Розділ: Мультитести
Тест: Тренувальний мультитест (8 варіант)
Блок: Біологія
Кількість завдань: 30
ТЕМА: Поведінка тварин. Міграції тварин. Методи вивчення
Для виконання завдання необхідно знати особливості застосування методів біологічних досліджень.
Моніторинг – стеження за перебігом певних процесів в екосистемах чи за станом конкретних біологічних об’єктів протягом тривалого часу. Метод дає змогу визначати стан певних об’єктів і прогнозувати можливі зміни.
Отже, щоб отримати інформацію про багаторічну поведінку птахів у природних умовах під час гніздування, використовують моніторинг.
Правильна відповідь – Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Вуглеводи: моносахариди, олігосахариди, полісахариди. Особливості будови, основні властивості та функції в організмах живих істот
Для виконання завдання спочатку необхідно впізнати об’єкт, який зображений на рисунку.
Зображений об’єкт відноситься до типу Членистоногих.
Тіло членистоногих укрите міцним зовнішнім скелетом, утвореним кутикулою. Міцності кутикулі надає особлива органічна сполука – хітин.
Крохмаль – резервний рослинний високомолекулярний полісахарид, який нагромаджується в результаті фотосинтезу у плодах, зерні, коренях і бульбах деяких рослин як запасна форма вуглеводів.
Целюлоза – природний полісахарид, головна складова клітинної стінки рослин.
Глікоген – резервний тваринний високомолекулярний полісахарид.
Правильна відповідь – Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Одномембранні органели: ендоплазматична сітка, апарат Гольджi, лізосоми, вакуолі
В основі завдання зазначені функції органели Х. Необхідно указати її серед переліку органел клітини.
Мітохондрії – двомембранні органели клітин еукаріотів, які забезпечують клітину енергією.
Рибосоми – немембранні органели, які беруть участь у синтезі білків.
Клітинний центр – немембранна органела з двох центріолей, які слугують центрами організації веретена поділу, беруть участь у формуванні мікротрубочок цитоплазми, джгутиків і війок.
Комплекс Гольджі бере участь у накопиченні та дозріванні синтезованих в ендоплазматичній сітці речовин. У цистернах цієї органели відбувається синтез полісахаридів. Одна з основних функцій – формування готових секреторних продуктів, які виводяться за межі клітини шляхом екзоцитозу. Комплекс Гольджі вважають джерелом утворення первинних лізосом, хоча їх ферменти синтезуються і в гранулярній сітці.
Таким чином, зазначені функції органели Х відповідають функціям комплексу Гольджі.
Правильна відповідь – А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Фотосинтез
В основі завдання наведено графік залежності інтенсивності фотосинтезу від освітленості.
Умова також містить твердження, правильність яких необхідно перевірити. Аналізуючи графік, можна констатувати, що інтенсивність фотосинтезу залежить від освітленості. За освітленості від 20 до 30 тис. люкс інтенсивність фотосинтезу змінюється. Таким чином, лише перше твердження правильне.
Правильна відповідь – А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Вступ. Хімічний склад, структура й функціонування клітини. Реалізація спадкової інформації. Структура та функціонування еукаріотичних клітин
В основі завдання наведено схему клітинного циклу, де буквою Х позначено один із етапів мітозу.
Необхідно звернути увагу, що на схемі також позначено етап мітозу, який називають телофазою.
Отже, буквою Х позначено етап, яким починається мітоз, а саме – профаза.
Правильна відповідь – Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Успадкування, зчеплене зі статтю
В основі завдання запропонована задача на застосування закономірностей успадкування, зчепленого зі статтю.
Визначення статі у багатьох видів зумовлене хромосомним набором, у якому є однакові за будовою нестатеві хромосоми (аутосоми) та статеві хромосоми.
Одним із типів хромосомного визначення статі є тип ХY. З умови задачі зрозуміло, що ген, рецесивний алель якого спричинює гемофілію, локалізований в Х-хромосомі.
