ЗНО онлайн 2011 року з географії – основна сесія
ТЕМА: Розвиток уявлень про форму, розміри й рухи Землі.
Завдання скеровано на оцінювання знання будови Землі, її основних ліній.
Основними лініями на глобусі є екватор, тропіки, полярні кола й земна вісь, яка проходить через географічні полюси й нахилена до площини орбіти під кутом 66°30′. Магнітні полюси не збігаються з географічними, тож якщо з’єднати магнітні полюси умовною лінією, вона не пройде через центр Землі.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Гідросфера. Рух води у Світовому океані.
Завдання скеровано на оцінювання знань про утворення океанічних течій і поширення найголовніших із них.
Навколосвітню подорож можна здійснити за допомогою течії, яка проходить через океани навколо світу. Цій умові відповідає течія Західних Вітрів, яка протікає в помірних широтах через Тихий, Атлантичний та Індійський океани довкола Антарктиди. Отже, якщо дрейфувати за течією, можна здійснити подорож навколо світу.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Земля на плані й карті. Способи зображення Землі. Абсолютна й відносна висота місцевості, їхнє визначення за допомогою горизонталей.
Завдання скеровано на перевірку вміння визначати абсолютну висоту місцевості за допомогою горизонталей.
Абсолютна висота – це висота місцевості чи об’єкта над рівнем моря. Рельєф на плані місцевості позначають горизонталями. Горизонталі – це лінії, які сполучають точки з однаковою абсолютною висотою. Їх проводять через певну відстань. У завданні зазначено, що суцільні горизонталі проведено через 2,5 метри. Основна горизонталь, позначена потовщеною лінією, – 150 метрів. Далі потрібно визначити, у якому напрямку місцевість підвищується, а в якому – знижується. На захід від горизонталі 150 метрів є відмітка 153,8. Отже, у західному напрямку місцевість підвищується. На сході позначено річку із заболоченими берегами, тому там місцевість знижується. Найближче до найбільшої висоти позначено точку Г.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Літосфера. Внутрішні процеси, що зумовлюють зміни земної кори.
Завдання скеровано на оцінювання розуміння внутрішніх процесів Землі і їхнього впливу на утворення гірських порід.
Метаморфізм – це перетворення на глибині під дією високої температури й тиску одних гірських порід на інші. Прикладом цього явища є перетворення граніту в гнейс.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Атмосфера. Вода в атмосфері: випаровування, вологість повітря і її зміни.
Завдання використовують для того, щоб оцінити розуміння призначення основних метеорологічних приладів.
Буквою А позначено зображення флюгера, який використовують для визначення напрямку й швидкості вітру. Буквою Б –сонячного годинника, яким можна визначити висоту Сонця над горизонтом і місцевий час. Буквою В – зображення термометра для визначення температури повітря, а Г – гігрометра для вимірювання відносної вологості повітря.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Біосфера й ґрунти.
Завдання скеровано на оцінювання знання поширення основних типів ґрунтів на Землі і їхніх характеристик.
Перезволожені ґрунти з дуже сповільненим процесом розкладання решток сформовано у вологому й холодному кліматі. Гумусовий горизонт малопотужний, тому що рослинність бідна. Отже, ідеться про північну зону Землі – тундру. В інших зонах ґрунти родючіші.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Земля на плані й карті. Географічні координати.
Завдання використовують для оцінювання вміння визначати географічні координати об’єкта.
Спочатку потрібно знайти точку з координатами 30° пн. ш., 45°зх. д., у якій перебуває корабель. Географічна широта – це відстань об’єкта від екватора, виражена в градусах. Широту визначають від екватора за лініями паралелей, які проведено паралельно екватору від 0° до 90° в обох півкулях. Значення широти надписано на вертикальній рамці карти праворуч. Точка лежить в 30° на північ від екватора й у 45° на захід від Гринвіцького меридіана. За її місцеположенням на фрагменті карти легко визначити, що вона розташована в Атлантичному океані. Якщо прямувати на південь від цієї точки, то корабель прибуде до берегів Бразилії в Південній Америці.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Літосфера. Зовнішні процеси, що зумовлюють зміни земної кори.
Завдання скеровано на оцінювання розуміння поняття «вивітрювання» і знання його видів.
