ЗНО онлайн 2015 року з біології – основна сесія
ТЕМА: Вступ.
У завданні запропоновано визначити метод дослідження, який застосовано під час отримання наведених даних.
На рисунку бачимо графіки коливання чисельності популяцій видів ссавців протягом кількох десятків років. Такі дані отримують за допомогою методу, який називається моніторинг. Моніторинг – комплекс наукових, технічних та інших засобів, які забезпечують багаторічне стеження за станом природних процесів.
Правильна відповідь – А
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Вступ. Рівні організації живої природи.
Для виконання завдання спочатку необхідно розпізнати об’єкт, який зображений на рисунку.
Зображений об’єкт є окремою особиною, яка виявляє ознаки розвитку, росту, здатна розмножуватися й підтримувати постійні ознаки та параметри внутрішнього середовища, тобто організмом.
Визначивши, що зображений об’єкт є організмом, відносимо його до організмового рівня організації живої природи.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Вуглеводи: моносахариди, олігосахариди, полісахариди. Особливості будови, основні властивості та функції в організмах живих істот.
Для виконання цього завдання необхідно знати загальні ознаки організмів різних царств.
Однією з характерних рис організмів, що відносяться до певного царства, є запасна речовина, яка накопичується. Серед варіантів відповідей указані полісахариди. Найпоширеніші серед клітинних полісахаридів – крохмаль, глікоген, целюлоза, хітин. Вони виконують структурну (целюлоза, хітин) і резервну (крохмаль, глікоген) функції. М’язи та печінка є складовими тваринного організму. Запасною поживною речовиною тваринної клітини є глікоген.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Цитоплазма та її компоненти. Органели. Одномембранні органели: ендоплазматична сітка, апарат Гольджi, лізосоми, вакуолі.
У запропонованому завданні перевіряється вміння розпізнавати органели на зображеннях рослинної клітини та знаходити їх функції серед перелічених.
Органела, яка позначена буквою Х – це вакуоль, що містить клітинний сік. У молодих клітинах зазвичай багато дрібних вакуоль, у старих – одна велика, яка займає центральну частину клітини. Вакуолі забезпечують тургор клітини, запасають воду з розчиненими в ній речовинами, визначають осмотичні властивості клітини.
Таким чином, функцією позначеною буквою Х рослинної органели є осморегуляція.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Мембрани, їхня структура, властивості та основні функції. Плазматична мембрана. Транспорт речовин через мембрани.
У завданні наведено два твердження, які треба проаналізувати й визначити їхню правильність. Надалі знайти відповідь, у якій вказані всі правильні твердження.
Для виконання завдання необхідно знати механізми транспортування речовин через біологічні мембрани. Протонний насос є прикладом активного транспорту, який відбувається поза градієнтом концентрації. При цьому використовується енергія АТФ. Саме це проілюстровано на рисунку.
Висновок першого учня є правильним, тому що всмоктування сахарози можливе тільки з використанням енергії АТФ.
Зауваження другого учня правильне, тому що для транспортування сахарози потрібний градієнт концентрації йонів Гідрогену.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: АТФ, поняття про макроергічний зв’язок.
Молекула АТФ складається із залишків нітратної основи (аденіну), пентози (рибози) та трьох залишків ортофосфатної кислоти.
Ця речовина має незвичні для інших органічних сполук хімічні зв’язки та властивості. Це два високоенергетичні (макроергічні) хімічні зв’язки між послідовно розміщеними залишками ортофосфатної кислоти, у яких запасається значна кількість енергії.
Якщо за участі відповідного ферменту відщеплюється один залишок ортофосфатної кислоти, то АТФ перетворюється на АДФ.
Якщо відщеплюються два залишки молекул ортофосфатної кислоти, АТФ перетворюється на АМФ. Таким чином, у молекулі АМФ вже не міститься макроергічних зв’язків.
ДНК та РНК забезпечують реалізацію спадкової інформації і не містять макроергічних зв’язків.
Таким чином, тільки хімічні зв’язки молекули АТФ використовуються клітиною як макроергічні.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Функції білків у живих істотах. Ферменти, їх будова, властивості.
Для виконання завдання необхідно знати функції білків у клітині.