Гемофілія (невиліковне генетичне захворювання, пов'язане з порушенням згортання крові; при цьому захворюванні різко зростає небезпека загибелі від крововиливу в мозок та інші життєво важливі органи, навіть при незначній травмі) визначається рецесивним алелем, розташованим в Х- і відсутнім в Y-хромосомі. Тому чоловік із цим алелем завжди хворіє на гемофілію. У жінок це захворювання виявляється лише в особин, гомозиготних за рецесивним алелем. Рецесивний алель, який зумовлює це захворювання, передається з покоління в покоління синам гетерозиготними жінками-носіями. Тому в результаті одруження чоловіка, хворого на гемофілію, зі здоровою жінкою-носієм є 50 % ймовірність того, що дитина, яка народиться в цієї пари, буде хворіти на гемофілію.
Правильна відповідь – В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Модифікаційна (неспадкова) мінливість, її властивості і статистичні закономірності.
Для виконання завдання необхідні знання щодо модифікаційної мінливості та її властивостей.
Модифікаційна мінливість — зміни у фенотипі організму, що в більшості випадків мають пристосувальний характер та утворюються внаслідок взаємодії генотипу з навколишнім середовищем. Зміни в організмі та модифікації не успадковуються. Модифікаційна мінливість викликана тим, що всі організми тією чи іншою мірою живуть у різних умовах, а тому змушені по-різному реагувати на фактори навколишнього середовища, що й призводить до різноманітності фенотипів.
У наведеному в завданні прикладі ознака фенотипу (ступінь волохатості задньої частини черевця) змінюється в залежності від змін умов навколишнього середовища (солоності води). Це є властивістю модифікаційної мінливості, про яку йдеться в завданні.
Правильна відповідь – А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Віруси, їх хімічний склад, будова та відтворення. Механізм проникнення вірусів в організм та клітини хазяїна
У завданні наведені два твердження, які треба проаналізувати і визначити їх правильність. Надалі знайти відповідь, у якій вказані всі правильні твердження.
Для виконання завдання необхідно знати особливості організації вірусів та шляхи їх передачі.
Віруси – неклітинні форми життя, які складаються з білкової оболонки і нуклеїнових кислот (ДНК або РНК). Віруси є внутрішньоклітинними паразитами, що розмножуються лише в живих клітинах. Вони використовують клітину для синтезу своїх зрілих вірусних часток – віріонів. Поширені всюди. Викликають захворювання рослин, тварин і людини. Пристосування вірусів до паразитизму виявляється в різноманітності способів ефективного зараження хазяїв. Віріони збудників захворювань органів дихання потрапляють до хазяїв повітряно-крапельним шляхом, органів травлення – з їжею та водою, покривів тіла – через слизові оболонки.
Отже, правильними є обидва твердження.
Правильна відповідь – В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Зелені водорості: одноклітинні (хлорела, хламідомонада) та багатоклітинні (спірогира, ульва, улотрикс)
В основі завдання наведений опис одноклітинного організму. У відповідях представлені назви зелених водоростей.
Поміж наведених водоростей лише хлорела має ознаки, які перелічені в завданні – організм поширений у прісних та солоних водоймах, на зволожених ґрунтах; його клітина не має вічка та джгутиків.
Правильна відповідь – В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Мохоподібні (політрих звичайний, моршанція).
В основі завдання наведено наукову інформацію щодо особливостей організації та екології організмів із групи мохоподібних.
Це група судинних рослин із самостійним гаплоїдний поколінням, яке переважає в життєвому циклі.
Правильна відповідь – Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Життєвий цикл мохоподібних.
У наведеній в основі завдання схемі життєвого циклу мохоподібних пропущеним складником є нестатеве покоління – спорофіт. Він розвивається внаслідок запліднення і представлений ніжкою з коробочкою, у якій дозрівають спори. Це покоління несамостійне, живиться за рахунок гаметофіту. На рисунку цей складник позначено буквою Б.
Правильна відповідь – Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Роль Мохоподібних у природі та значення в житті людини. Форми біотичних зв’язків (конкуренція, хижацтво, виїдання, мутуалізм, коменсалізм, паразитизм).
