ЗНО онлайн 2012 року з біології – основна сесія
ТЕМА: Рівні організації життя: молекулярний, клітинний, організмовий, популяційно-видовий, екосистемний, біосферний
Для виконання запропонованого завдання спочатку необхідно розпізнати об’єкт, який зображено на рисунку. Зображений об’єкт є нервовою клітиною. Визначивши, що цей об’єкт є клітиною, відносимо його до клітинного рівня організації живої природи.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Типи організації клітин (прокаріотичний та еукаріотичний)
У завданні перевіряється уміння порівнювати біологічні об’єкти і знаходити ознаку, за якою вони відрізняються. Рослинні організми належать до еукріотичних організмів і містять в клітині цитоплазму, ядро та різноманітні одномембранні та двомембранні органели. Надмембранний комплекс у рослин представлений клітинною стінкою. Бактерії – прокаріотичні організми і містять в клітині цитоплазму та рибосоми. Ядра вони не мають, а генетичний матеріал представлений кільцевою молекулою ДНК – нуклеоїдом.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА:Надмембранні комплекси (клітинна стінка, глікокалікс)
Для виконання завдання необхідні знання про надмембранні комплекси клітин. Надмембранні комплекси клітин складаються зі структур, розташованих над плазматичною мембраною. Зокрема, це клітинна стінка клітин рос лин, грибів і прокаріотів, а також глікокалікс тваринних клітин. У різних груп грибів основу клітинної стінки складають полісахариди. Крім целюлози, це може бути нітрогеновмісний полісахарид хітин, який підвищує міцність.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Одномембранні органели: ендоплазматична сітка
Для вирішення завдання необхідно знати особливості будови та функцій органел клітини. Ендоплазматична сітка становить собою систему порожнин у вигляді мікроскопічних канальців та їхніх потовщень. Вони обмежені мембраною та сполучаються між собою. Розрізняють два різновиди ендоплазматичної сітки: зернисту та незернисту. На мембранах незернистої сітки синтезуються ліпіди, вуглеводи, певні гормони, що можуть накопичуватися в її порожнинах. Крім того, порожнини ендоплазматичної сітки м’язових клітин слугують внутрішньоклітинним депо (місцем зберігання) йонів Кальцію.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Будова та функції ядра
Для вирішення завдання спочатку необхідно розпізнати об’єкт, який зображено на рисунку.
Зображений об’єкт є зерниста ендоплазматична сітка. Буквою Х позначено рибосому. Визначивши, що буквою Х позначено рибосому, застосовуємо знання про ці органели. Рибосоми – позбавлені поверхневої мембрани органели, які беруть участь у синтезі білків. Мають вигляд сферичних тілець, що складаються з двох різних за розмірами частин – субодиниць: великої та малої. Кожна із субодиниць складається зі сполучених між собою рРНК і білків. Субодиниці утворюються в ядерці: на молекулі ДНК синтезується рРНК, яка сполучається з особливими рибосомними білками, що надходять із цитоплазми. Готові субодиниці транспортуються до цитоплазми. Ядерця – щільні структури, що входять до складу ядерного матриксу, які складаються з комплексів РНК з білками, хроматину і гранул, які слугують попередниками складових рибосом.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Обмін речовин (метаболізм)
Для вирішення завдання необхідно знати особливості клітинного дихання.
Клітинне дихання — сукупність біохімічних реакцій живих організмів, що протікають в клітинах в ході яких відбувається окиснення вуглеводів. Вивільнена енергія запасається в хімічних зв'язках макроенергетичних сполук (АТФ) і може бути використана в міру необхідності. Реакції клітинного дихання входять до групи процесів катаболізму (дисиміляція, енергетичний обмін). Енергетичний обмін відбувається в три етапи: підготовчий, безкисневий і кисневий.
Початковий етап енергетичного обміну – підготовчий – відбувається в цитоплазмі клітин усіх організмів, а в більшості багатоклітинних тварин і людини – також і в порожнині органів травної системи. Безкисневий (анаеробний)етап відбувається в клітинах. Кисневий (аеробний) етап відбувається в мітохондріях.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Каріотип. Хромосомний набір ядра
Клітина – структурно-функціональна одиниця всіх живих організмів, для якої характерний власний метаболізм та здатність до самовідтворення. Клітини багатоклітинного організму більш-менш спеціалізовані на виконанні певних функцій.
Розрізняють соматичні та статеві (гамети) клітини. Соматичні клітини — загальна назва для усіх клітин багатоклітинних організмів, які не є статевими, а отже є носіями диплоїдного набору хромосом. Гамета — спеціалізована статева клітина, що має гаплоїдний (половинний) набір хромосом та слугує засобом статевого розмноження. Клітини кожного виду тварин, рослин, грибів мають певний набір хромосом. Сукупність ознак хромосомного набору (кількість хромосом, їхня форма і розміри)називають каріотипом. Кожному виду притаманний свій особливий каріотип. Клітини кореня томатів є соматичними, в ядрах яких міститься повний подвійний набір хромосом, а саме 24. Епідерма – первинна поверхнева одношарова тканина, що виникає на усіх молодих органах пагона, квітки, плоду тощо. Клітини епідерми томатів є теж соматичними і тому містять теж 24 хромосоми.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Мейотичний поділ клітин, його фази
Мейоз (або редукційний поділ) – особливий вид поділу еукаріотичних клітин, унаслідок якого хромосомний набір зменшується вдвічі і формуються статеві клітини.
Під час статевого розмноження спеціалізовані статеві клітини – яйцеклітина та сперматозоїд – зливаються, тобто відбувається запліднення. У результаті мейозу утворюються клітини з гаплоїдним набором хромосом, надалі при заплідненні поновлюється диплоїдний набір хромосом, що і забезпечує сталість хромосомного набору при статевому розмноженні. У процесі мейозу відбувається два послідовні поділи з утворенням чотирьох гаплоїдних клітин з однієї диплоїдної. Під час профази І мейозу гомологічні хромосоми (хромосоми однієї пари) зближуються і кон'югують гомологічні хромосоми (хромосоми однієї пари) зближуються і кон'югують (тісно прилягають одна до одної по всій довжині, обвиваються, перехрещуються) Під час кон’югації може здійснюватися і кросинговер – обмін гомологічними ділянками між парними хромосомами.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Віруси
Для вирішення завдання необхідні знання будови вірусів.
