ЗНО онлайн 2017 року з біології – додаткова сесія
ТЕМА: Вступ. Значення біологічних знань в житті людини і суспільства
У завданні перевіряється знання значення біології у житті людини.
Бурхливий розвиток наук про життя у другій половині ХХ ст. сприяв багатьом відкриттям у галузі біології. Сучасні дослідження в галузі молекулярної біології та генетики дають змогу виявляти дефектні гени, які спричиняють спадкові захворювання, і замінювати їх на нормальні копії. А також ці дослідження дозволяють розробляти методи ранньої діагностики, лікування та профілактики багатьох спадкових хвороб людини.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Вступ. Рівні організації життя: молекулярний, клітинний, організмовий, популяційно-видовий, екосистемний, біосферний
Для виконання завдання спочатку необхідно розпізнати об’єкти, які зображені на рисунку.
Об’єкт, позначений цифрою 1, є тваринним організмом, цифрою 2 – клітина, цифрою 3 – молекула ДНК.
Необхідно вказати правильну послідовність об’єктів за підвищенням рівня організації живої матерії. На першому місці знаходиться об’єкт, позначений цифрою 3, бо він займає молекулярний рівень. На другому – об’єкт, позначений цифрою 2, бо він займає клітинний рівень. На третьому – об’єкт, позначений цифрою 1, бо він займає організмовий рівень.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Класифікація хімічних елементів за їхнім вмістом в організмах (макроелементи, в тому числі органогенні елементи, мікроелементи). Наслідки недостатнього або надлишкового надходження в організм людини хімічних елементів (I, F, Fe, Ca, К) та способи усунення їх нестачі. Поняття про ендемічні хвороби
Для виконання завдання необхідні знання про елементний склад живих організмів.
Понад 60 хімічних елементів належать до групи мікроелементів (Йод, Кобальт, Манган, Купрум, Молібден, Цинк тощо).
Хоча вміст мікроелементів в організмах незначний, їхня роль у забезпеченні нормального функціонування організмів може бути важливою. Йод необхідний для того, щоб щитоподібна залоза виробляла гормони (тироксин, трийодтиронін). Недостатнє надходження Йоду в організм людини з їжею чи водою може спричинити порушення синтезу цих гормонів. У людей, що мешкають у місцевостях, де вода та ґрунт містять мало Йоду, часто розвивається захворювання – ендемічний зоб (ендемічний у перекладі з грецької – місцевий, притаманний даній місцевості). Тому, аналізуючи твердження про значення Йоду для життєдіяльності організму людини, доходимо висновку, що лише перше і трете твердження є правильними.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Ліпіди. Особливості будови, основні властивості та функції в організмах. Білки: особливості будови. Функції білків у живих істотах
В основі завдання наведена таблиця органічних речовин.
Для виконання завдання необхідно вказати правильну комбінацію для заповнення пропусків у таблиці.
Інтерферони належать до великого класу білків, це молекули, які використовуються для зв'язку між клітинами, щоб викликати захисну функцію імунної системи, які допомагають подолати патогенів.
Тестостерон – чоловічий статевий гормон, за біохімічною природою – стероїд. Стероїди відносять до ліпідів - це група органічних речовин, що входять до складу живих організмів і характеризуються нерозчинністю у воді та розчинністю в неполярних розчинниках.
Гормони є гуморальними регуляторами певних процесів у певних органах і системах. Тому правильна буде комбінація де під цифрою 1 буде позначено слово білки, а під цифрою 2 – регуляторна.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Білки: особливості будови. Функції білків у живих істотах. Ферменти, їх будова, властивості та застосування у господарській діяльності людини
Аналізуючи основу завдання та запропоновані варіанти відповіді, у реченні необхідно вказати місце знаходження та функцію пепсину.
Пепсин – фермент, який утворюється в залозистих клітинах стінок шлунку та забезпечує розщеплення білків.
Правильним варіантом відповіді буде таке речення: «Пепсин – білок шлункового соку, який бере участь у травленні білків».
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Нуклеїнові кислоти. Будова, властивості та функції. Принцип комплементарності. Транскрипція. Реакції матричного синтезу
Основа завдання містить інформацію щодо послідовності нуклеотидів певної ділянки РНК, що була синтезована з певної ділянки молекули ДНК.
Пропонується вказати послідовність нуклеотидів цього самого фрагмента другого ланцюга молекули ДНК. Тобто необхідно відтворити ділянку молекули ДНК, що була матрицею для синтеза в результаті транскрипції.
Для виконання необхідно знати особливості будови нуклеїнових кислот.
