Розділ: Україна і світове господарство
Тема: Форми просторової організації національної економіки
Кількість завдань: 18
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Форми просторової організації національної економіки.
Завдання націлено на оцінювання знання основних промислових центрів і районів України і їхньої спеціалізації.
Лісозаготівлю проводять у двох районах – Поліському й Карпатському. Чорна металургія розвинена в трьох районах – Придніпровському, Донецькому, Приазовському. Цинкова промисловість – лише в Костянтинівці, а літакобудування – у великих містах (Київ, Харків), де працюють профільні наукові установи.
Правильна відповідь – 1Г 2Б 3Д 4А.
ТЕМА: Регіони й країни.
За допомогою завдання оцінюють знання територіальних відмінностей господарського розвитку основних країн світу.
У Канаді 80 % населення зосереджено в прикордонній місцевості із США, тобто на півдні. Тому інвестиції потрібно спрямовувати із півдня на північ. В Італії основну економіку країни сформовано на півночі (Мілан – Генуя – Турін), тому потрібно розвинути південь. Історично склалося, що західна частина Німеччини розвиненіша за східну, тому напрямом розвитку інвестиційної політики має бути захід → схід. Природні чинники Китаю перешкоджають освоєнню його західної частини, тож потрібно інвестувати зі сходу на захід.
Правильна відповідь – 1Г 2В 3Б 4А.
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Форми суспільної організації виробництва. Виробництво машин й устаткування. Хімічне виробництво.
Завдання націлено на оцінювання знання основних форм суспільної організації виробництва, центрів виробництва мінеральних добрив і тракторів.
У завданні йдеться про те, що в Полтаві працює фірма, яка закуповує для фермерів засоби праці. Харків – центр тракторобудування, тому тут можна купувати трактори й комплектувальні до них. У Черкасах ВАТ «Азот» виготовляє азотні добрива, а фосфатні добрива виробляють у Сумах.
Правильна відповідь – 2 4 5.
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Вторинний сектор господарства. Металургійне виробництво. Хімічне виробництво.
Завдання скеровано на оцінювання знання особливостей сучасного розвитку металургії й хімічного виробництва.
Підприємства чорної металургії використовують коксівне вугілля як паливо у виробничому процесі. Хімічне виробництво використовує відходи металургії як сировину (із сірчистих газів добувають сульфатну кислоту, із коксівних – амоніак), тому деякі хімічні виробництва є складниками металургійних підприємств.
Правильна відповідь – Б.
ТЕМА: Економіко-географічний поділ України. Економічні райони.
Завдання скеровано на оцінювання знання основних галузей спеціалізації економічних районів на території України.
Для правильного розв’язання цього завдання потрібно чітко знати спеціалізацію економічних районів України: суднобудування тяжіє до моря (Причорноморський – Д). Лісозаготівля розвинена в Карпатському – А. Теплоенергетика зосереджена в районах видобутку вугілля – Донбас (Г). Видобування і збагачення уранових руд – Центральний район (Б).
Правильна відповідь – 1Д 2Г 3Б 4А.
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Суспільна й просторова організація господарства. Форми просторової організації національної економіки.
Завдання скеровано на оцінювання знання основних складників територіальної структури господарства.
Під територіальною структурою розуміють поєднання і взаємозв’язки центрів, вузлів і районів на певній території. У сільському господарстві виділяють зони, які склалися на основі агрокліматичних умов і впливають на спеціалізацію території.
Правильна відповідь – А.
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Форми просторової організації національної економіки.
Завдання скеровано на оцінювання знань про територіальну структуру економіки України.
Для правильного розв’язання завдання потрібно знати критерії виділення просторових форм: у промисловому пункті розміщено одне підприємство, у промисловому центрі – кілька підприємств певної спеціалізації. Промислові центри, які мають спільну інфраструктуру, утворюють промисловий вузол. А промислові вузли формують промислову агломерацію.
Правильна відповідь – Б.
ТЕМА: Національна економіка та світове господарство. Суспільна та просторова організація господарства.
