ЗНО онлайн 2018 року з біології – пробний тест
ТЕМА: Вступ. Методи біологічних досліджень
В основі завдання описується метод дослідження клітин.
В результаті застосування методу вчені можуть прослідкувати за міграцією речовин у клітині, їхніми перетвореннями, виявити місце та характер тих чи інших біохімічних процесів. Для цього до клітини вводять речовину, в якій один з атомів певного елемента (Карбону, Фосфору тощо) заміщений його радіоактивним ізотопом. Описаний метод – мічених атомів.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Вступ. Рівні організації життя: молекулярний, клітинний, організмовий, популяційно-видовий, екосистемний, біосферний
Організм – жива істота, частини якої впливають одна на одну так, що вони функціонують разом як біологічна система, що має різні рівні організації (молекулярний, клітинний, тканинний та ін.).
Взаємодію різних органів, об’єднаних у системи органів забезпечує організмовий рівень організації живої матерії.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Ферменти, їх будова, властивості
Для виконання завдання необхідно знати склад та функції слини – змішаного секрету усіх слинних залоз.
На 98,5 % і більше слина складається з води, містить солі різних кислот, мікроелементи і катіони деяких лужних металів, муцин (формує і склеює харчовий клубок), лізоцим (бактерицидний агент), ферменти ліпазу, а також амілазу і мальтазу, які розщеплюють вуглеводи до оліго- і моносахаридів.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Амінокислоти, пептиди та поліпептиди
Для виконання завдання необхідні знання будови амінокислот.
Амінокислоти – органічні сполуки, які одночасно містять у своєму складі аміно- (-NH2) та карбоксильну (-СООН) групи. Амінокислоти є мономерними одиницями білків, у складі яких залишки амінокислот з'єднані пептидними зв’язками.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Нуклеїнові кислоти. Будова, властивості та функції ДНК
Нуклеїнові кислоти – складні високомолекулярні біополімери, мономерами яких є нуклеотиди.
Молекула нуклеотиду складається з трьох частин: залишків нітрогеновмісної основи, п’ятивуглецевого моносахариду (пентози) та ортофосфатної кислоти.
Залежно від виду пентози, що входить до складу нуклеотиду, розрізняють два типи нуклеїнових кислот: дезоксирибонуклеїнову (ДНК) і рибонуклеїнові (РНК).
До складу ДНК входить залишок дезоксирибози, а РНК – рибози. У молекулах ДНК і РНК містяться залишки різних нітрогеновмісних основ. У молекулі ДНК – залишки аденіну (А), гуаніну (Г), цитозину (Ц) та тиміну (Т), у молекулі РНК – А.деніну (А), гуаніну (Г), цитозину (Ц) та урацилу (У).
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Сучасна клітинна теорія
Для відповіді на завдання необхідно знати основні положення сучасної клітинної теорії.
Твердження про «подібність будови та процесів життєдіяльності клітин організмів різних царств живої природи» є одним із положень сучасної клітинної теорії.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Типи організації клітин
Для виконання завдання необхідно знати загальні ознаки організмів різних царств.
Однією з характерних рис організмів, що належать до певного царства, є будова клітини.
У цьому завданні перевіряється вміння розпізнавати органели на зображеннях рослинної клітини та вказати ті, які є лише в рослинних клітинах.
Серед компонентів на рисунку є вакуоля з клітинним соком, яка позначена цифрою 2 та хлоропласти, позначені цифрою 4. Саме вони притаманні рослинній клітині.
Усі інші компоненти, позначені на рисунку, входять до складу як рослинних клітин, так і тваринних.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Надмембранні комплекси (клітинна стінка, глікокалікс)
Для виконання цього завдання необхідні знання надмембранного комплексу тваринної клітини.
Надмембранні комплекси твариних клітин представлені глікокаліксом. Цей тоненький шар складається зі сполук білків і ліпідів з вуглеводами.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Клітинні включення
Клітинні включення, на відміну від органел, є непостійними компонентами клітини. Вони можуть з’являтися та зникати в процесі життєдіяльності клітини. Зазвичай це запасні речовини.
