ЗНО онлайн 2015 року з біології – додаткова сесія
ТЕМА: Вступ. Рівні організації живої природи.
Для виконання запропонованого завдання спочатку необхідно розпізнати об’єкт, який зображено на рисунку.
Зображений об’єкт є нервовою клітиною. Визначивши, що цей об’єкт є клітиною, відносимо його до клітинного рівня організації живої природи.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Вступ. Методи досліджень.
У завданні запропоновано визначити метод дослідження, який застосовано для отримання наведених даних.
На рисунку бачимо графіки залежності швидкості ферментативної реакції від рН середовища. Для отримання таких даних необхідно провести експеримент.
Експериментальний метод полягає в тому, що дослідники активно втручаються в будову об’єктів досліджень, перебіг тих чи інших процесів, явищ і спостерігають за наслідками такого втручання. Результати таких досліджень можна відображати у вигляді, в тому числі, і графіків. Тому метод дослідження, який застосовано для отримання наведених даних, – експериментальний.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Вуглеводи: моносахариди, олігосахариди, полісахариди. Особливості будови, основні властивості та функції в організмах живих істот.
Для виконання завдання необхідно знати склад, будову та функції вуглеводів.
Однією з характерних рис організмів, що належать до певного царства, є наявність певних структурних полісахаридів, із яких утворюються стінки клітини, покриви. Серед варіантів відповідей указані полісахариди. Найпоширеніші серед клітинних полісахаридів – крохмаль, глікоген, целюлоза, хітин. Вони виконують структурну (целюлоза, хітин) і резервну (крохмаль, глікоген) функції.
Нітроген входить до складу хітину – складової клітинної стінки грибів і зовнішнього скелета членистоногих, яка надає їм додаткової міцності.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Функції білків у живих істотах.
Для виконання завдання необхідно знати функції білків у клітині.
Багато білкових сполук виконують важливу функцію вибіркового розпізнавання та приєднання окремих речовин. На поверхні клітинних мембран, а також усередині клітини розташовуються рецептори – білкові утворення, здатні вибірково взаємодіяти з різноманітними регуляторами (гормонами, медіаторами й іншими біологічно активними сполуками), зумовлюючи цілу низку специфічних ефектів.
Такими органічними речовинами є глікопротеїди – складні білки, у молекулах яких містяться небілкові компоненти, а саме вуглеводи.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Мембрани, їхня структура, властивості та основні функції.
В основі завдання наведена таблиця вмісту основних компонентів у мембранах різних клітин: білків і різних ліпідів, а саме фосфоліпідів і стероїдів. Умова також містить твердження, які висловили два учні в результаті аналізу даних таблиці. Необхідно перевірити їхню правильність.
Аналізуючи дані таблиці, можна констатувати, що білки й ліпіди є обов’язковими компонентами мембран усіх клітин, склад яких наведено в таблиці. Хоча в мембрані кишкової палички відсутні стероїди, але інша група ліпідів – фосфоліпіди – у цій клітині присутня.
Твердження щодо переважання вмісту білків у мембранах одноклітинних організмів над усіма іншими компонентами також є правильним. У клітинах дріжджів (мікроскопічних грибів), одноклітинної тварини інфузорії-туфельки та кишкової палички (бактерії) вміст білків переважає над умістом ліпідів (фосфоліпідів та стероїдів). Таким чином, обидва учні мають рацію.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: АТФ, поняття про макроергічний зв’язок.
Молекула АТФ складається із залишків нітратної основи (аденіну), пентози (рибози) та трьох залишків ортофосфатної кислоти. Ця речовина має незвичні для інших органічних сполук хімічні зв’язки та властивості. Це два високоенергетичні (макроергічні) хімічні зв’язки між послідовно розміщеними залишками ортофосфатної кислоти, у яких запасається значна кількість енергії.
Якщо за участі відповідного ферменту відщеплюється один залишок ортофосфатної кислоти, то АТФ перетворюється на АДФ. Якщо відщеплюються два залишки молекул ортофосфатної кислоти, АТФ перетворюється на АМФ. ДНК забезпечує реалізацію спадкової інформації і не містить макроергічних зв’язків.
Таким чином, тільки хімічні зв’язки молекули АТФ використовуються клітиною як макроергічні.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Цитоплазма та її компоненти. Органели. Одномембранні та двомембранні органели. Порівняння будови рослинної та тваринної клітини.
У завданні перевіряється вміння порівнювати біологічні об’єкти та знаходити ознаку, за якою вони відрізняються.
Рослинні та тваринні організми належать до еукріотичних організмів і містять у клітині ядро та різноманітні одномембранні та двомембранні органели.
