ЗНО онлайн 2017 року з географії – основна сесія
ТЕМА: Розвиток географічних знань про Землю. Відкриття Америки Х. Колумбом.
Тестове завдання оцінює знання про відкриття нових земель і значення цих відкриттів.
Відомо, що в часи Середньовіччя європейці намагалися потрапити до Індії західним шляхом, тому що шлях суходолом був небезпечним. Христофор Колумб вирушив з Піренейського півострова на захід, перетнувши Атлантичний океан, досягнув Великих Антильських островів, уважаючи, що це Індія. Згодом мандрівник, який плавав разом з Колумбом – Америго Веспуччі висловив здогад, що це не Індія, а Новий Світ. Таким чином для європейців стала відомою нова частина світу – Америка, яку назвали іменем Америго.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Земля на плані і карті. Орієнтування на місцевості.
Тестове завдання оцінює знання про орієнтування на місцевості за Полярною зорею.
Уночі на місцевості можна орієнтуватися за сузір’ям Малої Ведмедиці, у складі якого є Полярна зоря, яка вказує на Північ. Унікальність Полярної зорі в тому, що вона розташована найближче серед інших зірок до Північного полюса. Через це вона постійно знаходиться на одному і тому ж місці незалежно від пори року чи часу доби. Вона є вірним орієнтиром для мореплавців і мандрівників уже півтори тисячі років. Проте за Полярною зорею можна орієнтуватися лише в Північній півкулі. Тому на материках, розташованих у Південній півкулі, її не видно. Серед запропонованих варіантів лише в Південній півкулі розташована Австралія.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Земля на плані і карті. Способи зображення Землі. Абсолютна і відносна висота місцевості, їх визначення за допомогою горизонталей.
Тестове завдання оцінює вміння визначати абсолютну висоту місцевості за горизонталями.
Щоб спостерігати за рухом транспорту на всьому відрізку шосе, треба перебувати на найвищій точці місцевості. Орієнтуючись за горизонталями, які проведені через 5 м, легко визначити, що точка А має висоту 155 м, біля точки Б зазначено висоту 164.0 м, точка В – 155м, точка Г – 145 м.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Літосфера. Літосферні плити, наслідки їх переміщення.
Тестове завдання оцінює знання про утворення сучасних материків та океанів.
Відомо, що кожен материк лежить на літосферній плиті.
Літосферна плита – це великий блок літосфери, який відділений від інших глибинними розломами. Німецький геофізик Альфред Вегенер висловив гіпотезу, згідно з якою в минулому існував єдиний материк, який унаслідок руху літосферних плит розколовся спочатку на дві частини, а згодом на ще менші частини, які і є сучасними материками й океанічними западинами.
Інші версії не можуть бути правильними, тому що від виверження вулканів не можуть утворитися такі великі площі суходолу (материки), коливальні рухи земної кори теж не сприяють утворенню великих частин літосфери. Метаморфізація – це процес перетворення одних видів гірських порід в інші під дією високої температури й тиску на глибині.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Гідросфера. Властивості вод Світового океану.
Тестове завдання оцінює знання про закономірності солоності водойм Світового океану.
Можна скористатися картою із завдання № 35.
Відомо, що на солоність впливають: кількість опадів, випаровування і прихід прісної річкової води. Внутрішнє Червоне море – найсолоніше море (42 ‰) Світового океану, тому що розташоване в тропічному кліматі, де інтенсивне випаровування і мала кількість опадів. У море не впадає жодна річка, але воно наповнене водою. Причиною є його сполучення з Індійським океаном Баб-ель-Мандебською протокою.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Атмосфера. Атмосферний тиск.
Тестове завдання оцінює знання про атмосферний тиск.
Атмосферний тиск – це сила, з якою повітря тисне на земну поверхню і всі предмети, що розташовані на ній. Вимірюють у міліметрах ртутного стовпчика (мм рт. ст.) З висотою атмосферний тиск знижується – на 1000м підйому падає на 100мм рт. ст. Отже, якщо на схемі завдання точка Г позначена найвище, то тиск у ній буде найнижчий. Відповідно, найвищий тиск буде у точці, яка позначена найнижче – Б.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Гідросфера. Підземні води, умови їх утворення і залягання у земній корі.
Тестове завдання оцінює знання про формування підземних вод.
Підземні води формуються з опадів, які проходять через водопроникні породи і накопичуються нижче земної поверхні. Виділяють ґрунтові, міжпластові, артезіанські води. Ґрунтові води залягають на першому водотривкому шарі і їх рівень коливається залежно від кількості опадів. Саме їх ми бачимо в криницях і можемо спостерігати, як коливається їх рівень. Коли навесні тануть сніги, рівень ґрунтових вод піднімається в колодязях і води можуть появлятися в підвалах, погребах, ямах.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Географічна оболонка – найбільший природний комплекс Землі, її межі і властивості.
Тестове завдання оцінює знання про головні властивості та закономірності географічної оболонки Землі.
У завданні йдеться про одну із закономірностей географічної оболонки – ритмічність.
Ритмічність – це періодична повторюваність певних процесів у часі і просторі. У завданні бачимо малюнки чотирьох пір року, які ритмічно змінюють одна одну.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Полярний материк планети. Загальні відомості про Антарктиду. Географічне положення.
