в близьких видів хромосомні набори завжди відрізняються або за кількістю хромосом, або за особливостями їхньої будови. За іншими структурними ознаками види-двійники розрізнити дуже важко або взагалі неможливо.
Правильна відповідь – А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Нуклеїнові кислоти. Будова, властивості та функції. Принцип комплементарності. Транскрипція. Реакції матричного синтезу
Основа завдання містить інформацію щодо послідовності нуклеотидів певної ділянки РНК, що була синтезована з певної ділянки молекули ДНК.
Пропонується вказати послідовність нуклеотидів цього самого фрагмента другого ланцюга молекули ДНК. Тобто необхідно відтворити ділянку молекули ДНК, що була матрицею для синтеза в результаті транскрипції.
Для виконання необхідно знати особливості будови нуклеїнових кислот.
Нуклеїнові кислоти – біополімери, мономерами яких є нуклеотиди. До складу нуклеотиду входять залишки нітрогеновмісної основи, пентози та ортофосфатної кислоти. Залежно від виду пентози, що входить до складу нуклеотиду, розрізняють два типи нуклеїнових кислот: дезоксирибонуклеїнову (ДНК) і рибонуклеїнові (РНК). До складу ДНК входить залишок дезоксирибози, а РНК – рибози.
У молекулах ДНК і РНК містяться залишки різних нітрогеновмісних основ. У молекулі ДНК – залишки аденіну (скорочено позначається літерою А), гуаніну (Г), цитозину (Ц) та тиміну (Т), у молекулі РНК – аденіну (А), гуаніну (Г), цитозину (Ц) та урацилу (У). Молекула мРНК (іРНК) синтезується на одному з ланцюгів молекули ДНК за принципом комплементарності. Таким чином, ділянка молекула мРНК (іРНК) є копією ділянки кодуючого ланцюга молекули ДНК. Послідовність нуклеотидів «АУЦ-ГАГ-УАГ» синтезованої ділянки молекули мРНК (іРНК) відповідає ділянці кодуючого ланцюга молекули ДНК, яка має послідовність нуклеотидів «ТАГ-ЦТЦ-АТЦ». Потім, за тим же правилом, знаходимо другий фрагмент молекули ДНК: «АТЦ-ГАГ-ТАГ».
Правильна відповідь – Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Аутосоми та статеві хромосоми. Каріотип людини
У завданні наведені два твердження, які треба проаналізувати і визначити їх правильність. Надалі знайти відповідь, в якій вказані всі правильні твердження.
Для виконання завдання необхідно знати означення каріотипу та особливості утворення каріотипу людини.
Каріотип – сукупність ознак хромосомного набору (кількість хромосом, їхня форма і розміри). У роздільностатевих тварин і дводомних рослин в особин однієї зі статей хромосоми однієї з пар різняться між собою, натомість в особин іншої – вони подібні. Це статеві хромосоми, які ще називають гетерохромосомами. Хромосоми інших пар, які подібні у всіх особин, називають нестатевими, або аутосомами. У хромосомному наборі жінки – дві Х-хромосоми, а чоловіка – одна Х-хромосома та одна Y- хромосома. Донька отримує від батька 22 аутосоми та Х-хромосому. Таким чином, правильним є лише друге твердження.
Правильна відповідь – Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Аутосоми та статеві хромосоми. Каріотип людини.
Для виконання завдання необхідно знати означення каріотипу та особливості утворення каріотипу людини.
Каріотип – сукупність ознак хромосомного набору (кількість хромосом, їхня форма й розміри).
У роздільностатевих тварин і дводомних рослин в особин однієї зі статей хромосоми однієї з пар різняться між собою, натомість в особин іншої – вони подібні. Це статеві хромосоми, які ще називають гетерохромосомами. Хромосоми інших пар, які подібні у всіх особин, називають нестатевими, або аутосомами. У нормальному хромосомному наборі чоловіка – 44 аутосоми та одна Х-хромосома і одна Y-хромосома.
Правильна відповідь – Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Аутосоми та статеві хромосоми. Каріотип людини
Для виконання завдання необхідно знати означення каріотипу та особливості утворення каріотипу людини.
