ЗНО онлайн 2019 року з біології – пробний тест
ТЕМА: Вступ. Значення біологічних знань в житті людини і суспільства
У завданні перевіряють знання біологічних термінів.
В основі завдання описується наука, яка розробляє й упроваджує у виробництво промислові методи з використанням живих організмів і біологічних процесів. Описана наука – біотехнологія.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Вступ. Рівні організації живої природи
Для виконання завдання спочатку необхідно розпізнати об’єкт, який зображений на рисунку. Зображений об’єкт є окремою особиною, яка виявляє ознаки розвитку, росту, здатна розмножуватися й підтримувати постійні ознаки та параметри внутрішнього середовища, тобто організмом.
Визначивши, що зображений об’єкт є організмом, відносимо його до організмового рівня організації живої природи.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Вступ. Роль води, солей та інших неорганічних сполук в організмі
Для виконання завдання необхідні знання про елементний склад живих організмів.
Найбільше в організмах так званих макроелементів, тобто хімічних елементів, сумарна частка яких – близько 99,9 % їхньої маси. До них належать Гідроген, Карбон, Нітроген, Оксиген, Кальцій, Калій, Натрій, Ферум, Магній, Сульфур, Хлор, Фосфор.
Кальцій (Са) входить до складу зубів, кісток і черепашок, в йонній формі бере участь у регуляції обміну речовин, скорочень скелетних м’язів, діяльності серця; необхідний для забезпечення зсідання крові в людини та інших ссавців.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Вуглеводи: моносахариди, олігосахариди, полісахариди
Для виконання завдання необхідні знання про органічні сполуки, що входять до складу організмів.
Залежно від кількості мономерів, що входять до складу молекул, вуглеводи поділяють на моносахариди, олігосахариди та полісахариди.
Моносахариди можуть містити від 3 до 10 атомів Карбону: тріози (3 атоми Карбону), тетрози (4), пентози (5), гексози (6) і так далі до декози (10). У природі найпоширеніші гексози та пентози. Рибоза належить до пентоз, що входять до складу рибонуклеїнових (РНК) кислот.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Віруси, їх хімічний склад, будова та відтворення
Для виконання завдання необхідні знання будови вірусів.
Віруси – паразити клітин прокаріотів та еукаріотів, і поза клітиною-хазяїном не виявляють жодних ознак життя.
За будовою розрізняють прості та складні віруси. У простих вірусів молекула нуклеїнової кислоти оточена тільки білковими молекулами.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Нуклеотиди. Нуклеїнові кислоти. Будова, властивості, функції ДНК
Нуклеїнові кислоти – складні високомолекулярні біополімери, мономерами яких є нуклеотиди.
Молекула нуклеотиду складається з трьох частин: залишків нітратної основи, п’ятивуглецевого моносахариду (пентози) та ортофосфатної кислоти.
Залежно від виду пентози, що входить до складу нуклеотиду, розрізняють два типи нуклеїнових кислот: дезоксирибонуклеїнову (ДНК) і рибонуклеїнові (РНК). До складу ДНК входить залишок дезоксирибози. У молекулі ДНК містяться залишки таких нітратних основ: аденіну (скорочено позначається літерою А), гуаніну (Г), цитозину (Ц) та тиміну (Т).
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Мембрани, їхня структура, властивості та основні функції. Плазматична мембрана. Транспорт речовин через мембрани
Для виконання завдання необхідні знання будови та функцій плазматичної мембрани.
Сполуки, необхідні для життєдіяльності клітин, а також продукти обміну речовин проникають через плазматичну мембрану за допомогою пасивного чи активного транспорту.
Активний транспорт речовин через біологічні мембрани здійснюється проти градієнта концентрації. Він пов’язаний зі значними витратами енергії, акумульованої в молекулах АТФ. Один з механізмів активного транспорту речовин через мембрани є калій-натрієвий насос. Біологічне значення калій-натрієвого насоса полягає в тому, що завдяки йому енергетично сприятливе (тобто за градієнтом концентрації) пересування йонів Натрію в клітину полегшує енергетично несприятливий (проти градієнта концентрації) транспорт низькомолекулярних сполук (глюкози, амінокислот тощо). У цих процесах беруть участь особливі транспортні білки, що входять до складу клітинних мембран. На рисунку ці білки позначені літерою Г.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Типи організації клітин (прокаріотичний та еукаріотичний)
У завданні перевіряють уміння порівнювати біологічні об’єкти і знаходити ознаку, за якою вони відрізняються.
