Розділ: Література XX ст.
Тема: Олесь Гончар
Кількість завдань: 20
ТЕМА: Література кінця XVIII – початку XX ст. Література XX ст.
Завдання перевіряє знання основних теоретико-літературних понять.
За способом зображення життя художні твори діляться на три літературні роди – лірику, епос і драму.
Твори кожного літературного роду можуть бути різних жанрів. Новелами є твори «Intermezzo» Михайла Коцюбинського і «Модри Камень» Олеся Гончара.
Відповідь – Д.
ТЕМА: Література XX ст. Олесь Гончар. «Модри Камень»
Завдання перевіряє вміння визначати тему, ідею й проблематику художнього твору.
У новелі «Модри Камень» Олесь Гончар зобразив трагічно обірване війною почуття між радянським солдатом та іноземною дівчиною-словачкою.
Тема твору – спогад солдата-розвідника про один воєнний епізод, який відбувся у словацькому містечку Модри Камень («модри» – голубий).
Відповідь – Б.
ТЕМА: Література кінця XVIII – початку XX ст. Література XX ст.
Виконати це завдання допоможе знання програмових творів.
Уривок «Ви були коли-небудь на річці на Осколі, що тече Харківщиною нашою аж у річку Північний Донець? Не були? Побувайте!» узятий з усмішки Остапа Вишні «Сом»;
автором уривку «Побачу ото неправильно писану афішу або вивіску – і досади тобі на цілий день. А які жахливі афіші трапляються, як перекручують українську мову» є Микола Куліш (драма «Мина Мазайло»);
у новелі Олеся Гончара «Модри Камень» є рядки «Ти – як жива. Бо далекі Рудні гори скрізь ідуть за мною, ближчають із кожним днем, щодалі ширше розгортаючись у своїй трагічній чарівності»;
уривок «То-Ма-Кі – це звуть так мене – Товариш Майстер Кіно – найвище звання для кінематографіста» узятий з роману Юрія Яновського «Майстер корабля».
Відповідь: 1 – В, 2 – Д, 3 – Б, 4 – А.
ТЕМА: ТЕМА: Література XX ст.
Виконати це завдання допоможе знання програмових творів.
Уривок «Я виходжу з-за клубу в новенькому дешевому костюмі (три вагони цегли розвантажив з хлопцями-однокурсниками, то й купив) і чемоданчиком у руці. І перше, що бачу – хату Карпа Яркового…» узятий із твору Григора Тютюнника «Три зозулі з поклоном»;
автором уривку «Наші кроки в кіно були спробами дитини, що вчиться ходити. Батьки наші винайшли фотографію. Ми цю фотографію пристосували до фіксування руху. Віддрукувавши позитиви, ми рухали їх перед щілиною в картоні...» є Юрій Яновський («Майстер корабля»);
у романі Валер’яна Підмогильного «Місто» є рядки «Через кілька днів своєї розпачливої самотності він силоміць вирядився до інституту. Так, стипендію йому призначили. Й, замість радіти, він ображено подумав: вісімнадцять карбованців! Казали – двадцять пять. Асам він потай надіявся ще на більше…»;
уривок «Боязко й недовірливо відчинилися двері. Я зайшов до кімнати, тримаючи автомат напоготові. Натиснув ліхтарик, і в смузі електричного сяйва завмерла біля столу злякана мати, а ти біля високого ліжка застигла в подиві, закриваючи груди розпущеними косами…» узятий з новели Олеся Гончара «Модри Камень».
Відповідь: 1 – Г, 2 – Б, 3 – Д, 4 – А.
ТЕМА: Література XX ст.
Завдання перевіряє вміння орієнтуватися у творчості письменників, визначати тематику й художні особливості їх творів. Виконуючи це завдання, уважно прочитайте висловлювання і знайдіть у ньому так звані «маркери», які допоможуть визначити, про кого з авторів ідеться.
