ЗНО онлайн 2014 року з географії – пробний тест
ТЕМА: Розвиток географічних знань про Землю. Відкриття нових земель і навколосвітні подорожі.
Завдання скеровано на оцінювання знань про пізнання Землі в епоху Великих географічних відкриттів.
Великі географічні відкриття розпочалися з відкриття Америки Христофором Колумбом у 1492 році (ХV ст.), а завершилися в ХVІІ ст. У цю епоху європейці здійснили плавання майже до всіх регіонів Земної кулі. Саме в епоху Великих географічних відкриттів Фернандо Магеллан здійснив першу навколосвітню подорож. Під час подорожі експедиція перетнула найбільший океан, який назвала Тихим. Інші географічні об’єкти, про які йдеться в завданні, відкрито значно пізніше: Антарктиду – 1820 року, Маріанський жолоб – 1875 року, Північний полюс підкорено на початку 1900-х.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Земля на плані й карті. Способи зображення Землі. Географічні карти, їхні елементи.
Завдання скеровано на оцінювання знань про особливості створення географічної карти і її ознак.
Під час складання географічної карти виникає проблема переходу від сферичної поверхні Землі до площини. Навіть якщо розрізати глобус на смужки, будуть помітні розриви, не заповнені зображенням поверхні Землі. На карті таких розривів немає, їх заповнено розтягненим зображенням. У цих місцях відбуваються викривлення чи спотворення. Найбільші спотворення на краях карти, біля полюсів, а найменші – поблизу екватора.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Земля на плані й карті. Орієнтування на місцевості.
Завдання скеровано на оцінювання вміння орієнтуватися за Полярною зорею.
Полярна зоря показує напрямок на північ. Якщо пішохід рухається, і Полярна зоря є праворуч, то ліворуч – південь, попереду – захід, а позаду – схід.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Гідросфера. Підземні води, умови їхнього утворення і залягання в земній корі.
Завдання спрямовано на оцінювання знання утворення підземних вод і розуміння їхньої класифікації за умовами залягання.
Підземні води утворюються внаслідок просочування крізь гірські породи дощових і талих вод. Найближче до земної поверхні залягає верховодка (А), яка зникає, якщо літо посушливе. На першому водоносному (водонепроникному) шарі залягають ґрунтові води (В). Між двома водонепроникними шарами містяться міжпластові (артезіанські) води (Г). Води, що позначено на схемі буквою Б, не належать до підземних, бо виходять на земну поверхню (поверхневі води – озеро, річка, ставок тощо).
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Літосфера. Робота текучих і підземних вод, льодовиків.
Завдання скеровано на оцінювання знання зовнішніх процесів, що зумовлюють зміну земної поверхні.
На схилах пагорбів і долин під час дощу й танення снігу часто утворюються вимоїни – невеличкі рівчаки, по яких вода стікає вниз і несе розмитий ґрунт. З кожним роком вимоїни поглиблюються і поступово перетворюються на яр, а згодом – на балку.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Гідросфера. Світовий океан і його частини.
Завдання скеровано на оцінювання знання основних частин Світового океану й уміння аналізувати діаграму.
Світовий океан поділяють на чотири океани: Тихий, Атлантичний. Індійський, Північний Льодовитий. Тихий океан – найбільший і становить половину Світового океану. Тож йому на діаграмі відповідає найбільший сектор А. Частка в Світовому океані Атлантичного – 25 % (сектор Б, на який припадає чверть площі діаграми). Північний Льодовитий океан – найменший (сектор Г). Сектору В відповідає Індійський океан, який за величиною на третьому місці.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Атмосфера. Погода, її елементи, мінливість. Клімат й основні кліматотвірні чинники.
Завдання скеровано на оцінювання знання основних ознак погоди й клімату, уміння виявляти відмінні риси між ними.
Погода – стан нижнього шару атмосфери в певний час і в певному місці. Основна ознака погоди – мінливість. Клімат – це багаторічний режим погоди, властивий для певної місцевості. У трьох варіантах (А, Б, В) наведено ознаки зміни погоди: похолодання і дощі, заморозки, травневі грози. А у варіанті Г описано зміни середньомісячної температури повітря, яка в травні вища, ніж у квітні. Отже, ідеться не лише про погодне явище, а й зміну за певний період, тобто клімат.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Географічна оболонка – найбільший природний комплекс Землі, її межі й властивості.
