ЗНО онлайн 2016 року з біології – пробний тест
ТЕМА: Вступ. Рівні організації живої природи
Для виконання завдання спочатку необхідно розпізнати об’єкт, який зображений на рисунку.
Зображений об’єкт є мурашником – це гніздо мурашок, тобто особини одного виду об’єднуються в групи – популяції, які мешкають на певних частинах території поширення даного виду.
Популяції одного виду більш-менш відмежовані від інших. Визначивши, що зображений об’єкт є популяцією, відносимо його до популяційно-видового рівня організації живої природи.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Вуглеводи: моносахариди, олігосахариди, полісахариди
Для виконання завдання необхідні знання про органічні сполуки, що входять до складу організмів.
Залежно від кількості мономерів, що входять до складу молекул, вуглеводи поділяють на моносахариди, олігосахариди та полісахариди.
Моносахариди можуть містити від 3 до 10 атомів Карбону: тріози (3 атоми Карбону), тетрози (4), пентози (5), гексози (6) і так далі до декози (10). У природі найпоширеніші гексози та пентози. Рибоза належить до пентоз, що входять до складу рибонуклеїнових (РНК) кислот.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Роль води, солей та інших неорганічних сполук в організмі
Для виконання завдання необхідно знати загальні ознаки організмів царства рослин.
Однією з характерних рис організмів, що належать до певного царства, є запасна речовина, яка накопичується. Найпоширеніший серед клітинних полісахаридів рослин крохмаль, який виконує резервну функцію. Крохмаль у бульбах і плодах можна визначити за допомогою розчину йоду, оскільки він є реактивом на йод (хімічні реактиви – речовини, які викликають перетворення досліджуваних речовин з утворенням нових сполук з характерними властивостями. Їх використовують для проведення різних видів хімічного аналізу.)
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Амінокислоти, пептиди та поліпептиди
Для виконання завдання необхідні знання будови амінокислот.
Амі́нокисло́ти – органічні сполуки, які одночасно містять у своєму складі аміно- (-NH2) та карбоксильну (-СООН) групи. Амінокислоти є мономерними одиницями білків, у складі яких залишки амінокислот з'єднані пептидними зв’язками.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Нуклеотиди. Нуклеїнові кислоти. Будова, властивості, функції ДНК
Нуклеїнові кислоти – складні високомолекулярні біополімери, мономерами яких є нуклеотиди.
Молекула нуклеотиду складається з трьох частин: залишків нітрогеновмісної основи, п’ятивуглецевого моносахариду (пентози) та ортофосфатної кислоти.
Залежно від виду пентози, що входить до складу нуклеотиду, розрізняють два типи нуклеїнових кислот: дезоксирибонуклеїнову (ДНК) і рибонуклеїнові (РНК). До складу ДНК входить залишок дезоксирибози. У молекулі ДНК містяться залишки таких нітрогеновмісних основ: аденіну (скорочено позначають літерою А), гуаніну (Г), цитозину (Ц) та тиміну (Т).
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: АТФ, поняття про макроергічний зв’язок
Молекула АТФ складається із залишків нітрогеновмісної основи (аденіну), пентози (рибози) та трьох залишків ортофосфатної кислоти.
Ця речовина має незвичні для інших органічних сполук хімічні зв’язки та властивості. Це два високоенергетичні (макроергічні) хімічні зв’язки між послідовно розміщеними залишками ортофосфатної кислоти, у яких запасається значна кількість енергії. Якщо за участі відповідного ферменту відщеплюється один залишок ортофосфатної кислоти, то АТФ перетворюється на АДФ. Таким чином, в молекулі АДФ вже міститься один макроергічний зв’язок.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Типи організації клітин (прокаріотичний та еукаріотичний)
У завданні перевіряють уміння порівнювати біологічні об’єкти і знаходити ознаку, за якою вони відрізняються.
Рослинні організми належать до еукріотичних організмів і містять у клітині цитоплазму, ядро та різноманітні одномембранні та двомембранні органели. Надмембранний комплекс у рослин представлений клітинною стінкою. Бактерії – прокаріотичні організми і містять в клітині цитоплазму та рибосоми. Ядра вони не мають, а генетичний матеріал представлений кільцевою молекулою ДНК, що міститься в нуклеоїді.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Мембрани, їхня структура, властивості та основні функції. Плазматична мембрана. Транспорт речовин через мембрани
Для виконання завдання необхідні знання будови та функцій плазматичної мембрани.
