Розділ: Мультитести
Тест: Тренувальний мультитест (4 варіант)
Блок: Географія
Кількість завдань: 30
ТЕМА: Географічна карта й робота з нею.
Завдання скеровано на перевірку вміння користуватися картосхемами й визначати місцеположення України на карті світу.
Україна – найбільша держава Європи, простягається на материку Євразія. Євразія – це найбільший за площею материк, на поданій картосхемі його позначено буквою Б.
Правильна відповідь – Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Природні умови й ресурси України. Ландшафти України.
Завдання скеровано на перевірку знання природних особливостей ландшафтів України.
В уривку художнього твору описано діброви (дубовий ліс), названо лише листяні породи дерев: дуби, клени, граби, липи. Отже, мова йде про зону широколистих лісів.
Правильна відповідь – Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Океани. Тихий океан.
Тестове завдання оцінює знання тектонічної будови та рельєфу дна Тихого океану.
В основі дна Тихого океану лежить Тихоокеанська плита, до якої з усіх боків примикають пояси складчастих гір з діючими вулканами (місця стику материкових літосферних плит).
Складним є рельєф дна в перехідній зоні поблизу Євразії та Австралії, де утворилися найдовші на планеті пасма островів та глибоководних жолобів. Верхівки численних підводних гір, що на дні Тихого океану, нерідко здіймаються над водою і утворюють групи островів. Їх у Тихому океані найбільше, вони утворюють Океанію – сукупність островів у центральній та південно-західній частині океану.
Правильна відповідь – Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Природні умови й ресурси України. Клімат і кліматичні ресурси.
Завдання використовують для оцінювання знання природних кліматичних умов території України й розуміння їхнього впливу на життя і господарювання населення.
Україна лежить у помірному кліматичному поясі помірно континентальної області клімату, для яких характерні тепле літо й не дуже холодна зима. Такий кліматичний режим є найсприятливішим для проживання людей і їхньої господарської діяльності.
Правильна відповідь – Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Харчова промисловість України.
Тестове завдання оцінює знання чинників розміщення крохмале-патокової промисловості.
Відомо, що картопля використовується для виробництва крохмалю. Крохмальні і крохмале-патокові заводи зосереджені переважно в місцях вирощування та зберігання картоплі, оскільки невеликий завод переробляє до 100 т, а великий – від 300 до 500 т бульб за добу (виробництво сезонне, триває 4–5 місяців).
Правильна відповідь – Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Євразія. Клімат.
Тестове завдання оцінює знання закономірностей поширення кліматичних поясів на прикладі Євразії.
Оскільки кліматичні пояси змінюються від екватора до полюсів (або на північ і на південь від екватора), то всі кліматичні пояси будуть виділені на материку тільки тоді, коли материк має велику протяжність із півночі на південь, тобто простягається від екваторіальних широт до полярних.
Правильна відповідь – Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Материки Північної півкулі. Євразія: кліматичні пояси і типи клімату.
Тестове завдання оцінює вміння читати кліматичні діаграми і визначати тип клімату.
Аналізуючи кліматограму, зазначимо, що температура повітря протягом року не опускається нижче 0⁰С. Максимальні температури у літні місяці (25…28℃). Кількість опадів достатня, але найбільше їх випадає влітку.
Не беремо до уваги екваторіальний тип клімату, оскільки в ньому температура протягом року майже не коливається і становить 25…26℃, а опадів випадає набагато більше і розподілені вони рівномірно по місяцях.
У тропічному континентальному дуже велика амплітуда коливань температури і найменша кількість опадів, чого не бачимо на кліматограмі.
У помірному морському кліматі температури влітку дещо нижчі (12…16℃).
Отже, кліматограма відображає субтропічний мусонний клімат, де спостерігається спекотне і дощове літо та прохолодна і волога зима.
Правильна відповідь – Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Євразія: кліматичні пояси й типи клімату.
Тестове завдання оцінює знання основних типів клімату помірного поясу Євразії.
Помірний пояс займає найширшу смугу суходолу, тому кліматичні показники в межах поясу не можуть бути однакові. У помірних широтах сформувалися постійні західні вітри, які в Євразії переміщуються з Атлантичного океану, приносячи на суходіл вологу. Їхня дія підсилена теплою течією – Північноатлантичною (Гольфстрім). З віддаленістю від океану кількість опадів зменшується, а амплітуда коливань температури повітря зростає, тобто посилюється континентальність клімату.