Каміння видає звуки внаслідок руйнування. Коли в пустелі вдень камінь нагрівається до 70 ℃, а вночі охолоджується до 0 ℃, то із часом через перепади температур він починає тріскатися і розпадатися на дрібні частинки й пісок. Цей процес супроводжують подібні до крику звуки, які чують місцеві мешканці. Так відбувається фізичне вивітрювання.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Материки тропічних широт. Африка: населення.
Завдання використовують для оцінювання знання особливостей і поширення народів Африки.
Місце поширення пігмеїв – найнижчих на зріст народів Африки – екваторіальні ліси в долині річки Конго.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Материки Північної півкулі. Північна Америка: води суходолу.
Завдання скеровано на перевірку знання гідрографічних особливостей річок Північної Америки й причин їхнього неоднорідного розташування.
Густота річкової мережі залежить від кліматичних умов. Для територій із достатнім зволоження протягом року характерна повноводність річок. Південно-західна частина материка отримує незначну кількість опадів через природну перешкоду Кордильєр із боку Тихого океану й холодну Каліфорнійську течію. Південно-східна частина перебуває під впливом вологого повітря з Атлантики й Мексиканської затоки. Рівнинний рельєф сприяє проникненню вологих вітрів углиб материка, тому тут утворилися повноводні річки: Міссісіпі з Міссурі, Огайо.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Розвиток географічних знань про Землю. Сучасні географічні відкриття.
Завдання скеровано на перевірку знань про експедиції в сучасний період – ХІХ–ХХ століття.
На карті зображено Антарктиду й шлях до Південного полюса. Джеймс Кук зробив три навколосвітні подорожі, однак не досягнув земель Антарктиди. Васко да Гама відкрив європейцям морський шлях в Індію. Америго Веспуччі був у складі експедиції Христофора Колумба й плавав до берегів Америки. Руаль Амундсен і Роберт Скотт – підкорювачі Південного полюса.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Літосфера. Внутрішні процеси, що зумовлюють зміни земної кори.
Завдання скеровано на перевірку знання внутрішніх процесів Землі.
Для правильного розв’язання завдання потрібно розуміти поняття «рифт». Рифт – це величезний тектонічний розлом у земній корі, супроводжуваний сейсмічністю і магматизмом. Якщо рифт – це розлом, то в його межах не може відбуватися зіткнення чи занурення плит, а лише їхнє розходження. Лінією розлому піднімається магма й утворює серединно-океанічний хребет.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Материки Північної півкулі. Євразія. Загальні риси клімату.
Завдання скеровано на перевірку знання основних рис клімату Євразії й уміння аналізувати кліматодіаграму.
Аналіз кліматодіаграми дає змогу дійти висновку, що основна кількість опадів припадає на осінньо-зимовий період, а літо посушливе. Температури в регіоні лише додатні, найвищі – улітку. Це не може бути Скандинавія чи Східний Сибір, де зими холодні, морозні. У Східному Китаї клімат мусонний, основна кількість опадів випадає влітку, бо літній мусон дме з океану на суходіл і приносить багато опадів. Отже, на кліматодіаграмі відображено кліматичні умови Середземномор’я з м’якою і вологою зимою і жарким сухим літом.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Материки Північної півкулі. Євразія: рельєф, тектонічна й геологічна будова, мінеральні ресурси.
Завдання скеровано на перевірку знання основних форм рельєфу Євразії.
Євразія – найбільший материк зі складною тектонічною будовою. До Євразійської плити примикають Африкано-Аравійська й Індо-Австралійська. У місцях зіткнення плит утворилася молода складчастість – Альпійсько-Гімалайська, яку в рельєфі представлено високими горами (Альпи, Кавказ, Памір, Гімалаї).
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Земля на плані й карті. Способи зображення Землі.
Завдання скеровано на перевірку знання видів картографічних проекцій.
На рисунку зображено Північну півкулю, тому південних материків на цій проекції бути не може. Південним материком з-поміж наведених є Австралія.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Материки тропічних широт. Австралія: природні зони.
Завдання скеровано на перевірку знання особливостей природних зон Австралії.
Центральні частини цього материка зайнято пустелями. Через близьке залягання підземних вод пустелі квітучі й нагадують зарості. Найпоширенішими рослинами є низькорослі евкаліпти, акації, чагарники.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Україна на політичній карті Європи й світу. Географічне положення території України.
Завдання скеровано на перевірку вміння оцінювати географічне положення України.
