ЗНО онлайн 2014 року з біології – додаткова сесія
ТЕМА: Вступ. Основні ознаки живого. Методи досліджень.
В основі завдання описується метод, який полягає в тому, що дослідники активно втручаються в будову об’єктів досліджень, перебіг тих чи інших процесів, явищ і спостерігають за наслідками такого втручання. У результаті застосування методу вчені вивчають дію певних речовин на ріст рослин, випробовують заходи боротьби зі шкідниками, досліджують вплив господарської діяльності людини на природні екосистеми тощо.
Описаний метод – експериментальний.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Вступ. Рівні організації життя: молекулярний, клітинний, організмовий, популяційно-видовий, екосистемний, біосферний.
Для виконання завдання спочатку необхідно з’ясувати, що об’єднує об’єкти в межах кожної колонки, які зображені на схемі.
Простежується певна закономірність розташування в колонках. Спочатку називається об’єкт рівня організації живої матерії, потім його складова, і для заповнення пропусків треба вибрати елемент, який буде прикладом складової частини об’єкта.
Перша колонка схеми: м’язова тканина – клітина серцевого м’яза – отже, на місці пропуску (1) повинно бути міоцит (багатоядерна клітина посмугованої м’язової тканини).
Друга колонка: серце – двостулковий клапан – отже, на місці пропуску (2) повинно бути вибрано ендокард (внутрішній шар оболонки стінки серця).
Третя колонка: серцево-судинна система – серце – отже, на місці пропуску (3) повинно бути аорта (головна артерія кровоносної системи, що виходить з лівого шлуночка серця),
Правильна відповідь – А .
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Будова, властивості і функції органічних сполук. Поняття про біополімери та їхні мономери. Білки: особливості будови. Рівні структурної організації білків. Денатурація, ренатурація, деструкція білків.
Одна з основних властивостей білків – їхня здатність під впливом різних чинників змінювати свою структуру і властивості.
Процес порушення природної структури білків, який супроводжується розгортанням білкової молекули без зміни її первинної структури, називають денатурацією. Але якщо на початкових стадіях денатурації припиняється дія чинників, що призвели до неї, білок може відновити свій початковий стан. Це явище називають ренатурацією.
Необоротний процес руйнування первинної структури білків називають деструкцією.
Трансляція – етап синтезу білка.
Правильна відповідь –Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Роль води, солей та інших неорганічних сполук в організм.
В основі завдання описано дослід з рослинною клітиною.
Для виконання завдання необхідно знати функції клітинної стінки, а саме транспортну: переміщення води та інших сполук у клітину та за її межі.
Проникність клітинних стінок рослин проявляється в явищах плазмолізу і деплазмолізу. Наприклад, якщо клітину рослин помістити в розчин з концентрацією солей вищою, ніж у цитоплазмі, то вода виходитиме з клітини назовні. Це спричиняє явище плазмолізу – відшарування пристінкового шару цитоплазми від клітинної стінки.
Якщо ж клітину внести в розчин солей з нижчою концентрацією, ніж у її цитоплазмі, то спостерігають зворотний процес: вода надходитиме в клітину, унаслідок чого зростатиме внутрішньоклітинний тиск. Цей процес називають деплазмолізом.
Фагоцитоз та піноцитоз – це види ендоцитозу – процесу надходження речовин до клітини.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Вуглеводи: моносахариди, олігосахариди, полісахариди. Особливості будови, основні властивості та функції в організмах живих істот.
Для виконання завдання спочатку необхідно упізнати об’єкт, який зображений на рисунку.
Зображений об’єкт відноситься до типу Членистоногих, класу Ракоподібні.
Тіло членистоногих укрите міцним зовнішнім скелетом, утвореним кутикулою. Міцності кутикулі надає особлива органічна сполука – хітин.
Крохмаль – резервний рослинний високомолекулярний полісахарид, який нагромаджується в результаті фотосинтезу у плодах, зерні, коренях і бульбах деяких рослин як запасна форма вуглеводів.
Целюлоза – природний полісахарид, головна складова клітинної стінки рослин.
Пектин – полісахаридний компонент клітинної стінки рослин.
Правильна відповідь – Б .
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Білки: особливості будови. Функції білків у живих істотах. Ферменти, їх будова, властивості та застосування в господарській діяльності людини
Аналізуючи основу завдання та запропоновані варіанти відповіді, у реченні необхідно вказати функцію та місце знаходження гемоглобіну.
Гемоглобін – кров’яний пігмент, що складається з молекули білка та гему – залізовмісної сполуки. Основною властивістю гемоглобіну є здатність утворювати нестійкі сполуки з киснем, а його основна функція – транспортування кисню від легенів до тканин.
Правильним варіантом відповіді буде таке речення: «Гемоглобін – це транспортний білок, що міститься в еритроцитах».
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Нуклеїнові кислоти. Будова, нуклеотиди. Будова, властивості та функції ДНК, принцип компліментарності
В основі завдання наведено означення поняття липких кінців та інформація щодо застосування їх у генній інженерії. Потрібно вибрати фрагмент, який можна взяти для гібридизації з наведеним в основі завдання.
Для виконання завдання необхідно знати особливості будови молекули ДНК, розуміти принцип комплементарності. ДНК – нуклеїнова кислота, яка забезпечує збереження спадкової інформації. Молекула ДНК – біополімер, мономерами якого є нуклеотиди. До складу нуклеотиду входять залишки вуглеводу дезоксирибози, нітратної основи та ортофосфатної кислоти. Молекула ДНК складається з двох ланцюгів нуклеотидів, які сполучаються між собою за допомогою водневих зв’язків. Ці зв’язки виникають між двома певними нуклеотидами. Установлено, що залишок аденіну нуклеотиду одного ланцюга молекули ДНК завжди сполучається із залишком тиміну нуклеотиду іншого ланцюга (між ними виникає два водневі зв’язки), а гуаніну – з цитозином (між ними виникає три водневі зв’язки). Чітка відповідність нуклеотидів у двох ланцюгах ДНК має назву комплементарність.
