Розділ: Мультитести
Тест: Тренувальний мультитест (5 варіант)
Блок: Біологія
Кількість завдань: 30
ТЕМА: Вступ. Основні ознаки живого. Методи досліджень.
В основі завдання описується метод, який полягає в тому, що дослідники активно втручаються в будову об’єктів досліджень, перебіг тих чи інших процесів, явищ і спостерігають за наслідками такого втручання. У результаті застосування методу вчені вивчають дію певних речовин на ріст рослин, випробовують заходи боротьби зі шкідниками, досліджують вплив господарської діяльності людини на природні екосистеми тощо.
Описаний метод – експериментальний.
Правильна відповідь – В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Вуглеводи, їхня різноманітність і функції.
Моносахариди – солодкі, добре розчинні у воді речовини, належать до вуглеводів.
Моносахариди класифікують за кількістю атомів Карбону в їхніх молекулах.
Найважливішими для живої природи є пентози (сполуки з п’ятьма атомами Карбону в молекулах) і гексози (сполуки із шістьма атомами Карбону в молекулах).
Поширеними гексозами, окрім глюкози, є фруктоза й галактоза.
Рибоза й дезоксирибоза, залишки яких є складниками нуклеїнових кислот, належать до пентоз.
Правильна відповідь – В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Мембрани, їхня структура, властивості та основні функції. Плазматична мембрана
В основі завдання наведений рисунок схеми дії інсуліну на клітину.
Інсулін зменшує концентрацію глюкози в крові завдяки збільшенню проникливості мембран клітин для глюкози, що полегшує її вхід у клітини.
Ураховуючи це, плазматична мембрана на рисунку позначена цифрою 1
Правильна відповідь – А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Склад і функції крові. Будова та функції еритроцитів, лейкоцитів та тромбоцитів
Для виконання завдання необхідно знання будови еритроцитів.
Еритроцити – це дрібні клітини крові, які в процесі дозрівання втрачають ядро й мають форму двоввігнутих дисків. Вони пристосовані до виконання практично єдиної функції – дихальної, що здійснюється завдяки наявності в них дихального пігменту гемоглобіну. Основна функція гемоглобіну полягає в транспортуванні дихальних газів.
Правильна відповідь – Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Біосинтез білків та його етапи
До появи аномального гемоглобіну S призводить мутація, внаслідок якої у гемоглобіну А в ділянці β-ланцюга відбувається заміна однієї амінокислоти на іншу, а саме глутаміну на валін.
У завданні запитують про можливий варіант триплета ДНК, який утворюється внаслідок мутації.
Для виконання завдання необхідно скористатися таблицею генетичного коду, опис якої наведено в примітці. Спочатку визначаємо триплети мРНК, які кодують валін. Відтак за правилом комплементарності визначаємо відповідні варіанти триплетів ДНК. З наведених варіантів відповідей правильна – ЦАЦ.
Правильна відповідь – Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Взаємодія генів та її типи.
Описаний тип успадкування захворювання є прикладом взаємодії алельних генів. Про це свідчить описане в тексті (до завдань 11–13) успадкування цієї ознаки (за ІІ законом Г. Менделя)
Правильна відповідь – Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Модифікаційна (неспадкова) мінливість, її властивості і статистичні закономірності
При виконанні завдання необхідні знання щодо модифікаційної мінливості та її властивостей.
Модифікаційна мінливість – зміни у фенотипі організму, що в більшості випадків мають пристосувальний характер та утворюються внаслідок взаємодії генотипу із навколишнім середовищем. Зміни в організмі та модифікації не успадковуються. Модифікаційна мінливість викликана тим, що всі організми тією чи іншою мірою живуть у різних умовах, а тому змушені по-різному реагувати на фактори навколишнього середовища, що й призводить до різноманітності фенотипів.
У наведеному в завданні прикладі ознака фенотипу (форма та розміри головної частини тіла у дафнії) змінюється залежно від змін умов навколишнього середовища (сезонність – зміна пір року). Це є властивістю модифікаційної мінливості, про яку йдеться в завданні.
Правильна відповідь – Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Закономірності спадковості й мінливості. Селекція організмів.
В основі завдання описано гібрид організмів, які належать до різних родів і видів. Отже, для створення лігра – гібрида лева й тигра – було застосовано метод віддаленої гібридизації.
