ЗНО онлайн 2020 року з історії України – основна сесія
ТЕМА: Україна в роки Першої світової війни.
Для правильного виконання завдання потрібно взяти до уваги ключові слова й словосполучення, наведені в умові: «Сокіл-Батько», «Січ», «Українські Січові Стрільці» (УСС), «Українська Бойова Управа». З контексту зрозуміло, що йдеться про події, пов’язані з Першою світовою війною. Напередодні її українські патріотичні організації здійснювали значну роботу з виховання молоді в національному дусі. Діяли підпільні молодіжні організації, спортивно-фізкультурні товариства «Сокіл», «Січ» і «Пласт». Саме з них сформовано єдине українське національне військове формування у складі австро-угорської армії – легіон Українських січових стрільців під керівництвом Української Бойової Управи.
Тож потрібно визначити, хто з-поміж історичних діячів, про яких ідеться в завданні, мав безпосередній стосунок до цих організацій. Іван Франко – письменник, громадський і політичний діяч – на момент початку Першої світової війни вже не мав колишнього впливу в громадському житті краю. Діяльність Євгена Петрушевича здебільшого пов’язана зі створенням Західноукраїнської Народної Республіки і її діяльністю. Андрей Шептицький – митрополит греко-католицької церкви – не міг підписувати накази громадських організацій. Іван Боберський – визначний громадський діяч, яким докладено чимало зусиль до розвитку спорту в Галичині. Напередодні Першої світової війни він очолював гімнастичне товариство «Сокіл-Батько». Після початку Першої світової війни тисячі «соколів», «січовиків», «пластунів» вступили до лав УСС, а сам «батько» входив до складу Бойової управи стрілецтва, ревно опікувався ним.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Початок Української революції.
Для правильного розв’язання завдання потрібно знати хронологію історичних подій. В умові йдеться про І Всеукраїнський з’їзд більшовиків, тобто час після ультиматуму більшовиків до УЦР (грудень 1917 року) і захоплення міста Харкова. Корніловський заколот відбувся в серпні 1917 року, Тимчасового уряду Росії в грудні 1917 року вже не існувало, згідно з Берестейським договором радянська Росія змирилася з існуванням Української Народної Республіки. Тому варіанти відповіді Б–Г не задовольняють умову завдання. Рішення про скликання в Києві Всеукраїнського з’їзду рад ухвалено 7 грудня 1917 року контрольованим більшовиками обласним виконкомом Рад Південно-Західного краю. Головна мета його проведення полягала в розв’язанні на користь більшовиків питання про владу в Україні, зокрема, переобранні Центральної Ради.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Розгортання Української революції. Боротьба за відновлення державності.
В уривку історичного документа йдеться про утворення Західноукраїнської народної республіки (ЗУНР). Про це свідчать словосполучення-маркери – «на українських землях бувшої Австро-Угорської монархії», «Українська Національна Рада» (орган влади ЗУНР). Тому варіанти відповіді А, В, Г не задовольняють умову завдання.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Розгортання Української революції. Боротьба за відновлення державності.
Для правильного розв’язання завдання потрібно пригадати: 1) проти кого виступала Директорія Української Народної Республіки; 2) які військові сили були в цей період на українських землях. Супротивником Директорії (до неї входило більшість колишніх діячів Центральної Ради) був гетьманат Павла Скоропадського. Державне формування останнього спиралося на австро-німецькі війська блоку Четверного союзу. Гетьман зумів навести лад в столиці держави, однак на більшості українських земель у ті часи сформовано різноманітні селянські повстанські загони (Нестора Махна, отамана Зеленого тощо). Після завершення військових дій Першої світової війни, а особливо після революції в Німеччині, влада гетьмана Скоропадського втратила військову підтримку. Директорію, яка сповідувала соціалістичні гасла, підтримано селянськими повстанськими загонами. Натомість інші військові формування (варіанти відповіді А, Б, Г) виникали на українських землях у наступні періоди історії.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Розгортання Української революції. Боротьба за відновлення державності.
Для правильного розв’язання завдання потрібно за умовними позначками картосхеми визначити межі просування радянських військ у січні 1918 й у травні 1919 років. Війська генералів Антона Денікіна й Петра Врангеля розгромлено наприкінці 1919 року й у 1920 році відповідно, а Ризький договір підписано 1921 року. Утворення в листопаді 1918 року Західноукраїнської Народної республіки на теренах колишньої Австро-Угорської імперії не пов’язано з наступом Червоної Армії, про який ідеться в завданні. Тож на картосхемі зображено результат наступу Червоної армії від січня 1918 року до травня 1919 року на одному з етапів першої війни радянської Росії проти Української Народної Республіки.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Установлення комуністичного тоталітарного режиму в Україні.
Завдання скеровано на перевірку знання діяльності історичних осіб. Володимир Вернадський – науковець, перший президент Української Академії наук. Петро Болбочан – військовий діяч, полковник Армії Української Народної Республіки. Сергій Єфремов – історик літератури, академік Академії Наук, проходив у сфабрикованій справі «Спілка визволення України». Митрополит Української автокефальної православної церкви – Василь Липківський.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Установлення комуністичного тоталітарного режиму в Україні.
