Розділ: Україна і світове господарство
Тема: Форми суспільної організації виробництва
Кількість завдань: 17
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Форми суспільної організації виробництва. Виробництво машин й устаткування. Хімічне виробництво.
Завдання націлено на оцінювання знання основних форм суспільної організації виробництва, центрів виробництва мінеральних добрив і тракторів.
У завданні йдеться про те, що в Полтаві працює фірма, яка закуповує для фермерів засоби праці. Харків – центр тракторобудування, тому тут можна купувати трактори й комплектувальні до них. У Черкасах ВАТ «Азот» виготовляє азотні добрива, а фосфатні добрива виробляють у Сумах.
Правильна відповідь – 2 4 5.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Вторинний сектор господарства. Металургійне виробництво: кольорова металургія.
Завдання скеровано на оцінювання знання особливостей сучасного розвитку кольорової металургії в Україні.
У завданні йдеться про поєднання (комбінування) основного титаномагнієвого виробництва з виробництвом іншої продукції. Отже, перероблення сировини відбувається комплексно, що зменшує собівартість основної продукції.
Правильна відповідь – А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Вторинний сектор господарства. Виробництво машин й устаткування. Форми суспільної організації виробництва.
Завдання скеровано на оцінювання знання основних форм суспільної організації виробництва в машинобудівній галузі.
На схемі відображено виробничі зв’язки Приватного акціонерного товариства «АвтоКраз». Для виробництва вантажного автомобіля комплектувальні деталі постачають із різних підприємств. Таку форму суспільної організації виробництва називають кооперуванням.
Правильна відповідь – Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Суспільна й просторова організація господарства. Виробництво машин й устаткування.
Завдання скеровано на оцінювання поняття основних форм суспільної організації виробництва: спеціалізації, концентрації, кооперування і комбінування.
Якщо на одному підприємстві поєднують декілька технологічних процесів, тобто комбінують їх, то йдеться про комбінування. Таку форму виробництва застосовують із метою комплексного використання сировини, відходів і зменшення собівартості продукції, тобто її здешевлення.
Правильна відповідь – А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Національна економіка та світове господарство. Суспільна та просторова організація господарства.
Це завдання оцінює знання про особливості територіальної організації галузей промисловості в Україні.
У завданні зазначено певні галузі промисловості, до яких потрібно дібрати кількість цетрів на території України.
Варто почати з атомних електростанцій – знаємо, що діючих є чотири: Запорізька, Південноукраїнська, Хмельницька і Рівненська.
Літакобудування розвинуте у найбільших містах, оскільки орієнтується на наукових фахівців – Київ, Харків.
Нікелева промисловість зосереджена в одному центрі – Побузьке, і олійно-жирова повсюдно в зоні степу та південному лісостепу.
Правильна відповідь – 1Г 2Б 3Д 4А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Національна економіка та світове господарство. Форми просторової організації національної економіки. Чинники розміщення виробництва.
Тестове завдання оцінює знання основних форм організації праці на виробництві.
У тексті читаємо, що «Полтавський автоагрегатний завод» (ПААЗ) входить до групи підприємств «АвтоКрАЗ» і виробляє комплектуючі деталі для вантажних автомобілів, тобто між підприємствами відбувається кооперування. Обсяг комплектуючих (гальмівної апаратури) для вантажних автомобілів збільшився на 8,5 %, а частка кінцевої експортної продукції збільшилася на 3,6 %. Тут легко знайти правильну відповідь, бо лише в одному з варіантів йдеться про збільшення обсягів виробництва.
Правильна відповідь – А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Національна економіка та світове господарство. Форми суспільної організації виробництва.
Тестове завдання оцінює знання про форми організації виробництва, серед яких є спеціалізація, концентрація, комбінування і кооперування.
У цьому завданні йдеться про машинобудівну галузь, яка використовує багато деталей. Саме в машинобудуванні окремі підприємства мають подетальну спеціалізацію. Також зазначено, що для виробництва сучасних машин потрібні сотні або тисячі різноманітних деталей, тобто самостійно виготовити кінцеву продукцію підприємство не може. Тут важливі зв’язки з тими підприємствами, що постачають деталі, тобто кооперування. Кооперування – це тривалі взаємозв’язки між підприємствами, метою яких є виготовлення спільної кінцевої продукції.