Правильна відповідь – А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Особливості будови та процесів життєдіяльності Прокаріотів
Бактерії можуть завдавати людині значної шкоди, передусім викликаючи дуже важкі захворювання.
Небезпечними для людини є бактерія гниття клостридій. Розвиваючись на м’ясі, рибі, різних консервованих продуктах, ця бактерія виділяє надзвичайно отруйну речовину – токсин. Ця речовина є причиною ботулізму.
Захворювання зазвичай розвивається, коли людина вживає їжу, що накопичила токсин унаслідок забруднення її та розмноження вегетативних форм збудника, тобто якщо в харчовому продукті виникли анаеробні умови. Найчастіше це в'ялена або слабопросолена риба, ковбаса, шинка, м'ясні, рибні, овочеві, грибні консерви. Якщо, наприклад, консервування було проведено із закриттям скляної банки негерметичною (наприклад, поліетиленовою м'якою) кришкою, то в такому продукті не буде суворої анаеробізації й тому там не виникає умов для утворення ботулотоксину. Якщо ж така скляна банка була закрита металевою кришкою, то всередині такого продукту можливий анаеробізм, що призводить до утворення ботулотоксину в разі недотримання інших умов стерилізації.
Правильна відповідь – Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Автотрофні організми.
Для розв’язання завдання спочатку необхідно розпізнати зображені на рисунку об’єкти. Буквою А позначено хлоропласт – органелу, яка забезпечує фотосинтез в еукаріотичній клітині. Буквами Б, В й Г позначено організми, відповідно рослину (стрілицю), гриб (мухомор), тварину (дельфін). Поміж наведених організмів автотрофним є лише рослина.
Правильна відповідь – Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Генеративні органи покритонасінних рослин (квітка, насінина, плід)
В основі завдання наведений рисунок квітки – генеративного органу, який забезпечує статеве розмноження квіткових рослин – процеси запилення та запліднення.
Для виконання цього завдання необхідно знати особливості будови квіток. Квітка становить собою видозмінений пагін. Вона складається з квітконіжки, квітколожа, оцвітини, тичинок і маточок.
На рисунку буквою Х позначено маточку. Маточка утворена одним чи кількома зрослими листочками – плодолистками. Маточок у різних видів рослин буває від однієї до кількох десятків. Маточка складається з нижньої розширеної частини – зав'язі, середньої видовженої – стовпчика та верхньої – приймочки. Усередині зав'язі містяться один або кілька насінних зачатків.
Правильна відповідь – Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Різноманітність рослин. Хвощі (хвощ польовий, хвощ лісовий)
В основі завдання наведений опис рослин певної групи.
У відповідях наведено групи наземних рослин, які розмножуються та поширюються за допомогою спор.
Поміж наведених груп лише представники хвощів мають усі ознаки, які перелічені в описі.
Правильна відповідь – Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Біорізноманіття. Одноклітинні еукаріотичні організми.
На рисунку зображено амебу протей, складники клітини якої підписано. Цей організм має травні й скоротливі вакуолі, ядро.
Ці складники підписано правильно. Органами руху амеби протей є псевдоніжки (псевдоподії) – вирости цитоплазми. На рисунку ці складники підписано війки.
Отже, помилковий підпис позначено в переліку складників буквою В.
Правильна відповідь – В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Будова та життєдіяльність тварин. Подразливість, рух, живлення, дихання, виділення, транспорт речовин, розмноження, ріст тварин
Для виконання завдання необхідні знання термінів і понять, що запропоновані.
Таксис – реакція у відповідь на подразник, переважно у найпростіших, що проявляються у формі руху за напрямком до (позитивний таксис) або від (негативний таксис) джерела подразнення.
Тропізм – реакція орієнтування організму або клітини, тобто напряму росту клітин щодо подразника (хімічного, світлового або іншого). В основі тропізму лежить одна з властивостей цитоплазми клітини — її подразнюваність, реакція відповіді на різні чинники зовнішнього середовища.
Умовний рефлекс – рефлекс набутий, має тимчасовий характер і може згасати зі зміною умов середовища, реакція організму на дію зовнішнього і внутрішнього середовища, що здійснюються за допомогою центральної нервової системи.
