ЗНО онлайн 2019 року з фізики – пробний тест
ТЕМА: Механіка. Основи кінематики. Матеріальна точка.
Завдання скеровано на перевірку поняття «матеріальна точка» і вміння застосовувати основні поняття механіки.
Матеріальною точкою називають будь-яке тіло, розмірами якого за певних умов можна знехтувати, тому поняття «матеріальна точка» можна застосувати і до ведмедя, і до бджоли залежно від умов задачі.
Відповідь: В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Основи кінематики. Ріномірний рух по колу. Доцентрове прискорення.
Завдання скеровано на перевірку вміння розрізняти різні види руху за його параметрами й розв'язувати розрахункові задачі на рівномірний рух по колу.
Модуль доцентрового прискорення \(a\), що визначають за формулою \(a=\frac{v^2}{R}\), залежить від радіуса \(R\) криволінійної траєкторії обернено пропорційно за незмінного модуля швидкості \(v\). Оскільки радіуси в точках А, В і С співвідносяться як \(R_{\mathrm{А}}=R_{\mathrm{B}}\gt R_{\mathrm{C}}\) (див. рисунок), то \(a_{\mathrm{А}}=a_{\mathrm{B}}\lt a_{\mathrm{C}}\).
Відповідь: Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Механіка. Основи кінематики. Основи динаміки. Другий закон Ньютона.
Завдання скеровано на перевірку знання законів кінематики й законів динаміки Ньютона, а також уміння розв'язувати комбіновані задачі, використовуючи поняття і закономірності з кількох розділів механіки.
Ураховуючи загальний вид рівняння руху $$ x=x_0+V_{0x}t-\frac{a_xt^2}{2} $$ і розташуванням коефіцієнтів у рівнянні руху в умові, можна визначити, що $$ \frac{a_x}{2}=4, $$ тоді $$ a=a_x=8\ \text{м/с}^2. $$
За II законом Ньютона $$ R=ma= 800\ \text{кг} \cdot 8\ \text{м/с}^2=6\ 400\ \text{Н}. $$
Відповідь: Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Механіка. Основи кінематики. Закони збереження в механіці. Вільне падіння. Кінетична і потенційна енергія.
Завдання скеровано на перевірку вміння застосовувати основні поняття і закони механіки, формули для визначення фізичних величин для розв'язування комбінованих задач із кількох розділів механіки.
За умови, що тіло кинули вертикально вгору, модуль його швидкості \(v\) й висота підйому \(h\) змінюються із часом \(t\) відповідно за законами: \begin{gather*} v=v_0-gt\\[7pt] h=v_0t-\frac{gt^2}{2}, \end{gather*} де \(v\) – початкова швидкість тіла, \(g\) – прискорення вільного падіння. Тоді:
Б графіком залежності кінетичної енергії тіла від часу
є парабола, вітки якої напрямлені вниз (\(E_{\text{п}}\) з початком руху збільшується від 0 до максимального значення, а потім зменшується до 0).
B графіком залежності різниці потенційної й кінетичної енергій тіла від часу $$ \left(E_{\text{п}}-E_{\text{к}}=-\frac{mv_0^2}{2}+2mv_0gt-mg^2t^2\right) $$ є парабола, вітки якої напрямлені вниз.
Г графіком залежності суми потенційної i кінетичної енергій тіла від часу $$ \left(E_{\text{п}}+E_{\text{к}}=\frac{mv_0^2}{2}\right) $$ є пряма, паралельна осі \(Ot\) (\(E_{\text{п}}+E_{\text{к}}\) не змінюється iз часом).
Отже, графіком, зображеним на рисунку, може бути тільки залежність \(E_{\text{к}}\) від \(t\).
Відповідь: A.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Механіка.
Завдання скеровано на перевірку знання законів збереження в механіці, знання простих механізмів.
На фото зображено використання рухомого блоку, що за умови нехтування його масою дає виграш у силі у 2 рази.
Отже, \begin{gather*} F=\frac P2, \end{gather*} де \(F=5\ \text{Н}\) (покази динамометра), а \(P=mg\) – вага вантажу. Тоді $$ m=\frac{2F}{g}=\frac{2\cdot 5\ \text{Н}}{10\ \text{м/с}^2}=1\ \text{кг}. $$
Відповідь: Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Молекулярна фізика і термодинаміка. Основи МКТ. Основне рівняння МКТ.