Віруси – паразити клітин прокаріотів та еукаріотів, і поза клітиною-хазяїном не виявляють жодних ознак життя. Для свого розмноження вони використовують речовини та енергію клітини-хазяїна. У складі вірусної частинки може бути тільки один тип нуклеїнової кислоти – або ДНК, або РНК. Унаслідок взаємодії між вірусом та клітиною-хазяїном часто розвиваються різні захворювання. наприклад грип, СНІД.
Спадкова інформація збудника синдрому набутого імунодефіциту міститься в молекулах РНК.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Загальна характеристика прокаріотів
Серед бактерій є багато паразитичних видів, які, оселяючись в організмах людини, спричиняють різноманітні, часто смертельні небезпечні захворювання.
Золотистий стафілокок є збудником багатьох інфекцій і захворювань. Очолює список бактерій, якими найчастіше заражаються в медичних установах. Може викликати широкий діапазон захворювань, починаючи з легких шкірних інфекцій до смертельно небезпечних захворювань: пневмонія, менінгіт, остеомієліт, ендокардит, інфекційно-токсичний шок і сепсис.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Особливості життєдіяльності лишайників
Для виконання завдання необхідно знати будову та особливості життєдіяльності лишайників.
Лишайники — організми, що з'явилися внаслідок симбіозу грибів із водоростями або ціанобактеріями. Гриб утворює основу тіла лишайника, а клітини водорості містяться всередині. Водорість здатна до фотосинтезу й постачає грибу органічні речовини, а він захищає її від несприятливих зовнішніх факторів й постачає водоростям воду й мінеральні речовини.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА:Загальна характеристика відділів: Бурі водорості
Для виконання завдання необхідно знати значення бурих водоростей в природі та в житті людини.
Бурі водорості є одним з головних джерел йоду, нестача якого в організмі людини призводить до серйозних порушень розвитку, зниження працездатності, кретинізму. Останнім часом доведено, що споживання бурих водоростей та їхніх похідних є одним із найкращих методів групової та індивідуальної профілактики йододефіциту і йододефіцитних захворювань.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Загальна характеристика відділів: Плауноподібні
Для виконання завдання необхідно знати будову та особливості життєдіяльності вищих спорових рослин.
Вищі спорові рослини – група наземних рослин, які розмножуються та поширюються за допомогою спор. До них належать Мохоподібні, Плауноподібні, Хвощеподібні, Папоротеподібні. Спори плаунів мають до 50% олії, тому при їхньому згорянні виникає тріск унаслідок гучного лускання оболонок спор, коли олія закипає. Саме тому спори плаунів використовують у піротехніці.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА:Загальна характеристика відділу Голонасінні
Для виконання завдання необхідно знати загальні риси будови голонасінних рослин.
Голонасінні розмножуються насінням, яке не захищене стінками оплодня. Насінні зачатки розташовані на лусках шишок відкрито, звідки й походить назва цього відділу рослин. Пилкові зерна потрапляють безпосередньо на насінний зачаток. Вода не потрібна для процесу запліднення: пилкове зерно проростає пилковою трубкою. Під час росту пилкової трубки по ній до насінного зачатка рухаються два спермія.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА:Особливості будови класів Однодольні, Дводольні
Відділ Покритонасінні поділяють на два класи: Дводольні й Однодольні.
В основу класифікації покритонасінних покладено особливості будови квітки, суцвіть і плодів, кількість сім’ядолей у насінині, тип кореневої системи, особливості будови листків і стебла тощо. Однодольні рослини не утворюють річних кілець, тому що не мають камбію.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Тканини багатоклітинних рослин, їхня будова і функції
Для виконання завдання необхідно знати особливості будови внутрішньої частини листка.
Структура, що позначена буквою Х є губчаста тканина. Між верхньою та нижньою шкіркою листка розташовані клітини основної фотосинтезуючої тканини. Існують два види цих клітин. Ближче до верхньої поверхні листка в один чи кілька рядів розміщені видовжені клітини, які нагадують стовпчики. Ці стовпчасті клітини щільно прилягають одна до одної, майже без міжклітинників. Під ними розташовані овальні клітини, між якими є великі міжклітинники. Це губчаста основна тканина листка. Найінтенсивніше фотосинтез відбувається у стовпчастих клітинах, які містять більше хлоропластів. Кількість хлоропластів у клітинах губчастої тканини менша, тому фотосинтез здійснюється не так активно. У цих клітинах запасаються різні речовини, наприклад крохмаль. Міжклітинники займають до 25 % об'єму листка. Вони сполучені з продихами і забезпечують газообмін та випаровування води. Враховуючи ці відомості, основною функцією структури, позначеної буквою Х є і фотосинтез, і транспірація.
Правильна відповідь – В, Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Видозміни вегетативних органів рослин
Для виконання завдання необхідно знати особливості будови вегетативних органів рослин.
У деяких рослин у головному корені відкладаються запасні поживні речовини. Внаслідок цього головний корінь потовщується та перетворюється на коренеплід, прикладом якого є коренеплід моркви. Крім основних функцій листки можуть виконувати й деякі додаткові, у зв'язку з чим вони дещо видозмінюються. Часто листки видозмінюються на захисні колючки, як-от у кактусів. У кактусів жорсткі колючки не лише захищають від виїдання тваринами, а й зменшують випаровування води. Ще однією з видозмін листка є вусики. Горох має довге тонке стебло. Окремі листочки складних листків цієї рослини перетворилися на вусики, якими він чіпляється за різні предмети і закріплює стебло у певному положенні. Бульба картоплі – підземна стеблова бульба, що є потовщеною частиною пагона, в якій відкладаються поживні речовини, зазвичай крохмаль.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Живлення рослин (повітряне живлення – фотосинтез)
Для виконання завдання необхідно знати особливості будови внутрішньої частини листка.
Між верхньою та нижньою шкіркою листка розташовані клітини основної фотосинтезуючої тканини. Існують два види цих клітин. Ближче до верхньої поверхні листка в один чи кілька рядів розміщені видовжені клітини, які нагадують стовпчики. Ці стовпчасті клітинищільно прилягають одна до одної, майже без міжклітинників. Під ними розташовані овальні клітини, між якими є великі міжклітинники. Це губчаста основна тканина листка. Найінтенсивніше фотосинтез відбувається у стовпчастих клітинах, які містять більше хлоропластів. У клітинах фотосинтезуючої тканини листків нижніх гілок дерева міститься менше хлорофілу, ніж у клітинах верхніх листків, тому що на нижні листки потрапляє менше світла.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Симбіотичні одноклітинні тварини: мутуалісти, коменсали, паразити (дизентерійна амеба, трипаносоми, малярійний плазмодій).