Нам потрібно знайти не зв’язані водневими зв’язками частини фрагментів, які є комплементарними частинами фрагменту АГ (липкий кінець – одноланцюгова ділянка молекули ДНК, що виступає з кінця дволанцюгової молекули з одного боку) та ТЦ (липкий кінець – одноланцюгова ділянка молекули ДНК, що виступає з кінця дволанцюгової молекули з іншого боку). Відповідно до правила компліментарності, такими будуть ТЦ і відповідно АГ.
Отже, для гібридизації з наведеним в основі фрагментом молекули ДНК можна взяти лише такі фрагменти:
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Мембрани, їхня структура, властивості та основні функції. Плазматична мембрана
В основі завдання наведений рисунок схеми дії інсуліну на клітину.
Інсулін зменшує концентрацію глюкози в крові завдяки збільшенню проникливості мембран клітин для глюкози, що полегшує її вхід у клітини.
Ураховуючи це, плазматична мембрана на рисунку позначена цифрою 1
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Цитоплазма та її компоненти. Органели: рибосоми, полірибосоми, клітиний центр, органели руху. Клітинні включення. Будова та функції ядра
Рибосоми – позбавлені поверхневої мембрани органели, які беруть участь у синтезі білків. Вони трапляються в клітинах як прокаріотів, так і еукаріотів, мають вигляд сферичних тілець, що складаються з двох субодиниць. В еукаріотичних клітинах є дві популяції рибосом – вільні та зв’язані з ендоплазматичною сіткою.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Одномембранні органели.
Для виконання завдання необхідно знати, які органели еукаріотичних клітин є одномембранними.
Пластиди та мітохондрії належать до двомембранних органел, а рибосоми – позбавлені поверхневої мембрани органели. Пероксисоми, або мікротільця – органели кулястої форми, оточені однією мембраною.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Двомембранні органели: мітохондрії, пластиди та їх типи (особливості їхньої будови і функцій). Взаємні перетворення пластид
Мітохондрії – органели клітин більшості видів рослин, грибів і тварин. Мітохондрії слугують своєрідними клітинними «генераторами енергії». Внутрішній простір мітохондрій заповнений напіврідкою речовиною – матриксом. Там містяться рибосоми молекули ДНК, іРНК, тРНК тощо та синтезуються білки, що входять до складу внутрішньої мембрани.
Молекули ДНК в мітохондріях забезпечують цитоплазматичну, або позаядерну спадковість, яка полягає в здатності певних структур цитоплазми зберігати та передавати нащадкам частину спадкової інформації батьків.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Мейотичний поділ клітин, його фази. Кон'югація гомологічних хромосом. Кросинговер
В основі завдання наведено три твердження щодо мейозу. Необхідно їх проаналізувати та вказати всі правильні.
Мейоз (або редукційний поділ) – особливий вид поділу еукаріотичних клітин, унаслідок якого хромосомний набір зменшується вдвічі і формуються статеві клітини. У результаті мейозу у тварин утворюються гамети з гаплоїдним набором хромосом. Модифікаційна, або неспадкова мінливість не є результатом мейозу, це зміни фенотипу, набуті під час індивідуального розвитку організму, спричинені впливом умов довкілля і не пов’язані зі змінами генотипу. Мейоз – це не єдиний можливий спосіб поділу гаплоїдних клітин. У вищих спорових рослин (мохів, папоротей, хвощів, плаунів) мейоз відбувається під час утворення спор, з яких розвивається гаплоїдне покоління, що розмножується статевим способом. А під час утворення гамет відбувається мітоз.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Хромосоми, особливості будови та хімічного складу. Гомологічні хромосоми. Аутосоми та статеві хромосоми (гетерохромосоми). Каріотип людини
В основі завдання наведено три твердження щодо синдромів, які виникли внаслідок порушення мейозу в батьків. Наведені хромосомні набори відображають порушення: мають три статеві хромосоми (замість двох при нормальному хромосомному наборі). Необхідно їх проаналізувати та вказати всі правильні.
Процес формування чоловічих статевих клітин називається сперматогенезом. Унаслідок сперматогенезу з однієї клітини-попередника утворюються чотири сперматозоїди, два з яких несуть по одній X хромосомі, а два - по Y хромосомі. При порушенні процесу розходження хромосом під час мейозу можуть формуватися сперматозоїди, що містять дві статеві хромосоми замість однієї: XX, XY або YY. У результаті запліднення сперматозоїди зливаються з яйцеклітиною, яка має одну Х хромосому. Унаслідок цього будуть формуватися наступні патологічні хромосомні набори за статевими хромосомами: ХХХ, ХХY та XYY. Унаслідок оогенезу з однієї клітини-попередника утворюється одна яйцеклітина і три полярні тільця. Яйцеклітина несе по одній X хромосомі. При порушенні процесу розходження хромосом під час мейозу можуть формуватися яйцеклітини, що містять дві статеві хромосоми замість однієї: XX. Урезультаті запліднення яйцеклітини зливаються з сперматозоїдами, які мають Х та Y хромосоми. Унаслідок цього будуть формуватися наступні патологічні хромосомні набори за статевими хромосомами: ХХХ та ХХY. Ураховуючи це, твердження щодо синдрома Клайнфельтера (ХХY) невірне.
А правильними будуть друге і третє твердження
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Віруси, їх хімічний склад, будова та відтворення. Механізм проникнення вірусів в організм та клітини хазяїна. Вплив вірусів на організм хазяїна. Профілактика вірусних захворювань людини. Роль вірусів у природі та житті людини
В основі завдання пропонується вказати причину гепатиту А.
Причиною цього захворювання є вірус.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Загальна характеристика прокаріотів (бактерії, ціанобактерії)
Для виконання завдання необхідно знати роль прокаріотів у житті людини та господарстві.