Завдання скеровано на оцінювання знань про головні властивості й закономірності географічної оболонки Землі.
Головними закономірностями географічної оболонки Землі є: цілісність, ритмічність, зональність, вертикальна поясність. Широтна зональність – це зміна природних зон від екватора до полюсів, пов’язана зі зміною співвідношення тепла й вологи.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Материки Північної півкулі. Євразія. Тектонічні структури, рельєф, корисні копалини.
Завдання спрямовано на оцінювання знання основних рис природи материка Євразія, причин зміни рельєфу.
Рельєф материка пов’язаний із геологічною і тектонічною будовами. У межах материка сходяться літосферні плити: Євразійська, Африкано-Аравійська й Індо-Австралійська. Тут утворилися складчасті області, а в рельєфі – гори. У далекому минулому величезні ділянки платформ то опускалися, то піднімалися, утворювалися рівнини. Відбиток на рельєф залишило також материкове зледеніння.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Материки Північної півкулі. Євразія. Материки Тропічних широт. Африка. Тектонічні структури, рельєф, корисні копалини.
Завдання скеровано на оцінювання знання причин утворення вершин Фудзіяма й Кіліманджаро.
Кіліманджаро – найвища вершина Африки вулканічного походження, лежить у межах Східно-Африканського плоскогір’я. Фудзіяма – вулкан на Японських островах, священна гора японців.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Материки Тропічних широт. Африка. Кліматичні пояси й типи клімату.
Завдання націлено на оцінювання знання кліматотвірних чинників Африки й особливостей типів клімату.
Африку посередині перетинає екватор, тому кліматичні пояси на материку паралельно чергуються в обох півкулях. Так само паралельно сформувалися природні зони на материку. На півночі Африки утворилася найбільша пустеля світу Сахара, а на півдні в тих же широтах – пустеля Калахарі, яка отримує значно більше опадів, ніж Сахара. Причина в пасатах, які на північну частину дмуть із Євразії – сухі й жаркі, а на південну – з Індійського океану – вологі.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Материки Тропічних широт. Австралія: води суходолу.
Завдання скеровано на оцінювання знання особливостей формування і водного режиму озер Австралії.
З-поміж наведених озер три – тектонічного походження. Вони глибокі й не змінюють свою площу залежно від опадів: Байкал, Танганьїка, Тітікака. Озеро Ейр залишкового походження, безстічне й засолене. У сухий сезон воно пересихає і вкривається кіркою солі, його називають «мертвим серцем» Австралії.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Материки Північної півкулі. Євразія. Природні зони.
Завдання скеровано на оцінювання знань про природу материка Євразія, поширення природних зон.
Щоби розв’язати завдання, потрібно пригадати послідовність поширення природних зон на материку з півночі на південь, закономірність широтної зональності. Правильний ланцюжок зміни наведено у варіанті відповіді А: тундру змінює лісотундра, лісотундру – тайга. Чим далі на південь, тим стає тепліше, до хвойних (тайга) домішуються листяні породи – утворюється зона мішаних лісів. Південніше температура повітря стає ще вищою, а опадів меншає, тому дерева не утворюють суцільної смуги – формується лісостеп, а згодом – суцільне різнотрав’я, тобто степ.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Закономірності формування природи материків й океанів. Природні комплекси материків й океанів.
Завдання скеровано на оцінювання знання особливостей природи великих островів.
Острови Калімантан і Нова Гвінея лежать у зоні вологих екваторіальних лісів, тож їхній органічний світ буде найбагатшим. Мадагаскар простягнувся в зоні саван і вологих екваторіальних лісів, тому його природа також багата на різноманітні рослини й тварини. Ісландія – найпівнічніший з-поміж островів, про які йдеться в завданні – лежить у субарктичному кліматичному поясі. Тому органічний світ цього острова (Б) бідніший порівняно з іншими (А, В, Г).
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Материки Північної півкулі. Північна Америка. Загальні риси клімату.
Завдання використовують для оцінювання знання основних кліматичних особливостей Північної Америки, чинників, що формують їх, і вміння аналізувати кліматограму.
