ЗНО онлайн 2024 року з географії – 1 сесія
Тестові завдання першої сесії національного мультитесту (ЗНО) 2024 року з географії
ТЕМА: Україна на карті Європи та світу.
Завдання скеровано на перевірку вміння розпізнати політичний центр країни.
На різних політичних картах колір територій країн може різнитися, натомість лінії кордонів завжди однакові — чітко визначені й офіційно затверджені.
За лінією кордону знаходимо на карті Україну. Вона розташована в східній частині суспільно-географічного регіону Європа (за класифікацією ООН субрегіон Східна Європа).
Київ – столиця України – лежить приблизно на однаковій відстані від західних і східних околиць держави, однак зміщений північніше від її центральних точок.
Правильна відповідь: Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Природні комплекси (ландшафти) України
Завдання скеровано на перевірку розуміння причиново–наслідкових зв’язків у природних комплексах.
З високою імовірністю визначити тип ґрунту на цілинній ділянці дає змогу природна рослинність. Під хвойними й мішаними лісами помірних широт із моховим покриттям в умовах надмірного зволоження формуються підзолисті ґрунти.
Рясні опади не встигають випаровуватися, просочуються крізь опалу хвою і вимивають поживні речовини на глибину. Тому верхній горизонт цих ґрунтів освітлений, подібний до сіруватого попелу (золи).
До того ж такі складники, як піщані й супіщані відклади, морена, низовинний рельєф, густа річкова мережа й заплавні озера є характерними для природної зони мішаних лісів на Східноєвропейській рівнині.
Правильна відповідь: Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Природа материків й океанів: географічне положення.
Завдання скеровано на перевірку вміння розпізнавати географічні об’єкти за їхнім розташуванням на карті.
Для виконання завдання потрібно розпізнати материки: А – Північна Америка, Б – Євразія, В – Південна Америка, Г – Африка.
Лише Євразію омивають води чотирьох океанів: Атлантичного на заході, Північного Льодовитого на півночі, Тихого на сході й Індійського на півдні.
Правильна відповідь: Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Природні умови й ресурси України: води суходолу
Завдання скеровано на перевірку вміння використовувати карту як джерело інформації.
На картосхемі України якісним фоном позначено поділ території на певні частини.
Україна має загалом рівнинний характер поверхні: 70 % її площі займають низовини, 25 % – височини й лише 5 % площі зайнято горами, що здіймаються на крайньому заході й півдні.
Більша частина України розташована в помірному кліматичному поясі, у межах якого виділяють дві кліматичні області: атлантико-континентальну й континентальну. Південний берег Криму та південні схили Кримських гір до висоти 600 м над рівнем моря – у субтропічному кліматичному поясі.
Природні зони, як і кліматичні пояси, простягаються із заходу на схід і змінюються від екватора до полюсів. В Україні виділяють зони мішаних і широколистих лісів, лісостепову й степову.
На картосхемі найбільшу площу займає ділянка, якою протікає Дніпро. Це його басейн – місцевість, з якої стікають у річку чи її притоки води. Другою за площею басейну річкою в Україні є Південний Буг. Також розпізнаємо басейни Дністра, Дунаю, Сіверського Дінця тощо.
Отже, на картосхемі України кольорами позначено басейни річок.
Правильна відповідь: В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Україна й світове господарство: виробництво харчових продуктів.
Завдання скеровано на перевірку розуміння сучасних тенденцій просторової організації виробництв харчових продуктів.
Якщо проаналізувати карту харчової промисловості України, можна помітити таку закономірність: багато секторів на структурних діаграмах і рівномірно розміщені осередки промислового виробництва. Цим істотно відрізняється розташування харчової промисловості від кольорової металургії, машинобудування і хімічної промисловості.
Основними чинниками розташування підприємств харчової промисловості є споживчий, сировинний, менше впливає працересурсний.
Правильна відповідь: Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Географія материків й океанів: тектонічні структури Південної Америки.
Завдання скеровано на вміння за картою визначати основні тектонічні структури, що сформували материк.
Розгляньмо тектонічну карту Південної Америки й звернімося до легенди. На материку виокремлюють дві основні тектонічні структури: давню (докембрійську) платформу й область молодої (кайнозойської) складчастості.
Правильна відповідь: Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Географія материків і океанів: тектонічні структури й рельєф Південної Америки.