Інстинкт – ланцюг уроджених поведінкових реакцій (безумовних рефлексів), спрямованих на здійснення тих чи інших життєвих функцій у тварин.
Правильна відповідь – В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА. Тип Хордові. Загальна характеристика. Різноманітність хордових
Для виконання завдання спочатку необхідно розпізнати тварин, які зображені на рисунку, потім застосувати знання про особливості будови тварин типу Членистоногі.
На рисунку зображено рака, павука та жука. Вони належать до різних класів типу Членистоногі. Тварини, що їх відносять до цього типу, мають спільні ознаки організації, а саме – мають членисті кінцівки, тіло поділене на відділи, мають кровоносну систему незамкненого типу та тіло вкрите хітиновим покривом. Тому з наведеного переліку ознак спільними для всіх зображених тварин є ознаки, які позначено цифрами 2, 5, 6.
Правильна відповідь – В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Клас Птахи. Особливості зовнішньої та внутрішньої будови, процесів життєдіяльності. Птахи – теплокровні тварини. Пристосованість птахів до польоту
Для виконання завдання необхідні знання особливостей будови птахів у зв’язку з пристосуванням їх до польоту.
Птахи мають укорочене обтічне тіло, вкрите пір’яним покривом. Їхні передні кінцівки перетворилися на крила, а задні слугують для пересування по землі. Теплокровність, здатність до польоту та досить високий рівень розвитку нервової системи визначили своєрідність цієї групи хребетних тварин.
Правильна відповідь – В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Функції та будова органів сечовидільної системи
Для виконання завдання необхідно знати будову та функції органів сечовидільної системи.
Нефрон – структурна та функціональна одиниця нирки. У кожній нирці нараховується близько двох мільйонів нефронів. Нефрон — це епітеліальна структура, яка являє собою систему звивистих і прямих канальців, що сліпо починаються капсулою від судинного клубочка кожного ниркового тільця, та впадає у збірну трубочку. Під час проходження первинної сечі канальцями через епітеліальні клітини їхніх стінок у кров повертається значна кількість води, солей, амінокислоти, глюкоза. Цей процес називається реабсорбцією. Нирки мають ефективну систему регуляції сечоутворення, в основному, гуморальним шляхом й чітко реагують на зміни кількості води та солей в організмі. Якщо в крові збільшується концентрація солей, то активізується утворення антидіуретичного гормону гіпофіза (вазопресину). Під його впливом збільшується зворотне всмоктування води й одночасно зменшується реабсорбція мінеральних речовин. Це приводить до утворення меншої кількості більш концентрованої вторинної сечі.
Таким чином, у наслідок дії антидіуретичного гормону посилюється реабсорбція води в канальцях нефрону.
Правильна відповідь – А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Імунітет, його види.
Для розв’язання завдання необхідно знати механізми утворення різних видів імунітету.
Розрізняють уроджений і набутий імунітет.
Уроджений імунітет передається спадково. Набутий активний імунітет виникає внаслідок перенесеної інфекційної хвороби або вакцинації та спадково не передається.
Набутий пасивний імунітет формується внаслідок уведення сироватки, яка містить готові антитіла.
В основі завдання наведено схему отримання препарату для боротьби з дифтерією. В організм коня вводять дифтерійну вакцину, отриману на основі знешкодженого дифтерійного токсину, для виготовлення сироватки.
Правильна відповідь – Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Функції та будова органів травлення
Для виконання завдання необхідно знати будову та функції органів травлення.
Тонкий кишечник — відділ травного тракту, в якому неперетравлені поживні речовини шлункового вмісту підлягають подальшому інтенсивному та остаточному розщепленню, чому сприяють секрети підшлункової залози , печінки та власне кишечника, а продукти розщеплення транспортуються через стінку кишечника у внутрішнє середовище організму. У тонкому кишечнику відбувається всмоктування поживних речовин ворсинками. Усередині ворсинок містяться кровоносні й лімфатичні капіляри. Продукти розщеплення білків (амінокислоти) й вуглеводів (глюкоза) всмоктуються в кров, а жирів (гліцерин і жирні кислоти) – переважно в лімфу.
Таким чином, у тонкому кишечнику відбувається всмоктування амінокислот.
Правильна відповідь – Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Організм людини як біологічна система. Травлення. Травна система людини
На графіку, наведеному в завданні, відображено зміну вмісту в розчині крохмалю (А) та білка (В) під впливом ферментів.