Завдання скеровано на перевірку знання і розуміння понять і термінів. У документі, фото якого наведено в завданні, зазначено, що «Сергій Ольга Володим[ирівна] склала добре іспит з укр.[аїнської] мови». Написи «Знання укрмови лише перший крок до повної українізації.» і «Українізація здійснить єднання міста і села.» на берегах документа дають змогу визначити правильну відповідь. Адже саме політика «коренізації» передбачала надання офіційного статусу українській мові в республіці.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Утвердження більшовицького тоталітарного режиму в Україні.
Завдання скеровано на перевірку знання і розуміння понять і термінів. «Чорна дошка» – це адміністративно-репресійний засіб колективного покарання сільського населення, механізм Голодомору – геноциду проти українського народу. Занесення на «чорні дошки» сіл і колгоспів означало їхнє блокування військовими загонами, вилучення продовольства, заборону торгівлі.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Західноукраїнські землі в міжвоєнний період.
Для правильного розв’язання завдання потрібно в уривку історичного документа виокремити словосполучення-маркери «незалежність Карпатської України» і «новообраний Президент». За ними можна визначити, що йдеться про регіон Закарпаття і проголошення в березні 1939 року української держави – Карпатської України, президентом якої обрано Августина Волошина.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Західноукраїнські землі в міжвоєнний період.
Для правильного розв’язання завдання потрібно в уривку історичного документа виокремити словосполучення-маркери «незалежність Карпатської України» і «новообраний Президент». За ними можна визначити, що йдеться про регіон Закарпаття і проголошення в березні 1939 року української держави – Карпатської України, президентом якої обрано Августина Волошина. Він після проголошення Незалежності відразу ж звернувся з телеграмою особисто до Адольфа Гітлера з проханням про визнання Карпатської України під охороною Третього Рейху й недопущення її захоплення Королівством Угорщина. Інші з-поміж наведених варіантів відповіді не задовольняють умову завдання: Чехо-Словаччини в березні 1939 року вже не було, Радянський Союз розпочав окупацію західних регіонів із вересня цього самого року, а Закарпаття – значно пізніше, 1945 року. Румунія ж мала у своєму складі Північну Буковину й сама перебувала під загрозою переділу території.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Західноукраїнські землі в міжвоєнний період.
Для правильного розв’язання завдання потрібно в уривку історичного документа виокремити слова-маркери. За словосполученнями «незалежність Карпатської України» і «новообраний Президент» визначаємо, що йдеться про регіон Закарпаття і проголошення в березні 1939 року української держави – Карпатської України, президентом якої обрано Августина Волошина. Саме його фото потрібно розпізнати за портретними рисами, відрізнивши від Євгена Коновальця (А), Дмитра Донцова (Б) і Степана Бандери (Г).
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Україна в роки Другої світової війни.
В умові завдання зазначено дати, за якими можна визначити, що йдеться про події Другої світової війни. Роман Шухевич – керівник Української повстанської армії в 1943–1950 роках. Андрій Мельник і Степан Бандера значну частину часу Другої світової війни провели в концтаборі Заксенхаузен. Перший загін «Поліської Січі» створено Тарасом Боровцем (псевдо Бульба) 28 червня 1941 року.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Україна в роки Другої світової війни.
Завдання скеровано на перевірку знання і розуміння історичних термінів і понять, уміння працювати з уривком історичного джерела. «Колабораціоністи» – це населення або громадяни держави, що співпрацюють з ворогом в інтересах ворога-загарбника на шкоду самій державі чи її союзникам. «Чорносвитниками» називали частини набраних переважно із селян, що були одягнені в доморобні свитки; умовна назва піхотних підрозділів Червоної Армії, сформованих із цивільного населення окупованих територій після їхнього звільнення. «Остарбайтери» – німецький термін для позначення осіб, вивезених гітлерівцями зі східних окупованих територій під час Другої світової війни на примусові роботи до Німеччини. «Осадниками» називали польських поселенців на теренах Східної Галичини в 1920–1930-х роках ХХ століття.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Україна в перші повоєнні роки.
Завдання скеровано на перевірку знання і розуміння понять і термінів. Термін «безрідний космополітизм» чи не вперше введено в обіг у повоєнний період ідеологом ЦК ВКП (б) Андрієм Ждановим. Звинувачення в космополітизмі адресовано переважно тим інтелектуалам, які контактували із Заходом або зберігали вірність переконанням, близьким до світогляду дореволюційних лібералів. Але найбільш потенційно вразливими щодо таких звинувачень були представники єврейської національності, оскільки вони мали численних родичів за кордоном, а їхні одноплемінники були достатньо й виразно представлені серед інтелектуальних еліт США й країн Західної Європи.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Україна в перші повоєнні роки.
У завданні йдеться про владу Польської Народної республіки, тобто про державне формування, що утворилося по закінченні Другої світової війни. З-поміж варіантів відповіді лише один стосується території Польщі: Вісла – найбільша її річка. Інші варіанти не задовольняють умову завдання. Адже операцію «Захід» здійснювали органи радянської влади, які ставили за мету переселення українців із заходу в східні регіони СРСР. «Ост» і «Барбаросса» – назви операцій, проведених нацистською Німеччиною в роки Другої світової війни.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Україна в перші повоєнні роки.