Рослинні організми належать до еукріотичних організмів і містять у клітині цитоплазму, ядро та різноманітні одномембранні та двомембранні органели. Надмембранний комплекс у рослин представлений клітинною стінкою.
Бактерії – прокаріотичні організми і містять в клітині цитоплазму та рибосоми. Ядра вони не мають, а генетичний матеріал представлений кільцевою молекулою ДНК – нуклеоїдом.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Двомембранні органели: мітохондрії, пластиди
На рисунку клітини зеленої водорості спірогіри літерою Х позначено хлоропласт.
Хлоропласти – різновид пластид, Кожна клітина спірогіри містить від одного до декількох пристінних стрічкоподібних спіральних хлоропластів (тип пластид, основна функція яких – здійснення фотосинтезу).
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Аутосоми та статеві хромосоми. Каріотип людини
Для виконання завдання необхідно знати означення каріотипу та особливості утворення каріотипу людини.
Каріотип – сукупність ознак хромосомного набору (кількість хромосом, їхня форма і розміри).
У роздільностатевих тварин і дводомних рослин в особин однієї зі статей хромосоми однієї з пар різняться між собою, натомість в особин іншої – вони подібні. Це статеві хромосоми, які ще називають гетерохромосомами. Хромосоми інших пар, які подібні у всіх особин, називають нестатевими, або аутосомами. У хромосомному наборі жінки – дві Х-хромосоми, а чоловіка – одна Х-хромосома та одна Y- хромосома. Хромосомний набір ядра гамет (статевих клітин) містить гаплоїдний набір хромосом (з одинарним набором непарних хромосом). Таким чином, клітина людини з набором хромосом 22 аутосоми та Х-хромосома – це незапліднена яйцеклітина.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Віруси, пріони, віроїди
Віроїди – інфекційні агенти, які являють собою низькомолекулярні одноланцюгові молекули РНК, які не кодують власних білків. Віроїди знайдені лише у рослин. Наприклад, однією з хвороб, яку викликають віроїди, є веретеноподібність бульб картоплі.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Особливості будови та процесів життєдіяльності Прокаріотів
Бактерії можуть завдавати людині значної шкоди, передусім викликаючи дуже важкі захворювання.
Небезпечною для людини є бактерія гниття клостридій. Розвиваючись на м'ясі, рибі, різних консервованих продуктах, ця бактерія виділяє надзвичайно отруйну речовину – токсин. Ця речовина є причиною ботулізму. Захворювання зазвичай розвивається, коли людина вживає їжу, що накопичила токсин унаслідок забруднення її та розмноження вегетативних форм збудника, тобто якщо в харчовому продукті виникли анаеробні умови. Найчастіше це в'ялена або слабо просолена риба, ковбаса, шинка, м'ясні, рибні, овочеві, грибні консерви.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Особливості будови та процесів життєдіяльності прокаріотів (живлення, дихання, розмноження, спороутворення, інцистування, кон’югація)
Для виконання цього завдання необхідно знати особливості живлення прокаріотів.
Поміж прокаріотів відомі гетеротрофи (сапротрофи, паразити, мутуалісти, коменсали тощо) та автотрофи (фотосинтетики та хемотрофи).
Поміж наведених бактерій є хемотрофи – нітрифікувальні. Бактерії гниття, бродіння й молочнокислі бактерії є сапротрофами – організмами, здатними використовувати для живлення різні відмерлі організми та продукти життєдіяльності.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Листок, його будова та функції
Для виконання завдання необхідно знати особливості внутрішньої будови листка.
На рисунку поперечного розрізу листка літерою Х позначений судинно-волокнистий пучок (жилка). Основу жилок складають ситоподібні трубки і судини. По ситоподібних трубках з листка до всіх інших органів відтікають органічні речовини, утворені під час фотосинтезу. А судини забезпечують постачання клітин листка водою та неорганічними сполуками. Волокна механічної тканини з потовщеними оболонками слугують скелетом листка. Отже, функції жилок – опорна та провідна (транспортування речовин).
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА:Особливості життєдіяльності лишайників
Для виконання завдання необхідно знати будову та особливості життєдіяльності лишайників.
