Розділ: Загальна географія
Тема: Клімат
Кількість завдань: 19
ТЕМА: Атмосфера. Карта кліматичних поясів.
Завдання скеровано на оцінювання знання основних кліматичних поясів, причини поділу їх на кліматичні області й характерні особливості кліматичних показників.
Помірний пояс займає найширшу смугу суходолу на материках Євразія і Північна Америка й має велику протяжність із заходу на схід. Тому в його межах кліматичні показники не можуть бути однаковими. Західна частина помірного поясу перебуває під впливом океану, де літо прохолодне, температури не надто низькі, зима не морозна. У цій області клімат морського типу. Чим далі на схід, тим літо тепліше, а зима холодніша. Це область помірно континентального клімату. Через віддаленість океани не впливають на клімат внутрішніх частин материків. Тож в області з континентальним типом клімату повітря дуже нагрівається влітку й сильно охолоджується взимку. Тому літо в ній спекотне, а зима морозна. Область мусонного клімату займає крайній схід материків і перебуває під дією мусонів. У ній суха холодна зима й вологе тепло літо.
Правильна відповідь – В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Третинний сектор. Туризм. Кліматичні пояси й типи клімату.
Завдання використовують для оцінювання вміння аналізувати кліматограму й свідомо вибирати період для відпочинку.
Аналізування показників, наведених на кліматограмі, дає змогу дійти висновку: дощовий сезон у цій місцевості триває від травня до жовтня, що не сприятиме комфортному відпочинку, у квітні ж – спека. Тож доцільно вибрати для відпочинку місяці з найменшою кількістю опадів і комфортними температурами: грудень, січень, лютий.
Правильна відповідь – А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Глобальні проблеми людства.
Завдання скеровано на перевірку знання умов утворення смогу.
Смог – завислі в повітрі частинки пилу, диму й туману, один із видів забруднення повітря у великих містах і промислових центрах. Якщо в атмосфері панує антициклон, то формується високий тиск, низхідні потоки повітря, слабкий вітер, що зумовлює малу ймовірність опадів. Смог за таких умов посилюється.
Правильна відповідь – 2 4 5.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Атмосфера. Клімат.
Завдання скеровано на оцінювання знання позначень на карті основних кліматичних показників.
Лінії, що сполучають на карті точки з однаковими температурами, називають ізотермами, з однаковим тиском – ізобарами, з однаковими глибинами водойм – ізобатами, з однаковою кількістю опадів – ізогієтами.
Правильна відповідь – Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Клімат.
Завдання скеровано на оцінювання вміння читати кліматограми.
На кліматограмі А відображено дуже малу кількість опадів – 27 мм і значну амплітуду коливань температури, що властиво тропічному пустельному клімату Північної півкулі. У субекваторіальному кліматі Південної півкулі виокремлюють два сезони: вологу зиму й сухе літо, які відображено на кліматограмі Г. У морському кліматі протягом року випадає достатньо опадів. У Північній півкулі зима волога й тепла, літо менш вологе, з вищими температурами (кліматограма Б). У Південній півкулі – навпаки: літо холодніше, а зима тепліша (кліматограма В).
Правильна відповідь – 1Б 2А 3Г 4В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Атмосфера. Погода, її елементи, мінливість. Клімат й основні кліматотвірні чинники.
Завдання скеровано на оцінювання знання основних ознак погоди й клімату, уміння виявляти відмінні риси між ними.
Погода – стан нижнього шару атмосфери в певний час і в певному місці. Основна ознака погоди – мінливість. Клімат – це багаторічний режим погоди, властивий для певної місцевості. У трьох варіантах (А, Б, В) наведено ознаки зміни погоди: похолодання і дощі, заморозки, травневі грози. А у варіанті Г описано зміни середньомісячної температури повітря, яка в травні вища, ніж у квітні. Отже, ідеться не лише про погодне явище, а й зміну за певний період, тобто клімат.
Правильна відповідь – Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Материки тропічних широт. Африка. Південна Америка. Клімат. Природні зони.
Завдання спрямовано на оцінювання знання особливостей формування природних зон на материках.
Пустелі Атакама в Південній Америці й Наміб в Африці утворилися на узбережжях материків. Причиною тому є прибережні холодні течії (у Південній Америці Перуанська, а в Африці – Бенгальська), які приносять сухе повітря. Надходження вологи зі східної сторони в Південній Америці затримують гори Анди. Африка має велику протяжність, тому волога зі сходу материка не доходить до його західного узбережжя.
Правильна відповідь – А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Кліматичні пояси й області.
Тестове завдання оцінює уміння визначати тип клімату за кліматодіграмою.