Нуклеїнові кислоти – біополімери, мономерами яких є нуклеотиди. До складу нуклеотиду входять залишки нітрогеновмісної основи, пентози та ортофосфатної кислоти. Залежно від виду пентози, що входить до складу нуклеотиду, розрізняють два типи нуклеїнових кислот: дезоксирибонуклеїнову (ДНК) і рибонуклеїнові (РНК). До складу ДНК входить залишок дезоксирибози, а РНК – рибози.
У молекулах ДНК і РНК містяться залишки різних нітрогеновмісних основ. У молекулі ДНК – залишки аденіну (скорочено позначається літерою А), гуаніну (Г), цитозину (Ц) та тиміну (Т), у молекулі РНК – аденіну (А), гуаніну (Г), цитозину (Ц) та урацилу (У). Молекула мРНК (іРНК) синтезується на одному з ланцюгів молекули ДНК за принципом комплементарності. Таким чином, ділянка молекула мРНК (іРНК) є копією ділянки кодуючого ланцюга молекули ДНК. Послідовність нуклеотидів «АУЦ-ГАГ-УАГ» синтезованої ділянки молекули мРНК (іРНК) відповідає ділянці кодуючого ланцюга молекули ДНК, яка має послідовність нуклеотидів «ТАГ-ЦТЦ-АТЦ». Потім, за тим же правилом, знаходимо другий фрагмент молекули ДНК: «АТЦ-ГАГ-ТАГ».
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Організація клітин. Надмембранні комплекси (клітинна стінка, глікокалікс)
Для виконання цього завдання необхідні знання будови та функції надмембранного комплексу рослинної клітини.
В умові дається опис досліду, що демонструє транспортну функцію клітинної стінки. У клітинах рослин плазматична мембрана ззовні вкрита більш-менш щільною клітинною стінкою. Вона включає зібрані в пучечки водонерозчинні волоконця полісахариду целюлози та своєрідний каркас.
Основна функція клітинної стінки – опорна, для підтримання форми клітини. Інші функції – захисна: охорона внутрішнього вмісту клітини від механічних ушкоджень – і транспортна: переміщення води та інших сполук у клітину та за її межі. Якщо клітину рослин помістити в розчин з концентрацією солей вищою, ніж у цитоплазмі, то вода виходитиме з клітини назовні. Це спричиняє явище плазмолізу – відшарування пристінкового шару цитоплазми від клітинної стінки.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Мембрани, їхня структура, властивості та основні функції. Плазматична мембрана
В основі завдання наведений рисунок синапсу – структури, яка забезпечує передачу нервових імпульсів від одного нейрона до іншого.
Синапс є місцем контакту нейронів між собою та з органами, які вони іннервують. На рисунку аксон позначений цифрою 1.
Збудження в синапсі передається за допомогою хімічних речовин – медіаторів, які позначені цифрою 3.
Медіатори накопичуються в пухирцях, які на рисунку позначені цифрою 2.
Цифрою 4 позначена постсинаптична мембрана – плазматична мембрана такого нейрона, яка сприймає інформацію.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Одномембранні органели: ендоплазматична сітка, апарат Гольджi, лізосоми, вакуолі
Клітинні мембрани складаються з білків, ліпідів та вуглеводів.
Відповідно до рідинно-мозаїчної моделі будови, клітинні мембрани – це напівпроникний подвійний шар фосфоліпідів із вбудованими в нього білками. Ліпіди синтезуються на мембранах ендоплазматичної сітки, де також відбувається накопичення й модифікація синтезованих речовин, включення їх у везикули й транспортування до місць використання.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Двомембранні органели: мітохондрії, пластиди та їх типи(особливості їхньої будови і функцій). Взаємні перетворення пластид
Мітохондрії – органели клітин більшості видів рослин, грибів і тварин.
Мітохондрії слугують своєрідними клітинними «генераторами енергії». Внутрішній простір мітохондрій заповнений напіврідкою речовиною – матриксом. Там містяться рибосоми молекули ДНК, м РНК (іРНК), тРНК тощо та синтезуються білки, що входять до складу внутрішньої мембрани. Молекули ДНК в мітохондріях забезпечують цитоплазматичну, або позаядерну спадковість, яка полягає в здатності певних структур цитоплазми зберігати і передавати нащадкам частину спадкової інформації батьків.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Немембранні органели: рибосоми
Для виконання завдання необхідні знання про особливості організації органел клітин еукаріотів.
Лізосоми – це одномембранні органели (мембрана – зовнішня оболонка живої клітини, яка відокремлює цитоплазму клітини від навколишнього середовища).
Мітохондрії та пластиди – двомембранні органели.
Рибосоми – немембранні органели.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Фотосинтез
Фотосинтез – процес синтезу органічних сполук з вуглекислого газу та води з використанням енергії світла й за участю фотосинтетичних пігментів (хлорофіл у рослин), з виділенням кисню як побічного продукту.