Лишайники – організми, що з'явилися внаслідок симбіозу грибів із водоростями або ціанобактеріями. Гриб утворює основу тіла лишайника, а клітини водорості містяться всередині. Водорість здатна до фотосинтезу й постачає грибу органічні речовини, а він захищає її від несприятливих зовнішніх факторів й постачає водоростям воду й мінеральні речовини.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Бурі водорості. Особливості будови та процеси життєдіяльності, різноманітність
Полісахариди можуть відкладатись у клітинах.
У клітинах більшості рослин накопичується крохмаль, тварин і грибів – глікоген (біополімер, мономерами якого є глюкоза). Ці запасні сполуки є резервом поживних речовин.
Інулін – поширений у природі резервний полісахарид, поліцукридний ланцюжок якого складається переважно із залишків D-фруктози. Накопичується як резервна речовина в органах багатьох рослин (наприклад у кореневому цикорії, бульбах топінамбуру, у ріпчастій цибулі тощо). У клітинах бурих водоростей відкладається особливий полісахарид – ламінарин, назва якого походить від назви одного з представників відділу – ламінарії.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Лишайники – симбіотичні організми. Будова та особливості життєдіяльності лишайників
Для виконання завдання необхідно знати особливості будови лишайників.
Лишайники – організми, що з'явилися внаслідок симбіозу грибів із водоростями або ціанобактеріями. Гриб утворює основу тіла лишайника, а клітини водорості містяться всередині. Водорість здатна до фотосинтезу й постачає грибу поживні речовини, а він захищає її від несприятливих зовнішніх факторів.
До субстрату (каміння, дерева, ґрунт) лишайники прикріплюються за допомогою ризоїдів.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Голонасінні (гінкго, тис ягідний, туя, сосна, ялина, модрина, яловець, кедр, вельвічія, саговник)
Для виконання завдання необхідні знання систематики рослин відділу Голонасінні.
Відділ Голонасінні – група насінних рослин, що характеризуються наявністю насіння і насінного зачатка, які лежать відкрито на лусочках шишок. Їхні листки живуть тривалий час й опадають поодинці, а не одночасно. В одних видів листки великі, розсічені, в інших – дрібні, найчастіше мають вигляд голок чи лусок. В основному голонасінні – це дерева й кущі, трав’янистих рослин поміж них немає. Сосна, ялина, гінкго, кипарис належать до відділу Голонасінні.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Тип Кишковопорожнинні, або Жалкі. Загальна характеристика типу. Особливості будови та процесів життєдіяльності. Поняття про рефлекс. Різноманітність кишковопорожнинних (медузи та поліпи). Роль кишковопорожнинних у природі та житті людини. Коралові поліпи та формування коралових рифів
Для виконання цього завдання необхідні знання особливостей життєвого циклу коралових поліпів.
Коралові поліпи – роздільностатеві тварини. Запліднення відбувається в жіночій особині, де й утворюється личинка, яка з часом залишає материнський організм. Личинка являє собою організм, складений двома типами клітин: зовнішній покрив утворюють пласкі клітини із війками, завдяки биттю яких личинка рухається в товщі води; всередині знаходиться маса менш диференційованих клітин. Завдяки планктонному способу життя, а також здатності до активного пересування, личинки відіграють значну роль в розселенні свого виду, особливо у випадках, коли в життєвому циклі цього виду немає інших рухливих форм.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА. Тип Членистоногі. Павукоподібні. Загальна характеристика, особливості зовнішньої та внутрішньої будови, процесів життєдіяльності, середовища існування
Для виконання завдання необхідні знання особливостей зовнішньої будови павука-хрестовика.
Тіло павука зазвичай поділяється на головогруди та черевце. На головогрудях розташовані шість пар кінцівок: хеліцери, ногощупальця та чотири пари ходильних кінцівок. Черевце або взагалі позбавлене кінцівок, або має видозмінені кінцівки (павутинні бородавки тощо).
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Клас Кісткові риби. Особливості зовнішньої та внутрішньої будови, процесів життєдіяльності
Плавці забезпечують рух риб або регулюють положення їхнього тіла.
