ЗНО онлайн 2020 року з географії – додаткова сесія
ТЕМА: Географічний простір України. Україна на політичній карті Європи й світу. Географічне положення.
Завдання скеровано на оцінювання вміння характеризувати економіко-географічне положення України на карті Європи й світу, розташування її столиці.
Для визначення правильного варіанта відповіді до завдання потрібно знати конфігурацію території України й узяти до уваги, що Україна – найбільша за площею держава Європи в східній її частині. Україну омивають моря, вона має сім країн-сусідів. На основі цього можна дійти висновку, що столицю України позначено буквою В.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Географічні наслідки параметрів і рухів Землі як планети.
Завдання скеровано на оцінювання знання основних видів руху Землі і їхніх географічних наслідків.
У завданні йдеться про річний рух Землі навколо Сонця. З-поміж наведених варіантів відповіді лише в одному описано річний процес: стан річки навесні й улітку. В інших варіантах відповіді йдеться про добові зміни.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Земля на плані й карті. Способи зображення Землі. Абсолютна й відносна висота місцевості, їхнє визначення за допомогою горизонталей.
Завдання скеровано на перевірку вміння визначати абсолютну висоту місцевості за допомогою горизонталей.
Абсолютна висота – це висота місцевості чи об’єкта над рівнем моря. Відомо, що рельєф на плані місцевості позначають горизонталями. Горизонталі – це лінії, якими сполучають точки з однаковою абсолютною висотою. Їх проводять через певну відстань. У цьому завданні зазначено, що суцільні горизонталі проведено через 50 метрів. Рівнини класифікують за висотою: від 0 м до 200 м – низовини, від 200 м до 500 м – височини, понад 500 м – плоскогір’я. На картосхемі позначено висоти від 50 м до 350 м, тобто низовини й височини.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Гідросфера. Світовий океан і його частини. Водні маси.
Завдання скеровано на оцінювання ролі Світового океану в процесах атмосфери.
Океан займає більшу (71 %) площу поверхні планети й бере участь у світовому колообігу води. Акваторія океану нагрівається і віддає тепло повільніше за суходіл. В океані тепло накопичується, поступово виділяється в атмосферу й тим самим зігріває її (підвищує температуру повітря).
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Глобальні проблеми людства.
Завдання скеровано на перевірку знання про глобальні проблеми людства, причини їхнього виникнення, наслідки для природи й населення.
У варіантах відповіді А, Б, Г йдеться про соціальні проблеми: тероризм, збереження миру, розвиток країн світу. На відносинах «людина – природа» базується глобальна проблема раціонального розвитку енергетики, до причин виникнення якої належать недостатні запаси корисних копалин і їхнє нераціональне використання.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Природні умови й ресурси України. Ландшафти України.
Завдання скеровано на оцінювання знання про різноманітність ландшафтів на території України.
В уривку літературного твору описано зону мішаних лісів, бо зазначено назви листяних порід дерев (дуб, береза, клен, осика) й дерева хвойної породи (сосна).
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Населення України й світу. Розселення.
Завдання скеровано на оцінювання вміння аналізувати картодіаграму регіонів світу.
Найбільшим пунсоном (умовна позначка на географічній карті) на картодіаграмі позначено територію Азії, тому можна дійти висновку, що в завданні йдеться про чисельність населення в регіонах світу, адже в Азії проживає 4,1 млрд осіб (60 % населення Землі).
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Типізація країн світу за рівнем економічного розвитку, місце України в ній.
Завдання скеровано на оцінювання знання типів країн із різним економічним розвитком (за типізацією ООН).
Основну групу країн за економічним розвитком становлять країни «Великої сімки», у яку входить Канада. Інші три країни належать до групи країн, що розвиваються.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Природні умови й ресурси України. Рельєф, тектонічна й геологічна будова, мінеральні ресурси.
Завдання скеровано на оцінювання вміння аналізувати картосхему поширення корисних копалин на території України.