Правильна відповідь – А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Національна економіка та світове господарство. Форми суспільної організації виробництва. Сучасні тенденції розвитку світового господарства.
Завдання оцінює вміння встановлювати зв’язки між видом економічної діяльності і перспективним напрямом розвитку для України.
Відомо, що кооперування – це взаємозв’язки між підприємствами з метою виготовлення кінцевої продукції. Що складніша продукція, то ширші зв’язки. Серед наведених варіантів такою продукцією є літакобудування.
Біотехнології доцільно впроваджувати у вирощуванні овочів.
Транзит природного газу здійснюється газопроводами, тому слід модернізувати транспортну систему.
Залишається виробництво феронікелю, до якого аж ніяк не можна вибрати освоєння ресурсів шельфу, бо на шльфі не видобувають залізні і нікелеві руди, а ведеться видобуток нафти і газу. Тому комплексна переробка сировини для виробництва феронікелю буде правильним напрямом розвитку.
Правильна відповідь: 1А 2В 3Б 4Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Національна економіка та світове господарство. Суспільна та просторова організація суспільства.
Тестове завдання оцінює вміння визначати сучасні тенденції в економічній діяльності країн світу.
Через те, що паливні корисні копалини (нафта, газ) вичерпуються на суходолі, зросла необхідність активного використання шельфу Світового океану для їх видобутку навіть в екстремальних умовах.
Спеціалізація країн на окремих стадіях виробничого ланцюга властива алюмінієвій промисловості, оскільки країни, які мають великі запаси бокситів (Австралія, Ямайка, Гвінея), не завжди є найбільшими експортерами чистого алюмінію (Китай, Канада, Росія, США).
У сільському господарстві може бути порушена зональність виробництва через економічні чинники: навколо великих міст формується спеціалізація, орієнтована на споживача (теплиці, квітникарство, свинарство, птахівництво).
Густозаселені промислові райони часто використовують електроенергію, вироблену на АЕС, оскільки інші електростанції в цьому регіоні будувати недоцільно.
Правильна відповідь: 1Б 2Д 3А 4В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Національна економіка та світове господарство. Форми суспільної організації виробництва. Чинники розміщення виробництва.
Тестове завдання оцінює знання чинників розміщення підприємств машинобудування та основних форм просторової організації економіки.
Для більшості виробництв машинобудівної галузі характерні кооперування та спеціалізація.
Кооперування – це стійкі взаємозв’язки між підприємствами, які спільно виготовляють кінцеву продукцію. Що складніше виробництво, то зв’язки різноманітніші.
Спеціалізація – це зосередження діяльності підприємств на випуску певних видів продукції, звуження профілю підприємства.
Якщо в обласному центрі є велике підприємство з виготовлення тракторів, то на невеликих вузькоспеціалізованих підприємствах у районних центрах доцільним та економічно обгрунтованим буде виготовлення деталей та вузлів для складання тракторів.
Паливно-мастильні матеріали та виробництво чавуну орієнтуються на сировину, а про неї нічого не сказано. Шини виготовляють з ґуми та інших матеріалів хімічної галузі.
Правильна відповідь – Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Національна економіка.
Завдання скеровано на оцінювання знання економічних термінів.
Виробнича інфраструктура (1) – сукупність підприємств, які допомагають основному виробництву у виготовленні продукції. Ідеться про склади, під’їзні шляхи, мережі електро- й газопостачання (В). Форми просторової організації (2) – промисловий пункт, центр, район, агломерація. Шамраївський цукровий завод – єдине промислове підприємство в с. Руда Сквирського району на Київщині (А). Форми суспільної організації (3) – спеціалізація, кооперування, концентрація, комбінування. Про спеціалізацію ідеться у варіанті відповіді Б: завод спеціалізується на виробництві цукру-піску, відходи реалізує фермерським господарствам. Чинник розміщення виробництва (4) – сировинний: на цукровому заводі переробляють цукрові буряки, вирощені переважно в господарствах Сквирського району (Д).
Правильна відповідь – 1В 2А 3Б 4Д.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Форми суспільної організації виробництва.
Завдання скеровано на оцінювання знання поняття «реіндустріалізація» і розуміння її проявів у виробництві.