Процес фотосинтезу відбувається в дві фази – світлову і темнову. Світлову фазу названо так тому, що її реакції перебігають лише на світлі в мембранах особливих структур хлоропластів – тилакоїдів. Процеси темнової фази можуть перебігати і за відсутності світла.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Каріотип людини
Каріотип може змінюватись унаслідок мутацій. Крім того, зміни хромосомного набору можуть спричиняти різноманітні захворювання.
Людина має 23 пари хромосом. Кожній парі хромосом дослідники надали певний порядковий номер, наприклад хромосоми 1-ї пари, 2-ї пари тощо. Якщо в людини хромосом 21-ї пари стає три (замість двох), у неї проявляється хвороба Дауна. У роздільностатевих тварин і дводомних рослин в особин однієї зі статей хромосоми однієї з пар різняться між собою, натомість в особин іншої – вони подібні. Це статеві хромосоми, які ще називають гетерохромосомами. Так, у хромосомному наборі жінки – дві Х-хромосоми, а чоловіка – одна Х-хромосома та одна Y-хромосома.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Віруси, їх хімічний склад, будова та відтворення
Для виконання завдання необхідні знання історії відкриття вірусів.
В основі завдання надається опис дослідів вченого Д. Й. Івановського, результати яких довели існування вірусів.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Хвороботворні бактерії та захворювання, що ними викликаються. Профілактика бактеріальних захворювань
Для виконання завдання необхідно знати шляхи проникнення хвороботворних мікроорганізмів до організму людини.
Збудники можуть проникати через шлунково-кишковий тракт, дихальні шляхи, через пошкодження покривів, статевим шляхом.
Холера – це особливо небезпечне інфекційне захворювання органів травлення, що набуває характеру епідемії. Її збудником є мікроорганізм – холерна паличка, яка розвивається у водному середовищі, наприклад у різних водоймах. Бактерії проникають до організму через травний канал разом із їжею та водою.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Тканини багатоклітинних рослин: твірна (меристема), покривна (епідерма (шкірка), перідерма (корок), основна (запасаюча, повітроносна, асиміляційна), механічні, провідні (ксилема, флоема), їхня будова і функції
Для виконання завдання необхідні знання внутрішньої будови стебла.
У стеблі деревної рослини розрізняють такі послідовні шари: кору, камбій, деревину та серцевину. Між корою та деревиною по всій довжині стебла розташований шар клітин бічної твірної тканини – камбію. На поперечному зрізі стебла камбій має вигляд вузького кільця. Унаслідок поділу клітин камбію з його внутрішнього боку формується деревина, а із зовнішнього – луб. Так стебло потовщується й відбувається формування річних кілець у дерев’янистих рослин.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Червоні водорості (філофора, порфіра, кораліна)
Для виконання завдання необхідні знання будови червоних водоростей.
Окрім хлорофілу, ці водорості містять червоні та жовті пігменти, різні поєднання яких зумовлюють різноманітні забарвлення сланей – від темно-червоного до жовтого чи блакитно-зеленого. Червоні пігменти дають змогу водоростям вловлювати слабке світло на глибинах до 200-250 м. Тому червоні водорості – єдині рослини, що живуть на такій глибині.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Покритонасінні. Особливості будови та життєдіяльності. Класифікація покритонасінних рослин
У завданні наведені два твердження учнів, які потрібно проаналізувати і визначити їх правильність. Надалі знайти відповідь, в якій вказані всі правильні твердження.
Для виконання завдання необхідно знати особливості покритонасінних рослин.
Правильним є твердження, що покритонасінні є прогресивною групою сучасної флори.
Покритонасінні опанували водне й наземне середовище існування, пристосовані до різноманітних умов суходолу, мають велику різноманітність вегетативних органів тощо.
Правильним є також твердження, що запліднення покритонасінних рослин не залежить від наявності води. Потрапляння сперміїв до насінного зачатка, де міститься яйцеклітина, у насінних рослин забезпечується проростанням пилкової трубки. Така особливість організації покритонасінних рослин є одним із пристосувань до опанування наземного середовища.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Тип Членистоногі. Загальна характеристика типу
Для виконання завдання необхідно знати загальні риси будови представників типу Членистоногі.
Усі представники типу Членистоногі мають сегментоване тіло. Подібні за будовою групи сегментів формують відділи тіла: голову, груди та черевце. До сегментів тіла прикріплюються пари кінцівок. Вони складаються з певної кількості окремих ділянок – члеників. Тіло членистоногих укрите міцним зовнішнім скелетом, утвореним кутикулою. Міцності кутикулі надає особлива органічна сполука – хітин.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Одноклітинні тварини. Особливості будови та процесів життєдіяльності (живлення, дихання, виділення, осморегуляція, рух, подразливість, розмноження, інцистування)
Найпростіші реагують на вплив різноманітних чинників довкілля (світло, температуру, хімічні речовини тощо).