Завдання скеровано на перевірку вміння розв'язувати розрахункові задачі, застосовуючи функціональні залежності між основними фізичними величинами.
У герметично закритому балоні \(V=const\). Це ізохорний процес.
За законом Шарля: \begin{gather*} \frac{p_1}{T_1}=\frac{p_2}{T_2};\ p_2=4p_1\\[6pt] \frac{p_1}{T_1}=\frac{4p_1}{T_2} =\gt T_2=4T_1\\[6pt] v_1=\sqrt{\frac{3kT_1}{m_0}}\\[6pt] v_2=\sqrt{\frac{3k4T_1}{m_0}}\\[6pt] \frac{v_2}{v_1}=\sqrt{4}=2. \end{gather*}
Відповідь: B.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Молекулярна фізика і термодинаміка. Основні положення МКТ.
Завдання скеровано на перевірку вміння розрізняти різні агрегатні стани речовини й робити узагальнення щодо властивостей речовин у різних агрегатних станах.
Швидкість дифузії залежить тільки від агрегатного стану за інших однакових умов, тому найбільша швидкість дифузії в газах між парою ефіру й повітрям.
Відповідь: Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Молекулярна фізика і термодинаміка. Основи МКТ. Ідеальний газ. Ізопроцеси в газах.
Завдання скеровано на перевірку вміння розв'язувати задачі на аналіз графіків ізопроцесів і побудову їх у різних системах координат.
Графік на рисунку відповідає ізобарному процесу бо тиск \(p=const\), тому з усіх 4-х варіантів відповіді можливий тільки B.
Відповідь: B.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Молекулярна фізика і термодинаміка. Кількість теплоти.
Завдання скеровано на перевірку вміння розв'язувати задачі на рівняння теплового балансу.
$$ Q_{\text{віддане}}= Q_{\text{отримане}}, $$ тобто $$ m_1c(t_1-t_c)=m_2c(t_c-t_2). $$
Після скорочення: \begin{gather*} m_1(t_1-t_c)=m_2(t_c-t_2)\\[6pt] \frac{m_2}{m_1}=\frac{t_1-t_c}{t_c-t_2}\\[6pt] \frac{m_2}{m_1}=\frac{(80-40)\ ^\circ\text{С}}{(40-20)\ ^\circ\text{С}}=\frac{40}{20}=2. \end{gather*}
Відповідь: B.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Молекулярна фізика і термодинаміка. Властивості газів, рідин і твердих тіл. Відносна вологість повітря.
Завдання скеровано на перевірку знання поняття «відносна вологість повітря» i вміння розпізнавати прояви теплових явищ і процесів у природі i практично застосовувати їх.
Що нижча вологість повітря, то швидше випаровується рідина з поверхні тіла людини, то швидше зменшується температура тіла людини. За цих умов людина легше переносить високу температуру повітря.
Відповідь: A.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Молекулярна фізика і термодинаміка. Механічні властивості твердих тіл.
Завдання скеровано на перевірку поняття «видовження».
Відносне видовження обчислюють за формулою: $$ E=\frac{\triangle x}{l_0}, $$ де \(\triangle x\) – видовження, \(l_0\) – початкова довжина. $$ E=\frac{0,02\ \text{м}}{5\ \text{м}}=0,004. $$
Відповідь: Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Електродинаміка. Основи електростатики.
Завдання скеровано на перевірку знання явища електризації, уміння розпізнавати прояви електромагнітних явищ.
Електризація відбувається тоді, коли перерозподіляються електрони.
Електрони є носіями від'ємного заряду. Тому шерсть матиме позитивний заряд, якщо негативні електрони перейдуть із шерсті на паличку.
Відповідь: В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Електродинаміка. Основи електростатики. Закон збереження електричного заряду.
Завдання скеровано на перевірку вміння застосовувати поняття електричний заряд, елементарний заряд та закон збереження електричного заряду.
Металева кулька, що має заряд \(-q\), має надлишок негативно заряджених електронів, \(a+q\) – їхню нестачу в тій самій кількості.
Якщо дві металеві кульки доторкнули, то електрони переросподілились і нескомпенсованим залишився заряд \(+2q\).
За умовою розмір кульок однаковий, тому після роз'єднання заряд ділиться навпіл: \(+q\) і \(+q\).
Відповідь: A.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Електродинаміка. Магнітне поле. Закон Ампера.
Завдання скеровано на перевірку знання закону Ампера й уміння розв'язувати задачі на визначення напрямку сили Ампера.
