Розділ: Загальна географія
Тема: Способи зображення Землі. Географічна карта
Кількість завдань: 38
ТЕМА: Земля на плані й карті. Способи зображення Землі.
Завдання скеровано на перевірку знання видів картографічних проекцій.
На рисунку зображено Північну півкулю, тому південних материків на цій проекції бути не може. Південним материком з-поміж наведених є Австралія.
Правильна відповідь – Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Гідросфера. Світовий океан і його частини.
Завдання скеровано на оцінювання знання географічної карти, основних об’єктів у Світовому океані. Гринвіцький меридіан пролягає на захід від території, зображеній на фрагменті карти, тому для правильного розв’язання завдання потрібно вибрати з-поміж наведених найближчі до нього об’єкти – Аравійське море, острів Шрі-Ланку, Бенгальську затоку й півострів Малакка.
Правильна відповідь – 1Г 2В 3Б 4А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Земля на плані й карті. Географічна карта.
Завдання скеровано на оцінювання знання розташування великих об’єктів на карті.
Острів Гаїті – складник Великих Антильських островів – лежить у Центральній Америці. Найвіддаленішою точкою є Маніла – столиця Філіппін, що в Південно-Східній Азії.
Правильна відповідь – Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Способи зображення Землі. Географічна карта.
Завдання скеровано на перевірку знання умовних знаків.
Значковим способом позначають на карті тварин. Басейни залягання корисних копалин – способом ареалів. Природні зони позначають кольорами (спосіб якісного фону). Ступінь забруднення в межах держави – картограмою.
Правильна відповідь – 1В 2Г 3Д 4А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Земля на плані й карті. Способи зображення Землі. Географічні карти, їхні елементи.
Завдання скеровано на оцінювання знань про особливості створення географічної карти і її ознак.
Під час складання географічної карти виникає проблема переходу від сферичної поверхні Землі до площини. Навіть якщо розрізати глобус на смужки, будуть помітні розриви, не заповнені зображенням поверхні Землі. На карті таких розривів немає, їх заповнено розтягненим зображенням. У цих місцях відбуваються викривлення чи спотворення. Найбільші спотворення на краях карти, біля полюсів, а найменші – поблизу екватора.
Правильна відповідь – А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Топографічні карти.
Тестове завдання оцінює уміння читати топографічну карту.
Щоб визначити ділянку, де збиратиметься тала вода, потрібно розглянути горизонталі – лінії, що з’єднують на карті точки з однаковою абсолютною висотою. Наступний крок – знайти замкнені лінії. Визначити форму рельєфу (горб чи западина) найзручніше за напрямком бергштрихів.
Додатково можна врахувати цифри, що позначають абсолютну висоту місцевості: цифри спрямовують у бік підвищення схилу.
Правильна відповідь – В
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Земля на плані й карті. Способи зображення Землі.
Завдання використовують для оцінювання знань про способи зображення кулястої поверхні Землі.
Проаналізувавши розташування основних ліній (екватор, Північний тропік) на проєкції карти, можна дійти висновку, що на ній зображено Північну півкулю Землі. Океан, акваторія якого повністю лежить у Північній півкулі – Північний Льодовитий. Усі інші океани простягаються в обох півкулях відносно екватора.
Правильна відповідь – Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Географічний простір України. Україна на політичній карті Європи і світу. Політична карта світу. Державний лад: форми правління та адміністративно-територіальний устрій.
Тестове завдання оцінює знання типізації країн світу за формою правління і адміністративно-територіальним устроєм.
Виділяють республіканську форму правління, за якої всі вищі органи влади обираються народом, монархічну – державна влада належить спадкоємному монархові.
За територіальним устроєм виділяють федерації – території, які розділені на окремі частини (штати, землі, області, республіки, краї), які мають певну самостійність. Конфедерація – політичний союз, кожний член якого зберігає незалежність, прикладом є Швейцарія.
Найбільша кількість держав на політичній карті – республіки.
Правильна відповідь – В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Топографічні карти. Визначення географічних і прямокутних координат.
Тестове завдання оцінює вміння визначати прямокутні координати на топографічній карті.
За прямокутними координатами можна з високою точністю визначити відстань об’єкта від екватора (координата Х). Це роблять за допомогою прямокутної (кілометрової) сітки, що є перетином ліній через ціле число кілометрів. У нашому завданні 1 км – кілометрова сітка.
Горизонтальні лінії кілометрової сітки креслять паралельно до екватору. Тому числа біля них означають відстань у кілометрах від екватору.
