Текст А
(1) Незважаючи на те, що з кожним днем кількість людей, які відмовляються від звичайних паперових книг на користь легких функціональних електронних пристроїв, невпинно зростає, до цих пір чимала кількість читачів віддає перевагу традиційному варіанту книг, критично не оцінюючи його недоліків і не бажаючи усвідомити всі принади електронної книги.
(2) Основною перевагою електронної книги є те, що в неї одночасно можна вмістити всю свою бібліотеку й носити її із собою, дістаючи, так би мовити, з її полиць те, що хочеться, коли завгодно й де завгодно. Натомість, ураховуючи те, що паперові книги важать чимало, носити їх із собою вельми проблемно, особливо коли йдеться про подорожі, відрядження.
(3) Паперові книги сьогодні – майже розкіш, яка обходиться недешево, тоді як електронний пристрій потрібно купити тільки один раз. Крім того, зекономити можна й на самих книгах: сьогодні скачати електронні версії книг у будь-якому форматі для будь-якого електронного пристрою для читання можна на багатьох спеціальних сайтах абсолютно безкоштовно.
(4) Важливо й те, що електронні версії в Інтернеті поширюються дуже швидко, тому паперові книги не завжди можуть із ними конкурувати в цьому. До того ж в Інтернеті вибір всіляких книжок набагато різноманітніший, ніж у будь-якому книжковому супермаркеті: тут можна знайти не тільки художні твори й підручники, а й досить специфічні словники й спеціальну наукову літературу.
(5) Істотною перевагою електронних книг порівняно зі звичайними є й можливість зберігати позначки, закладки, цитати, копіюючи їх в окремий файл прямо з тексту. Для тих, хто читає книги вдумливо й любить перечитувати цікаві фрагменти, така можливість є унікальною.
(6) Сучасні електронні пристрої для читання книг оснащуються екраном, який виготовляється за технологією паперу третього покоління, що гарантує режим читання, який мінімально впливає на зір. Більше того, в електронному пристрої є можливість змінювати величину шрифту, налаштовувати параметри відповідно до індивідуальних потреб, чого не можна сказати про звичайну книгу.
(7) Так чи так, однак сучасні технології поступово, але вперто входять в життя кожної людини. Нині електронні пристрої для читання книг починають використовувати в багатьох сферах життя, зокрема й у навчальному процесі, що свідчить про повну їхню безпечність, зручність і простоту в експлуатації, а ще й фінансову вигідність для галузі освіти.
За матеріалами: http://knig.org.ua/paperovi-chy-elektronniknyhy.html.
Текст Б
(8) У шанувальників паперової книги з’явилися нові аргументи: учені довели, що «справжні» книги кращі за віртуальні «читалки».
(9) Дослідження, проведене 2014 р. в Університеті Норвегії, показало, що люди, які читають електронні книги, значно гірше запам’ятовують історії та порядок подій у тексті. Автор дослідження А. Менгам дійшла висновку, що тактильний зворотний зв’язок із книжкою дуже важливий: психологічно людині згадати історію, про яку вона читала на папері, набагато простіше. Річ у тім, що наш мозок чомусь запам’ятовує не сам фактаж, а скоріше його розташування на сторінці. Тому коли текст знаходиться на певній сторінці, у певному її місці, то запам’ятовується краще.
(10) Запам’ятовується текст на папері краще ще й тому, що справжня книга дає політ фантазії, інтуїції й відчуття контролю над ситуацією. Неможливість контролювати текст фізично (робити позначки на берегах, загинати сторінки та подібне) обмежує нас і нашу пам’ять. Сприяє запам’ятовуванню також те, що людина, читаючи текст на папері, більшою мірою співпереживає героям тексту, ніж коли вона читає електронну книгу.
(11) «Читалки», до речі, менше зло, ніж, наприклад, смартфони, планшети або комп’ютери, де в текстах є багато гіперпосилань, унаслідок чого нам стає важче зосередитися на безперервності сприйняття тексту. Якщо цю навичку не розвивати, ми ризикуємо втратити її взагалі. М. Вульф, невролог з Університету Тафтса, стурбована звичкою сучасних людей все читати на екрані, оскільки це призводить до проблем зі сприйняттям довгих текстів.
(12) Саме тому вчені радять читати повільно, вдумливо й ні на що не відволікаючись. Якщо практикувати таке читання 30-45 хвилин на день, то мозок навчиться «конструктивному лінійному» сприйняттю інформації, що сприятиме підвищенню нашої здатності до тривалої концентрації.
(13) Читання «по-старомодному», в одних випадках сприяючи концентрації, в інших, навпаки, – допомагає заснути. Коли ви читаєте текст на екрані, вашому мозку складно відправити організму команду заснути. А якщо у вас виробиться звичка читати паперову книгу за годину перед сном, то налаштуватися на відпочинок мозку буде значно простіше.
(14) При цьому можна не боятися, що якась важка книга так ніколи й не буде дочитана, адже якщо ви читатимете її в паперовому форматі, то шансів, що ви її таки прочитаєте, набагато більше, ніж у випадку з «читалкою». Це зумовлено тим, що нам, людям, чомусь важливо відчувати вагу книги в руках і простіше стежити за прогресом у читанні, якщо ми відчуваємо його фізично. І з цим нічого не поробиш: усі ці процеси відбуваються на рівні підсвідомості.
За матеріалами: http://publishukma.kiev.ua/ua/novini/44-paperova-chielektronna-kniga.html.
Читач Х, ознайомившись з обома текстами, зробив для себе такі висновки:
1) Електронні книги мають суттєві переваги з економічного погляду, а паперові – із психологічного.
2) Електронна книга приваблюватиме прихильників сучасних технологій, а паперова – шанувальників традиції.
3) Доволі «сумнівненьким» у тексті А є аргумент про безкоштовність електронних версій книг, а в тексті Б – про некорисність гіперпосилань.
4) Сильнішою є позиція автора тексту А, оскільки його стратегія наступальна й ґрунтується на цілком очевидних аргументах, тоді як позиція автора тексту Б швидше захисна, складна для сприйняття.
5) Електронні книги не шкідливі для здоров’я людини, зокрема для зору, оскільки можуть бути підлаштовані під індивідуальні потреби, а паперові – шкідливі.
На підставі аналізу текстів НЕ можна погодитися з висновком читача Х