Обидві клітини містять комплекс Гольджі – одну з універсальних органел клітин еукаріотів, у якій накопичуються і певним чином змінюються деякі сполуки. Відсортовані молекули переходять з одних цистерн до інших і згодом у вигляді пухирців, оточених мембраною, відокремлюються від цієї органели.
Мітохондрії – двомембранні органели клітин еукаріотів. Мітохондрії слугують своєрідними клітинними «генераторами енергії».
Пластиди – органели клітин рослин. Відомо три типи пластид – хлоропласти, хромопласти, лейкопласти, які різняться за забарвленням, особливостями будови та функціями. Зелені пластиди називаються хлоропластами і забезпечують процес фотосинтезу.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Нуклеїнові кислоти. Будова, властивості та функції. Принцип комплементарності. Транскрипція. Реакції матричного синтезу.
Основа завдання містить інформацію щодо послідовності нуклеотидів певної ділянки кодуючого ланцюга молекули ДНК.
Пропонується вказати послідовність нуклеотидів у молекулі іРНК, яка безпосередньо синтезується на ДНК-матриці. Тобто необхідно відтворити ділянку молекули іРНК, що синтезується в результаті транскрипції.
Для виконання необхідно знати особливості будови нуклеїнових кислот. Нуклеїнові кислоти – біополімери, мономерами яких є нуклеотиди. До складу нуклеотиду входять залишки нітратної основи, пентози й ортофосфатної кислоти. Залежно від виду пентози, що входить до складу нуклеотиду, розрізняють два типи нуклеїнових кислот: дезоксирибонуклеїнову (ДНК) і рибонуклеїнові (РНК).
До складу ДНК входить залишок дезоксирибози, а РНК – рибози. У молекулах ДНК і РНК містяться залишки різних нітратних основ. У молекулі ДНК – залишки аденіну (скорочено позначається літерою А), гуаніну (Г), цитозину (Ц) та тиміну (Т), у молекулі РНК – аденіну (А), гуаніну (Г), цитозину (Ц) та урацилу (У).
Молекула іРНК синтезується на одному з ланцюгів молекули ДНК за принципом комплементарності. Таким чином, ділянка молекула іРНК є копією ділянки кодуючого ланцюга молекули ДНК. Послідовність нуклеотидів «УАГ ААУ УЦГ ГГЦ УГА» синтезованої ділянки молекули іРНК відповідає ділянці кодуючого ланцюга молекули ДНК, яка має послідовність нуклеотидів «АТЦ ТТА АГЦ ЦЦГ АЦТ».
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Двомембранні органели: мітохондрії.
Для виконання завдання спочатку необхідно розпізнати об’єкт, який зображено на рисунку. На рисунку зображено мітохондрію. В основі завдання наведено чотири твердження. Необхідно їх проаналізувати та вказати всі правильні.
Мітохондрії – двомембранні органели клітини. Ці органели мають кільцеву хромосому, тобто містять власну спадкову інформацію. Маючи власну спадкову інформацію, утворюються шляхом поділу.
Таким чином, правильними є лише І, ІІІ, ІV твердження.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Одномембранні органели: ендоплазматична сітка, апарат Гольджi, лізосоми, вакуолі.
В основі завдання зазначені функції органели Х. Необхідно вказати її серед переліку органел клітини.
Мітохондрії – двомембранні органели клітин еукаріотів, які забезпечують клітину енергією.
Рибосоми – немембранні органели, які беруть участь у синтезі білків.
Клітинний центр – немембранна органела з двох центріолей, які слугують центрами організації веретена поділу, беруть участь у формуванні мікротрубочок цитоплазми, джгутиків і війок.
Комплекс Гольджі бере участь у накопиченні та дозріванні синтезованих в ендоплазматичній сітці речовин. У цистернах цієї органели відбувається синтез полісахаридів. Одна з основних функцій – формування готових секреторних продуктів, які виводяться за межі клітини шляхом екзоцитозу. Комплекс Гольджі вважається джерелом утворення первинних лізосом, хоча їх ферменти синтезуються і в гранулярній сітці.
Таким чином, зазначені функції органели Х відповідають функціям комплексу Гольджі.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Немембранні органели: рибосоми.
В основі завдання зазначені розміри рибосом клітин прокаріотичних та еукаріотичних організмів.
Розміри рибосом прокаріотів менші від розмірів рибосом еукаріотів. Необхідно вказати біологічні об’єкти, які мають розмір рибосоми, як у прокаріотів.