Каталіз – зміна швидкості перебігу хімічних реакцій під дією певних хімічних сполук. Каталітична функція притаманна особливим білкам – ферментам, що впливають на перебіг біохімічних реакцій. Ферменти здійснюють каталітичну функцію в живих організмах.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Нуклеїнові кислоти. Будова, властивості та функції ДНК, принцип компліментарності.
Важлива властивість молекул ДНК – їхня здатність до самоподвоєння. Це явище називають реплікацією.
Реплікація ДНК – напівконсервативний процес, тобто дві дочірні молекули ДНК містять по одному ланцюгу, успадкованому від материнської молекули, і по одному – синтезованому заново. У результаті синтезуються нові молекули ДНК, які є точною копією материнської молекули.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Одномембранні органели: ендоплазматична сітка, апарат Гольджi, лізосоми, вакуолі.
Клітинні мембрани складаються з білків, ліпідів і вуглеводів. Відповідно до рідинно-мозаїчної моделі будови, клітинні мембрани – це напівпроникний подвійний шар фосфоліпідів із вбудованими в нього білками. Ліпіди синтезуються на мембранах ендоплазматичної сітки, де також відбувається накопичення й модифікація синтезованих речовин, включення їх у везикули й транспортування до місць використання.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Двомембранні органели: мітохондрії, пластиди.
Мітохондрії та хлоропласти – двомембранні органели клітин. Вони мають спільні риси будови та риси, які їх відрізняють.
Обидві органели мають кільцеву хромосому, яка містить власну спадкову інформацію, і рибосоми. Таким чином, обидві органели містять апарат біосинтезу білків. Синтез вуглеводів відбувається в хлоропластах, у яких хлорофіл розташовується в тилакоїдах. Мітохондрії не містить хлорофілу. В обох органелах синтезується АТФ – універсальний хімічний акумулятор енергії в клітинах.
Тому правильною відповіддю є зазначена спільна властивість хлоропласта та мітохондрії синтезувати АТФ.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Немембранні органели: рибосоми.
У завданні описано один з найдієвіших видів вакцин. Таким видом вакцин є препарати, що містять фрагменти клітинних стінок бактерій та їхніх цитоплазматичних органел. Відомо також, що ці органели складається з РНК і білків. Необхідно вказати функцію та локалізацію цих органел в еукаріотичній клітині.
Для виконання завдання треба визначити описану органелу. Органелою бактеріальної клітини, що складається з РНК і білків, є рибосома. В еукаріотичній клітині рибосоми виконують функцію синтезу білків і локалізовані в цитоплазмі й ендоплазматичній сітці.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Фотосинтез.
В основі відповіді на завдання лежить означення процесу фотосинтезу.
Фотосинтез – це процес утворення вуглеводів (глюкози) в хлоропластах під дією світла з вуглекислого газу та води.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Аутосоми та статеві хромосоми. Каріотип людини.
У завданні наведено два твердження, які треба проаналізувати і визначити їхню правильність. Надалі знайти відповідь, у якій вказані всі правильні твердження.
Для виконання завдання необхідно знати означення каріотипу й особливості утворення каріотипу людини.
Каріотип - сукупність ознак хромосомного набору (кількість хромосом, їхня форма і розміри). У роздільностатевих тварин і дводомних рослин в особин однієї зі статей хромосоми однієї з пар різняться між собою, натомість в особин іншої – вони подібні. Це статеві хромосоми, які ще називають гетерохромосомами.
Хромосоми інших пар, які подібні в усіх особин, називають нестатевими, або аутосомами. У хромосомному наборі жінки – дві Х-хромосоми, а чоловіка – одна Х-хромосома та одна Y- хромосома. Донька отримує від батька 22 аутосоми та Х-хромосому.
Таким чином, правильним є лише друге твердження.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Віроїди.
Віроїди – інфекційні агенти, які становлять низькомолекулярні одноланцюгові молекули РНК, що не кодують власних білків.
Синдром набутого імунодефіциту та мозаїчну хворобу тютюну викликають віруси, збудником губчастої енцефалопатії є пріони.