Це завдання оцінює знання про особливості територіальної організації галузей промисловості в Україні.
У завданні зазначено певні галузі промисловості, до яких потрібно дібрати кількість цетрів на території України.
Варто почати з атомних електростанцій – знаємо, що діючих є чотири: Запорізька, Південноукраїнська, Хмельницька і Рівненська.
Літакобудування розвинуте у найбільших містах, оскільки орієнтується на наукових фахівців – Київ, Харків.
Нікелева промисловість зосереджена в одному центрі – Побузьке, і олійно-жирова повсюдно в зоні степу та південному лісостепу.
Правильна відповідь – 1Г 2Б 3Д 4А.
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Регіони світу.
Завдання скеровано на оцінювання знань про територіальну структуру господарства головних регіонів світу.
На рисунку зображено райони плантаційного землеробства й малопродуктивного сільського господарства, тож це не Європа, де сільське господарство високоінтенсивне. Регіон має вихід до моря чи океану, тому це не Центральна Азія. Сировину, яку видобувають у регіоні, транспортують у порт для експортування, сюди ж доправляють плантаційні культури (теж для експорту). Тобто регіон спеціалізується на сировині й рослинництві, що властиве країнам Західної Африки, наприклад, Нігерії.
Правильна відповідь – Г.
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Суспільна й просторова організація господарства.
Завдання використовують для оцінювання знання основних промислових центрів і промислових районів, їхнього розміщення на території України.
Районами лісозаготівлі в Україні є Карпати й Полісся. Підприємства нікелевої промисловості працюють у районі видобутку нікелевих руд – Побузькому. Залізні руди поширені в Придніпров'ї, де розвинуто чорну металургію. Основними центрами тракторобудування є Харків (ХТЗ – Харківський тракторний завод) і Київ (ТОВ «Укравтозапчастина»).
Правильна відповідь – 1Г 2Б 3В 4А.
ТЕМА: Національна економіка та світове господарство. Суспільна та просторова організація господарства.
Тестове завдання оцінює вміння поєднувати тип економічної діяльності з особливостями географічного положення та рельєфу.
Потрібно уважно розглянути карту умовної місцевості: гори простягаються вздовж західного і східного узбережжя, із заходу протікає холодна течія, а зі сходу – тепла.
У точці 2 буде сухий сонячний клімат, бо територія розташована на східному узбережжі й відчуватиме вплив холодної течії, тому можна спорудити сонячні електростанції.
На західному узбережжі (4) випадає достатньо опадів і теплий клімат, тому тут можна вирощувати вибагливі до вологи тропічні культури в районах впливу пасатів.
Берег океану, позначений цифрою 1, найкраще підходить для курортної зони відпочинку – тепле узбережжя, чисте гірське повітря, річка поблизу.
Між гірськими хребтами (3) утворяться природні пасовища для овець та корів.
Правильна відповідь – 1А 2В 3Б 4Г.
ТЕМА: Національна економіка та світове господарство. Форми просторової організації національної економіки. Чинники розміщення виробництва.
Завдання перевіряє вміння встановлювати взаємозв’язки між елементом територіальної структури господарства і чинником розміщення.
До сировини тяжіють виробництва, які займаються її видобутком і переробкою на місці – металургійні комбінати. Основний металургійний район в Україні – Придніпров’я, де є найбільші родовища залізних і марганцевих руд.
Науковий чинник властивий для технопарку «Інтелектуальні інформаційні технології» (м. Київ), підказка є у назві технопарку – «інтелектуальні».
Екологічний чинник доцільно враховувати, якщо формується відпочинкова зона – Карпатський рекреаційний район.
Залишився транспортний чинник, який не може бути вирішальним для сільськогосподарської зони степу, але може бути таким для Маріуполя, тому що це порт на Азовському морі, через який здійснюється торгівля зерном.
Правильна відповідь: 1Г 2Д 3А 4Б.
ТЕМА: Національна економіка та світове господарство.