Найпростішим притаманні різноманітні таксиси – реакції на подразники довкілля, які відбуваються у вигляді руху організмів до джерела подразнення або в протилежний від нього бік.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Тип Плоскі черви. Загальна характеристика типу, різноманітність. Тип Кільчасті черви. Загальна характеристика типу, різноманітність
Для виконання завдання необхідно знати, який організм із наведених веде паразитичний спосіб життя.
Планарія молочно-біла належить до типу Плоскі черви, класу Війчасті черви. Війчасті черви поширені в морях і прісних водоймах, зрідка – на суходолі, у вологих лісах. Молочно-біла планарія – хижак. Вона полює на дрібних придонних тварин (гідр, ракоподібних, личинок комах тощо).
Піскожил та нереїс належать до типу Кільчасті черві, класу Багатощетинкові черві. Багатощетинкові черви мешкають переважно в морях, населяючи різні глибини. Серед них є хижі, рослиноїдні чи всеїдні тварини та види, які живляться дрібними організмами, відціджуючи їх з води.
Ціп’як бичачий належить до типу Плоскі черви, класу Стьожкові черви. Це паразити кишечника людини та різних видів хребетних тварин з вузьким стрічкоподібним тілом завдовжки від кількох міліметрів до 30 м.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА. Тип Хордові. Загальна характеристика, середовища існування. Різноманітність хордових
Для виконання завдання необхідні знання особливостей внутрішньої будови та процесів життєдіяльності хордових тварин. Тварини, що зображені на рисунку, належать до підтипу Хребетні, або Черепні. Органи виділення у представників хребетних тварин – нирки.
Кровоносна системи замкнена, є й центральний пульсуючий орган – серце. Всі зображені тварини мають ограни дихання – легені, які дають змогу дихати атмосферним повітрям. Тому у них з’явилося друге коло кровообігу, яке несе кров до легень, на відміну від тварин, які мають органи дихання – зябра.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Клас Земноводні. Загальна характеристика. Особливості будови та процесів життєдіяльності у зв’язку з виходом на суходіл. Різноманітність земноводних: Безхвості, Безногі та Хвостаті.
На рисунку зображено золоту пам’ятну монету із зображенням саламандри, яка належить до класу Земноводні.
Представники цього класу мають голу шкіру, без лусок. У ній є багато залоз, які виділяють слиз. Цей слиз зволожує поверхню тіла й полегшує газообмін через шкіру, захищає тварин від проникнення хвороботворних мікроорганізмів.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Клас Ссавці. Загальна характеристика. Особливості зовнішньої та внутрішньої будови
Для виконання завдання необхідні знання систематики тварин типу Хордові.
Клас Ссавці – це високоорганізовані представники типу Хордові.
Визначальною ознакою ссавців є вигодовування своїх малят молоком, яке виробляють особливі молочні залози. Ці тварини опанували основні середовища життя на нашій планеті: наземно-повітряне, водне та ґрунт. Дихають ці тварини за допомогою легень. Ссавці здебільшого народжують цілком сформованих малят, які отримували поживні речовини під час перебування в організмі матері через плаценту. Але серед них є і яйцекладні.
До яйцекладних ссавців належить лише один ряд – Однопрохідні. Однопрохідні мають ознаки, які відрізняють їх від більшості ссавців. Тому їх виділяють в окремий підклас – Першозвірі. Подібно до плазунів, першозвірі розмножуються, відкладаючи яйця. У них немає плаценти. На рисунку тварина, що належить до цього підкласу, позначена літерою Б – це качкодзьоб.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Тканини організму людини їх будова і функції
Суглобова поверхня трубчастих кісток вкрита хрящем, який є одним із різновидів хрящової тканин.
Хрящова тканина складається з хрящових клітин – хондроцитів.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Будова серця. Коло кровообігу. Рух крові по судинах
Серце людини є чотирикамерним: дві верхні камери називаються правим і лівим передсердями, дві нижні – правим і лівим шлуночками.
На межі між кожним передсердям і шлуночком є клапани у вигляді стулок, які сухожильними нитками прикріплені до стінок серця. Це стулкові клапани. Клапани запобігають рухові крові у зворотному напрямку.
У серцевому циклі кожне з передсердь скорочується, через отвір нагнітаючи кров у відповідний шлуночок, після чого скорочуються шлуночки, виштовхуючи кров у велике і мале кола кровообігу.