Віроїди знайдені тільки в рослин. Однією з хвороб, яку викликають віроїди, є веретеноподібність бульб картоплі.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Загальна характеристика прокаріотів (бактерії, ціанобактерії). Особливості будови та процесів життєдіяльності прокаріотів (живлення, дихання тощо).
Серед прокаріотів відомі гетеротрофні (сапротрофи, паразити) й автотрофні (фототрофні, хемотрофні) організми.
Сапротрофи – це організми, які для свого живлення використовують органічні речовини мертвих тіл або продукти життєдіяльності живих. Бактерії гниття належать до сапротрофів.
Нітрифікуючі бактерії та залізобактерії належать до хемотрофів, які для енергетичного забезпечення окиснюють певні неорганічні сполуки.
Фототрофи (фотосинтетики) – організми, які здійснюють фотосинтез. Серед перелічених прокаріотичних оранізмів такими є лише ціанобактерії.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Бурі водорості. Особливості будови та процеси життєдіяльності, різноманітність.
Полісахариди можуть відкладатись у клітинах.
У клітинах більшості рослин накопичується крохмаль, тварин і грибів – глікоген. Ці запасні сполуки є резервом поживних речовин.
Хітин є структурним полісахаридом, що входить до складу клітинної стінки грибів та утворює покрив членистоногих.
У клітинах бурих водоростей відкладається особливий полісахарид – ламінарин, назва якого походить від назви одного з представників відділу – ламінарії.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Плауноподібні. Особливості будови та процеси життєдіяльності.
Для виконання завдання необхідно знати загальні риси будови представників різних груп вищих спорових рослин.
Маршанція мінлива є представником мохоподібних, у яких відсутні корені.
Сальвінія плаваюча та щитник чоловічий є представниками папоротеподібних, у яких великі фотосинтезуючі поверхні та відсутні пагони зі спороносними колосками.
Представлена характеристика відповідає особливостям будови плауна булавоподібного, який є представником плауноподібних.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Голонасінні. Особливості будови та процеси життєдіяльності.
Для виконання завдання необхідно знати загальні риси будови голонасінних рослин.
Голонасінні розмножуються насінням, яке не захищене стінками оплодня. Насінні зачатки розташовані на лусках шишок відкрито, звідки й походить назва цього відділу рослин. Пилкові зерна потрапляють безпосередньо на насінний зачаток. Вода не потрібна для процесу запліднення: пилкове зерно проростає пилковою трубкою. Під час росту пилкової трубки по ній до насінного зачатка рухаються два спермії.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Одноклітинні тварини. Загальна характеристика. Особливості будови та процесів життєдіяльності.
Організмам притаманна подразливість – здатність сприймати подразники навколишнього середовища і певним чином на них відповідати. Такими подразниками може бути світло, земне тяжіння, хімічні речовини тощо.
Тропізми – реакції відповіді рослин на різні дії подразників зовнішнього середовища. Вони полягають у направлених ростових і скоротливих рухах (вигинах) органів рослини, що приводять до зміни її орієнтації в просторі. Тропізми розрізняють залежно від виду подразника. Якщо рослина під впливом подразника згинається до джерела подразника, то це позитивний тропізм, а якщо вона згинається в протилежну сторону від подразника, то це негативний тропізм.
Рухові реакції одноклітинних організмів називаються таксисами. Таксиси – спрямовані рухи організмів у напрямку до (позитивний таксис) або від (негативний таксис) подразника.
Реакцією на подразнення в описаному досліді є реакція інфузорії-туфельки – одноклітинного еукаріотичного організму. Рух інфузорії відбувається у напрямку від хімічного подразника, таким чином це є негативний хемотаксис.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА. Різноманітність ссавців. Плацентарні ссавці: ряди Комахоїдні, Рукокрилі, Гризуни, Хижі, Ластоногі, Китоподібні, Парнокопитні, Непарнокопитні, Примати. Розпізнавання на малюнках і схемах тварин наведених таксонів.
Завдання перевіряє вміння розрізняти біологічні об’єкти на рисунках, а саме представників рядів ссавців.
Зубр, жираф та олень належать до ряду Парнокопитні, носоріг – до ряду Непарнокопитні.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Клас Птахи. Особливості зовнішньої та внутрішньої будови, процесів життєдіяльності. Пристосованість птахів до польоту.