Тестове завдання оцінює знання про особливості географічного положення материка Антарктида.
Вивчаючи географічне положення материка, обов’язково звертають увагу на поняття Антарктика, тобто та частина, яка лежить навпроти Арктики (анти Арктика).
Антарктика – це південна полярна область Землі, до складу якої входить материк Антарктида і прибережні до нього води Тихого, Атлантичного та Індійського океанів разом з островами. Чіткої межі Антарктика не має, а умовно її проводять по межі плавучої криги.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Австралія. Географічне положення. Клімат.
Тестове завдання оцінює знання про особливості природи материка Австралія.
Австралія – материк південної півкулі, де є багато незрозумілого на перший погляд для людини північної півкулі. Це материк, де все навпаки: наші літні місяці – це їхні зимові. Тому, коли для нас є зрозумілим, що з просуванням на північ стає холодніше, то для австралійців просування на північ означає підвищення температури. Тому Австралію можна назвати «Європою навпаки».
Інші варіанти можна виключити відразу, оскільки річок повноводних на материку немає, а найбільшою є Муррей (із притокою Дарлінг). У тектонічній будові є давня платформа, як і на всіх материках. На материку не водяться копитні і хижаки, за винятком дикого собаки динго, якого завезла людина.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Африка. Тектонічна будова, рельєф, корисні копалини.
Тестове завдання оцінює ваші знання про особливості тектонічної будови Африки.
Відомо, що материк Африка лежить в межах давньої Африкано-Аравійської платформи. На північному заході й півдні до неї примикають складчасті області (гори Атлас, Драконові і Капські гори). Рухи земної кори супроводжувалися активними землетрусами і виверженнями вулканів. Саме вони спричинили утворення на сході материка великого розлому – Східноафриканського, який тягнеться через Червоне море, Ефіопське нагір’я до гирла річки Замбезі. Із розломом пов’язане утворення найвищих вулканів Африки – Кіліманджаро, Кенії та Рувензорі. Вони розташовані поблизу екватора і мають висоту понад 5000 м.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Материки Північної півкулі. Євразія. Кліматичні пояси й типи кліматів.
Тестове завдання оцінює ваше вміння аналізувати кліматограму й визначати тип клімату.
Аналізуючи кліматограму, бачимо, що чітко виражений вологий сезон – зима і сухий – літо. Отже, влітку панують сухі повітряні маси, а взимку – вологі. Опадів випадає протягом року 740 мм. Температура повітря не опускається нижче за 25℃.
Серед запропонованих варіантів не підходить Амазонія, бо там постійно вологий і жаркий клімат та велика кількість опадів (понад 2000 мм). Не можемо розглядати Арктику, бо температури повітря на кліматограмі не є від’ємними. У Скандинавії теж холодніше, ніж зазначені температури на графіку. Залишився варіант – Середземномор’я, де панує субтопічний клімат: літо спекотне з тропічними повітряними масами, а зима – волога з помірними повітряними масами.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Материки Північної півкулі. Північна Америка. Тектонічна будова, рельєф. Загальні риси клімату.
Тестове завдання оцінює знання про зміни особливостей природи з висотою на прикладі материка Північна Америка.
Відомо, що в горах природні комплекси змінюються вертикально, тобто чим вище підніматися від підніжжя до вершин, тим стає холоднішим клімат і біднішим органічний світ. Це закономірність висотної поясності. А якщо гори високі і сягають снігової лінії, то їхні вершини вкриті льодовиком. Снігова лінія – це межа, вище за яку снігу випадає більше, аніж встигає розтанути, тобто утворюється лід.
Що стосується Кордильєр Аляски, то ця частина гір є найвищою і розташована в північно-західній частині материка, де поширений субарктичний кліматичний пояс. Тому гори мають потужне гірське зледеніння.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Північна Америка. Південна Америка. Природні зони.
Тестове завдання оцінює знання про особливості природних зон материків.
Щоб не помилитися у виконанні цього завдання, треба розуміти поняття «прерія» і «пампа».
Преріями в Північній Америці називають зону степів в межах Великих рівнин.
Пампа в Південній Америці теж є степовою зоною.
Ландшафти цих природних зон подібні між собою трав’яним покривом, бо степ – це безкраї простори травних злаків.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Вплив людини на природу материків і океанів. Екологічні проблеми материків і океанів.
Тестове завдання оцінює розуміння глобальних проблем та їх наслідки для природи материків і океанів.
Однією з основних глобальних проблем є екологічна, яка проявляється у різних природних компонентах, в тому числі і в атмосфері.
Якщо внаслідок глобального потепління підвищиться температура повітря на кілька градусів, то загалом стане теплішим клімат і тундра поступово стане лісотундрою.
Розглянемо інші варіанти відповідей: межа арктичних пустель може зміщуватися на південь при похолоданні клімату. На місці степів можуть рости мішані і хвойні ліси також у випадку, якщо стане холодніше. Мусонні ліси не можуть витісняти екваторіальні, оскільки саме екваторіальні є постійно жаркі і вологі.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Географічний простір України. Україна на політичній карті Європи і світу.
Тестове завдання оцінює вміння давати оцінку географічному положенню України.