Аналіз уривка з джерела дає змогу визначити, що йдеться про період повернення з місць ув’язнення значної кількості осіб реабілітованих або відбувших термін покарання. Словосполучення-маркери «особи, особливо із числа буржуазних націоналістів», «минула антирадянська діяльність» дають змогу визначити правильну відповідь – адже одним із завдань ГУТабу (Головне управління виправно-трудових таборів, трудових поселень і місць ув’язнення, російською – ГУЛАГ) була ізоляція радянським режимом «ненадійних елементів».
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Україна в період кризи радянської системи.
Усі діячі, зображення яких є в завданні (Левко Лук’яненко – А, Сергій Параджанов – Б, Іван Дзюба – В, В’ячеслав Чорновіл – Г), належать до когорти дисидентів. Історичний документ, уривок із якого наведено в умові, містить словосполучення-маркер «праця “Інтернаціоналізм чи русифікація”» і дату – 1965 рік. Це дає змогу визначити, що йдеться про Івана Дзюбу.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Україна в період кризи радянської системи.
Усі діячі, зображення яких є в завданні (Левко Лук’яненко – А, Сергій Параджанов – Б, Іван Дзюба – В, В’ячеслав Чорновіл – Г), належать до когорти дисидентів. Історичний документ, уривок із якого наведено в умові, містить словосполучення-маркер «праця “Інтернаціоналізм чи русифікація”» і дату – 1965 рік. Це дає змогу визначити, що йдеться про Івана Дзюбу. Безпосереднім поштовхом для написання ним памфлету про загрозливі проблеми національних відносин у соціалістичному суспільстві стало проведення 1965 року в Україні репресій проти української інтелігенції.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Україна в період кризи радянської системи.
Усі діячі, зображення яких є в завданні (Левко Лук’яненко – А, Сергій Параджанов – Б, Іван Дзюба – В, В’ячеслав Чорновіл – Г), належать до когорти дисидентів. Історичний документ, уривок із якого наведено в умові, містить словосполучення-маркер «праця “Інтернаціоналізм чи русифікація”» і дату – 1965 рік. Це дає змогу визначити, що йдеться про Івана Дзюбу. Безпосереднім поштовхом для написання ним памфлету про загрозливі проблеми національних відносин у соціалістичному суспільстві стало проведення 1965 року в Україні репресій проти української інтелігенції. Влада оголосила «Інтернаціоналізм чи русифікацію?» антирадянським твором, а його поширення, зберігання чи навіть просто читання – кримінальним злочином. Іван Дзюба втратив роботу, був виключений зі Спілки письменників України й зазнав переслідувань з боку КДБ, а 1972-го року був ув’язнений на 18 місяців.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Україна в період кризи радянської системи.
Для правильного розв’язання завдання потрібно знати й розуміти поняття і терміни у варіантах відповіді й уміти працювати з карикатурою як візуальним джерелом інформації, що стисло висвітлює або узагальнює суть проблеми. У завданні йдеться про вади радянської моделі економіки. На карикатурі зображено людей, що стоять у черзі й очікують, щоб отримати те, чого бракує (інакше черги не було б). Товарний дефіцит в СРСР – хронічна нестача окремих товарів і послуг, економічне й соціальне явище, притаманне радянській плановій економіці. Проблема корупції (А) загострилася в СРСР в 1990-х, тож цей варіант неправильний. Так само неправильним є варіант відповіді (В) – бюрократизація, бо на карикатурі не зображено жодного чиновника. У плановій економіці СРСР безробіття не було, тож варіант відповіді Г також неправильний.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Відновлення незалежності України.
Процеси «перебудови» в СРСР, пов’язують із керівництвом Михайла Горбачова. Спочатку термін «перебудова» вживали стосовно змін в економіці. Однак із часом межі його застосування поширилися і на сфери суспільного життя в СРСР, зокрема й в Україні. Хоча намагання влади досягти позитивних зрушень в економіці не увінчались успіхом, у суспільно-політичному житті відбувалися суттєві зміни.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Відновлення незалежності України.
В умові завдання зазначено дату – серпень 1991 року, що дає змогу визначити правильну відповідь. Референдум, підсумки якого стали основою для створення Автономної Республіки Крим у складі УРСР, відбувся 20 січня 1991 року. Декларацію про державний суверенітет України ухвалено 1990 року, Конституцію України – 1996 року, Акт проголошення незалежності України – у серпні 1991 року.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Становлення України як незалежної держави.
Виконання завдання передбачає розпізнавання за портретними рисами історичних діячів. У завданні йдеться про третього президента України, тобто про 2000-ні роки (точніше 2005–2010). Василь Липківський помер 1937 року, Андрей Шептицький – 1944, Йосип Сліпий – 1984. Любомир Гузар (1933–2017) – український релігійний діяч, патріарх-предстоятель Української Греко-Католицької Церкви в 2001–2011 роках.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Розгортання Української революції. Боротьба за відновлення державності.
Для правильного розв’язання завдання потрібно пригадати, із якою державною структурою або історичним діячем пов’язано події, наведені в лівій колонці таблиці.