За правилом «лівої руки» долоня вказує на північний полюс, а чотири пальці лівої руки направлені до нас із площини рисунка. Тоді відведений на 90° великий палець лівої руки вкаже напрямок дії сили Ампера вниз.
Відповідь: Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Електродинаміка. Основи електростатики. Напруженість однорідного електричного поля.
Завдання скеровано на перевірку знання понять «напруженість» i «діелектрична проникність речовини».
Напружність двох різнойменних нескінчених пластин з однаковою поверхневою густиною \(\style{font-style:normal;font-weight:bold;font-size:1.1em}{\sigma}\) зарядів на них визначають за формулою $$ E=\frac{\style{font-style:normal;font-weight:bold;font-size:1.1em}{\sigma}}{\style{font-style:normal;font-weight:bold;font-size:1.1em}{\varepsilon}_0\style{font-style:normal;font-weight:bold;font-size:1.1em}{\varepsilon}}, $$ тому в першому випадку \(\style{font-style:normal;font-weight:bold;font-size:1.1em}{\varepsilon}=6\style{font-style:normal;font-weight:bold;font-size:1.1em}{\varepsilon}_{\text{пов}}\) i \(E\) зменшиться, а у другому \(\style{font-style:normal;font-weight:bold;font-size:1.1em}{\varepsilon}=\style{font-style:normal;font-weight:bold;font-size:1.1em}{\varepsilon}_{\text{пов}}\) і \(E\) не змінюється.
Відповідь: Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Електординаміка. Електричний струм у різних середовищах. Діод.
Завдання скеровано на перевірку вміння розв'язувати задачі на розрахунок електричних кіл і вольт-амперну характеристику діода.
За умовою діоди ідеальні, тобто коли діод має пряме підключення \(I\gt 0\) якщо \(U=0\), як за короткога замикання. Коли ідеальний діод підключено обернено, то \(I=0\), якщо \(U\gt 0\), як за розімкненого кола.
На схемі діоди \(\text{Д}_1,\ \text{Д}_3,\ \text{Д}_4\) підключено прямо й напруга на них нуль, а струм проходить. А ось у паралельно підключених лампах \(\text{Л}_1,\ \text{Л}_2,\ \text{Л}_3\ U=0\) і струму не буде.
Відповідь: Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Електродинаміка. Електричний струм у різних середовищах. Власна й домішкова електропроводність напівпровідників.
Завдання скеровано на перевірку розуміння поняття «домішкова провідність напівпровідників».
У напівпровідниках n-типу основними носіями заряду є негативно заряджені електрони.
Відповідь: А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Механічні коливання і хвилі. Поперечні і поздовжні хвилі.
Завдання скеровано на перевірку вміння розпізнавати напрямки векторів швидкості і прискорення під час поширення поперечних хвиль.
Хвиля поширюється вправо. Якщо дорисувати нову хвилю так, як вона виглядатиме через малий проміжок часу, то стане очевидним, що тільки точка Б рухається вгору й розганяється.
Тому вектори швидкості і прискорення направлені вгору.
Відповідь: Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Коливання і хвилі. Власна частота й період електромагнітних коливань.
Завдання скеровано на перевірку вміння розв'язувати розрахункові задачі на залежність періоду власних коливань від параметрів системи й визначати довжину хвилі.
Дано:
\(С=50\ \text{пФ}=50\cdot 10^{-12}\ \text{Ф}\)
\(L=2\ \text{мкГн}=2\cdot 10^{-6}\ \text{Гн}\)
\(\style{font-style:normal;font-weight:bold;font-size:1.1em}{\pi}=3\)
\(c=3\cdot 10^8\ \text{м/с}\)
Знайти:
\(\style{font-style:normal;font-weight:bold;font-size:1.1em}{\lambda}\ -\ ?\)
Відповідь: B.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Оптика. Закони відбивання світла.
Завдання скеровано на перевірку вміння розпізнавати прояви хвильових явищ, зокрема, явище дзеркального відбивання світла.
Металева поверхня не прозора, не чорна, тому заломлення і повне поглинання неможливі.
За умовою поверхня полірована, тому відбивання саме дзеркальне.
Відповідь: Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Оптика. Лінза. Побудова зображень, які дає тонка лінза.
Завдання скеровано на перевірку вміння розв'язувати задачі на зображення ходу світлових променів через тонку лінзу.