На картограмі, наведеній у завданні, два басейни позначено однаковим темним кольором, а один – штрихуванням. Це, відповідно, Донецький і Львівсько-Волинський кам’яновугільні басейни й великий Дніпровський буровугільний басейн.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Світове господарство. Поняття «міжнародний поділ праці».
Завдання скеровано на оцінювання знання світового ринку й місце країн світу в ньому.
Кожна країна має свою спеціалізацію на світовому ринку, тобто входить у міжнародний географічний поділ праці (МГПП). Якщо Алжир експортує фініки, цитрусові, нафту, газ, то це його міжнародна спеціалізація, яка склалася історично з урахуванням природних умов і ресурсів.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Земля на плані й карті. Географічні координати.
Завдання скеровано на оцінювання вміння визначати географічні координати об’єкта.
У завданні потрібно визначити координати міста Перт. Географічна широта – це відстань об’єкта від екватора, виражена в градусах. Широту визначають від екватора за лініями паралелей, що проведені паралельно до екватора, від 0° до 90° в обох півкулях. Значення широти надписані з обох боків рамки карти. Місто Перт лежить у Південній півкулі, тому його широта південна, а варіанти відповіді з північною широтою не задовольняють умову завдання. Перт лежить на 32-й паралелі на південь від екватора (між 30° пд. ш. і 40° пд. ш.). Довготу визначають за меридіанами. Місто Перт лежить на 116-му меридіані в Східній півкулі (116° сх. д.).
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Материки тропічних широт. Австралія.
Завдання скеровано на оцінювання знання основних рис природи материка Австралія.
Австралія – найпосушливіший материк планети. Про це свідчать умовні позначки на фізичній карті, як-от: повноводних річок дуже мало, тимчасові річки, що пересихають, позначено пунктиром, найбільше озеро материка Ейр – солону водойму – позначено рожевим кольором. Це доказ того, що опадів на материку випадає вкрай мало.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Північна Америка. Південна Америка: тектонічні структури, рельєф, корисні копалини.
Завдання скеровано на оцінювання знання тектонічної будови материків Північна й Південна Америка, її зв’язку з поширенням корисних копалин.
Материки, про території яких ідеться в завданні, мають подібну тектонічну будову: в основі лежать давні платформи, до яких на заході примикають молоді складчасті структури. У межах платформ на поверхню виходять кристалічні щити: Бразильський у Південній Америці й Канадський у Північній. Зі щитами пов’язано утворення рудних корисних копалин – залізних, нікелевих, мідних руд, золота.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Материки Північної півкулі: Північна Америка, Євразія. Кліматичні пояси й типи клімату.
Завдання скеровано на оцінювання знання кліматичних особливостей і кліматотвірних чинників материків Північної півкулі.
Над Європою пасажири літака спостерігали лише хмари, тобто опадів не було. Над Гренландією не було навіть хмар, повітря прозоре. Отже, сформувалася зона з високим тиском у центрі й низхідними потоками повітря, які не сприяють утворенню хмар. Тобто панував антициклон. Інші варіанти відповіді не є кліматотвірними чинниками й не пов’язані з утворенням хмар.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Материки тропічних широт: Африка, екологічні проблеми.
Завдання скеровано на оцінювання знання впливу природних чинників і діяльності людини на екологічний стан природних зон Африки.
Африканська Сахара на півдні межує із саванами, площа яких щороку меншає внаслідок надмірного випасання худоби. Деградовану савану засипають піски пустелі. Тож площа пустель збільшується. Народи Африки висаджують «живу стіну» зі стійких до посухи дерев, щоби відновити пасовища савани й деградовані землі.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Природні умови й ресурси України. Клімат і кліматичні ресурси.
Завдання скеровано на оцінювання вміння аналізувати кліматотвірні чинники, що впливають на клімат території України.
Кліматотвірними чинниками є: сонячна радіація, яка залежить від географічної широти місцевості, атмосферна циркуляція і підстильна поверхня (рельєф). У завданні описано вплив на клімат Південного берега Криму простягання Кримських гір, які захищають узбережжя від холодних північних вітрів.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Природні умови й ресурси України. Води суходолу й водні ресурси. Річки.
