ЗНО онлайн 2013 року з географії – пробний тест
ТЕМА: Розвиток географічних знань про Землю. Відкриття нових земель і навколосвітні подорожі.
Завдання скеровано на оцінювання знань про дослідження Землі наприкінці періоду Великих географічних відкриттів.
У ХІ столітті російські купці почали мандрувати за Уральські гори в пошуках місць, багатих на хутрових звірів, шкури яких часто використовували як замінник грошей. Відчайдухів, які вирушали на схід Сибіру, називали першопрохідцями. У 1648 році першопрохідці Семен Дежньов разом із Федотом Поповим відкрили протоку між Азією й Америкою, яка згодом дістала назву Берингова. Документи про цю подію загублено, тож мореплавець Вітус Беринг 1728 року відкрив її вдруге.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Україна на карті годинних поясів. Годинні пояси.
Завдання використовують для оцінювання знання поняття «поясний час» і системи відліку часу.
Годинний пояс – це частина поверхні земної кулі, у межах якої ухвалено єдиний стандартний час. Для зручності відліку всю земну кулю поділено на 24 годинні пояси, відлік яких ведуть від Початкового (нульового) меридіана. Ширина одного годинного поясу становить 15°.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Земля на плані й карті. Географічні координати.
За допомогою завдання оцінюють уміння визначати географічні координати об’єкта.
За умовою завдання потрібно визначити географічні координати точки Х. Географічна широта – це виражена в градусах відстань об’єкта від екватора. Широту визначають за лініями паралелей, які проведено паралельно екватору, від 0° до 90° в обох півкулях. Значення широти вказано на вертикальній рамці карти зліва.
Точка Х лежить на південь від екватора, тож її широта – південна. Довготу визначають за меридіанами. Оскільки точку Х розташовано на 60-му меридіані на захід від Початкового меридіана, її друга географічна координата – 60°зх. д.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Літосфера. Мінерали, гірські породи.
Завдання скеровано на оцінювання знань про походження гірських порід.
У завданні йдеться про гірські породи органічного походження (органогенні). З-поміж наведених до органогенних порід належать торф, який утворюється з нерозкладених рослинних залишків, і крейда, утворена залишками морських водоростей і дрібних частинок черепашок морських організмів.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Гідросфера. Світовий океан і його частини.
Завдання націлено на оцінювання знань про основні частини суходолу у Світовому океані.
Найбільшими масивами суходолу в океані є материки. А невеликі ділянки суші, з усіх боків оточені водою, називають островами. Архіпелаг – це група островів. Півострів оточено з трьох боків водою, а четверта його сторона є продовженням материка.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Біосфера й ґрунти. Природні зони Землі.
Завдання використовують для оцінювання знань про природні зони й характерні для них типи ґрунтів.
Для правильного розв’язання завдання потрібно знати основні типи ґрунтів на Землі й зони їхнього поширення: для степів характерні чорноземи, для саван – червоні ґрунти, для тундри – тундрові глейові, для тайги – підзолисті.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Літосфера. Рельєф дна океану.
Завдання скеровано на оцінювання знання утворення серединно-океанічних хребтів.
Серединно-океанічні хребти – це потужні підводні підняття дна океану на межах розходження літосферних плит. Уздовж розломів на поверхню Землі виливається лава. Вона застигає, й утворюються підводні гірські хребти. На їхніх вершинах можуть утворитися острови. Найбільшу протяжність з-поміж них має Серединно-Атлантичний хребет, на верхівці якого в північній частині утворився острів Ісландія. Тому на острові багато гейзерів, гарячих джерел, що пов’язано з вулканічною діяльністю. Поширені вулкани, найвідоміший із них – Гекла.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Материки Тропічних широт. Південна Америка: тектонічна будова, рельєф, корисні копалини.
Завдання використовують для оцінювання знання особливостей рельєфу материка Південна Америка й уміння «читати» профіль його поверхні.
