ЗНО онлайн 2011 року з географії – пробний тест
ТЕМА: Розвиток географічних знань про Землю. Відкриття нових земель і навколосвітні подорожі, їхнє географічне значення.
Завдання скеровано на оцінювання знань про першу навколосвітню подорож Фернана Магеллана та її значення для географічної науки.
Метою подорожі Фернана Магеллана було дістатися західним шляхом Молуккських островів, які також відомі як Острови прянощів. Експедиція мала величезне значення для географічної науки: доведено, що форма Землі куляста, Світовий океан – суцільний, на Землі більше води ніж суходолу, океан названо Тихим, нанесено на карту світу деякі острови. Інші варіанти відповіді не задовольняють умову завдання: імена Джеймса Кука й Абеля Тасмана пов’язані з відкриттям Австралії, Христофор Колумб відкрив Америку.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Розвиток уявлень про форму, розміри й рухи Землі.
Завдання скеровано на перевірку знань про рух Землі навколо Сонця.
Навколо Сонця Земля обертається за рік (365 діб). Земна вісь завжди має кут нахилу 66° 30' до площини орбіти. Унаслідок цього Земля повертається до Сонця то північною, то південною півкулями. Два рази на рік Земля займає таке положення відносно Сонця, за якого воно однаково освітлює обидві півкулі. Тоді Сонце в зеніті над екватором, а дні називають рівноденням (день дорівнює ночі). Отже, над столицею країни, яка лежить найближче до екватора, Сонце буде в зеніті. Такою країною є Венесуела, столиця якої – Каракас.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Географічний простір України. Україна на карті годинних поясів.
Завдання скеровано на перевірку вміння визначати місцевий час об’єкта.
Місцевий час – це час на певному меридіані, його визначають за меридіанами, тобто за географічною довготою. Географічна довгота – це виражена в градусах відстань об’єкта від нульового меридіана. Її визначають за лініями меридіанів від 0° до 180°, відлік починають від початкового меридіана, тобто від 0°. Значення довготи надписано зверху й знизу карти. Місто Львів лежить на 24 меридіані, а місто Дніпропетровськ (Дніпро) – на 35 меридіані (між 34° і 36°). Різниця в градусах між містами становить 11°, у часовому вимірі – 44 хвилини. Адже Земля робить оберт на 1° дуги меридіана за чотири хвилини. Тож час у Львові дорівнює різниці: 16:24 – 00:44 = 15:40.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Внутрішні процеси, що зумовлюють зміни в земній корі й на поверхні земної кулі.
Завдання скеровано на оцінювання знання прояву внутрішніх процесів (вулканізму) на материках.
Вулкани найчастіше трапляються в місцях зіткнення літосферних плит. Оскільки Австралія лежить у межах Індо-Австралійської літосферної плити докембрійської платформи й відокремлена від великих площ суходолу, то літосферні плити на її території не зіштовхуються і вулкани й землетруси не утворюються.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Світовий океан і його частини.
Завдання скеровано на оцінювання знання площ частин Світового океану.
Найбільшим є Тихий океан, на який припадає 1/2 площі всіх океанів, Атлантичний океан займає 1/4 площі Світового океану. Такий сектор позначено буквою В.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Атмосфера. Температура повітря.
Завдання скеровано на перевірку знання закономірності зміни температури повітря і вміння визначати амплітуду коливань температури.
Амплітуда коливань температури – це різниця між її максимальним і мінімальним значеннями. Якщо ізотерма січня становить +16 ℃, а січень у південній півкулі – найтепліший місяць, то максимальна температура дорівнює 16 ℃. Середня липнева температура біля підніжжя гори Аконкагуа дорівнює різниці між максимальною температурою і річною амплітудою коливання середньомісячних температур – 8 ℃.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Природні комплекси. Географічна оболонка.
Завдання скеровано на оцінювання знання основних закономірностей географічної оболонки.
Висотна поясність або висотна зональність – закономірна зміна природних комплексів у горах, зумовлена насамперед зміною кліматичних умов із висотою. У горах співвідношення тепла й вологи змінюється з висотою: чим вище в гори, тим нижча температура й більше опадів. Зміна висотних поясів від підніжжя до вершин гір відбувається так само, як природних зон на рівнинах у напрямку від екватора до полюсів. Чим більша висота гір, тим більше виокремлюють висотних поясів.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Планета людей. Людські раси.