Завдання скеровано на вміння розпізнати найбільші географічні об’єкти на карті материка.
Пригадаймо особливості геологічної будови окремих тектонічних структур і закономірності розташування форм рельєфу.
У деяких місцях Південної Америки кристалічний фундамент докембрійської платформи виходить на денну поверхню, утворюючи щити. У рельєфі щитам можуть відповідати височини, подекуди плоскогір’я і навіть нагір'я.
Наприклад, на Гвіанському щиті (північний схід Південної Америки) утворилося Гвіанське плоскогір’я.
Правильна відповідь: А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Географія материків й океанів: тектонічні структури й рельєф Південної Америки.
Завдання скеровано на перевірку розуміння залежності між тектонічними структурами й потужністю чохла осадових порід в їхніх межах.
Треба співвіднести тектонічну карту Південної Америки з профілем поверхні її території, пригадати особливості геологічної будови окремих тектонічних структур.
Залежно від потужності осадового чохла в межах платформ виділяють плити й щити.
Плити перекриті потужним чохлом осадових порід. Натомість осадовий чохол щитів має незначну потужність.
Для виконання завдання можна скористатися легендою карти. Плиту докембрійської платформи позначено на карті блідо-рожевим кольором. Унаслідок тектонічних опускань у межах плит утворюються западини й прогини, яким відповідають низовини (0–200 м над рівнем Світового океану).
Отже, місцевість із найбільшою потужністю чохла осадових порід у межах докембрійської платформи на профілі поверхні території Південної Америки позначено буквою Б.
Правильна відповідь: Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Природні умови й ресурси України: регіональні відмінності клімату.
Завдання скеровано на перевірку українознавчого складника.
Розпізнаємо на карті України регіон, де випадає найбільша кількість опадів за рік. Це високогір'я Карпат (понад 1200 мм). У горах повітря підійматися схилами, у результаті чого конденсується водяна пара, формуються хмари й випадає велика кількість опадів.
Правильна відповідь: Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Природні умови й ресурси України: регіональні відмінності клімату.
Завдання скеровано на розуміння причин регіональних відмінностей умов зволоження території.
Коефіцієнт зволоження – це показник, який використовують для визначення стану забезпеченості території вологою. Для цього беруть до уваги кількість опадів, яку одержує територія, і можливе випаровування, що залежить від кількості сонячної радіації.
Тобто коефіцієнт зволоження є відношенням кількості опадів до випаровуваності за той самий період. Якщо K > 1 – зволоження вважають надмірним; K = 1 – достатнім, K < 1 – недостатнім. На території України він зменшується від 1 (і більше) на півночі до 0,4–0,6 на півдні.
Отже, надмірно зволоженою є місцевість на півночі країни у лісовій зоні, позначена на карті буквою А.
Правильна відповідь: А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Природні умови і ресурси України: регіональні відмінності клімату.
Завдання скеровано на аналіз розподілу кліматичних показників по території України.
Хмарну й вітряну погоду з великою кількістю опадів в Україні формують циклони, які зароджуються над Північною Атлантикою і просуваються із заходу й північного заходу на схід і південний схід.
Тому на рівнинній території України кількість атмосферних опадів зменшується у цьому ж напрямку, що зумовлено послабленням циклональної діяльності.
Правильна відповідь: Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Населення України та світу: демографічні процеси.
Завдання скеровано на вміння ідентифікувати демографічні процеси в Європі на основі аналізу карти.
Для виконання завдання потрібно пригадати склад субрегіонів Європи.
Західна Європа налічує дев'ять держав і межує з усіма іншими регіонами Європи.
До складу Північної Європи, окрім традиційних скандинавських країн, нині відносять ще п'ять (Велику Британію, Ірландію, Естонію, Латвію і Литву).
Південна Європа налічує 15 суверенних держав й одну залежну територію Гібралтар.
До регіону Східної Європи нині належить 10 держав, зокрема й Україна.
Аналізуємо за картою зміни чисельності населення в країнах за період 1990–2020 рр. Чисельність населення зросла в усіх країнах субрегіону Західна Європа.
Правильна відповідь: Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Населення України та світу: демографічні процеси.
Завдання скеровано на розуміння змісту основних демографічних процесів.
У більшості країн, які межують з Україною, спостерігаємо зменшення кількості населення за вказаний період (–18,1 % у Румунії, –7,6 % у Молдові, –6,9 % в Угорщині й Білорусі).