Сполуки, необхідні для життєдіяльності клітин, а також продукти обміну речовин проникають через плазматичну мембрану за допомогою пасивного чи активного транспорту.
Активний транспорт речовин через біологічні мембрани здійснюється проти градієнта концентрації. Він пов’язаний зі значними витратами енергії, акумульованої в молекулах АТФ. Один з механізмів активного транспорту речовин через мембрани є калій-натрієвий насос. Біологічне значення калій-натрієвого насоса полягає в тому, що завдяки йому енергетично сприятливе (тобто за градієнтом концентрації) пересування йонів Натрію в клітину полегшує енергетично несприятливий (проти градієнта концентрації) транспорт низькомолекулярних сполук (глюкози, амінокислот тощо). У цих процесах беруть участь особливі транспортні білки, що входять до складу клітинних мембран. На рисунку ці білки позначені літерою Г.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Надмембранні комплекси (клітинна стінка, глікокалікс)
Для виконання цього завдання необхідні знання надмембранного комплексу тваринної клітини.
Надмембранні комплекси твариних клітин представлені глікокаліксом. Цей тоненький шар складається зі сполук білків і ліпідів з вуглеводами.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Двомембранні органели: мітохондрії, пластиди
На рисунку клітини зеленої водорості спірогіри літерою Х позначено хлоропласт.
Хлоропласти – різновид пластид. Кожна клітина спірогіри містить від одного до декількох пристінних стрічкоподібних спіральних хлоропластів (тип пластид, основна функція яких здійснення фотосинтезу).
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Цитоплазма та її компоненти. Органели. Одномембранні органели: ендоплазматична сітка, апарат Гольджi, лізосоми, вакуолі
Для виконання завдання необхідно знати функції комплексу Гольджі.
Функції комплексу Гольджі різноманітні. Насамперед у цій органелі накопичуються і певним чином змінюються деякі сполуки. Речовини, які надійшли до цистерн комплексу Гольджі, сортуються за хімічним складом і призначенням. Відсортовані молекули переходять з одних цистерн до інших і згодом у вигляді пухирців, оточених мембраною, відокремлюються від цієї органели. Комплекс Гольджі бере участь у формуванні лізосом, які у вигляді пухирців, оточених мембраною, відокремлюються від цієї органели.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Фотосинтез. Значення фотосинтезу
Для виконання завдання необхідні знання про основні процеси, що відбуваються у світловій та темновій фазах фотосинтезу.
Фотосинтез – процес синтезу органічних речовин з вуглекислого газу та води з використанням енергії світла й за участю фотосинтетичних пігментів (хлорофілу у рослин, що зумовлює зелене забарвлення частин рослин).
Фотосинтез відбувається в дві фази – світлову й темнову. Під час світлової фази відбувається фотоліз води (Н2О → Н+ + Н-). Унаслідок цього процесу молекула води віддає електрони реакційному центру фотосистеми ІІ. При розщеплені молекули води також утворюються протони (Н+) та молекулярний кисень. Цей вільний кисень надходить в атмосферу Землі.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Аутосоми та статеві хромосоми. Каріотип людини
Для виконання завдання необхідно знати означення каріотипу та особливості утворення каріотипу людини.
Каріотип – сукупність ознак хромосомного набору (кількість хромосом, їхня форма і розміри). У роздільностатевих тварин і дводомних рослин в особин однієї зі статей хромосоми однієї з пар різняться між собою, натомість в особин іншої – вони подібні. Це статеві хромосоми, які ще називають гетерохромосомами.
Хромосоми інших пар, які подібні у всіх особин, називають нестатевими, або аутосомами. У хромосомному наборі жінки – дві Х-хромосоми, а чоловіка – одна Х-хромосома та одна Y- хромосома. Хромосомний набір ядра гамет (статевих клітин) містить гаплоїдний набір хромосом (з одинарним набором непарних хромосом). Таким чином, клітина людини з набором хромосом 22 аутосоми та Х-хромосома – це незапліднена яйцеклітина.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Віруси, пріони, віроїди
Віроїди – інфекційні агенти, які становлять собою низькомолекулярні одноланцюгові молекули РНК, які не кодують власних білків.