Курган Високий розташований на лінії, позначеній числом 56. До цього числа потрібно дописати дві цифри. Ці цифри на карті позначено меншим шрифтом біля ліній кілометрової сітки – 54. Прямокутна координата Х – 5456, що означає відстань від екватору до кургану Високий у кілометрах.
У метрах це буде 5456000м. Але в завданні потрібно визначити відстань у кілометрах – 5456 км.
Правильна відповідь – 5456.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА:Топографічна карта та робота з нею. Топографічна карта та її елементи.
Тестове завдання оцінює вміння працювати з топографічною картою та знання її основних елементів.
Одним з елементів топографічної карти є прямокутна або кілометрова сітка. Це сітка квадратів, утворена горизонтальними та вертикальними лініями, що їх проведено через ціле число кілометрів (однокілометрова, двокілометрова).
У завданні подано 1-кілометрову сітку. Горизонтальні лінії кілометрової сітки креслять паралельно екватору. Вертикальні лінії проводять від нульового меридіана. Цифрові позначення ліній кілометрової сітки містяться біля рамок карти. Для позначення квадрата, у якому розташований потрібний нам об’єкт, використовують двозначні числа, зазначені біля південної горизонтальної (над лінією) та західної вертикальної ліній. За цими числами можемо визначити квадрат, у якому росте поодиноке дерево західніше фруктового саду.
Спочатку зазначаємо горизонтальне позначення цього квадрата – 55, а потім – значення вертикальне – 19. Отже, поодиноке дерево позначено в квадраті 5519.
Правильна відповідь – 5519.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Топографічні карти. Визначення географічних і прямокутних координат.
Мета використання цього завдання полягає в оцінюванні вміння визначати прямокутні координати на топографічній карті.
За прямокутними координатами можна з високою точністю визначити відстань об’єкта від екватора (координата Х). На карту нанесено прямокутну (кілометрову) сітку, лінії якої перетинаються через ціле число кілометрів. Наприклад, у цьому завданні – через 1 км. Горизонтальні лінії кілометрової сітки накреслено паралельно екватору. Числа на карті біля них означають відстань від нього в кілометрах. Джерело Холодок лежить на лінії, позначеній числом 84. До цього числа потрібно дописати дві цифри. Їх на карті праворуч унизу зазначено дрібнішим шрифтом біля ліній кілометрової сітки – 53. Прямокутна координата Х – 5384 – відповідає відстані від екватора до джерела Холодок у кілометрах.
Правильна відповідь – 5384.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Топографічна карта й робота з нею. Топографічна карта та її елементи.
Завдання скеровано на перевірку знання основних елементів топографічної карти й уміння користуватися нею.
Одним із елементів топографічної карти є прямокутна або кілометрова сітка. Це сітка з квадратними комірками, утворена горизонтальними й вертикальними лініями, проведеними через ціле число кілометрів (через 1 км – кілометрова, через 2 км – двокілометрова тощо). У цьому завданні наведено однокілометрову сітку. Горизонтальні лінії кілометрової сітки накреслено паралельно екватору. Вертикальні лінії проведено від нульового меридіана. Цифрові позначення цих ліній указано біля рамок карти. Для позначення квадрата, у якому лежить об’єкт, використовують двозначні числа, указані біля південної горизонтальної (над лінією) і західної вертикальної ліній. За цими числами можна розпізнати квадрат, у якому позначено перехрестя доріг на східному схилі Тарасового кургану. Горизонтальне позначення цього квадрата – 83, вертикальне – 72. Отже, перехрестя доріг позначено в квадраті 8372.
Правильна відповідь – 8372.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Топографічні карти. Визначення географічних і прямокутних координат.
Завдання скеровано на оцінювання вміння визначати прямокутні координати на топографічній карті.
За прямокутними координатами можна з високою точністю визначити відстань об’єкта від екватора (координата Х). Це роблять за допомогою прямокутної (кілометрової) сітки. Її утворено системою ліній, паралельних зображенню осьового меридіана зони (вертикальні лінії сітки) і перпендикулярних до нього (горизонтальні лінії сітки). Відстані між сусідніми лініями координатної сітки залежать від масштабу карти й у цьому завданні становлять 1 км. Горизонтальні лінії кілометрової сітки креслять паралельно екватору. Числа біля горизонтальних ліній означають відстань у кілометрах від екватора. Південний берег озера Білого лежить на лінії, позначеній числом 83. До цього числа потрібно дописати дві цифри. Ці цифри на карті позначено меншим шрифтом біля ліній кілометрової сітки – 53. Прямокутна координата Х – 5383, що становить відстань від екватора до південного берега озера Білого в кілометрах
Правильна відповідь – 5383.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Топографічна карта й робота з нею. Топографічна карта і її елементи.