На вертикальній осі наведено значення концентрації речовини, на горизонтальній – часу. Моменти, коли ферменти додавали до розчину, позначено стрілками.На графіку відображено результати експерименту.
Аналіз графіка дає змогу зробити висновок, що в результаті додавання ферментів уміст крохмалю і білка в розчині зменшувався. Це відбувалося під впливом ферментів, які діють на ці сполуки.
Запропоновано твердження щодо результатів експерименту. Необхідно було визначити, чи є поміж них правильні.
Твердження «Стрілка 1 указує на момент додавання ліпази» є неправильним (ліпаза – фермент, який забезпечує розщеплення ліпідів, а не крохмалю).
Твердження «Стрілка 2 вказує на момент додавання пепсину» є правильним тому, що пепсин каталізує розщеплення білка.
Правильна відповідь – Б
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Опорно-рухова система. Будова скелета людини.
Завдання скеровано на перевірку знань про будову скелета людини й уміння встановлювати причиново-наслідкові зв’язки між будовою і функціями його складників.
Відмінність скелета людини від скелета інших ссавців спричинена прямоходінням.
У людини, на відміну від інших ссавців, грудна клітка конусоподібна, із широкою частиною знизу, а вужчою – зверху.
Кістки верхньої кінцівки порівняно з кістками нижньої кінцівки не масивні, що зумовлено диференціацією за функціями.
Стопа у людини має склепіння, а в хребетних вона плоска. Така її будова пом’якшує поштовхи під час руху.
Хребет людини має чотири вигини, що зумовлює S-подібну форму. Вигини сприяють збереженню рівноваги, пружинять і пом’якшують поштовхи.
Правильна відповідь – Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Органи чуття. Будова та функції органів зору. Сприйняття зображення предметів, світла, кольору.
У завданні наведено два твердження, які треба проаналізувати й визначити їх правильність. Надалі знайти відповідь, у якій вказані всі правильні твердження.
Перше твердження є правильним тому, що жовта пляма – місце найкращого бачення, де скупчення колбочок на сітківці найбільше.
Друге твердження також є правильним, виходячи з того, що сліпа пляма – місце виходу зорового нерва, у якому немає фоторецепторів.
Таким чином, обидва твердження є правильними.
Правильна відповідь – А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Роль води, солей та інших неорганічних сполук в організмі. Гідрофільні сполуки. Гідрофобні сполуки.
Залежно від температури середовища вода здатна змінювати агрегатний стан. За зниження температури вода з рідкого стану може переходити в твердий, а за підвищення – у газуватий.
Утворення кристаликів льоду в клітинах організмів руйнує клітинні структури. Це призводить до загибелі клітин і всього організму.
Під впливом розчинених у ній речовин вода може змінювати свої властивості, зокрема точки температур замерзання (плавлення) і кипіння, що має важливе біологічне значення. Збільшення концентрації таких речовин є одним із механізмів запобігання замерзанню. Наприклад, деякі види жаб восени починають накопичувати в клітинах свого тіла глюкозу, у клітинах рослин з настанням зими підвищується концентрація розчинів вуглеводів, членистоногих – гліцерину, риб – білків тощо. Отже, це знижує температуру, за якої вода переходить у твердий стан, для попередження промерзання.
Правильна відповідь – Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Будова, властивості й функції органічних сполук.
Завдання скеровано на перевірку знання основних групи органічних речовин і прикладів речовин, що належать до тієї чи тієї групи.
Представником ліпідів є віск – речовина рослинного або тваринного походження, утворена з естерів вищих жирних кислот і вищих, переважно одноатомних, спиртів.
Білок м’язової тканини актин разом з іншим білком – міозином – утворює основний складник скоротливих ниток м’язових волокон.
Вуглеводом є глікоген – полісахарид, гомополімер глюкози, основна форма її зберігання в клітинах тварин, більшості грибів, багатьох бактерій.
До нуклеїнових кислот належить РНК.
Правильна відповідь – 1В 2Д 3Г 4А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Різноманітність ссавців. Плацентарні ссавці: ряди Комахоїдні, Рукокрилі, Гризуни, Хижі, Ластоногі, Китоподібні, Парнокопитні, Непарнокопитні, Примати
Завдання перевіряє вміння розрізняти біологічні об’єкти на рисунках, а саме представників рядів ссавців.