У передсердя входять легеневі вени й верхня та нижня порожнисті вени, що забезпечують надходження крові до передсердь, а виходять з нього, а саме зі шлуночків, аорта і легеневий стовбур, якими кров надходить до кіл кровообігу.
Таким чином, обидва твердження правильні.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Зовнішнє і клітинне дихання. Функції та будова органів дихання. Газообмін у легенях та тканинах
Для виконання завдання необхідно знати органи дихання та послідовність процесів зовнішнього дихання.
Видих відбувається переважно в результаті скорочення еластичних стінок альвеол, розтягнутих під час вдиху, та розслаблення м’язів, що його забезпечували. При глибокому видиху скорочуються внутрішні міжреберні м’язи, що зменшує об’єм грудної порожнини, і тиск в альвеолах стає вищим за атмосферний. Під час видиху повітря з альвеол потрапляє у розгалуження бронхів – бронхіоли, потім надходить у бронхи, трахею, гортань та носову порожнину.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Живлення та травлення. Травлення у ротовій порожнині, шлунку, кишечнику
В основі завдання наведено графік динаміки зміни концентрації речовин (крохмалю та білка) в розчині у часі під впливом ферментів.
У завданні наведені твердження, які треба проаналізувати і визначити їх правильність. Надалі знайти відповідь, у якій вказано правильне твердження.
Правильним є тільки твердження про те, що стрілка 2 вказує на момент добавлення пепсину до розчину, що містить крохмаль і білок. Пепсин – фермент шлункового соку, що розщеплює білки до амінокислот, тому він вплине на концентрацію білків у розчині.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Вітаміни, їхні властивості. Авітамінози, гіпо- та гіпервітамінози.
В основі завдання надається інформація щодо різних підходів класифікації вітамінів, а відповідно і утворення їх назв.
Вітамін D впливає на процеси утворення кісткової тканини й регулює правильне співвідношення Кальцію та Фосфору, забезпечуючи всмоктування цих речовин у тонкому кишечнику та перенесення кров’ю до кісткової тканини.
Від нестачі цих хімічних елементів в організмі дитини її кістки розм’якшуються, тоншають, уповільнюється їх ріст. У разі гіпо- й авітамінозу вітаміну D виникає тяжке захворювання – рахіт. Отже, фізіологічна назва вітаміну D – протирахітичний.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Будова та функції шкіри
В основі завдання наведений рисунок, на якому цифрами позначені елементи будови шкіри.
У завданні наведені два твердження, які треба проаналізувати і визначити їх правильність. Надалі знайти відповідь, у якій вказані всі правильні твердження.
Перше твердження є неправильним тому, що цифрою 1 на рисунку позначено не терморецептор, а сальну залозу.
Друге твердження є неправильним тому, що цифрою 2 на рисунку позначено потову залозу а не сальну.
Таким чином, поміж тверджень правильних немає.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Ендокринна система. Гормони. Функції залоз внутрішньої та змішаної секреції
Підшлункова залоза – залоза змішаної секреції.
Як залоза зовнішньої секреції, вона продукує травні ферменти й виділяє їх у дванадцятипалу кишку. А як залоза внутрішньої секреції, – виробляє й виділяє в кров інсулін та глюкагон – гормони, що регулюють обмін вуглеводів.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Будова та функції спинного мозку. Рефлекторна дуга
В основі завдання наведений рисунок, на якому цифрами позначені елементи будови спинного мозку та складові рефлекторної дуги.
У завданні наведені три твердження, які треба проаналізувати і визначити їх правильність. Надалі знайти відповідь, в якій вказані всі правильні твердження.
Перше твердження є правильним тому, що цифрою 1 на рисунку позначено чутливе волокно. Друге твердження є правильним тому, що цифрою 2 на рисунку позначено рухове волокно. Третє твердження є правильним тому, що цифрою 3 позначено сіру речовину, а цифрою 4 – білу речовину.
Таким чином, усі твердження правильні.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Закономірності спадковості, встановлені Г. Менделем та їх статистичний характер
При виконанні завдання необхідні знання закономірностей успадкування ознак, установлених Г. Менделем.
Аналізуючи варіанти відповідей, можна констатувати, що в завданні йдеться про дигібридне схрещування.
Дигібридне схрещування – схрещування особин, які відрізняються двома парами ознак. Закон незалежного успадкування ознак засвідчує, що кожна пара альтернативних варіантів ознак успадковується незалежно від інших пар і дає розщеплення 3:1 за кожною з пар (як і при моногібридному схрещуванні).
Подружня пара, у якій чоловік має групу крові 00 (І), а мати – А.В(ІV), можуть мати дітей з групою крові А0 (ІІ) та В0 (ІІІ). І всі їх діти будуть кароокі, позаяк це ознака домінантна і її носій був гомозиготний за геном забарвлення очей.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Взаємодія генів та її типи
В основі завдання наведений приклад, що ілюструє явище плейотропії.