Завдання скеровано на оцінювання вміння працювати з топографічною картою і знання її основних елементів.
Одним з елементів топографічної карти є прямокутна або кілометрова сітка. Її утворено системою ліній, паралельних зображенню осьового меридіана зони (вертикальні лінії сітки) і перпендикулярних до нього (горизонтальні лінії сітки). Відстані між сусідніми лініями координатної сітки залежать від масштабу карти й у цьому завданні становлять 1 км. Цифрові позначення ліній кілометрової сітки містяться біля рамок карти. Для позначення квадрата, у якому розташовано об’єкт, використовують двозначні числа, зазначені біля південної горизонтальної (над лінією) і західної вертикальної ліній. За цими числами можна визначити квадрат, у якому позначено Тарасів курган. Горизонтальне позначення цього квадрата – 83, а вертикальне – 72. Отже, Тарасів курган позначено в квадраті 8372.
Правильна відповідь – 8372.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Земля на плані і карті. Способи зображення Землі. Абсолютна і відносна висота місцевості, їх визначення за допомогою горизонталей .
Завдання перевіряє ваше вміння визначати абсолютну висоту місцевості за допомогою горизонталей чи позначки.
Абсолютна висота – це висота місцевості чи об’єкта над рівнем моря.
Відомо, що рельєф на плані місцевості позначають горизонталями.
Горизонталі – це лінії, які сполучають точки з однаковою абсолютною висотою. Їх проводять через певну відстань. У наведеному завданні зазначено, що суцільні горизонталі проведено через 10 м. Проте відмітку абсолютної висоти (у м) можуть надписувати числом, тоді горизонталі не потрібно використовувати. Відшукаємо на карті найбільше значення числа – це 146 м, яке знаходиться на кургані Високому. Це і буде максимальна абсолютна висота точки на цій топографічній карті.
Правильна відповідь – 146.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Земля на плані і карті. Способи зображення Землі. Абсолютна і відносна висота місцевості, їх визначення за допомогою горизонталей .
Завдання перевіряє вміння визначати відносну висоту місцевості.
Відносна висота місцевості – це перевищення однієї точки над іншою, тобто різниця між двома абсолютними висотами.
Щоб визначити відносну висоту, треба мати значення абсолютної висоти двох об’єктів – абсолютної висоти кургану Високого і урізу води озера Ясного (у метрах).
Висота кургану Високого - 146 м (ми визначили її, виконуючи завдання № 43 цього ж варіанта тесту), уріз води оз. Ясного – 121м. Відносна висота: 146 – 121=25 (м)
Правильна відповідь – 25.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Топографічні карти. Визначення географічних і прямокутних координат.
Тестове завдання оцінює вміння визначати прямокутні координати на топографічній карті.
За прямокутними координатами можна з високою точністю визначити відстань об’єкта від екватора (координата Х). Це роблять за допомогою прямокутної (кілометрової) сітки, що являє собою перетин ліній через ціле число кілометрів.
У нашому завданні 1 км – кілометрова сітка. Горизонтальні лінії кілометрової сітки креслять паралельно екватору. Тому числа біля них означають відстань у кілометрах від екватора.
Курган Лисий розташований на лінії, позначеній числом 57. До цього числа потрібно дописати дві цифри. Ці цифри на карті позначено меншим шрифтом біля ліній кілометрової сітки – 54.
Прямокутна координата Х – 5457, що означає відстань від екватора до кургану Лисого в кілометрах. У метрах це буде 5457000 м. Але в завданні потрібно визначити відстань у кілометрах, тому нулі не беремо до уваги – 5457 км.
Правильна відповідь – 5457.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Топографічна карта та робота з нею. Топографічна карта та її елементи.
Тестове завдання оцінює вміння працювати з топографічною картою та знання її основних елементів.
Одним з елементів топографічної карти є прямокутна або кілометрова сітка. Це сітка квадратів, утворена горизонтальними та вертикальними лініями, що їх проведено через ціле число кілометрів (1км – кілометрова, 2км – кілометрова).
У завданні подано 1-кілометрову сітку. Горизонтальні лінії кілометрової сітки креслять паралельно екватору. Вертикальні лінії проводять від нульового меридіана. Цифрові позначення ліній кілометрової сітки містяться біля рамок карти. Для позначення квадрата, в якому розташований потрібний нам об’єкт, використовують двозначні числа, зазначені біля південної горизонтальної (над лінією) та західної вертикальної ліній.