У риб також є плавальний міхур – тонкостінний виріст стравоходу, який заповнений газами і допомагає рибам триматися у товщі води. Його стінки обплетені кровоносними капілярами. Кров, яка рухається мережею капілярів, приносить гази або поглинає частину їх. Завдяки плавальному міхуру риби можуть перебувати на різних глибинах, витрачаючи при цьому мінімум енергії. Плавальний міхур є лише у кісткових риб.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Різноманітність ссавців. Плацентарні ссавці: ряди Комахоїдні, Рукокрилі, Гризуни, Хижі, Китоподібні, Парнокопитні, Непарнокопитні, Примати; особливості організації, представники, роль у природі та житті людини
Для виконання завдання необхідні знання систематики тварин типу Хордові.
Клас Ссавці – це високоорганізовані представники типу Хордові. Визначальною ознакою ссавців є вигодовування своїх малят молоком, яке виробляють особливі молочні залози. Ссавцям притаманний високий рівень розвитку нервової системи, зокрема головного мозку. Це зумовлює складну поведінку тварин і дає їм змогу добре пристосовуватися до мінливих умов середовища. Ці тварини опанували основні середовища життя на нашій планеті: наземно-повітряне, водне та ґрунт.
Дельфін, білуха, видра належать до класу Ссавці.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: З’єднання кісток. Механізм скорочення м’язів. Робота, тонус, сила та втома м’язів
В основі завдання наведено два твердження, які треба проаналізувати й визначити їх правильність. Надалі знайти відповідь, в якій вказані всі правильні твердження.
Перше твердження є правильним, виходячи з того, що ріст кісток у товщину відбувається внаслідок поділу клітин внутрішнього шару окістя.
Друге твердження також є правильним, виходячи з того, що до складу скелета вільної верхньої кінцівки входить променева кістка.
Тому правильною є відповідь, у якій вказане перше та друге твердження.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Склад і функції крові. Будова та функції еритроцитів, лейкоцитів та тромбоцитів
Для виконання завдання необхідні знання особливостей будови еритроцитів.
Еритроцити – це дрібні клітини крові, які в процесі дозрівання втрачають ядро й мають форму двоввігнутих дисків. Загальна площа всіх еритроцитів досягає 3000 м2, що в 1500 разів перевищує площу поверхні тіла людини. Така велика загальна площа еритроцитів зумовлена їхньою значною кількістю та формою двоввігнутого диска. Особливість форми еритроцитів спричинена специфічною функцією – перенесення кисню. Еритроцити містять унікальну хімічну сполуку – гемоглобін – кров’яний пігмент, що складається з молекули білка надзвичайно складної будови та гему – складної залізовмісної. Основною властивістю гемоглобіну є здатність утворювати нестійкі сполуки з киснем, а його основна функція – транспортування кисню від легенів до тканин.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Будова серця. Коло кровообігу. Рух крові по судинах
Серце людини є чотирикамерним: дві верхні камери називаються правим і лівим передсердями, дві нижні – правим і лівим шлуночками.
На межі між кожним передсердям і шлуночком є клапани у вигляді стулок, які сухожильними нитками прикріплені до стінок серця. Це стулкові клапани. В отворах, якими починаються артерії, також є клапани, їх називають півмісяцевими. Клапани серця запобігають рухові крові у зворотному напрямку й забезпечують рух крові в одному напрямку судинами кровоносної системи.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Живлення та травлення. Будова та функції органів травлення
Для виконання завдання необхідно знати особливості травлення в тонкому кишечнику людини. Поживні речовини надходять до кровоносних і лімфатичних капілярів через епітеліальну оболонку травного тракту. Здебільшого це відбувається в тонкому кишечнику, який пристосований до того, щоб усмоктування було якомога ефективнішим.
Молекули речовин, які дісталися міжклітинної рідини ворсинки, спрямовуються в кровоносні або лімфатичні капіляри ворсинок. Безпосередньо до крові переходять розчинені у воді глюкоза, амінокислоти, солі мінеральних речовин. Продукти розщеплення жирів (гліцерин і жирні кислоти) надходять спочатку в лімфу, а з нею потрапляють до кровоносної системи.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Будова та функції нирок. Будова нефрону. Утворення та виведення сечі
У завданні наведені три твердження, які треба проаналізувати і визначити їх правильність. Надалі знайти відповідь, у якій вказані всі правильні твердження.
Перше твердження є правильним тому, що видалення сечі з організму відбувається рефлекторно.
