ЗНО онлайн 2016 року з географії – додаткова сесія
ТЕМА: Розвиток географічних знань про Землю. Сучасні дослідження.
Завдання скеровано на оцінювання знань про відкриття і дослідження нових земель у сучасний період.
Експедиція під керівництвом Фадея Беллінсгаузена й Михайла Лазарєва 1820 року відкрила останній шостий материк – Антарктиду. Інші варіанти відповіді неправильні. Пангея – це прадавній материк, який утворився близько 300 млн років тому, і від якого розпочалося утворення сучасних материків. Північний полюс підкорено на початку ХХ століття. Чотири океани почали виокремлювати після утворення сучасних материків.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Закономірності формування природи материків й океанів. Форма й рухи Землі, їхні наслідки.
Завдання скеровано на оцінювання знань про рухи Землі, їхні наслідки для природи.
Земля здійснює два види рухів – навколо своєї осі за добу й навколо Сонця за рік. У завданні йдеться про рух Землі навколо Сонця, бо потрібно визначити її місце на орбіті в період, коли в Україні літо. Україна лежить у Північній півкулі, де літо триває тоді, коли цю півкулю максимально повернуто до Сонця. Сонце в зеніті перебуває над Північним тропіком 22 червня, тоді день – найдовший, а ніч – найкоротша. На схемі це відповідає місцю на орбіті, позначеному буквою А. Ще одним аргументом на підтвердження правильності такої думки є освітленість Північного полюса, де Сонце півроку не заходить за горизонт.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Літосфера. Вулканізм і вулкани, гейзери.
Завдання спрямовано на оцінювання розуміння процесів вулканізму, їхніх наслідків.
Гейзери, гарячі джерела й грязьові вулкани відносять до післявулканічних явищ. Вони пов’язані з остиганням вулканічного вогнища, яке живило вулкан, і здатне нагрівати підземні води. Гейзери – це джерела, що під час періодичного фонтанування викидають стовпи гарячої води й пари внаслідок тиску перегрітої пари й газів під землею.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Земля на плані й карті. План, його основні ознаки. Умовні знаки плану.
Завдання використовують для оцінювання вміння «читати» план місцевості, розпізнавати умовні знаки на ньому.
На плані позначено горб заввишки 104,5 м, який знижується в бік річки Білочка. Це можна визначити за напрямленими назовні бергштрихами й горизонталями, значення яких зменшуються від 104 м до 94 м. Горизонталь 94 м збігається з обривом над річкою, схил горба тут крутіший, бо горизонталі зближуються, тому саме в цьому місці найбільша ймовірність зсувів.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Гідросфера. Властивості вод Світового океану.
Завдання скеровано на оцінювання знань про одну з основних властивостей вод Світового океану – солоність.
Солоність – це маса (г) солей, розчинених у воді об’ємом один літр. Середня солоність вод Світового океану – 35 ‰, але є широти, де цей показник може бути вищим або ж нижчим. На солоність впливають кількість опадів, випаровування і прихід прісної річкової води. Найсолонішими (37 ‰) є тропічні широти, тому що там протягом року дуже мала кількість опадів, а коефіцієнт випаровування високий. В екваторіальних широтах солоність становить 34 ‰ через велику кількість опадів. Інші варіанти відповідей свідчать про зниження солоності: упадіння найповноводніших річок, танення айсбергів.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Гідросфера. Річка.
Завдання скеровано на оцінювання знання основних елементів будови річки й річкового басейну.
Під час розв’язування завдання потрібно розрізняти основні поняття, що стосуються річки. Вододіл – це лінія, межа, яка розділяє сусідні річкові басейни. Вододіл проходить по підвищеній місцевості чи по гірських хребтах. В інших варіантах відповідей поєднано такі елементи, що не можуть бути розділені.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Атмосфера. Клімат й основні кліматотвірні чинники.
Завдання скеровано на оцінювання розуміння кліматотвірних чинників і вміння розпізнавати їх на картосхемі.
Проаналізувавши картосхему острова, можна дійти таких висновків:
- біля його західного узбережжя проходить холодна течія, що не сприяє утворенню опадів і робить клімат посушливим;
- гори простягаються з півночі на південь на крайньому заході й сході острова, тож дію вітрів обмежено гірськими масивами;
- точки Б й В відкриті впливу океану й не можуть мати сухий клімат;
- точка Г лежить на крайньому східному узбережжі острова й теж перебуває під впливом океану;
- точка А лежить у передгір’ї, на яке впливає холодна течія. Тож у цій місцевості клімат на острові найсухіший. За таких умов, наприклад, утворилася пустеля Атакама біля Анд (Південна Америка).
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Географічна оболонка – найбільший природний комплекс Землі, її межі й властивості.