Найпростіші та дріжджі належать до еукаріотичних організмів і в цитоплазмі містять рибосоми розміром 25–30 нанометрів. Одномембранні органели не містять власних рибосом. В еукаріотичній клітині є автономні двомембранні органели – мітохондрії та хлоропласти, у яких здійснюється синтез білків. Внутрішній простір мітохондрій заповнений напіврідкою речовиною – матриксом. Там містяться рибосоми, молекули ДНК, іРНК, тРНК та синтезуються білки, що входять до складу внутрішньої мембрани. У стромі хлоропластів є молекули ДНК, різні типи РНК, рибосоми. Рибосоми мітохондрій та пластид менші від цитоплазматичних за розмірами – 15-20 нанометрів, але схожі за будовою.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Фотосинтез.
Хлорофіли – зелені пігменти, присутні в клітинах рослин, у тому числі деяких водоростей, а також ціанобактерій, що надає їм відповідного кольору.
За своєю структурою вони нагадують гем гемоглобіну, але в них замість Феруму в центрі молекули розміщений атом іншого двовалентного металу – Магнію.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Каріотип.
В основі завдання надано інформацію щодо кількості хромосом клітини основної тканини конюшини польової.
Необхідно вказати кількість хромосом у клітині шкірки цієї рослини.
Клітини кожного виду тварин, рослин, грибів мають певний набір хромосом. Сукупність ознак хромосомного набору (кількість хромосом, їхня форма та розміри) називають каріотипом. Кожному виду притаманний свій особливий каріотип. Клітини основної та покривної тканини є соматичними клітинами. Якщо клітини основної тканини містять 14 хромосом, то клітини покривної тканини, до якої належить шкірка, також будуть мати ту саму кількість хромосом – 14.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Пріони.
Пріони – інфекційні білкові частинки, здатні спричиняти захворювання нервової системи людини і тварин. Пріонові інфекції характеризуються повільним, але неухильним розвитком симптомів і завершуються загибеллю хазяїна.
Синдром набутого імунодефіциту викликає вірус.
Однією з хвороб, яку викликають віроїди, є веретеноподібність бульб картоплі.
Серпоподібно-клітинна анемія – спадкове захворювання, при якому виникає порушення утворення білка гемоглобіну, а еритроцити під мікроскопом мають характерну серповидну форму.
Збудником губчастої енцефалопатії є пріони.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Загальна характеристика прокаріотів (бактерії, ціанобактерії). Особливості будови та процесів життєдіяльності прокаріотів (живлення, дихання тощо).
Тварини та гриби є гетеротрофними організмами, віруси – неклітинні форми життя, яким не притаманний обмін речовин. Серед прокаріотичних організмів є хемотрофи, до яких належать нітрифікуючі бактерії. Для енергетичного забезпечення хемосинтезу ці прокаріоти окиснюють певні неорганічні сполуки: аміак до солей нітритної кислоти (нітритів), нітрити до нітратів. Нітрати та нітрити надходять у воду та грунт унаслідок життєдіяльності бактерій.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Червоні водорості. Особливості будови та процеси життєдіяльності, різноманітність, значення.
Цінність цих водоростей зумовлена підвищеним умістом у тканинах талому білка, вітамінів та мікроелементів.
Порфіра належить до відділу Червоні водорості.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА:Мохоподібні. Особливості будови та процеси життєдіяльності.
Для виконання завдання необхідно знати особливості життєвого циклу різних груп вищих спорових рослин.
Статеве покоління переважає в життєвому циклі мохоподібних.
Плаун булавовидний є представником плауноподібних, хвощ польовий є представником хвощеподібних, а щитник чоловічий – папоротеподібних. До мохоподібних належить сфагнум дібровний, у життєвому циклі якого переважає гаметофіт – статеве покоління.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Голонасінні. Особливості будови та процеси життєдіяльності.
Для виконання завдання необхідно знати представників голонасінних рослин.
Гінкго дволопатеве – реліктова рослина. Це дерево – одне з найстаріших дерев нашої планети, що виникло від первісних голонасінних приблизно 300 млн. років тому.
Модрина європейська належить до хвойних і має дуже міцну деревину.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Одноклітинні тварини. Загальна характеристика. Особливості будови та процесів життєдіяльності. Роль у природі та значення в житті людини.
Збудники малярії – кілька видів малярійних плазмодіїв.