Шукаючи правильне твердження стосовно географічного положення України, відкидаємо неправильні варіанти відповідей: Україна омивається двома морями (Чорне та Азовське) одного океану (Атлантичний), а не двох океанів; лежить в межах давньої Східноєвропейської платформи і розміщена у трьох природних зонах – мішаних і широколистяних лісів, лісостепу і степу.
Україна – суверенна держава в одній частині світу – в Європі.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Природні умови і ресурси України. Рельєф, тектонічна та геологічна будова, мінеральні ресурси.
Тестове завдання оцінює знання про форми рельєфу на території України і вміння читати профіль поверхні місцевості.
На профілі на горизонтальному відрізку позначено протяжність території із заходу на схід у кілометрах, а на вертикальних – абсолютні висоти форм рельєфу.
Для виконання цього завдання можна скористатися картою із завдання № 30. Треба пригадати абсолютні висоти основних форм рельєфу на території України: низовини – від 0 м до 200 м, височини – від 200 м до 500 м, гори – від 500 м і вище.
Аналізуючи лінію профілю, бачимо, що на заході висоти найбільші (до 1600 м), тобто це гори середні за висотою, а просуваючись на схід висота знижується від 450 – 400 м до 200 м – височина переходить у низовину.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Природні умови і ресурси України. Клімат і кліматичні ресурси.
Тестове завдання оцінює вміння читати розу вітрів.
На розі вітрів позначають режим вітрів у цій місцевості. На променях від центру відкладена кількість днів із певним напрямком вітру (наприклад, днів з північним вітром було 5).
Запропонована роза вітрів показує, що переважали вітри північно-західного напрямку. З північно-західного напрямку на територію України йдуть повітряні маси з Атлантики, які несуть похолодання і дощі влітку, потепління і мокрий сніг взимку. Дивлячись на запропоновані варіанти відповідей, можна зауважити, що у трьох із запропонованих описана суха і сонячна погода, а тільки один має іншу відповідь.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Природні умови і ресурси України. Формування рельєфу, Внутрішні та зовнішні рельєфотвірні чинники і процеси.
Тестове завдання оцінює знання про формування рельєфу території України.
У завданні потрібно визначити особливість природи тих районів, де розвивалася водна ерозія і утворилися яри.
Інтенсивність цих процесів виділено карті від світлішого до темнішого кольору.
Якщо виконувати завдання методом виключення, то каштанові ґрунти поширені на півдні України (південний степ), а на карті ця зона позначена білим кольором, що означає відсутність ерозії.
Льодовикові відклади насамперед поширені на Поліссі, де вплив льодовика найбільший, на карті Полісся позначено теж білим кольором.
Для територій, виділених темним кольором, не характерне бідне зволоження.
Отже, залишився один варіант – переважання височин. Справді, темний колір є в межах Подільської, Донецької і Придніпровської височин.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Природні умови і ресурси України. Ландшафти України. Природні зони України.
Тестове завдання оцінює знання про різноманітність ландшафтів на території України.
Прочитавши уривок літературного твору, відразу можна впізнати рослину, яка є типовою для степу – ковилу.
Усі інші варіанти можна не приймати до уваги: на полонинах Чорногори (Карпати) ковила не росте, в дубових лісах (діброви) Поділля теж її не знайти, а дельта Дунаю – це заболочені ландшафти з вологолюбною рослинністю.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Природні умови і ресурси України. Води суходолу і водні ресурси. Вплив рельєфу на річки. Падіння, похил річки.
Тестове завдання визначає знання про особливості режиму річок України, уміння визначати похил і падіння річки.
Річкам Українських Карпат властива швидка течія, круті звивисті береги, пороги, водоспади. Енергію річок можна використовувати для будівництва гідроелектростанцій. Оцінкою для того може бути визначення похилу річки.
Похил річки визначають як відношення падіння до довжини річки. Що більше значення похилу річки, то швидкість течії більша, тому така річка більш придатна для будівництва ГЕС.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Взаємодія суспільства і природи. Світові природні ресурси. Природокористування.
Тестове завдання оцінює знання про вплив людини на природу, його наслідки.
При виконанні цього завдання треба пригадати, у чому полягає раціональне природокористування.
Сутність раціонального природокористування в бережливому ставленні до природних ресурсів. Серед запропонованих варіантів відповідей лише один варіант містить спосіб раціонального природокористування – багаторазове використання води на підприємстві. Усі інші варіанти – приклади нераціонального природокористування, тобто ті, які завдають шкоду природі.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Населення України та світу. Демографічні процеси та статево-віковий склад населення світу та України. Кількість населення в світі та Україні.
Тестове завдання оцінює вміння аналізувати стовпчикову діаграму чисельності населення за певний період.
Спочатку слід розібратися з позначеннями: на горизонтальній прямій підписано роки, а на вертикальній – кількість населення у мільйонах осіб.
Отже, мове йде про зміну чисельності населення загалом у країні.
Така діаграма не може відображати сальдо міграцій, бо немає числа емігрантів та іммігрантів.
Субурбанізація теж не може відобразитися, бо немає показників міських жителів і приміської зони.
Як бачимо, висота стовпчиків зліва направо зменшується, що свідчить про зниження показника чисельності населення. Тому тут легко визначити, що на діаграмі позначено процес «демографічної кризи».