В основі материка лежить давня (докембрійська) Південноамериканська платформа. Тобто рельєф материка рівнинний. На заході до платформи примикає молода складчаста споруда – високі гори Анди. Саме це зображено на профілі, про який ідеться в завданні: на заході високі гори (Анди), далі – Ла-Платська низовина й Бразильське плоскогір’я.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Материки тропічних широт. Африка: природні зони.
Завдання оцінює знання видової різноманітність природних зон Африки.
Природна зона саван в Африці займає найбільшу за площею територію на материку. Для неї характерною є неабияка різноманітність копитних тварин. Більшість копитних травоїдні. Савану вкрито густими й високими травами, які приваблюють сюди величезну кількість травоїдних: слонів, жирафів, зебр, антилоп тощо.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Материки Північної півкулі. Євразія: кліматичні пояси і типи клімату.
Завдання скеровано на оцінювання знання основних кліматичних особливостей Євразії й уміння аналізувати кліматограму.
Аналізування показників, наведених на кліматограмі, дає змогу дійти висновку щодо дуже малої кількості опадів і великої амплітуди коливань температури повітря на цій території. Такі ознаки характерні для континентального клімату, зокрема й тропічного континентального.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Материки Північної півкулі. Євразія: води суходолу.
Завдання скеровано на оцінювання знання водного режиму річок Євразії.
У верхній течії річок басейну Північного Льодовитого океану крига скресає швидше, ніж у нижній. Це зумовлено відмінностями кліматичних умов: у середній частині Азії, де починаються річки, весна приходить швидше, і крига тане. Крига, що рухається за течією, натрапляє на лід, який ще не розтанув у верхній течії через холодний клімат. Тому утворюються крижані затори й річки виходять із берегів.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Материки Північної півкулі. Північна Америка. Тектонічні структури, рельєф, корисні копалини.
Завдання використовують для оцінювання знання основних форм рельєфу Північної Америки і їхніх природних особливостей.
У межах Кордильєр Аляски лежить гора Деналі (Мак-Кінлі) – найвищий (6 168 м) пік Північної Америки. Клімат північної частини материка – субарктичний, холодний. Такі умови спричинили потужне гірське зледеніння.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Гідросфера. Рух води в океані.
Завдання скеровано на оцінювання знання видів руху води в океані й розуміння основних його причин.
Вода у Світовому океані невпинно переміщується. Горизонтальне переміщення води, головною причиною якого є постійні вітри, називають океанічною течією. Це своєрідні річки в океані, що течуть серед менш рухливих вод. Більшість течій утворюється під впливом постійних вітрів, що змушують воду рухатися в певному напрямку.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Географічний простір України. Фізико-географічне положення території України.
Завдання використовують для оцінювання знання фізико-географічного положення території України.
Територія України має значну протяжність на 893 км із півночі на південь, від 44° пн. ш. до 52° пн. широти. Відомо, що з широтою змінюється розподіл сонячного тепла. Це зумовлює зональну зміну природних комплексів. На території України виокремлюють природні зони мішаних і широколистих лісів, лісостепу, степу.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Природні умови й ресурси України. Рельєф, тектонічна й геологічна будова, мінеральні ресурси.
Завдання спрямовано на оцінювання знання умов формування рельєфу поверхні України під дією зовнішніх чинників.
Завдання можна розв’язати методом виключення: нафтогазоносних басейнів в Україні три: Дніпровсько-Донецький, Західний і Причорноморсько-Кримський. Басейн річок Балтійського моря охоплює лише невеличку північно-західну частину (витік річки Західний Буг). Зона мішаних лісів простягається суцільною смугою на півночі України (Полісся). Отже, на карті виділено темним кольором області Дніпровського зледеніння, яке насувалося з півночі, охоплювало басейн річки Прип’ять й доходило до середньої течії річки Дніпро.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Природні умови й ресурси України. Рельєф, тектонічна й геологічна будова, мінеральні ресурси.
Завдання оцінює вміння встановлювати взаємозв’язки між тектонічними структурами й заляганням певної групи корисних копалин.