Завдання скеровано на оцінювання знання характеристики річок України, їхніх гідрографічних особливостей.
Нижня течія річки Дніпро проходить через Причорноморську низовину, де впадає в Чорне море, утворивши дельту з дрібних наносів. На знімку зафіксовано розгалужене на рукави гирло, що й формує дельту.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Первинний сектор господарства. Добувна промисловість.
Завдання скеровано на оцінювання знання про поширення основної мінеральної сировини на території України.
Складністю геологічної й тектонічної будови території України визначено багатство й різноманітність її мінеральної сировини. Проте деякі види корисних копалин, які залягають в українських надрах, підприємства мають імпортувати. Це зумовлено тим, що деякі руди мають низький уміст металу, видобуток інших є недоцільним, економічно затратним.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Населення України й світу. Урбанізація і причини, що її зумовлюють.
Завдання скеровано на оцінювання знання поняття «урбанізація».
Урбанізація – це зростання значення міст у розвитку суспільства, супроводжуване збільшенням частки міських жителів у країні чи регіоні й поширенням міського способу життя. У варіанті відповіді В відображено збільшення частки міських жителів від 14 % 1900 року до 56 % 2020 року, що і є відображенням урбанізації.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Форми суспільної організації виробництва.
Завдання скеровано на оцінювання знання основних форм суспільної організації виробництва.
Для більшості виробництв автомобілебудівної галузі характерне кооперування і спеціалізація. Кооперування – це стійкі взаємозв’язки між підприємствами, які спільно виготовляють кінцеву продукцію. Чим складніше виробництво, тим зв’язки різноманітніші. Спеціалізація – це зосередження діяльності підприємств на випуску продукції певних видів, звуження профілю підприємства. У двох наведених варіантах відповіді йдеться про модернізацію підприємств: оновлення цехів, обладнання. Запорізький автомобілебудівний завод розширює асортимент продукції: автобуси, автомобілі, вантажівки, проте не зазначено виробничі зв’язки чи спеціалізацію. Полтавський автоагрегатний завод виготовляє гальмівну апаратуру для автомобілів, яка є комплектувальною частиною. Тобто відображено поглиблення спеціалізації підприємства, бо зауважено, що завод – один із найбільших виробників. Кооперування проявляється у зв’язках з іншими автомобілебудівними підприємствами в постачанні гальмівної апаратури.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Третинний сектор господарства. Фінансові послуги. Комп’ютерне обслуговування.
Завдання скеровано на оцінювання знання сучасних рис розвитку третинного сектору в Україні – аутсорсингу й комп’ютерного програмування.
Фахівці світового рівня в галузях ІТ-технологій уважають, що українці належать до країни з найліпшими спеціалістами в цій галузі. В Україні сьогодні налічують понад 100 тисяч «айтішників». Це один із найвищих показників у Європі. Істотно збільшилися обсяги робіт, виконуваних українськими спеціалістами. Тому напрям «комп’ютерне програмування» у закладах вищої освіти тривалий час залишається популярним серед абітурієнтів. Головним центром, де нині працюють найбільші ІТ-компанії країни й філії іноземних інноваційних компаній, є Львів – дуже велике місто за кількістю населення і потужний науковий центр.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Природні умови й ресурси України. Рельєф, тектонічна й геологічна будова, мінеральні ресурси.
Завдання скеровано на оцінювання знання однієї з основних географічних закономірностей – взаємозв’язку тектонічної будови й рельєфу з поширенням корисних копалин.
Граніт – одна з найдавніших гірських порід, яка утворилася в археї – протерозої і складає Український щит. Подекуди граніти виходять на поверхню. На розрізі є вихід найдавніших порід у точці А, тут їх видобувати найпростіше. У точках Б, В, Г найдавніші породи перекрито потужними сучасними відкладами, що ускладнює їхній видобуток.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Природні умови й ресурси України. Ландшафти України. Природокористування.
Завдання скеровано на оцінювання знання впливу несприятливих природних явищ і процесів на природу і розуміння їхніх екологічних наслідків.