Завдання скеровано на оцінювання знання рас на Землі.
За зовнішніми ознаками людство можна поділити на три великі людські раси: європеоїдну (білу), монголоїдну (жовту), екваторіальну або негроїдну (чорну). Араби – люди світлого кольору шкіри, заселяють Північну Африку й країни Західної Азії.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Полярний материк планети. Антарктида.
Завдання скеровано на оцінювання знання особливостей географічного положення материка Антарктида. Особливістю розташування материка є те, що в його центрі – Південний полюс – найпівденніша точка Землі – В. Усі інші позначені точки лежать на північ від Південного полюса.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Материки північної півкулі. Євразія: кліматичні пояси й типи клімату.
Завдання скеровано на оцінювання знання кліматичних особливостей і їхнього впливу на водний режим річок Євразії.
Мусонні дощі спричинено вітрами мусонами, які є сезонними й змінюють свій напрямок двічі на рік. Зимовий мусон дме із суходолу на океан, а літній – з океану на суходіл і приносить багато дощів. Мусонний тип клімату властивий субтропічному й помірному поясам східної та південно-східної Азії. Тому для річок, які протікають у цих кліматичних поясах, характерними є літні мусонні повені. Рейн – європейська річка, Амудар’я належить до внутрішнього стоку, Єнісей – річка в Сибіру. Янцзи протікає східною частиною Китаю і належить до басейну Тихого океану. Під час літніх мусонних повеней Янцзи затоплює великі площі суходолу, що зумовлює потребу в будівництві захисних дамб.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Материки тропічних широт. Африка: природні зони.
Завдання скеровано на оцінювання знання особливостей органічного світу Африки.
Словосполученням-маркером правильної відповіді є слонова трава, яку поїдають слони. Слони не водяться в екваторіальних лісах чи пустелях, а мешкають у саванах і рідколіссях. Баобаб – символ саван, найтовстіше дерево на Землі.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Материки північної півкулі: Північна Америка, кліматичні пояси й типи клімату.
Завдання скеровано на оцінювання знання кліматичних особливостей материка і його кліматотвірних чинників.
Одним із кліматотвірних чинників є підстильна поверхня. Поверхня Північної Америки рівнинна, тому повітряні маси безперешкодно проникають углиб материка. Із півночі рухається холодне арктичне повітря, яке іноді доходить до узбережжя Мексиканської затоки. Тоді температура повітря може опускатися до -10…-16 ℃, що завдає шкоди сільському господарству.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Материки тропічних широт. Південна Америка: природні зони.
Завдання скеровано на оцінювання знання основних рис природи Південної Америки.
«Пампаси» у перекладі з іспанської – рівнини. Це родючі південноамериканські рівнини зі степовою рослинністю, що вкривають аргентинські провінції.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Материки тропічних широт. Австралія: природні зони.
Завдання скеровано на оцінювання знання особливостей природи Австралії.
Альпійські луки вкрито взимку снігом. В Австралії сніг на рівнині не випадає, побачити його можна в горах Великого Вододільного хребта, на схилах гори Косцюшко.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Океани.
Завдання скеровано на оцінювання знання впливу океану на клімат материків.
Словосполученням-маркером правильної відповіді є Північноатлантична область, тож потрібно вибрати течії, що протікають на півночі Атлантичного океану – Гольфстрім і Канарську.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Природні зони.
Завдання скеровано на оцінювання знання особливостей поширення на Землі природних зон і типових представників їхнього органічного світу.
Зона твердолистих лісів і чагарників утворилася в субтропічному кліматичному поясі й займає середземноморське узбережжя. Серед наведених островів у зоні Середземномор’я лежить острів Сицилія.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Україна на політичній карті Європи й світу. Географічне положення території України.
Завдання скеровано на перевірку знання географічного положення України.
Україна має сухопутний кордон із сімома країнами Європи. У деяких ділянках він проходить по річках. Західний Буг розділяє Україну й Польщу, а Дністер – Україну й Молдову.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Природні умови й ресурси України. Геологічна будова.
Завдання скеровано на оцінювання знання геологічної будови території України, поширення і віку гірських порід.
У своїй основі Кримські гори складено тріасовими і юрськими породами: сланцями, пісковиками, вапняками. Головне пасмо утворене масивними вапняками юрського періоду. Тож словом-маркером правильної відповіді є вапняк, який має такий самий хімічний склад, що й крейда (кальцій карбонат).