Україна – країна Східної Європи, яка є частиною Євразії. Це означає, що Україна лежить у Північній півкулі, на схід від Гринвіцького меридіана. Тому крайньою найближчою до Гринвіцького меридіана точкою є західна – місто Чоп.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Природні умови й ресурси України. Рельєф, тектонічна й геологічна будова, мінеральні ресурси.
Завдання скеровано на перевірку знання форм рельєфу на території України.
Більша частина території України лежить у межах Східноєвропейської платформи, тому її рельєф рівнинний. Рівнини за висотою поділяють на низовини (0–200 м), височини (200–500 м) і плоскогір’я (понад 500 м). У завданні вказано висоту над рівнем моря, що відповідає низовинам – 120–150 м, тому брати до уваги височини не потрібно. Причорноморська низовина лежить на півдні й має загальний похил до Чорного моря (на південь). Низовиною проходять нижні течії найбільших річок України – Дніпра, Дністра, Дунаю, Південного Бугу, їхні долини є широкими. Відповідні характеристики Закарпатської низовини не задовольняють умову завдання.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Природні умови й ресурси України. Клімат і кліматичні ресурси.
Завдання скеровано на перевірку вміння аналізувати кліматотвірні чинники, що впливають на клімат території України.
Для правильного розв’язання завдання потрібно знати, що антициклон – це замкнута область із високим тиском у центрі й низхідними потоками повітря, що не сприяє утворенню хмар. Отже, антициклон принесе взимку морозну сонячну погоду.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Природні умови й ресурси України. Рельєф, тектонічна й геологічна будова, мінеральні ресурси.
Завдання скеровано на перевірку знання однієї з основних географічних закономірностей – узаємозв’язку тектонічної будови, рельєфу й поширення корисних копалин.
Поширення руд чорних металів пов’язано з кристалічним щитом, який утворено найдавнішими магматичними породами, що подекуди близько залягають до поверхні. Руди металів утворюються за охолодження магми, яка містить їхні сполуки.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Природні умови й ресурси України. Рельєф, тектонічна й геологічна будова, мінеральні ресурси.
Завдання скеровано на перевірку знання тектонічної будови України, характеристику тектонічних структур.
Відомо, що пороги – це виходи в руслі річки твердих кам’яних брил, які перешкоджають судноплавству. Такі пороги колись були на Дніпрі біля Запоріжжя. Для того, щоби їх затопити, будують греблю, і рівень води піднімається. На схемі пороги утворяться в межах щита між точками Б і В, тому греблю потрібно спорудити в точці В, щоби затопити ділянку щита з порогами.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Природні умови й ресурси України. Ґрунти й ґрунтові ресурси.
Завдання скеровано на перевірку знання умов ґрунтоутворення, яке залежить від співвідношення тепла, вологи й інших чинників.
Рослинність, тварини, мікроорганізми сприяють утворенню гумусу, формують ґрунт із певними властивостями, тобто тип ґрунту. Вирішальним складником є рослинність, яка збагачує ґрунт поживними речовинами, тому за типом рослинності можна визначити тип ґрунту.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Природні умови й ресурси України. Ландшафти України. Природокористування.
Завдання скеровано на перевірку знання типових ландшафтів території України й заповідних територій.
Заплавні острова й грабово-дубові ліси не характерні для Карпат і Криму (Карадазький заповідник). У Поліському заповіднику охороняють болотні ландшафти. У Канівському заповіднику під охороною перебувають острови Круглик і Шелестів у заплаві Дніпра. Там ростуть дубово-грабові ліси, що є східною межею суцільного поширення європейських грабових лісів.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Населення України й світу. Урбанізація і причини, що її зумовлюють.
Завдання скеровано на перевірку знання понять, пов’язаних з урбанізацією.
Урбанізація – це зростання значення міст у розвитку суспільства, супроводжуване збільшенням частки міських жителів у країні чи регіоні й поширенням міського способу життя. Наступним етапом урбанізації є субурбанізація – розвиток і зростання приміських зон великих міст. Якщо місто перенасичене мешканцями, частина з них переїжджають проживати в приміську зону.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Населення України й світу. Розселення.
Завдання скеровано на перевірку вміння аналізувати картограму населення України.