Завдання спрямовано на оцінювання знань про головні властивості й закономірності географічної оболонки Землі.
У наведеному прислів’ї йдеться про таку закономірність географічної оболонки Землі як ритмічність – періодичну повторюваність певних процесів у часі й просторі – приплив і відплив.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Гідросфера. Світовий океан і його частини.
Завдання спрямовано на перевірку знання географічної карти й розташування на ній відомих об’єктів гідросфери.
Протока Дрейка розділяє два материки – Південну Америку й Антарктиду – і сполучає два океани – Атлантичний і Тихий. На карті протоку позначено буквою А.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Літосфера. Сейсмічні пояси Землі.
Завдання використовують для перевірки знань про особливості дії внутрішніх сил Землі.
Землетруси виникають на межах літосферних плит у місцях розривів і зіткнення, тобто вздовж розломів земної кори. Зони стику між літосферними плитами досить вузькі й простягаються на тисячі кілометрів. Їх називають сейсмічними поясами. Вони збігаються з місцями глибинних розломів на суходолі й в океанах. На Землі виділяють два найбільші сейсмічні пояси – Тихоокеанський і Середземноморський. Серед запропонованих варіантів відповіді Японські острови простягаються в Тихоокеанському сейсмічному поясі, інші об’єкти лежать поза сейсмічними зонами.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Африка. Тектонічна будова, рельєф, корисні копалини.
Завдання скеровано на оцінювання знання основних рис природи материка Африка, форм його рельєфу.
У наведеному в завданні фрагменті з довідника описано найвищу вершину Африки – укритий льодовиком вулкан (схили порізано лавою) Кіліманджаро, який одиноко височіє (5 895 м) серед саван і рідколісся.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Материки Північної півкулі. Північна Америка. Води суходолу.
Завдання використовують для оцінювання знання водних ресурсів Північної Америки.
Найбільшими озерами на материку є Великі американські озера (Верхнє, Мічиган, Гурон, Ері, Онтаріо), які утворилися в тектонічному прогині, поглибленому давнім льодовиком. Основний масив льодовика був у долині річки Святого Лаврентія, яка сполучає систему Великих озер через озеро Онтаріо з Атлантичним океаном. Після танення льодовика рівень долини річки й озера Онтаріо опинився нижче від рівня океану, тож озеро недовго було океанською затокою. Згодом земля почала підніматися від двокілометрової товщі льоду й піднімається досі, тому північна частина озера припіднята, а південна – нахилена до океану. Моряки називають ці два озера (Ері й Онтаріо) – Нижні озера, а інші (Верхнє, Мічиган і Гурон) – Верхні озера.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Материки тропічних широт. Австралія: природні зони.
Завдання націлено на оцінювання знань про особливості природи материка Австралія.
В Австралії сформовано численні басейни підземних вод, найбільший із-поміж них – Великий артезіанський басейн у межах Центральних низовин. Через те, що підземні води близько підходять до поверхні, у пустелях ростуть колючі чагарники, низькорослі евкаліпти й акації, тож ці території використовують як пасовища.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Материки Північної півкулі. Євразія. Природні зони.
Завдання спрямовано на оцінювання знання особливостей природи материка Євразія.
Зона тундри поширена на півночі Східноєвропейської рівнини в умовах холодного клімату на тундрово-глейових ґрунтах, бідних на поживні речовини. Степова зона займає південну частину Східноєвропейської рівнини й сформувалася в умовах теплого посушливого клімату на чорноземних ґрунтах. Через високу родючість чорнозему степова зона найпридатніша для вирощування сільськогосподарських рослин, тому її майже всю розорано.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Материки Північної півкулі. Євразія. Природні зони. Висотна поясність.
Завдання скеровано на оцінювання розуміння основних закономірностей географічної оболонки – широтної зональності й висотної поясності.
На рівнині природні зони поширено зонально, вони змінюють одна одну з півночі на південь. У горах природні комплекси змінюють один одного з висотою – утворюють висотні пояси. Чим вищі гори, тим висотних поясів більше. З просуванням на південь кількість висотних поясів збільшується. Це пов’язано з тим, що висота снігової лінії не всюди проходить на однаковій висоті, із просуванням до екватора вона підвищується до 4 500 м, тому рослинність може поширюватися на більшій висоті. Інші відповіді не можна вважати правильними з таких причин:
- родючість ґрунтів із висотою не поліпшується, а погіршується;
- антропогенний вплив знищує природну різноманітність;
- опадів на висоті хоч і випадає більше, проте стає холодніше, бо температура знижується, що не є сприятливим для росту рослин.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Природні умови й ресурси України. Ландшафти України. Природні зони.
Завдання використовують для оцінювання знання основних природних особливостей території України.