Клітинні включення містяться в цитоплазмі або вакуолях рослинних клітин у розчиненому (краплини) або твердому (кристали, волоконця, зерна тощо) станах. У цитоплазмі можуть накопичуватись і нерозчинні продукти обміну: солі сечової кислоти, кристали щавлевооцтового кальцію (у щавлю, бегонії та ін.). Під дією ферментів більшість клітинних включень розпадається на сполуки, які залучаються до процесу обміну речовин.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Клітинний цикл. Мейотичний поділ клітин, його фази
Мейоз (або редукційний поділ) – особливий вид поділу еукаріотичних клітин, унаслідок якого хромосомний набір зменшується вдвічі і формуються статеві клітини з гаплоїдним набором хромосом. Таким чином, якщо в соматичних клітинах бика свійського міститься 60 хромосом, то в його гаметах буде міститися 30 хромосом.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Клітинний цикл. Мейотичний поділ клітин, його фази
Мейоз (або редукційний поділ) – особливий вид поділу еукаріотичних клітин, унаслідок якого хромосомний набір зменшується вдвічі і формуються статеві клітини. Під час статевого розмноження спеціалізовані статеві клітини – яйцеклітина та сперматозоїд – зливаються, тобто відбувається запліднення. У результаті мейозу утворюються клітини з гаплоїдним набором хромосом, надалі при заплідненні поновлюється диплоїдний набір хромосом, що і забезпечує сталість хромосомного набору при статевому розмноженні.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Віруси, їх хімічний склад, будова та відтворення. Механізм проникнення вірусів в організм та клітини хазяїна. Вплив вірусів на організм хазяїна. Профілактика вірусних захворювань людини. Роль вірусів у природі та житті людини
Для виконання завдання необхідно знання про вірусні інфекції людини.
СНІД, або Синдром набутого імунодефіциту – сукупна назва уражень, що відбуваються на III-IV клінічних стадіях інфекції, яку спричинює вірус імунодефіциту людини (ВІЛ).
У більшості людей після зараження ВІЛ не спостерігається жодних симптомів. Іноді через декілька днів після інфікування в невеликого числа заражених гостро з'являються ознаки: збільшення лімфовузлів, слабкість, поява швидкоминучого висипу, головний біль, іноді серозний менінгіт тощо. Це має назву гострого ретровірусного синдрому. Ці ознаки за кілька тижнів минають самі собою. Проте наявність цього синдрому є предиктором швидкого перебігу ВІЛ-інфекції з можливістю іноді блискавичного розвитку СНІДу. У тих осіб, в яких не було гострого ретровірусного синдрому, безсимптомний перебіг хвороби після зараження може тривати декілька років.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Особливості будови та процесів життєдіяльності шапинкових, цвілевих грибів, дріжджів, грибів-паразитів. Значення грибів у природі та житті людини
Для виконання завдання необхідно знання особливості життєдіяльності грибів.
Печериці та сироїжки – шапинкові гриби. Усі шапинкові гриби є сапротрофами. Шапинкові гриби можуть вступати в співжиття з вищими рослинами чи споживати речовини відмерлих решток.
Сажки і трутовики – гриби-паразити. Сажкові гриби паразитують на злакових, спричинюючи захворювання сажку. Трутовики оселяються на стовбурах дерев і спричинюють трухлявіння, що зрештою призводить до загибелі дерева.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Голонасінні (гінкго, тис ягідний, туя, сосна, ялина, модрина, яловець, кедр, вельвічія, саговник)
Основною причиною розміщення санаторно-оздоровчих закладів у хвойних лісах є тє, що хвойні рослини виділяють фітонциди.
Фітонциди – біологічно активні речовини, що утворюються рослинами, які вбивають чи пригнічують зростання й розвиток бактерій, мікроскопічних грибів та інших форм мікроорганізмів.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Значення хімічних елементів в життєдіяльності організму
Для виконання завдання необхідні знання щодо значення хімічних елементів, зокрема Феруму в життєдіяльності організму.