За цими числами можемо визначити квадрат, у якому лежить озеро Ясне. Спочатку зазначаємо горизонтальне позначення даного квадрата - 54, а потім – значення вертикальне – 19.
Отже, озеро Ясне позначено у квадраті 5419.
Правильна відповідь – 5419.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Географічна карта й робота з нею.
Завдання скеровано на перевірку вміння користуватися картосхемами й визначати місцеположення України на карті світу.
Україна – найбільша держава Європи, простягається на материку Євразія. Євразія – це найбільший за площею материк, на поданій картосхемі його позначено буквою Б.
Правильна відповідь – Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Земля на плані й карті. Масштаб і його види.
Завдання скеровано на перевірку вміння визначати відстані та протяжність за допомогою масштабу.
Щоб визначити відстань чи протяжність на місцевості, треба довжину заданого відрізку помножити на масштаб. Масштаб топографічної карти – 1 : 25 000, в іменованому масштабі – в 1 см 25 000 см. Переведемо сантиметри в метри: в 1 см 250 метрів. У завданні зазначено, що довжина відрізку річки Смотрич, виміряна курвіметром, становить 15 см. Отже, помноживши 15 на 250, дістанемо довжину 3 750 м.
Правильна відповідь: 3750.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Топографічні карти. Визначення географічних і прямокутних координат.
Завдання скеровано на перевірку вміння визначати прямокутні координати на топографічній карті.
За прямокутними координатами можна з високою точністю визначити відстань об’єкта від екватора (координата X). Це роблять за допомогою прямокутної (кілометрової) сітки, що є перетином ліній через ціле число кілометрів.
У завданні йдеться про однокілометрову сітку. Горизонтальні лінії кілометрової сітки креслять паралельно екватору. Тому числа біля них означають відстань у кілометрах від екватора.
В’їзд у село Устя розташований на лінії, позначеній числом 82. До цього числа потрібно дописати дві цифри. Ці цифри на карті позначено меншим шрифтом біля ліній кілометрової сітки – 53 (надпис внизу). Прямокутна координата Х – 5382, що означає відстань від екватора до в’їзду в село Устя у кілометрах. Тобто ця відстань становить 5 382 000 м або 5 382 км.
Правильна відповідь: 5382.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Топографічна карта й робота з нею. Топографічна карта та її елементи.
Завдання скеровано на перевірку знання основних елементів топографічної карти й уміння використовувати її.
Одним з елементів топографічної карти є прямокутна або кілометрова сітка. Це сітка квадратів, утворена горизонтальними й вертикальними лініями, проведеними через ціле число кілометрів (1 км – кілометрова, 2 км –двокілометрова). У завданні подано однокілометрову сітку. Горизонтальні лінії кілометрової сітки креслять паралельно екватору. Вертикальні лінії проводять від нульового меридіана. Цифрові позначення ліній кілометрової сітки містяться біля рамок карти. Для позначення квадрата, у якому розташований об’єкт, використовують двозначні числа, зазначені біля південної горизонтальної (над лінією) і східної вертикальної ліній. За цими числами можемо визначити квадрат, у якому лежить озеро Біле. Спочатку потрібно записати горизонтальне позначення цього квадрата – 84, а потім – вертикальне – 72. Отже, озеро Ясне позначено у квадраті 8472.
Правильна відповідь: 8472.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Географічна карта й робота з нею.
Завдання скеровано на перевірку знання географічної карти.
На географічній карті світу виокремлюють шість материків і шість частин світу. На картосхемі зображено частини світу, тому що материк Євразія розділений на дві частини світу: Європу (1) й Азію (2) , а материки Північна й Південна Америка об’єднані в одну частину світу – Америку (4).
Правильна відповідь – А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Географічна карта й робота з нею.
Завдання скеровано на перевірку знання географічної карти.
Світовий океан єдиний. Проте на географічній карті Світовий океан розділений на частини – Тихий, Атлантичний, Індійський і Північний Льодовитий океани. Межами між ними є материки.
Правильна відповідь – А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Географічна карта й робота з нею.
Завдання скеровано на перевірку знання географічної карти.
В усіх чотирьох півкулях лежить Африка, яку майже посередині перетинає екватор, а на заході – нульовий меридіан. Чотири океани омивають найбільший материк Євразію. Материком, де всі точки мають південну широту й східну довготу, є Австралія, яка повністю лежить у південній і східній півкулях. Місцеположення південного й магнітного полюсів – Антарктида.