29 квітня 1918 року в приміщенні київського цирку відбувся з’їзд хліборобів, на якому висунуто пропозицію оголосити Павла Скоропадського гетьманом. Кость Левицький – голова першого уряду – Державного секретаріату ЗУНР, міністр фінансів ЗУНР. «Листопадовий зрив» – українське повстання, організоване в листопаді 1918 року Українською Національною Радою силами Українських січових стрільців у Королівстві Галичини і Волині, коронній землі Австро-Угорської імперії з метою встановлення влади Української Держави (названої згодом «Західноукраїнська Народна Республіка») на землях, на які вона обґрунтовано претендувала. Берестейський мир підписано на початку 1918 року між УНР (Центральної Ради) і Четверним союзом. Трудовий конгрес України (Конгрес трудового народу України; Всеукраїнський трудовий конгрес) – вищий тимчасовий законодавчий орган Української Народної Республіки в період Директорії УНР. Тобто це структура, яка визнала Директорію вищою владою в Україні.
Правильна відповідь – 1 Г, 2 Б, 3 Д, 4 А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Загострення кризи радянської системи.
Петро Григоренко був активним учасником дисидентського руху й обстоював права кримськотатарського народу. Героєм Другої світової війни був Амет-Хан Султан. Нашим сучасником є Мустафа Джемілєв, перший голова Меджлісу кримськотатарського народу. Номан Челібіджіхан – один з організаторів першого Курултаю. Зайвим у правій частині є варіант Г – Ісмаїл Гапринський, просвітитель, видавець першої в Криму тюркомовної газети «Терджиман».
Правильна відповідь – 1 Д, 2 А, 3 Б, 4 В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Творення нової України.
Завдання скеровано на перевірку знання учасниками дат історичних подій і вміння працювати з уривками історичних джерел. Перші кроки з формування Збройних Сил суверенної України, про які йдеться в завданні, датовано 1991 роком. Членом Ради Європи вона стала 1995 року. Конституцію України прийнято 1996 року. Угоду про асоціацію між Україною, Європейським Союзом і його державами-членами підписано 2014 року.
Правильна відповідь – 1 Б, 2 А, 3 Д, 4 В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Розгортання Української революції. Боротьба за відновлення державності.
Чортківська офензива (Чортківський наступ) – історична назва наступальної військової операції Української Галицької Армії (УГА), здійсненої в період з 7 по 28 червня 1919 року. Київська катастрофа – події серпня 1919 року в Україні, епізод спільного походу Дієвої армії УНР (ДА УНР) й Української Галицької Армії (УГА) на Київ. Перший Зимовий похід розпочався 6 грудня 1919 року й тривав до 6 травня 1920 року. 21 листопада 1921 року більшовики розстріляли під містечком Базар 359 полонених українських вояків – учасників Другого Зимового походу Армії УНР.
Правильна відповідь – 1 Г, 2 Б, 3 А, 4 В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Творення нової України.
На плакаті А зображено, як зауважено в журналі «Пробоєм», який виходив у Празі протягом 1934–1943, постать юнака-закарпатця з двосічним мечем наголо в правиці й щитом – краєвим гербом у лівій руці. Під ногами юнака лежать два змії з відрубаними головами, а їхні хвости лежать на територіях «сусідів». За хвостами сидять із безнадійним виразом морд – із боку Польщі – лис із забинтованим ганчіркою писком, а з боку Угорщини – похнюплений, голодний пес зі знаком «стрільчастого хреста». Тобто засобами геральдики відображено події до початку Другої світової війни, коли ще існувала Друга Річ Посполита.
Плакат Б містить напис «Кіборги». «Кіборгами» названо українських військових – учасників оборони Донецького аеропорту імені Сергія Прокоф’єва (26 травня 2014– 22 січня 2015) й учасників проривів для надання допомоги захисникам під час війни на сході України.
На плакаті В (гравюра художника, члена ОУН і УГВР Ніла Хасевича «СССР – тюрма народів», 1948 рік) бійці УПА руйнують СРСР – тюрму народів. «Воля народам! Воля людині!» ‑ основне гасло українського визвольного руху від 1943 року.
Напис «Українські січові стрільці» на плакаті Г дає змогу визначити, що на ньому відображено події Першої світової війни, зокрема бої січових стрільців за гору Маківка в Карпатах, що точилися від 29 квітня до 4 травня 1915 року.
Правильна відповідь – 1 Г, 2 А, 3 В, 4 Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Установлення комуністичного тоталітарного режиму в Україні.
Запровадження більшовиками нової економічної політики зумовлено невдалим комуністичним експериментом під назвою «воєнний комунізм». За часів непу продрозверстку (продрозкладку) замінено продподатком. Більшовицьке керівництво намагалося впровадити окремі елементи ринкової економіки, наприклад, кооперацію. Ним відновлено кредитно-банківську систему, однак залишено у власності держави великі підприємства й державну монополію в зовнішній торгівлі. Колгоспи й радгоспи зникли разом із державою СРСР.
Правильна відповідь – 1, 4, 5.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Відновлення незалежності України.