Каріотип – сукупність ознак хромосомного набору (кількість хромосом, їхня форма і розміри).
У роздільностатевих тварин і дводомних рослин в особин однієї зі статей хромосоми однієї з пар різняться між собою, натомість в особин іншої – вони подібні. Це статеві хромосоми, які ще називають гетерохромосомами. Хромосоми інших пар, які подібні у всіх особин, називають нестатевими, або аутосомами. У хромосомному наборі жінки – дві Х-хромосоми, а чоловіка – одна Х-хромосома та одна Y- хромосома. Хромосомний набір ядра гамет (статевих клітин) містить гаплоїдний набір хромосом (з одинарним набором непарних хромосом). Таким чином, клітина людини з набором хромосом 22 аутосоми та Х-хромосома – це незапліднена яйцеклітина.
Правильна відповідь – В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Каріотип людини
Для виконання завдання необхідно знати означення каріотипу, особливості організації каріотипу людини, його зміни та наслідки цих змін.
Каріотип – сукупність ознак хромосомного набору (кількість хромосом, їхня форма і розміри). Дослідження каріотипу людини має важливе значення для діагностики її спадкових захворювань. Такі дослідження дають можливість виявити багато спадкових захворювань на ранніх етапах ембріонального розвитку, наприклад хворобу Дауна. Каріотип може змінюватись унаслідок мутацій.
Хвороба Дауна спричиняється додатковим генетичним матеріалом за 21-ю парою хромосом – трисомією. Синдром Дауна можна підозрювати на основі вивчення фенотипу, тобто комбінований пренатальний скринінг дозволяє лише виявити групу ризику вагітної жінки. Але діагноз на ранніх етапах внутрішньоутробного розвитку підтверджується хромосомним аналізом, тобто внаслідок дослідження каріотипу.
Правильна відповідь – Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Збереження та реалізація спадкової інформації. Гени, їх будова і функціональна роль. Мозаїчна будова гена еукаріотів (екзони та інтрони). Поняття про геном
У завданні наведені два твердження, які треба проаналізувати і визначити їх правильність. Надалі знайти відповідь, у якій вказані всі правильні твердження.
Перше твердження є правильним, виходячи з того, що геном прокаріотичної клітини зазвичай складається з однієї кільцевої молекули ДНК. В еукаріотичній клітині лінійні молекули ДНК зв’язані з білками й утворюють хроматин ядра. Окрім ядерної ДНК, геном еукаріотичних клітин містить ДНК мітохондрій і пластид.
Друге твердження є правильним, виходячи з того, що між генами існують проміжки, які не містять інформації про будову білків або РНК. Крім того, некодувальні ділянки можуть бути всередині генів еукаріотів – їх називають інтронами. У ній можуть бути ділянки, що полегшують або ускладнюють зчитування інформації з тих чи інших генів, тобто виконують регуляторну функцію.
Тому правильною є відповідь, у якій вказані обидва твердження.
Правильна відповідь – В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Вступ. Хімічний склад, структура й функціонування клітини. Реалізація спадкової інформації. Поняття про геном
Для виконання завдання необхідні знання щодо геному еукаріотичної клітини.
Здатність до самовідтворення забезпечують процеси збереження та реалізації спадкової інформації. У клітинах така інформація зберігається в структурі молекул ДНК.
Сукупність молекул ДНК, що містяться в одній клітині, називають геномом.
За функціями умовно виокремлюють структурні гени, які визначають певну ознаку, та регуляторні, основною функцією яких є регуляція активності інших генів.
Розмір геному не залежить від розмірів організму. В еукаріотичній клітині лінійні молекули ДНК зв’язані з білками й утворюють хроматин ядра. Окрім ядерної ДНК, геном еукаріотичних клітин містить ДНК мітохондрій та пластид.
Отже, геном еукаріотичної клітини характеризується тим, що утворений ДНК, яка міститься в ядрі та двомембранних органелах.
Правильна відповідь – А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Вступ. Хімічний склад, структура й функціонування клітини. Реалізація спадкової інформації. Гени, їх будова та функціональна роль
Запропоноване завдання є першим із завдань, для виконання якого потрібно проаналізувати наведену наукову інформацію щодо хвороби Канавана – рідкісної генетичної патології людини.