На кліматодіаграмі графік показує середню температуру найхолоднішого місяця січня –6 °С, отже зима не дуже холодна, але з морозами. Середня температура найтеплішого місяця – липня +20 °С, літо тепле. Опади спостерігаються протягом усього року, але максимум (75 мм за місяць) припадає на літо. Такі показники характерні для помірно континентального клімату.
Тропічний, субекваторіальний та екваторіальний клімат характеризується значно вищими температурами повітря протягом усього року: жарким літом (+24...32 °С) і теплою зимою (від +8 до +20 °С).
Правильна відповідь – А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Глобальні проблеми людства.
За допомогою завдання перевіряють знання про глобальні проблеми людства, причини їхнього виникнення, наслідки для природи й населення.
Однією з найголовніших глобальних проблем є екологічна проблема, яка на початку ХХІ століття дуже загострилася. Смог – це скупчення шкідливих, завислих у повітрі мікрочастинок диму, туману й пилу, один із видів забруднення у великих містах. Посиленню смогу сприяють антициклони, для яких характерними є низхідні потоки повітря і слабкий вітер.
Правильна відповідь – А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Атмосфера. Клімат й основні кліматотвірні чинники.
Завдання скеровано на оцінювання знання основних кліматотвірних чинників.
Париж, як і більша частина Європи, лежить у помірному кліматичному поясі. Для раціонального визначення напрямку мандрівки повітряною кулею зі столиці Франції потрібно знати, який вітер переважно дме в Парижі. У помірному поясі постійними вітрами є західні, які дмуть на схід. У тому самому напрямку потрібно спланувати подорож, оскільки вітер сприятиме пересуванню повітряної кулі, пришвидшуватиме її рух.
Правильна відповідь – Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Атмосфера. Клімат й основні кліматотвірні чинники.
Завдання скеровано на оцінювання розуміння кліматотвірних чинників і вміння розпізнавати їх на картосхемі.
Проаналізувавши картосхему острова, можна дійти таких висновків:
- біля його західного узбережжя проходить холодна течія, що не сприяє утворенню опадів і робить клімат посушливим;
- гори простягаються з півночі на південь на крайньому заході й сході острова, тож дію вітрів обмежено гірськими масивами;
- точки Б й В відкриті впливу океану й не можуть мати сухий клімат;
- точка Г лежить на крайньому східному узбережжі острова й теж перебуває під впливом океану;
- точка А лежить у передгір’ї, на яке впливає холодна течія. Тож у цій місцевості клімат на острові найсухіший. За таких умов, наприклад, утворилася пустеля Атакама біля Анд (Південна Америка).
Правильна відповідь – А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Закономірності формування природи материків і океанів. Кліматотвірні чинники. Кліматичні пояси і типи клімату.
Тестове завдання оцінює вміння читати кліматограми.
Спочатку проаналізуємо кліматограму: буквами на горизонтальній лінії (знизу) позначено початкові букви місяців року (через один місяць), на кліматограмі посередині записано загальне число опадів – 1150 мм. Зліва на вертикаліній прямій – температура повітря, справа – шкала опадів. Стовпчики – опади щомісячно, зверху – графік ходу річних температур повітря.
Пам’ятаймо, що в Південній півкулі всі процеси відбуваються навпаки, тобто там літні місяці – це грудень, січень, лютий (наші зимові). Шукаємо ті відповіді, які схарактеризують субекваторіальний тип клімату: середньомісячна температура вища за +20℃, у грудні, січні, лютому тепліше, ніж у червні, липні, серпні, узимку опадів менше, ніж влітку. Саме це бачимо на кліматограмі.
Правильна відповідь – 146.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Атмосфера. Клімат, основні кліматичні показники. Карта кліматичних показників.
Тестове завдання оцінює знання про кліматичні пояси та їх ознаки.
У завданні потрібно виділити спільну ознаку для двох основних поясів – помірного і тропічного. Методом виключення можна виконати це завдання: пасатна циркуляція не властива для помірних широт; велика кількість опадів, низький атмосферний тиск не властиві для тропічного поясу. Сезонні зміни (за порами року) температури повітря яскраво виражені в помірному поясі. У тропічному поясі виділяють зміни температури повітря над материками – влітку дуже високі + 35℃, взимку до +15℃.
Правильна відповідь – Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Атмосфера. Кліматичні пояси й типи клімату.
Використання цього завдання має на меті оцінювання знань щодо характерних рис кліматичних поясів.
Екваторіальний пояс (Д) ідентифікують за постійно високими (25℃...26℃) протягом року температурами повітря, йому відповідає графік 1. Так само легко визначити, що арктичному поясу (А) зі стабільно низькими температурами повітря відповідає графік 4. У помірному поясі (Б) спостерігають сезонні зміни температури повітря з переважанням додатних значень. Цю умову виконано на графіку 3. Тропічному кліматичному поясу (В) властиві добре виражені сезонні зміни температури повітря, особливо на материках – тож йому відповідає графік 2.