Особливості будови дихальної системи птахів насамперед спрямовані на ефективне забезпечення енергією організму птахів під час польоту та зменшення питомої маси їхнього тіла.
Дихальна система, що починається ніздрями, представлена дихальними шляхами, легенями та повітряними мішками. Легені птахів мають значну поверхню для процесів газообміну. Бронхи, які входять у легені, розгалужуються. їхні головні відгалуження розширюються і поза легенями відкриваються в тонкостінні повітряні мішки. Повітряні мішки розташовані між внутрішніми органами птаха, а їхні відгалуження можуть навіть заходити в порожнисті кістки. Розташовуючись між внутрішніми органами, повітряні мішки зменшують тертя між ними. Повітряні мішки, заповнені повітрям, зменшують питому масу тіла птахів.
Завдяки наявності повітряних мішків птахам притаманний особливий механізм газообміну, що дістав назву подвійного дихання. Під час вдиху повітря проходить через легені, де кисень надходить у кров. Але частина багатого на кисень повітря, минаючи легені, відразу спрямовується до задніх повітряних мішків. Під час видиху це повітря проходить через легені, де кисень знову потрапляє у кров.
Отже, на відміну від інших тварин, у птахів газообмін відбувається як під час вдиху, так і під час видиху завдяки наявності повітряних мішків.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Клас Кісткові риби. Особливості зовнішньої та внутрішньої будови, процесів життєдіяльності.
Плавці забезпечують рух риб або регулюють положення їхнього тіла. Парні грудні та черевні плавці слугують своєрідним «стерном глибини», дають змогу змінювати напрямок руху.
У риб також є плавальний міхур - тонкостінний виріст стравоходу, який заповнений газами й допомагає рибам триматися в товщі води. Його стінки обплетені кровоносними капілярами. Кров, яка рухається мережею капілярів, приносить гази або поглинає частину їх.
Завдяки плавальному міхуру риби можуть перебувати на різних глибинах, витрачаючи при цьому мінімум енергії. Коли риба занурюється на глибину, частина газів переходить з порожнини міхура в кров і питома маса риби збільшується. Навпаки, коли риба піднімається ближче до поверхні води, частина газів переходить з крові у порожнину міхура й питома маса риби зменшується. Певну участь плавальний міхур бере і в газообміні: за нестачі кисню в довкіллі він у певній кількості може надходити в кров із суміші газів, яка заповнює його порожнину. Плавальний міхур є лише в кісткових риб.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Склад і функції крові. Будова та функції еритроцитів. Кровотворення.
У завданні необхідно правильно вказати місце формування та руйнування еритроцитів крові людини.
Місцем утворення складових крові (еритроцитів, лейкоцитів і тромбоцитів) є червоний кістковий мозок. Місцем руйнування еритроцитів є печінка та селезінка. Еритроцити мають тривалість життя приблизно 120 діб. Селезінка руйнує еритроцити, відкладаючи про запас молекули заліза, щоб потім віддати його червоному кістковому мозку для побудови нових еритроцитів.
Таким чином, правильною відповіддю є варіант, де місцем формування еритроцитів крові людини вказаний червоний кістковий мозок, а місцем руйнування – селезінка.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Механізм скорочення м’язів. Робота, тонус, сила та втома м’язів.
У завданні наведено три твердження, які треба проаналізувати і визначити їхню правильність. Надалі знайти відповідь, у якій вказані всі правильні твердження.
Перше твердження є правильним, виходячи з того, що статична робота м'язів характеризується постійним напруженням м’язів без їх скорочення.
Друге твердження також є правильним, виходячи з того, що динамічна робота м’язів супроводжується їх почерговим скороченням і розслабленням. Більш утомливою є статична робота м’язів. Причиною цього є більша втрата АТФ та перенапруження нервових центрів.
Тому правильною відповіддю є відповідь, у якій указане перше та друге твердження.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Тканини організму людини (епітеліальна, м’язова, нервова, тканини внутрішнього середовища), їх будова і функції.
Завдання перевіряє вміння розпізнавати біологічні об’єкти на рисунках з певною характеристикою.