В організмі людини Ферум є складником гемоглобіну – пігменту еритроцитів, що складається з молекули білка складної будови та гему – залізовмісної сполуки.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Видозміни пагона. Вегетативне розмноження
В основі завдання наведені данні про особливості вегетативного розмноження Суниці лісової, що використовує для цього довгі вуса.
Вуса – дуже тонкі повзучі стебла з видовженими міжвузлями, від яких відростають додаткові корені. Отже, вегетативне розмноження цих рослин забезпечується видозмінами надземних пагонів.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Продуценти, консументи, редуценти. Трофічний рівень
В основі завдання наведено два твердження, які треба проаналізувати й визначити їх правильність. Надалі знайти відповідь, у якій вказані всі правильні твердження.
Перший трофічний рівень в екосистемах завжди займають популяції автотрофних організмів, здатних синтезувати органічні сполуки з неорганічних, зокрема рослини.
Вид Суниці лісові належить до покритонасінних рослин. Тому перше твердження є правильним. Друге твердження є неправильним, виходячи з того, що рослинні організми належать до продуцентів. Тому правильною відповіддю є відповідь, у якій вказане лише перше твердження.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Тип Кишковопорожнинні, або Жалкі. Загальна характеристика типу. Особливості будови та процесів життєдіяльності
Для виконання завдання необхідно знати особливості будови кишковопорожнинних тварин.
Кишковопорожнинні – це справжні багатоклітинні тварини. Їхнє тіло складається з багатьох спеціалізованих клітин. Стінки тіла кишковопорожнинних складаються лише з двох шарів клітин – зовнішнього і внутрішнього. У зовнішньому шарі кишковопорожнинних є жалкі клітини. Нові жалкі клітини, так само як й інші типи клітин, виникають за рахунок проміжних. Покриви гідри переважно утворюють шкірно-м’язові клітини. Між ними розкидані й нервові клітини.
Таким чином, правильна відповідь містить такі назви клітин: нервова, епітеліально-м’язові, жалкі.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Симбіотичні одноклітинні тварини: мутуалістичні, коменсали, паразити (дизентерійна амеба, трипаносома, малярійний плазмодій)
Найбільш вірогідним шляхом удосконалення способів передавання кров’яних паразитів є ускладнення їх життєвого циклу, зі зміною організмів хазяїв і різними способами розмноження в їх організмах. Проміжні стадії кров’яних паразитів розвиваються в організмах кровосисних комах, таким чином вирішується проблема контактів «кров-кров».
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Клас Земноводні. Особливості будови та процесів життєдіяльності
Для виконання завдання необхідні знання особливостей будови земноводних.
Це перші наземні хребетні, котрі зберігають тісний зв'язок з водним середовищем. Розмножуються у воді. У процесі індивідуального розвитку земноводні проходять стадію водної личинки, що дихає зябрами. У дорослих, окрім легень як додаткового органу дихання, використовується шкіра, вкрита слизом, між пальцями задніх кінцівок часто є плавальні перетинки, що також засвідчує їхній тісний зв'язок з вологими біотопами.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Клас Птахи. Особливості зовнішньої та внутрішньої будови, процесів життєдіяльності. Пристосованість птахів до польоту
Для виконання завдання необхідні знання особливостей будови птахів у зв’язку з пристосуванням їх до польоту.
Птахи мають укорочене обтічне тіло, вкрите пір’яним покривом. Їхні передні кінцівки перетворилися на крила, а задні слугують для пересування по землі. Основні властивості скелета птахів визначаються пристосуванням до польоту. Це виявляється перш за все в його легкості та міцності. Міцність скелета зумовлюється зростанням між собою багатьох кісток, їх структурою й наявністю в їх складі значної кількості неорганічних солей.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА. Різноманітність ссавців. Плацентарні ссавці: ряди Комахоїдні, Рукокрилі, Гризуни, Хижі, Китоподібні, Парнокопитні, Непарнокопитні, Примати; особливості організації, представники, роль у природі та житті людини
Для виконання завдання необхідно знати систематику плацентарних ссавців.