Це явище має назву депопуляція, а процес сповільнення темпів приросту населення або відсутність його зростання – демографічною кризою.
Правильна відповідь: Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Населення України та світу: демографічні процеси.
Завдання скеровано на перевірку вміння аналізувати статистичну інформацію й обґрунтовувати особливості перебігу демографічних процесів у певній країні.
Природний і механічний рухи населення є найважливішими чинниками зміни кількості й складу населення окремих країн або регіонів світу. Їх характеризують взаємодією двох складників: додатного (народжуваність, прибуття) і від’ємного (смертність, вибуття).
Для Німеччини характерний від’ємний природний приріст населення – коли смертність більша від народжуваності. У такому випадку відбувається не приріст, а зменшення кількості населення – депопуляція. Чисельність населення країни збільшується внаслідок механічного приросту населення, тобто додатного сальдо зовнішніх міграцій (коли кількість іммігрантів перевищує кількість емігрантів).
Правильна відповідь: Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Україна і світове господарство: добувна промисловість.
Завдання скеровано на перевірку знання просторового розміщення виробництв добувної промисловості.
Серед основних тенденцій розвитку газовидобування є збільшення частки Азійського регіону (9 з 15 країн-лідерів за обсягом видобування природного газу лежать в Азії). До того ж в Ірані, росії й Саудівській Аравії зосереджено близько половини всіх запасів цієї корисної копалини.
Правильна відповідь: В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Україна і світове господарство: добувна промисловість.
Завдання скеровано на перевірку вміння пояснити лідерство окремих країн на світових ринках мінеральної сировини за сукупністю природних чинників.
Найбільшим нафтогазоносним районом Європи є шельфова зона Північного моря. Саме морські газопромисли забезпечують 100 % видобутку природного газу в Норвегії.
У США видобувають природний газ у Техаському, Аляскинському, Каліфорнійському басейнах, на узбережжі й шельфі Мексиканської затоки.
В Алжирі родовища природного газу також відкрито як на материковій частині, так і на морському шельфі.
У Китаї більш як третина території перспективна для видобування природного газу.
Правильна відповідь: Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Україна і світове господарство: добувна промисловість.
Завдання скеровано на розуміння змісту абстрактних наукових понять.
Територіальна концентрація виробництва – це зосередження підприємств одного виду діяльності на обмеженій території.
Добираємо показники, що ілюструють зменшення територіальної концентрації газовидобування в країнах світу: зниження частки видобутку газу в країнах-лідерах. Тобто йдеться про зменшення концентрації газовидобування в традиційних локаціях. Географія видобування газу може бути змінена внаслідок скорочення інвестицій у розвиток наявних родовищ або відкриття нових в інших країнах і регіонах.
Правильна відповідь: А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Україна і світове господарство: сільське господарство України (географія основних технічних культур)
Завдання перевіряє вміння аналізувати географічну інформацію, подану графічно, й відстежувати тенденції розвитку сільського господарства.
Поданими графіками зілюстровано зміни посівних площ олійних технічних культур.
Найбільше відведено під соняшник. До того ж за площею посівів і врожайністю соняшнику Україна є абсолютним лідером серед країн світу.
Система сільськогосподарського виробництва, орієнтована на збільшення обсягів виробництва за умов використання нових, ефективніших засобів, демонструє інтенсивний шлях розвитку рослинництва.
Нарощувати імпорт зерна в такій ситуації є недоцільним. Натомість із соняшника в Україні виробляють олію.
На збільшення посівних площ соняшника безпосередньо впливає зростання обсягу виробництва й експорту соняшникової олії. А в структурі рослинництва України домінують зернові культури.
Правильна відповідь: Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Україна і світове господарство: сільське господарство України (географія основних технічних культур).
Завдання перевіряє знання чинників розвитку й розміщення сільськогосподарського виробництва.
Сільське господарство відносять до первинного сектора економіки, отже, його спеціалізацію в певній місцевості, країні чи регіоні зумовлюють передусім агрокліматичні ресурси (забезпеченість сільськогосподарських культур теплом і вологою).
Соняшник – посухостійкий, тому традиційно його сіяли в Україні в степовій зоні. Зменшення врожайності в традиційних районах вирощування спричинили тривалі засухи в умовах глобального потепління клімату.