Яр – результат водної ерозії, який із часом може перерости в балку. Тому найефективнішим способом у боротьбі з ярами є насадження лісів (заліснення), спорудження водозатримних валів, які перешкоджають руйнуванню поверхні.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Населення України й світу. Демографічні процеси й статево-віковий склад населення України й світу.
Завдання скеровано на оцінювання знання основних демографічних процесів в Україні, уміння визначати природний приріст.
Природний приріст населення – це різниця між показниками народжуваності (Н) і смертності (С). Проаналізувавши наведені в завданні карти, можна дійти висновку, що найвищі показники народжуваності в Закарпатській, Рівненській і Волинській областях (13 ‰ і більше). Показники смертності в цих областях найнижчі: (до 13 ‰). Отже, у цих областях додатний природний приріст населення.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Форми суспільної організації виробництва.
Завдання скеровано на оцінювання знання поняття «реіндустріалізація» і розуміння її проявів у виробництві.
Реіндустріалізація – це перехід від індустріального етапу промислового виробництва до новітнього технологічного етапу, який базується на впровадженні прогресивних методів господарювання, створенні технопарків, використанні біотехнологій, ІТ-технологій, нових джерел енергії, нових матеріалів. Такий якісний стрибок описано у варіанті відповіді Б: перетворення Рейн-Рурського регіону на зону технопарків і високотехнологічних виробництв.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Глобальні проблеми людства.
Завдання скеровано на перевірку знання глобальних проблем людства, причин їхнього виникнення, наслідків для природи й населення.
Однією з найголовніших глобальних проблем є екологічна, яка на початку ХХІ століття суттєво загострилася. Проблему дефіциту прісної води екологи ООН уважають першорядною. Підвищення глобального попиту на прісну воду зумовлено стрімким зростанням чисельності населення Землі, змінами клімату, діяльністю людини, яка забруднює водні ресурси.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Населення України й світу. Демографічні процеси й статево-віковий склад населення України й світу.
Завдання спрямовано на перевірку вміння аналізувати статево-вікові піраміди й знання основних демографічних процесів.
На статево-вікових пірамідах відображено розподілення населення за статтю і віком. Піраміди А, В, Г мають вузьку основу, що свідчить про низькі показники народжуваності. Піраміда Б має широку основу, що властиве країнам із високими показниками народжуваності, до яких належать країни, що розвиваються. Тому уряди цих країн проводять демографічну політику на стримування чи стабілізування народжуваності.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Природні умови й ресурси України. Води суходолу й водні ресурси.
Завдання скеровано на оцінювання знання особливостей формування водних об’єктів на території України.
Випаровування з поверхні лиману перевищує річковий стік у нього майже вдвічі. Очевидним є те, що із часом водойма мілітиме, тобто рівень води в ній знизиться, а солоність підвищиться.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Природні умови й ресурси України. Клімат і кліматичні ресурси.
Завдання скеровано на оцінювання знання кліматичний особливостей території України і її кліматотвірних чинників.
Північно-західна частина України найбільше відчуває вплив західних вітрів, які приносять з Атлантики вологу повітряну масу й роблять клімат м’якшим порівняно з кліматом на сході України. Тому за умови, що лише сонячна радіація впливатиме на клімат цієї частини України, її клімат стане холоднішим, сухішим узимку.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Первинний сектор економіки. Лісове господарство.
Завдання скеровано на оцінювання знання країн-лідерів за продукцією первинного сектору економіки.
Аналізування діаграми дає змогу дійти висновку щодо лідерства США з великим відривом від решти країн за обсягом виробництва певного виду продукції первинного сектора економіки. Серед трійки лідерів – країни помірного поясу: США, Канада, Росія. Світовим лідером у виробництві рису є Китай, тому варіант відповіді Б не задовольняє умову завдання. Варіант відповіді А також неправильний, бо в завданні не наведено жодної країни Перської затоки. Світові виробники овечої вовни (Г) – Австралія, Нова Зеландія, Китай, що не збігається з даними, наведеними на діаграмі. Ліс-кругляк, якого найбільше заготовляють країни помірного поясу й Бразилія в зоні вологих екваторіальних лісів, – правильна відповідь.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Третинний сектор економіки. Фінансові послуги. Комп’ютерне програмування.
