ЗНО онлайн 2020 року в магістратуру – додаткова сесія

123456789101112131415161718192021222324252627282930
Завдання 1 з 30

СЕКЦІЯ 1

КРИТИЧНЕ МИСЛЕННЯ

Прочитайте текст і виконайте завдання
(цифри в дужках позначають номери абзаців).

(1) Зрозумілий світ – запорука нормального існування. Згадаймо, як в Орвелла зовнішній світ змінювався надто динамічно: вороги ставали друзями і навпаки. Наша свідомість досить інерційна, вона не витримує динаміки. Ідентичність - це незмінне те, що було вчора й буде завтра. Вона не може бути піддана сумніву.

(2) Наявність спільної ідентичності дуже важлива для держави, оскільки знижує витрати на її функціонування, насамперед у критичні періоди. Але й у звичайний час теж, оскільки створює єдність реагування, що полегшує управління. Що різнорідніша країна, то більші видатки держави на управління нею. Тому-то історія знає проєкти створення ідентичності: вдалий – так званий  «плавильний  тигель» США початку минулого століття, невдалі - «єдиний радянський народ» у СРСР або мультикультуралізм у Німеччині.

(3) Як ми бачимо, довкілля визначається моделлю світу, яку закладають у голови сім'я, школа, мистецтво. Підручники історії окреслюють коло ворогів країни, і лише потім, відштовхуючись від них, можна створити й виховати героїв. Кожен герой є похідним від ворога. Відсутність ворогів практично позбавляє історії, що характерно для сучасності, коли роль серйозних протистоянь зменшується. Недарма держави так люблять минулі війни, коли ворогів було предосить, щоб виправдовувати існування влади. А якщо їх немає, то вона не потрібна, оскільки сама починає виступати в ролі сили, яка всім заважає. Ідентичність також задають вороги - і герої, які здатні від них захистити.

(4) Сильна держава завжди має сильну історію, оскільки в неї завжди не менш сильні вороги. Її навіть можна назвати стратегічною історією, на відміну від історії тактичної, яка втримує події в короткочасній пам'яті. Згадаймо Орвелла: «Той, хто керує минулим, керує майбутнім. Той, хто керує сьогоденням, керує минулим».

(5) В Україні, на жаль, минуле поки що не об'єднує, оскільки списки ворогів і героїв різні в різних регіонах. Ба більше, інколи навіть протилежні. Звідси виникають пропозиції шукати об'єднавче начало не в минулому, а в майбутньому. Однак це дуже оптимістичний підхід, оскільки майбутнє може стрімко змінюватися в умовах невизначеності й глобалізації.

(6) На сьогодні Україна намагається задати як свою базову подію Голодомор. Однак здається, що як негативна вона не може стати базовою. Хоча так само у свій базовий наратив вписали Голокост - Ізраїль і Геноцид - Вірменія. Символізація страждань – складний тип символічної політики. У ньому, як здається, немає індивідуальних героїв, що дає можливість виявитися тільки патетиці скорботи, а цього недостатньо для розвою держави й міцної ідентичності.

(7) Минуле, як і сьогодення, дає «будівельний матеріал» для конструювання ідентичності. Вона будується в головах, тому все, що впливає на розум, постачає «блоки» для такого будівництва. Вони можуть прийти зі справжньої реальності, а можуть – і з віртуальної, оскільки історики оперують одними фактами, а політики - іншими. Історики мають працювати з усіма фактами, натомість політики можуть мати справу тільки 3 тими, які допоможуть утримувати потрібну концепцію в масовій свідомості.

(8) Є два шляхи вибудовування ідентичності. Один - за допомогою шкільних підручників, державних свят, кіно, тобто продуктів стратегічного порядку, які приносять результат нешвидко, зате надовго. І є інший, так би мовити, не артилерії, а одиночного пострілу, який, однак, теж може вести якщо не до успіху, то бути рухом до нього. Це щоденний потік новин та обговорення їх на політичних ток-шоу, що можна позначити як розважальну телеполітику. Ідентичність настільки важлива, що за всіх часів усі медійні ресурси тільки те й роблять, що її конструюють і намагаються втримати.

(9) І в майбутньому, навіть за розмитості всіх кордонів, усе одно зберігатиметься ідентичність, оскільки її щомиті створює саме життя. Країна сильна своєю ідентичністю. І слабка, коли її немає. Україна перебуває поки що на шляху до єдиної базової ідентичності, до якої додатково доведеться додавати різні локальні характеристики, щоб вона не була чужою для різних регіонів.

за Г. Почепцовим

Головну думку тексту найточніше окреслює фрагмент

АНаша свідомість досить інерційна, вона не витримує динаміки. Ідентичність - це незмінне те, що було вчора й буде завтра.
БНаявність спільної ідентичності дуже важлива для держави, оскільки знижує витрати на її функціонування, насамперед у критичні періоди. Але й у звичайний час теж...
ВСильна держава завжди має сильну історію, оскільки в неї завжди не менш сильні вороги.
ГМинуле, як і сьогодення, дає «будівельний матеріал» для конструювання ідентичності. Вона будується в головах...
ДКраїна сильна своєю ідентичністю. І слабка, коли її немає. Україна перебуває поки що на шляху до єдиної базової ідентичності...
Позначте відповіді:
АБВГД
Пропустити Відповісти
Наступне Завершити тест
Вид завдання: Завдання з вибором однієї правильної відповіді
Знайшли помилку? Пишіть на
ПРЕМІУМ ДОСТУП