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Національна економіка та світове господарство. Чинники розміщення підприємств.
Тестове завдання оцінює знання про чинники розміщення підприємств і особливості сучасної економіки України.
Розглядаючи кожен із варіантів, методом виключення шукаємо правильний.
Для підприємств, які на території України збирають електротехніку і електроніку з імпортних комплектуючих, транзитне положення підходить, а от значних площ угідь не потрібно.
Компактне розміщення міст – теж сприятливий чинник, а от екологічна ситуація не є сприятливою.
Комбінування з металургійними заводами – це чинник не для електротехнічного, а для важкого машинобудування. Маятникові міграції не впливають на роботу таких підприємств
Залишився один, який і буде правильним – кваліфіковані трудові ресурси і значний внутрішній ринок, що і приваблює іноземних інвесторів.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Національна економіка та світове господарство. Нафтопереробна промисловість.
Для виконання цього завдання треба уважно прочитати його умову, проаналізувати інформацію таблиці й розглянути запропоновані варіанти відповіді.
Отже, у завданні йдеться про вплив тенденцій світового ринку нафти (ціни та обсяг видобування) на розвиток нафтової промисловості України. Проаналізувавши числові дані в таблиці, бачимо, що 2013 – 2015 років обсяг видобутку нафти у світі постійно зростав, а ціна постійно знижувалася. Як це вплинуло на розвиток нафтової промисловості в Україні (як світові тенденції відобразилися на українській нафтовій промисловості)?
Перегляньмо запропоновані варіанти відповіді. У трьох із них (А, Б, Г) ідеться про певні внутрішні процеси нафтової промисловості в Україні (збільшення обсягу експорту, збільшення обсягу видобування, зменшення витрат на видобування). Ці три варіанти відповіді містять слова «з країни», «в країні». І лише один з варіантів (В) не містить таких слів, тобто різко відрізняється від інших. Для вас це має бути сигналом: часто правильним варіантом відповіді є той, що різко відрізняється від інших. І справді, нафтопереробні підприємства України працюють здебільшого на імпортній сировині, а купівля такої сировини становить основний обсяг витрат цих підприємств. Таким чином, у світі нафти видобували більше, вона дешевшала, а тому в Україні нафтопереробні підприємства зменшували свої витрати.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Національна економіка та світове господарство. Хімічне виробництво.
Тестове завдання оцінює знання про основні центри хімічного виробництва в Україні.
Підприємство «РОСАВА», яке розташоване у м. Біла Церква є найбільшим виробником шин не лише в Україні, а й у країнах СНД. Інформація є загальновідомою не лише для учнів, оскільки виробництво працює з 70-х років ХХ століття. Часто по радіо і телебаченню чути рекламний ролик: «РОСАВА» – шини для ваших доріг! 60 % продукції реалізується на внутрішньому ринку, а решту – експортується.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Національна економіка та світове господарство. Металургійне виробництво.
Тестове завдання оцінює ваші знання про особливості розвитку й розміщення основних металургійних підприємств на території України.
На картосхемі зображено Дніпропетровську область. Біля таких міст, як Кривий Ріг, Кам’янське, Дніпро, Павлоград, Нікополь, Марганець позначено райони кризової екологічної ситуації. Таку складну екологічну ситуацію спричинили «брудні» виробництва – галузі добувної промисловості (залізна і марганцева руди).
Як відомо, руди чорних металів переробляють на місці, тобто біля родовищ працюють великі металургійні комбінати, які теж є найбільшими забрудниками середовища.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Національна економіка та світове господарство. Виробництво деревини, паперу. Чинники розміщення підприємств.
Тестове завдання оцінює знання про чинники розміщення підприємств.
У завданні йдеться про один з найбільших у Європі картонно-паперовий комбінат в м. Обухові поблизу Києва. До того ж зазаначено, що розташований комбінат у межах великої міської агломерації, тобто в місці скупчення людей. Картонно-паперові підприємства здебільшого працюють на вторинній сировині – макулатурі, а у великому місті її є достатньо.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Національна економіка та світове господарство. Вторинний сектор господарства. Виробництво тканин, одягу, взуття.
Тестове завдання оцінює знання про сучасний стан легкої промисловості України, її проблеми та перспективи розвитку.
У запропонованій статті йдеться про льонозавод у Глухові (Сумська область). Полісся (зокрема Рівненщина, Житомирщина, Сумщина) – це зона посівів льону. Читаємо, що льонозавод було модернізовано і виготовлено полотно із врожаю минулого року.
Отже, льонозавод нарощує потужності, а льонарство відроджується.
Правильне відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Первинний сектор господарства. Сільське господарство.
Тестове завдання оцінює вміння аналізувати картограму виробництва сільськогосподарської продукції.
Відомо, що регіональні відмінності основних виробництв у сільському господарстві залежать від агрокліматичних умов території.
Найтемнішим кольором позначено Вінницьку та Полтавську області, світлішим – північні області. Отже, це не можуть бути посіви соняшника чи кукурудзи. Вовну отримують з овець, яких випасають в Карпатах, Криму, на півдні степу. Залишився молочний напрям.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Національна економіка та світове господарство. Третинний сектор господарства. Транспорт.
Тестове завдання оцінює знання про види транспорту і їх значення у господарстві.