У цій місцевості випадає багато опадів (2 450 мм) протягом року, переважно взимку. Температури повітря невисокі (максимальна становить 12...14 ℃), однак не від’ємні. Це – ознаки помірного морського клімату.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Географічний простір України. Фізико-географічне положення території України.
Завдання скеровано на оцінювання знання фізико-географічного положення території України.
Україна межує з усіма європейськими постсоціалістичними державами, які входять у групу країн перехідної економіки. З-поміж сусідніх країн лише чотири є членами НАТО – Польща, Угорщина, Словаччина, Румунія. Україна не має жодної високорозвиненої держави-сусідки. Найближча високорозвинена країна – Німеччина, але це сусідка другого порядку.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Природні умови й ресурси України. Рельєф, тектонічна й геологічна будова, мінеральні ресурси.
Завдання націлено на оцінювання вміння встановлювати взаємозв’язки між тектонічними структурами й заляганням корисних копалин певної групи.
Найбільшою і найдавнішою тектонічною структурою в межах Східноєвропейської платформи є Український щит, який має давній кристалічний фундамент із різною глибиною залягання. У межах щита утворилися такі корисні копалини як залізні, титанові, нікелеві руди, а на осадовому чохлі – родовища бурого вугілля і марганцю. Український щит позначено цифрою 6. Кам’яне вугілля залягає в зоні старої складчастості (Донецький кряж) або в прогині платформи (Львівсько-Волинський басейн). Донецьку складчасту споруду позначено цифрою 9, а Галицько-Волинська западина – цифрою 4.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Природні умови й ресурси України. Клімат і кліматичні ресурси. Кліматичні показники: температура, опади, коефіцієнт зволоження і їхній розподіл на території України.
Завдання використовують для перевірки вміння аналізувати кліматотвірні чинники на території України.
Відомо, що територія України має більшу протяжність із заходу на схід. Західна частина перебуває під впливом повітряних мас із Атлантики. Їх приносять циклони. Циклональна діяльність завжди супроводжувана опадами. Тому в західній частині більше хмарних днів із дощами, ніж на тій самій широті на сході. Під час просування на схід повітряна маса висихає.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Природні умови й ресурси України. Ландшафти України.
Завдання скеровано на оцінювання вміння встановлювати взаємозв’язки між типами ґрунту, рослинами й тваринами на певній території в Україні.
На дерново-підзолистих ґрунтах (варіант відповіді А) ростуть мішані ліси Полісся. Дуб, береза, липа, вільха, ліщина, бузина (листяні) і сосна (представниця хвойних) – типові представники поліської флори. А лось, олень благородний, козуля, глухар, тетерев – фауни.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Природні умови й ресурси України. Води суходолу й водні ресурси. Річки.
Завдання скеровано на оцінювання знання характеристики річок України, їхніх гідрографічних особливостей і вміння аналізувати графік-гідрограф.
Проаналізувавши графік, можна дійти висновку, що паводок (раптове підняття рівня води внаслідок зливових дощів) у цьому регіоні наступає пізньою весною – від квітня до травня. У літні місяці рівень води в річці вищий порівняно із зимовим періодом. Серед наведених регіонів найбільша кількість дощів характерна для Карпат, де періодично трапляються паводки й затоплення населених пунктів.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Природні умови й ресурси України. Природокористування. Природно-заповідний фонд України.
Завдання спрямовано на оцінювання розуміння змісту понять «заповідник», «національний парк» і вміння розрізняти їх.
Природно-заповідні об’єкти Асканія-Нова й Канівський – заповідники. Природний заповідник – це територія, яку виділяють для охорони в природному стані типових або унікальних для певної ландшафтної зони природних комплексів з усіма їхніми складниками. Статус природного заповідника передбачає повну заборону на його території господарської діяльності.
«Софіївка» і «Тростянець» – дендрологічні парки, які служать для охорони й вивчення в спеціально створених умовах деревно-чагарникової рослинності з метою використання їхньої композиції для наукового, господарського й естетичного використання.
Національними парками на території України є Шацький (на базі Шацьких озер), «Синевир» (на базі озера Синевир). Це великі території з охоронюваними ландшафтами або їхніми ділянками разом із усіма природними компонентами. У природних національних парках поєднують охорону природи із відпочинком людей і їхнім екологічним вихованням. Для цього створюють системи спеціальних доріг і стежок. Ведення господарської діяльності в національних парках заборонено.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Населення України й світу. Демографічні процеси.
