Розділ: Географія материків і океанів
Тема: Материки: Євразія
Кількість завдань: 48
ТЕМА: Материки Північної півкулі. Євразія. Вертикальна поясність у Євразії.
Завдання спрямовано на оцінювання знання природи гір Євразії та її зміну зі зміною висоти.
У Євразії гірські системи різні за висотою, простягаються в усіх географічних поясах і на різній віддаленості від океанів. Цим зумовлено різноманітність вертикальної поясності на материку. На півночі Євразії висотних поясів небагато через холодний клімат. Із просуванням на південь кількість висотних поясів збільшується, найбільше їх у Гімалаях. На заболочених ділянках південних схилів поширені вологі тропічні ліси. Їх змінюють усі природні зони аж до вічних снігів і льодовиків. Північні схили Гімалаїв мають лише два пояси – гірські пустелі, які переходять відразу в зону вічних снігів. Це зумовлено тим, що південні схили Гімалаїв добре зволожено мусонними дощами, а клімат північних схилів надзвичайно посушливий.
Правильна відповідь – Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Закономірності формування природи материків й океанів. Материки й океани – великі природні комплекси географічної оболонки. Природні комплекси материків й океанів.
Завдання використовують для оцінювання знання особливостей природних комплексів материків.
Зрошувальне землеробство властиве посушливим напівпустельним і пустельним районам. Варіант відповіді Б неправильний. Адже Амазонська низовина лежить в екваторіальному кліматі, є заболоченою і не потребує зрошення. А Придніпровська низовина простягається в помірному поясі з нормальним зволоженням. Проаналізуймо варіанти відповідей, що залишилися. Обидві низовини лежать в області посушливого клімату. Месопотамська – між річками Тигр і Євфрат в Азії, її давня назва – Межиріччя. Центральна низовина простягається в Австралії. З-поміж цих форм рельєфу осередком виникнення зрошувального землеробства є Месопотамська низовина, де в долинах річок зародилася одна з найдавніших цивілізацій – шумерська.
Правильна відповідь – В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Материки Північної півкулі. Євразія. Загальні риси клімату.
Завдання скеровано на перевірку знання основних рис клімату Євразії й уміння аналізувати кліматодіаграму.
Аналіз кліматодіаграми дає змогу дійти висновку, що основна кількість опадів припадає на осінньо-зимовий період, а літо посушливе. Температури в регіоні лише додатні, найвищі – улітку. Це не може бути Скандинавія чи Східний Сибір, де зими холодні, морозні. У Східному Китаї клімат мусонний, основна кількість опадів випадає влітку, бо літній мусон дме з океану на суходіл і приносить багато опадів. Отже, на кліматодіаграмі відображено кліматичні умови Середземномор’я з м’якою і вологою зимою і жарким сухим літом.
Правильна відповідь – Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Материки Північної півкулі. Євразія: рельєф, тектонічна й геологічна будова, мінеральні ресурси.
Завдання скеровано на перевірку знання основних форм рельєфу Євразії.
Євразія – найбільший материк зі складною тектонічною будовою. До Євразійської плити примикають Африкано-Аравійська й Індо-Австралійська. У місцях зіткнення плит утворилася молода складчастість – Альпійсько-Гімалайська, яку в рельєфі представлено високими горами (Альпи, Кавказ, Памір, Гімалаї).
Правильна відповідь – Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Материки Північної півкулі. Євразія: географічне положення.
Завдання скеровано на перевірку знання особливостей географічного положення Євразії.
Орієнтиром для правильного розв’язання є згадка про Сінгапур – місто-порт на півдні Євразії. Південною точкою материка є мис Піай.
Правильна відповідь – А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Материки Північної півкулі. Євразія: кліматичні пояси і типи клімату.
Завдання скеровано на оцінювання знання основних кліматичних особливостей Євразії й уміння аналізувати кліматограму.
Аналізування показників, наведених на кліматограмі, дає змогу дійти висновку щодо дуже малої кількості опадів і великої амплітуди коливань температури повітря на цій території. Такі ознаки характерні для континентального клімату, зокрема й тропічного континентального.
Правильна відповідь – Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Материки Північної півкулі. Євразія: води суходолу.