Якщо розглядати кожен з варіантів, то можна зробити висновок, що така сировина, як газ і нафта транспортується на виробництво трубопроводами, а не автомобільним транспортом, а коксівне вугілля транспортують залізничним транспортом.
Отже, залишився варіант виробництва цукру, для якого сировину (цукровий буряк) довозять вантажними автомобілями з полів.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Національна економіка та світове господарство. Третинний сектор. Туризм.
Тестове завдання оцінює знання про туристичні об’єкти України.
Туризм – складова частина національної економіки, яку потрібно розвивати на світовому рівні.
У цьому завданні можна орієнтуватися по декількох об’єктах, які відомі не лише з уроків географії. Про палац Потоцьких учні чують на уроках історії, але найшвидше можна зорієнтуватися за містом-курортом Хмільник у Вінницькій області.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Географічний простір України. Україна на політичній карті Європи і світу.
Тестове завдання оцінює вміння визначати економіко-географічне положення України.
У завданні потрібно знайти спільну рису всіх сусідніх країн нашої держави.
Спільним є те, що всі країни-сусіди є в групі країн з перехідною економікою (а не з плановою), всі є республіканської форми правління.
Федерацією серед країн-сусідів є лише Росія, про що свідчить її офіційна назва – Російська Федерація.
Виключаємо також варіант приморського положення, бо не всі мають вихід до моря, лише Росія, Польща і Румунія є приморськими.
Отже, країни - сусіди України мають серед перерахованих у завданні одну спільну рису – республіканську форму державного правління.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Національна економіка та світове господарство. Первинний сектор господарства. Добувна промисловість. Показники ресурсозабезпеченості.
Тестове завдання оцінює вміння визначати показник ресурсозабезпеченості країни.
Ресурсозабезпеченість – це співвідношення між показниками величини запасів природних ресурсів і обсягами їх використання.
Отже, поділивши число запасу вугілля на число його видобутку, отримаємо оцінку ресурсозабезпеченості. США – 237: 0,9 = 263,3 млрд т; Китай – 114 : 3,9 = 29,2 млрд т; Індія – 84:0,7 =120 млрд т; Казахстан – 34:0,1 = 340 млрд т.
Як бачимо, найбільший показник ресурсозабезпеченості в Казахстану.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Населення України та світу. Демографічні процеси.
Тестове завдання оцінює знання про демографічну ситуацію у світі.
На цій карті темним фоном позначено майже всі країни Африки, деякі азіатські та південноамериканські. На сучасному етапі в цих регіонах спостерігаємо найвищі показники природного приросту, тобто дуже високу народжуваність.
Інші варіанти відповідей можна не розглядати, оскільки не може йтися про густоту населення, бо темним фоном позначені пустелі – Сахара і аравійські пустелі, які не заселені. Відповідно, у цих регіонах не може бути високий показник урбанізації. Позначені країни з групи країн, що розвиваються, де частка зайнятих у сфері послуг є найнижчою.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Африка. Сучасна політична карта Африки.
Тестове завдання оцінює знання особливостей розвитку країн Африки.
Країни Африки належать до групи країн, що розвиваються, крім ПАР, яка є високорозиненою. Серед них найбільша кількість найменш економічно розвинених країн – це переважно країни екваторіальної і Тропічної Африки.
Північні країни Африки (Алжир, Єгипет) мають більш комфортне положення, оскільки наближені до європейських Середземноморських країн і мають запаси нафти і газу.
Якщо спиратися на інші відповіді, то можна відкинути те, що ці країни збирають три врожаї на рік кави, какао, позаяк розташовані в субтропічному і тропічному кліматичних поясах, де ці культури не вирощують, відповідно, великих земельних ресурсів з родючими грунтами тут також немає. Також північні Країни Африки не володіють запасами мідних, алюмінієвих руд, алмазів, це властиве для країн Південної і Східної Африки.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Європа. Загальна характеристика Європи.
Тестове завдання розкриває знання про особливості економіки малих індустріальних країн Європи та їхню участь у міжнародному географічному поділі праці.
Відомо, що малі індустріальні країни Європи за економічним розвитком, як і країни «Великої сімки» – постіндустріальні і теж мають високий рівень ВВП на одну особу. Проте їхня економіка має вужчий профіль виробництв, в основному це галузі середнього за складністю технологічного рівня. Якщо Франція спеціалізується на виробництві різноманітних товарів, то Бельгія має вузьку спеціалізацію, тому для неї важливою є зовнішня торгівля, банківська справа, туризм, надання послуг.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Америка. Загальна харектеристика Америки. Австралія.
Тестове завдання оцінює знання про особливості сільського господарства Бразилії, Аргентини та Австралії.
Як відомо, Австралія – високорозвинена країна світу, а Бразилія та Аргентина – країни, що розвиаються з підгрупи нових індустріальних країн Південної Америки. Сільське господарство в таких країнах високоінтенсивне, яке не лише повністю забезпечує потреби країни продовольством, але й експортує різноманітну його продукцію. Країни великі за площею, мають велику частку землезабезпеченості.
В Австраліїї серед сільськогосподарських угідь переважають пасовища, позаяк ґрунти малородючі (червоно-бурі, сіроземи), часто засолені й непридатні для вирощування рослин.