Завдання використовують для оцінювання знання основних демографічних процесів в Україні й у світі й уміння аналізувати картограму.
Темним кольором на картограмі виділено східні області й Придніпров’я. Саме тут зосереджено економічний потенціал України. Це стало причиною створення промислових міст і містечок, у яких частка міських жителів становить понад 80 %.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Суспільна й просторова організація господарства. Форми просторової організації національної економіки.
Завдання скеровано на оцінювання знання основних складників територіальної структури господарства.
Під територіальною структурою розуміють поєднання і взаємозв’язки центрів, вузлів і районів на певній території. У сільському господарстві виділяють зони, які склалися на основі агрокліматичних умов і впливають на спеціалізацію території.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Економіко-географічний поділ України. Економічні райони. Виробництво електроенергії.
Завдання націлено на оцінювання знання галузей спеціалізації економічних районів на території України й розміщення основних ТЕС.
Теплові електростанції споруджують там, де є запаси палива. Таким регіоном на території України є Донецький економічний район, у якому зосереджено високоякісне кам’яне вугілля. Тому в районі розвинута паливна промисловість, яка стала основою для формування теплової електроенергетики.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Вторинний сектор господарства. Металургійне виробництво.
Завдання скеровано на оцінювання знання особливостей розвитку металургійної промисловості в Україні, основних її центрів і районів.
Чорна металургія в Україні сформувалася в трьох районах розвитку – Придніпровському, Донецькому й Приазовському. З-поміж міст, про які йдеться в завданні, лише Маріуполь розташовано в Приазов’ї. Іін є центром цього регіону. Тому в місті основні джерела забруднення повітря – металургійні комбінати.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Вторинний сектор господарства. Хімічне виробництво.
Завдання скеровано на оцінювання розуміння сучасних тенденцій розвитку хімічної промисловості в Україні.
Україна належить до світових виробників деяких видів хімічної продукції, оскільки має для цього сировинну базу. Виробляють побутову хімію, зокрема синтетичні мийні засобі, здебільшого підприємства, створені спільно з іноземними компаніями. Вони працюють у Вінниці, Дніпропетровській і Харківській областях і зорієнтовані на внутрішній споживчий ринок і трудові ресурси.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Вторинний сектор господарства. Металургійне виробництво.
Завдання використовують для оцінювання знання особливостей розвитку кольорової металургії в Україні й чинників розміщення підприємств.
Розміщення підприємств кольорової металургії з виробництва титану й магнію зорієнтовано на дешеву електроенергію. Саме тому найбільший центр кольорової металургії в Україні сформовано в Запоріжжі, де він використовує електроенергію Дніпрогесу. Тут працюють алюмінієвий і титано-магнієвий заводи, на які руди кольорових металів привозять із місць видобування сировини.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Вторинний сектор господарства. Виробництво тканин, одягу, взуття.
Завдання скеровано на оцінювання знання про сучасний стан легкої промисловості України, її проблеми й перспективи розвитку.
На початку ХХІ століття легка промисловість України розвивалася пришвидшеними темпами. Такий розвиток пов’язано із залученням іноземних інвестицій, насамперед у швейну галузь. Країни з вищим рівнем економіки й дорожчою робочою силою витісняють свої підприємства швейної галузі в країни з дешевою робочою силою. У швейній галузі це зробити найпростіше. Країни-інвестори привозять сировину (тканини), обладнання (швейні машини), залучають дешеві трудові ресурси (переважно жіночі) і використовують на виробництві порівняно недорогу місцеву електроенергію. Унаслідок цього собівартість виробленої продукції стає нижчою.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Первинний сектор господарства. Сільське господарство.
Завдання спрямовано на оцінювання знання основних рис розвитку сучасного сільського господарства світу.
Однією з галузей рослинництва в сільському господарстві є квітникарство. Переважно квіти вирощують у закритому ґрунті, тому ця галузь не залежить від кліматичних умов території. Продукція швидко псується, тому зорієнтована на споживача. Київ – місто-мільйонник, де сформовано найбільший ринок збуту цієї продукції.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Первинний сектор господарства. Сільське господарство.
Завдання скеровано на оцінювання вміння аналізувати картосхему посівів сільськогосподарських культур.