Для виконання завдання необхідно знати особливості життєвого циклу малярійного плазмодія – збудника малярії.
Малярійному плазмодію притаманний складний життєвий цикл,що відбувається як зі зміною статевого та нестатевого поколінь, так і зі зміною хазяїв – людини та малярійного комара. Комар заражається плазмодієм під час ссання крові хворої на малярію людини. У кишечнику комара плазмодій розмножується статевим способом,тобто комар є його остаточним хазяїном. Остаточний хазяїн – особина, в якій паразит розмножується статевим шляхом. Після статевого розмноження настає нестатеве: із заплідненої яйцеклітини
утворюється багато рухливих клітин паразита. Через деякий час ці клітини накопичуються в слинних залозах комара, звідки вони під час укусу комахи потрапляють у кров людини разом зі слиною. Людина – проміжний хазяїн малярійного плазмодія. Проміжний хазяїн — організм, у якому паразит розмножується нестатево або лише проходить певні стадії розвитку.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Тип Первиннопорожнинні, або Круглі черви (Нематоди). Круглі черви – паразити рослин, тварин та людини (аскарида, гострик, трихінела)
Для виконання завдання необхідно знати особливості будови паразитичних червів.
Печінковий сисун належить до типу Плоскі черві, класу Сисуни. Сисуни – це виключно паразитичні тварини, що мешкають у різноманітних внутрішніх органах (печінці, кишечнику, легенях, кровоносних судинах тощо) людини й тварин. Сисуни мають два присоска – ротовий і черевний, якими вони прикріплюються до тканин хазяїна. Ціп’як озброєний і стьожак широкий відносяться до типу Плоскі черві, класу Стьожкові черви. У свинячого ціп’яка на головці, крім чотирьох присосків, є ще коротенький хоботок з гачками, тому його ще називають озброєним. На головці стьожка широкого є дві прикріпні щілини. Аскарида людська, що відноситься до типу Круглі черви, мешкає у просвіті кишечнику і живиться його вмістом. Органів прикріплення вона немає, тому весь час рухається назустріч харчовим масам.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Тип Кишковопорожнинні, або Жалкі. Загальна характеристика типу. Особливості будови та процесів життєдіяльності
Для виконання завдання необхідно знати особливості будови та процесів життєдіяльності кишковопорожнинних.
Стінки тіла кишковопорожнинних складаються лише з двох шарів клітин – зовнішнього і внутрішнього. Серед клітин внутрішнього шару переважають травні клітини із джгутиками. Ці клітини забезпечують перетравлення їжі. Залозисті клітини виробляють і виділяють у кишкову порожнину травні соки, під впливом яких їжа розпадається на шматки. Кишковопорожнинні – хижаки. Здобич заковтують через ротовий отвір. Під впливом травних соків,які виділяють залозисті клітини, їжа розпадається на шматочки. А джгутики травних клітин створюють потоки води, з якими їжа надходить до їхньої поверхні. За допомогою несправжніх ніжок травні клітини захоплюють частинки їжі. Остаточно їжа перетравлюється у травних вакуолях. Неперетравлені рештки їж і викидаються назовні також через ротовий отвір.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Тип Молюски, або М’якуни. Загальна характеристика типу, різноманітність, середовища існування та спосіб життя. Клас Двостулкові
Для виконання завдання необхідно знати особливості будови та процесів життєдіяльності молюсків класу Двостулкові.
Двостулкові молюски – двобічносиметричні тварини. Їхнє тіло сплющене з боків і складається з тулуба та ноги. Голови немає, тож немає й щупалець, глотки,язика з терткою, щелеп, слинних залоз тощо. Мантія зростається з тілом по боках і ближче до спинного боку тіла, а на черевному боці тіла залишається великий отвір, через який назовні висувається нога. На задньому кінці тіла у мантії є ще два отвори – сифони, що ведуть до мантійної порожнини. Двостулкові молюски – типові фільтратори. Безперервний потік води через мантійну порожнину створюється завдяки биттю війок, що вистеляють зябра та внутрішню поверхню мантії. Таким чином їжа (органічні рештки, дрібні водні організми) потрапляє в травну систему тварини, що немає жодного органа захоплення.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Особливості зовнішньої та внутрішньої будови, процесів життєдіяльності ланцетників
У завданні наведені два твердження, які треба проаналізувати і визначити їх правильність. Надалі знайти відповідь, в якій вказані всі правильні твердження.
Ланцетник – типовий рід підтипу Головохордових, єдиний рід своєї родини ланцетникових. Разом з іншими ланцетникоподібними входить до позатаксономічної групи безчерепних або примітивних хордових. Тіло цієї напівпрозорої тварини сплющене з боків і загострене на передньому та задньому кінцях. Скелет ланцетника представлений хордою. Вона проходить під покривами вздовж спинного боку через усе тіло: від його переднього (головного) кінця до заднього (звідси й назва класу – Головохордові). За способом живлення ланцетники – фільтратори. Процес фільтрації тісно пов’язаний з диханням. Зяброві щілини відкриваються в навколозяброву порожнину, утворену бічними складками покривів. Вона відкривається назовні особливим отвором – зябровою порою. На стінках глотки та зябрових щілин розміщені численні війки, биття яких створює тік води через рот до глотки. Органи чуттів розвинені досить слабо, що пов’язано з пасивним способом життя. На передньому кінці тіла є заглибина – нюхова ямка. Вона сприймає різні хімічні речовини, розчинені у воді. У нервовій
трубці по всій її довжині розташовані світлочутливі рецептори. Таким чином, правильним є лише перше та третє твердження.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Клас Кісткові риби. Особливості зовнішньої та внутрішньої будови, процесів життєдіяльності
Для виконання завдання необхідно знати особливості внутрішньої будови кісткових риб.
Органом виділення в кісткових риб є парні нирки, розташовані вздовж нижньої частини хребта у тулубі. У стрічкоподібних нирках кров звільняється від шкідливих продуктів обміну речовин, що із сечового міхура виводяться назовні.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Клас Птахи. Особливості зовнішньої та внутрішньої будови, процесів життєдіяльності
Однією з головних особливостей птахів порівняно з іншими групами хребетних є здатність до польоту.
Вміння пересуватися в повітрі визначає усю біологію цього класу тварин, у тому числі — будову організму. Тіло птахів компактне, обтічної форми. Рух у повітрі здійснюється за допомогою передніх кінцівок, які перетворилися на крила, а також хвоста. Крила слугують як аеродинамічними поверхнями, що утримують птаха в повітрі, так і джерелом тягової сили для руху вперед. Скелет птахів легкий і міцний, оскільки частина кісток має порожнину, заповнену повітрям.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Плацентарні ссавці: ряди Комахоїдні, Рукокрилі, Гризуни, Хижі, Ластоногі, Китоподібні, Парнокопитні, Непарнокопитні, Примати; особливості організації
Для виконання завдання необхідно знати систематику плацентарних ссавців.