В основі завдання наведений опис ознак тварин певного ряду ссавців. Серед наведених рядів лише представники ряду Комахоїдні мають усі ознаки, які перелічені в описі.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Тканини організму людини (епітеліальна, м’язова, нервова, тканини внутрішнього середовища: сполучні, кров, скелетні) їх будова і функції
В основі завдання наведений рисунок тканини людського організму. Для виконання цього завдання необхідно знати особливості будови тканин та їх класифікацію.
В організмі людини розрізняють такі типи тканин: епітеліальні, тканини внутрішнього середовища, м’язові та нервові.
Епітеліальна тканина складається з клітин, що щільно притиснуті одна до одної та розташовуються у вигляді пласта. Майже немає міжклітинної речовини.
Тканини внутрішнього середовища складаються з різноманітних клітин, які розташовані не щільно по відношенню одна до одної, мають велику кількість міжклітинної речовини.
М’язова тканина складається з клітин видовженої форми, у цитоплазмі яких є особливі скоротливі волоконця – міофібрили.
Нервова тканина складається з нервових клітин (нейронів) і клітин, що оточують нейрони – нейроглії. Нейрон має тіло і відростки: дендрити – відносно короткі та один довгий – аксон. Виходячи з цього, на рисунку зображено нервову тканину.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Опорно-рухова система. Будова скелета людини
Для виконання завдання необхідно знати будову скелету людини та встановлювати причинно-наслідкові зв’язки між будовою та функціями.
Відмінність скелету людини від скелету інших ссавців спричинена прямоходінням. У людини, на відміну від інших ссавців, грудна клітка має форму конуса, широка частина якого знаходиться знизу, а вужча зверху. Кістки верхньої кінцівки не масивні, порівняно з кістками нижньої кінцівки, у зв’язку з диференціацією їх функцій. Стопа в людини має склепіння, а у хребетних вона плоска. Така її будова пом’якшує поштовхи під час руху. Хребет людини має чотири вигини, що зумовлює S-подібну форму. Вони сприяють збереженню рівноваги, пружинять і пом’якшують поштовхи.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Імунна система
Для виконання завдання необхідно знати механізми утворення різних видів імунітету.
Розрізняють природжений і набутий імунітет.
Природжений імунітет передається спадково.
Набутий імунітет (може бути активно або пасивно набутим) виникає внаслідок перенесеної інфекційної хвороби або вакцинації і спадково не передається.
В основі завдання наведено схему отримання препарату для боротьби з дифтерією. У такий спосіб отримують сироватку для формування у людини штучного пасивного імунітету.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Функції та будова органів дихання
Для виконання завдання необхідні знання особливостей будови та функцій органів дихання.
Гортань — це частина дихальної трубки, що передує трахеї. Вона утворена дев’ятьма рухливими хрящами. Зверху гортань вкрита надгортанним хрящем, який прикріплений до щитоподібного хряща і під'язикової кістки та закриває вхід до гортані під час ковтання їжі.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Живлення та травлення. Будова та функції органів травлення. Травні залози. Травлення у ротовій порожнині, шлунку, кишечнику
Для виконання завдання необхідно знати будову та функції органів травлення.
Ротова порожнина поділяється на присінок і власне ротову порожнину, є початковим відділом травної системи, куди за звичайних умов їжа надходить насамперед і підлягає механічній і хімічній обробці. У ротовій порожнині відбувається первинне ферментування вуглеводів, чому сприяють секрети слинних залоз, що містять фермент амілазу.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Вітаміни, їхні властивості
Для виконання завдання необхідні знання властивостей вітамінів.
