Розділ: Мультитести
Тест: Національний мультитест 2024 (2 варіант)
Блок: Географія
Кількість завдань: 30
ТЕМА: Україна на карті Європи та світу.
Завдання скеровано на перевірку вміння розпізнати Україну на карті часових поясів.
Гринвіцьким або початковим (нульовим) називають меридіан, що проходить через містечко Гринвіч неподалік Лондона. Він поділяє планету на Західну й Східну півкулі. Україна лежить у Східній півкулі (на схід від Гринвіцького меридіана). Отже, найближче до Гринвіцького меридіана розташована крайня західна точка.
Правильна відповідь: Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Природні комплекси (ландшафти) України.
Завдання скероване на перевірку розуміння причиново-наслідкових зв’язків у природних комплексах.
З високою ймовірністю визначити тип ґрунту на цілинній ділянці дає можливість природна рослинність. За рослинністю, яку описано в уривку (чебрець, полин, ромашка, шавлія, ковила), упізнаємо степовий ландшафт.
Килимом трав’янистих рослин степ вкривається щороку навесні. Через недостатнє зволоження влітку рослинність відмирає. Органічні рештки не можуть перегнити, бо влітку сухо, а взимку замало тепла. Так утворюється потужний гумусовий горизонт. Що більше гумусу, то родючіший ґрунт. Тому в межах степів сформувалися найродючіші чорноземні ґрунти.
Правильна відповідь: В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Природа материків: географічне положення.
Завдання скеровано на перевірку вміння розпізнавати географічні об’єкти за їхнім розташуванням на карті.
Для виконання завдання потрібно пригадати розміщення материків на карті світу. Проведемо в уяві умовні лінії – екватор, який поділяє планету на Північну й Південну півкулю, і Гринвіцький меридіан, що поділяє планету на Східну й Західну півкулі.
Африку перетинає й екватор (приблизно посередині), і Гринвіцький меридіан. Натомість там, де мала бути Африка, бачимо материк, який нагадує трикутник, що звужується в південному напрямку. Це – Південна Америка, більша частина території якої лежить на південь від екватора у Західній півкулі.
Отже, щоби зображена карта світу стала правильною, на рисунку потрібно поміняти місцями Африку й Південну Америку.
Правильна відповідь: В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Природні умови й ресурси України: тектонічна будова.
Завдання скероване на перевірку вміння використовувати карту як джерело інформації.
На картосхемі України якісним фоном позначено поділ території на певні частини.
Для виконання завдання треба пригадати, що фізико-географічний край – це частина природної зони чи підзони в межах рівнинної країни або ж безпосередня частина гірської країни. Природні зони, своєю чергою, формуються на рівнинах, поширені в широтному напрямку і змінюються від екватора до полюсів унаслідок зміни клімату.
Поширення ґрунтів також підпорядковане широтній зональності. На рівнинних ділянках вони змінюються від екватора до полюсів, а в горах із висотою.
Щодо рельєфу, то Україна має загалом рівнинний характер поверхні: 70 % її площі займають низовини, 25 % – височини й тільки 5 % площі зайнято горами, що здіймаються на крайньому заході й півдні.
Майже третину площі держави на картосхемі займає структура, що тягнеться від Рівненської та Житомирської областей на півночі майже до узбережжя Азовського моря на півдні (Донецька область). Впізнаємо Український кристалічний щит – тектонічну структуру Східноєвропейської платформи. На захід від Українського щита лежить Волино-Подільська плита, яка на північному заході переходить у Галицько-Волинську западину. На південний схід від Українського щита знаходиться Дніпровсько-Донецька западина, на південь – Причорноморська западина.
Отже, на картосхемі України кольорами позначено тектонічні структури.
Правильна відповідь: А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Економіка України в міжнародному поділі праці.
Завдання скеровано на перевірку знання місця України на глобальних ринках товарів.
Для України виробництво соняшникової олії – вид економічної діяльності міжнародної спеціалізації. Стимулювати перероблення агросировини стали введені Верховною Радою 1999 року обмежувальні мита на експорт соняшникового насіння. Саме завдяки цьому структура українського експорту змінюється. Нині Україна дає понад половину світового експорту цієї олії. До того ж зростає виробництво й експорт соєвої, ріпакової олії. Тому ця товарна група (варіант Г) має бути переміщений зі структури імпорту в структуру експорту.