Малярійному плазмодію притаманний складний життєвий цикл, що відбувається як зі зміною статевого та нестатевого поколінь, так і зі зміною хазяїв – людини та малярійного комара. Комар заражається плазмодієм під час ссання крові хворої на малярію людини. У кишечнику комара плазмодій розмножується статевим способом, тобто комар є його остаточним хазяїном. Остаточний хазяїн – особина, в якій паразит розмножується статевим шляхом. Після статевого розмноження настає нестатеве: із заплідненої яйцеклітини утворюється багато рухливих клітин паразита. Через деякий час ці клітини накопичуються в слинних залозах комара, звідки вони під час укусу комахи потрапляють у кров людини разом зі слиною. Людина – проміжний хазяїн малярійного плазмодія. Проміжний хазяїн – організм, у якому паразит розмножується нестатево або лише проходить певні стадії розвитку. Малярія розповсюджена здебільшого в низинах поблизу водоймищ тому, що у воді розвиваються личинки остаточного хазяїна малярійного плазмодія – комара малярійного.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Клас Хрящові риби. Особливості зовнішньої та внутрішньої будови, процесів життєдіяльності.
В умові завдання запропоновано знайти відмінність хрящових риб від кісткових.
У відповідях представлений перелік структур будови організму.
У хрящових риб, на відміну від кісткових, відсутній плавальний міхур. Наявність парних нирок є спільною рисою для хрящових і кісткових риб. Наявність зябрових кришок є характерною рисою саме кісткових риб. Хрящові риби, на відміну від кісткових, мають клоаку.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Клас Птахи. Різноманітність птахів.
В основі завдання перелічені тварини, у яких необхідно визначити приналежність до певного класу хордових тварин.
Пінгвіни – птахи, передні кінцівки яких видозмінені на ласти – органи пересування у воді. Мають кіль грудини, до якого прикріплені потужні грудні м’язи.
Ківі – нелітаючі птахи, у яких нерозвинені крила, відсутній хвіст. Мають сильні чотирипалі ноги та довгий вузький дзьоб.
Нанду – південноамериканський нелітаючий великий птах.
Пінгвін, ківі, нанду належать до класу Птахи.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА. Клас Ссавці. Особливості зовнішньої та внутрішньої будови, процесів життєдіяльності.
В основі завдання запропоновано вказати ознаку ссавців, за якою вони відрізняються від інших хордових тварин.
Чотирикамерне серце є в деяких плазунів, зокрема крокодилів, у птахів і у ссавців.
Шкірні залози є в риб, земноводних і ссавців. У птахів є єдина залоза – куприкова.
Наявність грудної клітки з ребрами є ознакою риб, плазунів, птахів і ссавців.
Єдина ознака, яка притаманна виключно ссавцям – наявність діафрагми. Діафрагма – м’язова перегородка між грудною та черевною порожниною, яка при скороченні забезпечує збільшення об’єму грудної клітки.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Тканини організму людини (епітеліальна, м’язова, нервова, тканини внутрішнього середовища), їх будова і функції.
В основі завдання описується процес утворення структур певної тканини організму людини. Структури багатоядерні циліндричні та утворюють волокна.
Нервова й епітеліальна тканини утворені клітинами, що мають одне ядро.
Непосмугована та посмугована м’язові тканини утворені волокнами.
Тільки волокна посмугованої м’язової тканини є багатоядерними циліндричними структурами.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Склад і функції крові.
Завдання перевіряє вміння розрізняти формені елементи крові людини на рисунку.
Лейкоцит має найбільші розміри і позначений цифрою 2.
Еритроцит менший за розмірами і позначений цифрою 1.
Найменші розміри мають тромбоцити, які позначені цифрою 3.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: З’єднання кісток. Механізм скорочення м’язів. Робота, тонус, сила та втома м’язів.
В основі завдання наведено три твердження, які треба проаналізувати й визначити їх правильність. Надалі знайти відповідь, у якій указані всі правильні твердження.
Перше твердження є правильним, виходячи з того, що суглоб є рухомим з’єднанням кісток.
Друге твердження також є правильним, виходячи з того, що існує пряма залежність між кількістю скоротливих білків м’яза та його силою і масою.
Статична робота м'язів характеризується постійним напруженням м’язів без їх скорочення, а динамічна робота м’язів супроводжується їх почерговим скороченням і розслабленням.
Тому правильною відповіддю є відповідь, в якій вказане перше та друге твердження.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Кровообіг. Кровоносні судини, їх будова і функції. Кола кровообігу.
Для виконання завдання необхідно знати функції судин та особливості руху крові кровоносною системою людини.
Кров рухається по судинах, серед яких розрізняють артерії, вени та капіляри.
Капіляри – найтонші кровоносні судини, які забезпечують безпосередній обмін речовин між кров’ю та тканинами організму.
Вени – кровоносні судини, якими кров повертається до серця.
Артерії – кровоносні судини, якими кров рухається від серця людини.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Функції та будова органів дихання.
Для виконання завдання необхідно знати функції гортані людини.