В Аргентині теж переажає тваринництво м'ясного напряму в північній частині країни на соковитих пасовищах.
Бразилія займає друге місце в світі (після Індії) за поголів'ям великої рогатої худоби.
Інші варіанти не доцільно розглядати, тому що вони не можуть бути правильними: країни не розміщені компактно в Південній півкулі – це видно з карти. Процес індустріалізації ще не завершується, оскільки країни проводять політику «відкритих дверей» для іноземних компаній та створюють пільгові умови для розвитку підприємництва. Австралія має перший тип відтворення населення.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Азія. Японія.
Тестове завдання оцінює знання про господарство і територіальні відмінності Японії.
Бачимо, що на картосхемі зображено Тихоокеанський пояс, через який простягається швидкісна залізнична колія – «Сінкансен». Як відомо, саме в цьому Тихоокеанському регіоні Японії сконцентровано більшість промислових підприємств і населення країни (мегаполіс Токайдо 70млн.осіб), тому швидкісні поїзди відіграють важливу роль у переміщенні населення.
Якщо розглядати інші запропоновані варіанти, то це не може бути позначено екстенсивне сільське господарство, бо у високорозвинутих країнах воно інтенсивне. Розміщення найбільших гірничо-рудних підприємств теж не може бути правильним варіантом, бо майже вся економіка Японії працює на імпортній сировині. Природоохоронні території у регіонах скупчення населення і виробництва теж не можуть бути створені.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Азія. Загальна характеристика Азії.
Тестове завдання оцінює знання про особливості господарського розвитку країн Перської затоки.
Як відомо, підприємства кольорової металургії, в тому числі алюмінієвої промисловості, у своєму розміщенні орієнтуються на дешеву електроенергію.
Країни Перської затоки – найбагатші країни світу на нафту – паливо для ТЕС (теплових електростанцій), які виробляють електроенергію. До того ж приморське розташування сприяє і сприятиме надалі розвиткові алюмінієвої промисловості у цих країнах. До недавнього часу ці країни спеціалізувалися на світовому ринку як виробники нафти і нафтопродуктів, а зараз вони активно споруджують підприємства з виплавки алюмінію.
Що стосується інших варіантів, то літакобудування цим країнам не властиве, пустельні ґрунти для розвитку алюмінієвої промисловості не важливі, а будівництво потужних ГЕС (гідроелектростанцій) у тропічному пустельному кліматі неможливе.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Третинний сектор господарства. Транспорт.
Тестове завдання оцінює знання про роль транспорту у різних країнах світу.
У цьому завданні мова йде про найбільш розвинені країни світу – США і Велику Британію.
Якщо подивитися на величину території цих країн, то тут зрозуміло, що велика територія США обслуговується іншими видами транспорту – залізничним і авіаційним. Недоцільно перевозити вантаж автомобільним транспортом на такі великі відстані.
Велика Британія за розмірами набагато менша, тому можна користуватися для внутрішніх перевезень автомобільним транспортом.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Глобальні проблеми людства.
Тестове завдання перевіряє знання про глобальні проблеми людства, причини їх виникнення, наслідки для природи і населення.
Однією з найголовніших глобальних проблем є екологічна проблема, яка на початку ХХІ століття загострилася. У завданні описано явище, пов’язане з руйнуванням металевих конструкцій, знебарвленням фарб, усиханням лісів. Як бачимо, такі явища пов’язані з хімічним реакціями, бо відбувається зміна в середовищі на металі, на деревах під дією шкідливих речовин.
Отже, описано явище кислотних дощів, які виникають в атмосфері при взаємодії окисів азоту і сірки з водяною парою.
Розглянемо інші варіанти: наслідком «парникового ефекту» є потепління клімату; наслідок «озонових дір» – потрапляння на планету згубного для всього живого ультрафіолетового випромінювання; наслідок радіаційного забруднення – опромінення організму, яке викликає онкологічні та інші захворювання.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Закономірності формування природи материків і океанів. Природні комплекси материків і океанів.
Тестове завдання оцінює знання про особливості природи материків та їх органічний світ.
Виконання завдання можна розпочати з картинки із зображенням північного оленя. У запропонованих варіантах відповідей є лише одна північна країна – Канада.
Слони живуть в Африці і в Індії, пінгвіни – в Антарктиді і в Новій Зеландії, верблюди – в Азії .
Правильна відповідь – 1Б 2Г 3Д 4А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Географічний простір України. Води суходолу і водні ресурси.
Тестове завдання оцінює знання про використання водних ресурсів України.
Навіть не знаючи розташування цих об’єктів на території України, можна знати, що будівництво водосховищ піднімає рівень річки і пороги затоплюються, а канали будують для перерозподілу і постачання води. Лимани здебільшого мають рекреаційне і лікувальне значення. Річка Західний Буг протікає на заході і є кордоном між Польщею і Україною.
Правильна відповідь – 1А 2Б 3Г 4В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Національна економіка та світове господарство. Вторинний сектор господарства. Виробництво та постачання електроенергії.
Тестове завдання оцінює знання про альтернативні джерела енергії, їх використання в перспективі.
При виконанні цього завдання можна скористатися картою України, яка наведена в завданні № 30.