Це явище зумовлене властивістю генів – здатністю певних їхніх алелів впливати на формування варіантів декількох різних ознак.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Модифікаційна (неспадкова) мінливість, її властивості і статистичні закономірності
При виконанні завдання необхідні знання щодо модифікаційної мінливості та її властивостей.
Модифікаційна мінливість – зміни у фенотипі організму, що в більшості випадків мають пристосувальний характер та утворюються внаслідок взаємодії генотипу із навколишнім середовищем.
Зміни в організмі та модифікації не успадковуються. Модифікаційна мінливість викликана тим, що всі організми тією чи іншою мірою живуть у різних умовах, а тому змушені по-різному реагувати на чинники навколишнього середовища, що й призводить до різноманітності фенотипів. У наведеному в завданні прикладі ознака фенотипу колорадського жука (зміна забарвлення) змінюється в залежності від змін умов навколишнього середовища (вплив на лялечку високих та низьких температур).
Це є проявом модифікаційної мінливості, про яку йдеться в завданні.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Зародковий (ембріональний) етап розвитку організмів, його особливості у тварин
Для виконання завдання необхідно вказати правильну послідовність процесів, які є етапами ембріонального розвитку.
Зауважимо, що періодизація – це умовний поділ єдиного процесу для зручності його вивчення, а насправді індивідуальний розвиток – це неперервний процес і одна його стадія непомітно і плавно переходить у наступну.
Ембріональним розвитком називається період онтогенезу, який починається заплідненням і закінчується виходом організму із зародкових оболонок або народженням. Під час ембріонального розвитку відбуваються такі процеси, як запліднення, дробіння, гаструляція, нейруляція, гісто- та органогенез. Результатом кожного процесу є формування певної структури. Наприклад, у результаті дробіння утворюється бластула.
Таким чином, правильною послідовністю процесів є така: дробіння, гаструляція, нейруляція, органогенез.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Розвиток екосистем. Сукцесії. Саморегуляція екосистем
В основі завдання наведений приклад зміни видових співтовариств – відновлення рослинності на місці виверження вулкану.
Послідовні необоротні й закономірні зміни одного біоценозу іншим на певній ділянці середовища прийнято називати сукцесіями.
Первинні сукцесії виникають у місцях, де життя на певний час повністю зникло, зокрема на схилах вулканів, якими текла лава. Першопоселенцями таких ділянок стають лишайники, які виділяють кислоти. Унаслідок дії цих кислот починає формуватися ґрунт, що зумовлює поступове заселення території мохами й трав’янистими рослинами.
Вторинні сукцесії можуть бути наслідком стихійних лих, змін клімату або руйнівного впливу людини. Типовий приклад вторинної сукцесії – це відновлення екосистеми соснового лісу після пожежі.
Отже, оселення лишайників на схилах вулканів, якими текла лава є прикладом первинної сукцесії.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Взаємозв’язки між популяціями в екосистемах (прямі і непрямі; антагоністичні, нейтральні і мутуалістичні; трофічні і топічні)
В основі завдання описані біотичні зв’язки між термітами та джгутиковими найпростішими, які мешкають у кишечнику термітів.
У наведеному прикладі джгутикові найпростіші отримують від термітів середовище існування та джерело поживних речовин, а комахи від найпростіших – ферменти, які забезпечують розщеплення полісахаридів до моносахаридів.
Організми мають взаємовигідні відносини один з одним. Такі біотичні зв’язки є прикладом мутуалізму – форми співіснування особин різних видів, від якого вони отримують взаємну користь.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Мікроеволюція. Природний добір. Видоутворення
В основі завдання наведений приклад боротьби за існування в рослин. Необхідно указати форму боротьби, яку ілюструє цей приклад.
Рослини різних видів змагаються за місце зростання. Міжвидова боротьба проявляється в змаганні між особинами різних видів. Чим ближчі екологічні ніші двох видів, тим гостріше проявляється конкуренція між ними. Саме такий приклад наведений в основі завдання: бур’яни витісняють культурні рослини на необроблювальних ділянках, позбавляючи їх світла, вологи, поживних речовин.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Основи еволюційного вчення. Синтетична теорія еволюції. Мікроеволюція
У завданні перевіряється знання та розуміння основних положень синтетичної гіпотези еволюції.
Елементарними факторами еволюції, на думку творців синтетичної гіпотези, є хвилі життя, дрейф генів та ізоляція.