Необхідно вказати об’єкт, що є похідною епідермісу шкіри. Серед наведених об’єктів можна розпізнати око, ніготь, язик і зуб. Нігті є похідними рогового шару епідермісу. Це щільні зроговілі пластинки, що вкривають тильну поверхню кінцевих фаланг пальців. Ділянка нігтьового ложа, на якій міститься корінь нігтя, є місцем його росту. Тут клітини інтенсивно розмножуються, поступово роговіють і просуваються нігтьовим ложем.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Кровообіг. Кровоносні судини, їх будова і функції. Коло кровообігу.
Для виконання завдання необхідно знати функції судин та особливості руху крові кровоносною системою людини.
Кров рухається по судинах, серед яких розрізняють артерії, вени та капіляри. Артеріями кров рухається в напрямку від серця, венами вона повертається до серця. Артеріями та венами може рухатися як артеріальна, так і венозна кров. Варто зауважити, що артеріальна кров збагачена киснем, потрапляє до тканин, де гемоглобін шляхом дифузії легко віддає кисень клітинам, а замість кисню одержує від них вуглекислий газ. Така кров називається венозною.
Мале коло кровообігу забезпечує газообмін у легенях. Воно починається з правого шлуночка серця, з якого венозна кров легеневими артеріями надходить до легеневих капілярів.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Функції та будова органів дихання.
Для виконання завдання необхідно знати функції носової порожнини.
Повітря, яке людина вдихає, у носові порожнині зігрівається або охолоджується кров’ю, що тече по густій сітці кровоносних капілярів її слизової оболонки. Слизова оболонка містить залози, які виділяють слиз, що зволожує повітря, затримує та знижує життєдіяльність хвороботворних бактерій. Слиз разом із частинками пилу, мікроорганізмами видаляється із носової порожнини. Таким чином відбувається знезараження повітря, яке вдихається.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Хвороби органів травної системи.
У завданні необхідно співвіднести назви хвороб з органами, де розвиваються запальні процеси.
Недотримання режиму харчування є причиною панкреатиту – запалення підшлункової залози.
У разі порушення режиму харчування, зловживання сухою, жирною їжею, малорухомого способу життя з віком може виникнути застій і згущення жовчі в жовчному міхурі, що призводить до холециститу – запалення жовчного міхура.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Регуляція функцій. Гуморальна регуляція. Ендокринна система. Гормони. Функції залоз внутрішньої секреції.
Дія антидіуретичного гормону призводить до посилення реабсорбції йонів Na та води в кров, тим самим забезпечуючи підвищення артеріального тиску.
У відповіді Б цього завдання написано таке: «1 – антидіуретичний гормон; 2 – зниження артеріального тиску». Ця відповідь не може бути правильною.
Крім того, необхідно зазначити, що антидіуретичний гормон (вазопресин) виробляється гіпоталамусом, накопичується в гіпофізі і потім надходить у кров. На рисунку ж відображено, що впливаючий на роботу нирки гормон виділяється наднирниками. Він впливає на роботу нефрону. Тому правильною є такавідповідь: «1 – кортикостероїд (альдостерон); 2 – підвищення артеріального тиску». У цьому випадку саме він спричинює посилення реабсорбції, маючи таку функцію.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Тканини організму людини. Будова та функції шкіри.
Для виконання завдання необхідно знати функції епітеліальної тканини й особливості функціонування органів, зазначених у відповідях.
Епітеліальна тканина виконує функції газообміну, виділення та всмоктування, тобто вона є пограничною. Саме цим зумовлена її участь в обмінних процесах: газообмін через епітелій альвеол легенів, усмоктування поживних речовин у тонкому кишечнику. Таку функцію може виконувати виключно одношаровий епітелій. Тому тонкий кишечник, шлунок і легені не містять зроговілий багатошаровий плоский епітелій. Епітеліальна тканина захищає інші тканини, що містяться під нею. При цьому зовнішні клітини епітелію певних органів можуть роговіти і відмирати. Зроговілий багатошаровий плоский епітелій утворює верхній шар шкіри, запобігаючи потраплянню хвороботворних бактерій до організму.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Органи чуття. Будова та функції органів зору. Сприйняття зображення предметів, світла, кольору.