Кажан належить до родини Рукокрилі класу Ссавці.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Тканини організму людини (епітеліальна, м’язова, нервова, сполучна) їх будова і функції.
Для виконання завдання необхідно знати особливості будови тканин організму людини.
Нейрон – спеціалізована нервова клітина, що є основною структурною і функціональною одиницею нервової системи. Гаметоцит – загальна назва недиференційованих статевих клітин, з яких у процесі мейозу виникають зрілі статеві клітини – гамети. Міоцит – це одноядерна клітина , яка є структурно-функціональною одиницею м'язової тканини. Хондроцит – сновна клітина хрящової тканини, яка є різновидом сполучної тканини в організмі деяких безхребетних і всіх хребетних, яка виконує опорно-механічну функцію.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Функції та будова: органів опорно – рухової системи
Для виконання завдання необхідно знати особливості будови та функції м’язів.
За функціями м’язи поділяють на згиначі й розгиначі, відвідні й привідні, м’язи – обертачі. Основну роль у пересуванні людини, здійсненні різних рухів відіграють м’язи кінцівок. Згинання передпліччя в ліктьовому суглобі забезпечує двоголовий м’яз плеча (біцепс), розгинання – триголовий (трицепс).
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Функції та будова: кровоносної системи
Для виконання завдання необхідно знати функції судин та особливості руху крові кровоносною системою людини.
Кров рухається по судинах, серед яких розрізняють артерії, вени та капіляри. По артеріям кров рухається в напрямку від серця, по венам вона повертається до серця. По артеріям та венам може рухатися як артеріальна, так і венозна кров. Варто зауважити, що артеріальна кров збагачена киснем, потрапляє до тканин, де гемоглобін шляхом дифузії легко віддає кисень клітинам, а замість кисню одержує від них вуглекислий газ. Така кров називається венозною. Мале коло кровообігу забезпечує газообмін в легенях. Воно починається з правого шлуночка серця, з якого венозна кров по легеневих артеріях надходить до легеневих капілярів.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Функції та будова крові
Для виконання запропонованого завдання спочатку необхідно розпізнати об’єкти, які зображено на рисунку.
Зображений об’єкт під цифрою один є лейкоцити, під цифрою два – еритроцити. Визначивши, що ці об’єкти є форменими елементами крові, аналізуємо твердження. Лейкопенія – зниження кількості лейкоцитів в одиниці об'єму крові. Анемія – захворювання, пов'язане зі зменшенням кількості еритроцитів або нижча від нормальної кількість гемоглобіну в крові. Таким чином, правильним є лише друге твердження.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Функції та будова органів нервової системи
Для виконання завдання необхідно знати особливості будови та функції структур головного мозку.
Проміжний мозок – структура головного мозку, що має складну будову й бере участь у здійсненні багатьох важливих функцій. Основними структурними утвореннями проміжного мозку є таламус (згір’я, зорові горби), гіпоталамус (підгір’я) та епіталаму (нагір’я). Центральну частину проміжного мозку займає третій шлуночок мозку. Таламус утворює бічні сторони шлуночка. Він майже повністю сформований із сірої речовини. У ньому налічують майже 40 ядер. Ядра таламуса розділяють на 3 основні групи. Перша – перемикальні ядра. Передають сенсорну інформацію від органів чуття до кори великих півкуль головного мозку. Отримують нервові закінчення від конкретного органу та передають сигнали до функціонально специфічної зони кори. Друга – асоціативні ядра. Отримують нервові закінчення з кори та знову передають інформацію до асоціативних зон кори. Третя – неспецифічні ядра. Утворюють синаптичні контакти з різноманітними зонами кори. Таламус перш за все відповідає за перерозподіл інформації, що поступає від органів чуття, за винятком нюху, до кори головного мозку. Коли інформація потрапляє на ядра таламуса, там відбувається її первинна обробка. Таким чином, Основним підкорковим центром більшості аналізаторів є таламус.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Регуляція функцій (гуморальна)
Для виконання завдання необхідно знати особливості гуморальної регуляції функцій організму.
Глюкагон є гормоном підшлункової залози, яка є залозою змішаної секреції. Як залоза зовнішньої секреції вона продукує травні ферменти й виділяє їх у дванадцятипалу кишку. А як залоза внутрішньої секреції виробляє й виділяє в кров інсулін та глюкагон – гормони, що регулюють обмін вуглеводів. Глюкагон сприяє перетворенню глікогену на глюкозу, у результаті чого її рівень у крові зростає.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Функції та будова органів дихання
Гортань – це частина повітроносних шляхів, що передує трахеї.
Вона утворена дев’ятьма рухливими хрящами. У гортані розташовані дві голосові зв’язки – еластичні пружні волокна, укриті слизовою оболонкою. Між ними міститься голосова щілина. Голосові зв’язки при проходженні через них повітря під час видиху можуть коливатися, утворюючи звуки різних частот. Таким чином, основною функцією гортані є утворення звуків.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Функції та будова органів травлення
Для виконання завдання необхідно знати будову та функції органів травлення.
Тонкий кишечник — відділ травного тракту, в якому неперетравлені поживні речовини шлункового вмісту підлягають подальшому інтенсивному та остаточному розщепленню, чому сприяють секрети підшлункової залози , печінки та власне кишечника, а продукти розщеплення транспортуються через стінку кишечника у внутрішнє середовище організму. У тонкому кишечнику відбувається всмоктування поживних речовин ворсинками. Усередині ворсинок містяться кровоносні й лімфатичні капіляри. Продукти розщеплення білків (амінокислоти) й вуглеводів (глюкоза) всмоктуються в кров, а жирів (гліцерин і жирні кислоти) – переважно в лімфу.
Таким чином, у тонкому кишечнику відбувається всмоктування амінокислот.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Функції та будова органів сечовидільної системи
Для виконання завдання необхідно знати будову та функції органів сечовидільної системи.