Повітря, яке людина вдихає, зігрівається або охолоджується кров’ю, що тече по густій сітці кровоносних капілярів слизової оболонки носової порожнини. Слизова оболонка містить залози, які виділяють слиз, що зволожує вдихуване повітря. Таким чином, відбувається зігрівання та зволоження повітря, яке вдихається.
Газообмін відбувається в альвеолах легень.
Гортань людини пристосована до утворення звуків.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Будова травної системи. Органи, їх будова та функції.
Для виконання завдання необхідно знати функції жовчі в організмі людини.
У тонкому кишечнику слаболужне середовище.
Регуляція вмісту гормону тироксину в крові забезпечується функціонуванням гіпоталамо-гіпофізарної системи.
Жовч, навпаки, посилює рухову активність кишечника.
Жовч в організмі людини активізує дію деяких ферментів.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Будова та функції шкіри.
Для виконання завдання необхідно знати будову шкіри.
Шкіра складається з трьох шарів: зовнішнього – епідермісу, власне шкіри – дерми та підшкірної жирової клітковини.
У дермі містяться рецептори, сальні й потові залози, волосяні сумки, кровоносні та лімфатичні судини. Таким чином, волосяні сумки розташовані в дермі шкіри.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Зародковий (ембріональний) етап розвитку організмів, його особливості у тварин.
В основі завдання наведений рисунок, на якому літерами позначені структури певної стадії ембріонального розвитку ланцетника. Необхідно вказати структуру, із якої розвивається нервова система.
На рисунку зображена стадія нейруляції, під час якої утворюється нервова пластинка. Надалі з неї буде формуватися нервова система. Нервова пластинка позначена літерою А.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Органи чуття. Будова та функції органів зору. Сприйняття зображення предметів, світла, кольору.
В основі завдання описано властивість ока людини чітко розрізняти предмети, розташовані на різній відстані.
Це можливо завдяки здатності певної структури ока змінювати свою кривизну. Такою структурою є кришталик – складова ока, яка є двоопуклою лінзою зі здатністю змінювати свою кривизну.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Сечовиділення. Будова нефрону. Утворення сечі.
В основі завдання наведений рисунок, на якому складові нефрону та кровоносні судини позначені цифрами. Необхідно розрізнити складові нефрону, у яких відбувається реабсорбція. У відповіді треба знайти цифри, якими позначені ці складові.
Від капсули нефрону відходить тоненька довга звивиста трубочка – звивистий канадець першого порядку. Він утворює петлю нефрону і знову стає звивистим, утворюючи каналець другого порядку. Під час проходження первинної сечі канальцями через епітеліальні клітини їхніх стінок у кров повертається значна кількість води, солей, амінокислоти, глюкоза. Цей процес називається реабсорбцією і здійснюється за рахунок значних енергетичних витрат організму.
Звивисті канальці позначені на рисунку цифрами 3 та 8.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Рефлекси. Безумовні та умовні рефлекси.
В основі завдання надана характеристика реакції організму на подразники зовнішнього та внутрішнього середовища: така реакція відбувається за участі нервової системи.
Серед перелічених відповідей тропізми – це відповідь організму у вигляді ростових рухів, які притаманні рослинам.
Таксиси – це спрямовані рухи одноклітинних організмів у напрямку до (позитивний таксис) або від (негативний таксис) подразника.
Імунітет – складна багаторівнева захисна реакція організму у відповідь на дію, яка може порушити цілісність і стійкість організму.
Реакція організму на подразники зовнішнього й внутрішнього середовища, яка відбувається за участі нервової системи,називається рефлексом.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Екологічний фактор. Закон оптимуму.
В умові завдання представлений графік залежності ступеня сприятливості дії екологічного фактора від його інтенсивності та запропоновані твердження, що його характеризують. Необхідно їх проаналізувати та вказати правильні.
Закон оптимуму стверджує, що кожен екологічний фактор позитивно впливає на організм лише в певних межах. Результат дії змінного фактора залежить насамперед від сили його прояву. Як недостатній, так і надлишковий вплив фактора негативно позначається на життєдіяльності живих систем. Межі змін параметрів екологічного фактора, у яких організм виявляє найкращі показники життєдіяльності, називають зоною оптимуму екологічного фактора для організмів даного виду. Твердження, що точки А і Б позначають межі зони нормальної життєдіяльності, є правильним.
Що сильніше відхилення від оптимуму, то більше виявляється пригнічення проявів життєдіяльності. Затемнені ділянки на графіку відповідають зоні пригнічення життєдіяльності. Таким чином, друге твердження також є правильним.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Взаємодія генів та її типи.
При виконанні завдання необхідні знання щодо різних типів взаємодії алельних генів. В основі завдання описаний типовий приклад кодомінування – успадкування груп крові в людини.