Правильна відповідь: 1А; 2Б; 3В; 4Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Земля на плані й карті. Масштаб і його види.
Завдання скеровано на перевірку вміння визначати відстані й протяжність за допомогою масштабу.
Щоб визначити відстань чи протяжність на місцевості, треба довжину заданого відрізку помножити на масштаб. Масштаб топографічної карти, поданої в завданні, – 1:20 000, в іменованому масштабі – в 1 см 20 000 см. Тобто в 1 см 200 м. У завданні зазначено, що довжина берегової лінії озера Глибокого, виміряна курвіметром, становить 4,5 см. Помноживши 4,5 на 200, дістанемо 900 м.
Правильна відповідь: 900.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Топографічні карти. Визначення географічних і прямокутних координат.
Завдання скеровано на перевірку вміння визначати прямокутні координати на топографічній карті.
За прямокутними координатами можна з високою точністю визначити відстань об’єкта від екватора (координата Х). Це роблять за допомогою прямокутної (кілометрової) сітки, що є перетином ліній через ціле число кілометрів. У цьому завданні однокілометрова сітка. Горизонтальні лінії кілометрової сітки креслять паралельно екватору. Тому числа біля них означають відстань у кілометрах від екватора. Північний берег озера Ясного розташований на лінії, позначеній числом 56. До цього числа потрібно дописати дві цифри. Ці цифри на карті позначено меншим шрифтом біля ліній кілометрової сітки – 54 (надпис внизу). Прямокутна координата Х – 5456, що означає відстань від екватора північного берега озера Ясного в кілометрах.
Правильна відповідь – 5456.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Топографічна карта й робота з нею. Топографічна карта та її елементи.
Завдання скеровано на перевірку знання основних елементів топографічної карти й уміння працювати з нею.
Одним з елементів топографічної карти є прямокутна або кілометрова сітка. Це сітка квадратів, утворена горизонтальними й вертикальними лініями, проведеними через ціле число кілометрів (1км-кілометрова, 2км-кілометрова).
У завданні подано однокілометрову сітку. Горизонтальні лінії кілометрової сітки креслять паралельно екватору. Вертикальні лінії проводять від нульового меридіана. Цифрові позначення ліній кілометрової сітки містяться біля рамок карти.
Для позначення квадрата, у якому розташований об’єкт, використовують двозначні числа, зазначені біля південної горизонтальної (над лінією) і східної вертикальної ліній. За цими числами можна визначити квадрат, у якому лежить перехрестя автомобільних доріг. Спочатку записують горизонтальне позначення цього квадрата – 55, а потім вертикальне – 19. Отже, перехрестя доріг позначено у квадраті 5519.
Правильна відповідь: 5519.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Способи зображення Землі: абсолютна і відносна висота точок на місцевості.
Завдання скеровано на перевірку вміння визначати відносну висоту точки на місцевості за топографічною картою.
Відносна висота показує, на скільки одна точка земної поверхні перевищує іншу. Тобто відносна висота дорівнює різниці абсолютних висот цих точок.
Абсолютна висота – це перевищення точки земної поверхні над рівнем Світового океану. На топографічній карті абсолютну висоту позначено горизонталями й точками з відповідними числовими показниками.
Відшукаємо гору Південну й уріз води в озері Чарівному. Абсолютна висота гори Південної становить 136,5 м, урізу води в озері Чарівному – 101,5 м.
Обчислюємо відносну висоту як різницю абсолютних висот:
136,5 – 101, 5 = 35 м.
Правильна відповідь: 35.