На наведеній у завданні картограмі найтемнішим відтінком позначено Донецьку область, місто Київ, а дещо світлішим – Львівську, Чернівецьку, Дніпропетровську області. Західний регіон відрізняється від решти областей інтенсивністю позначень. Методом виключення неправильних відповідей можна дійти висновку: коефіцієнт природного приросту від’ємний у всіх областях, окрім Закарпатської, Рівненської і міста Києва. Водними ресурсами східний регіон забезпечено недостатньо. Частка зайнятих у сільському господарстві в східних областях найменша. Отже, на картограмі відображено показник густоти населення: на сході – понад 120 осіб/км², на заході – понад 100 осіб/км².
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Вторинний сектор господарства. Металургійне виробництво.
Завдання скеровано на перевірку знання особливостей сучасного розвитку кольорової металургії в Україні.
Визначальним чинником у розміщенні підприємств кольорової металургії є дешева електроенергія. Оскільки в Запоріжжі споруджено Запорізькі ТЕС, ГЕС, а в області – й АЕС (м. Енергодар), то місто має необхідні умови для розвитку кольорової металургії.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Економічні райони України.
Завдання скеровано на оцінювання знання основних галузей спеціалізації економічних районів України.
Зміївська ТЕС, ВАТ «Шебелинкагазпром», ВАТ «Сумихімпром» розташовані в Сумській області, яка є складовою Північно-Східного економічного району України.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Чинники розміщення підприємств.
Завдання скеровано на перевірку знання про чинники розміщення підприємств в Україні.
Швейні фабрики зорієнтовано на жіночі трудові ресурси. Оскільки в Донецькому економічному районі зосереджено виробництва, де працюють чоловіки (шахти, металургійні комбінати, важке машинобудування), то жінки залишаються безробітними. Тому в таких районах будують швейні фабрики, щоби залучити до виробництва жінок.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Світове господарство.
Завдання скеровано на перевірку знання форм економічних зв’язків.
У завданні описано вид економічних зв’язків, виникнення яких зумовлено тим, що іноземна компанія створює своє виробництво в Україні. Це не є зовнішня торгівля чи рух робочої сили (трудова міграція). Також не йдеться про кредитування, а описано іноземні інвестиції.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Вторинний сектор господарства. Виробництво машин й устаткування.
Завдання скеровано на перевірку знання основних центрів машинобудівної галузі в Україні.
На картосхемі позначено міста Київ, Харків, Дніпро. Це найбільші освітні й наукові центри, де зосереджені науковий потенціал і кваліфіковані працівники. Цей чинник є вирішальним у розміщенні авіаракетобудівних підприємств.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Вторинний сектор господарства. Металургійне виробництво: чорна металургія.
Завдання скеровано на перевірку знання чинників розміщення підприємств чорної металургії й особливостей її розвитку в Україні.
Підприємства чорної металургії зосереджено в трьох районах – Придніпров’ї, на Донбасі й у Приазов’ї. У Приазов’ї металургійні підприємства працюють у Маріуполі (північ Азовського моря) на привізних залізних рудах із Керчі (Чорне море), які перевозять кораблями. Тому рапани легко потрапляють в Азовське море з Чорного.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Первинний сектор господарства. Сільське господарство.
Завдання скеровано на перевірку знання особливостей розвитку тваринництва в Україні.
Для правильного розв’язання завдання потрібно знати кормову базу великої рогатої худоби – кормові культури (посіви). Якщо зменшиться поголів’я корів, то це опосередковано вплине на криву кормових культур (лінія 2). У 1996–2010 роках площа посівів кормових культур зменшувалася через скорочення поголів’я великої рогатої худоби.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Первинний сектор господарства. Сільське господарство.
Завдання скеровано на перевірку знання спеціалізації рослинництва на території України.
Льон висівають на Поліссі, тому льонокомбінати зосереджено в Житомирі й Рівному. Олійно-жирові комбінати працюють у районах вирощування соняшника. Кондитерські фабрики розміщено повсюдно, бо їх зорієнтовано на споживача. У Вінницькій області зосереджено основне виробництво цукру в Україні, де для вирощування цукрового буряку є найсприятливіші умови.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Населення України й світу. Демографічні процеси й статево-віковий склад населення світу й України.
Завдання спрямовано на перевірку знання основних демографічних процесів у світі, розуміння їхніх закономірностей.
Країни Перської затоки – основні нафтовидобувні країни світу. Аналізування статево-вікової піраміді дає змогу дійти висновку, що кількість чоловічого населення віком 20–39 років у країні Перської затоки різко збільшилася. Це зумовлено імміграцією в цей регіон на видобуток нафти чоловічої робочої сили молодого віку.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Політична карта світу.