Багато прокаріотів завдають шкоди здоров’ю та господарству людини. Так, «цвітіння» водойм, спричинене певними видами ціанобактерій, робить воду непридатною для пиття та побутових потреб, а токсини цих прокаріотів викликають масову загибель організмів водних екосистем.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Зелені водорості: одноклітинні (хлорела, хламідомонада) та багатоклітинні (спірогира, ульва, улотрікс). Бурі водорості (ламінарія, фукус). Червоні водорості (філофора, порфіра, кораліна). Діатомові водорості (навікула, пінулярія)
Для виконання завдання необхідно знати особливості будови Діатомових водоростей.
Діатомові водорості – мікроскопічні одноклітинні чи колоніальні організми. Вони мають своєрідну будову клітинної оболонки, що нагадує панцир. Він складається з двох половинок, що вкладаються одна в одну та містять сполуки Силіцію. Панцири діатомових водоростей мають мікроскопічні отвори, крізь які здійснюється обмін речовин із довкіллям.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Мохоподібні (політрих, маршанція, сфагнум)
Для виконання завдання необхідно знати особливості життєвого циклу різних груп рослин та їх представників.
Життєві цикли рослин характеризуються чергуванням двох поколінь – гаметофіту (статевого) та спорофіту (нестатевого).
У життєвому циклі мохоподібних спорофіт (нестатеве покоління) розвивається із зиготи і представлений ніжкою з коробочкою, що розвивається на зеленому фотосинтезуючому гаметофіті (статевому поколінні), що є домінуючим поколінням. До мохоподібних належить зозулин льон, у життєвому циклі якого спорофіт представлений ніжкою з коробочкою.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Покритонасінні. Класифікація покритонасінних рослин
У завданні наведено два твердження учнів, які потрібно проаналізувати і визначити їх правильність. Надалі знайти відповідь, у якій вказані всі правильні твердження.
Для виконання завдання необхідно знати особливості покритонасінних рослин. Правильним є твердження, що покритонасінні є верхівкою еволюційного дерева рослинного царства. Один з найважливіших напрямів розвитку рослинного царства – пристосування до змін умов навколишнього середовища. Квіткові рослини є яскравим прикладом цієї лінії і домінують на земній поверхні в сучасну епоху. Від полюсів до екватора немає такої ділянки, де можливе рослинне життя, але не знайдено покритонасінних.
Правильним є також твердження, що насіння цих рослин укрито оплоднем, тому їх називають покритонасінними. Так формується репродуктивний орган квіткових рослин – плід..
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Прісноводні (амеба протей, евглена зелена, інфузорія- туфелька) та морські (форамініфери, радіолярії) одноклітинні, їхня роль у природі та житті людини
В основі завдання наводиться інформація щодо особливостей будови певної групи найпростіших. Необхідно вказати групу одноклітинних організмів, яким притаманна така ознака.
У морях поширені форамініфери. Клітина форамініфер розташована всередині черепашки. В одних видів вона утворена з органічної речовини, до якої можуть прилипати піщинки, панцири діатомових водоростей тощо. В інших до складу черепашки входить карбонат кальцію.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Тип Кільчасті черви, або Кільчаки. Загальна характеристика типу. Роль дощових червів у процесах ґрунтоутворення
В основі завдання описано дослідження щодо ролі дощових черв’яків у природі. Запропоновано за результатами зробити висновок. Для виконання цього завдання необхідно знати середовище існування та особливості життєдіяльності цих тварин.
Дощові черви пристосовані до життя в ґрунті та живляться відмерлими рештками рослин. Прокладаючи довгі ходи, вони забезпечують перемішування та розпушення ґрунту. Це у свою чергу поліпшує проникнення повітря та води до кореневої системи рослин, таким чином сприяючи підвищенню врожайності рослин. Саме такі результати описані в дослідженні. Можна зробити висновок, що дощові черв’яки відіграють надзвичайно важливу роль у поліпшенні аерації ґрунту і його дренажу.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Комахи. Різноманітність комах. Характеристика рядів, типові представники, роль у природі та житті людини
Для виконання завдання необхідно знати типових представників класу Комахи та їх роль у природі та житті людини.
Людина здавна розводить шовковичного шовкопряда, гусінь якого споживає виключно листки шовковиці, а дорослі особини взагалі не живляться. Ці комахи стали свійськими тваринами, у природі вони не трапляються. Гусениця шовкопряда утворює кокон із єдиної шовкової нитки близько 2 км завдовжки. Шовковичний шовкопряд належить до ряду Метелики, або Лускокрилі.
Правильна відповідь –А .
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Клас Ссавці. Загальна характеристика
В основі завдання наведений риси організації тварин певного класу.
У відповідях представлені класи Птахи, Павукоподібні, Багатощетинкові черви та Ссавці. В описі є ознака, характерна для представників двох класів Птахи та Ссавці, як-от наявність чотирикамерного серця. Але дві ознаки з трьох, а саме наявність волосяного покриву і діафрагми, характерні тільки представникам класу Ссавці.
Серед наведених класів лише представники класу Ссавці мають усі ознаки, перелічені в описі.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Тканини організму людини
У цьому завданні перевіряються знання тканин організму людини.
Епітеліальна тканина виконує ряд функцій, у тому числі функції виділення й всмоктування. Епітеліальна тканина – не тільки покривна, а й погранична. Поділяється на одношаровий, багатошаровий, війчастий і залозистий епітелій, а також розрізняють види за формою клітин тканини: кубічний, плоский, циліндричний. Одношаровий епітелій вкриває стінки судин і внутрішніх органів, бере участь в обміні речовин і частково виконує захисну функцію, вистилає протоки залоз, стінки шлунка, кишечнику тощо.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Опорно-рухова система. Кісткові та хрящові тканини
Для виконання завдання необхідно володіти знаннями про групи скелетних м’язів.