translator
- Afrikaans
- Albanian - shqipe
- Arabic - العربية
- Armenian - Հայերէն
- Azerbaijani - azərbaycanca
- Basque - euskara
- Belarusian - беларуская
- Bengali - বাংলা
- Bulgarian - български
- Catalan - català
- Chinese - 中文(简体中文)
- Chinese - 中文 (繁體中文)
- Croatian - hrvatski
- Czech - čeština
- Danish - dansk
- Dutch - Nederlands
- English
- Esperanto - esperanto
- Estonian - eesti
- Filipino
- Finnish - suomi
- French - français
- Galician - galego
- Georgian - ქართული
- German - Deutsch
- Greek - Ελληνικά
- Gujarati - ગુજરાતી
- Haitian Creole - kreyòl ayisyen
- Hebrew - עברית
- Hindi - हिन्दी
- Hungarian - magyar
- Icelandic - íslenska
- Indonesian - Bahasa Indonesia
- Irish - Gaeilge
- Italian - italiano
- Japanese - 日本語
- Kannada - ಕನ್ನಡ
- Korean - 한국어
- Latin - Lingua Latina
- Latvian - latviešu
- Lithuanian - lietuvių
- Macedonian - македонски
- Malay - Bahasa Melayu
- Maltese - Malti
- Norwegian - norsk
- Persian - فارسی
- Polish - polski
- Portuguese - português
- Romanian - română
- Russian - русский
- Serbian - Српски
- Slovak - slovenčina
- Slovenian - slovenščina
- Spanish - español
- Swahili - Kiswahili
- Swedish - svenska
- Tamil - தமிழ்
- Telugu - తెలుగు
- Thai - ไทย
- Turkish - Türkçe
- Ukrainian - українська
- Urdu - اردو
- Vietnamese - Tiếng Việt
- Welsh - Cymraeg
- Yiddish - יידיש
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
Завдання скеровано на перевірку вміння визначати відстані на місцевості за топографічною картою, використовуючи числовий масштаб.
На фрагменті топографічної карти відстань, яку має пройти працівник від місця роботи на молокозаводі у Вербовому до свого будинку на лівому березі річки Верхня, становить 6 сантиметрів.
Множимо це число на величину масштабу. Масштаб цієї топографічної карти 1:20 000. Тобто сантиметру на карті відповідають 200 метрів на місцевості.
Обчислімо цю відстань на місцевості:
6 ∙ 200 м = 1200 м.
Правильна відповідь: 1200.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
- Afrikaans
- Albanian - shqipe
- Arabic - العربية
- Armenian - Հայերէն
- Azerbaijani - azərbaycanca
- Basque - euskara
- Belarusian - беларуская
- Bengali - বাংলা
- Bulgarian - български
- Catalan - català
- Chinese - 中文(简体中文)
- Chinese - 中文 (繁體中文)
- Croatian - hrvatski
- Czech - čeština
- Danish - dansk
- Dutch - Nederlands
- English
- Esperanto - esperanto
- Estonian - eesti
- Filipino
- Finnish - suomi
- French - français
- Galician - galego
- Georgian - ქართული
- German - Deutsch
- Greek - Ελληνικά
- Gujarati - ગુજરાતી
- Haitian Creole - kreyòl ayisyen
- Hebrew - עברית
- Hindi - हिन्दी
- Hungarian - magyar
- Icelandic - íslenska
- Indonesian - Bahasa Indonesia
- Irish - Gaeilge
- Italian - italiano
- Japanese - 日本語
- Kannada - ಕನ್ನಡ
- Korean - 한국어
- Latin - Lingua Latina
- Latvian - latviešu
- Lithuanian - lietuvių
- Macedonian - македонски
- Malay - Bahasa Melayu
- Maltese - Malti
- Norwegian - norsk
- Persian - فارسی
- Polish - polski
- Portuguese - português
- Romanian - română
- Russian - русский
- Serbian - Српски
- Slovak - slovenčina
- Slovenian - slovenščina
- Spanish - español
- Swahili - Kiswahili
- Swedish - svenska
- Tamil - தமிழ்
- Telugu - తెలుగు
- Thai - ไทย
- Turkish - Türkçe
- Ukrainian - українська
- Urdu - اردو
- Vietnamese - Tiếng Việt
- Welsh - Cymraeg
- Yiddish - יידיש
- Afrikaans
- Albanian - shqipe
- Arabic - العربية
- Armenian - Հայերէն
- Azerbaijani - azərbaycanca
- Basque - euskara
- Belarusian - беларуская
- Bengali - বাংলা
- Bulgarian - български
- Catalan - català
- Chinese - 中文(简体中文)
- Chinese - 中文 (繁體中文)
- Croatian - hrvatski
- Czech - čeština
- Danish - dansk
- Dutch - Nederlands
- English
- Esperanto - esperanto
- Estonian - eesti
- Filipino
- Finnish - suomi
- French - français
- Galician - galego
- Georgian - ქართული
- German - Deutsch
- Greek - Ελληνικά
- Gujarati - ગુજરાતી
- Haitian Creole - kreyòl ayisyen
- Hebrew - עברית
- Hindi - हिन्दी
- Hungarian - magyar
- Icelandic - íslenska