У завданні наведено два твердження, які треба проаналізувати й визначити їх правильність. Надалі знайти відповідь, у якій вказані всі правильні твердження.
Перше твердження є правильним тому, що жовта пляма – місце найкращого бачення, де скупчення колбочок на сітківці найбільше.
Друге твердження також є правильним, виходячи з того, що сліпа пляма – місце виходу зорового нерва, у якому немає фоторецепторів.
Таким чином, обидва твердження є правильними.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Безумовні і умовні рефлекси. Утворення умовних рефлексів. Гальмування умовних рефлексів.
Для виконання завдання необхідно знати характеристики умовного рефлексу як відповіді організму на подразнення.
Умовні рефлекси є набутими, індивідуальними реакціями, які забезпечують адаптацію організму до умов зовнішнього середовища, що змінюються. Вони не проявляються з моменту народження, а формуються впродовж життя. Мають властивість гальмуватися, тому зберігаються не завжди протягом усього життя. Не успадковуються нащадками тому, що є набутими впродовж життя певним організмом індивідуально.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Закономірності спадковості, встановлені Г. Менделем та їх статистичний характер.
Для виконання завдання необхідні знання закономірностей успадкування ознак, установлених Г.Менделем.
Аналізуючи варіанти відповідей, можна констатувати, що в завданні йдеться про дигібридне схрещування. Дигібридне схрещування –схрещування особин, які відрізняються двома парами ознак. Закон незалежного успадкування ознак засвідчує, що кожна пара альтернативних варіантів ознак успадковується незалежно від інших пар і дає розщеплення 3:1 за кожною з пар (як і при моногібридному схрещуванні). При дигібридному схрещуванні (коли спостереження ведеться за двома ознаками) серед гібридів другого покоління спостерігають розщеплення 9 : 3 : 3 : 1. Цей закон справедливий лише для ознак, у яких гени, що їх кодують, належать до різних груп зчеплення, тобто знаходяться в різних хромосомах. Закон може виконуватись і для ознак, гени яких знаходяться в одній хромосомі на значній відстані один від одного (не менше 50 морганід). В іншому випадку гени спадкуватимуться зчеплено.
Серед наведених варіантів схрещування єдиним правильним варіантом є схрещування дигетерозигот АаВв×АаВв, у потомстві яких розщеплення за фенотипом може бути 9 : 3 : 3 : 1.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Взаємодія генів та її типи.
Для виконання завдання необхідні знання щодо різних типів взаємодії алельних генів.
У завданні описаний типовий приклад кодомінування – успадкування груп крові в людини. Кодомінування – це такий тип взаємодії алельних генів, за якого кожний з алелів проявляє свою дію й жодний алель не пригнічує дію іншого. У результаті у гетерозигот формується нова ознака.
Групи крові визначають за наявністю на поверхні еритроцитів білків аглютиногенів А, В або відсутністю аглютиногенів. Відповідно ці ознаки кодують три алелі, які позначають: А, В, 0. Два перших – домінантні, третій – рецесивний. Алелі можуть утворювати шість генотипів: АА, А0, ВВ, В0, 00, АВ. При цьому утворюють чотири фенотипи, які називають групами крові.
Перша група крові – 00, друга група крові – АА, А0, третя група – ВВ, В0, четверта група – АВ. Подружня пара, у якої батько має групу крові АВ (ІV), а мати – А (ІІ), можуть мати дітей з групою крові АА (ІІ), А0 (ІІ), В0 (ІІІ) та АВ (ІV). Дитини з групою крові 00 (І) вони мати не можуть. Відповідь у завданні вірогіднісна: старша дитина може бути рідною (має третю групу крові), а молодша – ні (має першу групу крові).
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Модифікаційна (неспадкова) мінливість, її властивості і статистичні закономірності.
Для виконання завдання необхідні знання щодо модифікаційної мінливості та її властивостей.
Модифікаційна мінливість — зміни у фенотипі організму, що в більшості випадків мають пристосувальний характер та утворюються внаслідок взаємодії генотипу з навколишнім середовищем. Зміни в організмі та модифікації не успадковуються. Модифікаційна мінливість викликана тим, що всі організми тією чи іншою мірою живуть у різних умовах, а тому змушені по-різному реагувати на фактори навколишнього середовища, що й призводить до різноманітності фенотипів.