Завдання скеровано на перевірку знання основної властивості політичної карти світу – динамічності.
Прояви динамічності полягають у кількісних і якісних змінах на політичній карті. Кількісні зміни стосуються збільшення чи зменшення кількості держав (об’єднання чи розпад). А якісні – зміни форми правління, устрою, столиці, набуття суверенітету.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Вторинний сектор господарства. Виробництво й постачання електроенергії.
Завдання скеровано на перевірку знання сучасних рис розвитку електроенергетики в Україні.
Енергетична проблема є глобальною у світі. Це пов’язано зі скороченням запасів паливних ресурсів, які використовують для вироблення електроенергії. Зменшення споживання електроенергії можливе лише за умови впровадження енергозбережних технологій.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Поняття «економічний розвиток» і його показники.
Завдання скеровано на перевірку вміння аналізувати модель економіки й знання типізації країн за структурою ВВП.
На діаграмі, наведеній у завданні, найбільший сектор ВВП займає невиробнича сфера (сфера послуг), найменший – сільське господарство. Отже, країни мають високорозвинену економіку, найвищий рівень індустріалізації (постіндустріальні). У структурі їхнього ВВП провідну роль відіграє третинний сектор: освіта, наука, соціальне забезпечення, охорона здоров’я, фінансовий бізнес тощо. З-поміж наведених країн – це країни розвиненої економіки.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Третинний сектор економіки. Торгівля.
Завдання скеровано на перевірку знання особливостей зовнішньої торгівлі України.
Білорусь – сусідня країна, із якою Україна має активні торговельні зв’язки. З-поміж наведених груп товарів переважають такі, виробництво яких зорієнтовано на сировину – паливо, товари металургії, устаткування. Білорусь належить до країн із недостатнім забезпеченням корисними копалинами. Тому продукція її експорту не тільки в Україну, а й у світі – товари легкої і харчової промисловості.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Первинний сектор господарства. Добувна промисловість.
Завдання скеровано на перевірку знання про поширення основних запасів мінеральної сировини у світі.
З-поміж наведених у завданні країн лише Чилі має найбільші запаси натуральної селітри, родовища якої тягнуться довгою смугою вздовж пустелі Атакама. Також на території Чилі пролягає «мідний пояс» Анд.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Америка. США.
Завдання скеровано на перевірку знання рис розвитку сільського господарства США.
Тваринництво в США поширене переважно на Заході країни, де в рельєфі переважають плоскогір’я і височини, що використовують як пасовища. Проте ті частини подекуди розорюють і за зрошування засівають сільськогосподарськими культурами.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Третинний сектор економіки. Туризм.
Завдання скеровано на перевірку знання основних регіонів пляжного відпочинку у світі.
Якщо друзі планують зустріти Новий рік на пляжі, то їм потрібно вибрати країну, яка лежить найдальше на півдні. Серед наведених у варіантах відповіді країн такою є Індонезія, розташована в екваторіальному поясі, де постійно жарко, температура води й повітря перевищує +25 ℃.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Політична карта світу. Країни Африки.
Завдання скеровано на перевірку знання розташування країн Африки на політичній карті.
Річка Ніл перетинає Єгипет із півдня на північ і на території Єгипту закінчується дельтою. Тобто шукана країна лежить південніше від Єгипту. Алжир і Лівія – країни Північної Африки, а Нігер простягається в Західній частині Африки. Узгоджувати обсяги споживання води Єгипет має із Суданом – південним сусідом.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Світовий океан і його частини.
Завдання скеровано на перевірку знання географічної карти, розташування основних водних об’єктів.
На фрагментах карт зображено всі найвідоміші протоки Світового океану. Південну Америку від Антарктиди відокремлює найширша протока Дрейка – 1. Велика Британія відокремлена від материкової частини протокою Ла-Манш – 2. Острів Мадагаскар й Африку розділяє найдовша Мозамбіцька протока – 3. Середземне море з Атлантичним океаном з’єднано Гібралтарською протокою – 4.
Правильна відповідь – 1В 2Г 3Д 4Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Природні умови й ресурси України. Ландшафти України.
Завдання скеровано на перевірку знання про різноманітність ландшафтів на території України й основних форм рельєфу.
Заболочену Поліську низовину вкрито мішаними лісами, а в межах Приазовської височини поширений сухий степ. Розточчя – західна частина Подільської височини, де ростуть широколисті ліси. Середньоруська височина вкрита лісостеповими ландшафтами.