Завдання скеровано на оцінювання знання водного режиму річок Євразії.
У верхній течії річок басейну Північного Льодовитого океану крига скресає швидше, ніж у нижній. Це зумовлено відмінностями кліматичних умов: у середній частині Азії, де починаються річки, весна приходить швидше, і крига тане. Крига, що рухається за течією, натрапляє на лід, який ще не розтанув у верхній течії через холодний клімат. Тому утворюються крижані затори й річки виходять із берегів.
Правильна відповідь – В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Материки Північної півкулі. Євразія: внутрішні води.
Завдання скеровано на оцінювання знання гідрографічних особливостей річок Євразії.
Ганг – священна річка Індії (басейн Індійського океану – Д). Рейн – головна річка Німеччини (басейн Атлантичного океану – Б). Амур протікає на кордоні між Китаєм і Росією (басейн Тихого океану – Г). Об з Іртишом – великі сибірські річки (басейн Північного Льодовитого океану – А).
Правильна відповідь – 1Д 2Г 3А 4Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Материки північної півкулі. Євразія: кліматичні пояси й типи клімату.
Завдання скеровано на оцінювання знання кліматичних особливостей і їхнього впливу на водний режим річок Євразії.
Мусонні дощі спричинено вітрами мусонами, які є сезонними й змінюють свій напрямок двічі на рік. Зимовий мусон дме із суходолу на океан, а літній – з океану на суходіл і приносить багато дощів. Мусонний тип клімату властивий субтропічному й помірному поясам східної та південно-східної Азії. Тому для річок, які протікають у цих кліматичних поясах, характерними є літні мусонні повені. Рейн – європейська річка, Амудар’я належить до внутрішнього стоку, Єнісей – річка в Сибіру. Янцзи протікає східною частиною Китаю і належить до басейну Тихого океану. Під час літніх мусонних повеней Янцзи затоплює великі площі суходолу, що зумовлює потребу в будівництві захисних дамб.
Правильна відповідь – Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Материки Північної півкулі. Євразія: природні зони.
Завдання скеровано на оцінювання знання особливостей ландшафтів і природних зон Євразії.
Чукотський півострів простягається на крайньому сході Євразії. Це зона тундри й лісотундри, де місцеві мешканці (чукчі) займаються оленярством, рибальством, мисливством.
Правильна відповідь – А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Материки й океани. Екологічні проблеми. Охорона природи.
Завдання скеровано на оцінювання знання природоохоронних об’єктів на материках.
Татри – це частина Карпат у Словаччині, національний парк «Низькі Татри» розташовано саме там. У Південній Америці на річці Парана утворився водоспад Ігуасу на території Бразилії. Серенгеті – відомий національний парк у саванах Танзанії (Східна Африка). Улуру – великий оранжево-бурий масив гір у Північній Австралії – об’єкт спадщини ЮНЕСКО (Організація Об’єднаних Націй із питань освіти, науки й культури).
Правильна відповідь – 1Г 2Д 3Б 4В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Материки Північної півкулі. Євразія. Тектонічні структури, рельєф, корисні копалини.
Завдання спрямовано на оцінювання знання основних рис природи материка Євразія, причин зміни рельєфу.
Рельєф материка пов’язаний із геологічною і тектонічною будовами. У межах материка сходяться літосферні плити: Євразійська, Африкано-Аравійська й Індо-Австралійська. Тут утворилися складчасті області, а в рельєфі – гори. У далекому минулому величезні ділянки платформ то опускалися, то піднімалися, утворювалися рівнини. Відбиток на рельєф залишило також материкове зледеніння.
Правильна відповідь – Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Материки Північної півкулі. Євразія. Природні зони.
Завдання скеровано на оцінювання знань про природу материка Євразія, поширення природних зон.
Щоби розв’язати завдання, потрібно пригадати послідовність поширення природних зон на материку з півночі на південь, закономірність широтної зональності. Правильний ланцюжок зміни наведено у варіанті відповіді А: тундру змінює лісотундра, лісотундру – тайга. Чим далі на південь, тим стає тепліше, до хвойних (тайга) домішуються листяні породи – утворюється зона мішаних лісів. Південніше температура повітря стає ще вищою, а опадів меншає, тому дерева не утворюють суцільної смуги – формується лісостеп, а згодом – суцільне різнотрав’я, тобто степ.