Після приходу до керівництва держави Михайла Горбачова розпочалась антиалкогольна кампанія. Дата на марці (1985 рік) вказує на те, що її створено для підтримки однієї з кампаній «перебудови». Одним з перших заходів перебудови стала так звана «антиалкогольна кампанія». Гасло «Тверезість – норма життя» на марці пропагує переваги здорового способу життя й акцентує увагу на існуванні в суспільстві проблеми алкоголізму.
Правильна відповідь – 4, 5, 7.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Стародавня історія України.
Неоліт – новий кам’яний вік, саме з ним пов’язують перехід від привласнювального господарства до відтворювального. Інколи історики називають цей перехід неолітичною революцією. Однією з форм відтворювального господарства є землеробство. Для правильного розв’язання завдання потрібно уважно розглянути зображені знаряддя праці й визначити, яке з них могли використовувати в землеробстві. Зображення Б нагадує примітивний серп, використовуваний населенням за неоліту.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Русь-Україна (Київська держава).
На початкових етапах становлення державності в Київській Русі основним джерелом поповнення князівської казни була данина. Її спочатку розглядали як військову контрибуцію, сплачувану переможеними племенами. У середньовічній Східній Європі не було дорогоцінних металів, тож київські князі збирали данину в слов’янських племен натурою – спочатку у формі полюддя.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Русь-Україна (Київська держава).
В уривку з літопису зазначено «бабця твоя Ольга», тож для правильного розв’язання завдання потрібно пригадати генеалогію київських правителів: Ігор був одружений на Ользі, їхній син – Святослав, син Святослава – Володимир – онук Ігоря й Ольги.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Русь-Україна (Київська держава).
На картосхемі зазначено князівства, кожне з яких розділено кордонами. Тобто йдеться про часи роздробленості Київської держави. Стрілками на картосхемі позначено пересування військ із Чернігівського князівства на територію, заселену половцями, про яких ідеться у варіанті відповіді В. У варіанті відповіді А описано події битви на річці Альта за участі війська тріумвірату Ярославичів. Однак на картосхемі поблизу Києва немає жодних стрілок. У варіанті відповіді Б йдеться про наступ половецьких військ на Торчиськ, однак стрілки на картосхемі свідчать про інший розвиток подій. У варіанті відповіді Г схарактеризовано поразку військ половців і русичів. Тож залишається правильний варіант – В. Саме похід Ігоря на половців описано в літературному творі «Слово о полку Ігоревім».
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Королівство Руське (Галицько-Волинська держава). Монгольська навала.
Завдання скеровано на перевірку знання дат історичних подій. У 1245 році відбулася поїздка Данила Романовича до Золотої Орди, а також битва поблизу міста Ярослава. Саме перемога в цій битві дала змогу Данилу остаточно утвердитися в Галицько-Волинській державі.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Українські землі у складі Речі Посполитої у другій половині XVI століття.
Для правильного розв’язання завдання потрібно пригадати першу українську друковану книжку й застосувати вміння розпізнавати витвори такого виду мистецтва як графіка. Перша українська гравюра міститься в книзі львівського видання «Апостол» 1574 року, яка надрукована під керівництвом Івана Федоровича.
Зображення А – кінний портрет Петра Конашевича-Сагайдачного з книги «Вірші на жалісний погреб шляхетного рицаря Петра Конашевича-Сагайдачного» 1662 року. Зображення Б – мініатюра «Родина князя Святослава Ярославича» з «Ізборніка» 1073 року, а В – гравюра Івана Мігури «Іван Мазепа серед своїх добрих справ» 1706 року.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Українські землі у складі Речі Посполитої в першій половині XVIІ століття.
Завдання скеровано на перевірку знання і розуміння понять і термінів. У середині XVI – першій половині XVII століття основу економічного розвитку українських земель становило сільське господарство. Саме в цей час важливою ланкою аграрного розвитку ставали фільваркові господарства. Фільварок (хутір, ферма) – у Польщі, Литві, Україні й Білорусі в XIV столітті – першій половині XIX століття, комплекс земельних угідь, на яких шляхтич вів власне господарство й застосовував на ньому «дармову» працю підлеглих селян. Швидкому зростанню фільварків в Україні сприяла аграрна реформа короля польського й князя литовського Сигізмунда ІІ Августа, що розпочалася 1557 pоку. Саме тоді видано закон під назвою «Устава на волоки», згідно з яким перерозподілено землі у великокнязівських маєтках у Литві, Західній Білорусії і на Волині з метою підвищити прибутковість цих маєтків. За цим законом уся землю, що нею володіли селяни, поділяли на волоки (волока або лан – ділянка землі площею близько 17 га.) Волоку одержувало селянське господарство – дим, яке мало худобу й реманент і мусило відбувати всі повинності й панщину.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Українські землі у складі Речі Посполитої в другій половині XVI століття.
У завданні наведено портрет Василя-Костянтина Острозького. Він прославився насамперед як меценат, за його сприяння відкрито Острозьку академію, надруковано Острозьку Біблію. Також відомий як найбільший землевласник у Речі Посполитій, саме тому його інколи називали «некоронованим королем Русі».
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Національно-визвольна війна українського народу в середині XVII століття.