До повномасштабного вторгнення найбільше до України імпортували нафти та продуктів її перегонки, машин, обладнання і механічних пристроїв, а також засобів наземного транспорту.
Правильна відповідь: Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Географія материків і океанів: природні зони Північної Америки.
Завдання скеровано на перевірку знань розміщення природних зон на материку.
В умовах суворої зими, прохолодного літа й багаторічної мерзлоти субарктичного поясу формуються безлісі простори – тундра. Вона займає північне узбережжя Північної Америки й прилеглі до нього острови.
Правильна відповідь: Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Географія материків і океанів: природні зони Північної Америки.
Завдання скеровано на перевірку вміння аналізувати тематичні карти й екстраполювати зображення на профіль місцевості.
Для виконання завдання треба співвіднести карту природних зон Північної Америки з профілем поверхні її території.
Пригадуємо, що зона напівпустель і пустель охоплює внутрішні плоскогір’я Кордильєр і не утворює суцільної смуги.
Кордильєри – високі гори, що простягаються вздовж західного узбережжя материка.
Отже, зона пустель поширена на місцевості, що позначена на профілі поверхні території материка буквою А.
Правильна відповідь: А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Географія материків і океанів: природні зони Північної Америки.
Завдання передбачає вміння аналізувати прояви вертикальної поясності в горах.
Кожна гірська система має свою кількість поясів. Це залежить від висоти гір та їхнього географічного положення. Нижній висотний пояс відповідає природній зоні прилеглої території. Що гори вищі й ближче розміщені до екваторіальних широт, то більше буде на їхніх схилах висотних поясів.
Вертикальна поясність природних комплексів простежується в Північній Америці в Кордильєрах (лінії А, Б, Г) й Аппалачах (лінія В).
Звернімо увагу, що нижні висотні пояси гірської системи вздовж вказаної лінії формують секвойні ліси й степи. Зміну природних зон у двох напрямках материка (на океанічних схилах і схилах, обернених до внутрішньої частини) можна спостерігати в помірному й субтропічному поясах Північної Америки – лінія Б.
Хребти Кордильєр у холодному кліматі (лінія А) можуть мати 2–3 пояси, а снігова лінія проходитиме нижче. Нижній висотний пояс Кордильєр у субекваторіальному поясі (лінія Г) формуватимуть перемінно-вологі ліси.
В Аппалачах (лінія В) вертикальна поясність менш різноманітна, оскільки гори низькі.
Правильна відповідь: Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Природні умови й ресурси України: мінеральні ресурси.
Завдання скеровано на перевірку вміння виявляти зв’язки між геологічною будовою і корисними копалинами на території України.
70 млн років тому в крейдовий період мезозойської ери майже вся територія України була океаном. Коли океан повністю випарувався, на дні опинилося велике різноманіття осадових гірських порід.
Тому в цих районах передусім розробляють кар’єри з видобування цементної сировини – крейди, вапняків, мергелю (варіант Г).
Граніт, базальт, мармур – це породи архею і протерозою, що залягають у межах Українського кристалічного щита. По розломах щита утворилися руди чорних і кольорових металів.
Правильна відповідь: Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Природні умови й ресурси України: проблеми раціонального використання мінеральних ресурсів.
Завдання скеровано на перевірку вміння оцінювати наслідки видобування корисних копалин.
Природна зона мішаних лісів, де поширені ці корисні копалини, не матиме лише природні ландшафти. Видобування порід потребує зняття великого обсягу верхнього шару ґрунту, що призводить до знищення рослинного покриву (зменшення площі лісів – варіант Б) й орних земель (ріллі).
Оскільки розроблення кар’єру призведе до зниження рівня ґрунтових вод, то процеси заболочування не спостерігатимуться. А зняття верхнього шару ґрунту не передбачає втрату гумусу. На це впливає водна й вітрова ерозія, надмірне або неправильне використання добрив тощо.
Правильна відповідь: Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Природні умови й ресурси України: господарська оцінка рельєфу.