Мутагени – фізичні і хімічні чинники, що викликають стійкі спадкові зміни – мутації. Для забезпечення імунних реакцій, «зміцнення» імунітету, що у свою чергу призводить до антимутагенної дії, вживають вітаміни А, С, Е.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Будова та функції шкіри. Терморегуляція
Для виконання завдання необхідні знання процесу терморегуляції – підтримання сталості температури тіла, який зумовлює утворення тепла в організмі – теплоутворення і віддавання його організмом – тепловіддачу.
В основі завдання описаний приклад участі шкіри в процесі тепловіддачі.
Це захисна реакція організму людини, яка запобігає її перегріванню. Організм віддає теплову енергію за допомогою фізичних процесів. Сюди належить: тепловипромінювання, конвекція, теплопроведення, або кондукція, та випаровування води з поверхні тіла й легенів.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Процес формування статевих клітин (гаметогенез)
Для виконання завдання необхідно знати особливості будови статевих клітин.
Сперматозоїд — чоловіча гамета, зазвичай рухома, тваринних і рослинних організмів. Рух сперматозоїда відбувається переважно за допомогою джгутика. Як і жіночі статеві клітини – яйцеклітини, містять гаплоїдний набір хромосом.
Характерними особливостями яйцеклітин є нездатність активно рухатися та великі розміри, не лише в порівнянні зі сперматозоїдом, але й з іншими клітинами організму. Мають кулясту форму.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Закономірності спадковості, встановлені Г. Менделем та їх статистичний характер
В основі завдання запропонована завдання на застосування закономірностей успадкування ознак, встановлених Г. Менделем.
Аналізуючи основу завдання, можна констатувати, що для помідорів не можливе існування грушоподібної гетерозиготи, оскільки ген, що зумовлює грушоподібну форму плодів, є рецесивним. У присутності домінантного гена він не буде проявлятись, і гетерозигота буде круглої форми.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Закономірності спадковості, встановлені Г. Менделем, і їх статистичний характер
В основі завдання запропонована задача на застосування закономірностей успадкування ознак, встановлених Г. Менделем.
Аналізуючи основу завдання, можна констатувати, що в завданні йдеться про моногібридне схрещування. Необхідно також зауважити, що за умови повного домінування домінантна ознака проявляється і в гомозигот за домінантною ознакою, і в гетерозигот, тобто якщо організм має хоча б один домінантний алель. Оскільки в основі завдання вказано, що обоє батьків мали домінантну алель, але не вказана друга алель, то можна зробити припущення, що вони можуть бути як гомо- так і гетерозиготами за цьою ознакою. Отже, їхні діти можуть бути як резус-позитивними, так і резус-негативними (другий закон Менделя).
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Адаптивні біологічні ритми організмів
Унаслідок обертання Землі навколо своєї осі двічі на добу змінюється освітленість. Це зумовлює коливання температури, вологості та інших абіотичних факторів, що у свою чергу впливає на активність організмів. Зміна дня і ночі впливає на перебіг різних функцій організмів тварин: рухову активність, інтенсивність процесів обміну речовин тощо. У людини зареєстровано понад 100 життєвих функцій, залежних від часу доби.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Перетворення енергії в екосистемах. Продуценти. Консументи. Редуценти. Ланцюги живлення. Трофічний рівень. Трофічна сітка. Правило екологічної піраміди
Послідовності, у яких особини одного виду, їхні рештки або продукти життєдіяльності слугують об’єктом живлення для організмів іншого, називаються ланцюгами живлення.
В основі завдання наведено деякі послідовності ланцюга виїдання. Необхідно вказати варіант з правильною послідовністю компонентів.
У пасовищному трофічному ланцюжку (ланцюжку виїдання) основу складають автотрофні організми, потім йдуть споживаючі їх мікроорганізми і рослиноїдні тварини, потім хижаки (консументи) 1-го порядку, хижаки 2-го порядку.
У наведеному ланцюгу продуцент сосна споживається короїдом, яким живиться дятел, останніми у свою чергу живиться хижий птах – сокіл.