Віроїди знайдені тільки у рослин. Наприклад, однією із хвороб, яку викликають віроїди, є веретеноподібність бульб картоплі.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Загальна характеристика прокаріотів (бактерії, ціанобактерії). Особливості будови та процесів життєдіяльності прокаріотів (живлення, дихання тощо)
У прокаріотичній клітині немає ядра.
Організми, клітини яких не містять ядра, – це бактерії та археї. Вони мають мінімальний набір складових, що забезпечують існування клітини як цілісної системи. Це плазматична мембрана, цитоплазма, рибосоми та молекула ДНК (дезоксирибонуклеїнова кислота) – носій спадкової інформації. У прокаріотів молекула ДНК замкнена в кільце й розташовується у частині цитоплазми, яку називають нуклеоїдом.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Особливості життєдіяльності лишайників
Для виконання завдання необхідно знати будову та особливості життєдіяльності лишайників.
Лишайники – організми, що з'явилися внаслідок симбіозу грибів із водоростями або ціанобактеріями. Гриб утворює основу тіла лишайника, а клітини водорості містяться всередині. Водорість здатна до фотосинтезу й постачає грибу органічні речовини, а він захищає її від несприятливих зовнішніх факторів й постачає водоростям воду й мінеральні речовини.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Хвощеподібні. Особливості будови та процеси життєдіяльності
Для виконання завдання необхідно знати особливості будови та процесів життєдіяльності представників різних груп вищих спорових рослин.
Зозулин льон є представником мохоподібних.
Щитник чоловічий є представниками папоротеподібних.
Плаун булавоподібний є представником плауноподібних.
Представлена здатність у стеблі накопичувати сполуки Силіцію відповідає особливостям будови хвоща польового, який є представником хвощеподібних.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Лишайники – симбіотичні організми. Будова та особливості життєдіяльності лишайників
Для виконання завдання необхідно знати особливості будови лишайників.
Лишайники – організми, що з'явилися внаслідок симбіозу грибів із водоростями або ціанобактеріями.
Гриб утворює основу тіла лишайника, а клітини водорості містяться всередині. Водорість здатна до фотосинтезу й постачає грибу поживні речовини, а він захищає її від несприятливих зовнішніх факторів. До субстрату (каміння, дерева, ґрунт) лишайники прикріплюються ризоїдами.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Симбіотичні одноклітинні тварини: мутуалістичні, коменсали, паразити (дизентерійна амеба, трипаносома, малярійний плазмодій)
Найбільш вірогідним шляхом удосконалення способів передавання кров’яних паразитів є ускладнення їх життєвого циклу, зі зміною організмів хазяїв і різними способами розмноження в їх організмах.
Проміжні стадії кров’яних паразитів розвиваються в організмах кровосисних комах, таким чином вирішується проблема контактів «кров-кров».
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Клас Кісткові риби. Особливості зовнішньої та внутрішньої будови, процесів життєдіяльності
Плавці забезпечують рух риб або регулюють положення їхнього тіла.
У риб також є плавальний міхур – тонкостінний виріст стравоходу, який заповнений газами і допомагає рибам триматися у товщі води. Його стінки оплетені кровоносними капілярами. Кров, яка рухається мережею капілярів, приносить гази або поглинає частину їх. Завдяки плавальному міхуру риби можуть перебувати на різних глибинах, витрачаючи при цьому мінімум енергії. Плавальний міхур є лише у кісткових риб.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Клас Птахи. Особливості зовнішньої та внутрішньої будови, процесів життєдіяльності. Пристосованість птахів до польоту
Для виконання завдання необхідні знання особливостей будови птахів у зв’язку з пристосуванням їх до польоту.
Птахи мають укорочене обтічне тіло, вкрите пір’яним покривом. Їхні передні кінцівки перетворилися на крила, а задні слугують для пересування по землі. Основні властивості скелета птахів визначаються пристосуванням до польоту. Це виявляється насамперед у його легкості та міцності. Міцність скелета зумовлена зростанням між собою багатьох кісток, їхньою структурою й наявністю в складі значної кількості неорганічних солей.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА. Різноманітність ссавців. Плацентарні ссавці: ряди Комахоїдні, Рукокрилі, Гризуни, Хижі, Китоподібні, Парнокопитні, Непарнокопитні, Примати; особливості організації, представники, роль у природі та житті людини
Для виконання завдання необхідно знати систематику плацентарних ссавців.