- Indonesian - Bahasa Indonesia
- Irish - Gaeilge
- Italian - italiano
- Japanese - 日本語
- Kannada - ಕನ್ನಡ
- Korean - 한국어
- Latin - Lingua Latina
- Latvian - latviešu
- Lithuanian - lietuvių
- Macedonian - македонски
- Malay - Bahasa Melayu
- Maltese - Malti
- Norwegian - norsk
- Persian - فارسی
- Polish - polski
- Portuguese - português
- Romanian - română
- Russian - русский
- Serbian - Српски
- Slovak - slovenčina
- Slovenian - slovenščina
- Spanish - español
- Swahili - Kiswahili
- Swedish - svenska
- Tamil - தமிழ்
- Telugu - తెలుగు
- Thai - ไทย
- Turkish - Türkçe
- Ukrainian - українська
- Urdu - اردو
- Vietnamese - Tiếng Việt
- Welsh - Cymraeg
- Yiddish - יידיש
- Afrikaans
- Albanian - shqipe
- Arabic - العربية
- Armenian - Հայերէն
- Azerbaijani - azərbaycanca
- Basque - euskara
- Belarusian - беларуская
- Bengali - বাংলা
- Bulgarian - български
- Catalan - català
- Chinese - 中文(简体中文)
- Chinese - 中文 (繁體中文)
- Croatian - hrvatski
- Czech - čeština
- Danish - dansk
- Dutch - Nederlands
- English
- Esperanto - esperanto
- Estonian - eesti
- Filipino
- Finnish - suomi
- French - français
- Galician - galego
- Georgian - ქართული
- German - Deutsch
- Greek - Ελληνικά
- Gujarati - ગુજરાતી
- Haitian Creole - kreyòl ayisyen
- Hebrew - עברית
- Hindi - हिन्दी
- Hungarian - magyar
- Icelandic - íslenska
- Indonesian - Bahasa Indonesia
- Irish - Gaeilge
- Italian - italiano
- Japanese - 日本語
- Kannada - ಕನ್ನಡ
- Korean - 한국어
- Latin - Lingua Latina
- Latvian - latviešu
- Lithuanian - lietuvių
- Macedonian - македонски
- Malay - Bahasa Melayu
- Maltese - Malti
- Norwegian - norsk
- Persian - فارسی
- Polish - polski
- Portuguese - português
- Romanian - română
- Russian - русский
- Serbian - Српски
- Slovak - slovenčina
- Slovenian - slovenščina
- Spanish - español
- Swahili - Kiswahili
- Swedish - svenska
- Tamil - தமிழ்
- Telugu - తెలుగు
- Thai - ไทย
- Turkish - Türkçe
- Ukrainian - українська
- Urdu - اردو
- Vietnamese - Tiếng Việt
- Welsh - Cymraeg
- Yiddish - יידיש
ТЕМА: Способи зображення Землі: топографічна карта, прямокутні координати.
Завдання скеровано на перевірку вміння визначати прямокутні координати певного об’єкта на топографічній карті.
Для визначення на топографічній карті положення точки за допомогою прямокутних координат на карту наносять кілометрову сітку.
Вона утворена системою ліній: паралельних осьовому меридіану зони (вертикальні лінії сітки – Y) і перпендикулярних до нього й паралельних до екватора (горизонтальні лінії сітки – Х). Ці лінії, проведені через ціле число кілометрів (1 км або 2 км), утворюють квадрати. Дві цифри на лініях є десятками та одиницями відстані в кілометрах до екватора та осьового меридіана.
Треба пригадати умовний знак залізничного мосту й знайти його на карті.
Квадрат, у якому він лежить, указуємо за цифровими значеннями його нижньої та лівої сторін. Це чотиризначне число – координата Х (нижня лінія) 44 і координата Y (зліва) – 52. Отже, залізничний міст через річку Верхня розташовано у квадраті 4452.
Правильна відповідь: 4452
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
Завдання скеровано на перевірку вміння досліджувати природні об’єкти і явища України, використовуючи топографічні карти.
Річка Верхня протікає низинною територією (максимальні абсолютні висоти точок на фрагменті топографічної карти не перевищують 200 м), швидкість її течії становить 20 см/с, на що вказує пояснювальний умовний знак – стрілка напрямку течії з цифровим позначенням швидкості.
На лівому березі, який можна визначити за напрямком течії річки, є непрохідні болота, позначені масштабним умовним знаком.
Озеро Чарівне та річка Верхня біля берегів заростають очеретом, на що вказують позамасштабні умовні знаки.
Правильні відповіді: 1, 3, 5.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Способи зображення Землі: абсолютна і відносна висота точок на місцевості
Завдання скеровано на перевірку вміння визначати відносну висоту точки на місцевості за топографічною картою.