Нині світові ціни на соняшникове насіння зростають, що дає змогу фермерам витрачати кошти на добрива і засіювати поля на Чернігівщині чи Сумщині, але зменшити ризик втрати урожаю через засуху.
Правильна відповідь: Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Україна і світове господарство: торгівля в Україні (структура експорту).
Завдання скеровано на перевірку вміння аналізувати статистичну інформацію із суспільної географії, наведену в таблицях, і робити правильні висновки щодо зрушень у структурі експорту України.
За 25 років спостерігаємо збільшення обсягів валового збору соняшнику й стрімке нарощування експорту олії, що істотно перевищує експорт соняшникового насіння.
Верховна Рада ввела 1999 року експортне мито на насіння соняшнику, тож структура українського експорту змінилася. Позитивним наслідком є те, що олія – це товар вищої доданої вартості. Отже, зростає національний дохід країни, з’являються нові робочі місця, збільшується обсяг надходжень від сплати податків.
Правильна відповідь: Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Способи зображення Землі: абсолютна і відносна висота точок на місцевості
Завдання скеровано на перевірку вміння визначати відносну висоту точки на місцевості за топографічною картою.
Відносна висота показує, на скільки одна точка земної поверхні перевищує іншу. Тобто вона дорівнює різниці абсолютних висот цих точок.
Абсолютна висота – це перевищення точки земної поверхні над рівнем Світового океану. На топографічній карті абсолютну висоту позначено горизонталями й точками з відповідними числовими показниками.
Відшукаємо гору Тарасівку й уріз води в річці Смотрич. Абсолютна висота гори Тарасівки становить 212,3 м, урізу води в річці Смотрич – 123,3 м. Знаходимо відносну висоту шляхом віднімання абсолютних висот: 212,3 – 123,3 = 89 м.
Правильна відповідь: 89.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Способи зображення Землі: визначення відстаней між об’єктами на карті.
Завдання скеровано на перевірку вміння визначати відстані на місцевості за топографічною картою, використовуючи числовий масштаб.
На фрагменті топографічної карти довжина ділянки на річці Смотрич від порома до гирла становить 15 сантиметрів. Множимо це число на величину масштабу.
Масштаб топографічної карти 1 : 25 000. Тобто одному сантиметрові на карті відповідають 250 метрів на місцевості. Обчислімо цю відстань на місцевості: 15 ∙ 250 м = 3750 м.
Правильна відповідь: 3750.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Земля на плані й карті. Поняття про азимут.
Завдання скеровано на перевірку вміння визначати географічний азимут за топографічною картою.
Географічний азимут – це кут, відкладений за годинниковою стрілкою між північним напрямком географічного меридіана та напрямком на заданий об’єкт. Напрямок географічного меридіана – це бічна сторона рамки аркуша карти. Відлік починають від 0°.
Пригадаймо лінійний умовний знак дороги, знайдімо в’їзд до села Устя. Чітко південь – це 180°, але за умовою дорога відхиляється від південного напрямку на 9°. Віднімати чи додавати – маємо зорієнтуватися за картою. Оскільки дорога відхиляється на схід, то ми розуміємо: від 180° треба відняти 9°. Отримуємо азимут 171°.
Правильна відповідь: 171.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Картографічний образ України: Україна на карті годинних поясів
Завдання скеровано на перевірку вміння визначати місцевий час в Україні.
Місцевий час – це час, що визначають для певного місця на Землі. Він залежить від географічної довготи місця й однаковий для всіх точок на одному меридіані. Різниця місцевого часу у двох точках кількісно дорівнює різниці їхніх географічних довгот, виражених в одиницях часу.
Щоб визначити різницю місцевого часу, треба знати алгоритм визначення географічної довготи на топографічній карті. На фрагменті топографічної карти в правому нижньому куті позначено виходи картографічної сітки на рамку карти зі зазначенням географічної довготи 26º 01´ сх. д.
На нижній внутрішній рамці нанесені мінутні поділки (1º = 60´) у вигляді чорних і білих відрізків, що чергуються. Кожна мінута довготи поділена точками на шість частин, відстань між якими відповідає 10´´.
- Знаходимо географічну довготу метеорологічної станції.