З рисунків зрозуміло, що йдеться про збиральну лінзу. Тож після заломлення світловий промінь повинен перетнутися зі своєю пібічною віссю у фокальній площині.
Тому потрібно доповнити рисунок, накресливши побічну вісь і фокальну площину.
A |
|
Б |
|
B |
|
Г |
Заданій умові відповідає тільки останній рисунок.
Відповідь: Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Оптіка. Спектральній аналіз.
Завдання скеровано на перевірку вміння розв'язувати задачі, які передбачають оброблення й аналіз результатів експерименту, поданих на фото або схематичному рисунку.
Усі спектральні лінії \(\mathrm{Na}\) є у спектрі суміші.
Спектральні лінії \(\mathrm{H}\) теж є у спектрі суміші (рис. Б).
Натомість ліній із довжинами хвиль як у \(\mathrm{He}\) в суміші немає.
Відповідь: B.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Квантова фізики. Тиск світла.
Завдання скеровано на перевірку знання про тиск світла.
$$
\style{font-style:normal;font-weight:bold;font-size:1.1em}{\eta}=\frac{F}{S}=\frac{p\triangle t}{S},\ \text{де}
$$
\(\style{font-style:normal;font-weight:bold;font-size:1.1em}{\eta}\) – тиск
\(F\) – сила
\(S\) – площа поверхні
\(p\) – імпульс фотона
\(\triangle t\) – час.
Імпульс фотона, який відбивається, у два рази більший від імпульсу поглиненого фотона, тому тиск збільшиться, якщо поверхню пофарбувати білою фарбою.
Відповідь: Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Квантова фізика. Фотоефект і його закони.
Завдання скеровано на перевірку знання понять «фотоефект», «червона межа фотоефекту».
Існує мінімальна частота падного випромінення, за якої фотоефект відбувається. Нижче цієї «червоної межі» фотоефект неможливий.
Відповідь: B.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Механіка. Ріномірний рух по колу. Період і частота. Лінійна і кутова швидкості.
Завдання скеровано на перевірку вміння розв'язувати розрахункові задачі, застосовуючи функціональні залежності між основними фізичними величинами, на рівномірний рух по колу.
1. \(|\overline{S}|=2R\) – відстань від початку руху точки 1 до кінця точки 2. Отже, 1 – Г.
2. \(|\overline{l}|=\frac{2\style{font-style:normal;font-weight:bold;font-size:1.1em}{\pi}R}{2}\) – формула довжини половини кола.
\(|\overline{l}|=\frac{2\style{font-style:normal;font-weight:bold;font-size:1.1em}{\pi}R}{2}=\style{font-style:normal;font-weight:bold;font-size:1.1em}{\pi}R\). Отже, 2 – B.
3. \(|\overline{V}|=\frac{2\style{font-style:normal;font-weight:bold;font-size:1.1em}{\pi}R}{T}\), за умовою період \(T=2t\), тому
\(|\overline{V}|=\frac{2\style{font-style:normal;font-weight:bold;font-size:1.1em}{\pi}R}{2t}=\frac{\style{font-style:normal;font-weight:bold;font-size:1.1em}{\pi}R}{t}\). Отже, 3 – Б.
4. \(w=\frac{2\style{font-style:normal;font-weight:bold;font-size:1.1em}{\pi}}{T}=\frac{2\style{font-style:normal;font-weight:bold;font-size:1.1em}{\pi}}{2t}=\frac{\style{font-style:normal;font-weight:bold;font-size:1.1em}{\pi}}{t}\). Отже, 4 – A.
Відповідь: 1Г, 2B, 3Б, 4A.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Термодинаміка. Застосування першого закону термодинаміки до ізопроцесів.
Завдання скеровано на перевірку вміння роз'язувати розрахункові задачі на газові закони, роботу термодинамічного процесу, перший закон термодинаміки.
Перший закон термодинаміки: кількість теплоти \(Q\), надана системі, використовується на зміну її внутрішньої енергії \(\triangle U\) й на роботу системи \(A\): $$ Q=\triangle U+A\ \ (1) $$
Робота в термодинаміці визначається зміною об'єму \(\triangle V\): $$ A=\style{font-style:normal;font-weight:bold;font-size:1.1em}{\eta}\triangle V\ \ (2) $$
Внутрішня енергія $$ \triangle U=\frac i2 R\triangle T\ \ (3) $$ змінюється прямопропорційно до зміни термператури.