Правильна відповідь – 1Б 2Г 3А 4В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Первинний сектор господарства. Добувна промисловість.
Завдання скеровано на перевірку знання найбільших родовищ корисних копалин України й центрів їхнього видобутку.
Поблизу Кривого Рогу лежить найбільший басейн залізних руд. У місті-курорті Моршині є джерела лікувальної води. Горлівка – центр вугільної промисловості, а Надвірна – нафтової на власній сировині.
Правильна відповідь – 1А 2В 3Г 4Д.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Вторинний сектор господарства. Хімічне виробництво .
Завдання скеровано на перевірку знання основних центрів хімічної промисловості в Україні.
У Білій Церкві виготовляють шини. Центр з виробництва синтетичних барвників в Україні – Рубіжне. Азотні добрива виробляють у Дніпродзержинську (Кам’янське), хімічні волокна – у Чернігові.
Правильна відповідь – 1Д 2Б 3А 4В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Європа. Загальна характеристика країн Європи.
Завдання скеровано на перевірку знання особливостей розвитку паливно-енергетичного комплексу в країнах Європи.
Велика Британія активно освоює шельф Північного моря, тому скоротила видобуток вугілля. Франція багата на уранові руди, тож основну частку електроенергії виробляють атомні електростанції (АЕС), а нафту країна імпортує. Італія повністю залежить від імпортних енергоносіїв, тому теплові електростанції (ТЕС) розміщено в портах, і працюють вони на привізних нафтопродуктах. Німеччина закриває кам’яновугільні шахти, збільшила імпорт нафти й газу, основну частку електроенергії виробляють ТЕС.
Правильна відповідь – 1А 2Г 3Б 4Д.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Україна на політичній карті Європи й світу. Географічне положення території України.
Завдання скеровано на перевірку знання географічного положення України.
Україна має сухопутний кордон із сімома країнами Європи. У деяких ділянках він проходить по річках. Тиса розділяє Україну й Угорщину на заході, Західний Буг відділяє Україну від Польщі на північному заході. Між Молдовою й Україною протікає Дністер, а Сіверський Донець – частина кордону із Росією.
Правильна відповідь – 1А 2В 3Г 4Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Орієнтування на місцевості.
Завдання скеровано на перевірку вміння орієнтуватися на місцевості за Полярною зорею.
Полярна зоря в сузір’ї Малої Ведмедиці впродовж століть служить орієнтиром для мандрівників багатьох країн. Однак це сузір’я не завжди легко відшукати на нічному небі, тому спочатку потрібно знайти сузір’я Великої Ведмедиці, схоже на ківш. Потрібно уявно з’єднати дві крайні зірки «ковша». Затим подумки продовжити пряму лінію і відкласти на ній приблизно п’ять відрізків, рівних відстані між двома зірками на краю «ковша». Зробивши це, знайти найяскравішу зорю в сузір’ї Малої Ведмедиці – Полярну, яка вказує на північ.
Правильна відповідь – 1Г 2А 3Б 4В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Материки тропічних широт. Південна Америка: природні зони.
Завдання скеровано на перевірку знання особливостей природних зон південної Америки.
Найбагатшою на органічний світ є зона вологих екваторіальних лісів Амазонії – сельва (з ісп. selva від лат. silva – ліс). Біднішими є савани Бразильського плоскогір’я, де виділяють два сезони, і в яких переважає трав’яний покрив. На крайньому півдні материка простяглася Патагонська пустеля. Найбіднішою є пустеля Атакама – найсухіша в світі, де роками не випадає ні краплі дощу.
Правильна відповідь – 1А 2Г 3В 4Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Рух Землі. Основні види часу.
Завдання скеровано на перевірку знання основних видів руху Землі.
У завданні йдеться про час протягом доби, тобто про добовий рух Землі навколо осі. Нова доба настає на 180-му меридіані й просувається на захід, саме тому Японію називають країною «ранкового сонця». Тому потрібно розташувати області від східної до західної: Луганська, Полтавська, Хмельницька, Тернопільська.
Правильна відповідь – 1Б 2В 3Г 4А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Первинний сектор господарства. Добувна промисловість. Кольорова металургія.
Завдання скеровано на перевірку знання основних стадій технологічного процесу кольорової металургії (алюмінієвої промисловості).