Друге твердження є неправильним тому, що вторинна сеча утворюється внаслідок реабсорбції. У канальцях нефрона відбувається реабсорбція, унаслідок якої в кров повертаються вода, молекули глюкози, амінокислот, частина неорганічних йонів. Утворена сеча називається вторинною сечею.
Третє твердження є правильним, тому що цистит – запалення слизової оболонки сечового міхура.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Ендокринна система. Гормони. Функції залоз внутрішньої та змішаної секреції
Для виконання завдання спочатку необхідно розпізнати об’єкт, який зображений на рисунку.
Зображений об’єкт – підшлункова залоза – залоза змішаної секреції. Як залоза зовнішньої секреції вона продукує травні ферменти й виділяє їх у дванадцятипалу кишку. А як залоза внутрішньої секреції виробляє й виділяє в кров інсулін та глюкагон – гормони, що регулюють обмін вуглеводів.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Зчеплене успадкування. Хромосомна теорія спадковості
В основі завдання наведений рисунок, на якому представлено результати зчепленого успадкування деяких ознак у дрозофіли. Для виконання цього завдання необхідно знати особливості явища зчепленого успадкування.
Явище зчепленого успадкування Т. Х. Морган довів за допомогою досліду, описаного в умові завдання. Як видно з результатів схрещування, співвідношення фенотипів у гібридному поколінні сильно відрізняється від очікуваного за законами Менделя (1:1:1:1). Це пояснюється тим, що гени B й V – зчеплені.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Закономірності спадковості, встановлені Г. Менделем та їх статистичний характер
В основі завдання запропонована задача на застосування закономірностей успадкування ознак, установлених Г. Менделем. Аналізуючи основу завдання, можна констатувати, що в завданні йдеться про моногібридне схрещування.
Моногібридне схрещування – схрещування особин, які відрізняються за однією ознакою. Необхідно також зауважити, що за умови повного домінування домінантна ознака виявляється і в гомозигот за домінантною ознакою, і в гетерозигот, тобто якщо організм має хоча б один домінантний алель. Оскільки схрещування коричневої норки з сірою дало лише коричневих потомків, запишемо перше схрещування:
P1 АА×аа
F1 Аа
Отже, отримали одноманітне гетерозиготне покоління (перший закон Менделя). Надалі, при схрещуванні гібридів першого покоління між собою, у другому поколінні отримали коричневих і сірих норок:
P2 Аа×Аа
F2 АА Аа Аа аа
Отримали співвідношення 1:2:1.
Отже, поміж гібридів другого покоління слід очікувати появу гомозиготних особин з ймовірністю 50 %.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Спадкова мінливість та її види: комбінативна і мутаційна.
Для виконання завдання необхідні знання щодо комбінативної мінливості та її властивостей.
Комбінативна мінливість – мінливість, в основі якої лежать комбінації спадкового матеріалу в процесі статевого розмноження організмів. Нові комбінації алельних генів можуть виникати внаслідок кросинговеру під час кон’югації гомологічних хромосом у профазі та їхнього подальшого незалежного розходження в анафазі першого поділу мейозу. Також нові комбінації можуть виникати внаслідок випадкового поєднання алельних генів батьків при злитті гамет під час запліднення. Саме рекомбінація генів унаслідок кросинговеру є причиною комбінативної мінливості.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Онтогенез. Періоди індивідуального розвитку організмів.
Для виконання завдання необхідно розпізнати об’єкти, які зображені на рисунку.
Зображені об’єкти є зародковими листками та органами, які формують ембріон тришарових тварин під час гістогенезу та органогенезу.
Об’єкт, позначений літерою А, є нервова пластинка, бічні краї якої загинаються та з’єднуються в нервову трубку. Літерою Б – хорда, еластична скелетна вісь мезодермального походження. Літерою В – мезодерма, третій зародковий шар, що формується після завершення гаструляції між зовнішнім і внутрішнім зародковими листками. Літерою Г – ектодерма, зовнішній зародковий листок, що закладається після утворення бластули.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Адаптивні біологічні ритми організмів
Унаслідок обертання Землі навколо своєї осі двічі на добу змінюється освітленість. Це зумовлює коливання температури, вологості та інших абіотичних факторів, що своєю чергою впливає на активність організмів. Зміна дня і ночі впливає на перебіг різних функцій організмів рослин. Зокрема, сонячне світло визначає періодичність фотосинтезу, час розкриття квіток тощо.