Прочитавши уривок із джерела і визначивши слова-маркери, зокрема «Богдан Хмельницький», можна ідентифікувати подію як час національно-визвольної війни українського народу в середині XVII століття. Козацький гетьман намагався заручитися підтримкою Московського царства у війні проти Речі Посполитої. Однак проти такого зближення виступало як вище українське духовенство, так і частина козацької старшини. Союз із Московією оголошено в Переяславі.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Козацька Україна наприкінці 50–80-х років XVII століття.
В уривку йдеться про захоплення турками «столиці Української козацької держави». У ті часи Київ не був резиденцією козацьких гетьманів, тож варіант відповіді А неправильний. Натомість Чигирин (варіант відповіді Б) був столицею кількох козацьких гетьманів, зокрема Івана Виговського, Павла Тетері й Петра Дорошенка. Юрій Хмельницький, так званий «князь сарматський», вибрав столицею місто Немирів. Місто Батурин (варіант відповіді В) було столицею часів гетьмана Івана Мазепи. І, відповідно, Глухів (варіант відповіді Г) став столицею козацтва після гетьманування Івана Мазепи.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Козацька Україна наприкінці 50–80-х років XVII століття.
Захоплення турками міста Чигирина пов’язано з чигиринськими походами Османської імперії. Вона використовувала відоме для українського населення ім’я Юрія Хмельницького, який називав себе «князем сарматським».
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Козацька Україна наприкінці 50–80-х років XVII століття.
В уривку йдеться про захоплення турками українського міста. Міжнародні договори, наведені у варіантах відповіді А й Г не задовольняють умову завдання, бо їх підписали Річ Посполита й Московська держава. Так само неправильним є варіант відповіді Б. Адже укладення Корсунської угоди (1669 рік) стосується гетьмана Петра Дорошенка й прийняття турецького протекторату. Бахчисарайський мирний договір – договір між Гетьманською Україною і Кримським ханством про військово-політичний союз, укладений у березні 1648 року гетьманом Богданом Хмельницьким і кримським ханом Іслям III Ґераєм.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Українські землі наприкінці XVII століття – у першій половині XVIII століття.
На картосхемі, наведеній у завданні, позначено місто Батурин і Чортомлицьку Січ. Тобто йдеться про гетьманування Івана Мазепи, точніше – про його перехід на бік шведського короля Карла ХІІ. Саме це спровокувало російську владу знищити резиденцію гетьмана (Батурин) і Чортомлицьку Січ. Оскільки місце битви позначено поблизу Полтави, є підстави вважати, що ця битва – Полтавська (1709 рік). Окрім того, варіант відповіді А не може бути правильним, бо на картосхемі в районі Кримського ханства немає жодних позначок. Варіант відповіді Б також не задовольняє умову завдання, бо на картосхемі є позначки поблизу Азовського моря. Пилип Орлик (варіант відповіді Г) вирушав походом на Правобережжя з території Османської імперії, а жодних позначок руху його військ на картосхемі немає.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Українські землі в другій половині XVIII століття.
Для правильної відповіді на завдання потрібно використати словосполучення-маркер «барська змова». Ідеться про Барську конфедерацію – військово-політичне об’єднання польської шляхти й римо-католицького духовенства, спрямоване проти короля Станіслава Августа Понятовського (протеже Катерини ІІ), і втручання Російської імперії у внутрішні справи Речі Посполитої. «Барська змова» розпочалася 1768 року й тривала до першого поділу Речі Посполитої. Коліївщина – козацько-селянське національно-визвольне повстання в Правобережній Україні в 1768–1769 роках, спровоковане національним і релігійним гнітом правобережного українського населення в Речі Посполитій.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Українські землі у складі Російської імперії наприкінці XVIII століття – у першій половині ХІХ століття.
Завдання скеровано на перевірку вміння розпізнавати історичних персон за їхніми зображеннями. У завданні наведено портрети Пантелеймона Куліша й Миколи Костомарова, обидва були учасниками Кирило-Мефодіївського братства.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Українські землі у складі Австрійської імперії наприкінці XVIII століття – у першій половині ХІХ століття.
Для правильного розв’язання завдання потрібно знати хронологію історичних подій і процесів. У завданні йдеться про освітнє товариство греко-католицьких священників, утворене в Перемишлі 1816 року, а також про діяльність «Руської трійці», утвореної 1832 року. Трудова еміграція – явище, характерне для другої половини ХІХ століття. Політизація національно-визвольного руху – це час «весни народів» 1848 року. Національний рух під релігійними гаслами на українських землях не розгортався. Це явище здебільшого характерне для поширення протестантських ідей, які не знаходили підтримки на українських землях, зокрема в зазначений період.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Культура України кінця XVIII століття – першої половини ХІХ століття.
У завданні наведено зображення таких картин: А – «Дівчина з Поділля» Василя Тропініна, Б – «Карпатська мати» Василя Касіяна, Г – «Святочне Ворожіння» Миколи Пимоненка. В – «Катерина» Тараса Шевченка. Картину написано на тему його однойменної поетичної поеми влітку 1842 року в Санкт-Петербурзі.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
Тема: Культура України кінця XVIII століття – першої половини ХІХ століття.