Згадка про воєнні часи й дівчину Терезу у висловлюванні рядка Г вказує на події новели Олеся Гончара «Модри Камень».
Неважко здогадатися, що висловлювання в рядку В стосується новели Григора Тютюнника «Три зозулі з поклоном», адже згадано героїв цього твору – Софію, Марфу й Михайла, про взаємини й почуття яких юнак-студент дізнається від своєї матері.
У висловлюванні рядка Д описано гумореску Остапа Вишні «Моя автобіографія».
Про пригодницький роман Івана Багряного «Тигролови» йдеться в рядку Б, адже описано життя Григорія Многогрішного. Це молодий чоловік, авіатор. Григорія мучили, а потім присудили до 25 років каторги. Многогрішний на ходу стрибнув з поїзда і потрапив у Зелений Клин, що на Далекому Сході.
Відповідь: 1–Г, 2–В, 3–Д, 4–Б.
ТЕМА: Література XX ст.
Завдання скеровано на перевірку знання образів головних героїв та авторів літературних творів.
Новела «Три зозулі з поклоном» Григора Тютюнника присвячена Любові всевишній. Це кохання дійсно було неземне: молода жінка Марфа Яркова безнадійно закохалася у свого сусіда Михайла, батька оповідача. На запитання оповідача твору «… а чого тітка Марфа Яркова на мене так дивиться?» його мати відповідає: «Вона любила твого тата. А ти на нього схожий...»
Характеристика «І я, зовсім чужа людина, бандит – за одною термінологією, інсургент – за другою…» стосується головного героя новели Миколи Хвильового «Я (Романтика)».
Софія – героїня новели Ольги Кобилянської «Valse melancolique» – творчо обдарована особистість, лірична та емоційна й вимоглива водночас: «Я потребую спокою, що випливає з замилування до музики й гармонії в відносинах, передусім – гармонії!»
Новела Олеся Гончара «Модри Камень» написана як звертання оповідача до Терези: «Ми ще зустрінемось, Терезо. Ми не можемо не зустрітися!»
Відповідь: 1Б, 2А, 3Д, 4В.
ТЕМА: Література XX ст. Олесь Гончар. «Модри Камень».
Завдання скеровано на перевірку вміння аналізувати літературний твір.
Твердження «психологічна новела з ранньої творчості письменника, написана із фронтових спогадів» стосується твору «Модри Камень».
У цій новелі Олесь Гончар відтворив спогади руського (тут у значенні українського) вояка-партизана про зустріч із дівчиною Терезою у словацьких горах. Твір, що має п’ять розділів, написано як звертання оповідача до Терези.
Відповідь: Г.
ТЕМА: Література кінця XVIII – початку XX ст. Література XX ст.
Завдання перевіряє вміння визначати тематику й художні особливості літературних творів.
Основний конфлікт новели «Intermezzo» Михайла Коцюбинського – депресія митця та пошук душевної рівноваги серед природи.
Шовіністичне міщанство проти національного відродження в Україні – конфлікт драми Миколи Куліша «Мина Мазайло».
Революційний фанатизм і святий образ матері розкриває новела «Я (Романтика)» Миколи Хвильового.
Краса людського кохання та ницість воєнних злочинів – конфлікт новели Олеся Гончара «Модри Камень».
Відповідь:1–В, 2–А, 3–Д, 4–Г.
ТЕМА: Література кінця XVIII – початку XX ст. Література XX ст.
Завдання перевіряє знання літературних героїв й основних теоретико-літературних понять, зокрема жанрів літературних творів.
Тереза, Францішек, Ілля – це персонажі новели Олеся Гончара «Модри Камень».
Тайах, Сев, Богдан – герої роману Юрія Яновського «Майстер корабля».
Іван, Палагна, Юра діють у повісті Михайла Коцюбинського «Тіні забутих предків».
Мокій, Рина, Уля – герої комедії Миколи Куліша «Мина Мазайло».
Відповідь: 1-Д; 2-Г; 3-Б; 4-В.