Нефрон – структурна та функціональна одиниця нирки. У кожній нирці нараховується близько двох мільйонів нефронів. Нефрон — це епітеліальна структура, яка являє собою систему звивистих і прямих канальців, що сліпо починаються капсулою від судинного клубочка кожного ниркового тільця, та впадає у збірну трубочку. Під час проходження первинної сечі канальцями через епітеліальні клітини їхніх стінок у кров повертається значна кількість води, солей, амінокислоти, глюкоза. Цей процес називається реабсорбцією. Нирки мають ефективну систему регуляції сечоутворення, в основному, гуморальним шляхом й чітко реагують на зміни кількості води та солей в організмі. Якщо в крові збільшується концентрація солей, то активізується утворення антидіуретичного гормону гіпофіза (вазопресину). Під його впливом збільшується зворотне всмоктування води й одночасно зменшується реабсорбція мінеральних речовин. Це приводить до утворення меншої кількості більш концентрованої вторинної сечі.
Таким чином, у наслідок дії антидіуретичного гормону посилюється реабсорбція води в канальцях нефрону.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Вуглеводи: моносахариди, олігосахариди, полісахариди
Для виконання завдання необхідно застосувати знання особливостей перетворення енергії в організмі.
Є такі етапи перетворення енергії в організмі: підготовчий, анаеробний (безкисневий) та аеробний (кисневий). Розщеплення глікогену відбувається під дією амілази в кишково-травному тракті, надалі молекули глюкози усмоктуються у кров.
Ці процеси відбуваються на підготовчому етапі енергетичного обміну. Молекули глюкози надалі потрапляють в клітину, де відбувається гліколіз – процес безкисневого розщеплення вуглеводів (анаеробне дихання). Суттю безкисневого етапу енергетичного обміну є розщеплення молекули глюкози на дві молекули піровиноградної кислоти.
Таким чином, молекули вуглеводів є субстратом анаеробного окисного метаболізму.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Функції та будова органів сенсорних систем
Для виконання завдання необхідно знати будову вестибулярного апарату.
Вестибулярний апарат – орган чуттів, що відповідає за сприйняття лінійних та кутових прискорень, а також положення тіла у просторі. Він сприймає зміни положення голови й тулуба, напрям руху тіла й призначений для координації рухів та збереження рівноваги тіла. У людини і хребетних тварин є частиною внутрішнього вуха. Вестибулярний апарат дуже невеликий за розміром. До його складу входять три півколові канали та два мішечки. Цей орган розташовано усередині скроневої кістки черепа у внутрішньому вусі, поруч із завиткою, органом слуху. Півколові канали – це дуги, розміщені у трьох різних площинах, що відповідають трьом вимірам: висоті, довжині та ширини. Вони заповнені желеподібною масою і містять вестибулярні рецептори – чутливі волоскові клітини, розміщені на внутрішній стінці ампул, якими завершуються канали.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Онтогенез. Періоди індивідуального розвитку організмів
Для виконання завдання необхідно розпізнати об’єкти, які зображені на рисунку.
Зображені об’єкти є зародкові листки та органи, які формують ембріон тришарових тварин під час гістогенезу та органогенезу.
Об’єкт, позначений буквою А, є нервова пластина, бічні краї якої загинаються та з’єднуються в нервову трубку. Буквою Б – хорда, еластична скелетна вісь мезодермального походження. Буквою В – мезодерма, третій зародковий шар, що формується після завершення гаструляції між зовнішнім і внутрішнім зародковими листками. Буквою Г – ектодерма, зовнішній зародковий листок, що закладається після утворення бластули, під час формування гаструли.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Модифікаційна (неспадкова) мінливість, її властивості
Модифікаційна мінливість – зміни у фенотипі організму, що у більшості випадків носять пристосувальний характер та утворюються внаслідок взаємодії генотипу із навколишнім середовищем.
Модифікаційна мінливість – результат не змін генотипу, а його реакції на умови навколишнього середовища. Тобто структура генів не змінюється, – змінюється експресія генів. Унаслідок цього під дією факторів навколишнього середовища на організм змінюється інтенсивність ферментативних реакцій, що обумовлюється зміною інтенсивності їх біосинтезу. Модифікаційну мінливість характеризує: оборотність – зміни зникають при зникненні специфічних умов середовища, що призвели до появи модифікації; зміни у фенотипі не успадковуються – успадковується норма реакції генотипу; статистична закономірність варіаційних рядів; модифікації диференціюють фенотип, не змінюючи генотип; груповий характер;
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Статеве розмноження. Процеси формування статевих клітин
Гаметогенез – процес формування і утворення статевих клітин — гамет.
Розрізняють два типи статевих клітин: чоловічі (сперматозоїди) і жіночі (яйцеклітини). Оогенез — процес розвитку жіночих статевих клітин. Оогенез проходить у яєчниках у три періоди: 1) розмноження (клітини диплоїдної оогенної тканини діляться шляхом мітозу, утворюючи диплоїдні ооцити); 2) ріст ооцитів, проходження ними клітинного циклу, під час якого відбувається синтез ДНК, подвоєння і побудова другої хроматиди хромосом; 3) дозрівання ооцитів (їх поділ шляхом мейозу). У результаті оогенезу з ооцита утворюється одна гаплоїдна яйцеклітина з однохроматидними хромосомами і три редукційних (чи полярних) тільця. Далі яйцеклітина бере участь у статевому процесі, а редукційні тільця відмирають. Сперматогенез — процес розвитку статевих клітин — сперматозоїдів — зі сперматогенної тканини.
Сперматогенез проходить у три стадії: 1) розмноження в сім’яниках клітин диплоїдної сперматогенної тканини, що поділяються шляхом мітозу та утворюють диплоїдні сперматоцити; 2) ріст сперматоцитів, проходження ними клітинного циклу, у ході якого здійснюються синтез ДНК і добудування другої хроматиди; 3) дозрівання сперматоцитів, що поділяються шляхом мейозу, в результаті чого утворюються гаплоїдні сперматозоїди. З кожного сперматоцита виникає по чотири гаплоїдні однохроматидні сперматозоїди, готові до запліднення. При цьому в кожному сперматозоїді (людини та інших ссавців) хромосомні набори розрізняються за статевими хромосомами: одні несуть Х-хромосому, інші — Y-хромосому, а всі хромосоми несуть різні комбінації генів, набуті в результаті обміну ділянками у I профазі мейозу. Таким чином, розподіл спадкового матеріалу між клітинами, що утворилися в результаті поділу гаметоцитів другого порядку буде наступний:
22X + 22X, 22X + 22Y.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Наслідки недостатнього або надлишкового надходження в організм людини хімічних елементів (I, F, Fe, Ca, К)
Для виконання завдання необхідно знати елементний склад організму людини.