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Природні умови й ресурси України. Ландшафти України. Природні умови й ресурси Чорного й Азовського морів.
Завдання скеровано на оцінювання знання природних особливостей Чорного моря, причин зміни його солоності.
На солоність морської води впливають кількість опадів, величина випаровування, величина річкового стоку. Північно-західна частина Чорного моря, яка простягається біля берегів України, наймілкіша. Основна кількість опадів на території України випадає в теплий сезон, тому річки взимку є маловодними й не приносять багато річкового стоку. Солоність біля берегів у січні підвищена.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Природні умови й ресурси України. Ландшафти України. Води суходолу й водні ресурси.
Завдання скеровано на оцінювання знання походження озерних улоговин на території України.
Загатні озера утворюються в гірських долинах унаслідок обвалів, зсувів, моренних відкладів льодовиків. Тобто такі озера утворюються в горах. Це не південні озера Донузлав і Ялпуг. Озеро Бребенескул льодовикового походження, а Синевир – загатне.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Природні умови й ресурси України. Ландшафти України.
Завдання скеровано на оцінювання знання природних особливостей ландшафтів України.
У варіантах відповіді наведено об’єкти на півдні України. Утворення грязьових вулканів зумовлено особливостями геологічної будови території. Вони зосереджені поодинці або групами в районах давньої вулканічної діяльності. Таким регіоном на півдні є Кримські гори (Аюдаг, Карадаг – згаслі вулкани). До тієї самої складчастої системи належить Керченський півострів, де й поширені грязьові вулкани.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Природні умови й ресурси України. Ландшафти України.
Завдання скеровано на оцінювання знання природних особливостей ландшафтів України.
Степовий регіон легко розпізнати за назвами типових представників його рослинного й тваринного світу: ковила, бабак, дрохва. Серед зазначених територій у степовій зоні лежить частина Причорноморської западини – Бузько-Дніпровська низовинна область.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Природні умови й ресурси України. Ландшафти України. Рослинний і тваринний світ України.
Завдання скеровано на оцінювання знання поширення видів рослин, зокрема й рідкісних, на території України.
Реліктовими називають рослини й тварин, які збереглися з минулих геологічних епох і поширені на невеликих ділянках. На карті позначено гірські місцевості Карпат і Кримських гір. Сосна звичайна – найпоширеніше дерево, тому не є реліктом. Карагана скіфська й півонія вузьколиста поширені лише на півдні. Отже, на карті позначено ареал поширення тису ягідного, який росте в Карпатах і Криму.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Географія як наука. Розвиток географічних досліджень.
Завдання скеровано на оцінювання знання видатних географів України, їхнього внеску в розвиток географічної науки.
Павло Чубинський – автор слів Державного Гімну України, видатний фольклорист, поет, етнограф, громадський діяч, член Руського географічного товариства. У період близько 1869–1871 років за результатами широкомасштабної експедиції, обробив і підготував до друку сім томів (у 9-ти книгах) «Трудів етнографічно-статистичної експедиції».
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Населення України й світу. Етнічний і релігійний склад населення.
Завдання скеровано на оцінювання знання етнічного складу населення України, розселення основних національних меншин.
Гагаузи – тюркомовний православний народ у Бессарабії (Буджак). В Україні гагаузи як етнічна меншина проживають в Одеській області.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Первинний сектор господарства. Сільське господарство.
Завдання скеровано на оцінювання знання регіональних відмінностей у спеціалізації тваринництва в Україні.
Регіон – гірська місцевість, у якій немає великих площ для випасання худоби, тому в тваринництві переважає вівчарство. Воно не потребує стільки кормів, як розведення великої рогатої худоби. А ще на високогірних луках (полонинах) овець можна випасати протягом усього літа.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Вторинний сектор господарства.
Завдання скеровано на оцінювання знання основних центрів переробної промисловості (вторинного сектора).
Розташування лісохімічних підприємств тяжіє до районів заготівлі лісу, зокрема в Закарпатті. Шинна галузь має два центри – Біла Церква й Дніпро. Підприємства цементної промисловості розміщено поблизу великих міст, де ведеться будівництво, їх значно більше, ніж зазначено на картосхемі. Розташування нафтопереробних підприємств зорієнтовано на власну сировину (Надвірна, Борислав), на нафтопровід (Лисичанськ, Кременчук), на привізну нафту (Одеса, Херсон).
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Вторинний сектор господарства. Виробництво машин й устаткування.