В основі завдання наведений опис ознак тварин певного ряду ссавців.
Поміж наведених рядів лише представники ряду Комахоїдні мають всі ознаки, які перелічені в описі.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Функції та будова кровоносної та лімфатичної систем. Будова серця
Для виконання завдання необхідні знання будови серця.
Серце – порожнистий м’язовий орган, який своїми ритмічними скороченнями прокачує кров через судини тіла, забезпечуючи таким чином живлення і дихання тканин. Будова серця відповідає властивій йому функції. Рух крові відбувається завдяки тиску, що виникає внаслідок скорочення серцевого м’яза – міокарда. Він утворений особливою м’язовою тканиною – її м’язові волокна розгалужуються й формують складну мережу. Зсередини міокард вистелений епітелієм – ендокардом, а зовні вкритий епікардом, утвореним сполучною тканиною. Додатковий захист серцю забезпечує навколосерцева сумка зі сполучної тканини – перикард.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Механізм скорочення м’язів. Робота, тонус, сила та втома м’язів
У завданні наведені три твердження, які треба проаналізувати і визначити їх правильність. Надалі знайти відповідь, у якій вказані всі правильні твердження.
Перше твердження є правильним, виходячи з того, що робота м’язів пов’язана з витратою енергії.
Друге твердження є неправильним, виходячи з того, що на скорочення м’яза витрачається до 40 % енергії, яка вивільнюється під час розщеплення молекул АТФ у м’язових волокнах. Решта енергії розсіюється у вигляді тепла.
Третє твердження є правильним, виходячи з того, що молекули АТФ використовуються клітинами у всіх реакціях, що потребують витрат енергії. Без участі АТФ не працюватиме жодна клітина організму. АТФ синтезується мітохондріями. Цей процес відбувається за рахунок енергії, яка вивільняється під час окиснення глюкози. Тому правильною відповіддю є відповідь, у якій вказане перше та третє твердження.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Склад і функції крові. Будова та функції еритроцитів, лейкоцитів та тромбоцитів
Для виконання завдання необхідні знання особливостей будови еритроцитів.
Еритроцити – це дрібні клітини крові, які в процесі дозрівання втрачають ядро й мають форму двоввігнутих дисків. Загальна площа всіх еритроцитів досягає 3000 м2, що в 1500 разів перевищує площу поверхні тіла людини. Така велика загальна площа еритроцитів зумовлена їхньою значною кількістю та формою двоввігнутого диска. Особливість форми еритроцитів спричинена специфічною функцією – перенесення кисню.
Еритроцити містять унікальну хімічну сполуку – гемоглобін – кров’яний пігмент, що складається з молекули білка надзвичайно складної будови та гему – складної залізовмісної. Основною властивістю гемоглобіну є здатність утворювати нестійкі сполуки з киснем, а його основна функція – транспортування кисню від легенів до тканин.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Будова серця. Коло кровообігу. Рух крові по судинах
Серце людини є чотирикамерним: дві верхні камери називаються правим і лівим передсердями, дві нижні – правим і лівим шлуночками.
На межі між кожним передсердям і шлуночком є клапани у вигляді стулок, які сухожильними нитками прикріплені до стінок серця. Це стулкові клапани.
В отворах, якими починаються артерії, також є клапани, їх називають півмісяцевими. Клапани серця запобігають рухові крові у зворотному напрямку й забезпечують рух крові в одному напрямку судинами кровоносної системи.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Ендокринна система. Наслідки порушення функцій ендокринних залоз
Підшлункова залоза виробляє й виділяє в кров інсулін та глюкагон – гормони, що регулюють обмін вуглеводів.
Інсулін сприяє зниженню рівня глюкози в крові внаслідок збільшення проникності клітинних мембран до неї.
Глюкоза – основне джерело енергетичного забезпечення організму та єдине таке джерело для мозку. Надлишок глюкози, який виникає внаслідок усмоктування її з кишкового тракту, під впливом інсуліну перетворюється на глікоген. Основним регулюючим фактором утворення гормонів підшлункової залози є концентрація глюкози в крові. Її збільшення підсилює продукцію інсуліну, зменшення – глюкагону.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Живлення та травлення. Травлення у ротовій порожнині, шлунку, кишечнику
Шлунковий сік – безбарвна рідина, що виробляється численними залозами слизової оболонки шлунка. Одні з них виробляють ферменти (пепсин, ліпазу), інші — соляну кислоту, треті виділяють слиз (муцин).