Сполуки Кальцію входять до складу кісток і зубів, зумовлюючи їх твердість та міцність. У йонній формі бере участь у регуляції обміну речовин, скорочень скелетних м’язів, діяльності серця. Необхідний для забезпечення зсідання крові у людини. Важливе значення має достатнє надходження сполук Кальцію до організму дітей і вагітних жінок. Нестача сполук Кальцію в дітей може спричинити викривлення кісток – рахіт. Якщо до організму людини довгий час не надходить достатньої кількості Кальцію, то підвищується крихкість кісток.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Поняття про біополімери та їхні мономери
Біополіме́ри — загальна назва макромолекулярних сполук, що існують у живій природі; полімери біологічного походження, які складаються з великої кількості повторюваних однакових або різних за будовою атомних угруповань, з'єднаних між собою хімічними або координаційними зв'язками в довгі лінійні або розгалужені ланцюги.
Прикладами біополімерів є полімери цукрів(полісахариди): целюлоза,крохмаль, хітин і інші; білки (альбумін) та пептиди, ДНК та РНК. Холестерин – речовина з групи стеролів. Стероли – це циклічні спирти, які відносяться до класу стероїдів, є похідні ліпідів. Таким чином, холестерин не є об’єктом дослідження студентів, що вивчають біополімери.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Нуклеїнові кислоти. Будова, нуклеотиди. Будова, властивості та функції ДНК, принцип компліментарності
Для виконання завдання необхідно знати будову ДНК.
Молекула ДНК складається з двох ланцюгів нуклеотидів, які сполучаються між собою за допомогою водневих зв’язків. Ці зв’язки виникають між двома нуклеотидами, які ніби доповнюють один одного за розмірами. Встановлено, що залишок аденіну (А) нуклеотиду одного ланцюга молекули ДНК завжди сполучається із залишком тиміну (Т) нуклеотиду іншого ланцюга (між ними виникає два водневі зв’язки), а гуаніну (Г) – з цитозином (Ц) (між ними виникає три водневі зв’язки). Таким чином, якщо один із ланцюгів молекули ДНК має склад АТГЦЦГТА, то два ланцюги цієї молекули між собою утворюють 20 водневих зв’язків.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Екологічна валентність виду (межі витривалості)
В основі завдання наведено схему дії екологічного фактору.
Умова також містить твердження, правильність яких необхідно перевірити. Аналізуючи схему, можна констатувати, що хоча екологічні фактори дуже різноманітні за своєю природою та характером впливу на біологічні системи, існують закономірності їхнього впливу на живі істоти, а також реакцій організму на їхню дію. Кожний з факторів має лише певні межі позитивного впливу на організми (закон оптимуму). Сприятливі для істот певного виду інтенсивності впливу екологічного фактору мають назву зони оптимуму (на схемі відповідає світла ділянка між точками А і Б). Чим більше інтенсивність дії певного екологічного фактору відхилятиметься від оптимальної в той чи інший бік, тим більше буде виражений його негативний вплив на організми (верхня та нижня зони пригнічення – на схемі відповідають затемнені ділянки). Значення інтенсивності дії екологічного фактору, за якими існування організмів стає неможливим, називають верхньою та нижньою межами витривалості, або толерантності (критичні точки максимуму і мінімуму). Відстань між межами витривалості визначає діапазон інтенсивності дії екологічного фактору, у якому можливе існування особин певного виду. Таким чином, обидва твердження правильні.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Фотоперіодизм
Фотоперіодизм – фізіологічна реакція організмів на добовий ритм освітлення (співвідношення довжини дня та ночі). Виявляється в коливаннях інтенсивності фізіологічних процесів.
Найбільшою мірою фотоперіодизм властивий зеленим рослинам, життєдіяльність яких безпосередньо залежить від світлової енергії Сонця. У тварин і людини фотоперіодизм виражається головним чином в коливаннях інтенсивності обміну речовин і енергії. У тварин з фотоперіодизмом зв'язані також терміни настання і припинення шлюбного періоду, плодючість, осінні і весняні ліньки, перехід до зимівлі,міграції і ін. Одним з проявів фотоперіодизму є відліт перелітних птахів на південь. Нахил пагонів рослини в напрямку джерела світла та відкривання квіток тюльпанів уранці є прикладами фототропізму. Циклічність масового розмноження перелітної сарани є прикладом багаторічних ритмів, які пов’язані з неперіодичною зміною сонячної активності протягом кількох років.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Екосистеми, їх склад та різноманіття. Агроценози
Агроценоз – збіднені видами високопродуктивні угруповання рослин, тварин, грибів і мікроорганізмів, створене і регулярно підтримуване людиною для отримання сільськогосподарської продукції.
Агроценоз характеризується малою екологічною надійністю (агробіоценоз не здатний самовідновлюватися і саморегулюватися), але досить високою врожайністю (продуктивністю) незважаючи на незначне видове різноманіття та погано розгалужені трофічні сітки. Основу агроценозів становить агрофітоценоз — штучна рослинна спільнота, що створюється на основі агротехнічних заходів (наприклад, посіви та посадки зернових, овочевих, плодових та технічних культур).
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Ланцюги живлення
У завданні наведені два твердження, які треба проаналізувати і визначити їх правильність. Надалі знайти відповідь, в якій вказані всі правильні твердження.
Для виконання завдання необхідно знати особливості перетворення енергії в біогеоценозах.
Перше твердження є правильним тому, послідовності, у яких особини одного виду, їхні рештки або продукти життєдіяльності слугують об’єктом живлення для організмів іншого, називають ланцюгами живлення. Кожний ланцюг живлення складається з певної кількості ланок. Популяція кожного виду займає в певному ланцюзі живлення певне положення – трофічний рівень. Кожна ланка ланцюга живлення займає окремий трофічний рівень. Друге твердження неправильне тому, що за правилом екологічної піраміди – на кожному попередньому трофічному рівні кількість біомаси та енергії, що запасаються організмами за одиницю часу, значно більше, ніж на наступних.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Біосфера
Мікориза – симбіотичне співжиття міцелію гриба з рослиною. Зазвичай таке співжиття реалізується через корінь.
Біосфера — частина геологічних оболонок земної кулі (атмосфери, гідросфери, літосфери), заселена живими організмами: єдина глобальна екосистема планети.
Атмосфера – газова оболонка, розташована над поверхнею літосфери та гідросфери.
Стратосфера – шар атмосфера між тропосферою і мезосферою (від 10—18 км до 40—50 км).
Гідросфера – водна оболонка Землі, тобто сукупність усіх водойм.