До м’язів тулуба належать м’язи грудної порожнини – це міжреберні та діафрагма. У людини добре розвинені міжреберні м’язи, а грудна порожнина відділена від черевної спеціальною м’язовою перегородкою – діафрагмою, яка забезпечує ефективніший газообмін.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Хімічний склад, будова, ріст і з’єднання кісток
Для виконання завдання необхідно знати будову кістки.
Кістка утворена клітинами кісткової тканини – остеоцитами. Остеоцити розміщені концентрично, утворюючи остеони. Ззовні кістка вкрита окістям, за рахунок розмноження внутрішнього шару якого вона росте в товщину.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: : Склад і функції крові. Будова та функції еритроцитів, лейкоцитів і тромбоцитів. Групи крові. Переливання крові. Зсідання крові. Імунітет, його види. Фагоцитоз. Імунна система
Плазма крові містить формені елементи – еритроцити, лейкоцити та тромбоцити.
Ці функціональні складові забезпечують певні фізіологічні процеси.
Еритроцити виконують транспортну функцію: у них гемоглобін перетворюється на оксигемоглобін. Перетворення фібриногену на фібрин забезпечує утворення тромбу, що відбувається за участю тромбоцитів. Гормони утворюються в ендокринних залозах і транспортуються плазмою крові. Лейкоцити – це безбарвні клітини крові, які виконують роль у захисті організму від бактерій, вірусів, чужорідних речовин, тобто у створенні імунітету. Певні види лейкоцитів утворюють антитіла, які пригнічують шкідливу дію різних інфекційних і неінфекційних чинників.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Робота серця та її регуляція
У завданні необхідно вказати наслідки дії симпатичної нервової системи.
Робота серця змінюється рефлекторно за участю вегетативної системи. Імпульси, що надходять до нього по симпатичних нервах, посилюють і прискорюють серцеві скорочення, а імпульси, що надходять по парасимпатичних нервах – послаблюють і сповільнюють їх.
Отже, посиленню серцевих скорочень сприяє дія симпатичних нервів. Парасимпатичні нерви посилюють перистальтику кишечнику та стимулюють секрецію травних соків, а також розширюють кровоносні судини.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Функції та будова органів дихання
Для виконання завдання необхідно знати будову органів дихання.
Гортань – це частина дихальної трубки, що передує трахеї. Вона утворена дев’ятьма рухливими хрящами. У гортані розташовані дві голосові зв’язки – еластичні, пружні волокна, укриті слизовою оболонкою.
Трахея – орган, стінки якого мають хрящові півкільця. Починається трахея з гортані, переходить у грудну порожнину, де поділяється на два головні бронхи – правий і лівий, що йдуть до відповідних легень.
Легені - парний орган. Вони розміщуються в грудній порожнині по обидва боки від серця й складаються з часток. Кожна легеня зовні вкрита двома листками вологої сполучнотканинної оболонки – плеврою, що утворює герметичний мішок. Ліва легеня має серцеву виїмку, до якої прилягає серце, тому її об’єм менший за об’єм правої легені.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Живлення та травлення. Будова та функції органів травлення. Травні залози. Травлення в ротовій порожнині, шлунку, кишечнику
Для виконання завдання необхідно знати органи травної системи, послідовність їх розташування й умови травлення в них.
Їжа з ротової порожнини проходить у стравохід, далі – у шлунок. У шлунку їжа піддається дії шлункового соку, до складу якого входить пепсин, який розщеплює білки до амінокислот. Із шлунку їжа потрапляє до початкового відділу кишечнику – дванадцятипалої кишки, де на неї діють ферменти слизових стінок кишечнику, а також відкривають свої протоки такі травні залози, як підшлункова залоза та печінка.
Ферменти підшлункової залози: трипсин – каталізує розщеплення поліпептидів до амінокислот; панкреатична амілаза – розщеплює вуглеводи до моносахаридів (глюкози, фруктози); панкреатична ліпаза – розщеплює ліпіди до гліцерилу та жирних кислот.
Ферменти слизової оболонки тонкого кишечнику: карбоксипептидази, амінопептидази – розщеплюють білки до амінокислот; сахараза, лактаза, мальтоза – розщеплюють відповідні дисахариди до моносахаридів (глюкози).
Печінка виробляє жовч, яка емульгує жири (підвищує їх розчинність).
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Будова та функції шкіри
В основі завдання описана ситуація, в результаті якої є негативний вплив на шкіру ультрафіолетового випромінювання сонця.
Для виконання завдання необхідно знати будову шкіри людини. Шкіра є зовнішнім покривом тіла. Вона має три шари. Перший, зовнішній – епідерміс, утворений епітеліальною тканиною. В епідермісі містяться клітини, які виробляють темний пігмент – меланін. Він захищає шкіру від надмірного ультрафіолетового випромінювання. Під час засмагання кількість меланіну в клітині значно збільшується, і шкіра набуває коричневого кольору.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Ендокринна система. Гормони. Функції залоз внутрішньої та змішаної секреції. Наслідки порушення функцій ендокринних залоз
В основі завдання наведено одне з порушень функцій ендокринних залоз – гіпофункція гіпофіза.
Необхідно вказати захворювання, причиною якого є це порушення. Залози можуть виділяти гормони в надлишку, що супроводжується їх гіперфункцією. В інших випадках залози можуть виробляти мало гормонів, тоді виявляється недостатність їх в організмі – гіпофункція. Гіпер- і гіпофункція призводять до порушення життєдіяльності організму, виникнення захворювань.
Аддисонова хвороба виникає внаслідок гіпофункції коркового шару надниркових залоз.
Гігантизм виникає внаслідок гіперфункції гіпофіза в молодої людини.
Причиною виникнення цукрового діабету є порушення функціонування підшлункової залози.
У ранньому віці в людини гіпофункція гіпофіза призводить до розвитку карликовості.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Енергетичні потреби організму. Норми і гігієна харчування
В основі завдання запропоновані групи продуктів, які необхідні людині для збалансованого харчування. Необхідно вибрати правильну комбінацію продуктів для заповнення пропусків у раціоні.