Таким чином, у рослин, описаних в умові завдання, було порушено добовий адаптивний ритм.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Різноманітність комах. Ряди комах з неповним (Прямокрилі, воші) та повним (Твердокрилі, або Жуки, Лускокрилі, або Метелики, Перетинчастокрилі, Двокрилі, Блохи)
У тексті до завдань наведені особливості будови крил джмеля.
За цією ознакою, а саме за двома парами перетинчастих крил, ми їх відносимо до ряду Перетинчастокрилих.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Тип Членистоногі. Загальна характеристика типу.
Усі представники типу Членистоногі мають сегментоване тіло.
Подібні за будовою групи сегментів формують відділи тіла: голову, груди та черевце. До сегментів тіла прикріплюються пари кінцівок. Вони складаються з певної кількості окремих ділянок – члеників. Тіло членистоногих укрите міцним зовнішнім скелетом, утвореним кутикулою. Міцності кутикулі надає особлива органічна сполука – хітин. Доказом того, що джміль є представником членистоногих є наведені у тексті ознаки: м’язи прикріплюються до зовнішнього скелета – твердої кутикули, яка складається переважно з хітину.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Форми біотичних зв‘язків (конкуренція, хижацтво, виїдання, мутуалізм, коменсалізм, паразитизм)
У тексті до завдань наведені дані про особливості взаємовідносин джмеля з квітками.
Проаналізувавши текст, з’ясовуємо, що в ньому не йдеться про теплокровність джмеля. Джміль, як представник типу Членистоногих, є холоднокровною твариною.
Також у тексті до завдання не наведені дані про належність цієї тварини до будь-якого трофічного рівня, як і про тип взаємовідносин джмеля з конюшиною. В екосистемі джміль належить до консументів та є рослиноїдною твариною, живлячись нектаром квіток. Своєю чергою рослина також має користь від співіснування з комахою, яка забезпечує її перехресне запиленням. Тип співіснування різних видів, від якого вони отримують взаємну користь – мутуалізм.
Проаналізувавши текст, а саме: «Вони раніше за бджіл можуть збирати нектар рано вранці, коли повітря ще недостатньо прогрілося. Наприклад, джміль може вилітати за температури повітря близько 7–8 °С, тоді як бджола – за температури 12 °С», можна сформулювати такетвердження: за нижчої температури повітря джміль має перевагу над бджолою.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Функції білків у живих істотах. Ферменти, їх будова, властивості
Для виконання завдання необхідно знати основні функції ферментів.
Ферменти – біологічні каталізатори білкової природи, які синтезуються в клітинах організмів, прискорюють і координують біохімічні реакції.
Трипсин є ферментом, який забезпечує розщеплення білків. Лактаза забезпечує розщеплення молочного цукру, а ліпаза – розщеплення жирів. ДНКаза – фермент, який уможливлює розщеплення дезоксирибонуклеїнової кислоти. Поміж перелічених відсутній фермент, який забезпечує розщеплення гідроген пероксиду.
Правильна відповідь – 1Д 2В 3Б 4Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Одномембранні та двомембранні органели. Будова та функції ядра
Завдання перевіряє вміння розпізнавати біологічні об’єкти на рисунках.
Необхідно увідповіднити зображення органел їхній назві.
Літерою А позначено мітохондрію, літерою Б – рибосому, літерою В – хлоропласт, літерою Г – комплекс Гольджі.
Зайвим об’єктом є оболонка ядра, яка на рисунку позначена літерою Д.
Правильна відповідь – 1Б 2А 3Г 4В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Типи плодів (біб, кістянка, коробочка, стручок, стручечок, сім’янка, зернівка, ягода, яблуко, горіх, листянка)
Завдання перевіряє знання будови плодів та вміння розпізнавати їх на рисунках.
Плід – орган квіткових рослин, що утворюється після запліднення, складається з насіння, оточеного оболонкою – оплоднем; слугує для захисту і розповсюдження насіння.
Необхідно увідповіднити зображення плодів їх назві. Літерою Б позначено плід, який має назву біб, літерою В – ягоду, літерою Г – стручок, літерою Д – яблуко. Зайвим об’єктом є плід кістянка, який на рисунку позначено літерою А.