Завдання скеровано на оцінювання знання сучасних тенденцій розвитку машинобудівної галузі в Україні.
У завданні йдеться про металомістку продукцію, тож правильну відповідь потрібно вибрати з-поміж тих районів, у яких діють металургійні підприємства (Донецький і Придніпровський). Автомобілі виготовляють у Запоріжжі, виробництво авіаракетокосмічної продукції зосереджено в Дніпрі. Обидва міста належать до Придніпровського району.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Вторинний сектор господарства. Хімічне виробництво.
Завдання скеровано на оцінювання знання особливостей сучасного розвитку хімічного виробництва.
Серед наведених варіантів відповіді є Калуш – центр хімічного виробництва, де з місцевої сировини (калійні солі) виготовляють калійні добрива. В інших центрах із-поміж поданих запасів хімічної сировини немає. У кольоровій металургії для виробництва вогнетривів використовують магнієві солі, які видобувають разом із калійними.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Економічні райони України.
Завдання скеровано на оцінювання знання основних галузей спеціалізації економічних районів України.
За наведеною в довіднику інформацією можна визначити, що район сільськогосподарський, а провідне місце у виробництві посідають харчові продукти. Отже, у районі вирощують цукровий буряк, соняшник, пшеницю, кукурудзу – культури лісостепу й степу. Проміжне положення між лісостепом і степом займає Центральний економічний район.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Україна на політичній карті Європи й світу. Географічне положення території України.
Завдання скеровано на перевірку вміння оцінювати географічне положення України.
Важливим складником експорту й сфери послуг у третинному секторі України є транспортні послуги. Для надання таких послуг Україна має надзвичайно сприятливе розташування в Східній Європі. Її територія лежить на перетині міжнародних шляхів сполучення, а отже й найважливіших потоків пасажирів і вантажів. Більшість таких шляхів проходять через Україну транзитом, тобто з одних країн в інші.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Природні умови й ресурси України. Ґрунти й ґрунтові ресурси.
Завдання скеровано на оцінювання знання основних методів землекористування. За неправильного використання артезіанських вод під час зрошення ґрунтів можливе їхнє вторинне засолення. Вода, що піднімається по капілярах, виносить сіль у поверхневий шар. Такі ґрунти поливають прісними водами, щоб вимити з поверхні сіль.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Населення України й світу. Демографічні процеси й статево-віковий склад населення світу й України. Типізація країн.
Завдання скеровано на оцінювання знання чисельності населення головних країн світу, їхнього місця у світовому господарстві. Кількість населення США – близько 328 млн осіб (2019 рік), що становить 5 % населення планети. Якщо на круговій діаграмі 100 % (усе населення) становить 360°, то 5 % – 18°. Частка США в сукупному ВВП (внутрішній валовий продукт) світу становить 25 % (1/4). Також населення США є значними споживачами товарів і послуг.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Вторинний сектор господарства. Хімічне виробництво.
Завдання скеровано на оцінювання знання особливостей розвитку сучасного хімічного виробництва.
У виробництві азотних добрив (амоніачна вода, селітра, амоній сульфат, карбамід) використовують коксівний і природний гази. Тому найбільші підприємства галузі розміщено на трасах газопроводів у районах споживання міндобрив.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Первинний сектор господарства. Сільське господарство.
Завдання скеровано на оцінювання знання структури земельних угідь країн світу.
Країни світу, які розташовано в посушливому кліматі, де великі площі займають пустелі, орними землями забезпечені дуже погано. За таких умов переважають пасовища. Саме до таких країн належить Монголія.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Європа. Загальна характеристика країн Європи.
Завдання скеровано на оцінювання сучасних тенденцій розвитку вугільної промисловості країн Європи.
У високорозвинених країнах Європи родовища кам’яного вугілля виснажені, тому промисловість працює на імпортній сировині. Таку лінію розвитку цієї галузі проводить Європейський Союз. Тому країни, які ще володіють значними запасами вугілля, без підтримки вугільної галузі державою можуть зазнати негативних соціальних наслідків. Серед наведених – це Чехія (Остравсько-Карвінський кам’яновугільний басейн) і Польща (Верхня Сілезія).
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Країни Азії. Японія.
Завдання скеровано на перевірку знання особливостей сучасного розвитку господарства Японії.