Сировиною для виплавки алюмінію є боксити (алюмінієва руда). Їх видобувають і переробляють на глинозем ( алюміній оксид). З глинозему виплавляють чистий алюміній, із якого можна виготовляти сплави.
Правильна відповідь – 1В 2Г 3Б 4А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Україна на політичній карті Європи й світу. Географічне положення території України.
Завдання скеровано на перевірку знання розташування адміністративних областей на території України.
Області потрібно розташувати з півночі на південь: Київська (м. Богуслав), Черкаська (м. Черкаси), Кіровоградська (м. Кіровоград) й АР Крим (м. Армянськ).
Правильна відповідь – 1Г 2Б 3А 4В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Світовий океан: Тихий океан.
Завдання скеровано на перевірку знання особливостей природи Тихого океану.
Тихий океан – найбільший серед океанів – лежить у межах Тихоокеанської літосферної плити, на краях якої виникли сейсмічні зони (унаслідок зіткнення з материковими плитами). Води океану є в усіх кліматичних поясах окрім арктичного. Біля берегів Антарктиди на півдні води океану холодніші, ніж на півночі.
Правильна відповідь – 2 3 6.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Природні умови й ресурси України. Ландшафти України.
Завдання скеровано на перевірку знання природних особливостей гірських ландшафтів України.
Українські Карпати лежать у зоні помірно континентального клімату. За віком ці гори молоді (альпійської складчастості), хоча за зовнішнім виглядом нагадують старі, оскільки зруйновані, бо складені осадовими гірськими породами.
Правильна відповідь – 2 3 4.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Вторинний сектор господарства. Виробництво машин й устаткування.
Завдання скеровано на перевірку знання сучасних тенденцій розвитку машинобудівної галузі у світі.
На сучасному етапі з країн розвиненої економіки підприємства з виробництва електротехніки й електроніки переміщено в країни з нижчим рівнем розвитку. Це дає економію значних виробничих витрат завдяки використанню кваліфікованої дешевої робочої сили. Готову продукцію реалізують на внутрішньому ринку.
Правильна відповідь – 3 5 6.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Країни Європи. Росія.
Завдання скеровано на перевірку знання особливостей економічного розвитку Росії.
Росія багата на мінеральні ресурси, тому промислове виробництво спирається на потужну сировинну базу. У промисловості переважають галузі важкої індустрії, зорієнтовані на сировину. Країна – один зі світових лідерів з експорту енергоносіїв. Обробні галузі в Росії ще не достатньо розвинені й не задовольняють населення продукцією.
Правильна відповідь – 1 4 6.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Природокористування. Геоекологічна ситуація.
Завдання скеровано на перевірку знання впливу діяльності людини на природу й розуміння наслідків цього впливу.
Під час кар’єрного видобутку руди відбувається пилове забруднення атмосфери прилеглих територій. У самому кар’єрі активізуються осипища й зсуви. Видобуток корисних копалин кар’єрним способом призводить до зниження рівня ґрунтових вод.
Правильна відповідь – 1 2 5.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Земля на плані й карті. Масштаб і його види.
Завдання скеровано на перевірку вміння визначати відстані за допомогою масштабу.
Щоби визначити відстань чи довжину на місцевості, потрібно довжину заданого відрізка помножити на масштаб. Масштаб топографічної карти, про яку йдеться в завданні – 1 : 200 000, в іменованому масштабі це становить 200 000 см в 1 см. Тобто в 1 см 2 000 м або 2 км. У завданні зазначено, що довжина відрізка, який відображає відстань між селами, становить 9 см. Для того, щоб обчислити відстань на місцевості, потрібно помножити 9 см на 2 км/см. Добуток становить 18 км.
Правильна відповідь – 18.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Населення України й світу. Демографічні процеси й статево-віковий склад населення.
Завдання скеровано на перевірку вміння визначати демографічні показники чисельності населення.
Спочатку потрібно визначити коефіцієнт природного приросту як різницю між народжуваністю і смертністю:
14 – 7 = 7 (‰), тобто 7 осіб на 1 000 мешканців. На 100 млн осіб це становить 700 000 мешканців. Затим до природного приросту потрібно додати сальдо міграції: 700 000 + 300 000 = 1 000 000 (осіб). Тобто на мільйон осіб збільшилася кількість населення. Отже, загальна чисельність населення (осіб) становить: 100 млн + 1млн = 101 млн осіб.
Правильна відповідь – 101.
Знайшли помилку? Пишіть на