Кодомінування – це такий тип взаємодії алельних генів, за якого кожний з алелів виявляє свою дію й жодний алель не пригнічує дію іншого. У результаті в гетерозигот формується нова ознака. Групи крові визначають за наявністю на поверхні еритроцитів білків аглютиногенів А, В або відсутністю аглютиногенів. Відповідно ці ознаки кодують три алелі, які позначають: А, В, 0. Два перші – домінантні, третій – рецесивний.
Алелі можуть утворювати шість генотипів: АА, А0, ВВ, В0, 00, АВ. При цьому утворюють чотири фенотипи, які називають групами крові. Перша група крові – 00, друга група крові – АА, А0, третя група – ВВ, В0, четверта група – АВ. Подружня пара, у якої батько має групу крові 0 (І), а мати – А (ІІ), вірогіднісно можуть мати дітей з групою крові 00 (І), АА (ІІ), А0 (ІІ). Дитини з групою крові АВ (ІV) вони мати не можуть.
Відповідь у завданні вірогіднісна: старшій дитині батько може бути рідним (має другу групу крові), а молодшій – ні (має четверту групу крові).
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Модифікаційна (неспадкова) мінливість, її властивості і статистичні закономірності.
Для виконання завдання необхідні знання щодо модифікаційної мінливості та її властивостей.
Модифікаційна мінливість – зміни у фенотипі організму, що в більшості випадків мають пристосувальний характер та утворюються внаслідок взаємодії генотипу з навколишнім середовищем. Зміни в організмі та модифікації не успадковуються. Модифікаційна мінливість викликана тим, що всі організми тією чи іншою мірою живуть у різних умовах, а тому змушені по-різному реагувати на фактори навколишнього середовища, що й призводить до різноманітності фенотипів.
У наведеному в завданні прикладі ознака фенотипу колорадського жука (зміна забарвлення) змінюється залежно від змін умов навколишнього середовища (вплив на лялечку високих і низьких температур). Це є проявом модифікаційної мінливості, про яку йдеться в завданні.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Закономірності спадковості, встановлені Г. Менделем та їх статистичний характер.
Для виконання завдання необхідні знання закономірностей успадкування ознак, встановлених Г. Менделем.
Аналізуючи основу завдання, можна констатувати, що в завданні йдеться про дигібридне схрещування. Дигібридне схрещування – схрещування особин, які відрізняються двома парами ознак. Закон незалежного успадкування ознак засвідчує, що кожна пара альтернативних варіантів ознак успадковується незалежно від інших пар і дає розщеплення 3:1 за кожною з пар (як і при моногібридному схрещуванні).
Перший генетик висловив неправильну думку. Беручи до уваги, що при схрещуванні гарбузів з жовтими плодами, у їхньому потомстві з’являються особини з білими плодами, білий колір не може бути домінантною ознакою.
Другий генетик висловив правильну думку, що одна з вихідних форм була рецесивною гомозиготою за ознакою форми плодів. Серед нащадків одна половина мала дископодібну форму, а інша – кулясту. Таке співвідношення можливе за умови, що одна з вихідних форм була рецесивною гомозиготою. Третій генетик висловив правильну думку, що обидві вихідні форми були гетерозиготні за ознакою кольору плодів. Серед нащадків відбулося розщеплення за ознакою кольору плодів у співвідношенні 3:1, що можливе за умови, коли обидві вихідні форми були гетерозиготні за ознакою кольору плодів.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Синтетична теорія еволюції.
В умові завдання вказано, що папоротеподібні опанували наземне та водне середовища існування, представлені різними життєвими формами.
Описаний факт є наслідком дії певної форми філогенезу, яку потрібно вказати. Такою формою є дивергенція – розходження ознак і властивостей близьких груп організмів у ході еволюції внаслідок існування в різних умовах і неоднаково спрямованого природного добору. Основними факторами такого видоутворення є: природний добір, ізоляція, мутаційна мінливість, популяційні хвилі, дрейф генів. Дія цих факторів призводить до того, що різні популяції все більше відрізняються від вихідного виду. На певному етапі накопичені відмінності стають істотними, що спричиняє розпад вихідного виду на два й більше нових, які згодом дають початок новим видам.
Таким чином, дивергенція ознак під впливом природного добору приводить до диференціації видів та їх спеціалізації.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Основні положення еволюційного вчення Ч. Дарвіна.
Для відповіді на завдання необхідно знати та розуміти основні положення еволюційного вчення Ч. Дарвіна: еволюція відбувається на основі спадкової мінливості під дією боротьби за існування, наслідком якої є природний добір.