Завдання скеровано на перевірку вміння аналізувати геологічні розрізи території та прогнозувати ефективність господарської діяльності на ній.
Розроблення кар’єру на території, де є легкорозчинні вапнякові породи, може призвести до розвитку карсту (розчинення чи вилуговування гірських порід поверхневими чи підземними водами) – варіант Б. Унаслідок цього може статися просідання земної поверхні.
Зміна механічного складу ґрунту із суглинистого на піщаний є досить складним і рідкісним природним явищем. Метаморфізація (перетворення) гірських порід відбувається в умовах високих температур і тиску, що є неможливим для глибин до 110 м. Відкритий пласт граніту на радіоактивний фон не впливає.
Правильна відповідь: Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Населення України та світу: розселення населення
Завдання скеровано на перевірку вміння аналізувати статистичні матеріали про населення.
Найбільші агломерації сформувалися переважно в Північній півкулі. Виняток становлять Сан-Паулу в Бразилії й Джакарта в Індонезії (варіант А).
Токіо, Джакарта, Делі, Гуанчжоу, Мумбай, Маніла, Шанхай і Сеул розташовані в Азії, Сан-Паулу й Мехіко – в Америці (тобто у двох частинах світу). Серед десяти найбільших агломерацій світу в Китаї сформувалися лише дві (Гуанчжоу і Шанхай).
Хоча в Африці й існують великі розбіжності в рівнях урбанізації держав, однак на материку виділяють низку ареалів зі значним скупченням великих і малих міст. Наприклад, у Єгипті між агломераціями Каїр й Александрія формується Нільський мегалополіс.
Правильна відповідь: А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Населення України та світу: розселення населення.
Завдання скеровано на перевірку вміння розпізнавати систему розселення європейських країн Великої сімки.
Агломерація – це єдиний міський простір, утворений унаслідок злиття головного міста й низки міст-супутників.
У Великій Британії найбільшою агломерацією є Великий Лондон (варіант Г), у Франції – Паризька агломерація (варіант Б), в Італії – Міланська (варіант В). Ці агломерації моноцентричні (з одним містом-ядром), що відображено на картосхеми.
Подекуди моноцентричні агломерації зливаються і стають багатоядерними (поліцентричними), як-от Рурська в Німеччині. Вона об’єднує Кельн, Дортмунд, Дюссельдорф на заході країни (варіант А).
Правильна відповідь: А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Населення України та світу: демографічні процеси (міграції).
Завдання скеровано на перевірку вміння характеризувати населення країн за сукупністю статистичних матеріалів.
Міграції, які відбуваються на регулярній основі впродовж доби з одного населеного пункту (місця проживання) до іншого (на роботу або навчання) та назад, називають маятниковими (варіант Б). Вони є результатом невідповідності розміщення виробництва й розселення людей. Особливо розвинена маятникова міграція в приміських зонах великих міст, агломераціях. Токіо є багатомільйонною агломерацією, що разом з іншими агломераціями формує одну з найбільших у світі урбанізованих систем – мегаполіс Токайдо.
Сальдо зовнішніх міграцій – це різниця між кількістю іммігрантів та емігрантів. Цей показник додатний, якщо кількість людей, що приїхали в країну перевищує кількість людей, які виїхали.
Джентрифікація – це процес трансформації міського простору й інвестування в оновлення міських кварталів (реконструкція й оновлення будівель).
Правильна відповідь: Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Україна й світове господарство: сільське господарство України (географія картоплярства).
Завдання скероване на перевірку українознавчого складника, а саме – уміння ідентифікувати на картограмі області з традиційною спеціалізацією.
Більшість посівних площ картоплі зосереджена на Поліссі й у північних районах лісостепу, де випадає достатня кількість опадів й поширені супіщані ґрунти, що гарно пропускають повітря та вбирають вологу.
За валовими зборами першість утримують Вінницька, Житомирська, Київська, Львівська й Хмельницька області.
Правильна відповідь: Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Україна й світове господарство: сільське господарство України (географія картоплярства).
Завдання скеровано на перевірку розуміння сучасних тенденцій розвитку українського аграрного сектору.