Від умовного знака метеорологічної станції проводимо перпендикуляр на південну лінію опорної рамки. Потрапляємо на початок мінутного відрізка. Визначаючи географічну довготу, беремо до уваги, що на захід від меридіана 26º 01´ сх. д. значення довготи зменшується (у цьому разі – на одну мінуту). Отже, географічна довгота метеорологічної станції становить: 26º 01´ – 00º 01´ = 26º 00´.
- Установлюємо, яка різниця географічної довготи в градусах від метеорологічної станції до середнього меридіана II часового поясу: 30º – 26´ = 4º.
- Переводимо різницю довготи у різницю в часі (на сусідніх меридіанах, проведених через 1º, місцевий час відрізняється на 4 хв): 4º ∙ 4 хв = 16 хв.
Отже, місцевий час на метеорологічній станції відстає від місцевого часу середнього меридіана II часового поясу на 16 хвилин.
Правильна відповідь: 16.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Природні умови й ресурси України: господарська оцінка рельєфу
Завдання скеровано на перевірку вміння аналізувати геологічні розрізи території і прогнозувати ефективність господарської діяльності на ній.
Спрогнозуємо поширення негативних фізико-географічних процесів на цій території.
Глина має здатність інтенсивно поглинати воду, що значно змінює її фізичні властивості. Як наслідок, насичені вологою шари порід під впливом сили тяжіння можуть сповзати схилом – імовірне виникнення зсуву.
Розроблення кар’єру на території, де є вапнякові породи, може призвести до розвитку карсту (розчинення чи вилуговування легкорозчинних гірських порід поверхневими або підземними водами). Громада дійсно має привід занепокоїтися, оскільки може статися просідання земної поверхні.
До того ж розроблення кар’єру призведе до зниження рівня ґрунтових вод, які утворюють перший від поверхні водоносний шар. А зміни рівня ґрунтових вод легко спостерігати в криницях.
Під час ґрунтотворення гірська порода може руйнуватися під дією води (наприклад, розчинятися). Цей процес називають хімічним вивітрюванням.
Метаморфізація (перетворення) гірських порід відбувається в умовах високих температур і тиску, що є неможливим для глибин до 110 м.
Відкритий пласт граніту на радіоактивний фон не впливає.
Сейсмічні явища провокують тектонічні рухи в земній корі. Отже, варіанти 1, 5, 6 і 7 не підходять.
Правильна відповідь: 2; 3; 4.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Населення України та світу: статево-віковий склад
Завдання скеровано на перевірку вміння аналізувати статево-вікову піраміду певної країни, а також використовувати географічну інформацію для проєктування рішень.
Піраміда демонструє уповільнення приросту й старіння населення. Оскільки зменшується частка дітей і молоді, збільшення попиту на освітні послуги в найближчій перспективі не буде.
Тенденції зменшення частки працездатного населення не вимагатимуть створення додаткових робочих місць. Однак для країни є сенс стимулювати імміграцію.
Наслідком старіння населення є зростання витрат на пенсійне й медичне забезпечення. До того ж скорочуються податкові надходження в казну держави. У зв’язку із цим уряд може прийняти рішення підвищити пенсійний вік населення.
У країні спостерігаємо статеві диспропорції серед людей літнього віку (жінки переважають). Уряду країни варто міркувати, як скоригувати діяльність соціальних служб. Наприклад, упровадити гендерно зорієнтовані програми.
Правильна відповідь: 2; 5; 6.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Україна і світове господарство: машинобудування.
Завдання скеровано на аналіз сучасних тенденцій розвитку вітчизняного автомобілебудування.
На одному підприємстві неможливо виробляти велику кількість компонентів із різних матеріалів фахівцями різного профілю. Тому для вироблення автомобіля необхідні деталі, які виготовляють кілька десятків чи навіть сотень спеціалізованих підприємств.
Так, Україна була і є цікавою для виробництва автодеталей: близькість до кордону з ЄС, розвинена інфраструктура, наявність вільних виробничих майданчиків та індустріальних парків, доступна та кваліфікована робоча сила, конкурентний рівень операційних витрат. Тому в іномарках відомих автобрендів є чимало запчастин, зроблених на українських заводах.
В Україні виготовляють дрібні деталі майже для всіх європейських автомобілів, у тому числі для преміальних марок. Переважно йдеться про деталі, які потребують великого обсягу ручної роботи, наприклад, укладання кабельних мереж чи пошив автосидінь.