У наведеному в завданні прикладі ознака фенотипу (ступінь волохатості задньої частини черевця) змінюється в залежності від змін умов навколишнього середовища (солоності води). Це є властивістю модифікаційної мінливості, про яку йдеться в завданні.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Закон оптимуму. Екологічна валентність виду (межі витривалості). Взаємодія екологічних факторів.
У відповідях завдання представлені закономірності впливу екологічних факторів на організм. Необхідно вибрати правильне формулювання закону оптимуму.
Серед закономірностей сформульоване явище взаємодії екологічних факторів, при якому межі витривалості організму стосовно певного фактору залежать від інтенсивності дії інших екологічних факторів. Закон взаємокомпенсації стверджує, що відсутність або нестача деяких екологічних факторів може бути частково компенсована завдяки іншим подібним чинникам, але в певних межах. Згідно з правилом екологічної індивідуальності, кожний вид пристосований до певної сукупності умов існування особливим чином, тобто не існує двох близьких видів з повністю однаковими адаптаціями. Закон оптимуму стверджує, що кожен екологічний фактор позитивно впливає на організм лише в певних межах.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Продуценти. Консументи. Редуценти. Ланцюги живлення. Трофічний рівень.
У завданні наведено два твердження, які треба проаналізувати й визначити їх правильність. Надалі знайти відповідь, у якій указані всі правильні твердження.
Перше твердження є правильним тому, що кожна ланка ланцюга живлення займає окремий трофічний рівень.
Друге твердження неправильне, виходячи з того, що продуцентами в ланцюгу живлення є рослини. Таким чином, правильним є лише перше твердження.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Основні положення еволюційного вчення Ч. Дарвіна.
Для відповіді на завдання необхідно знати основні положення еволюційного вчення Ч. Дарвіна: еволюція відбувається на основі спадкової мінливості під дією боротьби за існування, наслідком якої є природний добір. Природний добір виявляється в переважаючому виживанні та розмноженні найбільш пристосованих до умов середовища життя організмів певного виду.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Типи плодів. Загальна характеристика родин покритонасінних рослин. Значення рослин у житті людини.
Для виконання завдання необхідно розрізняти типи плодів і виявляти рослини, на яких вони формуються.
Запропоновані в завданні рослини описуються при вивченні типів плодів, різноманітності покритонасінних рослин, а саме характеристик їхніх родин, господарського значення рослин.
Плід яблуко формується на груші, гарбузина – на дині. Деякі рослини родини Розові утворюють плід багатокістянку. У завданні запропонована ожина, яка й утворює багатокістянку. У картоплі – рослини родини Пасльонові – плід ягода. Зайвою рослиною є персик, який має плід кістянку.
Правильна відповідь – 1В 2Г 3А 4Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Ендокринні залози. Гормони.
Для виконання завдання необхідно знати ендокринні залози та гормони, які вони виробляють.
Щитовидна залоза виробляє тироксин, підшлункова – інсулін. Надниркова залоза виробляє адреналін, а сім’яник – тестостерон.
Правильна відповідь – 1Д 2А 3Г 4Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Будова скелету людини.
Для виконання завдання необхідно знати будову скелету людини: відділи та кістки, що їх складають.
Скелет людини поділений на такі відділи: череп, хребет із грудною кліткою, пояси кінцівок і скелети вільних кінцівок. Зайвою в переліку кісток є грудина, яка входить до складу хребта з грудною кліткою.
Правильна відповідь – 1Г 2В 3А 4Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Білки. Будова та функції.
Для виконання завдання необхідно знати основні функції білків.
Функції запропонованих у завданні білків описуються при вивченні біології людини, загальної біології.
Колаген є елементом будови кісткової тканини, дерми шкіри, таким чином забезпечуючи структурну функцію. Інтерферон є білком крові, який забезпечує захист організму людини від вірусів. Амілаза є ферментом, який виділяється травними залозами та забезпечує розщеплення вуглеводів. З цього можна зробити висновок, що амілаза має каталітичну функцію. Міозин є скоротливим білком, який виконує рухову функцію.
Правильна відповідь – 1Д 2Б 3В 4А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Двомембранні органели. Будова хлоропласта.