1. Ізотермічне \(T=const;\ \triangle T=0\rightarrow\ \text{з}\ (3)\ \triangle U=0\).
Розширення \(V_2\gt V_1;\ \triangle V=V_2-V_1\gt 0\rightarrow\ (2)\ A\gt 0\).
З першого закону термодинаміки (1) \(Q\gt 0\).
\(Q\gt 0,\ A\gt 0\), отже, 1 – B.
2. Адіабатне \(Q=0\).
Стискання \(V_2\lt V_1,\ \triangle V\lt 0\), тому з (2) \(A\lt 0\).
\(Q=0,\ A\gt 0\), отже, 2 – Д.
3. Ізохорне \(V=const,\ \triangle V=0,\ A=0\).
Охолодження \(T_2\lt T_1,\ \triangle U\lt 0\), тому з (1) \(Q\lt 0\).
\(Q\lt 0,\ A=0\), отже, 3 – A.
4. Ізобарне \(\style{font-style:normal;font-weight:bold;font-size:1.1em}{\eta}=const,\ \triangle V=0,\ A=0\).
Стискання \(V_2\lt V_1,\ \triangle V\lt 0\rightarrow A\lt 0\)з (2).
За законом Гей-Люссака залежність між об'ємом i температурою прямо пропорційна, тобто \(T_2\lt T_2,\ \triangle T\lt 0\) з (3) \(\triangle U\lt 0\), тому з (1) \(Q\lt 0\).
\(Q\lt 0,\ A\lt 0\), отже, 4 – Б.
Відповідь: 1B, 2Д, 3A, 4Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Електродинаміка. Закони постійного струму. Сила струму. Опір провідників. Закон Ома для ділянки кола.
Завдання скеровано на перевірку вміння застосовувати математичні вирази законів електродинаміки i формули для визначення фізичних величин.
1. Сила струму за означенням \(I=\frac{\triangle q}{\triangle t}\), отже, 1 – A.
2. Опір за озаченням \(R=\frac{pl}{S}\), отже, 2 – Б.
3. Питомий опір (з попередньої формули) \(\style{font-style:normal;font-weight:bold;font-size:1.1em}{\rho}=\frac{R\cdot S}{\triangle l}\), отже, 3 – Д.
4. Електрична напруга за законом Ома \(U=IR\).
Але і силу струму, і опір описано формулами за означенням, тому \(U=\frac{\triangle qpl}{\triangle tS}\), отже, 4 – Г.
Відповідь: 1A, 2Б, 3Д, 4Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Механіка. Механічні коливання. Закони збереження в механиці. Коливання вантажу на пружині. Математичний маятник. Прості механізми.
Завдання скеровано на перевірку вміння застосовувати основні поняття i закони механіки, формули для визначення фізичних величин, математичні вирази законів.
1. Малі коливання на нитці можна вважати коливаннями математичного маятника. Отже, 1 – A.
2. Закручування гайки гайковим ключем – це важіль. Отже, 2 – Б.
3. Дві кульки пружно зіткнулися і їхній рух після взаємодії визначено законом збереження імпульсу. Отже, 3 – Г.
4. Період коливання тіла на пружині визначають за формулою В.
Відповідь: 1A, 2Б, 3Г, 4В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Механіка. Основи динаміки. Перший закон Ньютона. Механічна робота. Потужність.
Завдання скеровано на перевірку вміння розв'язувати комбіновані розрахункові задачі на закони Ньютона й механічну роботу, потужність.
Дано:
\(m=3\ \text{т}=3\ 000\ \text{кг}\)
\(V=72\ \text{км/год}=20\ \text{м/с}\)
\(\style{font-style:normal;font-weight:bold;font-size:1.1em}{\mu}=0,06\)
\(g=10\ \text{м/с}^2\)
\(S=1\ \text{км}=10^3\ \text{м}\)
1. Знайти:
\(P(\text{кВт})\ -\ ?\)
Спочатку треба записати перший закон Ньютона: $$ \overrightarrow{F}_{\text{тертя}}+N+\overrightarrow{F}_{\text{тяги}}+m\overrightarrow{g}=0. $$
Після цього перейти до проєкцій:
за віссю \(Ox:\ -F_{\text{тертя}}+F_{\text{тяги}}=0\)
\(F_{\text{тяги}}=F_{\text{тертя}}\style{font-style:normal;font-weight:bold;font-size:1.1em}{\mu}N\)
за віссю \(Oy:\ N=mg\), тому \(F_{\text{тяги}}=\style{font-style:normal;font-weight:bold;font-size:1.1em}{\mu}mg\).