Щоб правильно виконати завдання, треба пригадати спеціалізацію господарства кожної області, яка наведена у завданні.
Рівненська область розміщена на Поліссі – край боліт і торфовищ, в Донецькій області багато глибоких шахт, де накопичений метан. Запорізька область – степовий край з посівами соняшника, а в Хмельницькій – посіви ріпаку. Для спорудження геотермальної електростанції у зазначених областях немає умов.
Правильна відповідь 1В 2Г 3Б 4А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Національна економіка та світове господарство. Первинний сектор господарства. Вторинний сектор господарства.
Тестове завдання оцінює знання про розвиток галузей господарства України, їх проблеми і перспективи розвитку.
Добираючи до цих галузей проблему, що зменшує її потенційні можливості розвитку на сучасному етапі, можна відразу сказати, що бавовняна промисловість працює в Україні повністю на імпортній сировині, оскільки бавовник в нашому кліматі не росте. Точне машинобудуваня орієнтується на досягнення науки і техніки, яка б мала розвиватися в технопарках. Плодоовочеконсервна галузь має сезонний характер через кліматичні умови країни. Нафтовидобувна промисловість має виснажені сировинні ресурси.
Правильна відповідь – 1Г 2Б 3А 4В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Населення України та світу.
Тестове завдання оцінює вміння визначати показники, що характеризують населення країни.
При виконанні цього завдання треба чітко пам’ятати одиниці вимірювання цих показників демографічних процесів.
Коефіцієнт природного приросту обчислюється в проміле (кількість осіб на тисячу жителів, ‰), рівень урбанізації (частка міських жителів) – у відсотках (% ). Сальдо зовнішніх міграцій – це різниця між кількістю емігрантів та іммігрантів, виражена у особах: 13 000 – 12 000 = 1 000 (осіб). Кількість народжених виражають теж в особах, тому тут треба орієнтуватися по числах.
Якщо розглянути варіант 28 000 000 – 6 000 000 = 22 000 000, то тут від кількості міських відняли кількість сільських, що не може означати кількість народжених.
Правильна відповідь 1Б 2А 3В 4Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Європа. Країни Європи.
Тестове завдання оцінює знання про особливості територіальної структури промисловості вискорозвинених країн Європи.
Виконуючи це завдання, скористайтеся картою світу, яка наведена в завданні № 35.
У завданні наведено інформацію про країни «Великої сімки» і Польщу. Тут варто зорієнтуватися по географічних назвах – промисловий трикутник «Мілан – Турин – Генуя» – це Італія, Прирейнський район сформувався в Німеччині (вздовж найбільшої річки – Рейн), лінія Марсель – Гавр – це сполучення найбільших портів Франції і Верхня Сілезія – Польща.
Правильна відповідь – 1В 2Д 3Б 4Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Земля на плані і карті. Географічні координати.
Тестове завдання оцінює вміння визначати географічні координати об’єкта.
У цьому випадку потрібно визначити відстань точки Б до екватора, тобто географічну широту.
Географічна широта – це відстань об’єкта від екватора, виражена в градусах. Широту визначають від екватора за лініями паралелей, що проведені паралельно до екватора від 0° до 90° в обидвох півкулях. Значення широти надписані на вертикальній рамці карти справа. Знаходимо на карті точку Б, ведемо до правої рамки, бачимо число 60°.
Отже, якщо широта – це відстань точки від екватора в градусах, то точка Б на 60° віддалена від екватора.
Правильна відповідь – 60.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Земля на плані і карті. Географічні координати.
Завдання перевіряє вміння визначати географічні координати об’єкта.
Географічними координатами є географічні широта і довгота.
E цьому випадку потрібно визначити географічну довготу точки А.
Географічна довгота – це відстань об’єкта від нульового меридіана виражена в градусах. Її визначають за лініями меридіанів від 0° до 180°, починаючи відлік від початкового меридіана, тобто від 0°. Значення довготи надписано на горизонтальній рамці фрагменту карти (у нашому випадку – знизу). Знаходимо точку А і ведемо по лінії вниз. Зупиняємось на позначці 30° – це і є значення довготи.
Правильна відповідь – 30.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Географічний простір України. Україна на карті годинних поясів.
Завдання перевіряє вміння визначати місцевий час об’єкта.
Місцевий час – це час на цьому меридіані, який визначають за меридіанами, тобто за географічною довготою.
Географічна довгота – це відстань об’єкта від нульового меридіана виражена в градусах. Її визначають за лініями меридіанів від 0° до 180°, починаючи відлік від початкового меридіану, тобто від 0°. Значення довготи надписано на горизонтальній рамці фрагменту карти (у нашому випадку – знизу).
Щоб визначити, на скільки хвилин місцевий час у точці В відстає порівняно з місевим часом у точці Г, потрібно спочатку визначити, яка різниця в градусах між цими точками. Знаходимо точку В й ведемо по лінії вниз до позначок, зупиняємось між позначками 30° і 60°. Отже, точка В має довготу – 45°, а точка Г – між позначками 90° і 120°, тобто 105°. Знаходимо різницю в градусах між точками: 105° – 45° = 60°. У часі це буде: 60° × 4 хв. = 240 хв. Чому ми перемножуємо на 4 хвилини? Тому що Земля робить оберт на 1°дуги меридіану за 4 хвилини, а в нас є 60°. Отже, це буде 240 хвилин.