Основним ферментом шлункового соку є пепсин. Він розщеплює молекули білка на простіші молекули, утворені з декількох амінокислот.
Фермент ліпаза розщеплює емульговані (подрібнені на краплинки) жири (наприклад, жири молока).
Соляна кислота знищує хвороботворні мікроорганізми, виконуючи захисну функцію.
Слиз, яким вкрита слизова оболонка шлунка, перешкоджає дії соляної кислоти і пепсину на його стінку, захищаючи її від самоперетравлення і механічних ушкоджень.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Будова та функції шкіри. Терморегуляція
Для виконання завдання необхідні знання процесу терморегуляції – підтримання сталості температури тіла, який зумовлює утворення тепла в організмі – теплоутворення і віддавання його організмом – тепловіддачі.
В основі завдання описаний приклад участі шкіри у процесі тепловіддачі. Це захисна реакція організму людини, яка запобігає її перегріванню. Організм віддає теплову енергію за допомогою фізичних процесів. Сюди належить: тепловипромінювання, конвекція, теплопроведення та випаровування води з поверхні тіла й легенів.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА. Виділення. Сечовидільна система людини
З-поміж запропонованих гормонів лише вазопресин забезпечує регуляцію процесу утворення сечі.
Дія вазопресину (антидіуретичного гормону) призводить до посилення реабсорбції йонів Na та води в кров, тим самим забезпечуючи підвищення артеріального тиску. Він виробляється гіпоталамусом, накопичується в гіпофізі і потім надходить в кров.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Органи чуття. Будова та функції органів зору. Сприйняття зображення предметів, світла, кольору
Для виконання завдання необхідно знати будову зорової сенсорної системи.
Зоровий аналізатор, як і всі інші, складається з трьох частин.
Периферичною його частиною є око, у якому містяться світлочутливі рецепторні клітини – палички та колбочки.
Провідним шляхом є зорові нерви, які перехрещуються біля основи мозку.
Центральна частина аналізатора включає центри середнього мозку, таламуса й потиличної ділянки кори.
Стінки очного яблука складаються з трьох оболонок: зовнішньої – сполучнотканинної, середньої – судинної та внутрішньої – сітківки, клітини якої є рецепторами зорової сенсорної системи.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Нервова регуляція. Рефлекторна дуга
Завдання перевіряє знання будови рефлекторної дуги, та вміння розпізнавати її складові на рисунку.
Основний принцип діяльності нервової системи – рефлекторний. Він свідчить про те, що будь-яка реакція організму, що здійснюється за участю нервової системи, є відображенням змін у внутрішньому або зовнішньому середовищах.
Рефлекс – це реакція організму на подразник, яка здійснюється за участю нервової системи. Матеріальною основою рефлексу є певний шлях проходження нервового імпульсу, або рефлекторна дуга – сукупність нервових утворень. Нервові імпульси безпосередньо до робочих органів надсилає руховий нейрон, що є складовою рефлекторної дуги.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Закономірності спадковості, встановлені Г. Менделем та їх статистичний характер
В основі завдання запропонована задача на застосування закономірностей успадкування ознак, встановлених Г. Менделем.
Оскільки фенілкетонурія – спадкова хвороба, пов’язана з порушенням обміну фенілаланіну, що є наслідком рецесивної мутації, вона буде проявлятися лише в гомозигот за рецесивною ознакою. Необхідно також зауважити, що за умови повного домінування домінантна ознака проявляється і в гомозигот за домінантною ознакою, і у гетерозигот, тобто якщо організм має хоча б один домінантний алель. Імовірність того, що в гетерозиготних батьків народиться дитина, не хвора на фенілкетонурію, дорівнює 75%, оскільки поміж потомків отримаємо дві гетерозиготи та одну гомозиготу за домінантною ознакою:
P1 Аа×Аа
F1 АА Аа Аа аа
Лише гетерозиготна особина за рецесивною ознакою буде хвора на фенілкетонурію.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Генетичний код і його властивості
Триплет АУГ, що кодує амінокислоту метіонін, містить один гуаніловий нуклеотид.
Триплет УГГ, що кодує амінокислоту триптофан, містить два гуанілових нуклеотида.