Раціональне харчування – це повноцінне харчування людей з урахуванням статі, віку, характеру праці, кліматичних умов та інших чинників. Таке харчування сприяє збереженню здоров’я, опору шкідливим факторам довкілля, підвищує фізичну та розумову працездатність.
Принципами раціонального харчування є:
- відповідність харчування фізіологічним потребам та енерговитратам організму;
- дотримання кількісної та якісної збалансованості за основними харчовими та біологічно активними речовинами в добовому раціоні;
- дотримання правильного режиму харчування.
Відповідно до фізіологічних потреб організму людини доцільний такий розподіл за калорійністю добового харчового раціону: на перший сніданок – 25-30%, на другий сніданок (або підвечірок) – 10-15%, на обід – 40-45% та на вечерю – 15-20%. Продукти багаті на білки (м'ясо, риба, сир, бобові), рекомендують уживати в період активної діяльності, зазвичай уранці та вдень, оскільки вони прискорюють обмінні процеси й діяльність нервової системи. Перед сном небажано вживати продукти, що збуджують нервову систему: гострі приправи, каву, шоколад, какао. Вечеря має бути легкою. При цьому треба віддавати перевагу молочним (особливо кисломолочним), фруктово-овочевим стравам: вони не потребують значного напруження травної системи й не порушуватимуть сон.
Виходячи з вищезазначених міркувань, правильна комбінація продуктів для заповнення пропусків у раціоні є така: «1 – фрукти, 2 – м'ясо, 3 – молочні продукти, 4 – крупи».
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Вітаміни, їхні властивості. Авітамінози, гіпо- та гіпервітамінози
В основі завдання надається інформація щодо різних підходів класифікації вітамінів, а відповідно й утворення їх назв.
Вітамін С входить до складу ферментів, які забезпечують нормальне засвоєння білків клітиною; швидке загоєння ран; реакції імунітету; нормальне продукування різних гормонів. Необхідний для синтезу колагенових волокон – складової частини сполучної тканини. У разі гіпо- й авітамінозу вітаміну С виникає тяжке захворювання – цинга.
Отже, фізіологічна назва вітаміну С – протицинготний.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Функції та будова нирок. Утворення та виведення сечі.
У завданні наведені три твердження, які треба проаналізувати і визначити їх правильність. Надалі знайти відповідь, у якій вказані всі правильні твердження.
Перше твердження є правильним тому, що утворення сечі відбувається безперервно.
Друге твердження є неправильним тому, що структурними елементами нирки є нефрони. Нефрони складаються з капсули та системи канальців. У капсулі під тиском відбувається фільтрація рідини з крові до порожнини капсули. Утворена таким чином рідина називається первиною сечею. Надалі в канальцях нефрона відбувається реабсорбція, унаслідок якої в кров повертаються вода, молекули глюкози, амінокислот, частина неорганічних йонів. Утворена сеча називається вторинною сечею.
Третє твердження також є правильним тому, що гломерулонефрит – захворювання нирок, що вражає клубочки нефронів.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Закономірності спадковості, встановлені Г. Менделем, і їх статистичний характер. Закон чистоти гамет. Методи перевірки генотипу гібридних особин. Проміжний характер успадкування
В основі завдання запропонована задача на застосування закономірностей успадкування ознак, установлених Г. Менделем.
Аналізуючи основу, можна констатувати, що в завданні йдеться про моногібридне схрещування. Моногібридне схрещування – схрещування особин, які відрізняються за однією ознакою. Необхідно також зауважити, що за умови повного домінування домінантна ознака проявляється і в гомозигот за домінантною ознакою, і в гетерозигот, тобто якщо організм має хоча б один домінантний алель.
У завданні йдеться про такий тип взаємодії алельних генів, як повне домінування. Листоподібна форма гребня курей є рецесивна ознака, оскільки не проявляється в гетерозигот, тобто не є домінантною ознакою. Оскільки організми з горохоподібним гребнем є гомозиготними, запишемо перше схрещування:
P1 АА×аа
F1 Аа
Отже, отримали одноманітне перше покоління гібридів (перший закон Менделя).
Надалі при схрещуванні гібридів першого покоління між собою спостерігалося розщеплення 3:1 (відповідає приблизно наведеним у завданні цифрам – 112:42), що відповідає твердженням другого закону Менделя.
P2 Аа×Аа
F2 АА Аа Аа аа
Отже, успадкування форми гребня відбувається відповідно до законів Менделя, горохоподібна форма гребня – домінантна ознака, а вихідні форми були чистими лініями.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Успадкування, зчеплене зі статтю
В основі завдання запропонована задача на застосування закономірностей успадкування, зчепленого зі статтю.
Визначення статі в багатьох видів зумовлене хромосомним набором, у якому є однокові за будовою нестатеві хромосоми (аутосоми) та статеві хромосоми. Одним із типів хромосомного визначення статі є тип ХY. Такий тип притаманний куркам, про які йдеться у завданні. З умови задачі зрозуміло, що алель забарвлення оперення міститься в Х хромосомі. Домінантний і рецесивний алель можна позначати індексом: чорний півень – ХвХв, строката курка – XВY (гетерогаметна стать жіноча).
Відповідно до умови задачі, чорного півня схрестили зі строкатою куркою:
P1 Хв Xв × XВY
F1 ХВXв ХВХв XвY XвY
У результаті схрещування в поколінні є такі фенотипи:
ХВXв – строкатий самець;
ХвY – чорна самка.
Отже, в результаті схрещування отримали 0 % чорних півнів.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Модифікаційна (неспадкова) мінливість, її властивості і статистичні закономірності. Норма реакції. Варіаційний ряд. Варіаційна крива
При виконанні завдання необхідні знання щодо модифікаційної мінливості та її властивостей.