Найтемнішим кольором на картосхемі позначено північні області з надмірним зволоженням. Бавовник в Україні не культивують. Соняшник для олійножирової галузі вибагливий до сонця і тепла, тому його вирощують у степовій зоні. Цукрові буряки потребують нормальних умов зволоження, їх вирощують у лісостепу. Тож на картосхемі позначено посіви льону-довгунця, для якого зона Полісся найпридатніша для вирощування.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Вторинний сектор господарства. Виробництво харчових продуктів, напоїв.
Завдання скеровано на оцінювання знання чинників розміщення молочноконсервних заводів в Україні.
У технологічному процесі молочноконсервні заводи використовують свіже молоко, яке недоцільно перевозити на далекі відстані. Тому заводи максимально наближено до виробників сировини – тваринницьких ферм, які працюють у селах поблизу малих міст.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Третинний сектор господарства. Транспорт.
Завдання націлено на оцінювання знання особливостей розвитку транспортної системи в Україні.
Меридіани показують напрямок із півночі на південь, тому правильною відповіддю є автомагістраль, яка сполучає два протилежних за напрямками міста. Місто Київ лежить на півночі, а місто Одеса – на півдні.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Україна на політичній карті Європи й світу. Політична карта, її елементи.
Завдання скеровано на оцінювання знання основних властивостей політичної карти світу.
Основна властивість політичної карти світу – динамічність. На політичній карті світу постійно відбуваються зміни: розпад одних держав і поява інших, об’єднання держав. Це кількісні зміни, що пов’язані зі зміною кількості країн і держав на політичній карті. Коли відбувся поділ Чехословаччини на дві країни – Чехію і Словаччину – відбулася кількісна зміна, яку відображено на політичній карті світу.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Первинний сектор господарства. Сільське господарство.
Завдання скеровано на оцінювання знання особливостей розвитку сільського господарства у світі.
Сільське господарство залежить від агрокліматичних умов і земельних ресурсів. Регіони світу, у яких протягом року додатні температури, працюють на землі цілий рік і збирають по два-три врожаї. До таких культур належить рис, який потребує багато вологи й тепла, а також родючих ґрунтів. Його культивують у тропічному й субтропічному поясах Південної Азії, Латинської Америки, Африки. Якщо брати до уваги ще й високу густоту сільського населення, то з-поміж Північної Африки й Південної Азії потрібно вибрати Південну Азію. Адже в цьому регіоні лежить Індія – країна, яка перебуває на другому місці за кількістю населення у світі й має високу частку сільського населення (понад 65 %).
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Вторинний сектор господарства. Виробництво й постачання електроенергії.
Завдання скеровано на оцінювання знання особливостей розвитку електроенергетики в країнах світу й уміння аналізувати картосхему виробництва електроенергії у світі.
Під час розв’язування завдання потрібно взяти до уваги чинники розміщення основних типів електростанцій: ТЕС будують поблизу паливної бази, ГЕС – на енергії річок, АЕС – біля споживача, якщо немає умов для будівництва ТЕС чи ГЕС.
Країни, які володіють великими запасами паливних ресурсів, більшу частку електроенергії виробляють на ТЕС. Ті, які мають потужні річки, споруджують ГЕС. Країни із запасами уранових руд і підвищеним попитом на електроенергію будують АЕС.
На карті темним кольором позначено Японію, Францію, Велику Британію, Німеччину, США, Канаду – країни «Великої сімки», які мають потужну промисловість, високорозвинену економіку. У цих країнах основним джерелом електричної енергії, що забезпечив їм енергетичну стабільність й успішний економічний розвиток, є АЕС.
Також темним кольором виділено Україну, Росію, Китай, Індію, Швецію – країни із запасами уранових руд.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Країни Європи. Росія.
Завдання скеровано на оцінювання знання місця країни в регіоні, особливостей торговельних зв’язків з Україною.
Чорна металургія – одна з найстаріших галузей російської промисловості, яка використовує як власну, так й імпортну сировину (залізні руди з Казахстану, марганцеві з України). Центральна металургійна база розташована біля кордону з Україною, тому експортувати марганцеві руди до Росії є вигідно.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Вторинний сектор господарства. Виробництво машин й устаткування. Сучасні тенденції розвитку світового господарства.