Картоплю в Україні вирощують переважно в особистих селянських господарствах, які не ведуть офіційної статистики, оскільки працюють для власних потреб. Тому обсяги вирощеної продукції не відображають у загальнодержавній звітності й не реєструють в офіційних каналах обігу.
Правильна відповідь: А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Україна й світове господарство: харчова промисловість України.
Завдання скеровано на перевірку знання чинників розміщення підприємств харчової промисловості.
В Україні крохмальні заводи працюють у районах розвитку картоплярства на півночі й заході країни. Отже, сировинний чинник зумовив розташування цих виробництв у зазначених областях.
Правильна відповідь: В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Україна й світове господарство: особливості економіки країн Європи.
Завдання скеровано на перевірку вміння вирізняти особливості економіки країн Європи на основі аналізу карти.
До країн субрегіону Північна Європа відносять, окрім традиційних скандинавських країн, Велику Британію, Ірландію, Естонію, Латвію і Литву. Частку сировини в їхній структурі експорту товарів відображено способом картограми.
Частка сировини в експорті понад 15 % – у Норвегії. Вагоме значення в економіці цієї країни має добувна промисловість. Лише частка нафти й природного газу становить понад 60 % загального експорту. Ці енергоресурси із шельфу Північного моря Норвегія постачає до більшості країн Західної Європи.
Правильна відповідь: В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Україна й світове господарство: особливості економіки країн Європи.
Завдання скеровано на перевірку вміння вирізняти особливості економіки країн Європи на основі аналізу карти.
Складники ВВП зчитуємо із секторної (кругової) діаграми. Найбільшу частку вироблених товарів і послуг серед європейських країн Великої сімки експортує Велика Британія (жовтий сегмент на секторній діаграмі).
Правильна відповідь: Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Україна й світове господарство: особливості економіки України.
Завдання скеровано на вміння оцінити місце України на глобальних ринках товарів.
Значна частка в українському експорті товарів продукції первинного сектора, а саме – зернових культур (зерно пшениці, ячменю, жита, кукурудзи) і мінеральної сировини (залізна й марганцева руди, руди кольорових металів).
Однак зерно дешевше за борошно, а руда дешевша за метал чи автомобіль, вироблений із цього металу. Тому треба створювати передумови для виробництва якомога дорожчої й водночас унікальної продукції. Тобто інвестувати у виробництво промислової продукції з більшою доданою вартістю (варіант Б), наприклад, машинобудування. До того ж розроблення родовищ корисних копалин не відповідає концепції збалансованого розвитку.
Правильна відповідь: Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Способи зображення Землі: визначення відстаней між об’єктами на карті
Завдання скеровано на перевірку вміння визначати відстані на місцевості за топографічною картою, використовуючи числовий масштаб.
На фрагменті топографічної карти довжина відрізка дороги від школи в селі Стасове до ялинника становить 3,5 сантиметра. Множимо це число на величину масштабу. Масштаб цієї топографічної карти 1 : 20 000. Тобто сантиметрові на карті відповідають 200 метрів на місцевості. Обрахуємо цю відстань на місцевості: 3,5 ∙ 200 м = 700 м.
Правильна відповідь: 700.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Земля на плані й карті. Поняття про азимут.
Завдання скеровано на перевірку вміння визначати географічний азимут за топографічною картою.
Географічний азимут – це кут, відкладений за годинниковою стрілкою між північним напрямком географічного меридіана й напрямком на заданий об’єкт. Напрямок географічного меридіана – це бічна сторона рамки аркуша карти. Відлік починають від 0°.
Пригадаймо лінійний умовний знак ґрунтової дороги, знайдімо масштабний (або контурний) умовний знак, яким позначено ялинник (для пошуку також користуємося пояснювальними умовними знаками). Чітко південь – 0° або 360°, але за умовою ґрунтова дорога відхиляється від північного напрямку на 4°. Віднімати чи додавати – маємо зорієнтуватися за картою. Оскільки ґрунтова дорога відхиляється на захід, то ми розуміємо: від 360° треба відняти 4°. Отримуємо азимут 356°.
Правильна відповідь: 356.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Способи зображення Землі: абсолютна і відносна висота точок на місцевості.