Завдання скеровано на оцінювання знання про особливості формування фінансового сектору економіки держави.
У завданні йдеться про компанію, яка зареєстрована на Панамі, а виробництво веде в Україні. Це приклад офшорної торгівлі. Офшор – це країна або її частина з особливими умовами ведення бізнесу. На території офшорів діє низька ставка податку на прибуток, або ж взагалі немає податків, а закон дозволяє не розкривати фінансову звітність і дані про підприємство.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Первинний сектор господарства. Сільське господарство.
Завдання скеровано на оцінювання вміння аналізувати картосхему й знання особливостей вирощування сільськогосподарських культур в Україні.
За результатами аналізування картосхеми врожайності кукурудзи можна дійти висновку щодо суттєвого зростання показника врожайності в північно-західних і північних областях України. Це зумовлено підвищенням родючості ґрунту внаслідок внесення добрив. Такий метод є дешевшим за зрошення полів у східних і південних областях.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Вторинний сектор господарства. Виробництво й постачання електроенергії.
Завдання скеровано на оцінювання знання особливостей електроенергетики України, її впливу на забруднення повітря.
Методом виключення можна визначити, що на картосхемі позначено ТЕС (теплоелектростанції Ладижинська, Бурштинська, Криворізька, Придніпровська, Курахівська) і центри чорної металургії (Кривий Ріг, Дніпро, Маріуполь). Саме ТЕС і металургійні комбінати є найбільшими промисловими забруднювачами повітря.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Політична карта світу.
Завдання скеровано на перевірку знання розташування головних в економічному відношенні держав світу на політичній карті.
За конфігурацією території можна розпізнати Францію і її головний економічний центр Париж, від якого розходяться транспортні магістралі.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Первинний сектор господарства. Сільське господарство.
Завдання скеровано на оцінювання знання основних рис розвитку сучасного сільського господарства Німеччини й України.
Порівняльний аналіз умов розвитку сільського господарства Німеччини й України свідчить, що такі показники, як площа сільськогосподарських земель, частка аграрного сектора у ВВП України, кількість зайнятих у сільському господарстві є значно вищими ніж у Німеччині. Щоби підвищити продуктивність праці, потрібно збільшити врожайність. Тобто йдеться про збільшення величини доданої вартості з кожного гектара землі.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Населення України й світу. Чинники, що впливають на кількість населення: природний рух, міграції.
Завдання скеровано на оцінювання знання демографічних процесів, що впливають на кількість населення.
Одним із чинників зміни кількості населення є міграція – рух, переміщення людей. Найінтенсивніші міграційні потоки в пошуках ліпшого життя спрямовано з країн периферії у високорозвинені країни. Для економічно розвинених країн такі мігранти, більшість яких – нелегали, становлять серйозну проблему.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Материки Північної півкулі. Євразія. Природні зони.
Завдання скеровано на оцінювання знання особливостей природних ландшафтів Східно-Європейської рівнини.
На схемі зображено поширення природних зон із півночі на південь. Пряма 1 зростає з півночі на південь. Тому можна дійти висновку, що вона відображає зміну середньорічної температури повітря (у зоні тундри найнижче значення, у зоні пустель – найвище). Пряма 3 відображає зміну запасів ґрунтових вод, її показники є найменшими в зоні пустель. Максимум на лінії 2 відповідає зоні степу, де потужність гумусового горизонту в ґрунтах найбільша. Лінія 4 у формі дуги набуває максимуму в лісовій зоні й відображає середньорічну кількість опадів.
Правильна відповідь – 1А 2Г 3В 4Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Третинний сектор господарства. Комп’ютерне програмування.
Завдання скеровано на оцінювання знання особливостей розвитку третинного сектора економіки.