Реіндустріалізація – це перехід від індустріального етапу промислового виробництва до новітнього технологічного етапу, який базується на впровадженні прогресивних методів господарювання, створенні технопарків, використанні біотехнологій, ІТ-технологій, нових джерел енергії, нових матеріалів. Такий якісний стрибок описано у варіанті відповіді Б: перетворення Рейн-Рурського регіону на зону технопарків і високотехнологічних виробництв.
Правильна відповідь – Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Суспільна й просторова організація господарства.
Завдання скеровано на оцінювання знання територіальних відмінностей господарського розвитку регіонів України.
Зона відчуження Чорнобильської атомної електростанції (ЧАЕС) пролягає на півночі України (А), тому тут можна впроваджувати відновлювану енергетику. У Карпатському регіоні (Д) варто запозичити досвід й інвестиції Польщі й Австрії в розвитку гірсько-лижних і термальних курортів. На сході України (В) слід відновити будівлі в непривабливих частинах промислових міст (джентрифікація), як це роблять у США й Великій Британії. Південь України (Г) має сприятливі умови для вирощування твердих сортів пшениці, рису й винограду.
Правильна відповідь – 1А 2Д 3В 4Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Суспільна й просторова організація господарства.
Завдання скеровано на оцінювання знання просторової організації виробництва й особливостей сільськогосподарської спеціалізації приміської зони.
Овочівництво є основним виробництвом фермерських господарств поблизу міст. Якщо місто – курорт на базі мінеральних вод, то на лікування і відпочинок люди приїжджатимуть незалежно від сезону, тобто протягом усього року. Тому фермер зможе продавати овочі, зокрема й заморожені, цілорічно. Збільшення кількості охочих оздоровитися стимулюватиме зростання попиту на екологічно чисту продукцію, яку завжди продають за вищими цінами, бо її якість вища.
Правильна відповідь – 2 3 5.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Національна економіка та світове господарство. Форми суспільної організації виробництва.
Тестове завдання оцінює ваше розуміння основних форм суспільної організації виробництва та їх впливу на продуктивність праці, вартість продукції та довкілля.
У завданні сказано, що при видобуванні вугілля його відходи можна використати для вилучення германію та інших цінних речовин.
Отже, сировину можна переробляти комплексно, що позитивно вплине на природу та розширить спеціалізацію підприємства.
Це не є прикладом переходу до постіндустріального розвитку, оскільки постіндустріальний розвиток пов’язаний із третинним сектором (сфера послуг).
Правильна відповідь – А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Загальні суспільно-географічні закономірності світу. Глобальна економіка.
Завдання скеровано на перевірку розуміння понять інтеграція і глобальні ланцюги доданої вартості. Інтеграція – це процес взаємозближення й утворення взаємозв’язків між країнами, розподілу праці між ними. Глобальні ланцюги доданої вартості – це послідовність усіх виробничих стадій, виконуваних у різних країнах на різних підприємствах, що об’єднані в скоординовану мережу, у результаті яких виробляють додану вартість. Тобто потрібно вибрати ті варіанти відповідей, у яких ідеться про взаємозв’язок національних підприємств з іноземними компаніями. Це:
- виробництво металопрокату в Кривому Розі для машинобудівних заводів Бельгії;
- перемикачів у Переяславі для автомобілів у Словаччині;
- феронікелю в Побузькому для виготовлення деталей автомобілів у Таїланді.
В інших відповідях ідеться про експорт вже готової продукції.
Правильна відповідь: 2; 3; 5.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Україна і світове господарство: форми суспільної організації виробництв транспортного машинобудування.
Завдання скеровано на оцінювання знання основних форм суспільної організації виробництва, характерних для транспортного машинобудування.
На одному підприємстві неможливо виробляти велику кількість складників із різних матеріалів фахівцями різного профілю. Тому для вироблення автомобіля необхідні деталі, які виготовляють кілька десятків чи навіть сотень спеціалізованих підприємств. Тож основною формою суспільної організації виробництва таких підприємств є спеціалізація.
Комбінуванням називають таку форму суспільної організації виробництва, за якої на одному підприємстві зосереджують виробництва різних видів продукції.
Агломерування – це процес утворення тісних економічних зв’язків між підприємствами на основі спільної інфраструктури в межах міської агломерації.
Концентрація – це зосередження виробництва на великих підприємствах. Наслідком виробничої концентрації є формування гігантських підприємств із великою територією і десятками тисяч працівників.
Правильна відповідь: А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на