Модифікаційна мінливість — зміни у фенотипі організму, що в більшості випадків мають пристосувальний характер та утворюються внаслідок взаємодії генотипу з навколишнім середовищем. Зміни в організмі та модифікації не успадковуються. Модифікаційна мінливість викликана тим, що всі організми тією чи іншою мірою живуть у різних умовах, а тому змушені по-різному реагувати на фактори навколишнього середовища, що й призводить до різноманітності фенотипів.
В основі завдання наведено зображення тварин, які відрізняються за забарвленням. Це є прикладом модифікаційної мінливості.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Онтогенез. Періоди індивідуального розвитку організмів. Зародковий (ембріональний) період розвитку, його етапи у тварин
Для виконання завдання необхідно знати етапи ембріогенезу.
Процес ембріонального розвитку багатоклітинних тварин включає три основні етапи: дроблення, гаструляцію і первинний органогенез. Розпочинається ембріогенез з моменту утворення зиготи та завершується формуванням гаструли. Саме на стадії гаструли з’являються зародкові листки – шари тіла зародка багатоклітинних тварин, які дають початок певним органам і тканинам. В усіх тварин, крім губок та кишковопорожнинних, утворюється ще й третій зародковий листок – мезодерма. З ектодерми виникають нервова трубка, елементи органів чуття, зовнішній шар покривів (епідерміс), шкірні залози тощо.
Описаний процес називається органогенез.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Розвиток екосистем. Сукцесії. Саморегуляція екосистем
В основі завдання наведений приклад зміни видових співтовариств – відновлення рослинності на місці виверження вулкану.
Послідовні необоротні й закономірні зміни одного біоценозу іншим на певній ділянці середовища прийнято називати сукцесіямн. Первинні сукцесії виникають у місцях, де життя на певний час повністю зникло, наприклад на схилах вулканів, якими текла лава. Першопоселенцями таких ділянок стають лишайники. Потім у міру нанесення вітрами ґрунту з’являються мохи й трав’янисті рослини. Наступний етап – утворення чагарникових угруповань. У цей період розвитку екосистеми вже з’являються популяції різних безхребетних, а згодом, коли тут починають формуватися ліси, сюди проникають і хребетні. Вторинні сукцесії можуть бути наслідком стихійних лих, змін клімату або руйнівного впливу людини. Типовий приклад вторинної сукцесії — це відновлення екосистеми соснового лісу після пожежі. При цьому докорінно змінюються абіотичні умови, насамперед режим освітленості, температури і вологості. Тому спочатку з насіння, що збереглося в ґрунті, виростають світлолюбні й посухостійкі трав’янисті рослини, і пожарище заростає однолітніми і багаторічними травами. Потім поступово формуються непролазні малинники, у яких місцями пробиваються молоді берізки. Згодом утворюється березовий ліс, під пологом якого відбувається відновлення соснового лісу – починають рости сосни. Через 100–150 років на цьому місці може знову з’явитися справжній сосновий бір.
Отже, оселення лишайників на схилах вулканів, якими текла лава, є прикладом первинної сукцесії.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Взаємозв’язки між популяціями в екосистемах (прямі і непрямі; антагоністичні, нейтральні і мутуалістичні; трофічні і топічні)
В основі завдання описані біотичні зв’язки між окунями та чистильниками.
У наведеному прикладі чистильники отримують їжу (крихітних рачків), а рифові окуні в такий спосіб позбавляються паразитів. Організми мають взаємовигідні відносини один з одним. Такі біотичні зв’язки є прикладом мутуалізму – форми співіснування особин різних видів, від якого вони отримують взаємну користь.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Синтетична теорія еволюції
При виконанні завдання необхідні знання щодо синтетичної теорії еволюції.
Синтетична теорія еволюції – це комплекс понять про еволюційний процес, що склалися в 20–50-х роках ХХ сторіччя. є синтезом дарвінізму, точніше його головної ідеї – природного добору, з генетикою, а тому називається синтетичною теорією еволюції. Її було розроблено як наслідок поєднань уявлень про мутації як джерело спадкової мінливості, популяцію як елементарну одиницю еволюції та дарвінівських уявлень про боротьбу за існування та природний добір.
Боротьба за існування за Ч. Дарвіном – це вся сукупність взаємозв’язків між особинами одного чи декількох видів, а також між особинами та різними абіотичними факторами довкілля. Ч. Дарвін уперше звернув увагу на те, що відбувається в живій природі: здатність організмів до розмноження і, як наслідок, різке збільшення чисельності суперечить постійності ресурсів біосфери, тому значна частина нащадків приречена на загибель.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Мікроеволюція. Природний добір. Видоутворення
В основі завдання наведений приклад боротьби за існування в рослин.
Необхідно вказати форму боротьби, яку ілюструє цей приклад. Рослини різних видів змагаються за місцезростання. Міжвидова боротьба проявляється в змаганні між особинами різних видів. Що ближчі екологічні ніші двох видів, то гостріше проявляється конкуренція між ними. Саме такий приклад наведений в основі завдання: бур’яни витісняють культурні рослини на необроблювальних ділянках, позбавляючи їх світла, вологи, поживних речовин.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Функції білків у живих істотах. Ферменти, їх будова, властивості та застосування в господарській діяльності людини
Для виконання завдання необхідно знати основні функції білків.
Пепсин є ферментом, який виділяється травними залозами шлунка людини та забезпечує розщеплення білків.
Гемоглобін – дихальний пігмент багатоклітинних тварин. Ці молекули здатні утворювати нестійкі сполуки з киснем або вуглекислим газом і завдяки руху крові та інших рідин організмів транспортувати ці речовини, забезпечуючи процеси клітинного та тканинного дихання.
Актин є скоротливим білком, який виконує рухову функцію. Серед перелічених відсутній білок, що має регуляторну функцію.
Інтерферон – білок, що виділяються клітинами організму у відповідь на вторгнення чужорідних агентів, таких як віруси, деякі інші паразити та ракові білки.