Японія – високорозвинена постіндустріальна країна на Сході Азії. У Тихоокеанському промисловому поясі, на який припадає лише 1/3 території країни, але в якому сконцентровано 2/3 її населення, виробляють 80 % промислової та половину сільськогосподарської продукції Японії.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Європа. Росія.
Завдання скеровано на оцінювання знання особливостей спеціалізації сільського господарства Росії.
Більша частина території РФ лежить у помірному кліматичному поясі, де на чорноземах вирощують пшеницю, соняшник, а на підзолистих ґрунтах – жито, гречку, льон-довгунець, за обсягами вирощування якого Росія входить у групу країн-лідерів.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Азія. Загальна характеристика Азії.
Завдання скеровано на оцінювання знання особливостей господарського розвитку країн Перської затоки.
Розміщення підприємств кольорової металургії, зокрема й алюмінієвої промисловості, зорієнтовано на дешеву електроенергію. Катар, Бахрейн, Кувейт, Об’єднані Арабські Емірати є країнами, найбагатшими на нафту – паливо для ТЕС (теплова електростанція), які виробляють дешеву електроенергію. До того ж приморське положення сприяє і надалі сприятиме розвиткові алюмінієвої промисловості в цьому регіоні. Донедавна країни Перської затоки спеціалізувалися на світовому ринку як виробники нафти й нафтопродуктів, а зараз вони активно споруджують підприємства з виплавляння алюмінію.
Правильна відповідь – В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Населення України й світу. Демографічні процеси.
Завдання скеровано на оцінювання знання про демографічну ситуацію у світі.
На карті темним кольором позначено майже всі країни Африки, деякі азійські й південноамериканські. На сучасному етапі в цих регіонах спостерігають найвищі показники природного приросту, тобто дуже високу народжуваність.
Інші варіанти відповіді не задовольняють умову завдання. Вочевидь, що про густоту населення не йдеться, бо темним фоном позначено пустелі – Сахару й аравійські пустелі, які не заселено. Тож у цих регіонах не може бути високий показник урбанізації. Позначено країни з групи країн, що розвиваються, де частка зайнятих у сфері послуг є найнижчою.
Правильна відповідь – Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Земля на плані й карті. Географічна карта.
Завдання скеровано на оцінювання знання розташування великих об’єктів на карті.
Острів Гаїті – складник Великих Антильських островів – лежить у Центральній Америці. Найвіддаленішою точкою є Маніла – столиця Філіппін, що в Південно-Східній Азії.
Правильна відповідь – Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Глобальні проблеми людства.
Завдання скеровано на перевірку знань про глобальні проблеми людства, причини їхнього виникнення, наслідки для природи й населення.
Однією з найголовніших глобальних проблем є екологічна, яка на початку ХХІ століття помітно загострилася. Причиною виникнення екологічної проблеми є порушення рівноваги в природі внаслідок діяльності людини. Географічна оболонка цілісна, тому, якщо негативні явища відбуваються в одній місцевості, то наслідки відчуваються повсюдно на планеті.
Правильна відповідь – А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Географія як наука. Розвиток географічних досліджень.
Завдання скеровано на оцінювання знання видатних географів-дослідників і їхнього внеску в розвиток географічної науки.
Роберт Скотт досягнув Південного полюса в Антарктиді. Центральну Азію досліджував Микола Пржевальський, який є першовідкривачем підвиду дикого коня. Давид Лівінгстон – дослідник Центральної та Південної Африки (на його честь названо водоспад на річці Конго). Дослідником Південної Америки є Олександр Гумбольдт.
Правильна відповідь – 1А 2Д 3Г 4В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Географічна оболонка. Природні комплекси.
Завдання скеровано на оцінювання знання поширення природних зон на материках і їхніх місцевих назв.
Гілея – вологий екваторіальний ліс в Африці, скреб – зарості вічнозелених чагарників в Австралії, парамос – високогірні луки в Південній Америці, прерії – степи Великих рівнин у Північній Америці.
Правильна відповідь – 1Г 2В 3Д 4Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Європа. Загальна характеристика країн Європи.
Завдання скеровано на оцінювання знання економічної характеристики європейських країн і продукції їхнього експорту.
Населення лісової країни Норвегії (Б) видобуває газ і нафту на шельфі Північного моря, виловлює рибу, виробляє продукцію лісохімії. Ще однією лісовою країною Європи є Фінляндія (А), у якій виробляють папір, деревообробне встаткування, танкери, криголами. Німеччина – найрозвиненіша країна Європи, її продукція різноманітна й складна – оптика, електротехніка, автомобілі, промислове встаткування, хімікати. Автобуси, ліки, вина, фруктові й овочеві консерви у великих обсягах виробляють в Угорщині.