Завдання перевіряє вміння розпізнавати біологічні об’єкти на рисунках і знання будови хлоропласта.
Необхідно увідповіднити зображення складової хлоропласти його назві. Цифрою 1 позначено тилакоїд, цифрою 2 – зовнішню мембрану хлоропласта, цифрою 3 – строму, цифрою 4 – грану.
Зайвою складовою є ламела, яка на рисунку не позначена.
Правильна відповідь – 1А 2Г 3Д 4Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Різноманітність представників типів тварин. Типи тварин: Кишковопорожнинні, Кільчасті черви, Молюски, Членистоногі. Значення в житті людини.
Завдання перевіряє знання представників типів тварин, які вивчаються в шкільному курсі біології: Кишковопорожнинні, Круглі черви, Кільчасті черви, Молюски, Членистоногі.
Запропоновані в завданні представники описуються під час вивчення певної групи тварин. Актинія кінська є представником Кишковопорожнинних, аскарида людська – Круглих червів, п’явка медична – Кільчастих червів, кліщ іксодовий – Членистоногих.
У переліку відсутній представник типу Молюски. Запропоновані тварини описуються при вивченні різноманітності тварин і біології людини, зокрема як паразитичні (аскарида людська, п’явка медична, кліщ іксодовий).
Правильна відповідь – 1В 2Г 3Д 4А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Голонасінні. Особливості будови, процеси життєдіяльності та представники.
В умові завдання описана певна група рослин. Необхідно визначити, яку групу рослин описано та вказати життєві форми, що характерні для рослин цієї групи, спосіб запилення та представника. Представника необхідно розпізнати на рисунку.
В описі наведені такі особливості: у рослин формуються насінні зачатки й насіння, відсутні плодолистки і плоди. Такі ознаки притаманні голонасінним рослинам, у яких з насінних зачатків після запилення та запліднення формується насіння. Насіння розташоване відкрито на лусках шишок, не захищене стінками оплодня. Голонасінні рослини представлені деревами та кущами, запилюються переважно за допомогою вітру.
На рисунку зображена сосна звичайна, кульбаба лікарська та сальвінія плаваюча. Кульбаба лікарська є представником покритонасінних, сальвінія плаваюча – папоротеподібних. Сосна звичайна відноситься до голонасінних.
Правильна відповідь – 3 2 1.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Будова та функції головного мозку людини.
Завдання перевіряє вміння розпізнавати біологічні об’єкти на рисунках і знання будови та функцій головного мозку.
На рисунку зображений головний мозок людини. Буквою Х позначений мозочок, який має складчасту поверхню. Розташування сірої та білої речовини в структурах головного мозку має певні особливості: лише мозочок і кінцевий мозок має поверхню, яка утворена сірою речовиною. Функцією мозочка є координація рухів.
Правильна відповідь – 3 1 3.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Біосинтез білків і його етапи. Трансляція. Реакції матричного синтезу.
Для виконання завдання необхідно знати основні процеси матричного синтезу, їх механізми та результати.
Трансляція – процес синтезу поліпептидного ланцюга рибосомою на матриці інформаційної РНК (мРНК або іРНК). Під час трансляції інформація, яка міститься в мРНК (іРНК), відповідно до генетичного коду використовується для синтезу молекули білка з певною послідовністю амінокислот. Таким чином, трансляція відбувається в цитоплазмі, де знаходяться рибосоми клітини. Трансляція забезпечує синтез поліпептидного ланцюга. Учасником цього процесу є рибосома.
Правильна відповідь – 2 3 3.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Різноманітність комах. Ряди комах з повним перетворенням. Ряд Двокрилі.
Завдання перевіряє вміння розпізнавати тварину на рисунку, знаходити в переліку ознаки та назву ряду, до якого вона належить.
Зображена комаха – муха хатня – має одну пару перетинчастих крил і належить за цією ознакою до ряду Двокрилі. Представники цього ряду мають непрямий тип розвитку з повним перетворенням. У розвитку цих тварин присутні стадії яйця, личинки, лялечки та дорослої особини (імаго).
Правильна відповідь – 2 2 2.
Знайшли помилку? Пишіть на