Необхідно визначити структуру якої сполуки кодує ген ASPA.
Наукова інформація містить положення, що ген «кодує фермент аспартоацилазу». Відомо, що всі ферменти є білками.
Отже, ген ASPA кодує структуру білка.
Правильна відповідь – Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Вступ. Хімічний склад, структура й функціонування клітини. Реалізація спадкової інформації. Збереження і реалізація спадкової інформації.
Для виконання завдання потрібно проаналізувати наведену наукову інформацію щодо генетичного захворювання людини – хвороби Тея – Сакса, яке спричинене мутацією гена HEXA.
Учень висловив судження, що локус гена, пов’язаного з розвитком захворювання, міститься в аутосомі. Учень має рацію тому, що локус цього гена міститься в 15-й хромосомі, яка у людини є аутосомою. Водночас учениця помиляється, коли зауважує, що причину цього захворювання можна виявити за допомогою світлової мікроскопії, адже захворювання є генетичним.
Правильна відповідь – А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Вступ. Хімічний склад, структура і функціонування клітин. Реалізація спадкової інформації. Хімічний склад клітини.
Для розв'язання завдання необхідно знати будову еритроцитів.
Еритроцити – це клітини крові, які під час дозрівання втрачають ядро й мають форму двоввігнутих дисків.
Еритроцити забезпечують транспортування кисню й частково вуглекислого газу, бо містять дихальний пігмент гемоглобін.
Отже, гемоглобін виконує транспортну функцію.
Правильна відповідь – Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Вступ. Хімічний склад, структура і функціонування клітин. Реалізація спадкової інформації. Збереження та реалізація спадкової інформації.
В умові завдання міститься інформація щодо змін в будові молекули гемоглобіну А внаслідок мутації. Необхідно порівняти послідовність залишків амінокислот ділянки β-ланцюга в гемоглобіні А із цією ж ділянкою гемоглобіну в людини, яка хворіє на серпоподібно-клітинну анемію.
Результатом порівняння є висновок: у ділянці β-ланцюга відбувається заміна однієї амінокислоти на іншу, а саме глутаміну на валін.
В завданні запитують про можливий варіант триплета ДНК, який утворюється внаслідок мутації. Для виконання завдання необхідно скористатися таблицею генетичного коду, опис якої наведено у примітці.
Спочатку визначаємо триплети мРНК, які кодують валін.
Після цього за правилом комплементарності визначаємо відповідні варіанти триплетів ДНК. З наведених варіантів відповідей правильна – ЦАЦ.
Правильна відповідь – А
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Вступ. Хімічний склад, структура і функціонування клітин. Реалізація спадкової інформації. Структура та функціонування еукаріотичних клітин.
У завданні треба порівняти особливості будови тваринної і рослинної клітин.
Рослинна і тваринна клітини належать до еукаріотичних клітин, тож мають ядро й мембранні органели, зокрема ендоплазматичну сітку, комплекс Гольджі й мітохондрії.
На відміну від тваринної рослинна клітина поверх плазматичної мембрани має клітинну стінку.