Саме ці риси континентальності клімату відчутні за Уральськими горами з просуванням на схід. Через те в помірному поясі виділяють чотири кліматичні області: помірного морського клімату, помірно континентального, континентального і мусонного.
Правильна відповідь – В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Природні умови і ресурси України. Основні тектонічні структури. Зв’язок рельєфу з тектонічними структурами.
Завдання перевіряє вміння встановлювати взаємозв’язки між тектонічними структурами і формами рельєфу.
Згідно з основними географічними закономірностями, якщо в основі території лежить платформа, то рельєф даної території – рівнинний. Якщо платформа давня, то територія сейсмічно стійка, тобто немає землетрусів і вулканів.
Територія України лежить в межах давньої (докембрійської) Східноєвропейської платформи, тому рельєф – рівнинний і територія є сейсмічно стійка.
Правильна відповідь – В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Природні умови і ресурси України. Рельєф, тектонічна та геологічна будова, мінеральні ресурси.
Тестове завдання оцінює знання про форми рельєфу на території України і вміння "читати" профіль поверхні місцевості.
На профілі на горизонтальному відрізку позначено протяжність території у кілометрах, а на вертикальних – абсолютні висоти форм рельєфу. На профілі з’єднані дві крайні точки території України.
Для виконання цього завдання можна скористатися картою із завдання № 29. Пригалаймо абсолютні висоти основних форм рельєфу на території України: низовини – від 0 м до 200 м, височини – від 200 м до 500 м, гори – від 500 м і вище. Також варто пригадати протяжність території України з півночі на південь (893 км) і з заходу на схід (1316 км).
Аналізуючи лінію профілю, бачимо, що протяжність більша, ніж значення 893 км. Отже, це не будуть крайні точки півночі і півдня. Залишилось з’ясувати, де розташована точка 1 – на заході чи на сході. Рельєф у межах точки 1 – низовина, яка через 550 км переходить у височину (з висотами до 500 м). За височиною – гори з висотами понад 1500 м (середні). Якщо гори є навпроти точки 1, то це східна точка Луганської області.
Правильна відповідь – Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Природні умови й ресурси України. Основні тектонічні структури. Зв’язок рельєфу з тектонічними структурами.
За допомогою завдання перевіряють уміння встановлювати взаємозв’язки між тектонічними структурами, рельєфом і заляганням корисних копалин певної групи.
Така тектонічна структура як щит пов’язана з височинними формами рельєфу й рудними корисними копалинами чорних металів (залізні й марганцеві руди). Тектонічним западинам відповідають низовини в рельєфі й осадові корисні копалини (газ, нафта). Складчастим системам відповідають гори в рельєфі й корисні копалини кольорових руд (мідні, олов’яні). Тобто правильне поєднання тектонічної структури, форми рельєфу й видів корисних копалин на території України таке: Дніпровсько-Донецька западина – Придніпровська низовина – нафта, газ
Правильна відповідь – А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Населення України та світу. Міграції населення.
Завдання скеровано на перевірку знання видів міграції населення.
Залучення гравців-іноземців до складу команд футбольних клубів України є проявом економічної міграції населення, тому що це їхній фах і вони приїхали працювати.
Правильна відповідь – Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Населення України та світу. Чинники, що впливають на кількість населення: природний рух, міграції.
Тестове завдання оцінює вміння аналізувати статистичну інформацію і визначати сальдо міграцій.
Міграція – це рух, переміщення людей.
Щоб визначити сальдо міграцій, потрібно знайти різницю між кількістю прибулих і кількістю вибулих. У тому варіанті, де значення буде найменшим, відбувається скорочення населення.
Проаналізувавши дані таблиці, навіть не роблячи розрахунків, бачимо, що в Рівненській області кількість вибулих (24 198 осіб) явно перевищує кількість прибулих (22 000 осіб). 22 000 – 24 198 = – 2 198 (осіб).
Правильна відповідь – В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Населення України та світу. Чинники, що впливають на кількість населення: природний рух, міграції.