Правильна відповідь – 1Г 2Б 3В 4А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Економічні райони України.
Завдання скеровано на оцінювання знання складу економічних районів України й розвитку електроенергетики на їхній території.
Хмельницька АЕС працює в Подільському економічному районі. Бурштинська ТЕС (Івано-Франківська область) діє в Карпатському районі. Каховську ГЕС споруджено на Дніпрі, у Херсонській області, що належить до Причорноморського району. Зміївська ТЕЦ – найбільша в Харківській області (Північно-Східний район).
Правильна відповідь – 1А 2Д 3Г 4Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Природний комплекс. Природні зони Землі.
Завдання скеровано на оцінювання знання про поширення природних зон і їхній органічний світ.
Білі ведмеді (4) мешкають в арктичних пустелях і є звичайним видом Великого Арктичного заповідника. У заповіднику «Біловезька Пуща» розводять зубрів (1). Гризуни (2) водяться в степах, вони є типовими мешканцями біосферного заповідника «Асканія Нова». Людиноподібні мавпи (3) поширені в Африці, багато їх у національному парку «Вірунга».
Правильна відповідь – 1В 2Г 3Д 4А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Природні умови й ресурси України. Рельєф, тектонічна й геологічна будова, мінеральні ресурси.
Завдання скеровано на оцінювання знання закономірності поширення основних груп корисних копалин і тектонічних структур.
Кам’яне вугілля (4) залягає у Львівсько-Волинському басейні (Галицько-Волинська западина). Марганцеві руди (3) утворилися в межах Українського щита. Калійні солі (1) залягають у Калуші, Стебнику (Передкарпатський прогин). Свинцеві й цинкові руди (2) залягають на Закарпатті (Закарпатська западина).
Правильна відповідь – 1Д 2Г 3Б 4А.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Земля на плані й карті. Поняття про азимут.
Завдання скеровано на перевірку вміння визначати азимут проміжних сторін горизонту.
Азимут – це кут, який визначають за годинниковою стрілкою між напрямками на північ і на заданий предмет. Для правильного визначення азимутів сторін горизонту потрібно схематично зобразити на компасі азимути його основних сторін. Північ – 0°, тоді за годинниковою стрілкою – північний схід – 45°. Азимут Сходу – 90°, південного сходу – 135°, Південь – 180°, південний захід – 225°. Азимут заходу – 270°, північного заходу – 315°.
Правильна відповідь – 1Г 2Б 3А 4В.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Природні умови й ресурси України. Рельєф, тектонічна й геологічна будова, мінеральні ресурси.
Завдання скеровано на оцінювання знання розташування форм рельєфу на території України.
Якщо циклон насувається з північного заходу, то найшвидше наповняться струмки північно-західної частини Подільської височини – Розточчя. Далі на шляху циклона будуть Подільські Товтри, які змінить Придніпровська височина. Найменше води отримають струмки на Приазовській височині.
Правильна відповідь – 1В 2А 3Б 4Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Населення України й світу. Урбанізація і причини, що її зумовлюють.
Завдання скеровано на оцінювання знання поняття «урбанізація».
Урбанізація – це зростання значення міст у розвитку суспільства, супроводжуване збільшенням частки міських жителів у країні чи в регіоні й поширенням міського способу життя. Найменша кількість міських жителів у Чернівецькій області (375 тис. осіб), найменше – у Запорізькій (1403 тис. осіб).
Правильна відповідь – 1Г 2А 3В 4Б.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Вторинний сектор господарства. Виробництво електроенергії.
Завдання скеровано на оцінювання знання сучасних тенденцій розвитку електроенергетики у світі.
Найбільшими споживачами електроенергії є країни світу з потужною промисловістю. Перше місце посідають США, друге – Китай. Аргентина – найменший споживач електроенергії.
Правильна відповідь – 1Б 2В 3А 4Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Третинний сектор господарства. Туризм.
Завдання скеровано на оцінювання знання розташування країн з об’єктами Світової спадщини ЮНЕСКО.
Найближче до Києва розташована Польща, далі – Німеччина (вугільна шахта Цольферайн у Рурському басейні). Країна Оман розташована в Південно-Західній Азії (Близький Схід). Острів Хонсю (складник Японських островів) –найвіддаленіший від Києва об’єкт туризму з-поміж наведених у завданні.