Найбільшою і найдавнішою тектонічною структурою в межах Східноєвропейської платформи є Український щит, який має давній кристалічний фундамент із різною глибиною залягання. У межах щита утворилися залізні, титанові, нікелеві руди, а на осадовому чохлі – родовища бурого вугілля (Дніпровський басейн) і марганцю.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Природні умови й ресурси України. Ландшафти України. Гірські ландшафти Українських Карпат.
Завдання націлено на перевірку знання особливостей природи Карпат.
Карпати – молоді за віком гори альпійської епохи горотворення. Проте за зовнішніми краєвидами вони нагадують старі гори зі згладженими вершинами. Основна причина в тому, що гори складено пухкими породами, які легко руйнуються: мергелями, вапняками, пісковиками.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Природні умови й ресурси України. Ландшафти України.
Завдання скеровано на оцінювання знання класифікації ландшафтів.
Ландшафт – це загальний вигляд місцевості. За походженням ландшафти поділяють на природні (утворилися в природі самостійно: озера, гори, луки) й антропогенні (утворилися за участі людини: поля, парки, ставки, кар’єри). З-поміж наведених прикладів ландшафтів до антропогенних належить гранітний кар’єр.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Природні умови й ресурси України. Води суходолу й водні ресурси. Озера.
Завдання націлено на оцінювання знання походження озерних улоговин на території України.
В Україні озера займають незначні площі – усього 0,3 % від площі її території. Вони переважно малі за розмірами й лежать групами, утворивши озерні краї. Більшість із них простягнулися в заплавах річок, переважно на Поліссі, у заплаві Дунаю. У річкових долинах багато озер-стариць, які утворилися на місцях старих річищ.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Природні умови й ресурси України. Клімат і кліматичні ресурси. Регіональні відмінності клімату.
Завдання використовують для оцінювання знання чинників формування клімату на території України.
Відомо, що територія України лежить у помірному кліматичному поясі. На більшій її частині клімат помірно континентальний, із яскраво вираженими сезонами. Лише на Південному березі Криму він набуває рис субтропічного середземноморського. У субтропічному поясі влітку панує сухе тропічне повітря, тому літо сухе й жарке. Узимку домінують помірні повітряні маси, тому зима волога й прохолодна, зрідка – із від’ємними температурами. Максимум опадів припадає на осінньо-зимовий сезон.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Природні умови й ресурси України. Ландшафти України. Природні зони.
Завдання спрямовано на оцінювання знання основних особливостей природи ландшафтів України.
В уривку літературного твору наведено назви степових трав: ковила, полин. Отже, ідеться про степовий край. Серед наведених варіантів відповідей лише Донецька височинна область лежить у зоні степу.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Природні умови й ресурси України. Туризм. Туристична інфраструктура .
Завдання спрямовано на оцінювання знання особливостей природних багатств території України, розвитку курортного господарства.
Курортні міста Саки і Євпаторія розвинулися на базі власних унікальних природних лікувальних ресурсів: Сакського солоного озера з лікувальними грязями й ропою, термальних мінеральних вод і морського узбережжя з піщаними пляжами.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Природні умови й ресурси України. Ландшафти України. Природні умови й ресурси Чорного й Азовського морів, проблеми їхнього раціонального використання.
Завдання націлено на оцінювання знання розташування на карті основних географічних об’єктів у Чорному морі.
Гирло Дунаю, де спостерігають підвищену концентрацію забруднювальних речовин, лежить у північно-західній частині Чорного моря.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Населення України й світу. Розселення. Міські й сільські населені пункти.
Завдання скеровано на оцінювання знань про вплив природних чинників на розселення людей на території України.
Низовинний рельєф поверхні, який переважає в Україні, сприятливий для розселення людей. Але північні частини її території є заболоченими, тому на Поліссі села здебільшого виникали на підвищених вододільних ділянках.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Вторинний сектор господарства. Виробництво й постачання електроенергії.
Завдання використовують для оцінювання знання основних тенденцій розвитку електроенергетики в Україні.