Правильна відповідь – 1Д 2Б 3Г 4В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Класифікація покритонасінних рослин. Класи Однодольні й Дводольні. Родини Капустяні (Хрестоцвіті), Розові, Бобові, Пасльонові, Айстрові (Складноцвіті), Лілійні, Цибулеві, Злакові.
Для виконання завдання необхідно знати особливості будови квіток родин покритонасінних рослин, уміти розрізняти їх на рисунках.
Квітка з кількістю елементів, яка кратна трьом, характерна для представників родини Лілійні. П’ять пелюсток і велику кількість тичинок має квітка рослин, які відносяться до родини Розові. Квітка, яка має зрослі пелюстки та тичинки, характерна для представників родини Пасльонові. Лійкоподібні квітки характерні для представників родини Айстрові. Поміж запропонованих квіток відсутня квітка, яка має чотири елементи складників оцвітини та характерна для представників родини Капустяні.
Правильна відповідь – 1Д 2Г 3Б 4В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Різноманітність комах. Ряди комах з неповним (Прямокрилі, Воші) та повним (Твердокрилі, або Жуки, Лускокрилі, або Метелики, Перетинчастокрилі, Двокрилі, Блохи) перетворенням. Характеристика рядів, типові представники, роль у природі та житті людини
Завдання перевіряє знання представників рядів тварин класу Комахи типу Членистоногі, що їх вивчають у шкільному курсі біології.
Запропоновані в завданні представники описуються під час вивченні певної групи тварин. Сонечко семикрапкове є представником ряду Твердокрилі, Муха хатня – Двокрилі, Бджола медоносна – Перетинчастокрилі, Білан капустяний – Лускокрилі. У переліку відсутній ряд Прямокрилі, представником якого є Коник зелений. Запропоновані тварини описуються при вивченні різноманітності тварин класу Комахи.
Правильна відповідь – 1Б 2Г 3А 4В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Ланцюги живлення. Правило екологічної піраміди
Послідовності, у яких особини одного виду, їхні рештки або продукти життєдіяльності слугують об’єктом живлення для організмів іншого, називають ланцюгами живлення.
Необхідно встановити правильну відповідність між організмами та трофічними рівнями, на яких вони перебувають.
Для виконання завдання треба знати, який трофічний рівень може займати певний організм. Продуцентом є фотосинтетик, а саме ряска. Консументом першого порядку є самці комара, так як вони споживають їжу рослинного походження. Консументом другого порядку є жаба, так як вона живиться комахами. Бактерії гниття є редуцентами, які оселяються на рештках відмерлих організмів та розкладають нітрогеновмісні сполуки.
Правильна відповідь – 1 Д 2 А 3 В 4 Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА:Функції та будова органів дихання
Для виконання завдання необхідно знати будову дихальної системи людини: органи та їхні складники.
Систему органів дихання людини складають легені й повітроносні шляхи (носова порожнина, носоглотка, гортань, трахея, бронхи).
Повітроносні шляхи починаються з носової порожнини. Їхні стінки вистелені слизовою оболонкою з війчастого епітелію. Війки безперервно рухаються, затримуючи пил і бактерії, а слиз знешкоджує їх і зволожує повітря. З носової порожнини повітря послідовно потрапляє в носоглотку й гортань. У гортані розміщені складки – голосові зв’язки, щілина між якими називається голосовою. Нижній відділ гортані переходить у трахею, передня стінка якої утворена хрящовими півкільцями, а задня складається з гладеньких м'язів і прилягає до стравоходу. Трахея розгалужується на два бронхи, що входять у ліву і праву легені. У кожній легені бронхіальні гілочки багаторазово розгалужуються, утворюючи бронхіальне дерево. Найтонші бронхи називаються бронхіолами. Вони закінчуються легеневими мішечками, стінки яких утворені легеневими пухирцями, або альвеолами.
Зауважимо, що такі складники дихальної системи, як бронхіоли, бронхи, трахея мають вид трубки, стінки якої складаються з декількох шарів, утворених різновидами тканин. Альвеоли – основна структурно-функціональна одиниця будови легенів.
Зайвою в переліку складників є тонка сполучнотканинна трубка.