Правильна відповідь – 1Д 2В 3Б 4А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Атмосфера. Клімат.
Завдання скеровано на перевірку знання природних особливостей кліматичних поясів.
В екваторіальному поясі постійно жаркий і постійно вологий клімат, де «дощовий рік не скінчиться повік».
У субекваторіальному поясі виділяють два сезони – сухий і вологий, тому до нього підходить прислів’я «Зроби мені добро в сезон дощів – і я віддячу тобі в сезон посухи».
У помірно континентальному виділяють чотири пори року – «літо не буває без дощу, зима – без морозу».
У субарктичному кліматі «чим заметілі в тундрі лютіші, тим куріпці в снігу затишніше».
Антарктичний пояс зайвий, оскільки куріпки в Антарктиді не водяться.
Правильна відповідь: 1Д, 2А, 3Г, 4В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Атмосфера: клімат.
Завдання скеровано на перевірку знання прояву головних кліматотвірних чинників і їхнього впливу на розподіл опадів.
До кліматотвірних чинників відносять сонячну радіацію (широта місцевості), атмосферну циркуляцію, підстильну поверхню (рельєф), течії.
На картосхемі зображено острів, тому вплив океанічних течій тут відчутний.
На сході й заході острова простягаються гори, які перешкоджають проникненню морських повітряних мас. Тому в точках Б й В опадів найменше.
Острів лежить у помірних широтах (між 46°і 48° широти), де панують західні вітри (дмуть із заходу), тому найбільше вологи отримає передгірська місцевість у точці Г.
Правильна відповідь – Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Кліматичні пояси й типи клімату Євразії.
Завдання скеровано на перевірку вміння визначати за картами кліматичних поясів типи клімату материка.
Євразія лежить у всіх кліматичних поясах Північної півкулі, у межах яких сформувалися різні типи клімату.
Найбільшу територію охоплює помірний кліматичний пояс. Через значну протяжність поясу (від Атлантики до Далекого Сходу) і панування західних вітрів добре простежується зміна типів клімату із заходу на схід.
Субтропічний кліматичний пояс поширений від Піренейського півострова на заході до Тихого океану на сході.
Тропічний кліматичний пояс не простягається суцільною смугою в Євразії. Він охоплює лише західну частину Азії в межах Аравійського півострова.
Субекваторіальний кліматичний пояс характерний для південних і південно-східних районів Азії (півострови Індостан, Індокитай, а також Філіппінські острови).
Правильна відповідь: А.
- Afrikaans
- Albanian - shqipe
- Arabic - العربية
- Armenian - Հայերէն
- Azerbaijani - azərbaycanca
- Basque - euskara
- Belarusian - беларуская
- Bengali - বাংলা
- Bulgarian - български
- Catalan - català
- Chinese - 中文(简体中文)
- Chinese - 中文 (繁體中文)
- Croatian - hrvatski
- Czech - čeština
- Danish - dansk
- Dutch - Nederlands
- English
- Esperanto - esperanto
- Estonian - eesti
- Filipino
- Finnish - suomi
- French - français
- Galician - galego
- Georgian - ქართული
- German - Deutsch
- Greek - Ελληνικά
- Gujarati - ગુજરાતી
- Haitian Creole - kreyòl ayisyen
- Hebrew - עברית
- Hindi - हिन्दी
- Hungarian - magyar
- Icelandic - íslenska
- Indonesian - Bahasa Indonesia
- Irish - Gaeilge
- Italian - italiano
- Japanese - 日本語
- Kannada - ಕನ್ನಡ
- Korean - 한국어
- Latin - Lingua Latina
- Latvian - latviešu
- Lithuanian - lietuvių
- Macedonian - македонски
- Malay - Bahasa Melayu
- Maltese - Malti
- Norwegian - norsk
- Persian - فارسی
- Polish - polski
- Portuguese - português
- Romanian - română
- Russian - русский
- Serbian - Српски
- Slovak - slovenčina
- Slovenian - slovenščina
- Spanish - español
- Swahili - Kiswahili
- Swedish - svenska
- Tamil - தமிழ்
- Telugu - తెలుగు
- Thai - ไทย
- Turkish - Türkçe
- Ukrainian - українська
- Urdu - اردو
- Vietnamese - Tiếng Việt
- Welsh - Cymraeg
- Yiddish - יידיש
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Кліматичні пояси й типи клімату Африки
Завдання скеровано на перевірку вміння визначати за картами кліматичних поясів типи клімату материка.
В Африці сформувалися такі типи клімату:
- постійно жаркий і вологий екваторіальний,
- постійно жаркий, але перемінно вологий субекваторіальний,
- тропічний (пустельний і вологий),
- субтропічний із сухим жарким літом і вологою м’якою зимою.