Правильна відповідь – 1В 2А 3Д 4Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Цитоплазма та її компоненти. Органели
Завдання перевіряє знання будови клітини, функціонування її органел і вміння розпізнавати їх на рисунках.
Органели – постійні клітинні структури. Кожна з органел забезпечує відповідні функції, як-от: живлення, рух, синтез певних сполук, зберігання і передачу спадкової тощо. У кожній органелі відбуваються певні біологічні процеси. Білки синтезуються за участі рибосом. Основна функція хлоропластів – здійснення фотосинтезу. Ядро зберігає спадкову інформацію і забезпечує її передачу від материнської клітини дочірнім. Крім того, воно є своєрідним центром керування процесами життєдіяльності клітини, зокрема регулює процеси біосинтезу білків. Одна з основних функцій комплексу Гольджі – накопичення, хімічні зміни і пакування в пухирці синтезованих речовин. У цистернах комплексу Гольджі синтезуються деякі полісахариди. Вони можуть сполучатися з білками, що надійшли із зернистої ендоплазматичної сітки. Зайвим біологічним процесом у переліку є утворення веретена поділу, оскільки органела, яка виконує цю функцію, на рисунку відсутня.
Правильна відповідь – 1А 2Б 3Д 4В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Запилення та його способи
Для виконання завдання необхідно визначити спосіб запилення за будовою квітки або суцвіття, у якому воно міститься.
Запилення – це перенесення пилку з пиляка тичинки на маточку квітки. Завдяки запиленню пилок переноситься до частин квітки, де розміщені насінні зачатки з яйцеклітинами.
Розрізняють два типи запилення – самозапилення та перехресне запилення. Під час самозапилення пилкові зерна з пиляка тичинки потрапляють на приймочку маточки тієї самої квітки. Перехресне запилення відбувається тоді, коли пилок з тичинки однієї квітки потрапляє на приймочку маточки іншої квітки. Під час перехресного запилення пилок може переноситися різними способами. Більшість перехреснозапильних видів квіткових рослин (понад 80 %) запилюють комахи. У комахозапильних рослин спостерігають певні пристосування для приваблювання комах. Їхні квітки зазвичай великі, якщо ж вони дрібні, то зібрані в суцвіття. Вони мають яскраво забарвлену оцвітину. Завдяки запаху, який виробляє квітка, комаха-запилювач знаходить потрібну їй рослину на великій відстані. Саме суцвіття конюшини підпадає під цей опис.
На другому рисунку зображена птахозапильна рослина. Пристосування квіток: яскраве забарвлення квіток, збагачення нектаром, але слабо виражений або відсутній запах.
Квітки вітрозапильних рослин зазвичай не мають яскраво забарвленої оцвітини, немає в них і запаху. У таких рослин квітки дрібні, з невеликою оцвітиною або голі, завжди зібрані в суцвіття. До вітрозапильних належить така рослина, як береза, суцвіття якої зображено на третьому рисунку.
Для більшості водних рослин притаманне запилення водою.
Правильна відповідь – 1Б 2А 3Г 4В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Клас Земноводні. Загальна характеристика. Особливості будови та процесів життєдіяльності у зв’язку з виходом на суходіл. Комахи. Загальна характеристика, середовища існування. Особливості зовнішньої та внутрішньої будови, процесів життєдіяльності. Клас Кісткові риби. Особливості зовнішньої та внутрішньої будови, процесів життєдіяльності. Клас Птахи. Особливості зовнішньої та внутрішньої будови, процесів життєдіяльності
Для виконання завдання необхідно визначити, до яких систематичних груп належать тварини.
Далі встановити відповідність між особливістю будови дихальної системи та твариною, яка є представником цієї систематичної групи.
Жаба належить до класу Земноводні. Земноводні в дорослому стані здебільшого дихають за допомогою легенів. Легені – парні комірчасті мішки, які забезпечують дихання атмосферним киснем. Значну роль у процесах дихання відіграє шкіра. Так, у жаб через шкіру може надходити близько половини необхідного кисню, і тому вона лишається завжди вологою.
Ворона є представником класу Птахи. Дихальна система птахів представлена розвиненими легенями й системою повітряних мішків, що забезпечують механізм подвійного дихання.
Ґедзь – представник класу Комахи. Дихальна система комах представлена системою розгалужених трубочок – трахей, що відкриваються назовні дихальцями.
Карась належить до класу Кісткові риби. Тварини цього класу мають зябра, захищені зябровою кришкою.
В описі відсутня характеристика дихальної системи кільчастих червів, представником яких є дощовий черв’як .
Правильна відповідь – 1Г 2Д 3В 4Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Ендокринна система. Гормони. Функції залоз внутрішньої та змішаної секреції. Сенсорні системи, їх значення. Функції та будова сенсорних систем. Загальні властивості сенсорних систем. Органи чуття. Рецептори. Будова та функції органів слуху та рівноваги. Будова і функції шкіри. Будова серця
Для виконання завдання необхідно знати, які фізіологічні процеси відбуваються в якому органі.
Серце в людини чотирикамерне: воно складається з двох передсердь і двох шлуночків. Передсердя і шлуночок кожної частини серця сполучені отворами, у яких є клапани. Клапан у лівій частині серця складається з двох стулок, його називають двостулковим. Клапан у правій частині — тристулковий. Під час скорочення шлуночків клапани піднімаються й закривають вхід у передсердя. Тому кров рухається лише в одному напрямі: від передсердь до шлуночків.
Підшлункова залоза синтезує інсулін.
Кортів орган сприймає звукові коливання.
Одна з функцій шкіри є синтез і накопичення вітаміну D.
Зайвим органом, до якого не вказаний фізіологічний процес, є проміжний мозок.
Правильна відповідь – 1Б 2Г 3Д 4А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Опорно-рухова система
Для виконання завдання необхідно знати будову скелету людини – відділи та кістки, що їх складають, та вміти їх розпізнавати на рисунку.
На рисунку зображена плечова кістка, стегнова, лопатка та лобова кістки.