Завдання скеровано на перевірку знання дат історичних подій. У наведеному уривку документа йдеться про об’єднання греко-католицької церкви з православною, тож потрібно пригадати дату ліквідації греко-католицької церкви на Правобережній Україні – 1839 рік.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Українські землі у складі Російської імперії в другій половині ХІХ століття.
Емський указ, підписаний імператором Олександром ІІ 1876 року, спрямовано на витіснення української мови в культурній сфері й обмеження її лише побутовим ужитком. Указ забороняв друкувати книги українською мовою, викладати нею в початкових школах, влаштовувати концерти з українськими піснями чи театральними виставами, ввозити на територію Російської імперії книги українською мовою без особливо дозволу. Про жодний економічний, міжнародний, військовий складник у цьому документі не йдеться.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
Тема: Українські землі у складі Австрійської імперії наприкінці XVIII століття – у першій половині ХІХ століття.
У завданні йдеться про австрійський парламент другої половини ХІХ століття, тобто час до 1868 року. Саме тоді утворилась Австро-Угорська дуальна монархія. Натомість австрійський парламент бере початок з «весни народів», а це 1848 рік. У цей час утворено Головну руську раду, що ставила як основну вимогу поділ Галичини на польську й українську частини.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Культура України в другій половині ХІХ століття – на початку ХХ століття.
Завдання скеровано на перевірку знання пам’яток архітектури й уміння розрізняти їх. На фото зображено будівлю Київського університету (1837–1843, А), палац Кирила Розумовського в Батурині (1799–1803, Б), будинок страхового товариства «Дністер» у Львові (1905–1906, В), костел святого Варфоломія в Дрогобичі (1392–XV ст., Г). Також для правильного розв’язання завдання потрібно розуміти, що стиль «модерн» набув поширення наприкінці ХІХ – на початку ХХ століття. До споруд ХІХ століття належить лише будівля А, однак це початок століття, а не його завершення. Будівлі Б й Г споруджено значно раніше. До того ж приміщення головного корпусу університету імені Тараса Шевченка й палац Кирила Розумовського мають спільну ознаку – колони, характерні для класицизму.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Українські землі у складі Російської імперії в 1900–1914 років.
Для правильного розв’язання завдання потрібно пригадати рік видання україномовної газети «Зоря Галицька» – 1848. З огляду на цю дату варіанти відповіді А (події 1905–1907 років не стосуються галицьких земель) і Б (Євген Чикаленко народився 1861 року) не можуть бути правильними. Політичні партії виникли наприкінці ХІХ століття, а на українських землях у Російській імперії 1900 року.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Українські землі у складі Австро-Угорщини в 1900–1914 роках.
У завданні йдеться про нову форму соціального протесту на селі на початку ХХ століття. Утечі селян (А) і повстання (В) траплялися й раніше. Голодування (Г) стали прикметою новішого часу, після Другої світової війни, коли Австро-Угорщини вже не існувало. Спершу поодинокі страйки селян в Галичині від 1902 року набули масового організованого характеру.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Стародавня історія України.
У завданні наведено назви племен, із яких скіфи, кімерійці, сармати – кочівники. Натомість трипільці – осілі племена, що займалися землеробством у IV тис. до н. е. Саме трипільці збудували перші протоміста на території України. Спочатку на українські землі прийшли кімерійці, потім скіфи, за ними – сармати. Логічно, що перші залізні знаряддя праці й зброю на території України виготовляли кімерійці. З писаних історичних джерел відомо, що держава, яку створили скіфи, вела війну з перським царем Дарієм І. Сармати ж здійснювали набіги на володіння Римської імперії. Кераміка, прикрашена шнурованим орнаментом, стосується середньостогівської археологічної культури, тож не може бути увідповіднена з жодним із племен, про які йдеться в завданні. .
Правильна відповідь – 1 А, 2 Д, 3 Б, 4 Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Українські землі у складі Речі Посполитої в першій половині XVII століття.
Для правильного розв’язання завдання потрібно пригадати дати наведених в умові історичних подій і факти, пов’язані з діяльністю історичних персоналій.
«Пункти для заспокоєння руського народу» ухвалено 1632 року. Подія створила передумови для так званого «могилянського відродження» в історії української православної церкви й культури в переддень Хмельниччини. Король польський сприяв залагодженню майнових суперечок православних і греко-католиків. У 1633 році православним митрополитом обрано Петра Могилу.
Петра Конашевича-Сагайдачного вперше обрано гетьманом улітку 1616 року. Невдовзі після цього він здійснив переможні морські походи на османську фортецю Кафу (сучасна Феодосія) і Стамбул.
Куруківську угоду укладено 1625 року. За її умовами реєстр козаків збільшили до шести тисяч, піднято платню, козаки відмовлялися від іноземних походів, гетьмана затверджував король, утворено шість козацьких полків, на території яких козаки погодилися виконувати функцію поліції.
Постанову сейму «Ординація Війська Запорозького…» видано 1638 року. «Золотий спокій» – період від 1638 до 1648 року, названий так поляками через відсутність значних козацько-селянських виступів українців проти польського панування.
Правильна відповідь – 1 Г, 2 В, 3 Б, 4 А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Культура України в другій половині ХІХ – на початку ХХ століття.