Країни, багаті на паливні ресурси, будують ТЕС (теплові електростанції), на яких виробляють більшу частину електроенергії. В Україні найпотужніші ТЕС споруджено на сході, у районі Донбасу. Інші регіони України споживають електроенергію, вироблену на АЕС (атомні електростанції), які працюють на уранових рудах. В Україні потужна атомна енергетика, діє чотири АЕС. Тому частки електроенергії, виробленої ТЕС й АЕС 2013 року, майже однакові, із незначним переважанням ТЕС. Гідравлічні електростанції (ГЕС) не є потужними, тому частка виробництва електроенергії на них найменша. У 2013 році правильною відповіддю до завдання була діаграма А.
У зв’язку з військовими діями на Сході України й підвищенням ціни на імпортування палива великі ТЕС Донбасу зменшили свою потужність, частка електроенергії, виробленої на електростанціях кожного типу, така: АЕС – 56 %, ТЕС – 32 %, ГЕС – 4,4 % (2020 рік).
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Чинники розміщення підприємств. Металургійне виробництво.
Завдання скеровано на оцінювання знання основних промислових районів розвитку чорної металургії України й чинників їхнього формування.
В Україні найбільшим районом металургійного виробництва є Придніпровський район. Підприємства чорної металургії зорієнтовано на сировину. Тому цей район сформовано на основі запасів родовищ залізної руди поблизу міста Кривий Ріг (Криворізький басейн). Також неподалік залягають марганцеві руди (Нікопольський басейн). Чорна металургія належить до найводоємніших галузей виробництва. Водою Придніпров’я забезпечено з Дніпровського й Карачунівського водосховищ.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Чинники розміщення підприємств. Хімічне виробництво.
Завдання націлено на оцінювання знання основних промислових центрів господарства України й уміння аналізувати картосхему.
Чавун і сталь виробляють у Придніпров’ї й Донбасі, а в західній частині України таких виробництв немає. Тож варіант відповіді Г є неправильним. Вагони й локомотиви виробляють там, де є сировинна база (чорні метали, центри виробництва яких розташовано в Придніпров’ї, Донбасі, Маріуполі). Тобто й варіант відповіді В є хибним. З аналогічних міркувань потрібно відкинути як неправильний варіант відповіді Б. Адже паперово-целюлозні виробництва зосереджено переважно на Заході України. Отже, на наведеній картосхемі позначено сучасні центри виробництва мінеральних добрив, які в Україні виробляють як із власної сировини, так і з привізної. У Стебнику – калійні добрива, у Сумах й Одесі – фосфатні, у Сєвєродонецьку, Горлівці, Дніпрі, Черкасах, Рівному, Одесі – азотні.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Вторинний сектор господарства. Виробництво машин й устаткування. Сучасні тенденції розвитку світового господарства.
Завдання скеровано на оцінювання знання сучасних тенденцій розвитку світового виробництва легкових автомобілів.
Галузь автомобілебудування останнім часом зорієнтована на дешеву робочу силу й дуже швидко зреагувала на запити глобалізації. З країн «центру» ця галузь вирушила на «напівпериферію» і «периферію». Завод «Єврокар» розташовано на крайньому заході країни, за 2 км від кордону з Угорщиною і Словаччиною. На заводі збирають готові автомобілі марки «Шкода» (Чехія) із комплектувальних, які отримують від «Škoda Auto a. s.». Розміщення автозаводу «Єврокар» у селі Соломонове біля Ужгорода передусім зумовлено близькістю до кордону європейських країн і можливістю кооперування з підприємствами країн ЄС.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Економіко-географічний поділ України. Економічні райони.
Завдання використовують для оцінювання знання основних галузей спеціалізації економічних районів на території України.
Для правильного розв’язання цього завдання потрібно знати спеціалізацію економічних районів України: Придніпровський – чорна металургія, Північно-Східний – машинобудування, нафтопереробка, Столичний – енергетика, машинобудування. До складу Подільського району входять Вінницька, Тернопільська, Хмельницька області, багаті на сільськогосподарські угіддя (71 % площі району), до того ж переважають орні землі. Тому сільське господарство й харчова промисловість є основними галузями спеціалізації цього району. Ідеться, передусім, про цукрову, борошномельно-круп’яну, спиртову, молочну галузі.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Третинний сектор господарства. Туризм.