ІТ-компанії з програмного забезпечення – складники третинного сектору економіки. Лідерами на світовому ринку ІТ-послуг є економічно найрозвинутіші країни планети, які перебувають на постіндустріальному етапі розвитку. Комп’ютерне програмування є проявом міжнародного поділу праці, оскільки ІТ-послуги замовляють у країнах із нижчою оплатою праці за певні комп’ютерні операції (аутсорсинг). ІТ-технології – працересурсна галузь, лише в Україні працює 100 тис. «айтішників», що є найвищим показником у Європі.
Правильна відповідь – 1Д 2Г 3А 4В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Чинники розміщення підприємств.
Завдання скеровано на оцінювання вміння визначати чинники розміщення підприємств.
Виробництво авіаракетокосмічної продукції зорієнтовано на наукові установи й висококваліфіковані кадри, що зосереджені у великих містах – промислових центрах. Хлібобулочна продукція швидко псується, її зорієнтовано на споживача, тому підприємства розміщено повсюдно, де проживають люди – у всіх містах і селищах міського типу. Цукрові заводи зосереджено в лісостеповій зоні, переважно в малих містах і селах. Коксохімія здійснює переробку кам’яного вугілля, один з її продуктів – кокс – використовують у чорній металургії.
Правильна відповідь – 1В 2Б 3Г 4Д.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Населення України й світу. Демографічні процеси.
Завдання скеровано на оцінювання вміння визначати основні демографічні показники.
Кількість населення складається з міських і сільських жителів: 30 600 000 + 11 900 000 = 42 500 000 (осіб). Природний приріст населення обчислюють як різницю між народжуваністю і смертністю: 17,5 – 8,1 = 9,4 (‰). Сальдо зовнішніх міграцій дорівнює різниці між еміграцією й імміграцією: 18 300 – 16 100 = 2 200 (осіб). Рівень урбанізації – частка міських жителів від загальної кількості населення: 30 600 000/42 500 000 ∙ 100 % = 72 %.
Правильна відповідь – 1Б 2А 3Г 4В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Суспільна й просторова організація господарства.
Завдання скеровано на оцінювання знання територіальних відмінностей господарського розвитку регіонів України.
Зона відчуження Чорнобильської атомної електростанції (ЧАЕС) пролягає на півночі України (А), тому тут можна впроваджувати відновлювану енергетику. У Карпатському регіоні (Д) варто запозичити досвід й інвестиції Польщі й Австрії в розвитку гірсько-лижних і термальних курортів. На сході України (В) слід відновити будівлі в непривабливих частинах промислових міст (джентрифікація), як це роблять у США й Великій Британії. Південь України (Г) має сприятливі умови для вирощування твердих сортів пшениці, рису й винограду.
Правильна відповідь – 1А 2Д 3В 4Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Регіони й країни.
Завдання скеровано на оцінювання знання територіальних відмінностей найбільших країн світу.
Майже вся господарська діяльність Канади зосереджена на півдні країни на кордоні із США. Тому виробництво потрібно зміщувати на північ, у малоосвоєні регіони. У Росії розвинутою є західна європейська частина, натомість східну азійську територію використовують як сировинний регіон, де доцільно розвинути вторинний і третинний сектори економіки. У Китаї 87 % виробництва припадають на Східний Китай, тому потрібно розвинути Західний. У Єгипті центральну частину зайнято пустелею, на території якої потрібно розвивати господарську діяльність.
Правильна відповідь – 1В 2А 3Д 4Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Земля на плані й карті. Способи зображення Землі. Абсолютна й відносна висота місцевості, їхнє визначення за допомогою горизонталей.
Завдання використовують для перевірки вміння визначати абсолютну висоту місцевості за допомогою горизонталей чи позначки.
Абсолютна висота – це висота місцевості чи об’єкта над рівнем моря. Рельєф на плані місцевості позначають горизонталями. Горизонталі – це лінії, які сполучають точки з однаковою абсолютною висотою. Їх проводять через певну відстань. У цьому завданні зазначено, що суцільні горизонталі проведено через 5 метрів. Відмітку абсолютної висоти (м) надписують числом. Гора Устинка височіє на північній околиці населеного пункту Устин. Біля назви гори є відмітка 197. Це абсолютна висота гори Устинка на цій топографічній карті.