Природний добір виявляється в переважаючому виживанні та розмноженні найбільш пристосованих до умов середовища життя організмів певного виду.
В основі завдання запропонований приклад з роботи Ч.Дарвіна, в якому він описує дію природного добору.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Продуценти. Консументи. Редуценти. Ланцюги живлення. Трофічний рівень.
Послідовності, у яких особини одного виду, їхні рештки або продукти життєдіяльності слугують об’єктом живлення для організмів іншого, називаються ланцюгами живлення.
В основі завдання наведено деякі компоненти ланцюга розкладання, які позначені цифрами. У відповідях послідовністю цифр позначено перехід від попередньої ланки до наступної ланки цього ланцюга живлення. Необхідно вказати правильну послідовність компонентів.
Ланцюг розкладання (детритного типу) починається з мертвої органічної речовини (решток організмів або продуктів їхньої життєдіяльності) та продовжується організмами, які її безпосередньо споживають (сапротрофами), якими живляться консументи, і закінчується редуцентами. У наведеному ланцюгу розкладання коров’ячий послід (продукт життєдіяльності організмів) споживається личинками комах, останніми своєю чергою живляться комахоїдні птахи. Комахоїдні птахи є об’єктом живлення для хижих птахів.
Тому правильною послідовністю є така: 3→4→2→1.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Одномембранні та двомембранні органели.
Завдання перевіряє знання будови клітини, функціонування її органел.
Органели – постійні клітинні структури. Кожна з органел забезпечує відповідні функції, як-от: живлення, рух, синтез певних сполук, зберігання і передачу спадкової тощо. У кожній органелі відбувається певні процеси.
Мітохондрія забезпечує енергією клітину, акумулюючи її в молекулах АТФ. Для синтезу молекул АТФ використовується енергія, яка вивільняється під час кисневого етапу енергетичного обміну. У хлоропласті відбувається процес фіксації вуглекислого газу. Розщеплення полімерів у кислому середовищі відбувається виключно в лізосомах. Одна з основних функцій зернистої ендоплазматичної сітки – синтез і транспортування білків по клітині. Частина синтезованих у клітині білків використовується для її власних потреб, а частина виводиться за межі клітини. Білки синтезуються за участі рибосом, які розташовуватися на поверхні зернистої едоплазматичної сітки. У її порожнинах білки набувають притаманної їм просторової конформації, до них можуть приєднуватися небілкові компоненти.
Правильна відповідь – 1В 2Г 3Д 4Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Білки. Будова та функції.
Для виконання завдання необхідно знати основні функції білків.
Гемоціанін – дихальний пігмент багатоклітинних тварин, зокрема членистоногих. Ці молекули здатні утворювати нестійкі сполуки з киснем або вуглекислим газом і завдяки руху крові та інших рідин організмів транспортувати ці речовини, забезпечуючи процеси клітинного та тканинного дихання.
Кератин входить до складу таких утворів хребетних тварин, як кігті, нігті, роги, копита, дзьоби, волосся, голки, виконуючи структурну функцію.
Пепсин є ферментом, який виділяється травними залозами шлунка людини та забезпечує розщеплення білків. З цього можна зробити висновок, що пепсин має каталітичну функцію.
Актин є скоротливим білком, який виконує рухову функцію.
Серед перелічених відсутній білок, що має резервну функцію.
Правильна відповідь – 1Д 2Б 3В 4А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Різноманітність представників типів тварин. Типи тварин: Губки, Плоскі черви, Молюски, Членистоногі.
Завдання перевіряє знання представників типів тварин, які вивчаються в шкільному курсі біології: Губки, Плоскі черви, Молюски, Членистоногі.
Запропоновані в завданні представники описуються під час вивчення певної групи тварин.
Кошик Венери є представником типу Губки, Планарія молочно-біла – Плоскі черви, Ставковик великий – Молюски, Краб камчатський – Членистоногі.
У переліку відсутній представник типу Кільчасті черви.
Правильна відповідь – 1Б 2Г 3В 4А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Загальна характеристика родин покритонасінних рослин.
Для виконання завдання необхідно знати особливості будови квіток родин покритонасінних рослин, уміти розрізняти їх на рисунках.
Квітка з кількістю елементів, яка кратна трьом, характерна для представників родини Лілійні.
П’ять пелюсток і велику кількість тичинок має квітка рослин, які відносяться до родини Розові.
Квітка, яка має зрослі чашолистки та нагадує метелика, характерна для представників родини Бобові.
Лійкоподібні квітки характерні для представників родини Айстрові.
Серед запропонованих квіток відсутня квітка, яка має чотири елементи складових оцвітини та характерна для представників родини Капустяні.