Правильна відповідь – А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Материки Північної півкулі. Євразія: кліматичні пояси й типи клімату.
Завдання використовують для оцінювання знання основних типів клімату Євразії.
Якщо зима тепла, з додатними температурами, то тип клімату не може бути помірно континентальний. У субекваторіальному кліматі літо вологе, а зима – суха, температури повітря вищі. Тож і цей варіант відповіді є неправильним. Тропічний вологий клімат дещо подібний до екваторіального, але більшість опадів випадає влітку, тобто літо – вологе. У субтропічному кліматичному поясі влітку панує сухе тропічне повітря, тому літо спекотне й сухе. Узимку ж повітряні маси з помірного поясу зумовлюють вологу й не холодну зиму.
Правильна відповідь – Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Материки Північної півкулі. Євразія. Зміни природи материка людиною.
Завдання спрямовано на оцінювання знання впливу людини на природу Євразії, спеціалізацію сільського господарства Південно-Східної Азії.
Регіон Південно-Східна Азія перебуває під впливом мусонних дощів, тому отримує багато вологи. Тепло й волога – головні умови вирощування рису.
Правильна відповідь – В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Материки Північної півкулі. Євразія.
Завдання спрямовано на оцінювання знання головних географічних об’єктів Євразії, які є світовими рекордсменами.
Найбільший півострів Євразії й світу – Аравійський. Найвищою точкою нашої планети є Еверест (Джомолунгма, 8 850 м) у Гімалаях. Найглибшим озером, утвореним у тектонічному розломі з максимальною глибиною 1 620 м, є Байкал.
Правильна відповідь – 1 2 4.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Євразія: кліматичні пояси й типи клімату.
Завдання скеровано на оцінювання знання основних типів клімату Євразії.
Європа лежить у межах помірного й субтропічного поясів і найбільше відчуває вплив вологого повітря з Атлантики. Вологість повітря підсилено теплою Північноатлантичною течією (Гольфстрім). З віддаленістю від океану кількість опадів зменшується, натомість амплітуда коливань температури повітря зростає, тобто посилюється континентальність клімату. Саме ці відмінні ознаки відображено на кліматограмі пункту Y, бо він лежить східніше від пункту Х.
Правильна відповідь – Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Материки Північної півкулі. Євразія. Природні зони.
Завдання скеровано на оцінювання знання особливостей поширення природних зон Євразії.
Для розв’язання цього завдання потрібно знати простягання на рівнині природних зон із півночі на південь згідно широтної зональності. У помірному поясі Євразії кількість природних зон найбільша. Південніше від зони лісів опадів менше, повітря сухіше, тому такі умови несприятливі для росту дерев. Лісова зона переходить у лісостеп і степ.
Правильна відповідь – Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Євразія.
Тестове завдання оцінює знання особливостей природи найбільшого материка – Євразії.
Річки материка впадають у ті океани, що омивають його береги. Оскільки Євразія оточена чотирма океанами – Північним Льодовитим, Атлантичним, Тихим та Індійським, то річки цього материка несуть свої води в чотири океани.
Правильна відповідь – В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Євразія. Тектонічна будова і рельєф.
Тестове завдання оцінює знання особливостей тектонічної будови Євразії.
Євразія – найбільший за площею материк з найскладнішою геологічною історією його формування. Континент утворюють кілька давніх платформ: Східно-Європейська, Сибірська, Індостанська, Китайсько-Корейська, Південно-Китайська, Таримська, частково Африкано-Аравійська, а також більш молоді Західно-Сибірська і Туранська.
Уже цих знань достатньо, щоб виключити неправильні відповіді: якщо материк сформовано з кількох платформ, то в основі материка не може бути один щит, а області давньої і молодої складчастості будуть тими перехідними масивами суші, що сполучили розрізнені ділянки (платформи) в один континент.
У геологічному плані літосферна плита і материк – не тотожні поняття, їхні межі не збігаються.