Тестове завдання оцінює знання демографічних процесів, що впливають на кількість населення.
Одним із чинників зміни кількості населення є міграція – це рух, переміщення людей.
У завданні йдеться про переміщення людей з країни демографічного вибуху до країни демографічної кризи.
Демографічна криза характерна для високорозвинених країн. Лише до двох розвинених країн направлені стрілки – Велика Британія та США. До США стрілка йде від Канади, яка теж є високорозвиненою і теж відчуває демографічну кризу.
Отже, залишилась Індія – країна демографічного вибуху, з якої населення мігрує до Великої Британії.
Правильна відповідь – А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Національна економіка та світове господарство. Третинний сектор економіки. Транспорт.
Тестове завдання оцінює знання особливостей розвитку транспортної системи України та її роль для Європи та світу.
Україна розташована на перетині найважливіших шляхів меридіонального і широтного напрямків.
За даними британської консалтингової фірми «Рендалл», Україна має найвищий транспортно-географічний рейтинг у Євразії. Тому значна частина міжнародних транспортних коридорів (МТК) проходить і в майбутньому будуть проходити у межах нашої держави.
Розглянувши картосхему, розуміємо що на ній не можуть бути позначені залізниці, бо найгустіша їх мережа на заході, Придніпров’ї та Донбасі. Судноплавна річка Дніпро має інше простягання, а на заході немає судноплавних річок. Магістральні нафто- та газопроводи заходять на територію України з боку Росії, чого тут не бачимо.
Отже, це міжнародні транспортні коридори.
Правильна відповідь – А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Національна економіка та світове господарство. Третинний сектор господарства. Транспорт.
Тестове завдання оцінює знання особливостей розвитку транспортної системи України.
Основним видом транспорту у перевезенні вантажів в Україні є залізничний. Він також на другому місці у перевезенні пасажирів, тому мережа залізничних колій тягнеться в широтному і меридіональному напрямках. Рівнинний рельєф сприяє такому інтенсивному прокладанню магістралей. У завданні зазначено найбільші країни світу, які не можуть мати такої густоти залізничних колій через природні та економічні чинники.
Правильна відповідь – Б.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Третинний сектор господарства. Транспорт.
Тестове завдання оцінює знання про роль транспорту у різних країнах світу.
У цьому завданні мова йде про найбільш розвинені країни світу – США і Велику Британію.
Якщо подивитися на величину території цих країн, то тут зрозуміло, що велика територія США обслуговується іншими видами транспорту – залізничним і авіаційним. Недоцільно перевозити вантаж автомобільним транспортом на такі великі відстані.
Велика Британія за розмірами набагато менша, тому можна користуватися для внутрішніх перевезень автомобільним транспортом.
Правильна відповідь – Г.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Національна економіка та світове господарство. Вторинний сектор господарства. Металургійне виробництво.
Тестове завдання оцінює знання особливостей розвитку і розміщення металургійних підприємств світу.
Аналізуючи картосхему та кожен варіант відповіді, можемо не брати до уваги виплавку міді, бо не позначено Чилі («мідний пояс»).
Звертаємо увагу на те, що на картосхемі позначена Україна. Кам’яним вугіллям і природним газом не багата Японія, яка в основному всю сировину імпортує, а вона теж позначена.
Отже, це країни-лідери з виплавки сталі. Дійсно, найбільше сталі виплавляють Китай, Японія, Індія, США, Росія, Україна.
Правильна відповідь – В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Світове господарство. Географія чорної металургії.
Тестове завдання оцінює розуміння сучасних тенденцій розвитку галузей світового господарства, чинників розміщення крупних промислових підприємств у портах.
Чорна металургія – базова галузь промисловості в усіх розвинених країнах, яка забезпечує машинобудування та будівництво конструкційними матеріалами (чавун, сталь, прокат).
Це матеріаломістка галузь, тому в умовах відсутності або вичерпання запасів залізних руд відбувається переорієнтація невеликих підприємств на металобрухт, а крупних комбінатів – на імпорт рудної сировини з інших країн. Так формуються припортові комплекси, де підприємства чорної металургії працюють на імпортній сировині. Транспортний чинник розміщення металургійного виробництва домінує в більшості розвинених країн.