Протяжність території з півночі на південь впливає на розподіл сонячної радіації, кількість якої збільшується від екватора до полюсів. Сонячна радіація впливає на поширення природних комплексів – природних зон. Це прояв однієї із закономірностей географічної оболонки – широтної зональності. Чергування рівнин і гір залежить не від простягання території з півночі на південь, а від тектонічних структур. Напрямок течій – від рельєфу території, а розчленованість берегової лінії – від рухів земної кори.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Природні умови й ресурси України. Рельєф, тектонічна й геологічна будова, мінеральні ресурси.
Завдання скеровано на оцінювання вміння встановлювати взаємозв’язки між тектонічними структурами й заляганням корисних копалин певної групи.
Якщо корисну копалину (руду) розробляють в осадовому чохлі, то її залягання неглибоке, бо чохол укриває тектонічну структуру ззовні. Такий видобуток можна вести дешевим відкритим способом – кар’єрним. Інші варіанти відповіді не задовольняють умову завдання.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Природні умови й ресурси України. Клімат і кліматичні ресурси.
Завдання спрямовано на оцінювання знання кліматичних характеристик території України й кліматотвірних чинників.
В уривку пісні описано ясну зоряну ніч, тобто без хмар на небі. Туман утворюється зранку чи звечора теж у погожі дні. Листя тремтить на осичині – ознака безвітряної погоди. Отже, описано ознаки гарної погоди, яка формується за тривалого поширення антициклону. Антициклон – це вихороподібний низхідний рух повітря з високим тиском у центрі (В), який не утворює хмарності й зумовлює суху сонячну погоду влітку й морозну сонячну – узимку.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Природні умови й ресурси України. Води суходолу й водні ресурси. Річки.
Завдання використовують для оцінювання знання характеристики річок України, їхніх гідрографічних особливостей.
Нижні течії річок Дніпра й Дунаю проходять через Причорноморську низовину, де вони впадають у Чорне море й утворюють дельти з дрібних наносів. Дельта Дунаю є другою за площею в Європі, дельта Дніпра менша й не має вираженої трикутної форми. Інші варіанти відповідей суперечать умові завдання: річки мають упадати в один лиман, а Дунай лиману не утворює. Каньйони ці річки також утворити не можуть, бо протікають пухкими осадовими породами Причорноморської низовини. Навесні річки не міліють, бо під час танення снігів вони найповноводніші.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Природні умови й ресурси України. Природокористування.
Завдання скеровано на оцінювання знання основних природоохоронних територій в Україні, об’єкти їхньої охорони.
На кожній із марок зображено гірську місцевість з елементами флори й фауни. Це – хвойні (переважно) і листяні дерева, кіт лісовий, птах глухар. Отже, ідеться про заповідник лісової зони, розташований у горах. Заповідники «Український степовий» і «Дунайський» лежать у степовій зоні, «Канівський» – у лісостеповій зоні на рівнинній території. Умову завдання задовольняє відповідь Г – карпатський заповідник «Горгани».
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Природні умови й ресурси України. Ґрунтові й земельні ресурси.
Завдання націлено на оцінювання знання основних чинників ґрунтоутворення, основних типів ґрунтів на території України, їхньої родючості.
Чорноземи – найродючіші ґрунти, бо містять багато гумусу. Велику кількість поживних речовин зумовлено тим, що чорноземні ґрунти сформувалися в степовій зоні під густим трав’яним покривом в умовах посушливого клімату. У ґрунтах лісової зони вміст гумусу низький, хоча листяної підстилки достатньо для утворення перегною. Це пояснюють тим, що ліси ростуть у вологому кліматі, тому опади, яких у лісовій зоні значно більше, вимивають поживні речовини в нижні шари ґрунту. У степах клімат посушливий, опадів мало, тому гумус утримується у верхніх шарах ґрунту.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Природні умови й ресурси України. Ландшафти України. Гірські ландшафти Українських Карпат і Кримських гір.
Завдання скеровано на оцінювання знання природних особливостей гірських ландшафтів України.
Українські Карпати й Кримські гори – молоді гірські системи, що утворилися в альпійську епоху горотворення. Карпати вищі від Кримських гір і займають більшу площу. У межах Карпат височіє гора Говерла (2 061 м) – найвища точка території України. Окрім Говерли в Карпатах ще є п’ять вищих за 2 000 м вершин, усі вони в масиві Чорногора. Найвища точка Кримських гір – гора Роман-Кош (1 545 м).
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Населення України й світу. Демографічні процеси.
Завдання використовують для оцінювання вміння аналізувати карти, статистичні показники й визначати природний приріст населення.
