ЗНО онлайн 2019 року в магістратуру – основна сесія

123456789101112131415161718192021222324252627282930
Завдання 1 з 30

СЕКЦІЯ 1

КРИТИЧНЕ МИСЛЕННЯ

Прочитайте текст і виконайте завдання 1-6

(цифри в дужках позначають номери абзаців).

Гібридна війна VS гібридна війна

(1) Агресія Росії проти України спричинила руйнівні наслідки для європейської та глобальної безпеки. Саме в контексті цих подій у сучасному дискурсі актуалізувалося поняття гібридної війни, яке виявилося теоретично й практично найбільш придатним для визначення дій РФ.

(2) Дискурс щодо «гібридної війни» має кілька складників. На рівні воєнної теорії можна говорити про особливі гібридні умови й композицію сил на полі бою, які не є абсолютно новими, однак отримали нову якість. На стратегічному рівні гібридна війна, яку веде Росія, є істотно новим поєднанням широкого спектру інструментів (мілітарних, квазімілітарних, дипломатичних, інформаційних, економічних, ядерного шантажу), які використовуються для руйнації відкритих демократичних систем урядування.

(3). Виникає питання щодо унікальності цієї війни. Дослідники гібридної війни визнають, що всі великі війни мають елемент  гібридності. Дійсно, жодна війна не зводилася до дій військових на полі бою, війни завжди мали принаймні політичний та економічний виміри. Форми гібридного поєднання були унікальні. К. фон Клаузевіц порівнював змінність умов ведення війни з водою, яка не має власної форми. Можливо, через цю змінність великі війни мали власні назви, які шифрували унікальні комбінації загалом не унікальних елементів: Пелопоннеські війни, Столітня, Перша й Друга світові війни тощо.

(4) Тож: нинішня гібридна війна - це назва власна чи загальна? На оперативно-тактичному рівні гібридні війни можна розглядати як новий тип війн і розробляти їхню загальну теорію. На стратегічному рівні, можливо, доречно говорити про Гібридну війну, яка має свою унікальну історію.

(5) Якщо прийняти гіпотезу про Гібридну війну, варто почати Її концептуалізацію з порівняння з холодною війною. Одним з її ключових елементів була стратегія стримування, яку США застосовували проти СРСР. Ця стратегія була гібридною за змістом. Формула перемоги, запропонована Дж. Кеннаном та інкорпорована США в стратегію холодної війни, полягала в тому, що, позбавлений можливості військової експансії, обмежений у доступі до світових ринків і сучасних технологій, СРСР знищить себе зсередини через брак демократичних процедур оновлення влади. Одного дня з'явиться нове покоління лідерів, які задля влади змушені будуть зруйнувати стару систему. Стратегія блискуче, хоча й із тривалою затримкою, спрацювала. Кеннан знайшов точку вразливості стратегічного ворога. Військові, політичні та економічні інструменти дали можливість завдати в цю точку руйнівного удару.

(6) Холодна війна була війною антагоністичних систем, для яких було неможливим стале мирне співіснування. Її метою була руйнація організації ворожої системи, бажано без фізичного знищення. На це був розрахований основний метод - стратегія стримування.

(7) Нині Росія у своїх сучасних діях намагається зруйнувати міжнародну систему, яка виникла під західним домінуванням після закінчення холодної війни. Неодноразово РФ заявляла, що сучасна міжнародна система несправедлива й внутрішньо нестабільна, тому має якнайшвидше бути замінена на багатополярну систему із зонами відповідальності головних «центрів сили», включаючи саму РФ. У 2013 р. різке збільшення тиску на Україну, яке зрештою призвело до воєнної розв'язки, було пов'язане з перспективою поширення на Україну дії принципів і норм ЄС у політиці та економіці й виходу країни з російської сфери впливу.

(8) Росія принаймні з 2007 р. розглядає міжнародні відносини як боротьбу антагоністичних систем, аналогічно до років холодної війни. Вона знайшла точки вразливості західної системи, що пов'язані з її відкритістю й внутрішньою конкурентністю, і спрямовано завдає по них удари методами гібридної війни. Агресія проти України, операція в Сирії, утручання в західні інформаційні системи й приховані впливи на політичні процеси вкладаються в схему більш масштабної й тривалої війни, яку іноді вже називають «новою холодною війною». Її можна назвати також гібридною війною. Цілі Росії в цій війні глобальні, вона хоче «переграти» результати холодної війни й повернути світ до потсдамсько-ялтинського устрою. Однак досягнути цих цілей в умовах глобалізації й системної безпекової кризи неможливо.

За Г. Яворською, О. Їжаком

За припущенням авторів тексту, такі війни, як Пелопоннеські, Столітня, Перша й Друга світові, мають власні назви тому, що кожна з них

Амала принаймні політичний та економічний виміри.
Бпо-своєму комбінувала загалом не унікальні елементи, характерні для воєн.
Вне зводилася до дій військових на полі бою.
Гпо-новому поєднувала мілітарні, квазімілітарні, дипломатичні, інформаційні, економічні та ядерні важелі.
Двикористовувалася для руйнації відкритих демократичних систем урядування.
Позначте відповіді:
АБВГД
Пропустити Відповісти
Наступне Завершити тест
Вид завдання: Завдання з вибором однієї правильної відповіді
Знайшли помилку? Пишіть на
ПРЕМІУМ ДОСТУП