Тестове завдання оцінює знання видів економічної діяльності в регіонах та областях України.
Виконання завдання слід розпочати з Одеської області, на території якої сформувався найбільший порт України – Одеса, тому це – «морські ворота».
Дніпропетровська область відома металургійною промисловістю (Кривий Ріг, Дніпро, Кам'янське) – «металургійний гігант».
Житомирська область розташована у зоні мішаних лісів і є «лісовим цехом».
У Кіровоградській області є великі родовища уранових руд – «уранова скарбничка».
Правильна відповідь: 1Д 2А 3Б 4Г.
ТЕМА: Національна економіка та світове господарство. Форми просторової організації економіки. Чинники розміщення виробництва.
Завдання перевіряє вміння встановлювати взаємозв’язки між елементом територіальної структури господарства і чинником розміщення.
Вищу освіту зіставляємо з університетським містечком (кампус) Туринського університету.
Фінансовою діяльністю займаються фондові біржі Торонто (Канада).
Японський технополіс «Цукуба» проводить прикладні наукові дослідження та розроблення.
Діяльність у сфері творчості та розваг – основна мета «Мистецького Арсеналу» (Україна).
Правильна відповідь – 1Г 2Д 3В 4Б.
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Сучасні тенденції розвитку світового господарства. Чинники розміщення підприємств.
За допомогою цього завдання оцінюють знання сучасних тенденцій розвитку світового господарства.
Останнім часом багато промислових підприємств машинобудівної галузі й легкої промисловості переміщено з великих міст у малі міста на периферії агломерацій. У цьому є взаємна доцільність й економія виробництва. На периферії дешевші робоча сила, оренда землі, вартість нерухомості (житла, виробничих приміщень) тощо.
Правильна відповідь – А.
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Національна економіка.
Завдання скеровано на оцінювання знання економічних термінів.
Виробнича інфраструктура (1) – сукупність підприємств, які допомагають основному виробництву у виготовленні продукції. Ідеться про склади, під’їзні шляхи, мережі електро- й газопостачання (В). Форми просторової організації (2) – промисловий пункт, центр, район, агломерація. Шамраївський цукровий завод – єдине промислове підприємство в с. Руда Сквирського району на Київщині (А). Форми суспільної організації (3) – спеціалізація, кооперування, концентрація, комбінування. Про спеціалізацію ідеться у варіанті відповіді Б: завод спеціалізується на виробництві цукру-піску, відходи реалізує фермерським господарствам. Чинник розміщення виробництва (4) – сировинний: на цукровому заводі переробляють цукрові буряки, вирощені переважно в господарствах Сквирського району (Д).
Правильна відповідь – 1В 2А 3Б 4Д.
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Суспільна й просторова організація господарства.
Завдання скеровано на оцінювання знання просторової організації виробництва й особливостей сільськогосподарської спеціалізації приміської зони.
Овочівництво є основним виробництвом фермерських господарств поблизу міст. Якщо місто – курорт на базі мінеральних вод, то на лікування і відпочинок люди приїжджатимуть незалежно від сезону, тобто протягом усього року. Тому фермер зможе продавати овочі, зокрема й заморожені, цілорічно. Збільшення кількості охочих оздоровитися стимулюватиме зростання попиту на екологічно чисту продукцію, яку завжди продають за вищими цінами, бо її якість вища.
Правильна відповідь – 2 3 5.
ТЕМА: Національна економіка та світове господарство. Національна економіка.
Завдання скеровано на перевірку знання сучасних тенденцій розвитку національної економіки України, уміння визначити напрямки подолання економічних проблем.
Вирощування сільськогосподарських культур, зокрема й технічних, має сезонний характер виробництва.
Перероблення нафти утруднене значною залежністю від імпорту сировини.
Будівництво житла (квартир) залежить від купівельної спроможності населення.
Виробництво високотехнологічного промислового обладнання сповільнене через недостатній розвиток інноваційної інфраструктури (технопарків).
Правильна відповідь: 1Г, 2Б, 3В, 4Д.