Показник природного приросту (П. пр.) визначають як різницю між народжуваністю (Н) і смертністю (С). Якщо Н > С, то П. пр. додатний, тобто кількість населення збільшується. Якщо Н < С, то П. пр. від’ємний, і кількість населення зменшується. Згідно з картограмою найвищий (позначено найтемнішим кольором) коефіцієнт народжуваності в Рівненській і Закарпатській областях – 13,1 ‰ й більше. Коефіцієнт смертності в них не перевищує 13,0 ‰. Отже, у цих двох областях незначний додатний природний приріст. У решти областей коефіцієнт смертності вищий за коефіцієнт народжуваності.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Вторинний сектор господарства. Електроенергетика України.
Завдання скеровано на оцінювання знань про принципи розміщення атомних електростанцій (АЕС) на території України.
В Україні чотири АЕС, які працюють на уранових рудах і виробляють електроенергію: Запорізька, Південноукраїнська (Миколаївська область), Хмельницька й Рівненська. Принципом розташування атомних електростанцій є споживач. АЕС споруджують у тій місцевості, де невигідно зводити теплову електростанцію (ТЕС) через необхідність доправляння палива чи будувати гідроелектростанцію (ГЕС), бо немає річки з потужною течією. В Україні всі АЕС розташовано в районах із дефіцитом паливних ресурсів (кам’яного вугілля).
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Вторинний сектор господарства. Металургійне виробництво.
Завдання скеровано на оцінювання особливості розвитку кольорової металургії в Україні й чинники розміщення підприємств.
Розміщення підприємств кольорової металургії з виробництва титану й магнію зорієнтовано на дешеву електроенергію. Саме тому найбільший центр кольорової металургії в Україні сформовано в Запоріжжі, де він використовує електроенергію Дніпрогесу. Тут працюють алюмінієвий і титано-магнієвий заводи, куди руди кольорових металів привозять із місць видобування сировини.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Вторинний сектор господарства. Виробництво машин й устаткування.
Завдання використовують для оцінювання знання основних центрів машинобудівної промисловості України і їхнього розташування на карті.
Літаки й космічну техніку виготовляють у великих наукових центрах – Києві й Харкові, вагони й локомотиви – у районі виробництва чорних металів (Луганськ, Маріуполь, Дніпро). Морські й річкові судна виробляють на водних шляхах (Миколаїв, Херсон, Київ), автомобілі й автобуси – у кооперації з іноземними автомобільними компаніями в багатьох містах (Львів, Запоріжжя, Ужгород, Дніпро, Кременчук, Черкаси тощо).
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Вторинний сектор господарства. Хімічне виробництво.
Завдання скеровано на оцінювання розуміння сучасних тенденцій розвитку хімічної промисловості в Україні.
Україна належить до світових виробників деяких видів хімічної продукції, оскільки має для цього сировинну базу. Виробляють побутову хімію, зокрема синтетичні мийні засоби, здебільшого підприємства, створені спільно з іноземними компаніями. Вони працюють у Вінниці, Дніпропетровській і Харківській областях і зорієнтовані на внутрішній споживчий ринок і трудові ресурси. Інші варіанти відповіді не задовольняють умову завдання, бо виробництво побутової хімії не зорієнтовано на висококваліфікованих працівників, не використовує виробничі відходи, фосфорити й сірку.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Вторинний сектор господарства. Виробництво деревини й паперу.
Завдання використовують для оцінювання вміння визначати чинники розміщення підприємств деревообробної промисловості.
Джерела електроенергії не можуть бути чинником розміщення меблевих фабрик, бо ці виробництва не належать до основних споживачів електроенергії. Сировину для виготовлення меблів виробляють у районах лісозаготівлі, а не у великих містах і міських агломераціях. Також меблеве виробництво не потребує висококваліфікованих трудових ресурсів. Багато споживачів меблевої продукції проживають саме в крупних містах і міських агломераціях.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Природні умови й ресурси України. Ландшафти України.
Завдання скеровано на оцінювання знання характерних рис природних регіонів території України.
В уривку літературного твору описано зону степу, про що свідчать такі слова й словосполучення: отара (вівчарство), спека, степове різнотрав’я, кримська сіль, тонконіг, типчак (степова трава) тощо. Описані природний та антропогенний ландшафти поширені лише в степовій зоні Причорномор’я, усі інші наведені у варіантах відповіді регіони – лісові зони.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Вторинний сектор господарства. Виробництво харчових продуктів, напоїв.
Завдання націлено на оцінювання знань про особливості технологій і чинники розміщення виробництв харчової промисловості, уміння аналізувати діаграму.