Правильна відповідь – В.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Національна економіка та світове господарство. Форми суспільної організації виробництва. Вторинний сектор господарства. Металургійне виробництво.
Пропоноване завдання оцінює знання особливостей розвитку і розміщення металургійних підприємств в Україні.
У завданні описано організацію виробництва на металургійному комбінаті повного циклу, де поєднано ще ряд виробництв (кооперування).
Якщо розглянути варіант, що кооперування виробників збільшує транспортні витрати, це не буде правильним, бо витрати при кооперуванні зменшуються.
Концентрація виробництва, навпаки збільшує екологічне навантаження.
Поглиблення спеціалізації не завжди позитивно для якості продукції, а комплексна переробка сировини, яка відбувається на підприємстві, зменшує вартість усієї продукції.
Правильна відповідь – А.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Земля на плані і карті. Способи зображення Землі. Абсолютна і відносна висота місцевості, їх визначення за допомогою горизонталей .
Завдання перевіряє ваше вміння визначати абсолютну висоту місцевості за допомогою горизонталей чи позначки.
Абсолютна висота – це висота місцевості чи об’єкта над рівнем моря.
Відомо, що рельєф на плані місцевості позначають горизонталями.
Горизонталі – це лінії, які сполучають точки з однаковою абсолютною висотою. Їх проводять через певну відстань. У наведеному завданні зазначено, що суцільні горизонталі проведено через 10 м. Проте відмітку абсолютної висоти (у м) можуть надписувати числом, тоді горизонталі не потрібно використовувати. Відшукаємо на карті найбільше значення числа – це 146 м, яке знаходиться на кургані Високому. Це і буде максимальна абсолютна висота точки на цій топографічній карті.
Правильна відповідь – 146.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Топографічні карти. Визначення географічних і прямокутних координат.
Тестове завдання оцінює вміння визначати прямокутні координати на топографічній карті.
За прямокутними координатами можна з високою точністю визначити відстань об’єкта від екватора (координата Х). Це роблять за допомогою прямокутної (кілометрової) сітки, що являє собою перетин ліній через ціле число кілометрів.
У нашому завданні 1 км – кілометрова сітка. Горизонтальні лінії кілометрової сітки креслять паралельно екватору. Тому числа біля них означають відстань у кілометрах від екватора.
Курган Лисий розташований на лінії, позначеній числом 57. До цього числа потрібно дописати дві цифри. Ці цифри на карті позначено меншим шрифтом біля ліній кілометрової сітки – 54.
Прямокутна координата Х – 5457, що означає відстань від екватора до кургану Лисого в кілометрах. У метрах це буде 5457000 м. Але в завданні потрібно визначити відстань у кілометрах, тому нулі не беремо до уваги – 5457 км.
Правильна відповідь – 5457.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Земля на плані і карті. Способи зображення Землі. Абсолютна і відносна висота місцевості, їх визначення за допомогою горизонталей
Завдання перевіряє вміння визначати відносну висоту місцевості.
Відносна висота місцевості – це перевищення однієї точки над іншою.
Щоб визначити відносну висоту, треба мати значення абсолютної висоти двох об’єктів – найбільшої в цій місцевості абсолютної висоти – кургану Високий (105 м), яка визначена в завданні № 43 та поодинокого дерева (88 м).
Відносна висота: 105–88=17 (м)
Правильна відповідь – 17.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Земля на плані і карті. Поняття про азимут.
Завдання перевіряє вміння визначати азимут.
Азимут – це кут між напрямком на північ і напрямком на заданий предмет, який визначають за годинниковою стрілкою.
Бачимо, що автострада до села Зеленогірськ прокладена не точно в західному напрямку, а відхиляється в сторону зменшення кута на 5°.
Азимут заходу – 270°, від якого віднімаємо 5°відхилення. Азимут руху становить 265°
Правильна відповідь – 265.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Природні умови й ресурси України. Ландшафти України. Гірські ландшафти Українських Карпат.
Завдання скеровано на оцінювання знання природних особливостей Українських Карпат і характерних для них стихійних явищ.
На ціну садиби істотно вплине загроза лавин і часті паводки – наслідки надмірного вирубання лісів. Після злив, які часто трапляються в цій місцевості влітку, вода в потічках каламутна. Інші з-поміж наведених стихійних явищ не характерні для Карпатського регіону.