Завдання скеровано на оцінювання знання сучасних тенденцій розвитку світового виробництва електротехнічних виробів.
Виробництво електротехніки останнім часом зорієнтоване на дешеву робочу силу, оскільки використовує її у великому обсязі. У високорозвинених країнах вартість робочої сили є значно дорожчою, ніж у країнах, що розвиваються. Тому виробництво з країн «центру» вирушило до «напівпериферії» і «периферії». Тут значно дешевша робоча сила, зрослі доходи й великий внутрішній ринок споживання цієї продукції.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Первинний сектор господарства. Добувна промисловість.
Завдання націлено на оцінювання знання основних районів концентрації запасів нафти у світі.
Родовища нафти пов’язані з геологічною і тектонічною будовою території й приурочені до прогинів молодих платформ чи шельфу моря. Найбагатшими запасами нафти володіють країни Перської затоки, Росія, США, країни Латинської Америки, Північної Африки. Тобто варіанти відповіді, у яких ідеться про Донбас, Прирейнський, Верхньосілезький райони із запасами кам’яного вугілля, не задовольняють умову завдання. Тобто великими районами нафтопереробної й нафтохімічної промисловості, у яких концентрацію підприємств зумовлено сировинним чинником, є Примексиканський у США й Поволзький у Росії.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Регіони й країни.
Завдання використовують для оцінювання знання територіальних відмінностей у розвитку різних країн світу.
В Італії найрозвиненішою частиною є Північ країни. У США є три головні економічні райони: Північ, Південь і Захід. Економіка Білорусі рівномірно розміщена по території. У Канаді спостерігають істотні відмінності в розвитку території. Майже всю економіку й населення Канади зосереджено на Півдні, біля кордону із США.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Третинний сектор господарства. Транспорт.
Завдання скеровано на оцінювання знання особливостей розвитку транспортної системи водних видів транспорту.
Річка Міссісіпі протікає по території США – країни з найпотужнішою постіндустріальною економікою. Конго – найповноводніша річка Африки, де майже всі країни належать до групи країн, що розвиваються, підгрупа найменш розвинених. Тому інтенсивність транспортного використання Міссісіпі в кілька разів вища, ніж Конго.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Глобальні проблеми людства.
Завдання скеровано на оцінювання розуміння глобальних проблем людства, причин їхнього виникнення і способів розв’язання.
У завданні йдеться про енергетичну проблема, яка загострилася через нарощення виробництва. Умовна країна розташована в теплих тропічних широтах, оскільки це острови коралового походження, а корали – мешканці теплих вод. Отже, є всі умови для будівництва сонячних електростанцій.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Глобалізація і регіональна економічна інтеграція.
Завдання спрямовано на оцінювання знання сучасних тенденцій розвитку світового господарства.
На сучасному етапі відбувається злиття чи «зрощування» національних господарств груп країн і виникнення нової форми міжнародного географічного поділу праці – економічної інтеграції. Її вияви полягають у глибоких і тісних взаємозв’язках між країнами. Якщо ж тісними взаємозв’язками охоплено всі країни світу, виникає глобалізація. Передовсім це стосується міжнародної торгівлі, яка забезпечує просування товарів з однієї країни в будь-які інші. Коли споживач в Україні купує каву з Бразилії, чай з Індії чи будь-який інший імпортний товар, то йдеться про прояви глобалізації світового господарства.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Природні умови й ресурси України. Ґрунти й ґрунтові ресурси.
Завдання скеровано на оцінювання вміння встановлювати взаємозв’язки між типом рослинності й ґрунтами.
Характер рослинності впливає на утворення того чи того типу ґрунту. Під мішаними лісами утворилися дерново-підзолисті ґрунти, а під трав’яною степовою рослинністю – чорноземні. Коричневі ґрунти поширені в субтропічному поясі під твердолистими вічнозеленими лісами й чагарниками. Червоно-бурі ґрунти сформувалися в зоні саван і рідколісся.
Правильна відповідь – 1Б 2Г 3В 4А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Земля на плані й карті. План місцевості, його основні ознаки. Умовні знаки плану місцевості.
Завдання націлено на оцінювання вміння читати план місцевості. Буквою А на фрагменті топографічної карти позначено масив листяного лісу, у якому можна збирати гриби, заготовляти березовий сік. Буквою Б – луки, придатні для випасання худоби. Буквою В позначено околиці ставка, у якому можна розводити рибу. А буквою Г – піщаний берег річки Вершиці, де можна облаштувати пляжі для літнього відпочинку.