Правильна відповідь – Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
- Afrikaans
- Albanian - shqipe
- Arabic - العربية
- Armenian - Հայերէն
- Azerbaijani - azərbaycanca
- Basque - euskara
- Belarusian - беларуская
- Bengali - বাংলা
- Bulgarian - български
- Catalan - català
- Chinese - 中文(简体中文)
- Chinese - 中文 (繁體中文)
- Croatian - hrvatski
- Czech - čeština
- Danish - dansk
- Dutch - Nederlands
- English
- Esperanto - esperanto
- Estonian - eesti
- Filipino
- Finnish - suomi
- French - français
- Galician - galego
- Georgian - ქართული
- German - Deutsch
- Greek - Ελληνικά
- Gujarati - ગુજરાતી
- Haitian Creole - kreyòl ayisyen
- Hebrew - עברית
- Hindi - हिन्दी
- Hungarian - magyar
- Icelandic - íslenska
- Indonesian - Bahasa Indonesia
- Irish - Gaeilge
- Italian - italiano
- Japanese - 日本語
- Kannada - ಕನ್ನಡ
- Korean - 한국어
- Latin - Lingua Latina
- Latvian - latviešu
- Lithuanian - lietuvių
- Macedonian - македонски
- Malay - Bahasa Melayu
- Maltese - Malti
- Norwegian - norsk
- Persian - فارسی
- Polish - polski
- Portuguese - português
- Romanian - română
- Russian - русский
- Serbian - Српски
- Slovak - slovenčina
- Slovenian - slovenščina
- Spanish - español
- Swahili - Kiswahili
- Swedish - svenska
- Tamil - தமிழ்
- Telugu - తెలుగు
- Thai - ไทย
- Turkish - Türkçe
- Ukrainian - українська
- Urdu - اردو
- Vietnamese - Tiếng Việt
- Welsh - Cymraeg
- Yiddish - יידיש
ТЕМА: Вступ. Хімічний склад, структура і функціонування клітин. Реалізація спадкової інформації. Збереження і реалізація спадкової інформації
У завданні наведено опис фази мейозу, який потрібно розпізнати. Зазначено, що під час цієї фази завершується формування веретена поділу, а до центромер пар гомологічних хромосом прикріплюються нитки веретена поділу.
Отже, йдеться про метафазу першого поділу мейозу. Веретено поділу утворюють білки, які здатні скорочуватися.
Унаслідок цієї фази мейотичного поділу до клітин в нормі потрапляють по одній хромосомі із кожної пари гомологічних хромосом.
Правильна відповідь: 2; 1; 2.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Закономірності спадковості й мінливості. Закономірності успадкування ознак, виявлені Г. Менделем.
У завданні наведено рисунок, на якому подано результати одного з експериментів вивчення спадковості ознак у плодової мушки дрозофіли.
За результатами дослідження виявлено, що співвідношення фенотипів у гібридному поколінні суттєво відрізняється від очікуваного за законами Менделя (1 : 1 : 1 : 1).
Зокрема частка утворених дигетерозиготною самицею некросоверних (нерекомбінантних) гамет становить 83 % (41,5 % нащадків мали сіре тіло й нормальну форму крил, 41,5 % – чорне тіло й недорозвинені крила).
Отже, результати схрещування свідчать, що гени С і V є зчепленими.
Правильна відповідь – Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Вступ. Хімічний склад, структура і функціонування клітин. Реалізація спадкової інформації. Хімічний склад клітини.
У завданні запропоновано узгодити особливість будови молекули зі сполукою, для якої вона характерна.
Із залишків молекул глюкози утворені молекули целюлози, а білок актин – із залишків молекул амінокислот.
Молекула АТФ містить три залишки ортофосфатної кислоти, а молекули ДНК містять залишки нітрогеновмісної основи тиміну.
Правильна відповідь – 1Д; 2В; 3А; 4Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Вступ. Хімічний склад, структура і функціонування клітин. Реалізація спадкової інформації. Збереження та реалізація спадкової інформації.
Розв'язання завдання ґрунтується на знанні будови молекули ДНК й особливостей процесів реалізації спадкової інформації.
В основі завдання наведено схему біологічного процесу, який є прикладом процесів матричного синтезу.
На рисунку зображено схему реплікації, яка забезпечує подвоєння молекули ДНК. Процес відбувається, зокрема, під час інтерфази клітинного циклу.
Нітрогеновмісні основи, які є складниками нуклеотидів молекули ДНК, – це аденін, тимін, цитозин і гуанін. Скорочено їх позначають першими буквами назв речовин: А, Т, Ц, Г.
Нуклеотиди обох ланцюгів розташовані так, що нітрогеновмісні основи одного ланцюга містяться напроти нітрогеновмісних основ іншого, утворюючи пари.
Нітрогеновмісні основи взаємодіють між собою так, що напроти А першого ланцюга завжди розташовується Т другого, а напроти Г – завжди Ц.
Таку відповідність у розташуванні нуклеотидів називають комплементарністю.
Тому, відповідно до принципу комплементарності, цифрами 1–3 позначено пропущені нуклеотиди АГТ ланцюга молекули ДНК, що синтезується.
Правильна відповідь – 2; 1; 3.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на