Завдання скеровано на оцінювання знання сучасних особливостей і проблем розвитку туризму в Україні.
Україна володіє значним туристичним потенціалом і має всі передумови для розвитку внутрішнього й міжнародного туризму. Обслуговування туристичних потоків тісно пов’язане зі створенням відповідної інфраструктури. Вона охоплює туристичні фірми, різноманітні підприємства, що надають послуги з розміщення, харчування і перевезення туристів, інформаційні й рекламні служби. Саме недостатній рівень розвитку інфраструктури гальмує розвиток туризму в Україні, оскільки інші наведені чинники є сприятливими.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Первинний сектор господарства. Сільське господарство.
Завдання націлено на оцінювання знання особливостей галузевої структури тваринництва й чинників її розміщення.
У структурі птахівництва в Україні переважає розведення свійської птиці, передусім курей. Це виробництво є найбільш скороспілим, має незначні витрати праці й кормів і дає м’ясну продукцію, а також яйця, пух, пір’я, продукти їхнього перероблення. Продукція птахівництва доступна за ціною, попит населення на неї стабільно високий. Галузь зорієнтовано на споживача, бо основна продукція швидко псується. Численне населення (особливо міське) Київської, Дніпропетровської й Донецької областей як активний споживач продукції птахівництва стимулювало його розвиток саме в цих регіонах.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Секторальна модель економіки.
Завдання скеровано на оцінювання знання сучасної секторальної моделі економіки світу.
Серед наведених варіантів відповідей до виробничої сфери належить лише транспорт. Він є однією з найважливіших галузей матеріального виробництва, що забезпечує потреби господарства й населення в усіх видах перевезень. Наслідком роботи транспорту є не новий продукт, а певний корисний ефект, що полягає в переміщенні вантажів і людей. На транспорті використовують не сировину, а лише засоби виробництва й допоміжні матеріали. Своєю діяльністю транспорт продовжує виробничий процес промисловості й сільського господарства у сфері обігу. До того ж транспорт приносить доходи державі від користувачів. У сучасній моделі транспорт відносять до третинного сектору економіки як галузь обслуговування населення і виробництва, тобто він є складником соціальної й виробничої інфраструктури. Інші з-поміж наведених галузей – культура, побутове обслуговування, житлово-комунальне господарство – входять у сферу послуг.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Національна економіка та світове господарство. Первинний сектор господарства. Сільське господарство. Землезабезпеченість.
Завдання використовують для оцінювання знань про землезабезпеченість в Україні.
Родючість чорноземних ґрунтів, помірно континентальний клімат і рівнинність території України сприятливо вплинули розвиток рослинництва в структурі її сільського господарства. В Україні частка ріллі перевищує 78 % (78,4 % у 2017 році), що є більшим показником, ніж середньосвітовий (11 %).
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Населення України й світу. Демографічні процеси.
Завдання спрямовано на оцінювання вміння визначати природний приріст населення.
Природний приріст населення – це різниця між кількістю народжених і кількістю померлих за певний період.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Сучасні тенденції розвитку світового господарства. Міжнародні економічні організації.
Мета використання завдання – оцінювання знань про роль міжнародних організацій у світовій економіці.
Міжнародні організації покликані зміцнювати зв’язки між країнами. За виконуваними функціями їх поділяють на загальнополітичні й спеціальні: військово-політичні, економічні, валютно-фінансові, інтелектуальні тощо. З-поміж галузевих економічних угруповань найвідомішою є Організація країн-експортерів нафти (ОПЕК).
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Вторинний сектор господарства. Металургійне виробництво.
Завдання скеровано на оцінювання знання сучасних тенденцій розвитку чорної металургії у світі.