Панда належить до ряду Хижі. Олень належить до ряду Парнокопитні, зебра – до ряду Непарнокопитні. Бобер належить до ряду Гризуни.
У переліку рядів зайвим є Китоподібні, позаяк відсутнє зображення тварини, що належить до цього ряду.
Правильна відповідь – 1В, 2А, 3Г, 4Д.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Травлення. Травна система людини. Будова й функції органів травлення.
Завдання скеровано на перевірку знань про функціонування травної системи людини.
Для розв’язання завдання необхідно розпізнати зображені на рисунку органи організму людини. Затим вибрати поміж перелічених функцію кожного органу.
Цифрою 1 на рисунку позначено печінку, яка забезпечує знешкодження токсичних речовин, а цифрою 2 – жовчний міхур, у якому накопичується концентрована жовч.
Цифрою 3 позначено підшлункову залозу, яку відносять до залоз змішаної секреції. Як залоза внутрішньої секреції цей орган забезпечує вироблення інсуліну.
Цифрою 4 позначено кишечник, де відбувається перетравлення білків і ліпідів.
Правильна відповідь: 1–Б, 2–Г, 3–Д, 4–В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Одномембранні органели: ендоплазматична сітка, апарат Гольджі, лізосоми, вакуолі. Мембрани, їхня структура, властивості й основні функції. Плазматична мембрана. Транспорт речовин через мембрани.
В основі завдання наводиться інформація про відкриття, автори якого в 2013 році отримали Нобелівську премію в галузі фізіології та медицини. Це багаторічна праця вчених щодо розкриття механізмів везикулярного транспорту, яка з плином часу була оцінена науковою спільнотою.
Везикули - це пухирці, уміст яких відмежований від цитоплазми однією мембраною. Вони виконують різноманітні функції, зокрема забезпечують транспортування речовин між різними компонентами клітини та речовин із клітини, зберігання і виділення медіаторів у синапсах, внутрішньоклітинне травлення.
Основними органелами, які беруть участь у везикулярному транспорті, є ендоплазматична сітка (ЕПС) і комплекс Гольджі. ЕПС здійснює синтез білків і надалі у везикулах вони транспортуються до комплексу Гольджі. У комплексі Гольджі молекули сортуються, дозрівають, пакуються в інші везикули. Рецептори, які визначають напрямок руху везикули, містяться на везикулярній мембрані із зовнішнього боку. У разі, якщо вони будуть розташовані всередині везикули або ж на внутрішній поверхні її мембрани, цитоплазматичні рецептори не зможуть з ними взаємодіяти. Секреторні везикули, за допомогою яких речовини виводяться з клітинами (транспортуються за призначенням), забезпечують секрецію водорозчинних речовин, зокрема травних ферментів, білкових гормонів. Транспортування стероїдних гормонів (ліпідної природи), вуглекислого газу та води забезпечується ліпідним шаром плазматичної мембрани, отже, вони не потребують пакування у везикули.
Правильна відповідь: 2, 3, 2 .
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Тип Хордові. Загальна характеристика. Особливості будови, процесів життєдіяльності. Опорно-рухова система. Будова скелета людини
Для виконання завдання необхідно застосувати знання будови скелета людини й особливостей будови скелетів різних хордових тварин.
На рисунку літерою А позначено ключиці – кістки поясу верхніх кінцівок людини. У птахів (орла) ці кістки зрослися між собою, утворюючи так звану вилочку. Вона надає пружності поясу передніх кінцівок.
Літерою В на рисунку позначені ребра – кістки тулуба, що прикріплені до грудних хребців, які разом з грудиною формують грудну клітку. У земноводних (жаби) цих кісток немає.
Літерою С на рисунку позначені певні кістки зап’ястка та п’ястка частини кисті – відділу вільної верхньої кінцівки. Ці кістки зростаються в одну кістку в представників ряду Дятлоподібні, так як саме вони є представниками птахів. У птахів скелет передніх кінцівок (крил), як і у всіх хребетних, закінчується кистю. Її кістки частково зростаються, створюючи опору для довгих махових пер, що зазнають у польоті найбільшого навантаження.
Правильна відповідь – 2 1 2.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на