Дмитро Яворницький – дослідник історії українського козацтва, автор тритомної "Історії запорозьких козаків".
Агатангел Кримський – автор чотиритомної «Історії Туреччини та її письменства».
Однією з наукових праць фізіолога Іллі Мечникова є «Генеалогічні міркування (про походження багатоклітинних)».
Історія України-Руси – 10-томна монографія Михайла Грушевського, головна праця його життя.
Правильна відповідь – 1 А, 2 Б, 3 В, 4 Д.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Українські землі наприкінці XVII – у першій половині XVIII століття.
Завдання містить уривки з історичних джерел. Для його правильного розв’язання потрібно уважно прочитати уривок, зрозуміти його суть, знайти слова-маркери й за ними визначити правильну дату, щоби встановити хронологію подій, про які йдеться в завданні.
Хотинська битва 1621 – битва між військами Речі Посполитої й Османської імперії біля міста Хотина завершилася перемогою об’єднаних сил Речі Посполитої й українського козацтва. У результаті поразки під Хотином османський султан Осман II мусив припинити війну.
Конотопська битва 1659 року) – битва між військами гетьмана Івана Виговського й Кримського ханату з одного боку й московським військом з іншого біля міста Конотопа сучасної Сумської області.
Під час Північної війни (1700–1721 роки) гетьман Іван Мазепа вирішив скористатися шансом позбутися впливу Московії. Ним укладено домовленості зі шведським королем Карлом ХІІ про спільні дії проти Петра І. Дізнавшись про це, російський цар віддав наказ командувачу російськими військами князю Олександру Меншикову захопити Батурин і покарати усіх, хто підтримав Мазепу Знищення Батурина московськими військами відбулося 1708 року.
Приводом до початку повстання, що переросло в Національно-визвольну війну (1648–1676 роки), стала особиста кривда, заподіяна Богдану Хмельницькому чигиринським підстаростою Данієлем Чаплинським. Зі своїми слугами він пограбував та зруйнував родинний хутір Хмельницького Суботів, захопив його дружину й жорстоко побив малолітнього сина.
Правильна відповідь – 1 А, 2 Г, 3 Б, 4 В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Українські землі у складі Російської імперії в 1900–1914 роках.
На землях Наддніпрянщини на початку 1900-х за прикладом Галичини організовано освітні товариства під назвою «Просвіта». Зокрема Катеринославське товариство «Просвіта» – громадська організацію, зареєстровано 7 жовтня 1905 року в м. Катеринославі (нині м. Дніпро) як Катеринославське літературно-артистичне українське товариство «Просвіта».
Товариство українських поступовців – нелегальна міжпартійна громадсько-політична організація, що діяла в Наддніпрянській Україні в 1908–1917 роках. Його створено на початку 1908 року в Києві.
Революційну українську партію – першу активну політичну партію в центрально-східній Україні – засновано 1900 року в Харкові діячами студентських громад.
Українську думську громаду (фракція Державної Думи, що складалася з національно свідомих депутатів від України) сформовано 1906 року.
Правильна відповідь – 1 В, 2 А, 3 Г, 4 Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Русь-Україна (Київська держава).
Володимир Великий здійснив кардинальні реформи в Київській Русі, але основною його заслугою вважають упровадження християнства. З прийняттям християнства освіта й шкільництво набули розвитку, завдяки чому Русь прилучено до античної культури й науки. Князь Володимир відкрив при Десятинній церкві школу «книжного вчення», у якій навчалося 300 дітей. Він першим із князів почав карбувати власну валюту: золоті («златники») і срібні монети («срібники»). На аверсі цих монет зображення Володимира, а також напис: «Володимир на столі, а се його злато (сребро)».
Інші варіанти відповіді в завданні більше стосуються діяльності Ярослава Мудрого.
Правильна відповідь – 1, 2, 4.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Українські землі у складі Російської імперії у другій половині ХІХ століття.
У другій половині ХІХ століття в обох частинах українських земель розпочато зміни, зумовлені процесами формування капіталістичного устрою в економіці як Австрійської імперії (з 1867 року – Австро-Угорської), так і Російської. Найяскравішим показником цих змін була поява нового виду шляхосполучення – залізниць. У тій частині українських земель, що перебували в Російській імперії, 1861 року скасовано кріпосне право, що дало змогу селянам бути мобільними (початок масової трудової еміграції). У 80-х роках ХІХ століття завершено промисловий переворот на українських землях, збудовано нові промислові центри (передовсім за рахунок іноземних інвестицій).
Правильна відповідь – 1, 3, 6.
Знайшли помилку? Пишіть на
- Усі завдання ЗНО з історії України за темами
- Усі тести ЗНО з історії України онлайн
- Завдання й відповіді ЗНО з історії України минулих років
- Усе про тест ЗНО з історії України
- Портрети історичних персоналій, обов'язкові на ЗНО
- Пам’ятки архітектури й мистецтва, обов’язкові на ЗНО
- Програма ЗНО з історії України
- Тести ЗНО онлайн з інших предметів
- Дорожня карта учасника ЗНО
- Дорожня карта вступника на бакалавра