Чорна металургія є дуже матеріаломісткою галуззю, тому більшість підприємств розташовано поблизу сировини. Країни старої індустріалізації вже майже вичерпали свої родовища залізних руд. Їхні найбільші металургійні комбінати тяжіють до портів. Прикладами є підприємства чорної металургії в Японії, Республіці Кореї, Італії.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Регіони й країни. Країни Європи: Росія.
Завдання спрямовано на оцінювання знання особливостей розвитку господарства Росії.
На картосхемі позначено Центральний (А), Північний (Б), Західно-Сибірський (В) й Далекосхідний (Г) регіони Росії. У Центральному й Північному регіонах немає щільної мережі потужних підприємств чорної металургії й важкого машинобудування. У Далекосхідному регіоні розробляють родовища нафти, газу, розвинуті лісопереробна промисловість, рибальство, але не важке машинобудування і металургія. Усі зазначені в умові галузі характерні для Західно-Сибірського регіону, багатого на нафту, газ, кам’яне вугілля Кузбасу, на базі якого виникли потужні чорна металургія, важке машинобудування, хімічна промисловість.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Вторинний сектор господарства. Виробництво тканин, одягу, взуття.
Завдання скеровано на оцінювання знання сучасних особливостей господарського розвитку легкої промисловості світу.
Найбільшими експортерами вовни є країни з розвинутим вівчарством. З-поміж країн, назви яких наведено в завданні, найбільший виробник вовни – Австралія, де розвинене тонкорунне вівчарство на грубих кормах. Країнами-лідерами експортування вовни є Австралія, Нова Зеландія, Китай.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Світове господарство. Загальна характеристика Європи.
Завдання використовують для оцінювання знання територіальних відмінностей у розвитку країн Європи.
У територіальній структурі Італії північна частина країни («промисловий трикутник» Мілан – Генуя – Турин) розвинена, а південна – відстала. Для вирівнювання їхнього розвитку держава активно проводить регіональну політику, спрямовану на зростання господарства південної частини.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Азія. Японія.
Завдання використовують для оцінювання знання сучасних рис розвитку економіки Японії.
Територіальна структура високорозвиненої постіндустріальної економіки Японії нерівномірна. У Тихоокеанському промисловому поясі, на який припадає лише третина території країни, виробляють 80 % промислової й половину сільськогосподарської продукції. За його межами – Периферійна зона, де переважає лісозаготівля, добувна промисловість і туризм.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Первинний сектор господарства. Сільське господарство. Землезабезпеченість.
Завдання націлено на оцінювання знань про особливості умов розвитку сільського господарства у світі.
На картосхемі позначено чотири країни: Францію (А), Україну (Б), Монголію (В), Індію (Г). Розвиток сільського господарства залежить від природних чинників: країни зі сприятливим кліматом, родючими ґрунтами мають значну частку орних земель (ріллі), займаються рослинництвом. До таких належать Україна, Франція, Індія. Монголія – аграрно-індустріальна країна, де землеробство відіграє другорядну роль, розвивається на зрошуваних землях. Пасовищне тваринництво залишається головним видом господарської діяльності, у якому зайнято 64 % населення. У країні розводять овець, кіз, велику рогату худобу, верблюдів, коней.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Глобальні проблеми людства.
Завдання спрямовано на оцінювання знань про глобальні проблеми людства, причини їхнього виникнення, наслідки для природи й населення.
Однією з екологічних проблем є «парниковий ефект», що призводить до глобального потепління. Одним із парникових газів є вуглекислий. Унаслідок спалювання вугілля і нафтопродуктів у повітрі зменшується концентрація кисню і збільшується частка вуглекислого газу. Під час фотосинтезу рослини поглинають вуглекислий газ і виділяють кисень. Тому збереження екваторіальних лісів впливає на поширення «парникового ефекту».
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Гідросфера. Світовий океан і його частини .
Завдання скеровано на перевірку знання географічної карти й розташування на ній найбільших об’єктів гідросфери.