Потужність
2. Знайти:
\(A(\text{МДж})\ -\ ?\)
Робота
Відповідь: 1. 36. 2. 1,8.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Термодинаміка. Коефіцієнт корисної дії теплового двигуна і його максимальне значення.
Завдання скеровано на перевірку вміння розв'язувати розрахункові задачі, застосовуючи функціональні залежності між основними фізичними величинами.
Дано:
\(T_{\text{Н}}=373\ \text{К}\)
\(T_{\text{Х}}=273\ \text{К}\)
\(\style{font-style:normal;font-weight:bold;font-size:1.1em}{\lambda}=330\ \text{кДж/кг}\)
\(A_{\text{кор}}=110\ \text{кДж}\)
Знайти:
\(m(\text{г})\ -\ ?\)
\(\text{ККД}\ (\text{%})\ -\ ?\)
ККД ідеальної теплової машини можна записати у двох формах: \begin{gather*} \text{ККД}=\frac{T_{\text{Н}}-T_{\text{Х}}}{T_{\text{Н}}}\cdot 100\ \text{%}\\[6pt] \text{і}\\[6pt] \text{ККД}=\frac{A_{\text{кор}}}{A_{\text{повна}}}\cdot 100\ \text{%}. \end{gather*} Корисна робота \(A_{\text{кор}}\) передається робочому тілу, а різниця між корисною і повною роботою – холодильнику. Тобто енергію \(Qx\), отриману холодильником, визначають за формулою \begin{gather*} Qx=A_{\text{кор}}\left(\frac{T_{\text{Н}}}{T_{\text{Н}}-T_{\text{Х}}}-1\right);\\[6pt] A_{\text{кор}}\left(\frac{T_{\text{Х}}}{T_{\text{Н}}-T_{\text{Х}}}\right);\\[6pt] Qx=A_{\text{повна}}-A_{\text{кор}};\\[6pt] Qx=\frac{A_{\text{кор}}\cdot 100\ \text{%}}{\text{ККД}}-A_{\text{кор}};\\[6pt] Qx=A_{\text{кор}}\left(\frac{100\ \text{%}}{\text{ККД}}-1\right);\\[6pt] Qx=A_{\text{кор}}\left(\frac{T_{\text{Н}}}{T_{\text{Н}}-T_{\text{Х}}}-1\right);\\[6pt] Qx=110\ \frac{\text{кДж}}{\text{кг}}\cdot \left(\frac{273\ \text{К}}{373\ \text{К}-273\ \text{К}}\right);\\[6pt] Qx=110\ \cdot 10^3\ \frac{\text{Дж}}{\text{кг}}\cdot \left(\frac{273\ \text{К}}{100\ \text{К}}\right);\\[6pt] Qx=300,3\cdot 10^3\ \text{Дж}. \end{gather*} Рівняння теплового балансу для речовини під час плавлення: $$ Qx=\style{font-style:normal;font-weight:bold;font-size:1.1em}{\lambda}m. $$ Тож
Обчислення ККД ідеальної теплової машини:
Відповідь: 1. 910. 2. 27
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Електродинаміка. Закони постійного струму. Послідовне з'єднання провідників.
Завдання скеровано на перевірку вміння розв'язувати задачі на розрахунок електричних кіл.
Дано:
\(R_1=2\ \text{Ом}\)
\(R_2=3\ \text{Ом}\)
\(R_3=3\ \text{Ом}\)
\(V_2=9\ \text{В}\)
1. Знайти:
\(I_{\text{загальна}}\ -\ ?\)
З'єднання послідовне, тому сила струму однакова на всій ділянці кола.
Із закону Ома для ділянки кола $$ I=\frac VR $$
Розрахуємо \begin{gather*} I_2=\frac{V_2}{R_2}\\[6pt] I_2=\frac{9\ \text{В}}{3\ \text{Ом}}=3\ \text{А}=I_{\text{загальна}}. \end{gather*}
2. Знайти:
\(V_{\text{загальна}}\ -\ ?\)
\begin{gather*} R_{\text{загальна}}=R_1+R_2+R_3\\[7pt] R_{\text{загальна}}=(2+3+3)\ \text{Ом}=8\ \text{Ом}\\[7pt] V_{\text{загальна}}=I_{\text{загальна}}\cdot R_{\text{загальна}}\\[7pt] V_{\text{загальна}}=3\ \text{А}\cdot 8\ \text{Ом}=24\ \text{В}. \end{gather*}
Відповідь: 1. 3. 2. 24.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Коливання і хвилі. Електромагнитні коливання і хвилі. Змінний електричний струм.