Літосфера – зовнішня тверда оболонка Землі, що складається з осадових і магматичних порід. Поверхневий шар літосфери, у якому здійснюється взаємодія живої матерії з мінеральною (неорганічною), являє собою ґрунт. Саме в ґрунті росте та розвивається корінь рослин з яким утворюють мікоризу міцелій гриба.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Жива речовина біосфери її властивості і функції
Усю сукупність організмів на планеті Земля В. І. Вернадський називав живою речовиною.
Основними її характеристиками є сумарна біомаса, хімічний склад та енергія. Однією з властивостей живої речовини є її постійний обмін з довкіллям. Організмам необхідні певні речовини і енергія, які вони отримують з навколишнього середовища, значно змінюючи його. У результаті різні хімічні елементи надходять у живі істоти, можуть у них накопичуватись і виходити в довкілля лише через певний час лише після загибелі.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Біологічний прогрес і регрес
Адаптивна радіація – утворення різноманітних форм організмів у межах виду або групи споріднених видів.
Термін запропонував американський вчений Г. Осборн в 1915 р., однак думку про адаптивну радіацію висловив ще раніше Ч. Дарвін, який назвав цей процес дивергенцією.
Адаптивна радіація лежить в основі всіх форм адаптаціогенеза і є результатом надбання організмами спеціальних пристосувань – адаптацій і проникнення в нові адаптивні зони. Основне джерело адаптивної радіації – внутрішньовидові процеси (генетичне різноманіття видових популяцій, диференціювання виду на географічні та екологічні раси в результаті розширення ареалу при сприятливих умовах, внутрішньовидові протиріччя). Масштаби адаптивної радіації можуть бути різні. Як правило, після ароморфозу настає адаптивна радіація великого масштабу. Адаптивна радіація меншого масштабу, що має характер ідіоадаптації, охоплює лише близькі види або групи видів. Унаслідок адаптивної радіації покритонасінних відбулося пристосування до різних типів запилення.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Особливості організації клітин
Завдання перевіряє вміння розпізнавати біологічні об’єкти на рисунках та знання будови хлоропласта.
Необхідно увідповіднити зображення складової хлоропласти його назві. Цифрою 1 позначено тилакоїд, цифрою 2 – зовнішню мембрану хлоропласта, цифрою 3 – строму, цифрою 4 – грану. Зайвою складовою є ламела, яка на рисунку не позначена.
Правильна відповідь – АГДБ.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Особливості будови класів Однодольні. Дводольні. Родини Капустяні (Хрестоцвіті), Трояндові, Бобові, Пасльонові, Айстрові (Складноцвіті), Лілійні, Цибулеві, Злакові
Для виконання завдання необхідно знати особливості будови квіток родин покритонасінних рослин, вміти розрізняти їх на рисунках.
Квітка з кількістю елементів, яка кратна трьом, характерна для представників родини Лілійні. П’ять пелюсток та велику кількість тичинок має квітка рослин, які відносяться до родини Розові. Квітка, яка має зрослі чашолистки та нагадує метелика, характерна для представників родини Бобові. Лійкоподібні квітки характерні для представників родини Айстрові. Квітка з кількістю елементів, яка кратна трьом, характерна для представників родини Злакові. Серед запропонованих квіток відсутня квітка, яка має чотири елементи складових оцвітини та характерна для представників родини Капустяні.
Правильна відповідь – ДГАБ.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Функції та будова органів дихання
Для виконання завдання необхідно знати будову дихальної системи людини: відділи та органи, та їх складові.
Систему органів дихання людини становлять легені і повітроносні шляхи (носова порожнина, носоглотка, гортань, трахея, бронхи). Повітроносні шляхи починаються з носової порожнини. Їх стінки вистелені слизовою оболонкою з війчастого епітелію. Війки безперервно рухаються, затримуючи пил і бактерії, а слиз знешкоджує їх і зволожує повітря. З носової порожнини повітря послідовно потрапляє в носоглотку і гортань. У гортані розміщені складки — голосові зв’язки, щілина між якими називається голосовою. Нижній відділ гортані переходить у трахею, передня стінка якої утворена хрящовими півкільцями, а задня складається з гладеньких м'язів і прилягає до стравоходу. Трахея розгалужується на два бронхи, що входять у ліву і праву легені. У кожній легені бронхіальні гілочки багаторазово розгалужуються, утворюючи бронхіальне дерево. Найтонші бронхи називаються бронхіолами. Вони закінчуються легеневими мішечками, стінки яких утворені легеневими пухирцями, або альвеолами. Альвеоли – основна структурно-функціональна одиниця будови легенів.
Зайвою в переліку складових є тонка сполучнотканинна трубка.
Правильна відповідь – ДАБВ.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Моногібидне та дигібридне схрещування
При виконанні завдання необхідні знання закономірностей успадкування ознак, установлених Г. Менделем.
Аналізуючи варіанти відповідей, можна констатувати, що в завданні йдеться про дигібридне схрещування. Дигібридне схрещування – схрещування особин, які відрізняються двома парами ознак. Закон незалежного успадкування ознак засвідчує, що кожна пара альтернативних варіантів ознак успадковується незалежно від інших пар і дає розщеплення 3:1 за кожною з пар (як і при моногібридному схрещуванні). При дигібридному схрещуванні (коли спостереження ведеться за двома ознаками) серед гібридів другого покоління спостерігають розщеплення 9 : 3 : 3 : 1. Запишемо перше схрещування:
P1 Ввсс×Ввсс
F1 ВВсс, 2Ввсс, ввсс
Отже, отримали за фенотипом 3 (білі кулеподібні): 1 (жовті кулеподібні).
Запишемо друге схрещування:
P1 Ввсс×ввсс
F1 ВВсс, ввсс
Отже, отримали за фенотипом 1 (білі кулеподібні): 1 (жовті кулеподібні).
Запишемо трете схрещування:
P1 ВвСс×ВвСс
F1 ВВСС, 2ВВСс, 2ВвСС, 4ВвСс, ВВсс, 2Ввсс, ввСС, 2ввСс, ввсс
Отже, отримали за фенотипом9 (білі дископодібні): 3 (білі кулеподібні) : 3 (жовті
дископодібні): 1 (жовті кулеподібні).
Запишемочетверте схрещування:
P1 ВвСс×ввсс
F1ВвСс, Ввсс, ввСс, ввсс
Отже, отримали за фенотипом 1 (білі дископодібні) : 1 (білі кулеподібні): 1 (жовті
дископодібні): 1 (жовті кулеподібні).