Відносна висота показує, на скільки одна точка земної поверхні перевищує іншу. Тобто вона дорівнює різниці абсолютних висот цих точок.
Абсолютна висота – це перевищення точки земної поверхні над рівнем Світового океану. На топографічній карті абсолютну висоту позначено горизонталями й точками з відповідними числовими показниками.
Відшукаємо гору Тарасівку й уріз води в річці Смотрич. Абсолютна висота гори Тарасівки становить 212,3 м, урізу води в річці Смотрич – 123,3 м. Знаходимо відносну висоту шляхом віднімання абсолютних висот: 212,3 – 123,3 = 89 м.
Правильна відповідь: 89.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Способи зображення Землі: визначення відстаней між об’єктами на карті.
Завдання скеровано на перевірку вміння визначати відстані на місцевості за топографічною картою, використовуючи числовий масштаб.
На фрагменті топографічної карти довжина ділянки на річці Смотрич від порома до гирла становить 15 сантиметрів. Множимо це число на величину масштабу.
Масштаб топографічної карти 1 : 25 000. Тобто одному сантиметрові на карті відповідають 250 метрів на місцевості. Обчислімо цю відстань на місцевості: 15 ∙ 250 м = 3750 м.
Правильна відповідь: 3750.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Земля на плані й карті. Поняття про азимут.
Завдання скеровано на перевірку вміння визначати географічний азимут за топографічною картою.
Географічний азимут – це кут, відкладений за годинниковою стрілкою між північним напрямком географічного меридіана та напрямком на заданий об’єкт. Напрямок географічного меридіана – це бічна сторона рамки аркуша карти. Відлік починають від 0°.
Пригадаймо лінійний умовний знак дороги, знайдімо в’їзд до села Устя. Чітко південь – це 180°, але за умовою дорога відхиляється від південного напрямку на 9°. Віднімати чи додавати – маємо зорієнтуватися за картою. Оскільки дорога відхиляється на схід, то ми розуміємо: від 180° треба відняти 9°. Отримуємо азимут 171°.
Правильна відповідь: 171.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Способи зображення Землі: визначення відстаней між об’єктами на карті
Завдання скеровано на перевірку вміння визначати відстані на місцевості за топографічною картою, використовуючи числовий масштаб.
На фрагменті топографічної карти довжина відрізка дороги від школи в селі Стасове до ялинника становить 3,5 сантиметра. Множимо це число на величину масштабу. Масштаб цієї топографічної карти 1 : 20 000. Тобто сантиметрові на карті відповідають 200 метрів на місцевості. Обрахуємо цю відстань на місцевості: 3,5 ∙ 200 м = 700 м.
Правильна відповідь: 700.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Земля на плані й карті. Поняття про азимут.
Завдання скеровано на перевірку вміння визначати географічний азимут за топографічною картою.
Географічний азимут – це кут, відкладений за годинниковою стрілкою між північним напрямком географічного меридіана й напрямком на заданий об’єкт. Напрямок географічного меридіана – це бічна сторона рамки аркуша карти. Відлік починають від 0°.
Пригадаймо лінійний умовний знак ґрунтової дороги, знайдімо масштабний (або контурний) умовний знак, яким позначено ялинник (для пошуку також користуємося пояснювальними умовними знаками). Чітко південь – 0° або 360°, але за умовою ґрунтова дорога відхиляється від північного напрямку на 4°. Віднімати чи додавати – маємо зорієнтуватися за картою. Оскільки ґрунтова дорога відхиляється на захід, то ми розуміємо: від 360° треба відняти 4°. Отримуємо азимут 356°.
Правильна відповідь: 356.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Способи зображення Землі: абсолютна і відносна висота точок на місцевості.
Завдання скеровано на перевірку вміння визначати відносну висоту точки на місцевості за топографічною картою.
Відносна висота показує, на скільки одна точка земної поверхні перевищує іншу. Тобто вона дорівнює різниці абсолютних висот цих точок.
Абсолютна висота – це перевищення точки земної поверхні над рівнем Світового океану. На топографічній карті абсолютну висоту позначено горизонталями й точками з відповідними числовими показниками.
Відшукаймо пагорб Дідух й уріз води в озері Чарівному. Абсолютна висота пагорба Дідух становить 136,5 м, урізу води в озері Чарівному – 101,5 м. Знайдімо відносну висоту через віднімання абсолютних висот: 136,5 – 101,5 = 35 м.
Правильна відповідь: 35.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на