Правильна відповідь – 1Г 2Б 3А 4В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Економіко-географічний поділ України. Економічні райони.
Завдання скеровано на оцінювання знання складу території економічних районів України і їхньої господарської спеціалізації.
Придніпровський район має розвинену чорну металургію на базі власної сировини й виробляє чавун, сталь, прокат. У Північно-Східному зосереджено поклади нафти (Леляківське, Бугруватівське, Глинсько-Розбишівське). Каміння бурштину залягає в Рівненській області – Північно-Західний район. У посушливому кліматі Причорноморського району немає соковитих пасовищ для великої рогатої худоби, тому розвинулося вівчарство, яке постачає овечу вовну для вовняної галузі.
Правильна відповідь – 1В 2Д 3Б 4А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Природні умови й ресурси України. Ландшафти України.
Завдання використовують для оцінювання знання особливостей природи ландшафтів на території України.
Україна належить до держав із незначною часткою лісистості – 16 %. Тобто оптимальна лісистість може бути вищою. Найбільша фактична лісистість в Україні – у Карпатах. Проте через вирубування лісів цей показник менший від оптимального (варіант відповіді Г). У Степах лісистість найнижча – В. Великою є лісистість Полісся (варіант відповіді А), але вона нижча, ніж у Карпатах. Лісостеп – варіант відповіді Б.
Правильна відповідь – 1В 2Б 3Г 4А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Географічний простір України. Україна на політичній карті Європи й світу. Політична карта світу, її елементи.
Завдання скеровано на оцінювання знання географічного положення країн світу.
Італія лежить на Апеннінському півострові в Середземному морі. Іспанія – острівна країна в північній частині Атлантичного океану. Індонезія – це країна-архіпелаг у Південно-Східній Азії. Іран – приморська країна, береги якої омивають води Аравійського, Каспійського морів і Перської затоки.
Правильна відповідь – 1Б 2В 3Г 4Д.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Первинний сектор господарства. Сільське господарство. Рослинництво.
Завдання спрямовано на оцінювання знання особливостей вирощування технічних культур світу.
Помірно континентальний клімат сприятливий для вирощування льону-довгунця. Країни субтропічного Середземномор’я є світовими лідерами з експорту маслин. В екваторіальному кліматі вирощують цукрову тростину, а в тропічному вологому – олійну пальму.
Правильна відповідь – 1Г 2Д 3В 4А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Земля на плані й карті. Географічні координати.
Завдання використовують для оцінювання вміння визначати географічні координати об’єкта.
Географічними координатами є географічні широта й довгота. Географічна довгота – це виражена в градусах (від 0 до 180°) відстань об’єкта від нульового (Гринвіцького) меридіана. Місто Львів лежить на 24-му меридіані (24°), це і є географічна довгота.
Правильна відповідь – 24.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Земля на плані й карті. Географічні координати.
За допомогою завдання перевіряють уміння визначати географічні координати об’єкта.
Географічними координатами є географічні широта й довгота. Для правильного розв’язання завдання потрібно знати географічну широту кожного з двох міст, про які йдеться в завданні: Харкова й Миколаєва. Її визначають за паралелями: Харків лежить на 50-й паралелі, Миколаїв – на 47-й. Широта Північного полюса – 90° пн. ш. Отже, Харків ближче за Миколаїв до Північного полюса на 3° (50°- 47° = 3°).
Правильна відповідь – 3.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Земля на плані й карті. Поняття про азимут.
Завдання перевіряє вміння визначати азимут.
Азимут – це кут, який визначають за годинниковою стрілкою, між напрямком на північ і напрямком на заданий предмет. За умовою завдання гелікоптер летить із Черкас до Миколаєва точно на південь. Азимут півдня становить 180°.
Правильна відповідь – 180.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Географічний простір України. Україна на карті годинних поясів.
Завдання скеровано на перевірку вміння визначати місцевий час об’єкта.