Завдання скеровано на перевірку вміння розв'язувати розрахункові комбіновані задачі, для розв'язування яких використовуються поняття і закономірності із різних розділів фізики.
Дано:
\(u=50\cos100\style{font-style:normal;font-weight:bold;font-size:1.1em}{\pi}t\)
\(C = 2\ \text{мкФ}\)
\(t = \frac 34 T\)
\(V_2 = 9\ \text{В}\)
1. Знайти:
\(T(\text{с})\ -\ ?\)
Періодична зміна напруги на конденсаторі $$ u=U_{max}\cos(wt). $$
За положенням у формулі \begin{gather*} U_{max}=50\ \text{В}\\[7pt] w=100\style{font-style:normal;font-weight:bold;font-size:1.1em}{\pi}, \end{gather*} тому \begin{gather*} w=\frac{2\style{font-style:normal;font-weight:bold;font-size:1.1em}{\pi}}{T}=100\style{font-style:normal;font-weight:bold;font-size:1.1em}{\pi}\\[6pt] T=\frac{2\style{font-style:normal;font-weight:bold;font-size:1.1em}{\pi}}{100\style{font-style:normal;font-weight:bold;font-size:1.1em}{\pi}}=0,02\ \text{с}. \end{gather*}
2. Знайти:
\(q(\text{Кл})\ -\ ?\)
Заряд на обкладках конденсатора змінюється за законом
Відповідь: 1. 0,02. 2. 0.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Механіка. Закони збереження в механіці. Імпульс тіла. Закон збереження імпульсу.
Завдання скеровано на перевірку вміння розв'язувати розрахункові задачі на закон збереження імпульсу.
Дано:
\(m_{\text{т}}=990\ \text{г}\)
\(m_{\text{к}}=10\ \text{г}\)
\(U=6\ \text{м/с}\)
Знайти:
\(V_{\text{к}}\ -\ ?\)
Запишемо закон збереження імпульсу: $$ m_{\text{к}}\overline{V_{\text{к}}}=m_{\text{т}}\overline{V_{\text{т}}}=(m_{\text{к}}+m_{\text{т}})\overline{U} $$
Перейдемо до проєкцій на вісь \(Ox\): \begin{gather*} m_{\text{к}}V_{\text{к}}+0=(m_{\text{к}}+m_{\text{т}})\cdot U\\[6pt] V_{\text{к}}=\frac{(m_{\text{к}}+m_{\text{т}})\cdot U}{m_{\text{к}}}\\[6pt] V_{\text{к}}=\frac{(990\ \text{г}+10\ \text{г})\cdot 6\ \text{м/с}}{0,01\ \text{кг}}\\[6pt] V_{\text{к}}=\frac{1\ \text{кг}\cdot 6\ \text{м/с}}{0,01\ \text{кг}}=600\ \text{м/с}. \end{gather*}
Відповідь: 600.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Механіка. Основи кінематики. Прискорення. Графіки залежності кінематичних величин від часу.
Завдання скеровано на перевірку вміння розв'язувати задачі на аналіз графіків руху тіл і визначення за ними його параметрів.
Спочатку потрібно записати залежність координати від часу: $$ x=x_0+V_{Ox}t+\frac{a_xt^2}{2} $$
З графіка \begin{gather*} x=20\ \text{за}\ t=2\ \text{с},\ x_0=-10\ \text{м}\\[7pt] V_0=3\ \text{м/с}\\[6pt] 20=-10+3\cdot 2+\frac{a_x2^2}{2}\\[6pt] a=12\ \text{м/с}^2. \end{gather*}
Відповідь: 12.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Молекулярна фізика і термодинаміка. Кількість теплоти. Питома теплоємність речовини.
Завдання скеровано на перевірку вміння розв'язувати задачі на аналіз графіків.
Дано графік залежності температури (°C) від наданої кількості теплоти.