Правильна відповідь – 1Б 2Д 3Г 4А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Травлення. Будова та функції органів травлення.
Завдання перевіряє знання щодо впливу складових шлункового соку на процес травлення.
Шлунковий сік – це прозора рідина, що має кислу реакцію та містить муцин, ферменти (пепсин, ліпазу) й хлоридну кислоту.
Муцин (слиз) захищає стінки шлунка від дії хлоридної кислоти, ферментів та подразнюючих речовин їжі. Хлоридна кислота активує ферменти шлункового соку, стимулює рухову активність шлунку, убиває хвороботворні бактерії, припиняє гнильні процеси. Фермент пепсин сприяє розщепленню молекул складних білків на прості, а фермент ліпаза розщеплює емульговані жири.
Правильна відповідь – 1Д 2А 3Б 4В .
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Системи органів організму людини.
Завдання перевіряє знання фізіологічних процесів, які відбуваються в певних органах організму людини.
У дермі шкіри розташовані потові залози, які забезпечують процес потовиділення.
Процес травлення відбувається в органах травного каналу. Одним із таких органів є кишечник.
Овуляція – вихід яйцеклітини з яєчника в порожнину тіла в результаті розриву зрілого фолікула яєчника.
Реабсорбція – зворотне всмоктування з первинної сечі у кров потрібних організму речовин: глюкози, амінокислот, вітамінів, мінеральних солей, значної кількості води. Цей процес відбувається в канальцях нефрону – структурно-функціональної одиниці будови нирки.
Правильна відповідь – 1Д 2Б 3Г 4А .
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Різноманітність комах. Ряди комах з повним перетворенням. Ряд Двокрилі.
Завдання перевіряє вміння розпізнавати тварину на рисунку, знаходити в переліку ознаки та назву ряду, до якого вона належить.
На рисунку зображений метелик Махаон. Дорослі особини живляться нектаром і тому мають сисний тип ротового апарата. Личинки живляться твердою рослинною їжею, здебільшого листям, і тому мають гризучий ротовий апарат. Личинки активно рухаються, після линяння перетворюються на лялечку. У розвитку цих тварин є стадії яйця, личинки, лялечки та дорослої особини (імаго). Тварина належать до ряду Лускокрилі, маючи вкриті лусками дві пари перетинчастих крил.
Правильна відповідь – 1 3 1.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Біосинтез білків і його етапи. Транскрипція. Реакції матричного синтезу.
Для виконання завдання необхідно знати основні процеси матричного синтезу, їхні механізми та результати.
Транскрипція – процес синтезу мРНК (або іРНК) на матриці ДНК. Під час транскрипції інформація, яка міститься в ДНК, відповідно до принципу комплементарності використовується для синтезу мРНК (вРНК) з певною послідовністю нуклеотидів. Місцем, де відбувається транскрипція в еукаріотичній клітин, є ядро. Основним учасником цього процесу є РНК-полімераза, яка забезпечує утворення ковалентних зв’язків між залишками нуклеотидів у молекулі мРНК.
Правильна відповідь – 1 2 2.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Покритонасінні. Особливості будови, процеси життєдіяльності та представники.
В основі завдання описана певна група рослин. Необхідно визначити, яку групу рослин описано та вказати життєві форми, характерні для рослин цієї групи, тривалість життя та представника. Представника необхідно розпізнати на рисунку.
В описі наведені такі особливості: у рослин є насінні зачатки й плодолистки, утворюються насіння і плоди. Такі ознаки притаманні покритонасінним рослинам, у яких з насінних зачатків після запилення та запліднення формується насіння. Насіння захищене стінками оплодня. Покритонасінні рослини представлені деревами, кущами та травами, за тривалістю життя серед них є однорічні, дворічні та багаторічні рослини. На рисунку зображена Сосна звичайна, Кульбаба лікарська та Сальвінія плаваюча. Представником покритонасінних є Кульбаба лікарська, яка позначена цифрою 2.
Правильна відповідь – 3 1 2.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Будова та функції підшлункової залози людини.
Основа завдання містить рисунок, на якому зображена підшлункова залоза.
Підшлункова залоза є залозою змішаної секреції, яка виробляє травний сік і гормони. Підшлункова залоза виробляє ферменти, які забезпечують подальше розщеплення вуглеводів, білків та ліпідів. Такими ферментами є амілаза, лактаза, трипсин, ліпаза. Вона виробляє інсулін та глюкагон – гормони, які регулюють рівень глюкози в крові. Підшлункова залоза межує із селезінкою та дванадцятипалою кишкою.
Правильна відповідь – 2 3 3.
Знайшли помилку? Пишіть на