За обсягом виробництва, про яке йдеться в завданні, лідирують Львівська й Полтавська області. Вони не межують між собою, тобто сировина для виробництва не є сировиною рослинного походження, бо її мали б вирощувати в тій самій агрокліматичній зоні. Умову завдання задовольняє варіант відповіді В – мінеральна вода. Львівщина багата на мінеральні води, на базі родовищ яких виникли курортні містечка – Трускавець («Нафтуся»), Моршин, Східниця, Великий Любінь, Немирів, Шкло. Полтавщина відома мінеральною водою «Миргородська».
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Третинний сектор. Транспорт.
Завдання скеровано на оцінювання знань про транспортну систему України.
Україна – транзитна держава, через яку проходять важливі міжнародні лінії всіх видів транспорту. Повітряний транспорт забезпечує Україні зовнішні зв’язки. Найбільший аеропорт країни «Бориспіль» (Київ) розташовано на перетині багатьох повітряних трас із Азії в Європу й Америку.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Третинний сектор. Туризм.
Завдання використовують для оцінювання знань про туристичні об’єкти України.
Під час розв’язування завдання потрібно орієнтуватися за річкою Дністер, що протікає на Правобережжі України через Подільську височину. Зарваниця – духовний центр Української Греко-Католицької Церкви (УГКЦ), де створено «Український Єрусалим», Бучач – одне з найстаріших міст Поділля. Печери – карстові форми рельєфу, які також характерні для Поділля. Серед областей, які наведено у варіантах відповідей, лише одна лежить на Поділлі – Тернопільська.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Географічний простір України. Україна на політичній карті Європи й світу.
Завдання скеровано на оцінювання вміння характеризувати географічне положення України.
Україна й Білорусь є республіками, а не конституційними монархіями; за територіальним устроєм обидві держави унітарні, а не федерації. Також Україна й Білорусь не є автономними республіками, а суверенними самостійними державами.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Населення України й світу. Кількість населення у світі. Демографічні процеси.
За допомогою завдання перевіряють знання основних рис розселення людей у світі й демографічних процесів, уміння аналізувати статистичні.
Аналізування даних, наведених у таблиці, дає змогу дійти висновку, що в регіоні Х проживає більша частина населення світу. Тобто йдеться про Азію, де зосереджено 60 % світового населення. Показники народжуваності є дещо вищими за світові, а смертність нижча, тож природний приріст додатний. Вищими також є показники густоти населення.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Первинний сектор господарства. Ресурсозабезпеченість.
Завдання скеровано на оцінювання знань про ресурсозабезпеченість країн і зв’язок цього показника з рівнем економічного розвитку.
Чим більша територія країни, тим більша ймовірність поширення різноманітної природної сировини. Але показник високої ресурсозабезпеченості не завжди є вирішальним в економічному розвитку держави. Яскравий приклад – високий рівень розвитку Японії, економіка якої працює на імпортній (95 %) сировині. Основним рушієм економіки Японії є високі рівні кваліфікації трудових ресурсів і розвитку науки й техніки. Сінгапур – країна-місто, що зовсім не забезпечена природними ресурсами (купує навіть воду), однак має найефективнішу модель економіки і є одним із найбільших торговельних портів.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Вторинний сектор господарства. Металургійна промисловість.
Завдання спрямовано на оцінювання вміння аналізувати діаграму обсягів виробництва країн світу.
Основна частка виробництва продукції, про яку йдеться в завданні, належить Китаю. Тобто це не може бути видобування нафти й виробництво літаків. Значна частка припадає також на Японію і країни ЄС (Європейського Союзу), тож це не вирощування кукурудзи, бо в цих державах немає великих площ для рослинництва. На діаграмі відображено частку десяти світових лідерів за обсягом виробництва сталі. Наприклад, у Китаї він становить понад 800 млн тонн щорічно, це майже половина від світового виробництва.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Первинний сектор господарства. Сільське господарство.
Завдання скеровано на оцінювання знання основних рис розвитку сучасного сільського господарства світу.
Якщо порівняти умови розвитку сільського господарства Китаю і Росії, то в Китаї продуктивність сільськогосподарських угідь є значно вищою. Він не лише забезпечує своє населення продовольством, а й експортує багато його видів. За обсягом експорту рису, пшениці, бавовнику Китай обіймає перше місце у світі. Також значними є експорт ячменю, кукурудзи, проса, картоплі, чаю тощо. Таку високу продуктивність можна пояснити сприятливішими агрокліматичними умовами в Китаї й працьовитістю китайців.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Сучасні тенденції розвитку світового господарства.
Завдання націлено на оцінювання знань про сучасні тенденції розвитку світового господарства.
В епоху науково-технічної революції (НТР) відбулися зміни в розміщенні підприємств промисловості. Роль одних чинників, до яких тяжіють підприємства, зменшується, інших – зростає. Сировинний чинник, що колись був визначальним, тепер має другорядне значення. Натомість зростає роль транспортного фактора. Економіка високорозвинених країн нині працює переважно на імпортній сировині, тому підприємства змістилися в бік морських узбереж, до портів.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Регіони світу. Європа.