Ізоляція – умови, за яких схрещування між особинами одного виду стає неможливим. В основі завдання описана одна із форм ізоляції – географічна. За географічної ізоляції різні популяції роз’єднані непрохідним для них географічним бар’єром.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Будова, властивості і функції органічних сполук
Для виконання завдання необхідно знати основні групи органічних речовин та приклади речовин, що належать до тієї чи іншої групи.
До білків належить інсулін – гормон пептидної природи.
До стероїдів належить холестерол. У хребетних тварин і людини – біохімічний попередник стероїдних гормонів, жовчних кислот і вітаміну D.
Моносахаридом є рибоза, що належить до класу пентоз. У природі поширена як компонент рибонуклеїнових кислот.
До полісахаридів належить глікоген – гомополімер глюкози, основна форма її зберігання в клітинах тварин, більшості грибів, багатьох бактерій.
Серед перелічених груп органічних речовин відсутні дисахариди, до яких належить сахароза.
Правильна відповідь – 1В, 2Д, 3А, 4Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Типи організації клітин (прокаріотичних та еукаріотичних)
Завдання перевіряє знання особливостей організації клітин прокаріотів та еукаріотів і вміння розпізнавати організми на рисунках.
Необхідно увідповіднити зображення організмів з особливостями будови клітин, що його утворюють.
Цифрою 1 позначено бактеріальну клітину, клітинна стінка якої містить муреїн.
Цифрою 2 – рослинний організм, у клітинах якого наявні хлоропласти, що містять хлорофіл.
Цифрою 3 – тваринний організм, надмембранний комплекс клітин якого представлений глікокаліксом, що містить глікопротеїни.
Цифрою 4 – гриби, клітинна стінка яких містить хітин.
Зайвою особливістю будови клітини є клітинна стінка, що містить крохмаль.
Правильна відповідь – 1В, 2Б, 3Д, 4А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Мохоподібні (політрих, маршанція, сфагнум). Папоротеподібні (щитник чоловічий, страусове перо звичайне, сальвінія). Голонасінні (гінкго, тис ягідний, туя, сосна, ялина, модрина, яловець, кедр, вельвічія, саговник). Класифікація покритонасінних рослин
Завдання перевіряє знання представників відділів рослин, які вивчаються в шкільному курсі біології: Мохоподібні, Папоротеподібні, Голонасінні, Покритонасінні.
Запропоновані в завданні представники описуються під час вивченні певного відділу рослин.
Щитник чоловічий є представником Папоротеподібних, тис ягідний – голонасінних, маршанція мінлива – Мохоподібних, паслін чорний – Покритонасінних.
У переліку представників зайвий баранець звичайний, оскільки відділ, до якого він належить, у переліку відділів рослин відсутній.
Правильна відповідь – 1Б, 2В, 3Г, 4Д.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Клас Земноводні. Загальна характеристика. Особливості будови та процесів життєдіяльності у зв’язку з виходом на суходіл. Комахи. Загальна характеристика, середовища існування. Особливості зовнішньої та внутрішньої будови, процесів життєдіяльності. Клас Кісткові риби. Особливості зовнішньої та внутрішньої будови, процесів життєдіяльності. Клас Птахи. Особливості зовнішньої та внутрішньої будови, процесів життєдіяльності
Для виконання завдання необхідно визначити, до яких систематичних груп належать тварини. Далі установити відповідність між особливістю будови дихальної системи та твариною, яка є представником цієї систематичних груп.
Жаба належить до класу Земноводні. Земноводні в дорослому стані здебільшого дихають за допомогою легенів. Легені – парні комірчасті мішки, які забезпечують дихання атмосферним киснем. Значну роль у процесах дихання відіграє шкіра. Так, у жаб через шкіру може надходити близько половини необхідного кисню, і тому вона лишається завжди вологою.
Ворона є представником класу Птахи. Дихальна система птахів представлена розвиненими легенями й системою повітряних мішків, що забезпечують механізм подвійного дихання.
Ґедзь – представник класу Комахи. Дихальна система комах представлена системою розгалужених трубочок – трахей, що відкриваються назовні дихальцями.
Карась належить до класу Кісткові риби. Тварини цього класу мають зябра, захищені зябровою кришкою.
В описі відсутня характеристика дихальної системи кільчастих червів, представником яких є дощовий черв’як .
Правильна відповідь – 1Г, 2Д, 3В, 4Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Функція та будова органів дихання. Газообмін у легенях та тканинах. Функція та будова нирок. Утворення та виведення сечі. Ендокринна система. Функції залоз внутрішньої та змішаної секреції. Статеве дозрівання людини
Для виконання завдання необхідно вміти розрізняти зображення внутрішніх органів і знати, які функції вони виконують.