Місцевий час – це час на певному меридіані. Тож його визначають за меридіанами, тобто за географічною довготою. Географічна довгота – це виражена в градусах відстань об’єкта від нульового меридіана. Її визначають за лініями меридіанів від 0° до 180°. Відлік починають від Гринвіцького меридіана, тобто від 0°. Географічна довгота Львова – 24°, Миколаєва – 32°. Різниця між ними становить 8° (32° - 24° = 8°). Земля робить оберт на 1° дуги меридіана за 4 хвилини. Тому різницю в часі обчислюють так: 8 ∙ 4 = 32 (хвилини). Отже, місцевий час Львова відстає від місцевого часу Миколаєва на 32 хвилини.
Правильна відповідь – 32.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Гідросфера. Води суходолу: болота. Природні зони Євразії.
Завдання скеровано на оцінювання знання умов утворення боліт і природних особливостей тундри й тайги.
Для утворення боліт необхідне надмірне зволоження, низовинний рельєф і близьке залягання до земної поверхні підземних вод. Зони тундри й тайги простягаються на півночі материків Північної півкулі, де поширена багаторічна мерзлота – шар мерзлої землі з постійно від’ємними температурами. Багаторічна мерзлота не дає просочуватися опадам у нижні шари, відбувається заболочування.
Правильна відповідь – 1 4 5.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Природні умови й ресурси України. Водні ресурси України, шляхи їхнього раціонального використання й охорони.
Завдання націлено на оцінювання знання особливостей проблеми водозабезпечення території України й способи її розв’язання.
Територія України недостатньо забезпечена прісною водою. Проблему частково можна розв’язати, запровадивши водозбережні технології на виробництві. Для зберігання води доцільно будувати водосховища й ставки. Для рівномірного водопостачання варто будувати канали, по яких перерозподіляти воду.
Правильна відповідь – 3 4 5.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Вторинний сектор господарства. Металургійне виробництво.
Завдання скеровано на оцінювання знання особливостей розвитку металургійної промисловості в Україні, основних її центрів і районів розвитку.
Чорна металургія в Україні – важлива добре розвинута галузь економіки. Найголовнішим районом, де зосереджено основне виробництво чорних металів, є Придніпровський район. Його сформовано на базі власних родовищ залізної руди (Криворізький басейн) і Нікопольського басейну марганцевих руд, що простягається неподалік. Споживачем чорних металів є важке машинобудування, яке сконцентровано в Придніпров’ї.
Правильна відповідь – 3 4 6.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Вторинний сектор господарства. Виробництво машин й устаткування. Сучасні тенденції розвитку світового господарства.
Завдання спрямовано на оцінювання знання сучасних тенденцій розвитку світового виробництва електротехніки й електроніки.
Галузь електротехніки й електроніки, яку останнім часом зорієнтовано на дешеву робочу силу, дуже швидко зреагувала на запити глобалізації. Високорозвинені країни витісняють ці виробництва в країни нижчого рівня розвитку. Тобто з країн «центру» галузь вирушила на «напівпериферію» і «периферію», бо це економічно вигідно. Адже в Україні значно дешевша робоча сила, кваліфіковані трудові ресурси (велика частка людей із вищою освітою). Доходи громадян – працівників іноземних підприємств – зростають, тож вони є споживачами цієї продукції, тобто формують великий внутрішній ринок.
Правильна відповідь – 4 6 7.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Населення України й світу. Демографічні процеси.
Завдання використовують для оцінювання знання основних демографічних процесів і вміння аналізувати статистичну інформацію щодо населення.
«Старіння населення» відбувається тоді, коли частка людей старшого віку в країні зростає і перевищує частку дітей. Це відбувається тоді, коли збільшується середня тривалість життя, зменшуються смертність і народжуваність. Саме про такі явища свідчать наведені в таблиці дані. Інші варіанти відповідей не впливають на «старіння» населення.
Правильна відповідь – 2 3 7.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Азія. Загальна характеристика країн Азії.
Завдання скеровано на оцінювання знання особливостей економічного розвитку країн Південної Азії.
За економічним розвитком країни Південної Азії належать до групи країн, що розвиваються (Індія, Пакистан, Афганістан, Бангладеш тощо). В економіці цих країн частка сільського господарства, яке використовує багато робочої сили, є трудоінтенсивним, ще досить висока. У вторинному секторі багато кустарно-ремісничих виробництв. Доходи населення дуже низькі.
Правильна відповідь – 2 4 7.
Знайшли помилку? Пишіть на