Завдання використовують для оцінювання знання особливостей розвитку економіки європейських країн і територіального розміщення головних виробництв.
У завданні йдеться про «центральну вісь розвитку» господарства Західної Європи, тому правильною відповіддю не можуть бути регіони Балканського півострова й лінія Мадрид – Мінськ – Москва. Орієнтиром для правильного розв’язування є назви країн «Великої сімки» – Велика Британія й Італія, які входять до регіону найбільшої концентрації промислового потенціалу Західної Європи. Від півдня Великої Британії «центральна вісь розвитку» простягається через східну Францію, країни Бенілюксу (Бельгія, Нідерланди, Люксембург), західну Німеччину (Прирейнський регіон), Австрію, Швейцарію до півночі Італії (промисловий трикутник Мілан – Генуя – Турин).
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Регіони світу.
Завдання скеровано на оцінювання знань про територіальну структуру господарства головних регіонів світу.
На рисунку зображено райони плантаційного землеробства й малопродуктивного сільського господарства, тож це не Європа, де сільське господарство високоінтенсивне. Регіон має вихід до моря чи океану, тому це не Центральна Азія. Сировину, яку видобувають у регіоні, транспортують у порт для експортування, сюди ж доправляють плантаційні культури (теж для експорту). Тобто регіон спеціалізується на сировині й рослинництві, що властиве країнам Західної Африки, наприклад, Нігерії.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Світове господарство.
Завдання націлено на оцінювання знання основних рис і рівнів розвитку світового господарства, його центрів.
У сучасній моделі світового господарства виокремлюють три ядра розвитку світової економіки, як-от: Північна Америка (США), Західна Європа (Німеччина), Східна Азія (Японія). Наведений у завданні вислів О. Хейга стосується зростання ролі країн Східної Азії у світовій економіці.
Середземне море – це насправді «океан» минулого, тому що саме на його берегах виникли давні цивілізації – Стародавній Рим, Єгипет, розпочався розвиток науки (Стародавня Греція), а згодом звідти вирушили експедиції в пошуках нових земель. Тож Європу називають Старим Світом, бо там розпочався розвиток промисловості (Велика Британія), і почало формуватися світове господарство.
З відкриттям Америки (Нового Світу) люди розпочали активне освоєння спочатку Південної Америки, а потім і Північної. Тобто Атлантичний океан дотепер є найкоротшим шляхом сполучення Європи з Америкою.
На сучасному етапі стрімкий розвиток економіки демонструють країни Східної Азії – Китай і країни нової індустріалізації (НІК), як-от: Сінгапур, Тайвань, Таїланд, Південна Корея, Малайзія. Можливе переміщення в майбутньому ядра світового господарства з Японії в одну з них.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Глобальні проблеми людства.
Завдання скеровано на перевірку знань про глобальні проблеми людства, причини їхнього виникнення, наслідки для природи й населення.
Однією з найголовніших глобальних проблем є екологічна проблема, яка на початку ХХІ століття загострилася. Озоновий шар захищає планету від згубного ультрафіолетового випромінювання, тому поява «озонових дір» у стратосфері Землі призведе до збільшення кількості ультрафіолетового випромінювання біля її поверхні.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Материки Північної півкулі. Материки тропічних широт.
Завдання скеровано на перевірку знань про особливості органічного світу материків.
У завданні наведено зображення найпоширеніших на певних материках тварин. Білий ведмідь – мешканець пустель Арктики, панда – бамбуковий ведмедик листяних лісів Китаю, коала водиться в евкаліптових лісах Австралії, а бурий ведмідь – у лісах помірного поясу Євразії.
Правильна відповідь – 1Д 2В 3Б 4А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Природні умови й ресурси України. Ландшафти України. Природні зони.
Завдання використовують для оцінювання знання характерних особливостей природних зон України, їхніх типових ландшафтів.
Для правильного розв’язання завдання потрібно знати назви безлісих вершин у горах: в Українських Карпатах їх називають полонинами, а в Кримських горах – яйлами. Мішані ліси – це зона Полісся, яка є заболоченою. Степи через посушливий клімат часто засолені, їм властиве утворення солончаків.
Правильна відповідь – 1Б 2В 3Д 4Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Населення України й світу. Демографічні процеси.
Завдання скеровано на оцінювання знання демографічної ситуації України, процеси розселення населення.
Область із найменшою густотою населення (32 особи/км²) – Чернігівська; у Київській області є місто-мільйонер, навколо якого сформовано Київську агломерацію. Закарпатська область виділяється великими селами й має найбільшу частку сільського населення, а в Миколаївській області села простягаються вздовж балок і долин річок.