Правильна відповідь – 197.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Земля на плані й карті. Способи зображення Землі. Абсолютна й відносна висота місцевості, їхнє визначення за допомогою горизонталей.
Завдання скеровано на перевірку вміння визначати відносну висоту місцевості.
Відносна висота місцевості – це перевищення однієї точки над іншою. Для визначення відносної висоти потрібно знати значення абсолютної висоти двох об’єктів – абсолютної висоти гори Устинка й урізу води в річці Смотрич (у метрах). Висота гори Устинка – 197 м (див. позначку на карті), уріз води – 122 м. Відносна висота гори Устинка: 197 – 122 = 75 (м).
Правильна відповідь – 75.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Земля на плані й карті. Масштаб і його види.
Завдання скеровано на перевірку вміння визначати відстані за допомогою масштабу.
Щоби визначити відстань чи довжину на місцевості, потрібно довжину відрізка, про який ідеться в завданні, помножити на масштаб. Масштаб топографічної карти – 1 : 20 000, в іменованому масштабі це становить 20 000 см (200 м) в 1 см. У завданні зазначено, що довжина на карті відрізка, який відображає відстань від села Устинка до перехрестя доріг, становить 9 см. Отже, на місцевості ця відстань становить 1 800 метрів (9 ∙ 200 = 1 800).
Правильна відповідь – 1800.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Земля на плані й карті. Поняття про азимут.
Завдання скеровано на перевірку вміння визначати азимут.
Азимут – це кут, який визначають за годинниковою стрілкою, між напрямком на північ і напрямком на заданий предмет. Польову дорогу від джерела Холодок прокладено до автомобільної дороги не в південному напрямку, а з відхиленням у бік збільшення кута на 12°. Азимут півдня – 180°, до нього потрібно додати 12° – величину відхилення: 180° + 12° = 192°.
Правильна відповідь – 192.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Топографічні карти. Визначення географічних і прямокутних координат.
Завдання скеровано на оцінювання вміння визначати прямокутні координати на топографічній карті.
За прямокутними координатами можна з високою точністю визначити відстань об’єкта від екватора (координата Х). Це роблять за допомогою прямокутної (кілометрової) сітки. Її утворено системою ліній, паралельних зображенню осьового меридіана зони (вертикальні лінії сітки) і перпендикулярних до нього (горизонтальні лінії сітки). Відстані між сусідніми лініями координатної сітки залежать від масштабу карти й у цьому завданні становлять 1 км. Горизонтальні лінії кілометрової сітки креслять паралельно екватору. Числа біля горизонтальних ліній означають відстань у кілометрах від екватора. Південний берег озера Білого лежить на лінії, позначеній числом 83. До цього числа потрібно дописати дві цифри. Ці цифри на карті позначено меншим шрифтом біля ліній кілометрової сітки – 53. Прямокутна координата Х – 5383, що становить відстань від екватора до південного берега озера Білого в кілометрах
Правильна відповідь – 5383.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Топографічна карта й робота з нею. Топографічна карта і її елементи.
Завдання скеровано на оцінювання вміння працювати з топографічною картою і знання її основних елементів.
Одним з елементів топографічної карти є прямокутна або кілометрова сітка. Її утворено системою ліній, паралельних зображенню осьового меридіана зони (вертикальні лінії сітки) і перпендикулярних до нього (горизонтальні лінії сітки). Відстані між сусідніми лініями координатної сітки залежать від масштабу карти й у цьому завданні становлять 1 км. Цифрові позначення ліній кілометрової сітки містяться біля рамок карти. Для позначення квадрата, у якому розташовано об’єкт, використовують двозначні числа, зазначені біля південної горизонтальної (над лінією) і західної вертикальної ліній. За цими числами можна визначити квадрат, у якому позначено Тарасів курган. Горизонтальне позначення цього квадрата – 83, а вертикальне – 72. Отже, Тарасів курган позначено в квадраті 8372.
Правильна відповідь – 8372.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Атмосфера. Погода, її елементи, мінливість.