Тому правильна послідовність є така: сосна → короїд → дятел → сокіл.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Перетворення енергії в екосистемах. Продуценти. Консументи. Редуценти. Ланцюги живлення. Трофічний рівень. Трофічна сітка. Правило екологічної піраміди
В основі завдання наведений рисунок, на якому представлено різні організми.
Для виконання цього завдання необхідно знати послідовності, у яких особини одного виду, їхні рештки або продукти життєдіяльності слугують об’єктом живлення для організмів іншого, а саме закономірності розташування організмів у ланцюгах живлення.
У пасовищному трофічному ланцюгу (ланцюгу виїдання) основу складають автотрофні організми, потім ідуть споживаючі їх мікроорганізми і рослиноїдні тварини, потім хижаки (консументи). Різні трофічні рівні в екосистемі можуть займати всеїдні тварини, у раціоні яких присутня як рослинна, так і їжа тваринного походження. Ці тварини можуть займати різні трофічні рівні в залежності від певного ланцюга живлення. Тому правильна відповідь є така: ведмідь.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Форми біотичних зв’язків (конкуренція, хижацтво, виїдання, мутуалізм, коменсалізм, паразитизм)
В основі завдання описані біотичні зв’язки між водоростями та кораловими поліпами, які мешкають в клітинах поліпів.
У наведеному прикладі водорості отримують від поліпів середовище існування та джерело необхідних сполук, а поліпи від водоростей допомогу у створені свого потужного скелету. Організми мають взаємовигідні відносини один з одним.
Такі біотичні зв’язки є прикладом мутуалізму – форми співіснування особин різних видів, від якого вони отримують взаємну користь
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Функції білків у живих істотах. Ферменти, їх будова, властивості та застосування в господарській діяльності людини
Для виконання завдання необхідно знати основні функції білків.
Еластин – важлива складова сполучної тканини, що завдяки своїй еластичності дозволяє багатьом тканинам тіла, зокрема шкірі та зв’язкам, відновлювати свою форму після розтягнення або стиснення.
Інтерферон – білок крові, що виділяється клітинами організмів більшості хребетних тварин у відповідь на вторгнення чужорідних агентів, таких як віруси, деякі інші паразити та ракові білки. Завдяки інтерферонам клітини стають несприйнятливими по відношенню до цих агентів.
Целюлаза є ферментом, який каталізує гідроліз целюлози.
Актин є скоротливим білком, який виконує рухову функцію.
Серед перелічених відсутній білок, що має резервну функцію.
Правильна відповідь – 1Д, 2Б, 3В, 4А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Цитоплазма та її компоненти. Органели
Завдання перевіряє знання будови клітини, функціонування її органел і вміння розпізнавати їх на рисунках.
Органели – постійні клітинні структури. Кожна з органел забезпечує відповідні функції, як-от: живлення, рух, синтез певних сполук, зберігання і передачу спадкової тощо.
У кожній органелі відбуваються певні біологічні процеси. Лізосоми, позначені на рисунку цифрою 1, забезпечують внутрішньоклітинне травлення. Клітинний центр, позначений на рисунку цифрою 2, забезпечує утворення веретена поділу. Мітохондрія, позначена на рисунку цифрою 3, забезпечує енергією клітину, акумулюючи її в молекулах АТФ. Для синтезу молекул АТФ використовується енергія, яка вивільняється під час кисневого етапу енергетичного обміну. Плазматична мембрана, що позначена цифрою 4, забезпечує зв'язок з навколишнім середовищем.
Зайвою функцією є синтез і накопичення ліпідів і вуглеводів: органели, які виконують її, на рисунку не позначені.
Правильна відповідь – 1В, 2Г, 3Д, 4А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Типи суцвіть (китиця, початок, головка, кошик, щиток, зонтик, простий колос, складний колос, волоть, складний щиток, складний зонтик)
Для виконання завдання необхідно розрізняти типи суцвіть і виявляти рослини, на яких вони формуються.
Запропоновані в завданні рослини описуються при вивченні типів суцвіть.