Правильна відповідь – 1Г 2В 3Б 4А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Суспільна й просторова організація господарства.
Завдання використовують для оцінювання знання основних промислових центрів і промислових районів, їхнього розміщення на території України.
Районами лісозаготівлі в Україні є Карпати й Полісся. Підприємства нікелевої промисловості працюють у районі видобутку нікелевих руд – Побузькому. Залізні руди поширені в Придніпров'ї, де розвинуто чорну металургію. Основними центрами тракторобудування є Харків (ХТЗ – Харківський тракторний завод) і Київ (ТОВ «Укравтозапчастина»).
Правильна відповідь – 1Г 2Б 3В 4А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Сучасні тенденції розвитку світового господарства.
Завдання скеровано на оцінювання розуміння основних напрямів розвитку світового господарства.
В останні десятиліття зросло навантаження на Світовий океан. Зокрема, активно розробляють шельф для видобутку нафти й газу. Чорна металургія все частіше запроваджує технологію для перероблення вторинної сировини – металобрухту. Використання досягнень біотехнології в сучасному сільському господарстві значно підвищує врожайність сільськогосподарських культур. Морський транспорт має налагоджену систему контейнерного перевезення, що дає змогу доправляти велику кількість вантажів.
Правильна відповідь – 1В 2Б 3А 4Д.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Європа. Загальна характеристика Європи.
Завдання використовують для оцінювання знання характерних особливостей господарства країн Європи.
У завданні йдеться про три високорозвинені країни «Великої сімки», серед яких лідером за обсягом валового внутрішнього продукту є Німеччина. Острівна держава Велика Британія активно освоює шельф Північного моря, видобуває на ньому нафту й газ. Франція має найвищу частку виробництва електроенергії на атомних електростанціях (АЕС), які працюють на власних уранових рудах. Польща – індустріально-аграрна держава, у господарстві якої переважає важка промисловість.
Правильна відповідь – 1Б 2Г 3А 4В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Земля на плані й карті. Географічні координати.
Завдання скеровано на перевірку вміння визначати географічну широту об’єкта (відстань до екватора).
Для розв’язання завдання потрібно визначити широту точки Y. Географічна широта – це виражена в градусах відстань об’єкта від екватора. Її визначають від екватора за лініями паралелей, які проведено паралельно екватору від 0° до 90° в обох півкулях. Значення широти надписано на вертикальній рамці фрагмента карти (у цьому завданні – зліва). У Південній півкулі паралелі відраховують від екватора вниз до Південного полюса. Точка Y лежить на паралелі 20°. Це її відстань від екватора, тобто географічна широта.
Правильна відповідь – 20.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Земля на плані й карті. Географічні координати.
Завдання спрямовано на перевірку вміння визначати географічні координати об’єкта.
Географічними координатами є географічні широта й довгота. Географічна довгота – це виражена в градусах відстань об’єкта від нульового меридіана. Її визначають за лініями меридіанів від 0° до 180°, відлік ведуть від нульового (Гринвіцького) меридіана, тобто від 0°. Значення довготи надписано на горизонтальній рамці фрагмента карти (у цьому завданні – угорі). Місто Мельбурн лежить на лінії 145° – посередині між 140° і 150°. Тобто 145° – його географічна довгота.
Правильна відповідь – 145.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Географічний простір України. Україна на карті годинних поясів.
Завдання скеровано на оцінювання вміння визначати місцевий час об’єкта.
Місцевий час – це час на певному меридіані, за яким його й визначають (тобто за географічною довготою). Географічна довгота – це виражена в градусах відстань об’єкта від нульового меридіана. Її визначають за лініями меридіанів від 0° до 180°, відлік починають від Гринвіцького меридіана, тобто від 0°. Географічна довгота точки Y – 120°, міста Мельбурн – 145°. Різниця між ними становить 25°(145° - 120° = 25°). Земля робить оберт на 1° дуги меридіана за 4 хвилини. Тому різницю в часі обчислюють так: 25 ∙ 4 = 100 (хвилин). Отже, місцевий час у точці Y відстає порівняно з місцевим часом у Мельбурні на 100 хвилини.
Правильна відповідь – 100.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Земля на плані й карті. Поняття про азимут.
Завдання спрямовано на перевірку вміння визначати азимут.
Азимут – це кут, який визначають за годинниковою стрілкою, між напрямком на північ і напрямком на заданий предмет. За умовою завдання літак летітиме з точки Y у напрямку Південного полюса (уздовж меридіана) точно на південь. Азимут півдня становить 180°.
Правильна відповідь – 180.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Природні умови й ресурси України. Рельєф, тектонічна й геологічна будова, мінеральні ресурси.