Правильна відповідь – Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Євразія. Клімат.
Тестове завдання оцінює знання закономірностей поширення кліматичних поясів на прикладі Євразії.
Оскільки кліматичні пояси змінюються від екватора до полюсів (або на північ і на південь від екватора), то всі кліматичні пояси будуть виділені на материку тільки тоді, коли материк має велику протяжність із півночі на південь, тобто простягається від екваторіальних широт до полярних.
Правильна відповідь – Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Материки Північної півкулі. Євразія. Природні зони помірного поясу Євразії.
Завдання націлено на оцінювання розуміння основних закономірностей географічної оболонки – широтної зональності й висотної поясності.
На рівнині природні зони поширені зонально, змінюють одна одну з півночі на південь. Проте така суцільна протяжність природної зони може бути порушена рельєфом (простяганням гірських хребтів) чи прибережними океанічними течіями (теплими й холодними). Наприклад, пустелі й напівпустелі Євразії не утворюють суцільної смуги через те, що розбиті гірськими хребтами на окремі ділянки.
Правильна відповідь – Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Материки й частини світу.
Завдання націлено на оцінювання знань про основні об’єкти вивчення географії материків й океанів».
На Землі виокремлюють шість материків. Це – Євразія, Африка, Північна Америка, Південна Америка, Антарктида, Австралія. Частин світу також шість: Євразію розділено на Європу й Азію, а обидві Америки – Північна й Південна – утворюють одну частину світу – Америку. Решті частин світу – Африці, Антарктиді, Австралії й Океанії – відповідають однойменні материки.
Правильна відповідь – Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Материки Північної півкулі. Євразія: тектонічна будова, рельєф.
Завдання скеровано на оцінювання знання тектонічних особливостей і рельєфу Євразії.
Гори Євразії сформовано в різні епохи горотворення, тому вони різняться між собою за висотою і формою поверхні. Старі гори – Скандинавські, Уральські – приурочено до областей давньої складчастості. Зазвичай вони невисокі, з округлими вершинами. Гори Тянь-Шань, що також є старими, із плином часу руйнувалися, але протягом останніх горотворень знову піднялися. Нині вони дуже високі, їхні схили круті, а вершини плоскі. Такі гори називають відродженими.
Правильна відповідь – Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Євразія: кліматичні пояси й типи клімату.
Тестове завдання оцінює знання основних типів клімату помірного поясу Євразії.
Помірний пояс займає найширшу смугу суходолу, тому кліматичні показники в межах поясу не можуть бути однакові. У помірних широтах сформувалися постійні західні вітри, які в Євразії переміщуються з Атлантичного океану, приносячи на суходіл вологу. Їхня дія підсилена теплою течією – Північноатлантичною (Гольфстрім). З віддаленістю від океану кількість опадів зменшується, а амплітуда коливань температури повітря зростає, тобто посилюється континентальність клімату.
Саме ці риси континентальності клімату відчутні за Уральськими горами з просуванням на схід. Через те в помірному поясі виділяють чотири кліматичні області: помірного морського клімату, помірно континентального, континентального і мусонного.
Правильна відповідь – В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Материки Північної півкулі. Євразія: води суходолу.
Тестове завдання оцінює знання про водні ресурси Євразії.
У завданні потрібно відшукати річку, яка протікає через територію найбільшої кількості країн.
Волга – річка в Росії, Дніпро протікає через Росію, Білорусь та Україну, тому аж ніяк на ньому не розташуються чотири столиці. Рейн – через Швейцарію, Німеччину, Нідерланди, теж три країни.
На берегах Дунаю розташувалися міста-столиці: Відень (Австрія), Братислава (Словаччина), Бєлград (Сербія) та Будапешт (Угорщина). Крім того, Дунай протікає через територію ще шести держав: Німеччини, Хорватії, Болгарії, Румунії, Молдови, України.
Правильна відповідь – В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Материки Північної півкулі. Євразія. Тектонічна будова, рельєф, корисні копалини.
Тестове завдання оцінює знання основних географічних закономірностей – зв’язок тектонічних структур з утворенням корисних копалин.