Правильна відповідь – 240.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Земля на плані і карті. Поняття про азимут.
Завдання перевіряє ваше вміння визначати азимут.
Азимут – це кут між напрямком на північ і напрямком на заданий предмет, який визначають за годинниковою стрілкою.
Бачимо, що літак летітиме з точки А до точки Б точно на схід. Азимут сходу становить 90°.
Правильна відповідь – 90.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Євразія. Зміни природи людиною. Сучасні екологічні проблеми.
Тестове завдання оцінює знання про вплив людини на природу та її наслідки на прикладі материка Євразія.
У завданні потрібно визначити негативні наслідки вирубування лісів у Гімалаях. Відомо, що ліси мають важливе значення в укріпленні схилів гір, запобігають змиванню ґрунтів, стримують зсуви, регулюють повені на річках.
Розглядаючи інші варіанти, знаємо, що вирубування лісів не впливає на активність сейсмічних явищ, бо це внутрішні сили Землі. Підвищити температуру повітря вирубування лісів теж не може, тим більше в Гімалаях, позаяк повітря нагрівається від земної поверхні і з висотою, навпаки, стає холодніше. Рекреаційний потенціал регіону знизиться, а не підвищиться.
Правильна відповідь – 234.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Природні умови і ресурси України. Ґрунти та ґрунтові ресурси.
Тестове завдання оцінює вміння аналізувати діаграму та виявляє знання про земельні ресурси, їх структуру та проблеми використання.
На діаграмі бачимо, що більша частка в структурі угідь цього регіону належить південним чорноземам і темно-каштановим і каштановим ґрунтам, трапляються солончаки.
Отже, можемо визначити, що це Південь України з посушливим кліматом, пиловими бурями, які знищують ґрунти.
Щоб покращити родючість таких ґрунтів, потрібно використовувати зрошувальні системи, насаджувати лісосмуги для захисту від пилових бур і гіпсувати солонці (підказка у назві ґрунту).
Правильна відповідь – 146.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Населення України та світу. Розселення. Урбанізація, причини, що її зумовлюють.
Тестове завдання оцінює знання про урбанізацію та її риси в Україні.
Урбанізація – це процес зростання частки міських жителів в країні і підвищення ролі міста в суспільстві.
Україна – держава Східної Європи з першим типом відтворення населення, якому властива низька народжуваність, від’ємний природний приріст, старіння населення і досить високий рівень урбанізації – 72 %.
Вибираючи із запропонованих відповідей правильні, треба зупинитися на тих, що стосуються міських жителів (урбанізація). Таких відповідей є тільки три: понад дві третини населення проживають у містах, столиця притягує людей і формує агломерацію, найменша частка міських жителів у західних областях. Інші твердження, якщо вони і правильні, не стосуються урбанізації.
Правильна відповідь – 346.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Національна економіка та світове господарство. Вторинний сектор господарства. Виробництво машин та устаткування.
Тестове завдання оцінює знання про розвиток авіакосмічної промисловості в Україні і вміння визначати чинники розміщення підприємств.
Відомо, що підприємства авікосмічної промисловості наукомісткі, тому розміщені у найбільших містах України – Києві, Харкові та Дніпрі. Такі виробництва потребують висококваліфікованих спеціалістів, науковців, конструкторів. У Харкові і Києві працюють авіаційні інститути, які готують працівників для цієї галузі, створено Київське конструкторське бюро ім. Антонова. Головним підприємством космічної промисловості є конструкторське бюро «Південне» та виробниче об'єднання «Південний машинобудівний завод» у Дніпрі.
Правильна відповідь – 567.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Національна економіка та світове господарство. Первинний сектор господарства. Сільське господарство.
Тестове завдання оцінює знання про сучасний стан сільського господарства в Україні та вміння аналізувати статистичні дані.
Як бачимо з таблиці, основні імпортери нашої продукції – Китай та Індія (країни з найбільшою кількістю населення).
У списку зовсім немає країн Америки. А якщо додати іморт країн ЄС (Іспанія, Польща, Італія, Нідерланди та Франція), то сума їхнього імпорту буде більшою, ніж Росії. Отже, ті варіанти слід зазначити, як правильні.
Правильна відповідь – 246.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Азія. Китай.
Тестове завдання оцінює знання про сучасні тенденції розвитку господарства Китаю.
Китайська економіка залежить від зовнішнього ринку, на який країна постачає разом з одягом, взуттям та іграшками, продукцію електроніки, електротехніки, побутової техніки. Ці галузі стрімко розвиваються за рахунок іноземних інвестицій та власної робочої сили у СЕЗ (спеціальні економічні зони). Як відомо, на території СЕЗ, які були створені у 90-х роках ХХ ст., активно залучається іноземний капітал і панують ринкові відносини, що стало поштовхом для китайської економіки.
Отже, твердження про те, що на всіх підприємствах є державна власність – неправильне, бо в умовах ринку, якими є СЕЗ, є приватна власність; демографічна політика ще не дала бажаного результату; чорна металургія добре розвинута, але з електронікою чи побутовою технікою вона не пов'язана.
Правильна відповідь – 357.
Знайшли помилку? Пишіть на