Завдання скеровано на оцінювання розуміння однієї з основних географічних закономірностей – узаємозв’язку між тектонічними структурами, рельєфом і корисними копалинами.
Територія України лежить у межах Східноєвропейської платформи з давнім фундаментом. Платформам у рельєфі відповідають рівнинні ділянки, саме тому в Україні переважає рівнинний рельєф, і територія є сейсмостійкою. З твердим кристалічним фундаментом й осадовим чохлом пов’язано утворення різноманітних корисних копалин. Твердження інших варіантів відповіді пов’язані із зовнішніми процесами.
Правильна відповідь – 1 2 4.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Населення України й світу. Демографічні процеси.
Завдання скеровано на оцінювання знань про демографічну ситуацію в Україні, її особливості й проблеми в містах і селах.
В Україні на сучасному етапі переважають міські мешканці, частка яких становить 68 % і послідовно зростає. Високий рівень безробіття пришвидшує процес зменшення кількості населення в селах і містах. Отже, села втрачають мешканців, які надають перевагу міському способу життя, тому велика кількість сіл за останні роки зникла з карти України. У містах поки що ситуація дещо ліпша, хоча загалом і міста, і села втрачають своїх мешканців через масову еміграцію. В останні роки підвищилася тривалість життя населення, зараз вона становить 72 роки, проте порівняно з країнами Європи цей показник занизький. Інші варіанти відповіді пов’язані зі збільшенням чисельності населення, що не властиве Україні.
Правильна відповідь – 2 5 6.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Вторинний сектор економіки. Металургійне виробництво.
Завдання націлено на оцінювання знання сучасних тенденцій розвитку підприємств чорної металургії в Україні.
Придніпров’я – головний район видобутку залізних руд, на базі яких розвинуто чорну металургію в Україні. Кривий Ріг – основний центр, у якому зосереджено металургійні підприємства, із-поміж яких найбільше – АТ «АрселорМіттал Кривий Ріг». Це підприємство повного виробничого циклу, що дає змогу виготовляти чавун, сталь, прокат, тобто комбінувати виробництва. АТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» виробляє металопродукцію, яку постачає не лише на внутрішній ринок, а й експортує в країни Європи, Перської затоки, Азії, Африки. Розташування міста на перетині залізничних шляхів сприяє таким торговельним зв’язкам.
Правильна відповідь – 2 3 6.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Україна. Країни Європи. Німеччина.
Завдання скеровано на оцінювання знання основних рис розвитку господарств України й Німеччини.
У завданні потрібно виділити види діяльності в Україні, для розвитку яких доцільно використати досвід Німеччини. Проаналізувавши умову завдання і варіанти відповіді, можна дійти висновків:
- на шельфі Чорного й Азовського морів немає покладів нафти;
- потужних гірських річок для будівництва гідроелектростанцій (ГЕС) Україні немає, тому що рельєф території рівнинний;
- Україна лежить у помірному поясі, тому поливне тропічне землеробство в цій агрокліматичній зоні неможливе;
- багаторічна мерзлота чи висока сейсмічність не властиві території України.
Тому види діяльності, для розвитку яких можна використати досвід Німеччини, такі:
-
кооперування у виробництві літаків і комплектувальних для авіаракетнокосмічної техніки й автомобілів, оскільки ці галузі давно розвиваються в Україні;
-
закриття нерентабельних шахт і розвиток альтернативної енергетики, що зумовлено виснаження деяких родовищ;
-
переведення тваринництва на інтенсивний спосіб розвитку на основі методів біотехнології, що є прибутковим і продуктивним.
Правильна відповідь – 3 4 6.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Первинний сектор господарства. Сільське господарство.
Завдання використовують для оцінювання знання основних рис розвитку сільського господарства й уміння аналізувати показники сільськогосподарського виробництва.
Аналізування даних, наведених у таблиці, дає змогу дійти висновку: вартість виробленої сільськогосподарської продукції в країні Х більша порівняно з країною Y. Країна Х із загального обсягу експорту – 52 млрд доларів – експортує половину продукції – 26 млрд доларів. Тобто її сільське господарство – галузь міжнародної спеціалізації.
Правильні відповіді – 1 3 5.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Материки тропічних широт. Південна Америка.
Завдання скеровано на оцінювання знання характерних особливостей природи материка Південна Америка.
До «рекордсменів» Південної Америки належать:
- найсухіша пустеля Атакама, де за рік обсяг опадів становить 1 мм (жодної краплі дощу);
- найповноводніша річка – Амазонка, річний стік якої становить 15 % стоку всіх річок планети;
- найвищий водоспад – Анхель (1 054 м) на річці Чурун у басейні річки Оріноко.
Правильна відповідь – 3 5 7.
Знайшли помилку? Пишіть на