Відомо, що осадові корисні копалини, як-от нафта і газ, приурочені до чохлів платформ і прогинів. Отже, відповіді із складчастостями і щитами (В, Г) будуть неправильні.
Якщо обирати між двома залишеними варіантами, то бачимо, що і прогин (Месопотамський) і молода платформа (Західносибірська) є у варіанті, де в природі утворилися найбільші в світі родовища нафти – Перська затока і Західносибірський регіон.
Правильна відповідь – Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Материки Північної півкулі. Євразія. Природні зони.
Завдання спрямовано на оцінювання знання особливостей природи материка Євразія.
Зона тундри поширена на півночі Східноєвропейської рівнини в умовах холодного клімату на тундрово-глейових ґрунтах, бідних на поживні речовини. Степова зона займає південну частину Східноєвропейської рівнини й сформувалася в умовах теплого посушливого клімату на чорноземних ґрунтах. Через високу родючість чорнозему степова зона найпридатніша для вирощування сільськогосподарських рослин, тому її майже всю розорано.
Правильна відповідь – Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Материки Північної півкулі. Євразія. Природні зони. Висотна поясність.
Завдання скеровано на оцінювання розуміння основних закономірностей географічної оболонки – широтної зональності й висотної поясності.
На рівнині природні зони поширено зонально, вони змінюють одна одну з півночі на південь. У горах природні комплекси змінюють один одного з висотою – утворюють висотні пояси. Чим вищі гори, тим висотних поясів більше. З просуванням на південь кількість висотних поясів збільшується. Це пов’язано з тим, що висота снігової лінії не всюди проходить на однаковій висоті, із просуванням до екватора вона підвищується до 4 500 м, тому рослинність може поширюватися на більшій висоті. Інші відповіді не можна вважати правильними з таких причин:
- родючість ґрунтів із висотою не поліпшується, а погіршується;
- антропогенний вплив знищує природну різноманітність;
- опадів на висоті хоч і випадає більше, проте стає холодніше, бо температура знижується, що не є сприятливим для росту рослин.
Правильна відповідь – В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Вплив людини на природу материків і океанів. Екологічні проблеми материків і океанів.
Тестове завдання оцінює розуміння глобальних проблем та їх наслідки для природи материків і океанів.
Однією з основних глобальних проблем є екологічна, яка проявляється у різних природних компонентах, в тому числі і в атмосфері.
Якщо внаслідок глобального потепління підвищиться температура повітря на кілька градусів, то загалом стане теплішим клімат і тундра поступово стане лісотундрою.
Розглянемо інші варіанти відповідей: межа арктичних пустель може зміщуватися на південь при похолоданні клімату. На місці степів можуть рости мішані і хвойні ліси також у випадку, якщо стане холодніше. Мусонні ліси не можуть витісняти екваторіальні, оскільки саме екваторіальні є постійно жаркі і вологі.
Правильна відповідь – Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Євразія. Зміни природи людиною. Сучасні екологічні проблеми.
Тестове завдання оцінює знання про вплив людини на природу та її наслідки на прикладі материка Євразія.
У завданні потрібно визначити негативні наслідки вирубування лісів у Гімалаях. Відомо, що ліси мають важливе значення в укріпленні схилів гір, запобігають змиванню ґрунтів, стримують зсуви, регулюють повені на річках.
Розглядаючи інші варіанти, знаємо, що вирубування лісів не впливає на активність сейсмічних явищ, бо це внутрішні сили Землі. Підвищити температуру повітря вирубування лісів теж не може, тим більше в Гімалаях, позаяк повітря нагрівається від земної поверхні і з висотою, навпаки, стає холодніше. Рекреаційний потенціал регіону знизиться, а не підвищиться.
Правильна відповідь – 234.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Євразія. Води суходолу.
Тестове завдання оцінює знання географічної карти, зокрема розташування вінутрішніх водойм на території Євразії.
Тут варто пригадати, що Ганг – священна річка Індії, що належить до басейну Індійського океану. Амур протікає на межі між Китаєм і Росією, тому впадає в Тихий океан. Об – велика сибірська ріка басейну Північного Льодовитого океану. Рейн – головна річка Німеччини, яка належить до басейну Атлантичного океану.