Тому в ділянці молекули ДНК, яка кодує поліпептид, що складається зі ста залишків триптофану і ста залишків метіоніну, кількість гуанілових нуклеотидів дорівнює (1+2) × 100 =300.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Спадкова мінливість та її види: комбінативна і мутаційна
При виконанні завдання необхідні знання щодо комбінативної мінливості та її властивостей.
Комбінативна мінливість – мінливість, в основі якої лежать комбінації спадкового матеріалу в процесі статевого розмноження організмів.
Нові комбінації алельних генів можуть виникати внаслідок кросинговеру під час кон’югації гомологічних хромосом у профазі та їхнього подальшого незалежного розходження в анафазі першого поділу мейозу. Також нові комбінації можуть виникати внаслідок випадкового поєднання алельних генів батьків при злитті гамет під час запліднення. Саме рекомбінація генів після кросинговеру є причиною комбінативної мінливості.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Онтогенез. Періоди індивідуального розвитку організмів
Для виконання завдання необхідно розпізнати об’єкти, які зображені на рисунку.
Зображені об’єкти є зародкові листки та органи, які формують ембріон тришарових тварин під час гістогенезу та органогенезу.
Об’єкт, позначений літерою А, є нервова пластина, бічні краї якої загинаються та з’єднуються в нервову трубку.
Літерою Б – хорда, еластична скелетна вісь мезодермального походження.
Літерою В – мезодерма, третій зародковий шар, що формується після завершення гаструляції між зовнішнім і внутрішнім зародковими листками.
Літерою Г – ектодерма, зовнішній зародковий листок, що закладається після утворення бластули, під час формування гаструли.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Закон оптимуму. Екологічна валентність виду (межі витривалості). Взаємодія екологічних факторів
У відповідях завдання представлені закономірності впливу екологічних факторів на організм. Необхідно вибрати правильне твердження, яке відображає дію лімітувального чинника.
Закон лімітувальних чинників полягає в тому, що можливість існування виду в певних умовах може обмежувати будь-який чинник. Найбільше обмежує можливість існування виду в даних умовах той чинник середовища, інтенсивність дії якого наближається або виходить за межі витривалості. Так, поширення багатьох рослин на північ стримується нестачею тепла і світла.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Продуценти. Консументи. Редуценти. Ланцюги живлення. Трофічний рівень
Послідовності, у яких особини одного виду, їхні рештки або продукти життєдіяльності слугують об’єктом живлення для організмів іншого, називаються ланцюгами живлення.
Необхідно встановити правильну відповідність між організмами, позначеними на рисунку цифрами, та трофічними рівнями, на яких вони знаходяться. Для виконання завдання необхідно знати, які організми займають які трофічні рівні біогеоценозів.
Продуцентом є фотосинтетик, а саме рослинність, яка позначена цифрою 1.
Консументами першого порядку є олень (позначений цифрою 2) та заєць (позначений цифрою 4), оскільки вони споживають їжу рослинного походження.
Консументом другого порядку є вовк (позначений цифрою 3), оскільки він є хижаком і може живитися як оленями, так й зайцями.
Тому правильною відповідністю є така: 2 – консумент І порядку, 3 – консумент ІІ порядку.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Адаптивні біологічні ритми організмів
Унаслідок обертання Землі навколо своєї осі двічі на добу змінюється освітленість.
Це зумовлює коливання температури, вологості та інших абіотичних факторів, що в свою чергу, впливає на активність організмів. Зміна дня і ночі впливає на перебіг різних функцій організмів рослин. Зокрема, сонячне світло визначає періодичність фотосинтезу, час розкриття квіток тощо. Таким чином, у рослин, описаних в умові завдання, було порушено добовий адаптивний ритм.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Біосфера
Завдання перевіряє знання вчення про біосферу В. І. Вернадського.
Для виконання завдання необхідно проаналізувати наведені твердження й обрати правильне.
Вернадський дав таке визначення біосфери: «Біосфера являє собою оболонку життя – область існування живої речовини». Біосфера охоплює нижні шари атмосфери до висоти близько 11 км, усю гідросферу і верхній шар літосфери до глибини 3–11 км на суходолі й 0,5–1,0 км під дном океану.