Завдання скеровано на перевірку вміння визначати відносну висоту точки на місцевості за топографічною картою.
Відносна висота показує, на скільки одна точка земної поверхні перевищує іншу. Тобто вона дорівнює різниці абсолютних висот цих точок.
Абсолютна висота – це перевищення точки земної поверхні над рівнем Світового океану. На топографічній карті абсолютну висоту позначено горизонталями й точками з відповідними числовими показниками.
Відшукаймо пагорб Дідух й уріз води в озері Чарівному. Абсолютна висота пагорба Дідух становить 136,5 м, урізу води в озері Чарівному – 101,5 м. Знайдімо відносну висоту через віднімання абсолютних висот: 136,5 – 101,5 = 35 м.
Правильна відповідь: 35.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Способи зображення Землі: топографічна карта, прямокутна (кілометрова) сітка.
Завдання скеровано на перевірку вміння обчислювати відстані за кілометровою сіткою.
Знайдімо на карті горизонтальні лінії кілометрової сітки, проведені паралельно до екватора. Число біля них (координата Х) означає відстань у кілометрах від екватора.
Біля крайніх ліній кілометрової сітки вказані повні значення координат (маємо фрагмент, тож тільки знизу справа бачимо позначення 5744), а біля решти ліній – скорочені значення, тобто лише десятки й одиниці км.
Село Стасове розташоване поблизу лінії сітки 45. Тобто село віддалене від екватора на 5745 км (записуємо повне значення із сотнями й тисячами).
Правильна відповідь: 5745.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Природні умови й ресурси України: природокористування.
Завдання скеровано на перевірку вміння спрогнозувати й упередити прояви негативних фізико-географічних процесів під час господарського освоєння території.
Заплава – це підвищена над річищем річки сходинка, яка періодично затоплюється під час сезонних коливань рівня води. Тому потрібно зважати на особливості водного режиму річки (варіант 6): як річка розливається після танення снігу (повінь), чи трапляються раптові підняття рівня води після затяжних злив (паводок). Оскільки є ризик підтоплення, треба передбачити захист фундаменту.
Критично важливим для запобігання несприятливим фізико-географічним процесам на певній території є аналіз складу гірських порід. Різні породи мають різні властивості, що можуть впливати на міцність, водопроникність, стійкість до зсувів, ерозії тощо (варіант 2).
До того ж на ділянках поблизу річок через сезонні коливання рівня води, низинний рельєф часто спостерігають високий рівень залягання ґрунтових вод. Це потрібно враховувати при виборі типу фундаменту (варіант 5).
Правильна відповідь: 2; 5; 6.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Населення України та світу: демографічні процеси та віковий склад населення.
Завдання скеровано на перевірку вміння пояснити перебіг демографічних процесів у світі.
Автоматизація виробництва – це заміна ручної роботи на виробничих майданчиках автоматичним обладнанням, механізмами, пристроями та приладами. Виробничі процеси в такому разі здійснюються без участі людини, лише під її контролем. Відмова від трудомістких виробництв характерна для тих країн, де зростає частка літніх людей, як-от у зазначених.
Наслідками старіння населення є зменшення народжуваності й зменшення частки економічно активного населення. У всіх шести країнах спостерігають депопуляцію (зменшення чисельності населення) і збільшення середнього віку населення (варіант 3). Кожне наступне покоління чисельно меншає, тому проблема дефіциту трудових ресурсів (варіант 6) буде існувати для багатьох виробництв. Роботодавці змушені підвищувати заробітні плати, щоб залучити й утримати працівників (варіант 5).
Проблему нестачі трудових ресурсів можна розв'язати через залучення мігрантів. Однак відкрити кордони складніше для країн з унікальною культурою. Рішення – автоматизація, механізація і роботизація виробництв. Японія, зокрема, першою почала розробляти роботів і роботизувати виробничі процеси.
Правильна відповідь: 3; 5; 6.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Україна і світове господарство: третинний сектор економіки.
Завдання скероване на перевірку вміння виявляти приклади джентрифікації в міському просторі.