Правильна відповідь – 1Д 2Г 3Б 4А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Материки Північної півкулі. Євразія. Води суходолу Євразії. Річки.
Тестове завдання оцінює знання особливостей режиму і живлення річок Євразії.
Північний Льодовитий океан омиває Євразію з півночі, де панує субарктичний клімат. Отже, нижня течія річок є в холоднішому кліматі, ніж верхня. Коли вода з кригою прибуває до верхньої течії, на якій ще не скресла крига, рівень води різко піднімається і річки виходять з берегів. Повінь на річках спочатку буде у нижній течії, а потім – у верхній і повінь буде тривалою через райони поширення багаторічної мерзлоти.
Правильна відповідь – Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Материки Північної півкулі. Північна Америка. Євразія. Природні зони.
Тестове завдання оцінює знання про закономірності поширення природних зон.
Як відомо, поширення природних зон підпорядковано основній закономірності географічної оболонки – широтній зональності. Однак, у деяких місцевостях ця закономірність порушена гірськими системами чи прибережними холодними і теплими течіями.
Що стосується Північної Америки і Євразії, то природні зони, що поширюються на півночі материків, мають суцільну смугу поширення, а просуваючись вглиб материка, таких суцільних смуг не спостерігаємо. Серед наведених природних зон такою є зона тайги (хвойних лісів).
Правильна відповідь – А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Материки Північної півкулі. Північна Америка. Євразія. Природні зони.
Тестове завдання оцінює знання про особливості природних зон Євразії.
Основними умовами росту рослин є тепло і волога.
Європейська частина Євразії перебуває під дією західних вітрів, які дмуть з Атлантичного океану. Через близькість до берегів найпотужнішої теплої течії Світового океану – Гольфстріму (Північноатлантичної), клімат північного узбережжя не такий холодний і сухий, бо тепла течія несе вологу і пом’якшує клімат.
Отже, саме через дію теплої течії ліси в Європі ростуть навіть за Полярним колом.
Правильна відповідь – Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Євразія. Природні зони.
Тестове завдання оцінює знання про природу материка Євразія, поширення природних зон.
Виконуючи це завдання, треба пам’ятати про послідовність поширення природних зон на материку з півночі на південь.
Правильний ланцюжок зміни бачимо у варіанті А: тундра змінюється лісотундрою, тайгою.
Що далі на південь, стає тепліше, до хвойних (тайга) домішуються листяні породи, утворюючи зону мішаних лісів.
Ще південніше відчувається підвищення температури повітря і менше опадів, тому дерева не утворюють суцільної смуги – лісостеп, а згодом лише одне різнотрав’я – степ.
Правильна відповідь – А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Материки і океани.
Тестове завдання оцінює знання про природні особливості материків та розташування в їх межах найбільших об’єктів природи.
Завдання можна розпочати з найбільшої пустелі Сахара, яка розташована в Африці.
Найсолоніше озеро (море) – Мертве в Євразії, Великий артезіанський басейн утворився в Австралії. У Південній Америці, в басейні Амазонки утворився найбільший район вологих екваторіальних лісів.
Правильна відповідь – 1–Б, 2–А, 3–В, 4–Д.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Євразія. Природні зони.
Тестове завдання оцінює знання про природу материка Євразія, взаємозв’язок між кліматичними умовами та типом рослинності.
У завданні йдеться про природу Євразії на півострові Індостан в умовах мусонного клімату.
Це завдання легко розв’язати методом виключення неправильних відповідей.
Фінікові пальми ростуть в Африці і в Південній Європі, хвойні (сосни, кедри, ялиці) – північ Євразії, евкаліпт – символ Австралії. Залишається відповідь Г, де сказано, що дерева в сухий сезон скидають листя.
У мусонному кліматі виділяють два сезони – вологе літо і суха зима. Саме взимку сухо і деякі дерева скидають листя.
Правильна відповідь – Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Материки Північної півкулі. Материки тропічних широт.
Завдання перевіряє знання про особливості органічного світу материків.
У завданні наведено ілюстрації найпоширеніших тварин на окремих материках.