Наведений текст містить інформацію про те, що спори описаної групи утворюються внаслідок мейозу диплоїдних клітин спорофіту, отже вони – гаплоїдні.
У тексті немає інформації щодо видів, у яких розмноження не пов’язане з наявністю води.
Аналізування частини тексту «Поміж представників є епіфіти – рослини, які мешкають на інших рослинах. Таке співіснування надає епіфітам можливість бути ближче до джерела світла, яке необхідне їм для фотосинтезу. Крім того, на певній висоті вони стають недосяжними для багатьох рослиноїдних тварин. Джерелом води для них є водяна пара або опади»» дає підстави стверджувати, що епіфітні форми цієї групи отримують користь від співіснування з рослинами, не завдаючи їм шкоди. Для інших рослин ці взаємовідносини є нейтральними. Отже, співіснування епіфітних форм з рослинами не можна віднести до паразитичних взаємовідносин.
Аналізування частини тексту «У місцях з надмірними викидами шкідливих речовин в атмосферу представників цієї групи, зазвичай, немає або вони представлені невеликою кількістю видів» дає змогу дійти висновку, що представники цієї групи можуть бути індикаторами забруднення повітря.
Правильна відповідь – В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Тип Плоскі черви
Для виконання завдання необхідно знати особливості будови паразитичних червів.
Печінковий сисун відноситься до типу Плоскі черві, класу Сисуни. Сисуни – це виключно паразитичні тварини, що мешкають у різноманітних внутрішніх органах (печінці, кишечнику, легенях, кровоносних судинах тощо) людини й тварин.
Свинячий ціп’як і ехінокок відносяться до типу Плоскі черві, класу Стьожкові черви, теж виключно паразитичні тварини.
Планарія біла відноситься до типу Плоскі черви, класу Війчасті черви. Війчасті черви поширені в морях і прісних водоймах, зрідка – на суходолі, у вологих лісах. Назва класу походить від того, що тіло цих тварин укрите війчастим епітелієм. Планарія біла – хижак.
Правильна відповідь – Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Різноманітність, поширення, значення тварин. Загальні ознаки членистоногих, молюсків
Для виконання завдання спочатку розпізнаємо зображених на рисунку тварин.
На рисунку зображено представника виду Слимак виноградний, який належить до молюсків, та представник виду Павук-хрестовик, який належить до членистоногих.
Надалі застосовуємо знання про особливості будови тварин цих груп і знаходимо спільні ознаки для обох тварин.
Спільними ознаками є наскрізна травна система, незамкнена кровоносна система, де утворюється гемолімфа.
Правильна відповідь – Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Рефлекторний принцип діяльності нервової системи
Автоматична цілісна стереотипна реакція організму на певний подразник, на зміни зовнішнього середовища або внутрішнього стану, яка здійснюється при обов'язковій участі центральної нервової системи називається рефлекс.
Правильна відповідь – Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Білки: особливості будови. Функції білків у живих істотах. Ферменти, їх будова, властивості та застосування в господарській діяльності людини
Аналізуючи основу завдання та запропоновані варіанти відповіді, у реченні необхідно вказати функцію та місце знаходження гемоглобіну.
Гемоглобін – кров’яний пігмент, що складається з молекули білка та гему – залізовмісної сполуки. Основною властивістю гемоглобіну є здатність утворювати нестійкі сполуки з киснем, а його основна функція – транспортування кисню від легенів до тканин.
Правильним варіантом відповіді буде таке речення: «Гемоглобін – це транспортний білок, що міститься в еритроцитах».
Правильна відповідь – Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Травлення у ротовій порожнині, шлунку, кишечнику
У завданні наведені два твердження, які треба проаналізувати і визначити їх правильність. Надалі знайти відповідь, у якій вказані всі правильні твердження.
Для виконання завдання необхідно знати особливості процесів травлення в кишечнику. На схемі цифрою 1 позначено лімфатична судина, функції якої пов’язані із транспортуванням жирів. Тому перше твердження неправильне.