Суцвіття кошик, позначене на рисунку буквою А, формується на ромашці. Суцвіття колос, позначене на рисунку буквою В, формується на подорожнику. Суцвіття складний зонтик, позначене на рисунку буквою Г, формується на моркві. Суцвіття початок, позначене на рисунку буквою Д, формується на кукурудзі.
Зайвим суцвіттям є китиця, що на рисунку позначене буквою Б, тому що назва рослини, якій воно притаманне, у переліку відсутня.
Правильна відповідь – 1Г, 2А, 3Д, 4В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Класифікація покритонасінних рослин. Класи: Однодольні й Дводольні. Родина Пасльонові (представники: петунія, паслін, тютюн, картопля, томат, перець). Родина Капустяні (Хрестоцвіті) (представники: грицики, редька дика, капуста, гірчиця, рапс). Родина Розові (представники: суниця, шипшина, горобина, яблуня, вишня, смородина). Родина Бобові (представники: горох, квасоля, соя, конюшина, робінія (біла акація), люцерна)
У завданні перевіряється знання систематики покритонасінних рослин, а також значення рослин різних родин у житті людини.
Необхідно визначити назву родини, до якої належить рослина, використана для виготовлення харчових продуктів, що зображені на рисунках.
Продукт, позначений цифрою 1, виготовляється з рослин, що належить до родини Капустяні. Продукт, позначений цифрою 2, виготовляється з рослин, що належить до родини Розові. Продукт, позначений цифрою 3, виготовляється з рослин, що належить до родини Бобові. Продукт, позначений цифрою 4, виготовляється з рослин, що належить до родини Пасльонові.
Зайвою в переліку є родина Лілійні, позаяк продукт із рослин цієї родини не зображений на рисунку.
Правильна відповідь – 1В, 2Г, 3Д, 4А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Різноманітність ссавців. Плацентарні ссавці: ряди Комахоїдні, Рукокрилі, Гризуни, Хижі, Ластоногі, Китоподібні, Парнокопитні, Непарнокопитні, Примати; особливості організації, представники, роль у природі та житті людини
Завдання перевіряє знання особливостей будови тварин, пов’язаних зі способом його пересування.
Запропоновані в завданні тварини описуються під час вивченні певного ряду тварин, що є представниками класу Ссавці.
Вечерниця велика має добре розвинені грудні м’язи. Ці особливості в будові пов’язані з пристосуванням цих тварин до польоту. Афаліна чорноморська – представник ряду Китоподібні, яким властива наявність хвостового плавника, бо вони опанували водне середовище існування. У Кроля дикого передні кінцівки значно коротші за задні. У Крота звичайного передні кінцівки мають широку лопатеподібну кисть (риючого типу) тому, що вони опанували ґрунтове середовище існування.
У переліку відсутній представник ряду Котячі, яким притаманні довгі кінцівки з втяжними кігтями.
Правильна відповідь – 1Д, 2А, 3Б, 4В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Різноманітність ссавців. Плацентарні ссавці: ряди Комахоїдні, Рукокрилі, Гризуни, Хижі, Ластоногі, Китоподібні, Парнокопитні, Непарнокопитні, Примати
Завдання перевіряє вміння розрізняти біологічні об’єкти на рисунках, а саме представників рядів ссавців.
Панда належить до ряду Хижі. Олень належить до ряду Парнокопитні, зебра – до ряду Непарнокопитні. Бобер належить до ряду Гризуни.
У переліку рядів зайвим є Китоподібні, позаяк відсутнє зображення тварини, що належить до цього ряду.
Правильна відповідь – 1В, 2А, 3Г, 4Д.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Опорно-рухова система. Кісткові та хрящові тканини. Хімічний склад, будова, ріст і з’єднання кісток. Функції та будова кровоносної та лімфатичної систем. Нервова система: центральна та периферична. Будова і функції спинного мозку та головного мозку. Функції та будова органів дихання. Будова та функції органів травлення
Для виконання завдання необхідно знати будову організму людини: фізіологічні системи та органи, що їх складають.