Правильна відповідь – 1Б 2А 3В 4Г.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Материки тропічних широт. Південна Америка.
Завдання скеровано на оцінювання знання природних особливостей материка Південна Америка.
У Південній Америці утворився найвищий водоспад планети – Анхель (1 054 м). Материк є батьківщиною походження картоплі, кукурудзи, томатів і середовищем життя для мурахоїда й броненосця.
Правильна відповідь – 3 5 6.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Природні умови й ресурси України. Ландшафти України.
Завдання скеровано на оцінювання знання про різноманітність ландшафтів на території України.
Для вирощування культурних рослин найважливішими чинниками є агрокліматичні умови й родючість ґрунтів. У лісостеповій зоні найоптимальніші умови для вирощування цукрових буряків – чорноземні ґрунти, достатнє зволоження і сума активних температур.
Правильна відповідь – 2 3 6.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Вторинний сектор господарства. Виробництво машин і встаткування. Металургійне виробництво.
Завдання скеровано на оцінювання знання основних центрів чорної металургії та важкого машинобудування.
Виробництво чорних металів зорієнтовано на сировину Криворізького залізорудного басейну в Кривому Розі. Новокраматорський машинобудівний завод (Краматорськ) – найбільший в Україні з виробництва ковальсько-пресового, прокатного, металургійного обладнання (зорієнтований на чорні метали). У Донецьку працюють металургійні комбінати, на базі яких сформовано заводи загального машинобудування (верстатобудування, ковальсько-пресове обладнання).
Правильна відповідь – 1 3 4.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Національна економіка й світове господарство. Вторинний сектор господарства. Виробництво й постачання електроенергії.
Завдання скеровано на оцінювання знання сучасних тенденцій розвитку електроенергетики у світі й чинників розміщення типів електростанцій.
Найбільшу частку (62 %) електроенергії у світі виробляють на ТЕС (теплові електростанції), тому їхнє розташування пов’язане з районами, забезпеченими енергоресурсами. Найбільшими споживачами й виробниками електроенергії у світі є країни з потужною промисловістю – США, Китай, Японія. Останніми роками збільшилася частка країн Європи (Німеччина, Франція – 7-е, 8-е місця) у виробництві електроенергії.
Правильна відповідь – 1 5 6.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Природні умови й ресурси України. Природокористування.
Завдання скеровано на оцінювання знання основних методів природокористування, поняття «меліорація».
Меліорація – комплекс заходів, спрямованих на поліпшення водного, теплового, повітряного й поживного режиму ґрунтів, підвищення їхньої родючості.
Полісся – край боліт з унікальним органічним світом. Осушувальна меліорація, яку проводили у ХХ столітті, мала сприяти розвитку господарства, збільшенню бази виробництва кормів, тваринництва. Проте необґрунтованість такої меліорації вплинула на малі річки, які втратили стік, обміліли. Надмірне осушення призвело до поширення на Поліссі вітрової ерозії, наслідками якої є пилові бурі, що призвели до зменшення біорізноманіття.
Правильна відповідь – 1 2 4.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Ресурсозабезпеченість країн мінеральними ресурсами.
Завдання скеровано на оцінювання вміння визначати показник ресурсозабезпеченості країн.
Ресурсозабезпеченість – це співвідношення між запасами природних ресурсів і обсягом їхнього використання. Її обчислюють або за кількістю років, на які вистачить цих ресурсів, або їхніми запасами з розрахунку на душу населення.
Ресурсозабезпеченість = запаси / видобуток
1,5 млрд = 1500 млн; 150 млн : 50 млн/рік = 30 років.
Правильна відповідь – 30.
Знайшли помилку? Пишіть на
ТЕМА: Земля на плані й карті. Масштаб і його види.
Завдання скеровано на перевірку вміння визначати площі за допомогою масштабу.
На карті 1 см відповідає 40 000 см (або 400 м) на місцевості (в 1 см – 400 м).
1 см² на карті – це 400 м ∙ 400 м = 160 000 м² на місцевості.
Площа лісопарку: 64 га = 640 000 м² = 6 400 000 000 см².
Тому на карті лісопарк займає 640 000 м2 : 160 000 см/м2 = 4 см.
Правильна відповідь – 4.
Знайшли помилку? Пишіть на