Цифрою 2 на схемі позначено клітини епітелію, функціонування яких забезпечує пристінкове травлення. Отже, правильним є лише друге твердження.
Правильна відповідь – Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Шкіра, її будова й функції. Вітаміни, їхні властивості.
Тварини й рослини потребують майже всіх відомих науці вітамінів і зазвичай здатні їх синтезувати. Однак людина й низка тварин (наприклад мавпи) утратили цю здатність і тепер можуть поповнювати дефіцит вітамінів здебільшого за рахунок складників їжі.
Інколи рослинні клітини виробляють провітаміни (попередники вітамінів), які перетворюються на вітаміни в організмі.
Окрім того, деякі вітаміни, зокрема K та H, синтезує кишкова мікрофлора, а вітамін D утворюється в шкірі під впливом ультрафіолетового випромінювання.
Правильна відповідь – В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Органи чуття. Будова та функції органів зору. Сприйняття зображення предметів, світла, кольору.
У завданні наведено два твердження, які треба проаналізувати й визначити їх правильність. Надалі знайти відповідь, у якій вказані всі правильні твердження.
Перше твердження є правильним тому, що жовта пляма – місце найкращого бачення, де скупчення колбочок на сітківці найбільше.
Друге твердження також є правильним, виходячи з того, що сліпа пляма – місце виходу зорового нерва, у якому немає фоторецепторів.
Таким чином, обидва твердження є правильними.
Правильна відповідь – А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Опорно-рухова система
Скелет плечового пояса складається з парних кісток: двох лопаток і двох ключиць.
Ці кістки створюють опору для приєднаних до них рук. Лопатка — плоска кістка, з’єднана з ребрами та хребетним стовпом лише за допомогою м’язів. Ключиця є трохи зігнутою кісткою, яка одним кінцем з’єднана з лопаткою, а іншим – з грудною кісткою. Зовнішній кут лопатки разом з головкою плечової кістки формує плечовий суглоб.
Правильна відповідь – Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Продуценти. Консументи. Редуценти. Ланцюги живлення. Трофічний рівень.
Послідовності, у яких особини одного виду, їхні рештки або продукти життєдіяльності слугують об’єктом живлення для організмів іншого, називаються ланцюгами живлення.
В основі завдання наведено деякі компоненти ланцюга розкладання, які позначені цифрами. У відповідях послідовністю цифр позначено перехід від попередньої ланки до наступної ланки цього ланцюга живлення. Необхідно вказати правильну послідовність компонентів.
Ланцюг розкладання (детритного типу) починається з мертвої органічної речовини (решток організмів або продуктів їхньої життєдіяльності) та продовжується організмами, які її безпосередньо споживають (сапротрофами), якими живляться консументи, і закінчується редуцентами. У наведеному ланцюгу розкладання коров’ячий послід (продукт життєдіяльності організмів) споживається личинками комах, останніми своєю чергою живляться комахоїдні птахи. Комахоїдні птахи є об’єктом живлення для хижих птахів.
Тому правильною послідовністю є така: 3→4→2→1.
Правильна відповідь – Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Основні середовища існування організмів: наземно-повітряне, водне, ґрунтове. Пристосування до водного середовища існування
В умові завдання наведено ознаки пристосованості тварин до водного середовища. Необхідно з’ясувати, чи є поміж них спільні для обох зображених тварин.
Для виконання завдання спочатку необхідно розпізнати тварин, яких зображено на рисунку – це дельфін та акула.
Дельфін – представник класу Ссавці, органами дихання якого є легені, а шкіра не містить слизових залоз.
Акула – представник надкласу Риби, класу Хрящові риби, органами дихання якої є зябра, а шкіра містить слизові залози.
Таким чином, поміж наведених ознак пристосованості тварин до водного середовища спільних для обох цих тварин немає.
Правильна відповідь – Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Мохоподібні (політрих, маршанція, сфагнум). Папоротеподібні (щитник чоловічий, страусове перо звичайне, сальвінія). Голонасінні (гінкго, тис ягідний, туя, сосна, ялина, модрина, яловець, кедр, вельвічія, саговник). Класифікація покритонасінних рослин
Завдання перевіряє знання представників відділів рослин, які вивчаються в шкільному курсі біології: Мохоподібні, Папоротеподібні, Голонасінні, Покритонасінні.