На фрагментах карт зображено головні протоки у Світовому океані. На фрагменті 4 – Гібралтарську, яка розділяє Європу й Африку і є головними воротами виходу в Атлантичний океан для більшості європейських країн. Південну Америку й Антарктиду – на фрагменті 1 розділяє протока Дрейка (найширша). Між Африкою і Мадагаскаром (фрагмент 3) протікає Мозамбіцька (найдовша) протока. Велику Британію з материковою частиною Європи (фрагмент 2) з’єднує підводний тунель під протокою Ла-Манш.
Правильна відповідь – 1В 2Г 3Д 4Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Природні умови й ресурси України. Геоморфологічна будова. Ландшафти України. Природні умови й ресурси Чорного й Азовського морів.
Завдання використовують для оцінювання знання особливостей природи Кримських гір і походження малих форм рельєфу.
Печери – це карстова форма, результат розчинення водою крейдових, гіпсових і вапнякових тріщинуватих порід, якими складено Кримські гори. Гору Аюдаг складено вулканічними породами, що є наслідком давньої вулканічної діяльності, магматизму. Каньйон – вузька глибока долина, вимита річкою, утворюється в результаті водної ерозії. Кам’яні фігури в горах – результат роботи вітру – один із видів вивітрювання.
Правильна відповідь – 1А 2Г 3Д 4Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Економічні райони України.
Завдання спрямовано на оцінювання знання особливостей економічної діяльності регіонів України.
Для Донбасу проблемою є велика кількість териконів (насипи відвалів пустої породи), тому спекотного літа можливе їхнє самозаймання. У Карпатському регіоні внаслідок надмірної вирубки лісів бувають катастрофічні паводки на річках. Унаслідок техногенної катастрофи на Чорнобильській АЕС населення Полісся дотепер відчуває наслідки радіоактивного забруднення. У районах зрошувальних земель Причорномор’я проблемою є вторинне засолення.
Правильна відповідь – 1Б 2Г 3А 4В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Економіко-географічний поділ України. Економічні райони.
Завдання використовують для оцінювання знання основних галузей спеціалізації економічних районів на території України.
На картосхемі цифрою 1 позначено Карпатський економічний район, де ведуть лісозаготівлю і розвинена лісохімічна промисловість. Подільський район (2) виділяється сільськогосподарським виробництвом, його спеціалізацією є цукрова галузь. Причорноморський район (3) спеціалізується на суднобудуванні. Спеціалізація Донецького району (4) – паливна промисловість, чорна металургія, важке машинобудування.
Правильна відповідь – 1Б 2Г 3В 4А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Світове господарство. Загальна характеристика Європи.
Завдання скеровано на оцінювання знань про сучасні тенденції розвитку світового господарства, особливості паливно-енергетичного комплексу (ПЕК) у країнах Європи.
У Великій Британії (А) зростає роль нафти й газу, які видобувають на шельфі Північного моря, і скорочується використання вугілля. ПЕК Франції (Г), працює на імпортних нафті й природному газі, в електроенергетиці переважають АЕС на власних уранових рудах. Німеччина (Б) закриває шахти видобутку кам’яного вугілля, зростає обсяг використання бурого вугілля і роль імпортної нафти, яку переробляють у портах. Від імпорту енергоносіїв найбільше залежить економіка Італії (Д).
Правильна відповідь – 1А 2Г 3Б 4Д.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Первинний сектор господарства. Сільське господарство.
Завдання спрямовано на оцінювання знання основних рис розвитку сучасного сільського господарства світу.
У тропічних і субтропічних країнах сільське господарство розвивається на зрошувальних землях. Річка Ніл перетинає Єгипет. У межах Месопотамської низовини лежить Ірак, а Індо-Гангської – Пакистан. Ферганська долина – територія Узбекистану.
Правильна відповідь – 1Д 2В 3А 4Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Глобальні проблеми людства.
Завдання використовують для оцінювання знань про глобальні проблеми людства, причини їхнього виникнення, наслідки для природи Землі.
Географічна оболонка цілісна, тому глобальне потепління спричинить підняття рівня Світового океану, льодовики змінять свою площу (у бік зменшення), а межі природних зон змістяться (тундра стане лісотундрою тощо).