Плечова кістка є складовою скелету вільної верхньої кінцівки, а стегнова входить до складу скелету вільної нижньої кінцівки. Лопатка входить до складу поясу верхніх кінцівок, а лобова кістка є складовою черепа. Зайвим у переліку відділів скелету є скелет тулуба, до якої немає зображення кістки.
Правильна відповідь – 1А 2В 3Б 4Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Живлення та травлення
Для виконання цього завдання необхідно знати розташування органів травної системи та їх функції.
Уся кров, що відтікає від кишечнику, проходить через воротну систему печінки. У печінці утворюється сечовина, разом з током крові вона потрапляє до нижньої порожнистої вени, яка несе кров до правого передсердя, де закінчується велике коло кровообігу. З правого передсердя кров надходить до правого шлуночка, а потім по малому колу кровообігу потрапляє до лівого передсердя. Потім до лівого шлуночка і до аорти, якою починається велике коло кровообігу, кров приноситься до нирок.
Правильна відповідь – А Б В Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Обмін речовин (метаболізм). Пластичний (асиміляція) та енергетичний (дисиміляція) обмін. Джерела енергії для організмів. Автотрофні (фототрофні, хемотрофні) і гетеротрофні організми. Етапи перетворення енергії в організмі: підготовчий, анаеробний (безкисневий) та аеробний (кисневий). Аеробне та анаеробне дихання
Для виконання завдання необхідно застосувати знання будови та функцій травної системи та особливостей перетворення енергії в організмі.
Є такі етапи перетворення енергії в організмі: підготовчий, анаеробний (безкисневий) та аеробний (кисневий). В основі завдання зазначено, що відбувається утилізація глюкози, що була запасена в організмі.
Розщеплення глікогену відбувається під дією амілази в кишково-травному тракті, надалі молекули глюкози усмоктуються в кров. Ці процеси відбуваються на підготовчому етапі енергетичного обміну. Молекули глюкози надалі потрапляють в клітину, де відбувається гліколіз – процес безкисневого розщеплення вуглеводів (анаеробне дихання). Суттю безкисневого етапу енергетичного обміну є розщеплення молекули глюкози на дві молекули піровиноградної кислоти. Кисневий етап енергетичного обміну (анаеробне дихання) відбувається в мітохондріях, куди транспортується глюкоза з цитоплазми. Піровиноградна кислота розщеплюється до ацетату, який у формі ацетил-КоА вступає у цикл Кребса. Внаслідок каскаду біохімічних реакцій цього циклу утворюються атоми Гідрогену. Вони за участі спеціальних переносників надходять до електрон-транспортних білків внутрішньої мембрани мітохондрій, які здійснюють реакції, що називаються окисним фосфорилюванням, унаслідок чого в мітохондріях синтезується АТФ.
Правильна відповідь – В А Г Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Класифікація покритонасінних рослин
Для виконання завдання необхідно розпізнати зображений організм і визначити його систематичне положення (відділ, клас, родина).
Зображений на рисунку організм є рослиною – зірочка маленька. Ця рослина належить до відділу Покритонасінні за наявністю генеративних органів – квітки та плоду. Дугове жилкування листків та шестичленна квітка – ознаки класу Дводольні. Поодинокі квітки з оцвітиною, що складається з шести листочків, підземна видозміна пагона цибулина, плід коробочка є ознаками родини Лілійні.
Правильна відповідь – 3 2 2.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Різноманітність ссавців. Першозвірі – яйцекладні ссавці. Сумчасті. Плацентарні ссавці: ряди Комахоїдні, Рукокрилі, Гризуни, Хижі, Ластоногі, Китоподібні, Парнокопитні, Непарнокопитні, Примати; особливості організації, представники, роль у природі та житті людини
Для виконання завдання необхідно розпізнати зображений організм і визначити його систематичне положення (тип, клас, ряд).
Зображений на рисунку організм є твариною – бобер європейський. Ця тварина належить до класу Ссавці за наявності волосяного покриву. За зовнішніми ознаками ця тварина належить до ряду Гризуни. Клас Ссавці належить до типу Хордові.
Правильна відповідь – 3 3 2.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Живлення та травлення. Будова та функції органів травлення. Травлення в ротовій порожнині
Для виконання завдання необхідно розпізнати та схарактеризувати зображений на рисунку орган людини.
На рисунку зображений язик – непарний м’язовий орган, що бере участь у харчуванні. Він виконує такі функції: артикуляція, визначення смаку, перемішування й ковтання їжі. Складається з посмугованої м’язової тканини, несе на собі смакові рецептори.
Правильна відповідь – 3 2 2.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Одномембранні органели: ендоплазматична сітка, апарат Гольджі, лізосоми, вакуолі. Мембрани, їхня структура, властивості та основні функції. Плазматична мембрана. Транспорт речовин через мембрани
В основі завдання наводиться інформація про відкриття, автори якого в 2013 році отримали Нобелівську премію в галузі фізіології та медицини.
Це багаторічна праця вчених щодо розкриття механізмів везикулярного транспорту, яка з плином часу була оцінена науковою спільнотою.
Везикули – це пухирці, уміст яких відмежований від цитоплазми однією мембраною. Вони виконують різноманітні функції, зокрема забезпечують транспортування речовин між різними компонентами клітини та речовин з клітини, зберігання і виділення медіаторів у синапсах, внутрішньоклітинне травлення. Молекулами, що варто запаковувати у везикули перед виведенням з клітини, є полімерні гідрофільні. Секреторні везикули, за допомогою яких речовини виводяться з клітинами (транспортуються за призначенням), забезпечують секрецію водорозчинних речовин, зокрема травних ферментів, білкових гормонів. Процес надходження речовин до клітини всередині везикул називається ендоцитозом. Лізосоми – органели клітини,які є мембранними везикулами й утворюються комплексом Гольджі.
Правильна відповідь – 3 1 2.
Знайшли помилку? Пишіть на