Правильна відповідь – ДВГБ.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Продуценти. Консументи. Редуценти. Ланцюги живлення Трофічний рівень
Послідовності, у яких особини одного виду, їхні рештки або продукти життєдіяльності слугують об’єктом живлення для організмів іншого, називаються ланцюгами живлення.
В основі завдання наведено компоненти ланцюга виїдання. Необхідно встановити правильну відповідність між компонентами ланцюга та їхньою загальною масою.
Для виконання завдання необхідно знатизакономірності передачі енергії та біомаси між трофічними рівнями біогеоценозів.
Правило екологічної піраміди − продукція організмів кожного наступного трофічного рівня завжди менша у середньому до 10 разів за продукцію попереднього. Тобто маса кожної подальшої ланки ланцюга живлення прогресивно зменшується. Зниження біомаси при переході з одного харчового рівня на інший обумовлене тим, що далеко не вся їжа асимілюється консументами. Крім того, велика частка енергії поживних речовин, що всмоктується у кишечнику, витрачається на дихання та інші процеси життєдіяльності і лише 10-15% використовується на побудову новихклітин і тканин. Отже, якщо нам в умові завдання подана маса консумента ІІІ порядку (Морський леопард) – 300 кг , користуючись правилом екологічної піраміди, встановлюємо масу консумента ІІ порядку (пінгвін) – 3000 кг, масу консумента І порядку (риба) – 30000 кг, і масу продуцента (планктон) – 300000 кг.
Правильна відповідь – ГВБД.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Аналогічні та гомологічні органи, рудименти та атавізми, мімікрія та її види
Для виконання завдання необхідно знати поняття, що були сформульовані у галузі порівняльної анатомії.
Порівняльна анатомія — біологічна наука, що вивчає будову тіла, окремих органів та їхніх систем різних систематичних груп тварин і людини, з'ясовує шляхом порівняння закономірності змін, що їх зазнають органи та їх системи в процесі еволюції організмів. У порівняльній анатомії часто використовують такі поняття: гомологічні органи – подібні структури у різних видів, що мають загального предка.
Гомологічні органи можуть виконувати різні функції. Наприклад, ласт тюленя та рука людини. Наявність гомологічних органів свідчить про те, що загальний предок мав вихідний орган, який змінювався в залежності від середовища проживання. Аналогічні органи – подібні структури у різних видів, які не мають загального предка. Аналогічні органи мають подібну функцію, проте мають різне походження і будову. Аналогічними структурами можна назвати зябра риби і зябра рака, які еволюціонували в подібних умовах, але мали різних предків. Аналогічні органи є прикладами пристосування різних за походженням органів до схожих умов навколишнього середовища. Рудименти — органи, недорозвинені чи спрощені у певних видів порівняно з подібними утворами предкових форм унаслідок втрати своїх функцій протягом філогенезу (еволюційного розвитку виду). Іноді рудиментарні органи здатні виконувати якусь допоміжну функцію. Рудиментарним є тазовий пояс у безногої ящірки. Атавізм — поява в окремих організмів якогось виду ознак, які існували у віддалених предків, але були втрачені в процесі еволюції. Прикладом атавізму є розвиток хвоста у людини.
Правильна відповідь – ВДБГ.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Функції та будова органів сенсорних систем
Для виконання завдання необхідні знання особливостей будови слухової сенсорної системи.
Складовими нашого органа слуху є зовнішнє, середнє і внутрішнє вухо.
Зовнішнє вухо утворене вушною раковиною і зовнішнім слуховим проходом. Слуховий прохід закінчується барабанною перетинкою — тонкою пружною мембраною. Звукові хвилі, спрямовані вушною раковиною, долають слуховий прохід і діють на цю мембрану: як наслідок — вона починає коливатися. За барабанною перетинкою розміщується повітряна порожнина — середнє вухо. Від барабанної перетинки тягнеться ланцюжок маленьких кісточок, рухомо з’єднаних між собою: молоточок, коваделко і стремінце. Рукоятка молоточка прикріплена до барабанної перетинки, а стремінце впирається в іншу мембрану. Це перетинка отвору, який називають овальним вікном, – вона є межею між середнім і внутрішнім вухом. Коливання барабанної перетинки спричиняють рух слухових кісточок, які штовхають мембрану овального вікна, і вона починає коливатися.
Правильна відповідь – ВГБА.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Загальна характеристика відділу Хвощеподібні
В основі завдання наведений рисунок на якому представлено різні об’єкти життєвого циклу хвощеподібних.
Для виконання завдання необхідні знання особливостей життєвого циклу хвощеподібних.
Хвощ утворює два види вертикальних пагонів, які відходять від кореневища. Навесні з'являються нерозгалужені пагони бурого кольору, що на рисунку відповідає об’єкту під буквою А, які несуть розетки дрібних листків. І пагони, і листки позбавлені хлорофілу. На верхівках цих пагонів утворюються спороносні колоски, на яких розташовані спорангії, що на рисунку відповідає об’єкту під буквою В. У спорангіях утворюються спори – буква Б. Після розсівання спор весняні пагони відмирають, а їм на зміну розвиваються зелені – літні. Із спор розвиваються особини статевого покоління – заростки. Вони мають вигляд дрібних пластинок, які ростуть на поверхні добре зволожених ґрунтів – буква Г.
Правильна послідовність об’єктів життєвого циклу хвощеподібних, починаючи від весняного пагона – спорангій – спора – заросток.
Правильна відповідь – АВБГ.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Основні середовища існування організмів: наземно-повітряне, водне, ґрунтове
Для виконання завдання необхідно визначити середовища існування зображеного організму, до яких він адаптований, орган, будова якого вказує на таке пристосування, та спосіб її запилення.
Зображений на рисунку організм є рослиною. Ця рослина належить до відділу Покритонасінні за наявністю генеративних органів – квітки. Середовища існування цієї рослини – водне, наземно-повітряне. Орган, що вказує на пристосування до середовища існування – листок. Спосіб запилення рослини – комахами.
Правильна відповідь – 332.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Реакції матричного синтезу (транскрипція)
Для виконання завдання необхідно знати основні процеси матричного синтезу, їх механізми та результати.
Транскрипція – процес синтезу мРНК (або іРНК) на матриці ДНК. Місцем, де відбувається транскрипція в еукаріотичній клітині, є ядро.
Під час транскрипції інформація, яка міститься в ДНК, відповідно принципу комплементарності використовується для синтезу мРНК (іРНК) з певною послідовністю нуклеотидів. Основним учасником процесу є РНК-полімераза.
Правильна відповідь – 122.
Знайшли помилку? Пишіть на