Спочатку потрібно зафіксувати конкретне значення \(Q\), позначене пунктиром. Для цього випадку \(Q_1=Q_2\), а зміну температури від початку потрібно порахувати у клітинках.
\begin{gather*} \triangle t_1=4\ \text{клітинки}\\[7pt] \triangle t_2=1\ \text{клітинка}\\[7pt] Q=cm\triangle t\\[7pt] m_1=m_2=m\\[6pt] Q_1=Q_2\rightarrow c_1m\triangle t_1=c_2m\triangle t_2\\[6pt] \frac{c_2}{c_1}=\frac{m\triangle t_1}{m\triangle t_2}=\frac{\triangle t_1}{\triangle t_2}\\[6pt] \frac{c_2}{c_1}=\frac 41=4. \end{gather*}
Відповідь: 4.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Електродинаміка. Основи електростатики. Коденсатори.
Завдання скеровано на перевірку вміння аналізувати дію електричного поля на заряд і розв'язувати задачі із застосуванням функціональних залежностей між основними фізичними величинами.
Напруженість однорідного електричного поля плоского конденсатора $$ E=\frac Ud $$
Сила iз якою це поле діє на електрон: $$ F=E\cdot q=E\cdot e. $$
З другого закону Нютона прискорення електрона $$ a=\frac Fm. $$
Звідти $$ a=\frac{U\cdot e}{d\cdot m_e} $$
Електрон у вертикальному напрямку рухається без початкової швидкості, тому $$ h=\frac{at^2}{2}. $$
Час руху обчислюють за формулою $$ t=\frac SV. $$
Дано:
\(U=9\ \text{В}\)
\(d=10\ \text{см}=10^{-2}\ \text{м}\)
\(V=10^{7}\ \text{м/с}\)
\(S=10\ \text{см}=0,1\ \text{м}\)
\(e=1,6\cdot 10^{-19}\ \text{Кл}\)
\(m_e=9,1\cdot 10^{-31}\ \text{кг}\)
Знайти:
\(h\ -\ ?\)
Відповідь: 8.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Оптика. Закони заломлення світла. Абсолютний і відносний показники заломлення світла.
Завдання скеровано на перевірку вміння розв'язувати задачі, які передбачають оброблення й аналізування результатів експерименту, поданих на схематичному рисунку.
Прямокутники \(ABCD\) i \(DEKL\) рівні, що можна визначити, якщо порахувати клітинки (6 · 4). Тому діагоналі \(AD=DL=c\).
Промінь падає з повітря, абсолютний показник заломлення якого \(n=1\), відносний показник заломлення \(n_{21}\). $$ n_{21}=\frac{n_2}{n_1}\rightarrow n_2=n_{21}=\frac{\sin\angle ADB}{\sin\angle KDL} $$
Нехай сторона однієї клітинки зошита дорівнює \(a\), тоді \(AB=6a,\ KL=4a\). \begin{gather*} \sin(\angle ADB)=\frac{AB}{c}\\[6pt] \sin(\angle KDL)=\frac{KL}{c}\\[6pt] n_2=\frac{AB}{c}\cdot \frac{c}{KL}=\frac{6a}{4a}=1,5. \end{gather*}
Відповідь: 1,5.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Квантова фізика. Світлові кванти. Фотоефект і його закони. Рівняння Ейнштейна для фотоефекту.
Завдання скеровано на перевірку вміння застосовувати основні поняття теорії фотоефекту й уміння розв'язувати розрахункові задічі на застосування рівняння Ейнштейна для фотоефекту.
Дано:
\(\style{font-style:normal;font-weight:bold;font-size:1.1em}{\lambda}=450\ \text{нМ}=450\cdot 10^{-9}\ \text{м}\)
\(h=4,14\cdot 10^{-15}\ \text{еВ}\cdot \text{с}\)
\(c=3\cdot 10^{8}\ \text{м/с}\)
\(A_{\text{вих}}=2,4\cdot \text{еВ}\)
1. Знайти:
\(\style{font-style:normal;font-weight:bold;font-size:1.1em}{\varphi}\ -\ ?\)
Кулька заряджається позитивно завдяки фотоефекту.
Рівняння Ейнштейна $$ hv=A_{\text{вих}}+U_{\text{з}}\cdot e $$
Після того як кулька зарядиться максимально завдяки різниці потенціалу, електрони почнуть повертатися назад на кульку, тому максимальний потенціал дорівнює запірній напрузі \(U_{\text{з}}\).
Відповідь: 0,36.
Знайшли помилку? Пишіть на