Правильна відповідь: В.
translator
- Afrikaans
- Albanian - shqipe
- Arabic - العربية
- Armenian - Հայերէն
- Azerbaijani - azərbaycanca
- Basque - euskara
- Belarusian - беларуская
- Bengali - বাংলা
- Bulgarian - български
- Catalan - català
- Chinese - 中文(简体中文)
- Chinese - 中文 (繁體中文)
- Croatian - hrvatski
- Czech - čeština
- Danish - dansk
- Dutch - Nederlands
- English
- Esperanto - esperanto
- Estonian - eesti
- Filipino
- Finnish - suomi
- French - français
- Galician - galego
- Georgian - ქართული
- German - Deutsch
- Greek - Ελληνικά
- Gujarati - ગુજરાતી
- Haitian Creole - kreyòl ayisyen
- Hebrew - עברית
- Hindi - हिन्दी
- Hungarian - magyar
- Icelandic - íslenska
- Indonesian - Bahasa Indonesia
- Irish - Gaeilge
- Italian - italiano
- Japanese - 日本語
- Kannada - ಕನ್ನಡ
- Korean - 한국어
- Latin - Lingua Latina
- Latvian - latviešu
- Lithuanian - lietuvių
- Macedonian - македонски
- Malay - Bahasa Melayu
- Maltese - Malti
- Norwegian - norsk
- Persian - فارسی
- Polish - polski
- Portuguese - português
- Romanian - română
- Russian - русский
- Serbian - Српски
- Slovak - slovenčina
- Slovenian - slovenščina
- Spanish - español
- Swahili - Kiswahili
- Swedish - svenska
- Tamil - தமிழ்
- Telugu - తెలుగు
- Thai - ไทย
- Turkish - Türkçe
- Ukrainian - українська
- Urdu - اردو
- Vietnamese - Tiếng Việt
- Welsh - Cymraeg
- Yiddish - יידיש
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Головні закономірності формування природи материків: клімат.
Завдання скеровано на перевірку вміння читати кліматограми й визначати за ними типи клімату.
На кліматограмі позначено графік річного ходу температури повітря (показники температур підписано на вертикальній прямій зліва) і розподіл опадів за місяцями стовпчиковою діаграмою (показники кількості опадів підписано на вертикальній прямій справа). Місяці позначено римськими цифрами на горизонтальній прямій.
Аналізуємо показники середньомісячних температур повітря і кількості опадів.
За графіком річного ходу температури повітря визначаємо, що найтепліший місяць – липень (+4 °C), а найхолодніший – лютий (–35 °C). Отже, пункт спостереження розміщений у Північній півкулі. Пригадаймо: що ближче до полюса – то холодніше. Кількість опадів протягом року незначна.
Відображені кліматичні показники характерні для субарктичного кліматичного поясу, який охоплює вузьку смугу півночі Євразії та Північної Америки.
Правильна відповідь: Б.
translator
- Afrikaans
- Albanian - shqipe
- Arabic - العربية
- Armenian - Հայերէն
- Azerbaijani - azərbaycanca
- Basque - euskara
- Belarusian - беларуская
- Bengali - বাংলা
- Bulgarian - български
- Catalan - català
- Chinese - 中文(简体中文)
- Chinese - 中文 (繁體中文)
- Croatian - hrvatski
- Czech - čeština
- Danish - dansk
- Dutch - Nederlands
- English
- Esperanto - esperanto
- Estonian - eesti
- Filipino
- Finnish - suomi
- French - français
- Galician - galego
- Georgian - ქართული
- German - Deutsch
- Greek - Ελληνικά
- Gujarati - ગુજરાતી
- Haitian Creole - kreyòl ayisyen
- Hebrew - עברית
- Hindi - हिन्दी
- Hungarian - magyar
- Icelandic - íslenska
- Indonesian - Bahasa Indonesia
- Irish - Gaeilge
- Italian - italiano
- Japanese - 日本語
- Kannada - ಕನ್ನಡ
- Korean - 한국어
- Latin - Lingua Latina
- Latvian - latviešu
- Lithuanian - lietuvių
- Macedonian - македонски
- Malay - Bahasa Melayu
- Maltese - Malti
- Norwegian - norsk
- Persian - فارسی
- Polish - polski
- Portuguese - português
- Romanian - română
- Russian - русский
- Serbian - Српски
- Slovak - slovenčina
- Slovenian - slovenščina
- Spanish - español
- Swahili - Kiswahili
- Swedish - svenska
- Tamil - தமிழ்
- Telugu - తెలుగు
- Thai - ไทย
- Turkish - Türkçe
- Ukrainian - українська
- Urdu - اردو
- Vietnamese - Tiếng Việt
- Welsh - Cymraeg
- Yiddish - יידיש
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на