Таким чином, правильним є твердження, що гідросфера повністю входить до складу біосфери.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Функції білків у живих істотах. Ферменти, їх будова, властивості та застосування у господарській діяльності людини
Для виконання завдання необхідно знати основні функції білків.
Еластин – білок, що міститься у зв’язках, має здатність розтягуватися, виконує структурну функцію.
Інтерферон – білок, що виділяється клітинами організму у відповідь на вторгнення чужорідних агентів, таких як віруси, деякі інші паразити та ракові білки, таким чином виконує захисну функцію.
Целюлаза є ферментом, який забезпечує розщеплення полісахаридів (целюлози), тобто виконує каталітичну функцію.
Актин є скоротливим білком, який виконує рухову функцію.
Серед перелічених відсутній білок, що має резервну функцію.
Правильна відповідь – 1Д 2Б 3В 4А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Організація клітин. Надмембранні комплекси. Цитоплазма та її компоненти. Одномембранні й двомембранні органели
Завдання перевіряє знання будови рослинної клітини, складових її органел та структурних компонентів й вміння розпізнавати їх на рисунках.
На рисунку зображена рослинна клітина.
Кожна з органел і структурних компонентів (клітинна стінка, ядро тощо) забезпечує відповідні функції, як-от: живлення, захист, синтез певних сполук, зберігання і передавання спадкової інформації тощо. Ці структурні компоненти клітини й органели мають специфічну будову й внутрішній склад.
Вакуоля, позначена на рисунку цифрою 1, містить клітинний сік.
Клітинна стінка, позначена на рисунку цифрою 2, включає зібрані в пучечки водонерозчинні волоконця полісахариду целюлози та своєрідний каркас.
Ядро, позначене на рисунку цифрою 3, складається з поверхневого апарату і внутрішнього середовища – матриксу, яке в свою чергу складається з ядерного соку, ядерець і ниток хроматину.
Хлоропласти, що позначені цифрою 4, це пластиди, зазвичай забарвлені в зелений колір завдяки наявності пігменту хлорофілу.
Зайвою складовою є муреїн, оскільки його містить клітинна стінка прокаріотів, до яких зображена клітина не належить.
Правильна відповідь – 1Г 2А 3Д 4В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Класифікація покритонасінних рослин. Класи Однодольні й Дводольні. Родини Капустяні (Хрестоцвіті), Розові, Бобові, Пасльонові, Айстрові (Складноцвіті), Лілійні, Цибулеві, Злакові
Для виконання завдання необхідно знати особливості будови квіток родин покритонасінних рослин, вміти розрізняти їх на рисунках.
Квітка з кількістю елементів, яка кратна трьом, характерна для представників родини Лілійні.
П’ять пелюсток та велику кількість тичинок має квітка рослин, які належать до родини Розові.
Квітка, яка має зрослі пелюстки та тичинки, характерна для представників родини Пасльонові.
Лійкоподібні квітки характерні для представників родини Айстрові.
Поміж запропонованих квіток відсутня квітка, яка має чотири елементи складових оцвітини та характерна для представників родини Капустяні.
Правильна відповідь – 1Д 2Г 3Б 4В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Різноманітність ссавців. Плацентарні ссавці: ряди Комахоїдні, Рукокрилі, Гризуни, Хижі, Китоподібні, Парнокопитні, Непарнокопитні, Примати.
Завдання перевіряє вміння розрізняти біологічні об’єкти на рисунках, а саме представників рядів ссавців.
Лисиця належить до ряду Хижі.
Олень – до ряду Парнокопитні, зебра – до ряду Непарнокопитні.
Косатка належить до ряду Китоподібні.
У переліку рядів зайвим є Гризуни, оскільки відсутнє зображення тварини, яка належить до цього ряду.
Правильна відповідь – 1В 2А 3Г 4Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Функції та будова органів дихання
Для виконання завдання необхідно знати будову дихальної системи людини: відділи та органи, та їх складові.
Систему органів дихання людини становлять легені і повітроносні шляхи (носова порожнина, носоглотка, гортань, трахея, бронхи).
Повітроносні шляхи починаються з носової порожнини. Їх стінки вистелені слизовою оболонкою з війчастого епітелію. Війки безперервно рухаються, затримуючи пил і бактерії, а слиз знешкоджує їх і зволожує повітря.