Правильна відповідь – 1 Д 2 А 3 Б 4 В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Ендокринна система. Наслідки порушення функцій ендокринних залоз
Для виконання завдання необхідно знати наслідки порушення функцій ендокринних залоз.
Акромегалія розвивається, якщо в дорослої людини збільшується виділення гормону росту, що відбувається при порушенні функціонування гіпофіза.
У дорослої людини гіпофункція щитоподібної залози призводить до розвитку мікседеми.
Епіфіз продукує гормон мелатонін, порушення продукування цього гормона може призводити до побіління ділянок шкіри або до надмірної пігментації.
Підшлункова залоза – це залоза змішаної секреції. Як залоза внутрішньої секреції виробляє й виділяє в кров інсулін та глюкагон – гормони, що регулюють обмін вуглеводів. Порушення продукції інсуліну призводить до розвитку захворювання на цукровий діабет.
У завданні йдеться про наслідки порушення функціонування певної ендокринної залози, а не про причинно-наслідковий зв'язок порушення регуляції роботи залози.
Правильна відповідь – 1Б 2Д 3В 4Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Різноманітність рослин. Мохоподібні (політрих, маршанція, сфагнум)
В умові завдання описана певна група рослин.
Необхідно визначити, яку групу рослин описано та продовжити її опис.
За наведеним описом можна розпізнати групу рослин – відділ Мохоподібні. Необхідною умовою для запліднення представників цієї групи є наявність вологи. Корисна копалина зображена та підписана на рисунку: торф, вугілля та діатоміт. Діатоміт утворився із решток представників діатомових водоростей, вугілля – папоротеподібних, хвощеподібних і плауноподібних. Унаслідок накопичення відмерлих решток мохоподібних утворився торф, позначений цифрою 1.
Правильна відповідь – 1 2 1.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Різноманітність комах. Ряди комах з повним перетворенням. Ряд Лускокрилі або Метелики
Завдання перевіряє вміння розпізнавати тварину на рисунку, знаходити в переліку ознаки та назву ряду, до якого вона належить.
На рисунку зображений метелик Махаон. У розвитку цих тварин є стадії яйця, личинки, лялечки та дорослої особини (імаго). Усі ці стадії притаманні тваринам з непрямим типом розвитку і з повним перетворенням. Тварина належать до ряду Лускокрилі, маючи вкриті лусками дві пари перетинчастих крил.
Правильна відповідь – 2 3 1.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Функції та будова кровоносної та лімфатичної систем
Для виконання завдання необхідно застосувати знання будови та функцій кровоносної системи людини.
Кровоносна система людини складається з серця і судин, якими кров рухається до тканин і органів, а потім повертається до серця.
Серце – порожнистий м’язовий орган, який своїми ритмічними скороченнями прокачує кров через судини тіла, забезпечуючи таким чином живлення і дихання тканин. Важливим показником насосної функції серця є хвилинний об’єм крові, що дорівнює добутку систолічного об’єму на число скорочень за одну хвилину. У стані фізичного та емоційного спокою за нормальних частоти серцевих скорочень й ударного об’єму крові хвилинний об’єм крові дорівнює 4–5 л за хвилину. Чинником, що сповільнює серцеву діяльність, є стимули блукаючого нерва, який належить до парасимпатичного відділу автономної нервової системи.
Кровообіг відбувається за двома основними шляхами, званими колами: малим і великим колами кровообігу. До судин малого кола відносяться легеневі артерії.
Правильна відповідь – 1 2 3.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Реакції матричного синтезу (реплікація, транскрипція, трансляція)
Для виконання завдання необхідно знати основні властивості молекул ДНК.
Важлива властивість молекул ДНК – їхня здатність до самоподвоєння (реплікація). Реплікація ґрунтується на принципі комплементарності: послідовність нуклеотидів у новоствореному ланцюзі визначається їхнім розташуванням у ланцюзі материнської молекули ДНК. При цьому ланцюг материнської молекули ДНК (що локалізується в ядрі) слугує матрицею. Це явище забезпечує точну передачу спадкової інформації від материнської молекули ДНК дочірнім. Основним учасником процесу є ДНК-полімераза – фермент, що будує новий ланцюг, використовуючи наявний як матрицю. Також ДНК-полімераза здатна виправляти можливі помилки реплікації та перевіряти комплементарність.
Правильна відповідь – 1 3 2.
Знайшли помилку? Пишіть на