Підказкою можуть бути прапори держав. Наприклад, кенгуру є символом Австралії, кленовий лист – символ Канади. Панда тримає прапор Китаю, це її регіон поширення – бамбукові зарослі. Залишився тигр і дві країни – Індія і Бразилія. Як відомо, тигри живуть в Азії, зокрема на території Індії поширені бенгальські тигри. До того ж Бенгальська затока омиває береги Індії.
Правильна відповідь: 1Д 2А 3В 4Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Материки Північної півкулі. Євразія. Загальні риси клімату.
Тестове завдання оцінює вміння аналізувати кліматограму і знання основних рис клімату помірного поясу.
Ця кліматограма відображає морський тип клімату помірного поясу. Це видно з річної кількості опадів (у нашому випадку 753 мм), що вважається достатньою кількістю і рівномірним їх розподілом протягом року. Графік ходу температур повітря показує найвищі температури влітку ( до +20℃).
Якщо б це була кліматограма мусонного типу клімату, то більша кількість опадів була б зображена влітку, бо літній мусон дме з океану на суходіл і приносить багато опадів. Температура повітря була б дещо нижчою взимку, бо зимовий мусон дме з суходолу і несе сухе морозне повітря.
Правильна відповідь – Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Євразія. Природні зони.
Тестове завдання оцінює знання про природу материка Євразія, особливості поширення природних зон.
У тропічному і помірному поясах умови для формування пустель виникають у внутрішньоконтинентальних районах Центральної Азії, де кількість опадів не перевищує 100....200 мм.
Центральна Азія відгороджена від циклонів і мусонів гірськими підняттями, хребтами, що спричинило розділення зони пустель на окремі масиви.
Правильна відповідь – Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Географія материків і океанів. Євразія.
Завдання скеровано на оцінювання вміння характеризувати географічне положення материків.
Для визначення правильної відповіді можна скористатися картою, наведеною в завданні 33. Найбільший материк із найбільшою протяжністю із заходу на схід – Євразія. Австралія – найменший материк, а Північна Америка й Африка мають більшу протяжність із півночі на південь.
Правильна відповідь – В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Материки Північної півкулі. Євразія. Природні зони.
Завдання скеровано на оцінювання знання особливостей природних ландшафтів Східно-Європейської рівнини.
На схемі зображено поширення природних зон із півночі на південь. Пряма 1 зростає з півночі на південь. Тому можна дійти висновку, що вона відображає зміну середньорічної температури повітря (у зоні тундри найнижче значення, у зоні пустель – найвище). Пряма 3 відображає зміну запасів ґрунтових вод, її показники є найменшими в зоні пустель. Максимум на лінії 2 відповідає зоні степу, де потужність гумусового горизонту в ґрунтах найбільша. Лінія 4 у формі дуги набуває максимуму в лісовій зоні й відображає середньорічну кількість опадів.
Правильна відповідь – 1А 2Г 3В 4Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Материки Північної півкулі. Євразія: кліматичні пояси і типи клімату.
Тестове завдання оцінює вміння читати кліматичні діаграми і визначати тип клімату.
Аналізуючи кліматограму, зазначимо, що температура повітря протягом року не опускається нижче 0⁰С. Максимальні температури у літні місяці (25…28℃). Кількість опадів достатня, але найбільше їх випадає влітку.
Не беремо до уваги екваторіальний тип клімату, оскільки в ньому температура протягом року майже не коливається і становить 25…26℃, а опадів випадає набагато більше і розподілені вони рівномірно по місяцях.
У тропічному континентальному дуже велика амплітуда коливань температури і найменша кількість опадів, чого не бачимо на кліматограмі.
У помірному морському кліматі температури влітку дещо нижчі (12…16℃).
Отже, кліматограма відображає субтропічний мусонний клімат, де спостерігається спекотне і дощове літо та прохолодна і волога зима.
Правильна відповідь – Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Материки Північної півкулі. Євразія: кліматичні пояси й типи клімату.
Завдання скеровано на перевірку знання кліматотвірних чинників і їхніх проявів у Євразії.