З носової порожнини повітря послідовно потрапляє в носоглотку і гортань. У гортані розміщені складки – голосові зв’язки, щілина між якими називається голосовою. Нижній відділ гортані переходить у трахею, передня стінка якої утворена хрящовими півкільцями, а задня складається з гладеньких м'язів і прилягає до стравоходу.
Трахея розгалужується на два бронхи, що входять у ліву і праву легені. У кожній легені бронхіальні гілочки багаторазово розгалужуються, утворюючи бронхіальне дерево. Найтонші бронхи називаються бронхіолами. Вони закінчуються легеневими мішечками, стінки яких утворені легеневими пухирцями, або альвеолами. Альвеоли – основна структурно-функціональна одиниця будови легенів.
Зайвою в переліку складових є тонка сполучнотканинна трубка.
Правильна відповідь – 1Д 2А 3Б 4В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Ендокринна система. Наслідки порушення функцій ендокринних залоз
Для виконання завдання необхідно знати наслідки порушення функцій ендокринних залоз.
Акромегалія розвивається, якщо в дорослої людини збільшується виділення гормону росту, що відбувається при порушенні функціонування гіпофіза.
У дорослої людини гіпофункція щитоподібної залози призводить до розвитку мікседеми.
Епіфез продукує гормон мелатонін, порушення продукування цього гормона може призводити до побіління ділянок шкіри або до надмірної пігментації.
Підшлункова залоза – це залоза змішаної секреції. Як залоза внутрішньої секреції виробляє й виділяє в кров інсулін та глюкагон — гормони, що регулюють обмін вуглеводів. Порушення продукції інсуліну призводить до розвитку захворювання на цукровий діабет.
Правильна відповідь – 1Б 2Д 3В 4Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Покритонасінні. Класифікація покритонасінних рослин. Класи: Однодольні й Дводольні. Родина Злакові (представники: кукурудза, рис, пшениця, жито, овес, очерет, пирій)
Для виконання завдання необхідні знання особливостей рослин родини Злакові.
Рослини цієї родини характеризуються наявністю дрібних квіток, зібраних в суцвіття складний колос, волоть, початок. Мають плоди зернівку. Паралельне жилкування листків – ознака класу Однодольні, до якого належить родина Злакові.
Правильна відповідь – 2 3 3.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Різноманітність комах. Ряди комах з повним перетворенням. Ряд Перетинчастокрилі
Завдання перевіряє вміння розпізнавати тварину на рисунку, знаходити в переліку ознаки та назву ряду, до якого вона належить.
На рисунку зображена бджола. У розвитку цих тварин є стадії яйця, личинки, лялечки та дорослої особини (імаго).
Таким чином, у цих комах непрямий тип розвитку з повним перетворенням. Тварина належать до ряду Перетинчастокрилі, маючи дві пари перетинчастих крил.
Правильна відповідь – 2 1 3.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Функції та будова кровоносної та лімфатичної систем. Будова серця
Для виконання завдання необхідно застосувати знання будови та функцій кровоносної системи людини.
Кровоносна система людини складається з серця і судин, якими кров рухається до тканин і органів, а потім повертається до серця.
Серце – порожнистий м’язовий орган, що має чотири камери: два передсердя та два шлуночки. Стінка серця людини складається з трьох шарів. Середній шар є м’язовою оболонкою та називається міокардом. Фактором, що сповільнює серцеву діяльність є стимули блукаючого нерва, який належить до парасимпатичного відділу автономної нервової системи.
Правильна відповідь – 3 2 2.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Реакції матричного синтезу (реплікація, транскрипція, трансляція)
Для виконання завдання необхідно знати основні властивості молекул ДНК.
Важлива властивість молекул ДНК – їхня здатність до самоподвоєння (реплікація).
Реплікація ґрунтується на принципі комплементарності: послідовність нуклеотидів у новоствореному ланцюзі визначається їхнім розташуванням у ланцюзі материнської молекули ДНК. При цьому ланцюг материнської молекули ДНК (що локалізується в ядрі) слугує матрицею. Це явище забезпечує точну передачу спадкової інформації від материнської молекули ДНК дочірнім. Основним учасником процесу є ДНК-полімераза – фермент, що будує новий ланцюг, використовуючи наявний як матрицю. Також ДНК-полімераза здатна виправляти можливі помилки реплікації та перевіряти комплементарність
Правильна відповідь – 1 3 2.
Знайшли помилку? Пишіть на