Завдання скеровано на оцінювання знання утворення циклону, його впливу на стан погоди й самопочуття людини.
В уривку художнього твору описано циклон, що сформовано з низьким тиском у центрі й висхідними потоками повітря. Тому циклон завжди супроводжуваний погіршенням погоди: потужною хмарністю, затяжними опадами, туманами. За такої погоди потрібно вибрати вологостійке взуття, узяти ліки для нормалізування тиску. Смог, який часто утворюється під час проходження циклону, відступить, тому можна прочинити вікно.
Правильна відповідь – 2 3 4.
Знайшли помилку? Пишіть на
Тема. Регіони й країни. Європа: Польща.
Завдання скеровано на перевірку знання особливостей міграційних процесів і демографічної ситуації Польщі.
Після вступу Польщі в Європейський Союз (ЄС) поляки в пошуках комфортнішого життя почали активно виїжджати зі своєї країни у високорозвинені країни ЄС, що призвело до від’ємного сальдо міграцій. Після впровадження економічних реформ у 1990-х роках Польща потребує великої кількості робітників, тому місце поляків зайняли мігранти з країн Східної Європи: українці, білоруси, росіяни. Крім того, країна вже впродовж кількох десятиліть має від’ємний природний приріст, унаслідок чого відбувається «старіння нації». Тому лише з України трудова міграція становить понад 1,5 млн осіб.
Правильна відповідь – 5 6 7.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Суспільна й просторова організація господарства.
Завдання скеровано на оцінювання знання просторової організації виробництва й особливостей сільськогосподарської спеціалізації приміської зони.
Овочівництво є основним виробництвом фермерських господарств поблизу міст. Якщо місто – курорт на базі мінеральних вод, то на лікування і відпочинок люди приїжджатимуть незалежно від сезону, тобто протягом усього року. Тому фермер зможе продавати овочі, зокрема й заморожені, цілорічно. Збільшення кількості охочих оздоровитися стимулюватиме зростання попиту на екологічно чисту продукцію, яку завжди продають за вищими цінами, бо її якість вища.
Правильна відповідь – 2 3 5.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Вторинний сектор господарства. Металургійне виробництво.
Завдання скеровано на оцінювання знання основних тенденцій розвитку чорної металургії у світі.
Виробництво сталі – матеріаломістка галузь, тому більшість підприємств розташовано поблизу джерел сировини (Китай, Україна, Індія, Казахстан). Якщо власної сировини замало, комбінати працюють на імпортній. У такому разі зростає значення транспортного чинника (Японія, Республіка Корея, Італія). У ХХІ столітті через виснаженість родовищ залізних руд багато країн працюють на вторинній сировині (металобрухті). Перші позиції у світі за виплавкою сталі посідає Китай.
Правильна відповідь – 2 4 6.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Первинний сектор господарства. Сільське господарство.
Завдання скеровано на оцінювання вміння аналізувати інформацію і знання особливостей розвитку землеробства у світі.
За результатами аналізування наведеної в таблиці інформації можна дійти висновку, що в регіонах, де домінують країни, які розвиваються, темп споживання міндобрив є вищим за середній у світі (світове споживання – 1,8 %, Африка – 3,6 %, Латинська Америка – 3,3 %). Споживання добрив господарствами з інтенсивним розвитком не збільшується (Західна Європа – 0,0 %). У регіонах із високим рівнем розвитку темп зростання споживання нижчий порівняно з регіонами з відсталою економікою (Північна Америка – 0,5 %, Латинська Америка – 3,3 %).
Правильна відповідь – 4 5 7.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Населення України й світу. Розселення: класифікація міст за функціями.
Завдання скеровано на оцінювання знання класифікації міст за функціями. Усі наведені міста є містами-мільйонниками, людність яких перевищує 1 млн жителів. Довкола міст склалися моноцентричні агломерації: Лондонська, Паризька, Київська. Міста є осередками пізнавального й ділового туризму.
Правильна відповідь – 2 3 6.
Знайшли помилку? Пишіть на