Євразія – найбільший материк, що простягається в усіх кліматичних поясах. Одним із кліматотвірних чинників є сонячна радіація. Найбільше її отримують екваторіальні й тропічні широти, де сонце перебуває в зеніті (над екватором двічі на рік, над тропіком – раз на рік). Тому максимальну продуктивність мають сонячні батареї того будинку, де кут падіння сонячних променів найбільший.
Правильна відповідь – Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Материки Північної півкулі. Євразія: кліматичні пояси й типи клімату.
Завдання скеровано на перевірку вміння читати кліматодіаграми, знання кліматичних поясів і типів клімату Євразії, особливостей їхнього формування і характеристики.
Територія Європи простягається від субтропічного до арктичного поясів. У завданні зазначено, що обидва населені пункти лежать на одній географічній широті й висоті місцевості. Тому причина такої розбіжності полягає в зростанні континентальності клімату із заходу на схід, що зумовлено віддаленістю від океану. У пункті Y менша кількість опадів і більша амплітуда коливань температури.
Правильна відповідь – Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Кліматичні пояси й типи клімату Євразії.
Завдання скеровано на перевірку вміння визначати за картами кліматичних поясів типи клімату материка.
Євразія лежить у всіх кліматичних поясах Північної півкулі, у межах яких сформувалися різні типи клімату.
Найбільшу територію охоплює помірний кліматичний пояс. Через значну протяжність поясу (від Атлантики до Далекого Сходу) і панування західних вітрів добре простежується зміна типів клімату із заходу на схід.
Субтропічний кліматичний пояс поширений від Піренейського півострова на заході до Тихого океану на сході.
Тропічний кліматичний пояс не простягається суцільною смугою в Євразії. Він охоплює лише західну частину Азії в межах Аравійського півострова.
Субекваторіальний кліматичний пояс характерний для південних і південно-східних районів Азії (півострови Індостан, Індокитай, а також Філіппінські острови).
Правильна відповідь: А.
- Afrikaans
- Albanian - shqipe
- Arabic - العربية
- Armenian - Հայերէն
- Azerbaijani - azərbaycanca
- Basque - euskara
- Belarusian - беларуская
- Bengali - বাংলা
- Bulgarian - български
- Catalan - català
- Chinese - 中文(简体中文)
- Chinese - 中文 (繁體中文)
- Croatian - hrvatski
- Czech - čeština
- Danish - dansk
- Dutch - Nederlands
- English
- Esperanto - esperanto
- Estonian - eesti
- Filipino
- Finnish - suomi
- French - français
- Galician - galego
- Georgian - ქართული
- German - Deutsch
- Greek - Ελληνικά
- Gujarati - ગુજરાતી
- Haitian Creole - kreyòl ayisyen
- Hebrew - עברית
- Hindi - हिन्दी
- Hungarian - magyar
- Icelandic - íslenska
- Indonesian - Bahasa Indonesia
- Irish - Gaeilge
- Italian - italiano
- Japanese - 日本語
- Kannada - ಕನ್ನಡ
- Korean - 한국어
- Latin - Lingua Latina
- Latvian - latviešu
- Lithuanian - lietuvių
- Macedonian - македонски
- Malay - Bahasa Melayu
- Maltese - Malti
- Norwegian - norsk
- Persian - فارسی
- Polish - polski
- Portuguese - português
- Romanian - română
- Russian - русский
- Serbian - Српски
- Slovak - slovenčina
- Slovenian - slovenščina
- Spanish - español
- Swahili - Kiswahili
- Swedish - svenska
- Tamil - தமிழ்
- Telugu - తెలుగు
- Thai - ไทย
- Turkish - Türkçe
- Ukrainian - українська
- Urdu - اردو
- Vietnamese - Tiếng Việt
- Welsh - Cymraeg
- Yiddish - יידיש
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Природа материків й океанів: географічне положення.
Завдання скеровано на перевірку вміння розпізнавати географічні об’єкти за їхнім розташуванням на карті.
Для виконання завдання потрібно розпізнати материки: А – Північна Америка, Б – Євразія, В – Південна Америка, Г – Африка.
Лише Євразію омивають води чотирьох океанів: Атлантичного на заході, Північного Льодовитого на півночі, Тихого на сході й Індійського на півдні.
Правильна відповідь: Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на