А поки Україна з її кваліфікованою робочою силою і великим ринком збуту не стала членом Євросоюзу, вітчизняні виробники автомобілів мають додаткові витрати на логістику, що ускладнює цінову конкурентоспроможність з міжнародними брендами. Інтеграція в європейський ринок означатиме створення сприятливого інвестиційного клімату для налагодження виробництва якісних і дешевих автомобілів.
Правильна відповідь: 3; 4; 5.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Україна і світове господарство: світовий ринок послуг.
Завдання скеровано на перевірку вміння проаналізували статистичну інформацію із суспільної географії, наведену в таблицях, та зробили правильні висновки.
Десять країн-лідерів за кількістю інтернет-користувачів розташовані як у Північній, так і в Південній півкулях. Високорозвиненими постіндустріальними країнами є лише США та Японія. Чисельність населення у всіх країнах перевищує 100 млн осіб, на що вказує друга колонка таблиці.
Проаналізувавши другу й третю колонки таблиці розуміємо, що кількості користувачів і жителів у країнах не однакові. Понад 20 % від усіх користувачів світу – жителі Китаю. Кількість інтернет-користувачів у світі продовжує збільшуватися.
Це відбувається внаслідок збільшення загальної чисельності населення світу, розширення доступу до інтернету в країнах, що розвиваються, покращення інфраструктури, цифровізації послуг тощо. Збільшення частки інтернет-користувачів сприяє зростанню ІЛР у країнах, адже це розширення доступу до освітніх ресурсів, медичних знань і послуг. Інтернет відкриває нові можливості для заробітку, розвитку малого бізнесу, а також для міжнародного ринку праці.
Правильна відповідь: 3; 6; 7.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Регіони та країни: характерні риси просторової організації господарства США.
Завдання скеровано на перевірку вміння критично мислити й інтерпретувати наукові географічні дані.
Розв'язання завдання потребує просторової уяви й передбачає застосування абстрактного мислення, оскільки необхідно відтворити просторовий каркас економіки США.
Чого ж не вистачає на просторовому каркасі економіки країни?
У західному районі США мають бути відображені потужні економічні центри, як-от Лос-Анджелес, Сан-Франциско. Це глобальні міста альфа типу.
Важливу роль в економіці країни відіграє видобуток нафти й природного газу на узбережжі та шельфі Мексиканської затоки. Великим центром нафтової промисловості є, зокрема, Новий Орлеан. На просторовому каркасі економіки США потужного південного нафтогазового комплексу не відстежуємо.
В умовах великої протяжності території ефективні транспортні сполучення є необхідною умовою економічного розвитку країни. Дороги пов’язують усі американські міста, багато з них перетинають країну від Тихого до Атлантичного океану. Тому в просторовому каркасі економіки США бракує транспортних коридорів широтного напрямку.
Правильна відповідь: 1; 3; 6.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Регіони та країни: особливості економіки Канади
Завдання скеровано на оцінку місця країни в міжнародному поділі праці.
Повнота обґрунтування відповіді визначається розумінням змісту абстрактних наукових понять (міжнародний поділ праці), знаннями природноресурсного потенціалу Канади й розумінням особливостей її економічного розвитку.
Міжнародний поділ праці (МПП) – це спеціалізація країн на виробництві певних видів товарів і послуг та обмін між ними. Ці товари чи послуги надходять до інших країн світу й стають візитівкою держави, що їх виробляє чи надає.
Місце Канади в міжнародному поділі праці зумовлене сукупністю чинників. Важливу роль зіграли природні ресурси. Велика площа й складна тектонічна будова зумовили великі запаси мінеральних ресурсів: залізних, нікелевих, свинцево-цинкових, молібденових, вольфрамових та інших руд, золота та платини в межах Канадського щита, родовищ вугілля, нафти й газу в передгірних прогинах і западинах платформ.
У структурі земельних угідь 45% території – ліси із цінними породами дерев, а за їхніми запасами на душу населення посідає перше місце у світі.
Трудові ресурси Канади характеризуються високим професійним рівнем. Рівень письменності в країні є одним із найвищих у світі – 99 %, а частка населення віком 25–64 роки із вищою освітою є однією з найбільших у світі – 57 %.
Інші варіанти відповідей не є визначальними характеристиками спеціалізації Канади в міжнародному поділі праці.
Правильна відповідь: 4; 5; 6.
Знайшли помилку? Пишіть на