Нирки – це головний орган виділення в організмі людини. Одна з основних їхніх функцій – виведення з організму токсичних продуктів білкового обміну та обміну нуклеїнових кислот, завдяки утворення вторинної сечі шляхом реабсорбції.
Щитовидна залоза утворює тироксин.
Яєчник продукує яйцеклітини, процес утворення яких називається овогенезом.
У легенях відбувається процеси газообміну.
Зайвою функцією є вироблення жовчі, до якої немає зображення печінки.
Правильна відповідь – 1В, 2Д, 3А, 4Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Кровоносні судини, їх будова і функції
Для виконання завдання необхідно знати функції кровоносних судин людини. Далі установити відповідність між кровоносною судиною та функцією, яку вона виконує.
Завдяки капілярам великого кола кровообігу відбувається газообмін між кров’ю та тканинною рідиною. Капіляри малого кола кровообігу забезпечують газообмін між кров’ю та повітрям альвеол. Артерії малого кола кровообігу – транспортування венозної крові від серця. Артерії великого кола кровообігу – транспортування артеріальної крові від серця.
Зайвою в переліку функцій є транспортування венозної крові до серця, позаяк кровоносні судини, як виконують цю функцію, у переліку судин відсутні.
Правильна відповідь – 1А, 2Б, 3Д, 4Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Класифікація покритонасінних рослин. Класи: Однодольні й Дводольні. Родина Бобові (представники: горох, квасоля, соя, конюшина, робінія (біла акація), люцерна)
В умові завдання описана певна родина рослин. Необхідно визначити, яку групу рослин описано та вказати, яке вони мають жилкування, який мають тип плоду, та який харчовий продукт виробляється з рослин цієї родини. Харчовий продукт необхідно розпізнати на рисунку.
В описі наведені такі особливості: оцвітина складається з п’яти зрослих чашолистків та п’яти різних за формою та розміром пелюсток. На коренях потовщення – бульбочки, які утворені азот фіксуючими бактеріями. Такі ознаки притаманні квітковим рослинам, які розмножуються насінням, тобто покритонасінним. Виходячи з опису, ідеться про родину Бобові, що належать до класу Дводольні. Характерною особливістю представників цього класу є сітчасте жилкування листків. Плід мають біб. На рисунку зображені банки з харчовими продуктами: джемом із суниць, гірчицею та квасолею. Харчовий продукт, який виробляється з рослин родини Бобові, на рисунку позначений цифрою 3.
Правильна відповідь – 2 1 3.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Різноманітність ссавців. Плацентарні ссавці: ряди Комахоїдні, Рукокрилі, Гризуни, Хижі, Ластоногі, Китоподібні, Парнокопитні, Непарнокопитні, Примати; особливості організації, представники, роль у природі та житті людини
Для виконання завдання необхідно розпізнати зображений організм та визначити особливості будови, а саме з кількох камер складається його серце, особливості будови зубів та його систематичне положення (ряд).
Зображений на рисунку організм є твариною – їжак європейський. Ця тварина належить до класу Ссавці, позаяк годує своє немовля молоком. Для тварин цього класу характерним є наявність чотирикамерного серця. За зовнішніми ознаками ця тварина належить до ряду Комахоїдні. А характерною особливістю будови зубів цього ряду є: усі зуби подібні за будовою, мало диференційовані.
Правильна відповідь – 3 1 1.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Склад і функції крові. Будова та функції еритроцитів, лейкоцитів та тромбоцитів
Для виконання завдання необхідно застосувати знання будови та функцій еритроцитів людини.
Еритроцити – невеликі без'ядерні клітини крові червоного кольору. Тривалість життя становить приблизно від 80 діб до 120 діб. Основна функція еритроцитів – перенесення кисню від легень до тканин і вуглекислого газу від тканин до легень.
Для виконання функції транспортування газів еритроцити мають специфічну будову. За хімічним складом еритроцити мають 60 % води та 40 % сухого залишку.95 % сухого залишку складає гемоглобін і лише 5 % — інші речовини.
Таким чином, гемоглобін становить одну третину загальної маси еритроцитів. Гемоглобін, зв'язуючи кисень, переносить його і віддає периферійним тканинам.
Правильна відповідь – 2 2 2.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Біосинтез білків та його етапи. Транскрипція.
Для виконання завдання необхідно знати основні процеси матричного синтезу, їх механізми та результати.
Транскрипція – процес синтезу мРНК (або іРНК) на матриці ДНК. Місцем, де відбувається транскрипція в еукаріотичній клітин, є ядро. Під час транскрипції інформація, яка міститься в ДНК, відповідно до принципу комплементарності використовується для синтезу мРНК (іРНК) з певною послідовністю нуклеотидів.
Правильна відповідь – 2 1 2.
Знайшли помилку? Пишіть на