Правильна відповідь – 2 3 4.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Природні умови й ресурси України. Ґрунти й ґрунтові ресурси.
Завдання націлено на оцінювання знання умов формування чорноземів на території України.
Чорноземи – найродючіші ґрунти, бо сформувалися на лесових материнських породах. Лес – жовта щільна глина, що не пропускає поживні речовини в нижні горизонти ґрунту. Поживні речовини, що забезпечують родючість – це рештки різнотравно-злакової рослинності, на які багаті степи. Улітку степ висихає через високі температури повітря, а взимку через нетривалий сніговий покрив промерзає.
Правильна відповідь – 1 5 6.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Вторинний сектор господарства. Виробництво будівельних матеріалів.
Завдання спрямовано на оцінювання знання особливостей розміщення підприємств будівельної промисловості.
Розміщення підприємств будівельної промисловості зорієнтовано на споживача й сировину. Сировина для будівельних матеріалів є повсюдно на території України, будівництво чи ремонт житла проводять скрізь, особливих вимог до професійного рівня працівників не висувають. Тому ці підприємства розміщено рівномірно.
Правильна відповідь – 1 4 5.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Первинний сектор господарства. Сільське господарство.
Завдання скеровано на оцінювання знання основних рис розвитку сучасного сільського господарства, його спеціалізації.
Якщо сільськогосподарські підприємства розміщено навколо великих міст і міських агломерацій, то їхню продукцію зорієнтовано на споживача: птахівництво, овочівництво, молочне скотарство. Молоко, м’ясо, овочі швидко псуються, тому їх треба реалізувати якнайшвидше. Інші галузі виготовляють продукцію тривалого зберігання.
Правильна відповідь – 1 2 4.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Країни Азії.
Завдання використовують для оцінювання знання особливостей розвитку господарства країн Південно-Східної Азії.
Низка країн Південно-Східної Азії розвиваються пришвидшеними темпами, становлять підгрупу країн нової індустріалізації (НІК): Південна Корея, Тайвань, Таїланд, Малайзія тощо. Такий пришвидшений розвиток зумовлено інвестиційною політикою уряду країн, створенням власної системи освіти ц наявністю дешевої й кваліфікованої робочої сили.
Правильна відповідь – 3 4 6.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Первинний сектор господарства. Добувна промисловість.
Завдання використовують для оцінювання знання основних сучасних тенденцій розвитку газової промисловості світу.
Газова промисловість набула важливого значення в середині ХХ століття, відтоді видобуток газу зростає. Родовища на материкових частинах здебільшого вичерпано, тому все частіше його видобувають у складних умовах, на шельфі океану. Транснаціональні компанії прагнуть посилити контроль над видобутком природного газу.
Правильна відповідь – 2 3 6.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Земля на плані й карті. Масштаб і його види.
Завдання скеровано на оцінювання вміння визначати відстані за допомогою масштабу.
Щоби визначити відстань чи довжину на місцевості, потрібно довжину заданого відрізку помножити на масштаб. Масштаб карти – 1 : 250 000. В іменованому масштабі в 1 см – 250 000 см. Переведемо сантиметри в метри (в 1см – 2 500 м), а потім – у кілометри (в 1 см – 2,5 км). У завданні зазначено, що відстань між двома селами на карті становить 10 см. Виконавши множення (10 ∙ 2,5 = 25), дістанемо відстань між двома об’єктами на місцевості – 25 км.
Правильна відповідь – 25.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Населення України й світу. Демографічні процеси.
Завдання націлено на оцінювання вміння визначати густоту (щільність) населення.
Густоту населення (осіб/км²) визначають як відношення загальної кількості населення до площі. Населення країни становлять міські й сільські жителі. Загальна кількість населення країни N дорівнює сумі чисельності міського й чисельності сільського населення: 900 000 + 300 000 = 1 200 000 (осіб). Густота населення дорівнює частці від ділення загальної кількості населення країни N на її площу: 1 200 000/60 000 = 20 (осіб/км²).
Правильна відповідь – 20.
Знайшли помилку? Пишіть на