Серце входить до складу кровоносної системи, трахея із бронхами – дихальної системи, шлунок – травної системи, мозочок – нервової системи.
Зайвим органом є хребці крижового відділу хребта, що належить до опорно-рухової системи, яка не вказана в переліку систем органів.
Правильна відповідь – 1Г, 2Б, 3Д, 4А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Органи, фізіологічні та функціональні системи органів
Для виконання завдання необхідно знати будову організму людини: органи і фізіологічні процеси, які відбуваються в них.
Вироблення жовчі відбувається в печінці. За сприйняття звукових коливань відповідає кортіїв орган, який розміщений у внутрішньому вусі. Сприйняття довжини світлової хвилі відбувається в сітківці, яка містить рецептори зорового аналізатора. Закриття двостулкового клапана відбувається в серці, що лежить між лівим передсердям та лівим шлуночком.
Серед запропонованих фізіологічних процесів немає того, що має відбуватися в довгастому мозку.
Правильна відповідь – 1Б, 2Г, 3Д, 4А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Покритонасінні. Класифікація покритонасінних рослин. Класи: Однодольні й Дводольні. Родина Розові (представники: суниця, шипшина, горобина, яблуня, вишня, смородина)
Для виконання завдання необхідні знання особливостей рослин родини Розові.
Рослини цієї родини характеризуються наявністю великих і середнього розміру яскравих квіток, поодиноких або зібраних в суцвіття зонтик, щиток чи китицю. Плоди мають різноманітного типу, серед яких є кістянка та яблуко. Сітчасте жилкування листків – ознака класу Дводольні, до якого належить родина Розові.
Правильна відповідь – 2 1 1.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Тип Хордові. Різноманітність хордових. Клас Плазуни. Особливості зовнішньої та внутрішньої будови, процесів життєдіяльності
Для виконання завдання необхідні знання особливостей будови тварин класу Плазуни.
Плазуни – холоднокровні, переважно наземні, хребетні тварини, розмноження і розвиток яких відбувається на суходолі. Шкіра суха, практично без залоз, вкрита роговими лусками, щитками або пластинками – похідними покривного епітелію. Такі покриви захищають тварин від механічних ушкоджень і зайвих втрат вологи. Є два кола кровообігу.
Представником цього класу є Вуж звичайний.
Правильна відповідь – 2 2 2.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Функції та будова кровоносної та лімфатичної систем
Для виконання завдання необхідно застосувати знання будови та функцій кровоносної системи людини.
Кровоносна система людини складається з серця і судин, якими кров рухається до тканин і органів, а потім повертається до серця.
Серце – порожнистий м’язовий орган, що має чотири камер: два передсердя та два шлуночка. Стінка серця людини складається з трьох шарів. Середній шар є м’язовою оболонкою та називається міокардом. Фактором, що сповільнює серцеву діяльність є стимули блукаючого нерва, який відноситься до парасимпатичного відділу автономної нервової системи.
Правильна відповідь – 3 2 2.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Біосинтез білків та його етапи. Трансляція. Реакції матричного синтезу
Для виконання завдання необхідно спочатку розпізнати процес, схему якого зображено на рисунку.
На рисунку зображено трансляцію. Це один з етапів синтезу білків. Тому необхідні знання про основні процеси матричного синтезу, їх механізми та результати.
Трансляція – процес синтезу поліпептидного ланцюга рибосомою на матриці інформаційної РНК (мРНК або іРНК). Під час трансляції інформація, яка міститься в мРНК (іРНК), відповідно до генетичного коду використовується для синтезу молекули білка з певною послідовністю амінокислот. Таким чином, трансляція відбувається в цитоплазмі, де знаходяться рибосоми клітини. Трансляція забезпечує синтез поліпептидного ланцюга. Учасником цього процесу є рибосома.
Правильна відповідь – 3 1 3.
Знайшли помилку? Пишіть на