Правильна відповідь – 1 3 4.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Населення України та світу. Демографічні процеси та статево-віковий склад населення світу та України. Зміна кількості населення в світі та Україні.
Тестове завдання оцінює ваші знання особливостей населення України, його чисельності та причин змін.
Відомо, що демографічна ситуація України є кризовою, відбувається депопуляція населення, тобто різке скорочення його чисельності.
Це торкнулося як міських, так і сільських жителів, що пояснюється складною економічною ситуацією, пошуками роботи та виїздом за кордон, великим рівнем безробіття серед жителів міст і сіл.
Природний приріст населення залишається від’ємним, тобто частка дітей у віковій структурі скорочується. Тривалість життя зросла до 72 років і частка людей старшого віку (16 %) переважає над часткою молодшої групи (15 %), тобто відбувається старіння населення.
Правильна відповідь – 1 5 7.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Національна економіка та світове господарство. Чинники розміщення підприємств.
Завдання скеровано на перевірку вміння визначати чинники розміщення підприємств.
У завданні йдеться про підприємства швейної промисловості, зорієнтовані на кількість трудових ресурсів, зазвичай жіночих.
Швейні виробництва здебільшого малі за розмірами, їх легко організувати, тому споруджують там, де є багато жіночого населення, не задіяного в інших виробництвах. Наприклад, чоловіки працюють у важкій промисловості, а жінок можна задіяти на швейних фабриках, що дасть змогу раціонально використати трудові ресурси, створивши робочі місця в бідних на природні ресурси районах. Через малі енергетичні затрати, швейне виробництво можна розвивати в місцях з обмеженими енергетичними ресурсами.
Правильна відповідь: 2; 3; 4.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Національна економіка та світове господарство. Вторинний сектор господарства. Виробництво деревини, паперу.
Завдання скеровано на перевірку знання впливу різних чинників на розміщення виробництва деревообробної промисловості.
В Україні достатня площа лісових масивів, на базі яких розвинуто деревообробну промисловість. Цю галузь можна розвинути ще ефективніше, збільшивши заробітну плату, зайнятість населення і прибуток підприємств.
Цього можна досягнути, якщо закуповувати імпортну сировину (ліс кругляк) і виробляти готову продукцію (фанера, деревостружкові плити тощо), яка є набагато дорожчою за сировину.
Також доцільним буде залучення інвестицій ТНК для впровадження сучасних безвідходних технологій перероблення деревини. Продукцію вітчизняних меблевих фабрик можна просувати в найбільші торговельні мережі Європи й світу (IKEA, JYSK тощо)
Правильна відповідь: 3; 5; 6.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Національна економіка та світове господарство. Вторинний сектор господарства. Виробництво машин та устаткування.
Тестове завдання оцінює знання сучасних тенденцій розвитку авіаракетокосмічного машинобудування у світі.
Варто зазначити, що ця галузь машинобудування вимагає високої кваліфікації працівників, тому сконцентрована у високорозвинених країнах (США, Франція) – 1.
Проте окремі країни перехідної економіки (Україна, Росія) відновили свої позиції на світовому ринку авіаракетобудування – 2.
Постійно освоює нові, більш складні зразки техніки Китай. Країна активно співпрацює з авіаційною компанією «Боїнг» (США) та європейською корпорацією «Аеробус» і вже проводить серійне виробництво власного літака АRJ–21.
Правильна відповідь – 1, 2, 7.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на
ТЕМА: Океанія: Меланезія, Мікронезія, Полінезія.
Тестове завдання оцінює вміння обґрунтовувати рівень економічного розвитку країн регіону Океанії та виділяти чинники міжнародної спеціалізації цих країн.
Майже всі країни Океанії, крім Нової Зеландії, належать до групи країн, що розвиваються. Основною рисою їхнього розвитку є віддаленість країн одна від одної та від інших регіонів світу. Країни мають можливість освоювати і використовувати багатства Світового океану, бо розташовані у Тихому океані. На цей час їхні мінеральні ресурси та паливні є обмеженими, що не сприяє розвиткові економіки.
Правильна відповідь – 1, 3, 4.
Побажання та зауваження будь ласка пишіть на