Джентрифікація – це багатовимірний процес трансформації міського простору й інвестування в оновлення міських кварталів, що став головно глобальною стратегією розвитку міст. Івано-Франківськ не є винятком.
Зазвичай джентрифікація міст пов’язана з реконструкцією старої забудови – ревіталізацією міського простору (варіант 7). Суспільство все гостріше постає перед потребою раціонального використання постпромислових територій, які втратили свою економічну роль.
З’являються нові заклади обслуговування (крамниці, кав’ярні, ресторани, фітнес-центри тощо), тобто розвивається третинний сектор економіки (варіант 3). Це має значний соціальний ефект для громади.
Трансформація міського простору супроводжується появою нових форм просторової організації виробництва послуг – формується креативний кластер (варіант 6). Промприлад об’єднує бізнес-локації, наукові, освітні й культурні установи, що активно співпрацюють.
Правильна відповідь: 3; 6; 7.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Україна і світове господарство: машинобудування (найбільші країни-виробники літаків).
Завдання скеровано на перевірку вміння розпізнавати характерні риси розвитку й розміщення літакобудування у світі.
Виробництву літаків передує проєктування, конструювання, випробування. Це великі витрати на устаткування, підготовку кваліфікованих інженерів і робітників. Саме тому це виробництво розвивається в нечисленній групі країн (варіант 1).
Лідирують США (варіант 4). Країни Європи об’єднали свої ресурси, щоб витримати конкуренцію (варіант 5). Тобто домінувальна форма суспільної організації виробництва – міжнародна спеціалізація й кооперування. Поступово налагоджують виробництво літаків за ліцензіями інші країни, як-от Бразилія.
Правильна відповідь: 1; 4; 5.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Регіони та країни: виробництво та постачання електроенергії.
Завдання скеровано на перевірку вміння визначати напрями оптимізації структури виробництва електроенергії в європейському регіоні.
Аргументами щодо відродження атомної енергетики в європейському регіоні є такі:
- варіант 2 – атомна енергетика забезпечує енергетичну незалежність, оскільки дозволяє подолати залежність від імпортного палива, зокрема російського газу. Для АЕС, на відміну від ТЕС, не потрібні великі обсяги палива. Їх розміщують в районах з великим обсягом споживання електроенергії або зростання попиту на неї.
- варіант 3 – атомні електростанції працюють незалежно від погодних умов, на відміну від сонячних чи вітрових. Це робить атомну енергетику привабливою для забезпечення базового навантаження енергосистеми, особливо в періоди підвищеного попиту й нестабільності інших джерел.
- варіант 5 – сьогодні світ стикається з нагальною потребою зменшити викиди вуглекислого газу, щоб уникнути наслідків глобального потепління. Навіть якщо не вважати атомну енергію повністю нейтральною щодо викидів сполук Карбону, викиди парникових газів мінімальні – і це кліматична ціль багатьох держав.
Правильна відповідь: 2; 3; 5.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Регіони та країни: особливості економіки Індії.
Завдання скеровано на перевірку розуміння особливостей сучасної структури економіки Індії.
Високорозвинену країну характеризують високі показники ВВП з розрахунку на душу населення й індекс людського розвитку, домінування сфери послуг, а також висока частка високотехнологічних і наукомістких виробництв у структурі ВВП і зайнятості.
Якщо є статистичні показники, які не відповідають таким характеристикам, то вони є обґрунтуванням, чому Індію відносять до групи країн, які розвиваються.
Серед запропонованих відповідей це такі:
варіант 1 – ВВП на одну особу становить 2600 дол. США (якщо цей показник перевищує 10 000 дол. США на одну особу, то країну відносять до групи з високим рівнем доходів, а менше як 2 000 дол. США на одну особу мають країни з низьким рівнем доходів);
варіант 4 – майже 60 % населення працює в первинному секторі (більша частина економічно активного населення Індії зайнята не у сфері послуг, а в сільському й лісовому господарстві);
варіант 5 – 28 % населення живе за межею бідності (Індія – одна з найбільш соціально поляризованих країн світу).
Отже, економіка Індії багатоукладна: новітні досягнення науки й техніки межують з економічною відсталістю і бідністю.
Правильна відповідь: 1; 4; 5.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на