Запропоновані в завданні представники описуються під час вивченні певного відділу рослин.
Страусове перо звичайне є представником Папоротеподібних, модрина європейська – Голонасінних, маршанція мінлива – Мохоподібних, шипшина собача – Покритонасінних.
У переліку представників зайвий Баранець звичайний, позаяк відділ, до якого він належить, в переліку відсутній.
Правильна відповідь – 1Г 2А 3Б 4Д.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Кровоносні судини, їх будова і функції
Для виконання завдання необхідно знати функції кровоносних судин людини. Далі установити відповідність між кровоносною судиною та функцією, яку вона виконує.
Завдяки капілярам великого кола кровообігу відбувається газообмін між кров’ю та тканинною рідиною. Капіляри малого кола кровообігу забезпечують газообмін між кров’ю та повітрям альвеол. Артерії малого кола кровообігу – транспортування венозної крові від серця. Артерії великого кола кровообігу – транспортування артеріальної крові від серця.
Зайвою в переліку функцій є транспортування венозної крові до серця, позаяк кровоносні судини, як виконують цю функцію, у переліку судин відсутні.
Правильна відповідь – 1А, 2Б, 3Д, 4Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Системи органів організму людини.
Завдання перевіряє знання фізіологічних процесів, які відбуваються в певних органах організму людини.
У дермі шкіри розташовані потові залози, які забезпечують процес потовиділення.
Процес травлення відбувається в органах травного каналу. Одним із таких органів є кишечник.
Овуляція – вихід яйцеклітини з яєчника в порожнину тіла в результаті розриву зрілого фолікула яєчника.
Реабсорбція – зворотне всмоктування з первинної сечі у кров потрібних організму речовин: глюкози, амінокислот, вітамінів, мінеральних солей, значної кількості води. Цей процес відбувається в канальцях нефрону – структурно-функціональної одиниці будови нирки.
Правильна відповідь – 1Д 2Б 3Г 4А .
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Тип Хордові. Різноманітність хордових. Клас Земноводні. Особливості зовнішньої та внутрішньої будови, процесів життєдіяльності
Для виконання завдання необхідні знання особливостей будови тварин класу Земноводні.
Земноводні – це тварини, які в дорослому стані здебільшого поширені на суходолі, проте їхнє розмноження і розвиток відбуваються у воді. Дорослі земноводні дихають за допомогою легенів і через шкіру, а їхні личинки та деякі дорослі особини – за допомогою зябер. У дорослих земноводних серце має три камери (два передсердя та шлуночок), є два кола кровообігу. Шкіра гола, без лусок. У ній є багато залоз, які виділяють слиз. Цей слиз зволожує поверхню тіла й полегшує газообмін через шкіру, захищає тварин від проникнення хвороботворних мікроорганізмів.
Правильна відповідь – 221.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Вступ. Хімічний склад, структура й функціонування клітини. Реалізація спадкової інформації. Значення біологічних знань у житті людини й суспільства.
Завдання скеровано на перевірку розуміння наслідків досягнення біологічної науки.
Зниження рівня смертності, зумовленої бактеріальними інфекціями, відбулося внаслідок відкриття антибіотиків. Ці речовини згубно діють на бактерії, зокрема й хвороботворні.
У 1983 році американський біохімік Кері Малліс запропонував метод реплікації фрагмента молекули ДНК, за яким можна швидко синтезувати мільйони копій. Це уможливило виявлення того, чи є такий фрагмент у досліджуваній пробі. У такий спосіб можна діагностувати інфекційні захворювання. Тож виявлення вірусів під час прихованого періоду розвитку захворювання забезпечене використанням методу ПЛР.
Виявлення структури декодувальних ділянок ДНК стало можливим завдяки використанню методу секвенування.
Правильна відповідь: 2, 3, 3.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на